DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Particuliere loterijen mogen niet meer volgens de staatsloterij trekken. Weer een conflict in het Saargebied. QageUj&sch Overzicht ^Buitenland O. 272 D» nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Zaterdag 17 November 1934 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 136e Jaargang l)it het Parlement Geen uitbreiding der staatsloterij. De begrooting van Binnenlandsche Zaken aangenomen. 0 Een aanklacht ingediend tegen Duitsche leiders. Wat vandaag de aandacht trekt,.. ONZE TELEFOONNUMMERS ZIJN NA AUTOMATISEERING: ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt ELKEN AVONDTbehawTzon^ cn Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2—, iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven Iranco aan de N. V. Boe'r- «»n Handelsdruk kerij v'h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. 's Gravenhage, 16 Nov. Herinnert men zich nog het verhaaltje van de familie, die op een regenachtigen Zondagmiddag de vraag ging bespre ken, wat zij zou doen, als zij de honderd duizend won? Het heele gezin was van meening, dat als dit feit zich voordeed, men het moest vieren door het maken van een rijtoer in een rijtuig met twee paarden. (Men ziet, dat het verhaaltje heel oud moet zijn). Maar toen kregen de kinderen groote ruzie over de vraag, wie er naast den koetsier op den bok mocht zitten, als men de honderddui zend won. Het twintigje brengt een straal van hoop in het leven van menigen armen drommel, die een dubbeltje twee maal moet omkeeren, alvorens het uit te ge ven. „Als men een gokje in de Staats- lotérij wil doen, wat is er eigenlijk voor bezwaar tegen?", vroeg mr. Wendelaar (lib.) gemoedelijk. Inderdaad, er zijn gevaarlijker manieren om te gokken... Intusschen heeft de Kamer het initia- tief-voorstel-K. ter Laan (s.d.) tot ver dubbeling van het aantal loten der Staatsloterij verworpen. Volgens den voorsteller is het aantal loten der parti culiere loterijen tien tot vijftien maal zoo groot als dat der Staatsloterij en btsteedt ons volk millioenen per jaar aan buitenlandsche loterijen. De Staats loterij is volkomen betrouwbaar, wat men van ,de andere loterijen niet zoo stellig kan zeggen. En een verdubbeling van haar lotental zou 6 K ton meer op brengst geven. Terwijl ons volk sedert 1885 van vier op acht millioen zielen is gekomen, is het aantal loten der Staats loterij gelijk gebleven. Maar deze en dergelijke argumenten kon- den.de meerderheid der Kamer niet overtui gen. Met de sociaal-democraten waren de liberalen voor het initiatief-voorstel, be nevens de heeren Sneevliet (r.s.) en Wijn koop (c.p.) Doch daar hield het dan ook mee op. Met 49 tegen 20 stemmen kelderde het Blijkens een rede van mr. Joekes (v d waren de vrijzinnig-democraten tegen, om dat, indien de Kamers het voorstel goed keurden, de regeering zou moeten beslissen of zij het al dan niet aan de Kroon ter be krachtiging zou voordragen, en zich dan zou moeten bezig houden met een kwestie welke de politieke tegenstellingen toespitst.' Toen het kabinet voor het eerst voor de Kamer verscheen, heeft het verklaard, zich van zulke beslissingen te zullen onthouden. Al zeide mr. Wendelaar, dat dit wetsvoor stel geen principieel karakter had maar een vraag van wat meer of minder betrof, ds Zandt (s.g.) en de heer Smeenk (a.r.) ge tuigden van hun opvatting, dat het spel zende is, en vonden het beter, op het pad der zonde niet verder te gaan. Der staatsrech e- lijke gewoonte getrouw, liet minister Oud zich over het initiatief-voorstel niet uit. Echter moest hij wel een regeeringsont- werp betreffende de loterij verdedigen, n 1 een voorstel om aan particuliere loterijen te verbieden, de trekkingen der Staatsloterij te gebruiken voor haar eigen uitlotingen. Deze particuliere ondernemingen doen der Staats loterij concurrentie aan, door gebruik te maken van de organisatie der laatste. De heeren Drop (s.d en Wijnkoop bestreden het ontwerp aanvoerende, dat men nu al thans zeker kan zijn van de eerlijkheid der particuliere uitlotingen en dat men in de courant gemakkelijk kan zien, of men daar bij wat gewonnen heeft. Mr. Westerman (n.h.) vreesde, dat men tal van personen, bij de particuliere loterijen werkzaam, een broodwinning zou ontnemen, maar minister Oud ontkende ten stelligste, dat zijn doel zou zijn, haar het bestaan onmogelijk of moeilijk te maken. Mr. Westerman raadde aan, van de particuliere loterijen een belas ting te heffen voor haar gebruik van de trek kingen der Staatsloterij, maar, zeide de mi nister van financiën, stel u voor, dat ik dit doe en dat daarna mijn ambtgenoot van justitie zulk een onderneming tot een verbo den loterij verklaart! De particuliere lote rijen kunnen volgens Z.Exc. zeer wel zeiven trekkingen organiseeren. Met 57 tegen 11 stemmen keurde de Kamer het regeerings- ontwerp goed. Negen sociaal-democraten en de heeren Sneevliet en Wijnkoop stemden tegen. 0 Toen begon men aan de begrooting van buitenlandsche zaken. Minister de Graef, vas daarvoor reeds gister in de Kamer ver chenen, maar had na een poosje zijn porte feuille weer onder den arm genomen en was vertrokken. Trouwens, de Kamer schiet heusch niet slecht op. De heeren Snoeck Henkemans (c.h.), Ling- beek (h.g.), Bongaerts (r.k.) en Van Dijk (a.r.) keurden minister de Graeff's stemmen tegen de toelating van Rusland tot den Vol kenbond te Genève goed, maar waren niet tevreden, omdat de regeering had volstaan met zich aan te sluiten bij den Zwitserschen staatsman Motta en geen eigen, christelijk geluid had laten hooren. De heer Vliegen (s.d.) keurde dit tegenstemmen af, Ruslands toetreding als een versterking van den vrede beschouwende, dit laatste in tegenstelling speciaal met den heer van Dijk. Ook de heer Sneevliet had gewenscht, dat de minister vóór zou hebben gestemd, maar anderzijds verklaarde deze afgevaardigde, dat de heele Volkenbond niet deugt. Aardig was 's heeren VÜegen's opmerking over het eenheidsfront tegen den Volkenbond in de Kamer, vroeger gevormd door de hee ren Kersten (s.g.) en Wijnkoop, maar waar in de laatste nu wel zou worden vervangen door den heer Sneevliet, nu Rusland lid van de volkerengemeenschap is geworden. Al hebben de Hollandsche communisten geen last van regeeringsverantwoordelijkheid in het eigen land, het feit, dat hun partijgenoo- ten in een ander land die verantwoordelijk heid dragen, zal hen hier min of meer aan banden leggen. Misschien treedt ook mr. Westerman eens toe tot het eenheidsfront. Hij heeft vodr den Volkenbond, zooals deze reilt en zeilt, weinig sympathie en verwijt der regeering, niet flin ker tegen de groote mogendheden te Genève op te treden. Over de Fransche overheer- sching in de volkerenorganisatie lieten nr- Westerman en de heer Sneevliet zich onge veer op gelijke wijze uit. De heer van Dijk vond op den Volkenbond ook wel heel wat aan te merken, omdat deze niet van het christelijk beginsel doordrongen is, maar wanhoopt nog niet aan het slagen van het werk te Genève. Moest volgens mr. Westerman de regee- ing ook tegenover België veel krasser op deden (om dit land ertoe te brengen, „den stop van Lixhe" weg te nemen, een op Bel gisch gebied gelegen belemmering van de scheepvaart naar en over Nederlandsch ge bied), de heer Vliegen, die België's wensch inzake bouw van een tweede sluis bij Terneu- zen ter sprake bracht, meende, dat de beide landen het leven elkaar niet langer zuur moeten maken en het eens moeten worden. De heer Vliegen verwacht de eerstkomer. de jaren nog geen oorlog, maar meent wei. dat de ontwikkeling erheen gaat. Het is wei erg met de merschhheid geworden, dat wij al blij moeten zijn, als wij de eerste jaren nog van oorlog verschoond blijven: 1914— 1918 heeft der menschheid nog niet veel ge leerd. De heer Schaeoman (r.k.) besprak den regeeringspersdienst, aandringende op mede werking hieraan ook van andere aeparte menten dan buitenlandsche zaken. Dr Lovink (c.h.) en mr. Westerman bepleitten een verbetering van den consulairen dienst ter bevordering van ons economsch leven; de laatste wenscht een combinatie van dezen dienst met den diplomatieken. In een nachtvergadering is de begrooting van binnenlandsche zaken afgehandeld Daarbij was het hoofdpunt minister de Wilde s optreden tegen de gemeenten. De heeren Smeenk (a.r.), Wendelaar (lib.) en Krijger (c.h.) erkenden de moeilijkheid van de zaak en raadden Z Exc. voorzichtigheid aan. Volgens den heer J. ter Laan (s.d.) zijn vele gemeenten juist door de regeerinf it; financieele moeilijkheden gekomen. De&heer Groen (r.k.) besprak inzonderheid den nood van kleine plattelandsgemeenten, maar de bewindsman zeide, dat het juist den kleinen gemeenten niet het slechtste gaat. De heer Van Houten (c.d.) drong erop aan, dat de regeering de salarissen der gemeenteveld wachters niet te veel zou doen verlagen Mr. Vervoorn (platteland), de heer Snee vliet (r.s.) en mr. Arts (r.k.v.p.) waren over de beperking van de gemeentelijke zelfstan digheid niet goed te spreken. Minister de Wilde, zich verdedigende, zeide, dat niemand had aangegeven, hoe hij dan wèl moet op treden om te verhinderen, dat het schip in den storm niet vergaat. Hij verklaarde, ir. het algemeen medewerking van de gemeen ten te ondervinden bij zijn zorg voor het be houd van behoorlijke gemeentefimanciën. Wat hij deed, was z.i. geen aantasting, maar bescherming van de gemeentelijke auto nomie. En de colleges van Ged. Staten had hij stelselmatig in het overleg betrokken. Mr. Vervoorn bepleitte verlaging van de scheepvaartrechten; de minister zal zijn best doen, maar merkte op, dat vele gemeenten die rechten financieel noodig hebben. Ge noemde afgevaardigde en ds. Zandt (sg wenschten een soepele toepassing van de trekhondenwet, waarvan mevrouw Bakker— Nort (v.d.) juist een scherpere toepassing bepleitte. Volgens den bewindsman is het een moeilijke zaak en wordt de wet zoo goed mogelijk toegepast. Ds. Zandt klaagde over partijdige benoemingen van anti-revolution- naire burgemeesters, volgens den heer Smeenk ten onrechte. De minister zei, dat hij meestal de adviezen volgt en dat, als hij ervan afwijkt, het meestal niet is om een antirevolutionnair of katholiek te benoemen Z.Exc. deelde voorts mede, dat in het alge meen de bioscopen geen brandgevaar op leveren, wel echter reizende bioscopen; de Brandweervereniging zal er een rapport over uitbrengen. De heeren v. Houten, Snee vliet en Schalker (c.p.) bestreden de posten voor burgerwacht en vrijwilligen landstorm, de laatste op zulk een wijze, dat voorzitter van Dijk hem het woord ontnam. Minister de Wilde verzekerde, dat deze organisaties alleen onder wettige leiding optreden. De bewindsman heeft een échecje geleden, doordat de Kamer een amendement-Teü- lings (r.k.) heeft goedgekeurd, waardoor een begrootingspost met 12000 is verminderd, welk bedrag bestemd was geweest voor een tegemoetkoming aan de Commissarissen der Koningin voor de kosten van verwarming, verlichting en waterverbruik. Z.Exc. had wel verklaard, dat deze functionnarissen niet meer dan 9000 verdienen en velen hunner in paleizen moeten wonen, zoodat zij be langrijk moeten bijpassen, maar de Kamer nam het amendement met 53 tegen 7 stem men aan, omdat zij het nu niet den tijd vond voor een nieuwe uitgaaf. De begrooting van binnenlandsche zaken heeft zij zonder stemming goedgekeurd. Een groot aantal Duitsche en buiten landsche journalisten had niet talrijke regeeringsvertegenwoordigers en andere officieel© persoonlijkheden volgens het Hbld. gistermiddag gehoor gegeven aan een uitnoodiging van den Bond van Saarvereenigingen ,om eenige redevoe ringen over het Saarprobleem aan te hooren en een grootsch opgezet en rijk geïllustreerd boekwerk „Het Saarge bied, het lot van een Duitsche land streek", in ontvangst te nemen. Tot de sprekers behoorde de oprichter van genoemden Bcad, de heer Vogel, een Saarlander, die uitgewezen is, en voorts de bekende vroegere gezant en ex-ondersecretaris van den Volkenbond Von DufourFéronce. Wat zij over het a.s. plebisciet en de toestanden in het Saargebied te vertel len hadden, was in hoofdzaak natuurlijk niet nieuw en evenmin bijzonder actu eel; te vermelden ware hoogstens, dat heer Vogel al dadelijk zoo agress^f teven Frankrijk werd, dat de meeste Fransche persvertegenwoordigers tij dens zijn rede eensklaps uit de zaal ver dwenen waren, hetgeen in zooverre was te betreuren, dat zij daardoor de gele genheid verzuimden kennis te nemen van de veel gematigder en zelfs verzoe ningsgezinde bespiegelingen van baron Dufour-Féronce, die de hoop uitsprak, dat na het plebisciet een nieuwe periode van Fransch-Duitsche toenadering mocht aanbreken. Blijkbaar wisten de sprekers cp deze theeontvangst nog niet wat het „Berli- ner Tageblatt' in zijn eerste ochtenduit- gave van Zaterdag berichten kon over de nieuwe blijkbaar zeer ernstige ver scherping der situatie in het Saargebied, die ontstaan moet zijn door het feit, dat Knox, de voorzitter der regeeringscom- missie, bij het Opperste Plebiscietge rechtshof een aanklacht tegen de be kendste Duitsche leiders in het Saarge bied Röchling, Kiefer, Pirro, Levach-er en Schmelz-er heeft ingediend wegens beieediging en laster, een en ander naar aanleiding van het antwoord van deze leiders van het z.g Duits"he Front op het bezwaarschrift van den heer Knox aan den Volkenbond. Deze aanklacht is in hoofdzaak ge grond op de overweging, dat het ant woord van het Duitsche front ten deele gebaseerd is op een getuigenis van de vroegere typiste van de directie van Binnenlandsche Zaken der Saarregee- ring, welke dame 14 September j.1. werd ontslagen onder verdenking het ambts geheim geschonden te hebben, waarop zij naar Duitschland de wijk nam. Voorts gaat deze aanklacht, welke de bladen in het Saargebied op bevel der Saarregeering hebben moeten afdruk ken, ook op andere bijzonderheden van de nota van het Duitsche front uitvoe rig in, zoo ook op het verduisteren van stukken, welke in deze nota in facsimile opgenomen zijn. Het is aan te nemen, dat de Berlijn- sche ochtendbladen vandaag uitvoerig op deze sensationeele botsing zullen in gaan. Tot dusver gaf slechts het „Ber- liner Tageblatt" bijzonderheden en een kort commentaar. In den loop van den avond zullen intusschen ook wel de overige Berlijnsclie bladen worden inge licht en hun meening geven. Het commentaar in het „Berliner Tageblatt" wijst er eerst op, dat de aan klacht ingediend is tegen de vier leiden de mannen van de Duitsche propaganda, zoodat de beteekenis van dezen aanval niet verder behoeft te worden geaccen tueerd. Gaat het Hoogste Plebiscietge rechtshof hierop in, dan is het theore tisch mogelijk, dat de mannen, op wie het voor de Duitsche zaak aankomt, tij dens het hoogtepunt van den verkie zingsstrijd buiten gevecht gesteld wor den. Maar zoover is het nog niet en mag het ook niet komen. „De politieke gevolgen van dit optre den der regeerngscommissie worden echter door de psychologische schier overtroffen. In welk een wereld leeft de heer Knox, de Volkenbondscommissaris voor het Saargebied?" vraagt het blad. Naar het Hbld. meent te weten is de Duitsche regeering van alle bijzonder- j heden over dit nieuwe en zeer scherpe conflict reeds op de hoogte gesteld Wat 1 zij daarop zal antwoorden, zal straks stellig wel uit de commentaren der bla- I den zijn op te maken. DE KABINETSCRISIS IN BELG1E. Theunis tracht een kabinet te vormen. Inzake het verrassende besluit van Jaspar den opdracht tot vorming van een kabinet weer in handen van den koning te leggen, werd door het koninklijke kabinet gistermid dag een communiqué uitgegeven, waarin ge zegd wordt, dat jaspar bij zijn 1 ezoek aan den koning verklaard heeft, dat hij bij zijn onderhandelingen niet den nood'gen steun heeft gevonden en dientengevolge geen rege ling kon vormen. De koning heeft daarop den katholieken senator van Overtergh, die behoort tot den democratischen vleugel van de katholieke partij, bij zich ontboden en hem de vraag gesteld, of hij bereid was de regeeringsfor- matie op zich te nemen. Van Overbergh heeft echter in verband met zijn gezond heidstoestand het aanbod van den koning afgewezen. Daarop is de voorma'ige minis ter-president, met wien de koning reeds voor hij Jaspar opdracht gaf rugges-rraak gehouden had inzake de kabinetsformatie, wederom door den koning ontvangen en na een uitvoerige bespreking belast met de her vatting van de door Jaspar gevoerde ver- geefsche onderhandelingen. Bij het verlaten van het koninklijke paleis verklaarde Theunis den journalisten, dat hij zijn uiterste best zou doen zijn taak te ver- vu'len, doch dat deze taak niet eenvoudig was DE SPAANSCHE REGEERINGS- CRIS1S. Ministe s van buitenlandsche zaken en oorlog afgetreden. De minister van buitenlandsche zaken, Samper en de minister van oorlog Hidalgo zijn afgetreden. Minister-president Lerroux heeft de zaken van het ministerie van bui tenlandsche zaken opgedragen aan den mi nister van marine Rocha, terwijl hij het mi nisterie van oorlog zelf op zich neemt. De redenen voer het aUreden der beide ministers zijn de aanvallen, die het parle ment tegen hen gericht heeft wegens hun toegevende houding tegenover de rcvolution- naire elementen in den zomer van dit jaar. Daardoor zijn de revolutievoorbereidingen van de staatsvijanden essentieel vergemak kelijkt. Minister-president Lerroux deelde inzake het aftreden der beide ministers inede, dat Samper en Hidalge de beslissing over hun verder aanblijven in de regeering dan wel hun aftreden hadden overgelaten aan den president der republiek. De staatspresi dent heeft echter met he* oog op de bijzon dere omstandigheden aangeraden af te tre Weer een conflict in het Saarge bied. (Dag. Overzicht). Uit het parlementaire leven. (Ar tikelen). De Spaansche regeeringscrisis; twee ministers afgetreden. (Buiten land). Een nieuwe Belgische kabinets formateur. (Buitenland). De vlucht naar West-Indië. (Lucht vaart). Het vliegongeluk in Australië. (Luchtvaart). Vreeselijk drama te Den Haag; vader en 4 kinderen door gasverstik- kiug- om net leven gekomen. (Bin nenland). Opperrabbijn Onderwijzer, f (Laat ste berichten). (Zie verder eventueel laatste berichten.) N.V. BOEK- EN HANDELSDRUKKERIJ v.h. HERMS. COSTER ZOON 3320. ADMINISTRATIE ALKM. COURANT 3320. REDACTIE ALKM. COURANT. 3330. den. Daarop hebben zij hun portefeuilles den minister-president ter beschikking ge steld. DË CONTROLE DER WAPEN- FABRICAGE. Uit Londen wordt gemeld, dat het Engel- sche voorstel inzake controle op de wapen productie, dat Eden de volgende week te Geneve zal indienen, een veel grootere draagwijdte zal hebben, dan de eerste, door de Engelsche regeering ontworpen redactie. Het eerste plan zou hebben bestaan uit een eenvoudige veralgemeening van het Engel sche systeem van uitvoerlicenties. Het nieu we plan, dat misschien tot stand is geko men onder den invloed van de kort geleden te Washington uiteengezette voornemens, brengt nu de instelling van een verder rei kende- en effectievere controle ter tafels. Het Engelsche voorstel zou bevatten: 1. De algemeen bindende invoering van den licentiebedwang voor alle wapenfabrie ken. 2. De algemeen bindende invoering van den licentiebedwang voor den uitvoer van wapenen. 3. De verplichting voor alle landen rap porten te publiceeren over het wapen- en mu- nutieproductie. Dit laatste punt is hoofdzakelijk in over eenstemming met het door Cordell Huil aangekondigde Amerikaansche plan, zoodat een gemeenschappelijk Amerikaansch Engelsch front te Geneve in deze kwestie verwacht kan worden. Het nieuwe voorstel zou het allen staten onmogelijk maken wa penen en munitie te vervaardigen en op te slaan, zonder dat de Volkenbond daarvan in kennis zou zijn. DE MOORD OP KONING ALEXANDER VOOR DEN VOLKENBOND. De permanente vertegenwoordiger van Zuid-Slavië bij den Volkenbond, Potitsj en de Zuid-Slavische gezant te Parijs hebben den Franschen minister van buitenlandsche zaken er van in kennis gesteld, dat Zuid- Slavië bij den Volkenbond een onderzoek zal aanvragen inzake den moord op koning Alexander. COMMUNIST TERECHTGESTELD. Op de binnenplaats van de Centrale Ge vangenis te Philipopel is gistermorgen de communist Natsje Lasaroff door ophangen terechtgesteld. Lasaroff was veieden jaar op grond van de wet ter bescherming van den staat wegens celvorming in het leger ter dood veroordeeld. De terechtstelling heeft bij de openbare meening groot opzien gebaard, daar sedert zes jaar geen dood vonnis meer ten uitvoer gelegd is bij commu nistische samenzweerders, wanneer zij geen moord hadden begaan. ECHTSCHEIDING IN KONINKLIJKE FAMILIE. Verwacht wordt, dat zeer binnenkort een koninklijk decreet zal worden gepubliceerd, waarbij toestemming zal worden verleend voor de ontbinding van het huwelijk van prins en prinses Erik van Denemarken.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1