ONZE IIVER REBUS. l de d dte de ALKMAARSCHE COURANT van MAANDAG 19 NOVEMBER 1934 DE MOORD OP KONING ALEXANDER. Protest van Joego-Slavië Genève. te AARDBEVING IN DEN STILLEN OCEAAN. GROOTE OVERWINNING VAN PARAGUAY IN DEN CHACO. MISDADIGERSBENDE GEARRESTEERD. INCIDENT IN ABESSINIE. Aanval op Italiaansche consulaat. PROTEST BIJ REGEERING VAN ABESSINIE. BYRD MELDT BELANGRIJKE ONTDEKKING. HEVIGE TYFOON TEISTERT PHILIPPIJNEN. Tweehonderdvijftig menschen gedood. m W1 -6 m r<bche coup BLIKSEM VERSTOORT EEN FEEST. Een en zestig inboorlingen in Afrika gedood. Possen te Pu® -1 pp 8 V2P5P EgQK| I °pl°ssiné van bovenstaande rebus, ter verkrijging van een in 4 kleuren uitge- voerd „Uiverspel", uitsluitend voor de kinderen van onze abonné's, is als volgt: Naam van de abonné:. Adres Het spel kan tegen inlevering van dezen bon aan ons bureau worden afgehaald. KARDINAAL GASPARRI f. Een stuwende kracht. JA?ANSCHE BEGROOTINGS- MOEILIJKHEDEN. MATUSCHKA NIET GEESTESZIEK. DE KNOEIERIJEN MET WAPEN LEVERANTIES. VERGISSING MET DEN KEIZER. Doodelijke gevolgen. Belasti ngo ntd u i kers. Ziedaar het verhaal waarin voorna fBuitmland Uit Belgrado word gemeld, dat de minis ter van buitenlandsche zaken, Jeftitsj, naar Genève is vertrokken, waar hij het protest be treffende den moord op koning Alexander zal indienen. Voor zijn vertrek heeft hij rap port uitgebracht in den ministerraad. De Prawda verklaart, dat Joego-Slavië persisteert bij haar eisch om de verantwoor delijkheid voor de aanslag vast te stellen en de terroristische organisatie te vernietigen. Alle bladen wijzen erop, dat zij op den steun van Frankrijk rekenen. Over den inhoud van het memorandum van Joego-Slavië worden geen mededeelin- gen gedaan. Verwacht wordt, dat de protesten essen tieel slechts gericht zijn tegen Hongarije. Een aardbeving, waarvan het epicentrum klaarblijkelijk in den Stillen Oceaan op on geveer 50 mijl buiten de kust gelegen was. heeft Zaterdag de kustplaatsen van Amerika in de nabijheid opgeschrikt. Tot dusverre zijn nog geen berichten ontvangen over aan gerichte schade of ongelukken. Medegedeeld wordt, dat twee verpletteren de overwinningen, die Zaterdag door de Paraguaysche troepen werden bevochten, n.1. bij Ballivian en Guachalla in den Chaco. voor Paraguay den weg hebben gebaand voor een opmarsch langs de rivier Pii- eomayo naar de stad Villa Montes, de voor naamste voorzieningsbasis van Bolibie. Verzekerd wordt, dat de Boliviaansche nederlaag volledig is geweest, nadat de Pa raguaysche troepen een fel offensief hadden geopend. Een deel der vijandelijke troepen heeft de wijk genomen naar Argentijnse!) grondgebied, terwijl duizenden andere vluchtelingen tevergeefs trachtten een veilig heenkomen te vinden in de wilde jungles. De Paraguaysche commandant, generaal Esti- garribia, maakte gebruik van de verwarring van den vijand, rukte in Noordelijke richting op en slaagde er in door een snellen aanval op de sterkte van Pilcomayo den Boliviaan- schen rechtervleugel te vernietigen. Een groote misdadigersbende, die in fan tastische uniformen placht op te treden in Oostenrijk en sedert maanden in Beneden Oostenrijk opereerde, is thans opgespoord 25 personen zijn gearresteerd. De Italiaansche pers behandelt een Ita- liaansch-Abessinisch incident. Het Italiaansche consulaat te Gondar in Abessinie is dezer dagen door inboorlingen overvallen. De wacht kon den overval wel is waar afslaan, doch daarbij werd een Askari fedood en twee gewond. Het consulaat van talie te Gondar wordt in Italië zeer belang rijk geacht. De Italiaansche regeering heeft een krach tig protest ingediend bij de regeering van Abessinie in verband met den nachtelijken overval op het Italiaansche consulaat te Gondar. Schout bij nacht Richard Byrd heeft uit Klein-Amerika ge seind, dat hij tijdens een ont- dekkingsvlucht een „groote ont dekking" had gedaan. Bijzonder heden over den aard van deze ontdekking in het Zuid-Poolge bied zijn nog niet bekend. De Philippijnen zijn Zater dagavond opnieuw door een hevige tyfoon geteisterd. Vol gens de tot nog toe ontvangen berichten zijn ongeveer 250 per sonen om het leven gekomen. Het ergst werd het eiland Luzen getroffen. Op vele plaat sen vonden overstroomingen plaats en talrijke huizen wer den vernield. Te Manilla zelf werd slechts geringe schade aangericht. De hulpmaatrege len worden van de hoofdstad uit geleid. E) i 2ZS, Uit East London wordt gemeld, dat 61 inboorlingen door het inslaan van den bliksem om het leven zijn gekomen. In een hut te Clarkesbur (Zuid-Afrika) wa ren 64 inboorlingen bijeen gekomen voor een groot feest, toen de bliksem insloeg en de hut in vlammen deed opgaan. Slechts drie der feestvierders konden zich redden, de overigen vonden den dood. JC 0 IbonN w1 Kardinaal-staatssecretaris Gasparri is Zondagavond tegen half elf ten gevolge van longontsteking te Rome overleden. Woensdag j.1. heeft de kardinaal n g op het Internationale Congres der Ka tholieke Juristen een referaat gehouden over een der belangrijkste werken uit zijn leven, n.1. de conficatie van het Kanonnieke Recht voor de Latijnsche Kerk. De 82-jarige kardinaal liep bij die gelegenheid een bronchitis op. Toen hij door kardinaal Pacelli als staatssecretaris werd opgevolgd, werd hij een der stuwende krachten voor de verzoening van Vaticaan met Quirinaal. Naar verluidt is de Japansche minis ter van financiën, Foejii, vastbesloten de nieuwe begrootingseischen der ver schillende ministeries slechts goed te keuren binnen een limiet van 50 milli- oen en aldus de uitgave van schatkist biljetten op algemeene rekening het volgend jaar te beperken tot 700 mil- lioen yen. Het grootste gedeelte van de nieuw aangevraagde credieten wordt gevormd door de eischen van leger en vloot, die dit acht men zeker nooit voldaan zullen zijn over een zoo geringe concessie, zoodat men verwacht, dat op dit punt een scherpe botsing zal ont staan tusschen den minister van finan ciën en de autoriteiten van leger en vloot, hetgeen in ieder geval een ernsti ge vertraging met zich mee zal brengen ten opzichte van de beslissing van het kabinet ten opzichte van de begrooting voor het volgende jaar. In een verklaring tegenover journalis ten zeide minister Foejii, dat hij, toen hij drastische bezuinigingen invoer de op de begrooting, er op voorbereid was te komen te staan tegenover krachtige eischen betreffende grootere credieten van elk ministerie, doch in het bijzon der van de departementen van oorlog en marine. Spr. was evenwel van mee ning, dat hij bij de huidige financieele omstandigheden niet verer kori gaan. Daar bovendien beide departementen gelijkelijk belang hebben bij het natio naal welzijn, kan het niet moeilijk zijn om tot overeenstemming te komen. Voorts verklaarde de minister, dat of schoon hij geen verdere groote credieten kan toekennen, tenzij ieder ministerie nieuwe bronnen van inkomsten aan wijst, hij daarmede niet wil zeggen, dat hij absoluut geen concessies wil doen Hij heeft een eigen plan, dat reeds is toe gezonden naar den directeur van het rekeningen-bureau. Over het resultaat van het onderzoek der gerechtsdokters naar de toereke ningsvatbaarheid van Matuschka wor den reeds bijzonderheden bekend. De dokters hefiben vastgesteld, dat Ma tuschka een uitstekend verstand, veel positief weten en een ongewone fantasie heeft, die zich vaak uit in zijn waanzin nig aandoende plannen. De dokters heb ben vastgesteld, dat Matuschka noch in zijn vroeger leven ,noch tijdens den aan slag van Bia Torbagy aan een geestelij ke stoornis leed. De beleefdheid en de grootheidswaanzin, die hij toonde bij het proces, zijn voorgewend. Echter zijn de artsen er wel van overtuigd, dat zijn geestesgesteldheid sterke excessen ver toont. De motieven tot den aanslag wor den door de gerechtsartsen aldus aange geven, dat Matuscshka sedert 1913 het plan had, door spoorwegaanslagen enorm opzien te verwekken. De artsen rekenen hem tot de groep ernstig gede genereerden, doch niet bij de geestes zieken. De Roemeensche parlementscommissie van onderzoek in de Skoda-affaire is gereed gekomen met haar rapport. In het rapport wordt geconcludeerd, dat de aan de Skoda- fabrieken verstrekte opdrachten niet in over eenstemming zijn geweest met de belangen van den staat, omdat ten minste een derde had moeten worden gegund aan de nationale industrie. De vroegere minister van oorlog, generaal Cihoski, wordt verantwoordelijk genoemd. Men verwacht een terugslag van dit rapport op de binnenlandsche politiek. Op een inspectiereis, die de Japansche keizer tijdens de manoevres maakte werd door een vergissing van een politie instantie de auto van den keizer naar een verkeerde plaats geleid. Deze ge beurtenis, heeft althans naar Europee- sche begrippen, zeer ingrijpende gevol gen gehad. De verantwoordelijke onderofficier van politie trachtte een einde aan zijn leven te maken en stiet zich met zijn dienstsabel in den hals, waardoor hij zoodanig werd gewond, dat men voor zijn leven vreest. De regeering heeft een commissie van onderzoek ingesteld, die alle verantwoordelke personen onder vragen zal. De gouverneur van de pro vincie Guma, waar de vergissing plaats vond, de chef der politie en de politie- directeur van Guma, werden veroor deeld tot een geldboete die 10 van hun jaarsalaris bedraagt, terwijl het niet uitgesloten is, dat ook eenige hooge ambtenaren in de regeering tot aftreden gedwongen zullen worden. Verder wordt bekend, dat bij de jongste manoeuvres een soldaat harakiri heeft gepleegd aangezien hij zijn sabel had verloren, die evenals alle wapenen der soldaten wordt beschouwd als persoonlijk eigen dom van den keizer. H/uweel In de Rustende Jager te Bergen is Za terdagavond de eerste tooneeluitvoering van den Berger Kunstkring gegeven. Onder de artistieke leiding van Cor Ruys en Louis de Bree heeft het Neder- landsch-Indisch tooneel het blijspel in drie bedrijven van Louis Verneuil Be lastingontduikers (Ecole des Contribua- bles) opgevoerd en een goed gevulde zaal heeft van een alleraardigst stuk en een buitengewoon goede vertolking genoten. Er zijn menschen, die zoo nu en dan eens behoefte aan een drama hebben om eens flink te kunnen uithuilen, er zijn er ook, die een tooneelstuk niet kunnen appreciceren als het niet in het hokje van de Kunst met een groote K kan worden ingedeeld, maar er zijn er nog veel meer, die, vooral in deze toch al zoo donkere tijden, voor hun geld een avond van beschaafde ontspanning zoe ken en deze schouwburgbezoekers heb ben zich over de eerste opvoering van den Berger Kunstkring niet te beklagen. Louis Verneuil is niet alleen een too- neelschrijver wien de humor in het bloed zit, bij is ook een menscbenken- ner en hij begrijpt, dat belasting betalen een onderwerp is, dat alle toeschouwers moet interesseeren. In dezen tijd van malaise en algemeenen achteruitgang wordt iemand niet graag aan zijn aan slagbiljet herinnerd, maar Verneuil heeft het heelemaal in het teeken van den humor gezet en waar hij bovendien den Staat aan het kortste eind laat trek ken en de wat al te begeerige inspec teurs ja zelfs den minister van finan ciën naar het kamp der ontduikers doet overloopen, is zijn stuk tot een blij spel geworden waarmee alle belasting slachtoffers zich kostelijk geamuseerd hebben. Emile Fromentel is niet alleen belas tinginspecteur, hij is bovendien een ambtenaar, dien men den bijnaam „de citroenpers" zou kunnen geven. Hij knijpt zijn slachtoffers uit tot er geen centime meer inzit en gaat dan nog na of hij over de afgeloopen drie jaren ook nog een navordering kan opleggen. Een belastingbetaler, meneer Menu, die zich bij hem komt beklagen omdat hij acht tienduizend francs moet storten, wordt even aan een ambtelijk verhoor onder worpen, waarna hij vertrekt met de ze kerheid, dat zijn aanslag door de strik vragen van den inspecteur tot dertig duizend francs verhoogd is. Evenwel, de tijden zijn slecht en de bekoorlijke dochter van Valtier Juliette heeft niet alleen bijna tweehonderd, duizend francs schulden bij diverse modistes en banketbakkers, maar bovendien een man, die vrijwillig werkloos is en niet in staat is om deze tekorten te dekken. Dank zij een millionnair, die aan zijn derde jeugd bezig is en zich een beetje te veel voor het jonge mevrouwtje inte resseert, krijgt Gaston Valtier, de schoonzoon van den inspecteur, een be drag in handen, dat voldoende is om de practijk over te nemen van een belas tingadviseur, die van zijn rente gaat leven. Hij associeert zich met Raymond Giroux, den secretaris van den inspec teur, die niet alleen het belastingnet maar ook alle mazen daarvan kent en de beide mannen richten een „School voor belastingontduikers" op, die zoo'n overweldigend succes heeft, dat er mil- lioenen per jaar verdiend worden. Geen cliënt wendt zich tot hen zondër de ze kerheid, dat zijn aanslagbiljet minstens met de helft wordt verminderd en even vlug als de inspecteur alle mogelijke in komsten te voorschijn toovert, laten zij die weer verdwijnen. Staat de cliënt hun niet aan er is b.v. een dichter, dien Valtier van een ongeoorloofde verhouding met zijn vrouw verdenkt dan trekken zij zelf het fiscale net om den bezoeker heen, maar hun succes bij de meest geplukte slachtoffers is zoo groot, dat de Staat zich langzamerhand ongerust Begint te maken en de minister van Financiën in eigen persoon op bezoek komt om de di rectie haar onmaatschappelijke hou ding te verwijten. Tijdens dit gesprek komt er telefonisch bericht, dat het mi nisterie gevallen is en de minister, die nu ambteloos burger is geworden en zich over zijn eigen belastingaanslag be klaagt, geeft maar al te gewillig gehoor aan de nuttige wenken en practische raadgevingen van den wel wat al te amicalen Giroux. Hij zal diens raad op volgen, zijn woning aan zijn huisknecht verhuren en bij dezen in pension gaan, waardoor hij duizenden franc minder aan den fiscus moet betalen. Als ten slotte zelfs de ijverige Inspec teur in dienst van de School treedt, is de directie in het zoeken naar wetsont duikingen door niemand meer te over treffen. melijk de belastingambtenaren het moe ten ontgelden, maar waartusschendoor zich een liefdesromannetje afspeelt waarin steeds dezelfde vrouw Juliette Valtier maar drie of vier verschillen de minnaars de hoofdrollen vervullen. Het stuk werd vlot gespeeld, en dat de schrijver een geboren humorist is blijkt wG hieruit, dat alle belastingbetalende toeschouwers zich kostelijk geamuseerd hebben. Allereerst natuurlijk om het spel van Louis de Bree als de hardvoch tige inspecteur, die zijn slachtoffers tot de laatste centime uitschudt, maar niet minder om zijn secretaris Giroux, waar van Cor Ruys een type gemaakt had dat geen twee woorden kon spreken zonder de toeschouwers te laten genieten. Hij stapt h'ier en daar wel eens buiten zijn rol, maar hij zegt het alles zóó komisch en illustreert het zóó prachtig met een enkele handbeweging, dat de toeschou wers van zijn spel in alle opzichten heb ben genoten. Jan Mulder heeft het in dit stuk niet gemakkelijk maar speelde energiek den schooldirecteur en naast hem mag ongetwijfeld Lily Bouwmees ter als Juliette genoemd worden, het wufte, spilzieke vrouwtje, dat het roet de echtelijke trouw niet zoo heel nauw neemt en dat voor den meest biedende te koop schijnt. Wim Kan was als Sé- rigny nog een dichter van het Fliegende Blater-soort, een ondefinieerbaar wezen, die niet in een fauteuil gaat zitten maar er in nederzijgt en na elke ontboezeming zijn hoofd moet schudden om zijn wap perende haren naar achteren te wernen. Pierre Myin was een levenslustige Cha- pelaude en de minister van financiën, Louis Poolman, was ambtenaar van de belastingen in de hoogste beteekenis van het woord. Van den souffleur hadden wij zoo nu en dan wel eens iets minder willen hoo- ren. De tooneelaankleeding was goed verzorgd, in het bijzonder in het tweede en derde bedrijf. De voorzitter van den Kunstkring, de heer D. A. Klomp, heeft na afloop van het applaus aan het derde bedrijf aan Lily Bouwmeester met een toepasselijk woord een keurig bloemstuk overhan digd en het gezelschap een „Tot weer ziens" toegeroepen. De zaal was met vele schilderijen van Berger schilders versierd. Tj. JCutist en Wetenschap DR. W. MENGELBERG TE AMSTERDAM TERUGGEKEERD. Verwelkoming aan het Weesper- poortstation. Na de jongste successen, die hij te Weenen en Boedapest heeft mogen boeken, is dr. Wil lem Mengelberg Zaterdagavond, vergezeld van den heer S. Bottenheim, te 8 uur 54 aan het Weesperpoortstation in de hoofdstad te ruggekeerd. Behalve zijn echtgenoote waren namens het Concertgebouw ter verwelkoming aanwe zig de heeren De Marez Oyens, Menso Bois- sevain, Eduard van Beinum en dr. Rudolf Mengelberg, bij welk gezelschap zich tevens enkele vrienden en vereerders bevonden. In het Amstelhotel gekomen, begaf de meester zich, met het oog op de vermoeienis sen, die hij achter den rug had, weldra naar zijn vertrekken. KINDERKOOR „DE KLEINE STEM". Hans Drift. In de met roode vlaggen versierde zaal van het Gulden Vlies, herdacht Zaterdag avond het kinderkoor „De kleine Stem", afd. van de Gemengde arbeiderszangvereeniging „De Stem des Volks", het vijfjarig bestaan, met de opvoering van de operette „Hans Drift". Eenige jaren geleden beleefde deze operette alhier de eerste opvoering en het pu bliek toonde toen groote belangstelling voor het aardige libretto van Eli Prins en voor de frissche melodieën die Jb. Prins op den tekst componeerde. Zaterdagavond bleek het, dat het werk nog niets van die belangstelling had verlo ren, ook nu een geheel gevulde zaal en veel bijval voor het zangspel en de medewerken den. De opvoering liep vlot; dirigent Harpman had blijkbaar hard gewerkt; de koren klon ken goed, klein en groot deed z'n uiterste best; aardige, fleurige tooneeltjes kreeg men te,zien; vele der hoofdpersonen waren zeer goed (Hans Drift, z'n vader en moeder, de maarschalk, de prinses) aan de entou rage had men zorg besteed, ook aan de cos- tumes; voor de begeleiding was een strijk orkest beschikbaar, de componist speelde de pianopartij en dat alles ging onder de vaste leiding van Harpman. Hij heeft hard ge werkt maar daarvan Zaterdagavond ook het resultaat gezien. De „Slaapdans", in het eerste bedrijf had natuurlijk 'n zeer groot succes, ook de Molenaarsdans die wij niet meer gezien hebben en uitgevoerd werd door adsp.-damesleden van de N.A.S.B. afd. Alk maar, leider Jac. Schuijt zal dat succes niet ontgaan zijn. Een jubileumopvoering was het dus en 't spreekt van zelf dat velen zich gedrongen voelden koor en dirigent te complimenteeren. Alvorens daartoe de gelegenheid te geven sprak de voorzitter, v. d. Berg, den heer Harpman toe, die 12K jaar dirigent van verschillende koren is. Met groote dankbaar heid gewaagde spr. van H.'s werkzaamheid alhier en bood hem een Beethovenbuste op standaard aan. Mevr. Harpman ontving bloemen. Getroffen door deze attentie dankte Harp man. De heer Cardozo sprak namens het hoofd bestuur van den Bond van Arbeiders Zang- vereenigingen eveneens een huidewoord tot den dirigent, en, zich tot het publiek rich tende, verklaarde hij het prettig te vinden, de zaal zoo vol te zien, maar, zei sprvoor hedenavond rijt ge uitgenoodigdde Kleine Stem is er financieel niet te best aan toe; wan neer het kooi niet flink gesteund wordt, zou het niet onmogelijk zijn, dat het zou moeten worden ontbonden. Ik reken er daarom op, dat ge bij de tweede opvoering, 2 Dec., allen,

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 9