DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. SMETERLIN Het a.s. vorstelijk huwelijk in Engeland. Alkmaarsche Ka merniaziek Vereeniging Qagelii&scfi Ovcczicht Drie optochten naar de oude abdij. L'Buitenland No. 274 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Dinsdag 20 November 1934 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 136e Jaargong De prijs voor een goede plaats. Schuschnigg bij Mussolini. de ker:: in duitschland. Wat vandaag de aandacht trekt... ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, iranco door het geheele Rijk 2.50, Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ad VERTE NTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060, Telef. 3320, redactie 3330. November, in Engeland altijd een drukke maand van feest en herdenking met 5 No vember, den verjaardag van het buskruitver raad door Guy Fawkes en zijn trawanten; met den optocht van den lord mayor van de City van Londen; met Wapenstilstandsdag wordt dit jaar nog gedenkwaardiger, om dat het huwelijksfeest van prinses Marina met den hertog Van Kent er nog juist in valt. Hoewel nog ruim een week moet verloopen, voordat deze jonge vorstelijke menschen in het huwelijk zullen treden, pope len de harten van groot en klein, van iong en oud in het Britsche Empire reeds van ver wachting. En nieuws tot in de kleinste bij zonderheden over de openbare en particu liere voorbereiding kan de warme belang stelling nog slechts warmer maken. De be- teekenis van elk voorval in verband met het huwelijk wordt onderstreept Men hoorde, dat de prinses, als zij aankomt uit Parijs voor het laatst als een kind van een buitenlandsch huis den Engelschen grond zal betreden en dat haar prins haar in triomf per extra trein van Dover naar Londen zal brengen. Als ieder ander niensch, zoo leggen de kranten uit, moet Marina haar bagage in onderzoek geven aan de douane-ambtenaren en zij zal invoerrechten moeten betalen op al die zaken van haar grootendee!s in Parijs gekochten uitzet, waarop de gewone burgeressen van het land invoerrecht moeten betalen. De gangen van althans een der bruidsmeisjes worden nauwelijks minder nauwgezet ge volgd dan die van de bruid. Dat bruids meisje is prinses Elizabeth, de sprekend op haar grootmoeder, koningin Mary, lijkende dochter van den hertog en de hertogin van York, die pas een uur in den Londenschen mode-salon van Molyneux heeft doorge bracht om te worden gepast voor haar jurkje voor et bruiloftsfetst. Al deze bijzonderheden voeden en bevredi gen de openbare belangstelling. De gladde gouden trouwring ons zoo gemeenzaam is voor de Britten een vreemd, een con tinentaal obiect en maakt de algemeene nieuwsgierigheid gaande. De pers moet deze nieuwsgierigheid bevredigen door te vertel len, dat dit .simpele kleinood behoort bij de Gxieksch-orthodoxe huwelijksinzegening, wel ke onmiddellijk na de plechtigheid in de abdijkerk van Westminster volgt. Dr. Germa- nos, de Grieksch orthodoxe aartsbisschop, zal met de twee gladde ringen het teeken des kiuises maken boven de hoofden van bruid en bruidegom en daarna de ringvingers der rechterhanden van het jonge getrouwde paar er mee sieren. Geen incidenten, die kunnen worden voor komen, mogen zich voordoen in een konink lijken huwelijksstoet. En opdat men terdege voorbereid zal zijn, hebben koetsiers een palfreniers, pos tillons en paardenvolk reeds voor den grooten dag geoefend. Londenaars, die vroeg op waren, hebben de gelegenheid gehad in den vroegen mistigen Novemberochtend een (wat men zou kunnen noemen) schim van de grootsche processie te zien voorbijtrekken. Pretentielooze rijtuigjes reden in de plaats van statiekoetsen. Geen scharlaken en geen goud dekten de borst en den rug van de koet siers en van het escorte. Maar verder was in samenstelling de stoet gelijk aan dien, welke op 29 November honderdduizenden menschen op straat zal brengen tusschen het paleis van Buckingham en de abdijkerk van West minster. De stoet repeteerde vele malen het stilhouden voor de Westetijke deur van de kerk, waar de koninklijke processie naar binnen zal gaan. De politie bestudeerde het effect op het stadsverkeer (dat zelfs op dit vroege uur reeds zeer vertragend was). Men weet al. dat vlaggen en wapens en emblemen van het Britsche rijk, van Dene marken en Griekenland de straten, waarlangs de stoe zich zal voortbewegen, zullen op- monteien. Geen straat rn de wereld mag men zeggen heeft opmontering harder noodig dan een Londensche straat in No vember. En alle kleuren van het spectrum, in den üardsten toon kunnen nauwelijks vol doende zijn om de vale mistige donkere grijsheid van Westmiuster in dezen tijd van het jaar op de vlucht te jagen. Er is gesproken van een optocht, maar er zijn er feitelijk drie, welke met korte tus- schenpoozen op de oude kerk samentrekken De eerste stoet is die van den koning en ko ningin, die in volle statie met een escorte van cavalerie uitrijden. De tweede stoet wordt gevormd door de rijtuigen en begeleiding van prinses Marina en haar orders. De derde en laatste is die van den hertog van Kent, die vergezeld van de prins van Wales van York House vertrekt. De Marina-Donderdag (zooals de mond van het volk den koninklijken trouwdag reeds heeft gedoopt) belooft de apotheose te wor den van een feestweek, waarin, indien men mag afgaan op de voorbereidingen van hotelhouders en gérants van restaurants, weinigen den h-uiselijken haard trouw zullen b.ij ven. Nagenoeg alle inrichtingen voor eten, drinken, dansen en ander openbaar vermaak geven zoogenaamde gala-avonden, die tot in den priMen ochtend mogen duren De belangstelling in dit huwelijk is uiteraard niet tot Engeland en tot het land of de landen van de schoone prinses beperkt. Maar indien slechts de helft waar is van wat de populaire bladen vertellen over den intocht van vreem delingen, dan moet Londen gedurende de feestweek de room van alle naties en rassen in de wereld herbergen en de rest van den aardbol, om in het beeld te volharden, terug brengen tot een bevolking van verdunde melk. Als dat zoo is dan kan het ook geen ver bazing wekken, dat de gelukkige bezitters van ramen aan de route van den optocht aanzienlijke bedragen aan feestwinst ver wachten op te strijken. Het is een gelukkige bijkomstigheid, dat er verscheiden vrije zie kenhuizen (die van liefdadigheid moeten bestaan) langs de route van den optocht liggen. Het Westminster-ziekenhuis heeft de beste ligging en heet reeds meer dan 4000 pond sterling te hebben ontvangen voor den verkoop van stoelen voor de vele ramen, welke de inrichting heeft en welke uitzien op de kerk. Bewoners van flats en St James' Street en Piccadilly verdienen een extra- salaris met hun thans aan goud gelijk ge worden vensterruiten. De hotels langs den weg van den stoet vragen 3 guinjes voor een zetel aan hun ramen. Een nationale organisatie, die de liefdadigheid dient, heeft beslag mogen leggen op den gronÖ voor den westelijken kant van de kerk en heeft er een tribune met 1100 zitplaatsen opgericht. Reeds tien dagen geleden waren al deze plaatsen, kostend van tot TA pond sterling, verkocht. De kaarten- opkoopers zijn ook druk aan den gang. Hon derden zitplaatsen, die zij al eenige weken geleden voor 3 of 4 pond sterling hebben ge kocht, worden nu weer voor het dubbele van de hand gedaan. Er zijn 20.000 voortreffelijke plaatsen in de route, die slechts 2 shilling per stuk kosten. Dat zijn de stoelen in het Green Park en het St. James' Park, waarover het ministerie voor openbare wecken gaat Deze plaatsen kunnen echter niet worden ge reserveerd en zijn op den dag van het huwe lijk op de gewone wijze verkrijgbaar bij den stoeleman. Een verschrikkelijk geworstel om deze stoelen kan worden voorzien. te worden gesleept, die langs normalen, di- plomatieken weg zouden kunnen worden op gelost. Wanneer de Zuid-Slavische bedoelin gen, zooals zij uiteengezet zijn van Engelsche en Fransche zijde, geen herziening onder gaan, beteekent dat dat Zuid-Slavië een plan heeft, dat door de beschaafde wereld met be slistheid wordt afgewezen. DE VLOOTBESPREKINGEN TE LONDEN. Het Japansche antwoord ontvangen. Het Japansche antwoord op de Brit sche voorstellen ter overwinning van de impasse in de vlootbesprekingen te Londen is hedenavond door den Japan- schen ambassadeur aan den minister van buitenlandsche zaken, Sir John Si- mon, medegedeeld. Dit antwoord kan niet worden beschouwd als een onmid dellijke oplossing van de moeilijkheden, doch het brengt de besprekingen een stap verder en zal worden gevolgd door verdere gedachtenwisselingen tusschen Engeland en Japan. Intusschen zal uiteraard Sir John Simon rapport uitbrengen aan het kabi net en er zal een spoedige gelegenheid worden gezocht, hetzij Dinsdag of Woensdag om de Amerikaansche dele gatie op de hoogte te brengen van de Japansche houding. Men verwacht, dat voor het einde van deze week nog En- gelsch-Japansche besprekingen zullen worden gehouden. ZWARE MIST BOVEN ENGELAND. Londen en een groot gedeelte van het Zuiden van Engeland waren gisteren gehuld in een dikken mist, die waar schijnlijk nog wel tot hedenavond zal voortduren. Het scheepvaartverkeer in de monding van de Theems moest wor den stopgezet, terwijl langs den weg en op de spoorwegen het tempo aanzienlijk moest worden vertraagd. Desondanks zijn nog tal van verkeersongelukken ontstaan, doch voor zoover tot dusverre bekend is, zijn nog geen dooden geval len of ernstige verwondingen opgeloo- pen. Een tweede onderhoud. De Oostenrijksche bondskanselier Schusch nigg heeft na in den loop van gisteren teza men met den minister van buitenlandsche zaken BergerWaldenegg de opgravingen te hebben bezichtigd een bezoek gebracht aan den Jezuieten-generaal Ledohofsky. Des mid dags begaf Schuschnigg zich voor een twee de onderhoud naar Mussolini. Het onderhoud begon om half drie en duurde ruim een uur. Men verwacht, dat nog heden een uitvoerige officieele mededeeling zal worden verstrekt over het resultaat van het bezoek aan Rome. Deze mededeeling zou dan echter niet voor 10 uur des avonds worden verstrekt. Volgens program vertrekt Schuschnigg hedenavond Dr, Schuschnigg weer. Aan een vertegenwoordiger van het Giornale d'Italie heeft Schuschnigg een in terview toegestaan, waarin hij vrijwel uit sluitend over economische problemen sprak, waarover hij zich, ten opzichte van Oosten rijk, optimistisch uitliet. Het Oostenrijksche telegraaf-corresnonden- tiebureau deelt mede: Omtrent de succesrijke beëindiging der on derhandelingen van bondskanselier Schusch nigg met Mussolini, waaraan ook werd deel genomen door den minister van buitenland sche zaken, Berger-Waldenegg en onder staatssecretaris Suvich, wordt officieel mede gedeeld, dat daarbij de politiek van groote overeenstemming tusschen Italië en Oosten rijk in den geest van de reeds naar aanlei ding van vroegere ontmoetingen met Dollfuss vastgestelde richtlijnen, wederom bekrach tigd werd. Er werden voorwaarden besproken om een politiek en economisch verstevigd Oostenrijk, ondersteund door de vriendschap van Italië en Hongarije, zoo spoedig mogelijk in staat te stellen in den vollen omvang weer zijn eigen historische taak te kunnen vervullen, n.i. het in evenwicht brengen van de in het Donaugebied elkander ontmoetende krachten. Ook met hét oog op Oostenrijk werd een be vredigende ontwikkeling geconstateerd in den zin van de Italiaansch-Oostenrijksch-Hon- gaarsche protocollen van Maart, welke tot een niet te bewijfelen verbetering van den economischen toestand van Oostenrijk heb ben bijgedragen. Verder werd bevestigd, dat de overeen komsten tusschen de drie staten geen exclu sief karakter droegen en konden worden uit gebreid tot andere staten, welke de princi- pieele voorwaarden van deze overeenkomsten aanvaarden. Ten slotte werd het nuttig ge acht de cultureele betrekkingen tusschen bei de staten te verdiepen door afsluiting van nieuwe overeenkomsten betreffende het in het leven roepen van wederzijdsche cultuurin stellingen te Rome. Binnenlandsche problemen. In den loop der laatste dagen hebben diep gaande vertrouwelijke besprekingen plaats gevonden tusschen den premier, Goemboes, en de leidende figuren van de regeeringspar- tij. Ook de vroegere premier, graaf Bethlen, nam aan deze beraadslagingen deel. Bij deze gedachtenwisselingen, waarover slechts kor te, zuiver formeele mededeelingen zijn gepu bliceerd, is de tegenwoordige binnenlandsch- politieke positie der regeering, de reorgani satie van de regeeringspartij en de op den voorgrond der algemeene belangstelling staande kwestie van de kiesrechthervorming behandeld. Naar verluidt heeft de regeering zich thans bereid verklaard, het nieuwe kies- wetsvoorstel midden December bij het parle ment in te dienen. In plaats van de als ver ouderd opgevatte openbare verkiezingsproce dure zal het geheime kiesrecht met kieslijsten worden ingevoerd. In regeeringskringen is men van meening, dat met het oog op den ernstigen buitenlandsch-politieken toestand van Hongarije alle binnenlandsche politieke tegenstellingen thans op den achtergrond moeten blijven. PRO EN CONTRA HABSBURG. Vereeniging van „Fricnds" opgericht. Dezer dagen werd te Weenen een vereeni- ging opgericht van „Friends of Habsburg". De vereeniging zal in de maand December worden geconstitueerd. Leden kunnen slechts zijn buitenlanders, die in het buitenland voor de Habsburgers willen propaganda maken. Anti-Habsburgsche excessen. Ter gelegenheid van den 22sten verjaardag van aartshertog Otto van Habsburg heeft de vereeniging van legitimisten haar jaarfeest gehouden. De jeugdgroep der anti-Habsburg-liga heeft pamfletten verspreid. De politie zette de stadswijk, waar de bijeenkomst gehouden werd, af. Niettemin slaagden meer dan 100 personen er in een demonstratie tegen de Habsburgers te houden. De politie trad even wel spoedig krachtig op, zoodat de bijeen komst ongestoord kon verder gaan. DE STAP VAN ZUID-SLAVIE. Italiaansche persstemmen. De door Zuid-Slavië aangekondigde stap te Geneve wordt in Italië volstrekt ongunstig opgenomen. De dagbladen houden er zich weliswaar slechts in beperkten mate mede -bezig, doch staan er steeds duidelijk afwij zend tegenover. De „Tevere" schrijft, dat men weliswaar de actie van Zuid-Slavië rustig kan afwach ten, doch dat men reeds thans kan pogen het effect te omschrijven. Europa en vooral de groote mogendheden zullen geen lust heb ben zich door de Kleine Entente of alleen door Belgrado op sleeptouw te laten nemen bij het onderzoek van een kwestie, die niet kan worden saamgedrongen in de brutale begrippen van een ultimatum. De Volken bond, wien de sanctiemiddelen ontbreken, moet in zijn eigenschap van internationaal orgaan er voor behoedt worden in problemen Vingerafdrukken van priesters. Volgens „De Maasbode" zijn geruchten van den laatsten tijd bevestigd, n.1. dat alle r k. priesters te Aken, alsof zij gevaarlijke inbrekers, moordenaars of staatsvijandten waren, zich aan den weerzinwekkenden maatregel moesten onderwerpen, dat vinger afdrukken van hen genomen werden, welke in de archieven van het politiebureau be waard zouden blijven. Het blad beweert dat dr. Nockermann, de leider der geheele staatspolitie te Aken, per soonlijk het document onderteekend heeft, waarbij het nemen van vingerafdrukken van priesters bevolen wordt. Müller blijft op zijn post. Rijksbisschop Ludwig Müller heeft Zon dag op een vergadering van Duitsche chris tenen te Berlijn-Steglitz verklaard, dat het zijn bedoeling is in functie te blijven als hoofd van de Duitsch Evang. Rijkskerk, tot dat de Kerk in werkelijkheid een eenheid zou zijn geworden. Prol. Hauer slaat weer door. Prof. W. Hauer, naar men weet een der extremisten der Duitsche christenen, heeft verklaard Het Duitsche nieuwe heidendom heeft in de eerste plaats alle geschreven normen, zelfs de tien geboden, verworpen, want het is het ongeluk van het Duitsche volk geweest in het verloop van zijn normale ontwikkeling, dat het zich steeds op de tien geboden beroe pen heeft. Hij verwijt voorts het christendom, dat het zich niet een werkelijke moraal heeft weten te scheppen. Het christendom, voegt hij toe, heeft bankroet gemaakt op het terrein van de sexueele moraal. Wat het oorlogsvraagstuk betreft, heeft hij ook geen uitgestippelde ge dragslijn gevonden. Wat ons betreft, wij roepen niet om den oorlog, zelfs niet indien wij den levenwekkenden strijd wenschen. Toch is het niet mogelijk steeds den vrede te prediken, en den oorlog als het werk van den duivel af te schilderen. Daarom boezemen vele deelen van het Oude zoowel als van het Nieuwe Testament ons weerzien in. De Bergrede biedt ons een zedenleer, die on- Duitsch is, want „Duitsch" is gelijkwaardig met lust in den strijd, vredelievendheid en nederigheid zijn tegengesteld aan het Duit sche karakter. „HITLER"-SINAASAPPELEN GEWEERD. Op de Londensche markt. Een partij van 100.000 sinaasappelen uit Spanje is gisteren, naar de Engelsche bladen vertellen, op de Londensche fruitveiling uit de veiling genomen omdat de sinaasappelen verpakt waren in papier met de beeltenis van Hitier er op. Tweehonderd koopers uit- Het a.s. vorstelijk huwelijk in Engeland. (Dag. Overzicht.) Schuschnigg onderhandelt met Mussolini. (Buitenland.) Belgisch kabinet gevormd met Theunis als minister-president. (Buitenland Ernstige ontploffing in Mesopo- tamië. (Buitenland.) Vrouw te Etten van schrik dood gebleven. (Binnenland.) Kwestie Noord-HollandP.E.N. (Provincie.) De wethouderscrisis opgelost. (Stad.) Ingebruikneming automatisch telefoonnet. (Stad.) Jubileum orandweer. (Stad.) (Zie verder eventueel laatste berichten.) SCHOUWBURG „HARMONIE". WOENSDAG 21 NOVEMBER 1934 speelt (CHOPIN-AVOND). ten hun verontwaardiging over deze verpak king en toen de partij in veiling werd ge bracht werd er ironisch „Heil Hitier' geroe pen. De mededeeling van den veilingmeester, dat de partij uit de veiling werd genomen, werd met gejuich begroet. De koopers hadden afgesproken niet te bieden en de veilingmeeser had blijkbaar ver nomen dat de verpakking consternatie had gewekt. Den koopers werd later uitgelegd, dat er een vergissing in het spel was en dat de zen ding blijkbaar voor Duitschland was be stemd. MATUSCHKA'S DOOD GEEISCHT. Heden uitspraak. Het Matuschka-proces nadert thans zijn einde. Het vonnis zal waarschijnlijk Dins dag worden uitgesproken. In de zitting van gisteren begon de procu reur-generaal zijn requisitoir met een be schrijving van den aanslag, waarna hij den levensloop van den beklaagde schilderde. Daarbij stelde hij vooral de spoorwegaan slag bij Ansbach en bij Jüterborg in het licht. De beklaagde heeft zijn daden ge pleegd met de opzettelijke bedoeling een massamoord te verrichten. Hij bestudeerde den treinenloop, beschikte over spoorweg- technische kennis en zocht voor zijn aanslag het gevaarlijkste punt uit. Onder verwijzing naar de medische rap porten constateerde de aanklager, dat de be klaagde noch onder hypnotischen invloed, noch onder suggestie heeft gehandeld. Er is bij hem geen verstoring van de wilsuitingen, van het bewustzijn of van de toerekenings vatbaarheid aanwezig. Aan het einde van zijn requisitoir eischte de procureur-generaal ten slotte tegen Ma- tuschka de doodstraf, die echter in geval van een terdoodveroordeeling door het gerechts hof niet ten uitvoer kan worden gelegd, daar Matuschka Oostenrijksch onderdaan is en ten tijde van het begaan van den aanslag in Oostenrijk geen doodstraf bestond. In zijn pleidooi trachtte de verdediger het bewijs te leveren, dat Matuschka in hooge mate geestesziek is. Winzucht is niet het motief van zijn daden geweest. Ook oolitieke motieven waren bij de aanslagen niet aan wezig. BELGISCH KABINET GEVORMD. Theunis geslaagd. Theunis, die door den Belgischen koning Leopold III belast was met de vorming van een nieuwe regeering is in deze opdracht geslaagd. De koning heeft de volgende ministerlijst goedgekeurd: Minister-president, minister zonder por tefeuille Theunis (R.K.); Minister zonder portefeuille Franqui (Lib.I; Buitenlandsche Zaken Hymans (Lib.) Landsverdediging Devèze (Lib.) Justitie Dovesse (Lib.); Binnenlandsche Zaken Pierlot (Lib.); Openbaar Onderwijs Hiernaux (R.K.); Financiën Gutt (Lib.I; Openbare Werken, Landbouw, Midden stand v. Cauwelaert (R.K.); Arbeid, Maatschappelijke Voorzorg Rubbens (R.K.); Economische Zaken v. Isacker (R.K.); Vervoerwezen P. T. T. Dubus de War naffe (R.K.); Koloniën Charles (R.K.).

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1