NASSAU-TAX WeedecuM 3uMicaties £aatste Éeticfitm JUcfit&zaken J>xooinciaat 'flicuius Tel. no. 3545 (2 lijnen). DRAISfjlA-vAN-VALKEriBURC'S A ••■LEVERTRAAtl De Directeur der Gemeentewerken maakt bekend, dat de RIDDER- STRAATBRUGop DONDERDAG 22 NOVEMBER 1934 VOOR ALLE VERKEER ZAL ZIJN AFGESLOTEN. De bedoeling van de P. T. T. (Ongecorrigeerd.) ZITTING TWEEDE KAMER. De Volkenbondskwestie. OOSTENRIJK VOLGT DUITSCHLAND. Ook gelijk"erechtigheid geëischt. RECLAME-VLIEGTUIG MAAKT NOODLANDING. Inzittenden licht gewond. Vage bizonderheden. MATUSCHKA TER DOOD VEROORDEELD. MIDDENSTANDS-WINKELWEEK. Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. Bioscoop Harmonie, 7.30 uur, Dinsdag hoofdnummer Moeder en kind (dram.); hoofdrollen Henny Porten en Peter Voss. Leeftijd boven 18 jaar. Victoria-theater, half 8, hoofdnummer Tarzan's verdere avonturen (sens. avont. film); hoofdrollen Johnny Weismuller, Maureen O'Sullivan en Neil Hamilton. Toe gang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half drie: middagvoor stelling. Cinema Americain, half 8, hoofdnummer In diplomatieken dienst (sens.); hoofdrollen Brigitte Helm en Willy Fritsch. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Donderdagavond 22 Nov., 7.30 uur: Cul tuurfilm: Het mysterie der schepping. A. B. T„ half 8, hoofdnummer Het ge heim van den verborgen schat (sens., serie film, eerste deel); hoofdrol Richard Tal- madge. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Dinsdag 20 November. 8 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van „De baas in huis" door Ulvadero voor de Ned. Reisvereeniging. Woensdag 21 November. 8 uur, Harmonie, Chopin-avond van de Kamermuziekvereeniging. Donderdag 22 November. 8 uur, de Unie, propagandakunstavond I- v A. O.Jan Lamaire Sr., declameert. 8 uur, bioscoop Harmonie, filmavond Volksuniversiteit: Apo-Kajan. Stompetoren, café Renses, half acht: N. S B.-vergadering. y.LEEUWARDEN- HEBT U NIETS VERGETEN? In ons verslag van de revue „Hebt u niets vergeten?" is een foutje geslopen. Niet de heer Schats, maar de heer Schole heeft in deze revue verschillende liedjes gezongen. stens 100 telefooncentrales worden sa mengebracht. Wanneer het geheele land geautoma tiseerd zal zijn, zullen 1200 netten te samen zijn gebracht. Het is de bedoeling, dat niet alleen lokaal vol automatische verbindingen tot stand kunnen worden gebracht, doch er wordt naar gestreefd dit ook inter- locaal te bereiken. 15 pet. zal er overbl ij- ven, dat door middel van een telefoniste tot stand zal moeten worden gebracht. In 1944 hoopt men dit alles voor elkan der te hebben gekregen. Hierna gaf spr. een uitleg van het locaal en interlocaal telefoneeren. Deze uitleg werd verduidelijkt aan de hand van een vernuftig toestel, een bord waarop de telefooncentrales met lichtjes waren aangegeven. Hierna werd onder leiding een wan deling door de lokalen gemaakt en het wondermechanisme in oogenschouw ge nomen, waarna ververschingen werden aangeboden. Om één uur werden alle verbindings draden van de oude centrale doorge knipt en de abonné's overgebracht op de nieuwe, automatische centrale. Twee minuten voor één belde de directeur van de Cinema Américain ons op om ons uit te noodigen voor een bijondere bioscoopvoorstelling. Zeven minuten daarna werden wij automatisch opgebeld door den monteur van de tele foon, den heer Dik, en hadden wij voor de locale gesprekken voor het laatst de stem van de ons verbindende telefoon juffrouwen gehoord. Wij hebben natuurlijk wel eens vaak gemopperd over het niet vlug tot stand komen van een gevraagde verbinding. Vandaag willen wij echter een woord van dank richten tot deze dames die ons vaak groote diensten hebben be wezen, door ons op de hoogte te houden van intercommunale verbindingen en door welwillend nog eens te bellen bij geen gehoor in voor ons gewichtige oogenblikken. Wij hebben zoo'n idee, dat wij met de vol automatische verbin ding in dergelijke gevallen, ons hulpe- loozer zullen gevoelen, aangezien men dan bij geen gehoor niets anders dan een gewone (de kiestoon) te hooren krijgt. Wij verheugen ons er dan ook over dat wij voor de interlocale gesprekken van de hulp der telefoonjuffrouwen nog kunnen profiteeren. 20 November is intusschen voor de ontwikkeling van Alkmaar, als centrum van Noordholland, van groote beteeke- nis. De automatiseering is een feit ge worden. Na hetgeen wij hierover vóór enkele weken meldden, kunnen wij in onze beschrijving van het inwendige kort zijn. Voor de abonné's is het noodig te we ten, dat zij, alvorens het gewenschte nummer te kiezen, eerst, na het afnemen van den hoorn, wachten tot zij een ge zoem hooren. Hoort men een hooge kort onderbroken toon, dan beteekent dit, dat de opgeroepen abonné in gesprek is. Steeds moet in zoo'n geval de oproep herhaald worden. Wachten totdat de opgeroepene dit gesprek beëindigt, leidt nooit tot een tot stand komen van de gewenschte ver binding. Wij twijfelen er niet aan of het aan tal telefoonaansluitingen, dat in 1924 te Alkmaar bij de overname door het Rijk 915 bedroeg en thans tot 1556 steeg, zal in de toekomst blijven stijgen en nog grooter worden wanneer de toekomst muziek van Ir.. Warning, dag- en nacht verbinding met de buitengemeenten tot stand zal zijn gekomen. Moge dit in '-.et district Alkmaar spoedig worden verwezenlijkt. Bergen wacht er op. Hedenmiddag om 1 uur werd de nieu we telefooncentrale, die in Alkmaar en Heiloo het automatisch telefoneeren mogelijk zal maken, in gebruik gesteld. Ter eere van dit belangrijke feit kwa men hedenmorgen op uitnoodiging van het hoofd van het telefoondistrict, den heer C. Brouerius van Nidek, een aantal autoriteiten in het telefoongebouw aan de Koorstraat bijeen, waar de hoofd ingenieur, de heer J. H. Warning Jr. uit den Haag, een demonstratie en uiteen zetting gaf van de automatiseering. Onder de aanwezigen merkten w" op het voltallig college van B. en W. van Alkmaar, den gemeente-secretaris en de directeuren van Publieke Werken en de Lichtbedrijven, benevens de burgemees ters uit Limmen, Oterleek, Koedijk en Schoorl en vele anderen. De heer Brouerius van Nidek was erkentelijk voor de betoonde belangstel ling in het tot stand gebrachte. In het bijzonder heette hij welkom burgemees ter van Kinschot als hoofd der gemeen te in dit district, waarin de eerste stap tot automatiseering is gedaan. Alkmaar is de 45ste automatische centrale die in dienst wordt gesteld. Wanneer de overi ge gemeenten in het district aan de beurt komen, daarover kon de heer van Nidek nog geen mededeeling doen. Wel weet spr. dat in den loop van het vol gend jaar de districtsautomatiseering dusdanig gevorderd zal zijn, dat men ook naar buiten zal kunnen kiezen 'automatisch verbonden zal kunnen worden). Hierna gaf spr. een uiteenzetting waarom het noodig was, dat 2 jaar na het voorbereidend werk de automati sche centrale pas in werking kon wor den gesteld. De oorzaken zijn de ver bouwing om het district onder dak te brengen, de verbouwing van het Post kantoor, het bouwen van de machine kamer en de hoofdautomaat, het aan brengen van een hoogere bedrijfsspan- ning, het doormeten van 1600 toestellen bij 1550 abonné's, het leggen van 5 ka bels met 1000 dubbeldraden en de nieu we nummering van de abonné's. Gelukkig had de dienst van de abon né's niet veel verzoeken bereikt om een mooi nummer. Een bijzonder woord van dank bracht spreker aan de N. V. Simons en Halske voor het opstellen van de automaat en de bijzondere montage. Men staat voor een apparaat, dat het wonderlijke nabij komt. Spr. was overtuigd, dat bij de rond gang men een indruk zal krijgen van de buitengewone netheid en zindelijkheid in de lokalen, omdat stof en vocht de grootste vijanden van de apparaten zijn. De heer ir. Warning, die hierop het woord bekwam, stelde voorop, dat de bedoeling van de P. T. T. verder ligt dan het in bepaalde centra's mogelijk te maken nacht en dag automatisch lokale verbinding tot stand te kunnen brengen. Men heeft hier dag-, nacht- en Zondags dienst, doch buiten heeft men slechts vaak nog een onvolledige dagdienst en moet men de telefoon nog missen op tij den, waarop men haar het meest noodig heeft. Wij wenschen daarom niet eerder te rusten aldus spr. voordat elke abonné, waar hij ook in het land woont, nacht en dag verbinding kan krijgen met elke andere abonné in Nederland, hetzij vol automatisch, hetzij met hand bediening, doch in ieder geval zoo, dat de gesprekken la minute kunnen plaats vinden. Wij hebben, zoo zeide spr., Nederland verdeeld in 20 districten. Elk district wordt genoemd naar de voornaamste plaats waarin de districtcentrale is ge vestigd. In elk district kunnen hoog DIPLOMA BAKERCURSUSSEN. Bij het 17 Nov. gehouden bakerexamen te Alkmaar, uitgaande van de „Commissie voor Kinderhygiea in N.H.", verkregen het diplo ma de leerlingen D. Berghorst en G. de Vries, Wieringen; V. Bouman, Krabbendam; W. J. Bot, Uitgeest; P. Meyer, Kolhorn; H. Kleyn—Bogerd, G. Hartog, M. S. Bakker, Hilversum; WEER OP VRIJE VOETEN GESTELD. De arbeider J. P. uit Amsterdam, die te Limmen was gearresteerd als verdacht van een in Augustus van het vorige jaar in deze gemeente gepleegden diefstal van een paard ten nadeele van den woonwagenbe woner V. is op last van de Justitie wederom op vrije voeten gesteld. AUTO TEGEN BOOM GEREDEN. In den nacht van Zondag op Maandag is te Hensbroek een auto met Alkmaarders, tomende uit de richting Obdam, bij de brug over de Ringvaart, waarschijnlijk door te sterk remmen en onbekendheid met den weg daar ter plaatse, met kracht tegen een boom geslagen. De zijkant werd geheel vernield en de inzittenden, 7 personen, door de glas scherven licht gewond. Door den garage houder Edel werden zij naar Alkmaar ver voerd. Bij de voortgezette behandeling van hoofd stuk III (buitenlandsche zaken der rijksbe grooting voor 1935) bespreekt de heer Bie- rema (lib.) de toetreding van Rusland tot den Volkenbond. Voor Nederland hadden hier geen sentimentsoverwegingen moeten gelden. Ten opzichte van de uitlating van minister Baldwin verklaart spreker, dat we moeten volharden bij onze zelfstandigheids politiek. De heer Kuper (s.d.a.p.) vraagt meer steun voor de Nederlandsche vereenigingen in Duitschland. De heer Wijnkoop (comm.) oefent scherpe critiek op de houding der Nederlandsche delegatie inzake toetreding van Rusland tot den Volkenbond. Tijdiens de zitting van het prae- sidium der ontwapeningsconferentie legde Oostenrijksche vertegenwoor diger Baron Pflügel de verklaring af, dat Oostenrijk met geen enkele ontwapeningsovereenkomst accoord kon gaan, zoolang niet Oostenrijk gelijk gerechtigd kon zijn, tenminste ten aanzien van het bezitten van vereenig ingswapenen. EEN AARDIGE ETALAGE. Bij de firma H. van Gijzen en Co., Pay- glop alhier, staat de lachende Uiver-beman- ning al in fonkel nieuwe uniformen voor het Alkmaarsche publiek te kijk. Een groot bord aan de wand toont aan wat de firma te vertellen heeft n.ml.: „Wat de Uiver is voor de K.L.M. is onze kleeding voor U. OPHEFFING SPOORLIJN. We lezen in „Spoor- en Tramwegen": De exploitatie van den spoorweg Zuid broek—Weiwerd zal op 1 December a.s.; die op den spoorweg Schagen—van Ewyk- sluis op 1 Januari 1935 worden gestaakt. Hedenmorgen omstreeks 11 uur heeft een vliegtuig te Grootebroek een noodlanding moeten maken. De machine daalde op een bouwland en geraakte bij het uitloopen in een sloot, waarbij het toestel geheel werd vernield. Van de 3 inzittenden heeft één een been gebroken. De beide andere personen bleven ongedeerd. Het vliegtuig was gecharteerd door de sigaretten-fabriek „Union". Het maakte rondvluchten boven Noordholland voor het uitstrooien van reclame-biljetten. Inzak-e de noodlanding, die heden morgen door een vliegtuig te Groote broek is gemaakt, vernemen wij nader, dat het toestel de PH AJX is. Het is een klein wit sportvliegtuig. Het toestel was hedenmorgen om 9 00 uur van Schiphol vertrokken voor het maken van een rondvlucht boven Noordholland, waarbij reclame biljetten zouden worden uitgeworpen. In het toestel bevond zich behalve de heer Katzenstein vermoedelijk nog één tweede persoon. Een van beiden heeft vermoedelijk slechts een spier verrekt, terwijl de andere door tijdig uit het toe stel te springen geheel ongedeerd bleef. Het toestel is geheel vernield. De rechtbank te Boedapest heeft hedenmorgen om 12 uur Matusch- ka, den pleger van den spoorweg aanslag bij Bia Tobagy en van vele andere spoorwegaanslagen, ter dood veroordeeld. Bonsema de portefeuille van het grondbedrijf van den heer v. Slingerland overneemt en dat aan den heer v. Slingerland de portefeuilles van financiën en sociale zaken worden toe gewezen. Over de ontwerp-begrooting van den heer Westerhof, die door den heer v. Slingerland, wegens nader bekend geworden tegenvallers, belangrijk moest worden gewijzigd, zijn de beide fracties het tenslotte ook eens gewor den. Het boschplan zal alleen dan worden uitgevoerd, wanneer daarvoor alsnog de steun van het rijk kan worden verkregen. Voor het gemeentepersoneel zal een loons verlaging van 7.4 pCt. worden ingevoerd, terwijl de subsidies van verschillende instel lingen opnieuw met 10 pCt. zullen worden verlaagd. Doordat de partijen tot elkander zijn geko men is er van een wethouderscrisis geen sprake meer, s De bovenzaal van „Het Wapen van Heemskerk" op de Breedstraat was gister avond tot in de uiterste hoeken bezet. De le den van de drie plaatselijke middenstands organisaties. n.1. de Hanze, de Christelijke middenstandsvereeniging en de handeldrij vende en industrieëelen middenstand waren opgeroepen om een actie voor den St. Nico- laas te bespreken. Aanvankelijk was men niet van plan een dergelijke actie op touw te zetten, doch de omstandigheden plaatsten de besturen voor een opgedrongen situatie. Zoo noemde het

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 2