Een prins en een prinses gaan trouwen. .'Binnenland Winterhulp aan werkloozen. PALMOLIVE ...dc 2£ep (Lirjéugd (2 stuks voor 25 ct.) ALKMAARSCHE COURANT van VRIJDAG 23 NOVEMBER 1934 Buitenland. Van onzen Londenschen correspondent. Hoe Engeland zich opmaakt voor het feest. „Stroomlijn-bruidskleedjes". ITALIAANSCHE MOTOBARKAS VERMIST. TWEE SPOORWEGAANSLAGEN. Geen werk van opstandelingen. Ten aanzien van de spoorweg-aanslagen in Mexico verklaart de minister van oorlog dat de berichten hierover overdreven zijn. Het spoorwegongeluk op de lijn Vera Cruz-Mexico-stad is veroorzaakt doordat bandieten een aantal wegwerkers gedwon gen hebben de rails los te schroeven. De remmen van den machinist toen hij de COMMUNISTISCHE BETOOGINGEN IN MEXICO. PAARD OP 55-ÏARIGEN LEEFTIJD GESTORVEN. EEN MERKWAARDIGE GENEZING. TREURIG GEVAL TE DEN HAAG. Kindje van 8 maanden gestikt. SMOKKELDRAMA BIJ VAALS. Smokkelaar door douane gedood- PRINSES JULIANA BIJ DE BRUID. H- K- H. past haar bruidstoilet. MINISTERS VOOR DE MICROFOON. Uitzending op 1875 M. land- MEISJE ZOFK. Meegetroond door een arbeider. DE NOODTOESTAND VAN DE MIJNWERKERS. DE NEDERLANDSCH-DUITSCHE CLEARING. Besprekingen gisteren in den Haag begonnen. PROF MR. POMPE GEWOND. Bij een verkeersongeluk. SMOKKELEN VAN WAPENS. 38 revolvers gevonden te Nude. Onderwijzer: Jan als je van de 2565 er 333 aftrekt, wat houd je dan over JanHet telefoonnummer van de Singer Tax meester, 2232» De Londensche November blijft zichzelf gelijk, met mist en vocht en vale luchten. Maar deze somberte kan zich ditmaal niet neerzetten in de harten der menschen. Want er is een groote gebeurtenis op til. Een prins en een prinses gaan trouwen en voorbereiding van dit huwelijk verschaft niet alleen popelende verwachting en blijd schap aan de bruid en den bruidegom maar ook aan de millioenen van deze groote stad, die zich altijd zoo doordrongen hebben ge toond van het inheemsche spreekwoord dat „all the world loves a lover". Wanneer de „lovers" zulke prettige menschen zijn, de eene „Prince Charming II", de andere een waar lijk schoone Prinses uit den vreemde, die straks in triomf haar nieuwe vaderland zal betreden, dan moet het spreekwoord dubbel ien dwars opgaan. En het doet het. Er gebeurt veel in de wereld dat onder andere omstandigheden ook aan het Britsche volk diepe ongerustheid zou kunnen geven of dat zijn volle belangstelling zou kunnen vragen de nadere beslissing over de bestuursher- vorming in Indië, de vraag van oorlog of vrede, van bewapening of collectieve veilig heid, het Saargebied en de vlootkwestie. Maar individueel noch openbaar bewustzijn kunnen op vele zaken in gelijke mate en met gelijke kracht reageeren. Er moet altijd voorrang zijn En de voorrang en heel ver is ihans aan het koninklijk huwelijk. Vanwaar deze enorme belangstelling? Van waar deze diepe voldoening over het a.s. groote gebeuren? Het antwoord behoeft niet ver te worden gezocht. Naarmate de wereld in haar geheel zich verontrustender en ver warrender gedraagt, naar die mate zal er meer vreugde zijn over zulk een luisterrijk bewijs van de onvergankelijkheid van het huwelijk, dat ware cement dat de maatschap pij samenbindt. Zoo lang dit voortgaat in be proefden stijl kan men met vertrouwen blij ven hopen op het durend evenwicht in de ont wikkeling van het menschdom En hier zijn dan een geliefde Prins en een lieflijke Prinses, die straks feestelijk en met den grootst moge lijken nadruk van de onvergankelijkheid der meest menschelijke instelling zullen gaan ge tuigen, een voorbeeld voor de natie, een voorbeeld voor de wereld. De wereld is in de war en eenige op zich zelf staande personen zijn het met haar Scotland Yard is er zich van bewust. En een gebeurtenis welke zooveel aantrekkingskracht uitoefent op Lenden moet er menschen van velerlei slag en gevoel brengen. De voorstel ling is gegeven dat buiter.landsche hoofd steden leeg loopen en dat uit alle richt'ngen vreemdelingen op de hoofdstad van Groot- Brittannië convergeeren. De voorstelling kan wel wat overdreven zijn. Maar dat Londen voller wordt in het vooruitzicht van het koninklijk huwelijk blijkt reeds thans, tien dagen voor den grooten dag, uit de schaarsch- te in hotelruimte en uit de overvolle restau rants van het West End. De politie, indachtig haar bijzondere taak, neemt buitengewone voorzorgen om te voorkomen dat verdwaas den incidenten scheppen aan of door de ra men langs de route van den huwelijksstoet Waar particulieren hun ramen hebben ver huurd daar hebben zij een lijst moeten ver schaffen van de namen van hen, die aan die ramen naar den stoet zullen kijken. Lijsten met vele honderden namen zijn aldus aan de politie verschaft, die ze vergelijkt met de nn fr f Scotland Yard van personen, die P of andere wijze in aanraking zijn ge weest met de politie hier of elders. Aan 5000 stille agenten zijn bij voorbaat plaatsen toe- d! teuvei wach.en dichte gelederen, 7niipn cfo r, !5S van route geschaard Uien staan. De halve politiemacht van de stad, meer oan 8000 man, zal in uniform langs de Mali, Trafalgar Square en Whitehall op de been zijn. Ongeveer 6000 leder, van de burgerwacht, zoo geheeten „special consta- b es zullen op den dag van het huwelijk dienst gaan doen als verkeersregelaars en zij zullen het druk genoeg krijgen, want het normale verkeer moet mijlen in den omtrek woiden omgelegd teneinde den weg van den optocht vrij te houden. De dag belooft aanzienlijke inkomsten te verschaffen aan de vrije ziekenhuizen en andere instellingen van liefdadigheid. Alle speciale tribunes, welke op de beste punten van de route en tegenover den westelijken kant van de Abdijkerk van Westminster (waar de ingang is waardoor het bruidspaar en de ouders de kerk zullen betreden) zijn opgericht zullen bezet zijn met belangstellenden, die van 1 tot 10 pond voor hun plaatsen hebben betaald. En al dit geld komt aan de liefdadigheid ten goede Het ziekenhuis van Westminster, dat bijzonder gunstig gelegen is met ramen, uitziende op de „Abbey" heeft reeds voor vele honderden pond sterling aan plaatsen verkocht. Ook de meeste plaatsen op de tribunes zijn reeds weken geleden gereserveerd en het blijkt reeds dat tegen den tijd van het huwelijk de geluk kige bezitters van plaatsen het dubbele of drievoudige kunnen bedingen van den prijs, welken zij zelf hebben betaald. Het heet dat opkoopers een gulden tijd tegemoet gaan. En inmiddels wordt de algemeene belang stelling steeds meer geprikkeld door 't nieuws over de voorbereidingen van het groote feest dat Londen een week lang aan vermaak en vreugde belooft over te leveren. Dit is geen huwelijksdag meer, maar een hu welijksweek die vol wordt van feestelijkheden, bezield door het begin van het groote levens avontuur van Prinses Marina en den Hertog van Kent. Gala-avonden met verlof voor het voortzetten van de vreugde tot diep in den nacht worden aangekondigd. En de altijd wakkere en wat opgewonden „Daily Express" vindt dat deze voorrechten voor late gezel ligheid niet tot de voorname hotels en res taurants beperkt moeten bliiven maar moeten worden ui gebreid om er de ..pub" van den nederigen burger in te betrekken. De vrouwen van het land spellen de lange ko lommen met beschrijvingen van het bruids kleed dat naar zelfs een man kan beoor- deelen in elk geval hoogst modern zal uit vallen. Want het is beschreven als een „stroomliin"-bruidskleed. in een snit die moet doen denken aan de stroomlijn-automobielen op de jongste motor-show. Hoe dat stroom lijn-idee zich zai laten verstoffelijken in een japon is een taak, waartegen alleen een in genieus mode-kunstenaar opgewassen kan zijn. Een sleep van 15 voet lang, afhangend van de schouders zoo onthult men en aan bet einde 12 voet breed, zal dan straks dit Stróomlijn-begrip van onzen tijd ver tolken wanneer hij door het schip van de 'oude abdij-kerk achter de lieflijke bruid aan dwarrelt, een wolk van zilverlamé, thans nog in de zorgvuldig verwarmde kamer waar het kleed beschermd wordt tegen de Londensche atmosfeer, opdat het'in al zijn glans op den gedenkwaardigen dag rond de ranke gestalte van een nieuwe Engelsche prinses zal kunnen prijken. Gevreesd wordt, dat een Italiaansche mo torbarkas, welke met zes man aan boord tijdens een storm is uitgevaren, is vergaan. Men heeft alle hoop op redding opgegeven. De aanslagen zijn niet gepleegd door benden gewapende opstandelingen. trein is evenwel ontspoord door het sterke ninï schade bemerkte. De aanslag op de lijn Mexico-stad La- redo, waarbij twee spoorbruggen werden opgeblazen, is klaarblijkelijk het werk van twee personen, hetgeen blijkt uit de sporen welke in de omgeving zijn gevonden. De militaire bevelhebber van de streek verklaart dat de daders reeds omsingeld zijn en bin nenkort gearresteerd zullen worden. Het verkeer op den lijn naar Laredo is weer hersteld, terwijl in den loop van den dag ook weer naar Vera-Cruz gereden zal worden. De berichten dat in Noord-Mexico een op standige beweging gaande is onder leiding van den candidaat voor het presidentschap generaal Villa Real zijn onjuist. Dinsdag, welke dag in het geheele land als de vier-en-twintigste verjaardag van de groote Mexicaansche revolutie met betoo gingen en feesten plechtig werd gevierd, zijn twee spoorwegaanslagen gepleegd. Op de lijn Vera Gruz—Mexico waren in een tunnel de rails opgebroken, zoodat een goederentrein ontspoorde. De electrische machine van den trein viel om en versperde het spoor, zoodat het verkeer volkomen werd belet Ook de telegraaflijn werd vernield. Het opruimingswerk zal waarschijnlijk twee dagen 'n beslag nemer.. Men vermoedt, dat de aanslag bedoeld was op den personentrein Vera Cruz Mexico. Bij geruchte verluidt, dat de machinist van den goederentrein door de daders is ont voerd en doodgeschoten. Wie den aanslag hebben gepleegd is nog niet opgehelderd. Men neemt aan, dat het de aanhangers zijn van den verslagen candi daat voor het presidentschap Villa Real. De tweede aanslag werd gepleegd op de staatsspoorlijn Mexico—Laredo, waar onbe kenden twee bruggen in de lucht lieten vlie gen. Te Tuxtla Gutierrez in den staat Chiapas had verder heden een aantal betoogingen plaats, die een uitgesproken communistisch karakter droegen. Na talrijke toespraken, waarin de kerk en de reactie heftig werden aangevallen, werd een groot aantal heiligenbeelden in 't open baar verbrand Te Bulawajo in Zuid-Rhodesia is een paard gestorven dat dén eerbiedwaardigen ouderdom van 55 jaar bereikt heeft. Het paard, welks naam Rocketter was behoorde aan Alexander Lawrie een wagenmaker te Bulawayo. Rocketter is voor zijn meester altijd een ge- lukspaard geweest. Het werd dor Lawrie reeds als ponnie op een verloting gewon nen. Lawrie liet het paard aan verschillende Springconcoursen meedoen, welke het bijna alle won. Op tentoonstellingen behaalde het steeds prijzen. Drie jaar geleden kwa ,i Rocketter voor het laatst op een tentoonstel ling uit, toen werd het naar een boerderij gestuurd, waar het zijn laatste levensdagen sleet. Men denkt, dat de scheiding van zijn meester zijn dood bespoedigd heeft. Een merkwaardige operatie n-eeft plaats gehad op Przybyszewski uit Lon- za in Polen die volgens zijn doktoren aan ongeneeslijke tering leed. Op een dag echter miste hij een trein en hij had zich hierbij zoo opgewonden, dat zijn toestand kritiek werd. Hij werd in het plaatselijk sanatorium opgenomen waar men een X-foto van zijn longen nam. Toen vroeg de dokter hem: „Hebt U zich wel'eens in iets verslikt? Przybyszeswki dacht na en herinner de zich eens een dopje van een poPood in te hebben geslikt. Dit was geheel in overeenstemming met de diagnose van den medicus. Het bleek, dat de patiënt heelemaal niet aan tering leed, doch dat het dopje in zijn linkerlong terecht was gekomen en hier een ontsteking had doen ontstaan. Met een speciale tong wist de dokter het dopje uit zijn long te verwijderen en eenige dagen later was Przybyszewski geheel genezen. Regeering stelt f 2 millioen beschikbaar. In de vergadering van de Twee de Kamer van 9 November heeft dr. Colijn in beginsel toegezegd, dat de regeering bereid zou zijn, nu de organisatie van een doel treffende particuliere „Winterhilfe" nog niet voorbereid is, een tege moetkoming te verschaffen om die particuliere hulp te steunen. Daar bij werd gezegd, dat over den vorm daarvan beter zou kunnen gespro ken worden bij de behandeling van hoofdstuk X a. Een bijzondere reden noopt minister Slo- temaker de Bruine reeds thans het resultaat van het overleg der regeering inzake die te- gemoetoming ter kennis van de Kamer te brengen Het is hem n.1. bekend, dat van par ticuliere zijde overwogen wordt met het oog op dezen winter een bijzondere poging te wagen tot het bijeenbrengen van gelden voor hen, die niet onder steunregeling voor werk- looze valide arbeiders vallen. Indien dit voornemen zou worden uitgevoerd, zal het wenschelijk zijn, dat met die uitvoering bin nenkort een aanvang wordt gemaakt. Waar de regeering bereid is voor ditmaal een bij zondere steun ten behoeve van de werklooze valide arbeiders te verstrekken en waar de eene actie alsdan de andere actie steunen kan, was het derhalve wenschelijk, reeds thans van het voornemen der regeering te doen blijken. De minister deelt in verband hiermede aan de Kamer mede, dat de regeering bereid is te bevorderen, dat voor eenmaal een bedrag be schikbaar wordt gesteld, dat omtrent 2 mil lioen zou bedragen, en dat ten deele zal strekken tot verhooging van den Kersttoe slag, gelijk deze reeds enkele jaren wordt verstrekt, en grootendeels tot vergrooting van, het bedrag, dat het Nationaal Crisiscomité ter beschikking zal hebben voor den z.g. B- steun (extra hulp aan werkloozen). De bedoeling is dat deze verhooging en vergrooting geheel voor rekening komt van de rijkskas en niet mede door de gemeenten wordt gedragen. Een daartoe strekkende sup- pletoire begrooting is in voorbereiding. Gebruik uitsluitend Palmolive, de zeep die wereld-beroemd heid geniet om haar verzach tenden invloed op de huid. ge dienst werd op de hoogte gesteld. Een dokter, die enkele oogenblikken later ter plaatse kwam, kon niet anders dan den dood van het kindje constatee- ren. De politie, welke inmiddels ook bij het perceel was aangekomen, nam het lijkje in beslag en deed het naar het zieken huis vervoeren, waar sectie zou worden verricht. Door de zorgen van de kinder politie zijn de beide andere kinderen van het echtpaar van Z. elders onder ge bracht. Korten tijd, nadat een en ander zich afgespeeld had, kwam de vrouw thuis. Zij werd opgewacht door de politie, die haar arresteerde en naar het hoofd bureau van politie overbracht. Bij een eerste verhoor, dat de commissaris van politie haar afnam, ontkende zij echter ten stelligste eenige schuld. Zij opperde de veronderstelling, dat het kindje zelf onder de dekens had gewoeld en zoo doende gestikt was. Het gezin van S. is een toonbeeld van armoede en vervuiling. Ook de kinde ren waren zeer verwaarloosd. De man bevindt zich sinds eenige dagen in poli- tiebewaring, verdachte van rijwieldief stal. Het voorgevallene veroorzaakte na tuurlijk in de vo'krijke buurt een groote opschudding. De kostgangers hebben hun intrek elders genomen en de woning is door de politie gesloten. HET PURMERENDER RUMOER. Veel geschreeuw en weinig wol? Naar aanleiding van het dezer dagen in ons blad gepubliceerde bericht omtrent het uittreden der afdeeling Purmerend van den Vrijz. Dem. Bond wegens de in die afdieeling heerschende ontvredenheid over de gestie van de ministers Marchand en Oud, is de Hbld.-correspondent aldaar nog in staat, de volgendie aanvullende bijzonderheden mede te deel en: De vergadering, waarin de desbetreffende motie werd aangenomen, was bezocht door twaalf leden, terwijl de afdeeling thans veer tig leden telt. Op het convocatiebiljet voor de vergadering stond niet vermeld, dat een der gelijke motie zou worden behandeld. Verder zijn er in Purmerend verschillende toonaangevende leden van den Vrijz. Dem. Bond, die onder dit afdeelingsbestuur geen lid van de afdeeling willen zijn. Diezelfde leden en vele anderen gaan ook in het geheel niet accoord met de houding der afdeeling Purmerend. Gistermiddag is in het perceel Kranestraat 59 in Den Haag, dat bewoond wordt door het echtpaar van Z., beiden 25 jaar oud, een droevig drama ont dekt, dat echter nog niet tot voldoende klaarheid is ge- obracht. Op genoemd tijdstip kwamen twee kostgangers in de woning en vonden twee kindertjes, respectievelijk van 3 en i jaar, alleen thuis. Het derde kindje van het echtpaar, een jongetje van 8 maanden, vermisten zij. Toen zij gingen zoeken, troffen zij dat kind in zijn ledi- kantje als het ware begraven onder de dekens. Daar zij vermoedden dat het jongetje, dat geen teekenen van leven meer gaf, gestikt was, waarschuwden zij een buurvrouw Ook de geneeskundi- Gisteravond werd in een bocht bij Holzet de smokkelaar B uit Vaals door een dienstdoenden be ambte doodgeschoten. Het slacht offer laat een vrouw met twee jonge kinderen na. Prinses Juliana was gisteren de eerste be zoekster van prinses Marina. H. K. H. bleef ongeveer een uur bij de bruid Verschillende zaken, die in verband met de huwelijksplech tigheid staan en met de rol, die prinses Juli ana hierbij als bruidsmeisje zal spelen, wer den tusschen de beide prinsessen besproken. Ook de bruidsmeisjes-japon werd aange past. H.K.H. maakte eveneens kennis met de twee andere bruidsmeisjes, die zich te Londen bevinden, n.1. prinses Irena van Griekenland en Grothertogin Kyra van Rusland. Woensdag a.s. zal in de Neder- landsche legatie op Portman Squiare een diner worden gegeven, waar alle bruidsmeis jes en de voornaamste te Londen aanwezige prinsen aanwezig zullen zijn. Zaterdagavond van 8.30 tot 10 uur zullen op golflengte 18.75 M. de redevoeringen wor den uitgezonden van minister Oud en van mr. A. M. Joekes over: „De politieke toestand". De rede voeringen worden gehouden te Rotterdam, ter gelegenheid van de algemeene vergadering der vrijz. dem. bond. Een 14-jarig meisje, dat in het 'bezit is van een damesfiets, wordt te Oudenbosch vermist. Zij is het laatst gezien in gezelschap van een 32-jarigen landarbeider die een roode race fiets bij zich had. Aangezien gevreesd wordt dat de man het meisje heeft meegetroond, wordt naar dit tweetal gezocht. De man wordt verdacht van schaking In verband met den noodtoestand, waarin zoowel de mijnwerkers als de invalide mijn- werks verkeeren, heeft het hoofdbestuur van den Algemeenen Nederlandsche Mijnwer- kersbond een brief aan de contact-commissie voor de mijnindustrie gezonden met het ver zoek, om gedurende de Kerstdagen een ver goeding te doen toekennen, waardoor al thans voor deze dagen de ergste nood wat gelenigd kan worden. Gisteren zijn aan het departement van economische zaken besprekingen tusschen een Nederlandsche en een Duitsche delegatie aangevangen, die voorloopig over een wijzi ging van het onlangs opgezegde clearing- verdrag zullen handelen. De Nederlandsche delegatie, die onder leiding staat van dr. H. M. Hirschfeld, di recteur-generaal van handel en nijverheid, bestaat verder uit de heeren Ries, Schaep- man, Rutgers, Bonthuis, Posthuma, Korten- horst, Valstar en Philipse, secretaris. Leider van de Duitsche delegatie is dr. R. Kohier, ministerial direktor van het Reichs Wirtschafts Ministerium te Berlijn. De Duitsche delegatie bestaat verder uit de heeren Flach, Walter, Bentzler, Harten- stein, Scherer en von Spintier. Prof. mr. W. P. J. Pompe, hoogleeraar in het strafrecht aan de universiteit te Utrecht, is gisterochtend aan het einde van de F C. Dondersstraat te Utrecht met zijn fiets m botsing gekomen met een auto, die achter een stilstaande tram uitkwam, zoodat de hoogleeraar deze auto niet heeft zien aan komen. Prof. Pompe sloeg met het hoofd door het portierraam. Omstanders hebben prof. Pompe met een wonde aan den hals en met enkele snijwon- den bij dr. Warendorff in de F. C. Donders straat binnengedragen. Na door dezen voor loopig verbonden te zijn, is prof. Pompe naar het St. Antonius ziekenhuis gebracht. Zijn toestand is niet zoo ernstig als deze in het begin scheen, doch het spreken is hem voorloopig verboden. Gistereen werd door twee jongens in de Nude bij Wageningen in een droge sloot langs den straatweg naar Rhenen een mar garinedoos gevonden, waarin zich 4 doozen met revolvers bevonden, drie met 10 en een met 8 stuks, totaal 38. Het waren revolvers van Belgisch fabrikaat, systeem Browning. Deze vondst houdt klaarblijkelijk verband met het volgende: De vorige week kreeg de marechaussee te Ulft de medeeeling, dat een Duitsche wa penhandelaar in den nacht van Zaterdag op Zondag een partij wapenen zou ont vangen, van een bende smokkelaars uit Eindhoven. De transactie zou plaats hebben aan het Lercesveer te Wageningen. Onmid dellijk werden door den kapitein der mare chaussee te Arnhem alle noodige maatrege len genomen de partij wajjens te onder- schepj>en en de smokkelaars te arresteeren. Zaterdag tusschen 6 en 7 uur kwa"i de Duitscher aan het Lexcesveer aan. Zetr be langstellend informeerde hij naar het veer, of den geheelen nacht .kon worden overge zet enz. Een uur later kwamen twee mannen binnen, gekomen met een auto, op wie de Duitscher kennelijk gewacht had. Het drie-

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 9