DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Zelfs een Adolf hitier is sterfelijk. Jixtqdiiksch Owczicht Duitschland's sympathie voor Rudolf Hess. Ho. Tegen „zelfverheerlijking". Waf vandaag de aandacht trekt... Samuel Insull vrijgesproken Na een rechtszaak van 54 dagen. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 279 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag 26 November 1934 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 136e Jaargang (Van onzen Berlijnschen correspondent). Een van de meest sympathieke nieuwe leiders van het Duitsche volk is de nog jeugdige Rudolf Hess, Hitler's plaatsvervanger als aanvoerder van de Nationaal So cialistische Duitsche Arbeiders Partij, bovendien rijksminister zon der portefeuille, sportvlieger met veel talent; een man van grooten invloed, maar tevens wat in de ze tijden 'bijna verrassend klinkt 1 van groote bescheidenheid. Ook Adolf H i t 1 e r is ster- f e 1 ij k. En het is daarom niet te verwonde ren, dat men hier den laatsten tijd in ver trouwelijke gesprekken vaak genoeg het probleem gesteld ziet, wat er gebeuren zou, indien de tegenwoordige Leider der natie plotseling mocht komen te ontvallen, up welke wijze dan ook. Een antwoord op de t vraag is niet al te gemakkelijk. Het &aa daarbij in de eerste plaats °m> nrj,. zelf tegenover het Duitsche nat' lisme staat. De verwoede aanhange Hitier zyn natuurl jk overtu^^^ .g fen enoVod°zraïeliT^'&en van den. Leider een noodzakeiij maar geenszms een weliswaar een eno^ zou be?eekenen. De onherstelb Duitsche fascisme zouden SJf verdwijnen van het tooneel als het begin van de ontbinding van het nationaal-' socialisme begroeten en zijn van meenihg, dat al dadelijk een heftige huiselijk strijd tusschen de „nagelaten betrekkingen" dit ontbindingsproces zou inleiden. Vraagt men dan verder, en wil men weten, wien men als vermoedelijke opvolger zou zien, of op z'n minst genomen zou wenschen, dat loopen de meeningen weliswaar zeer uiteen; maar de meeste stemmen blijven dan toch aan Ru dolf Hess hangen, ook al is men veelal nog in het onzekere, of men daarmee dan ook werkelijk de sterkste figuur na Hitier geko zen zou hebben. Waarom al deze theoretische bespiege lingen, hoor ik den lezer vragen in een tijd, waarin het toch op actueele feiten aankomt? Daarop ware al dadelijk te antwoorden, dat de geschiedenis niet altijd actueele fei ten, maar ook wel degelijk actueele beschou wingen pleegt te brengen, en dat tusschen beide een wisselwerking bestaat, die het ge beurende pas goed begrijpelijk maakt. Het Duitsche nationaal-socialisme is een zoogenaamde pyramide-bouw, met als hoog ste punt dus een spits, die slechts voor een enkele persoon ruimte biedt. Deze top is Adolf Hitier, en de geheele ongehoord- in tensieve propaganda is er steeds op uit ge weest, deze alleenheerschappij tot in de verste gelederen der bevolking tot gemeengoed te maken; er den meest geïsoleerden vlekbewo- ner nog van te doordringen; wat prac- tisch slechts door te voeren was door een systeem van verheerlijking der persoon, dat voor den buitenstaander reeds lang een zeer wrangen bijsmaak gekregen heeft, om niet te zeggen; ongenietbaar is geworden. Spreekt men daarover met voormannen van het huidige régime, dan zijn zij vaak ge noeg bereid om toe te geven, dat dit systeem der verheerlijking vooral op den buitenlan der, maar ook op den intellectueel-hoog- staahden Duitscher een allesbehalve pretti- gen indruk moet maken. Maar zij argumen teeren aldus: het nationaal-socialisme is niet iets voor den intellectueel, maar voor de massa. En daarom zoekt de propaganda alle middelen, die aan het bevattingsvermo gen en de innigste drijfveeren van den door snee-staatsburger (liever naar beneden dan naar boven gerekend) aangepast zijn. Van dit standpunt uit moet men dan ook alles zien, wat hier op het gebied der staats-pro- paganda geschiedt. Al die massale feesten, die vaandels en vlaggen, die heilige eec1^"' die alomvattende régie, de partij-uniformen, de onderscheidingen, de^ doodenvereeri g, de gedenkplaten, de parades en ten s de culminatie van al dit uiterlijke in de bij- na-geheiligde persoon van aen L61^- Een en ander ware n^uufrllJL?nl^ °nê baar, indien niet den Staat letterlijk middelen ten dienste stonden om deze voor bijv. Nederlandsche begrippen onvatbare propaganda mogelijk te maken. Geen dag, a creen uur ffaat sind begin 1933 voorDij, zonrfer dat het Duitsche volk in welken vorm dan ook de voortreffelijkheid van hef fascistische regeringsstelsel en z.jrvoor mannen voor oogen gevoerd wordt, ten stai va d™ kundig. J ten sorekers, photografen, filmregisseurs, tooneelspelers, zorgt er voor, dat de bewon- Mi Rudolf Hess. dering geen oogeiiblik gelegenheid tot ver ademing krijgt. Een geheel ministerie loert op elke kans, een voorman te vieren en daar mede de geheele „beweging" in het zonnetje te zetten. Zelfs de meest onbenullige en haast lachwekkende feiten als een „3de ver jaardag" of een „een-jarig jubileum" moe ten dienst doen, als men voor de te huldigen persoonlijkheid andere data niet zoo gauw bij de hand heeft. Eén resultaat heeft men daar stellig mee bereikt. Het volk kent zijn leiders, en slechts een zeer kleine meerderheid „merkt die Ab- sicht", und ist verstimmt". Zoo kent men niet alleen Hitier, maar ook Göring, en Göbbels, Streicher en Lef, Rosenberg en rijksbisschop Müller, Hierl en Hess, Epp en Himmler. En naast deze en andere groo ten der partij kent men in provinciale en ste delijke ragons de kleinere goden, voor wie weer plaatselijk of gewestelijk een propa ganda zonder pauze gemaakt wordt, vaak op bevel dier heeren zelf, die door henzelf aan de pers verstrekt zijn onder een druk, die het redactioneele blauwe potlood niet in functie doet komen. Ziehier een systeem dat aan de fascisti sche oftewel nationaal-socalistische prac- tijd blijkbaar onafscheidelijk verbonden is, en dat de laatste weken zulk een hoogtepunt bereikt heeft, dat de tegenweer van aller hoogste zijde reeds begint in te zetten (waarbij men nog in twijfel is, of deze reac tie niet eveneens tot het welbewuste pro gramma behoort een typisch bewijs, welk een stemming van onderling wantrouwen door een en ander gewekt is). De massa moge tot op zekere hoogte voor deze onderlinge verheerlijking van sterflijke menschen vatbaar zijn en bereid, een onver- wacht-groote dosis van deze propaganda te slikken; het is toch ook belangwekkend, waar te nemen, dat zij ten slotte steeds dui delijker neiging vertoont, haar gunst eerder te schenken aan die volksleiders, die den in druk maken, ondanks al die officieele veraf- godings-systemen persoonlijk eenvoudig ge bleven te zijn, dan aan die anderen, die meer stof tot moppen en anecdotes, dan tot werke lijk respect schijnen te geven, ook al zijn zij niet minder harde werkers en niet minder vurige patriotten. En hierin is de verklaring te zoeken voor het feit, dat de groote meerderheid der zoo genaamde „kleine luydenniet alleen een oprechte vereering voor Hitier in zich om draagt, maar ook een stille liefde en hoog achting voor Rudolf Hess (over wien, ^09 dit is teekenend, nog nimmer ien „mop" in omloop is geweest, terwijl hatelijke grappen over Hitier eveneens schijnen te ontbreken). Hermann Göring daarentegen, maar ook Göbbels, Ley, Müller en andere onder-aan voerders zijn nog dagelijks mikpunt voor volksvenijnigheden, die al heel gauw de ronde over de geheele aarde doen en in dit geval minder op goedgezinde populariteit dan op stil verzet er. toenemende antipathie schijnen te wijzen. Ook al blijkt daarvan niets in het oppervlakkig samenleven, dat nog altijd onder den druk staat van een despotisme, dat de „beweging" gaarne pleegt te loochenen. Nu is het wel opvallend, dat juist Rudolf Hess dezer dagen nog weer eens in een kort bevel last gegeven heeft, het inderdaad on dragelijk geworden „byzantinisme", waarin een deel van het Duitsche volk vervallen is, den kop in te drukken. Een eerlijk en eenvou dig gebleven man als Hess (en hier staat Hitier meer dan ooit aan zijn zijde) kan het niet langer aanzien, dat de verheerlijking der mannen in de bruine en zwarte unifor men vormen heeft aangenomen, die aan de parodie grenzen en die ten slofte het natio naal-socialisme internationaal belachelijk moeten maken. Het moet nu eens ophouden, meent minister Hess, dat kranten gedwon gen worden, vrijwel dagelijks portretten van kleine plaatselijke heerschers met opheme- lenden tekst op te nemen: dat kruiperige onderdanen" nare lofredenen op invloed rijke ambtenaren uitbrengen alleen om zich zelf „in de gunst en recommandatie" te brengen. En dat deze „oekase" noodig was, bewijst, hoe erg het met dit byzantinisme in het voor zulke uitersten zoo ontvankelijke, sentimenteele Duitsche gemoed reeds gewor den was! Maar hoe weinig het helpen zal, bewees een avondeditie van dr. Ley's lijforgaan ,Der Deutsche", dat in hetzelfde nummer, waarin het in een hoofdartikel de voortreffe lijke oekase van Rudolf Hess in het zonnetje zette, onbekommerd voortgang met zijn da- gelijksche bewierooking van dezen dokter Ley, die geen stap kan doen, geen woord kan' prevelen, zonder dat dit met vette let ters in zijn blad wereldkundig gemaakt wordt; zonder dat daar aan deze dr. Ley als spreker, wandelaar, joviaal vriend der arbeiders, inspecteerend generaal zijner toepen, kortom Napoleon-in-zakformaat, in fotovorm wordt toegevoegd. De kleinen zullen niet bescheiden worden, zoolang de grooten nog het slechte voor beeld geven. En hebben zelfs de grooten schuld, zoolang persoonsverheerlijking van nationaal-socialisme als onafscheidelijk be schouwd blijft? VLOOTGELIJKHEID IN JAPAN. Verklaring van admiraal Yamamoto. Zaterdag ueeft admiraal Isorokoe Yama moto verklaard, dat Japan vasthoudt aan zijn eisch inzake vlootgelijkheid, en thans op het punt staat concrete cijfers te publiceeren betreffende afmeting van schepen en kaliber van geschut. Uit tïéze verklaring leidt men af, dat Japan voornemens is voor te stellen, dat een vlootbewapeningswedloop kan wor den vermeden door een vlootvermindering tot het niveau van Japan als gemeenschappelijk hoogste niveau voor alle vlootmogendheden Daar staat tegenover, dat Engeland en Ame rika het volkomen eens zijn in hun besluit vast te houden aan de verhouding 5-5-3, on danks het feit, dat Japan zijn voornemen te kennen heeft gegeven het verdrag van Was hington op te zeggen. Heden zal generaal Sadao Araki, de vroe gere minister van oorlog, een radioredevoe ring uitspreken over het vlootontwapenings- probleem gezien van het standpunt van het leger. In een gisteren aan een aantal jour nalisten toegestaan interview verklaarde Araki zich voorstander van een afschaffing van de vlootverhoudingsgetallen en van op zeggen van het verdrag van Londen. Het Ja- pansehe volk heeft tot dusverre de bepalin gen van het verdrag in acht genomen, zelfs in het bewustzijn van de onredelijkheden daarvan, doch met het oog op het behoud van den internationalen vrede. Araki vroeg de aandacht voor de interventie van 1895. Het gemopper over onrechtvaardigheid kan zeer wel worden tot een uitbarsting van morgen. Hetzelfde is ten opzichte van het verdrag van Versailles waar, welk verdrag Duitsch- land een te zware last achtte doch geduldig droeg, hetgeen de oorzaak geacht moet wor den van de thans in Europa heerschende on rust. Amerika heeft door zijn immigratiebepa lingen de deur voor Japans neus dichtgewor- pen en heeft jegens Japan beleediging op bé- leediging gestapeld. Waarom moet een vlootminderwaardigheid Japan worden op gelegd uit vrees voor de kracht van Japan, wanneer een niet-oorlogspact bestaat? Bo vendien is het lachwekkend, dat vlootontwa- peningsbesprekingen, die den wereldvrede ten doel hebben, zelf aanleiding geven tot on- eenigheden en gepraat over oorlog. Het is kenmerkend voor de Westersche beschaving zichzelf te bevoordeelen door anderen offers op te dringen, doch het egocentrische moet worden vervangen door een geest van edel moedigheid en wederzijdsche bevoordeeling. HONGAARSCHE NOTA AAN DEN VOLKENBOND. Onmiddellijke behandeling van de aanklacht geëischt. De gedelegeerde van Hongarije bij den Volkenbond Tibor Fckhardt heeft den secretaris-generaal van den Volken bond een nota overhandigd, waarin de Hongaarsche regeering verlangt, dat de door Joegoslavië opgeworpen kwestie der politieke verantwoordelijkheid voor den aanslag te Marseille op de agenda van de eerstvolgende buitengewone raa'1 :tting zal worden geplaatst. Italië steunt het Hongaarsche standpunt. Officieel wordt melegedeeld: In verantwoordelijke Italiaansche kringen volgt men met groote opmerkzaamheid de ontwikkeling der dingen, die ontstaan is door het overhandigen van de Joeg> Slavische nota en de verklaringen der Kleine Entente. In deze kringen erkent men ten volle het recht van Hongarije om een onmiddellijke behandeling van de aanklacht in den Volkenbondsraad te verlangen, en dit Hongaarsche stand punt zal door de Italiaansche vertegen woordigers bij den Volkenbond duidelijk ondersteund worden. De verantwoorde lijke Italiaansche kringen zijn van mee ning, dat een natie niet kan blijven rus ten onder een zoo ernstige aanklacht als jegens Hongarije is ingediend. De Ita liaansche kringen beschouwen de ont stane situatie als netelig, maar zij ge- looven niet, dat zij onmiddellijk tot ern- rX'ger verwikkelingen kan leiden. GROOTE BRAND TE LUIK. Millioenen franken schade. Een zware brand is Zondag uitgebroken in de afdeeling stof fen en weefsels van de socialis tische coöperatie. Toen voorbij gangers het vuur bemerkten had dit reeds een groote uitbreiding genomen. De geheele brandweer van Luik kwam met volledig ma teriaal ter plaatse. Gezien het dreigend gevaar voor uitbrei ding heeft de politie de belen dende woningen doen ontrui men De schade bedraagt ver scheidene miLlioenen franken. HISTORISCH KASTEEL AFGEBRAND. In den afgeloopen nacht is het slot Para- ville in Frankrijk, dat uit de 16e eeuw stamt en op 18 K.M. van Caen is gelegen, door brand vernield. Kunstschatten en een bibliotheek van groote waarde zijn verwoest. De schade zou meer dan 5 millioen francs bedragen. Uit het onderzoek is gebleken, dat de brand onstaan is doordat een brandend stuk hout uit een haard op een parketvloer is gevallen en daar ongemerkt doorgebrand heeft. Brandstichters aan het werk? De Parijsche Ami du Peuple vestigt de aandacht op de branden, welke den laatsten tijd plaats hebben gevonden in historischen Fransche kasteelen. Het blad is van meening, dat het geen twijfel lijdt, dat een georganiseerde ben de te Parijs aan het werk is, aangezien in de laatste drie weken zes bekende kasteelen door brand zijn verwoest of ernstig beschadigd. De Parijsche politie heeft Zaterdag een grootsch opgezette razzia gehouden. Meer dan 100 personen zijn gearresteerd. Van 168 personen, wier papieren niet in orde waren, zijn 29 in hechtenis ge steld wegens landlooperij e.d. 20 buiten landers zijn ter beschikking van de vreemdelingenpoli'ie gesteld. STRENGE CENSUUR IN ITALIË. Tot alweer van spionnage. De versterking van de verdediging te land en ter zee van Italië zal in het diepste duister gehuld worden tengevolge van de in stelling van strenge censuur, die Zaterdag in een officieel decreet is afgekondigd. Het de creet, dat ten doel heeft spionnage in Ita lië onmogelijk te maken, verbiedt den Italia nen zaken te bespreken, die zij het direct, zij het zijdelings, in verband kunnen staan met de nationale verdediging. Overtreding van deze bepaling kan worden gestraft met zeer zware straffen. De dagbladen zullen niets meer mogen publiceeren over militaire on derwerpen, tenzij de gegevens ontvangen zijn uit officieele bronnen. Artikelen betreffende onderkomens, warenhuizen, hangars, nieuwe wegen, spoorwegen, kanalen, reservoirs, electrische stations, en draadlooze of tele foon-stations vallen eveneens onder dit ver bod. Evenmin zullen de Italianen manoeu vres mogen bespreken, tenzij de regeering daarover communiqués verstrekt. Vooral streng zal het verbod worden gehandhaafd met betrekking tot gegevens inzake fortifica ties, kustversterkingen, gecamoufleerde vlieg velden, of verborgen luchtafweergeschut. ZIJN VERLAMDEN ZOON DOODGESCHOTEN. Daarna zichzelf. Prof. Dionys Martens, een bekend lid van het Weensnhe orkest der Weensche Staatsopera, heeft zijn 20-jarigen ver lamden zoon met twee revolverschoten van het leven beroofd. Daarna sloeg hij de hand aan zich zelf. DE AANKLACHT VAN JOEGO-SLAVIE. In politieke kringen verklaart men, dat de houding van Joego-Slavië ondanks den "herpen toon van de aanklacht het beste be wijs is vooi de wijsheid der regeering, want Zelfs een Adolf Hitier is stervelijk. (Dag. Overzicht). Ernstige mijnramp in Japan. (Bui tenland). Samuell Insull vrijgesproken. (Buitenland). De Vrijz. dem. te Rotterdam bij een. (Binnenland). Vreeselijk auto-ongeluk te Goirle. (Binnenland). Burgemeester v. Kinschot huldigt de Uiver-bemanning te Den Haag. (Stad). Ernstig ongeluk bij den voetbal wedstrijd Alkma Boys? (Sport). (Zie verder eventueel laatste berichten.) zij wil Belgrado niet alleen volledige ge noegdoening verschaffen, maar ook speciaal afrekenen met de revisionistische politiek van Hongarije. In dezen geest schrijven de semi- officieele „Wreme" en de „Prawda", die bovendien verklaart, dat de Volkenbond moet inzien, dat het revisionisme een gevaar voor zijn eigen bestaan is. In het proces tegen den financier Samuel Insull is Zaterdag uitspraak gedaan. Tezamen met zijn zestien medebeklaagden werd hij vrijge sproken van het hem ten laste ge legde. Men zal zich herinneren, dat Insull be schuldigd was van fraude ten bedrage van vele millioenen dollars ten nadeele van dui zenden beleggers en dat hij zich door de vlucht van arrestatie trachtte te onttrekken, totdat hij tenslotte, na uit Griekenland naar Turkije te zijn uitgeweken, in arrest werd gesteld. De behandeling van het proces te Chicago heeft vier-en-vijftig dagen geduurd en de jury deed uitspraak na twee uur te hebben beraadslaagd. Toen Sa muel Insull de uitspraak vernam, barstte hij in snikken uit, sprak zijn dank uit aan de jury en verklaarde, dat hij rust ging nemen, waarna hij weer aan het werk zou gaan. Hij is thans 75 jaar oud. Tegen twee in deze zaak verwikkelde personen is het proces in- tusschen nog hangende. Het eene zal in Jan. voorkomen, van het tweede staat het nog niet vast, of het doorgang zal vinden. ERNSTIG MIJNONGELUK IN JAPAN. Meer dan veertig dooden. Volgens een officieus bericht heeft in de provincie Nagasaki in de mijn Mat- sjisima in Japan een ontzettend ongeluk plaats gevonden, waarbij, naar reeds is komen vast te staan, meer dan veertig personen om het leven zijn gekomen. Bij het graven van een nieuwen mijngang maakten de mijnwerkers een gat, waar door zeewater binnenstroomde. De arme lieden zijn verdronken. Op het laatste oogenblik zag men nog kans 15 perso nen, die in een lift zouden afdalen, te laten terug keeren. OVERVAL OP EEN TREIN. 15 Dooden en 34 gewonden. Volgens een bericht uit Hailoeng is Za terdagnacht door Chineesche opstandelingen een overval gepleegd op een trein, die tot ontsporing werd gebracht. Het betrof hier een gemengden personen- en goederentrein uit Moekden, die onderweg was naar Hai loeng. Tien wagens en de locomotief zijn ge heel vernield. Uit Hsiefeng is een trein ge zonden om den gewonden hulp te brengen. Tot dusvere zijn vijftien dooden en 34 ge wonden gemeld. BRAND IN VUURTOREN. Heelc gezin verbrand. Tijdens een hevigen storm is in een vuur toren in het Kanaal van Chacao plotseling brand uitgebroken. Het gezin van den toren wachter stond geheel alleen tegenover het vuur en slaagde er niet in, het te blusschen. Daar het ecenmin mogelijk was, zich pe.t boot in veiligheid te brengen, is het geheele gezin in de vlammen omgekomen. AANSLAG TE BARCELONA. Er is een aanslag gepleegd op den direc teur der Tramweg Maatschappij van Barce- lona. Onbekend gebleven personen volgden in een taxi den auto van aen directeur en losten dertig tot veertig schoten oo hem. Het slachtoffer werd door drie kogels getroffen en ernstig gewond. Een kind, dat in de nabij heid speelde, werd door twee kogels lever" gevaarlijk gekwetst.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1