as®©®® Jtadiopcogcamma 'Jeuitleion provinciaal 'ïlieuws De heks van Winslea Brieven uit de Hoofdstad GROOTSCHERMER. LIMMEN. WIERINGERWAARD. EGMOND AAN DEN HOEF. De overgave van Pontefrai. Uiverwoensdag. De midden stand beett eindelijk weer een goeden dag. De gemeente verdient. Een vrije dag voor velen. Dat is volmaakt onmogelijk dat zoudt u van den standvastigsten Amsterdammer zelfs niet mogen verwachten en zeker niet van den Amsterdamschen briefschrijver, dat hij over de üiver zou zwijgen. Goed, ik zal mij niet te buiten gaan aan een herhaling van de officieele ontvangst en van een opsomming hue druk het wel was op Schiphol, maar iets van de Uiver-stemming zult u toch nog moe ten doormaken. Laat ik vooraf zeggen, dat de prestaiie al gemeen bewonderd wordt, doch dat velen er van overtuigd zijn, dat de meeste collega'? van Parmentier en Moll dood op hun gemak hetzelfde tochtje ondernemen en tot een goed einde brengen. Maar wat ons, Amsterdammers, dan wel in zoo'n uitbundige stemming heeft gebracht? Dat komt omdat het in Amsterdam feitelijk een „dooie boel" is. Door allerlei maatrege len en voorschriften ka.i Amsterdam zich nu eenmaal niet ontwikkelen als een wereldstad, waarbij natuurlijk ook nog de crisis een woordje komt meespreken. En nu hebben we den Uiverwoensdag ontdekt waar voor velen een vrije dag of extra verdienste aan vastzat. Het initiatief Comité Amsterdam, het I C A een genootschap van menschen, die leven digheid in de hoofdstad willen brengen, heeft zich op loffelijke wijze en met veel succes voor gespannen om in de aankomst van de Uiver-viiegers een ge'egenheid te vinden om Amsterdam eens een feestdag te bezorgen. En niet alleen een feestdag, maar tevens den middenstand een dag van beteie ontvangsten, waarnaar hard werd verlangd. Alle winkels hebben dan ook ruim gebruik gemaakt van het verlof om tot tien uur ge opend te zijn. zelfs de heel-groote bedrijven. E>e café's hadden vergunning om tot oes nachts twee uur hun gastvrije deuren geopend te houden en de muziek had vrij spel. Serieuze zaken als Ainericain en het Park hotel hadden dan ook veemdsoortige uit rustingen; het eerste café verloochende zeifs zijn gedegenheid zoo ver, dat tal van luid sprekers daverden van de radio-uitzending van de Uiverlingen. In talrijke zaken was het motorgeronk, via den luidspreker, niet van de lucht. In het degelijke Parkzicht rumoerde een wufte band, die de vaste, rustige klanten naar hun huizen joeg, maar honderdtallen feest gangers in nog wool ijker stemming bracht. De ontelbare gelegenheden van spirituele dranken en vermaak, die rond het Rembrandt- plein en langs Damrak en in de buurt van het Frederiksplein liggen, gaven met jazz-band, harmonicaspelen en levensliederen hun deel aan de muzikale cacophonie, die dezen avond over Amsterdam werd uitgestort. Vooral Heek aan het Rembrandtplein bleek de belangstelling te trekken, omdat daar nie mand minder dan Dajos Bela en zijn band het muzikale gedeelte vei zorgde. Nieuwendijk, Haarlemmerdijk, de Eilanden, Zeedijk daverden van de trekpiano's en aan geschoten matrozen, schippers en verder varensvolk,, die-dergelijke gelegenheden ple gen te bezoeken, zongen hun sentimenteele bedt ren tegen aangeschoten lotgenooten of tegen hun liefde-van-één-avond. De vólks- cabarets, waarbij elke week een nieuw etab'is- sement schijnt te komen, maakten voortreffe lijke zaken. In jaren is er in Amsterdam niet zoo veel volk op de neen geweest. Voetje voor voetje ging het den geheelen avond door de straten der binnenstad. Het Carlton-Hotel was het middelpunt. Daar troonden de „helden", de „sympathie ken", de halfgoden" en de brave kerels waren overtuigd, dat drze titels slechts één dagsvliegen zijr.. Gelukkig, want anders was het voor c!e brave jongens die uitstekend werk hebben gedaan met het zaken-doende Amsterdam wat te laten verdienen geen leven verder. Wonderlijk hoe oude wijzen op dezen dag opgeld deden Daisy Bell, Wij gaan naar Zwitserland. Kom Karlineke kom. Zwaluw waarheen is uw vlucht werd door jong en oud meegezongen. „Draaien altijd maar draaien", en liedjes uit Bleeke Bet deden het ook best. Straatzangers, die misschien in hun jeugd iets op zanggebied hadden gepresteerd, kwasi-straatacrobaten en o- geldraaiers die alleen voor dezen dag een oud aftandsch straatorgel hadden gehuurd, namen deze stemming waar om een verkapte bedelpartij op touw te zetten. En zoo verdiende iedei wat. En niet het minste de gemeente Amster dam, die dezen Uiverwoensdag dik geid op Schiphol heeft verdiend entiée's en stede lijke belasting. Ik moet het helaas vaststellen, maar Am sterdam is aangetast door de Uiver-itis. Tal van winkels hebben plotseling hun naam ver- andeid in Uiver, Uivernest en dergelijke. De binnenkort ie openen Atlanta-garage heeft een pracht van een Uiver-étalage gemaakt met dubbel-groote in triplex uitgezaagde por tretten van de bemanning, Neon-lichten, die de route aangeven en het vliegveld van Al- bury, waaromheen ruim tachtig speelgoed automobieltjes staan gerijd, die uit de kop lampen licht stralen, die de renbaan van Al- bury verlichten, waarboven een getrouw model van de Douglas, op één tiende van de ware grootte zweeft. In de étalages van C. en A. staat de beman ning van de Uiver in was lagebootst en ge kleed in de bekende C. en A.-tjes. In kleine winkeltjes staan ze in suiker en elders we>r ligt de naam in banket. Nog een zoo'n dag, en wij gaan naar oe Valeriuskliniek. ADAM WEEVERS het Oprichting afd. Volksonderwijs te Orooi-Schermer. Door de Ouder-commissie der O. L school te Groot-Schermer was Vrijdagavond een vergadering uitgeschreven met het doel te komen tot oprichting eener afdeeling „Volksonderwijs Ruim een 40-tal belang stellenden was aanwezig, toen het hoofd der. school met een kort woord de bijeenkomst opende en in 't bijzonder de spreekster van den avond welkom heette, nml. da Rappold. Remonstrantsch predikante te Alkmaar, pro pagandist vas Volksonderwijs. Het onderwerp „De Openbare School!" werd door deze begaafde spreekster op voor allen duidelijke wijze behandeld. Met groote belangstelling werd de rede aangehoord, waarin spreekster met klem opkwam tegen de onware beweringen aan 't adres dei openbare school, waardoor getracht werd de openbare school in discrediet te brengén. Grondwet en Onderwijswet zijn de beste waarborgen, dat in de openbare school met eerbiediging van ieders godsdienstige overtui ging onderwijs gegeven wordt. Met tal van voorbeelden aan de praktijk ontleend il lustreerde spreekster, dat maar al te vaak de openbare school in verkeerd daglicht wordt gesteld. Uitvoerig stond spreekster stil bij de be kende circulaire van 20 Juli 1933, waardoor een 300-tal openbare scholen ten offer zijn gevallen aan de bezuiniging. Spreekster eindigde met de opwekking schouder aan schouder te staan voor de Openbare school, de school voor allen. Nadat eenige vragen op bevredigende wijze door mevr. Rappold waren beant woord, werd gelegenheid gegeven zich op te geven als lid. Een 28-tal personen meldde zich aan, waarmede een nieuwe afdeeling was gesticht. Alvorens tot bestuursverkie zing werd overgegaan, bepleitte .hethoofd der school samenwerking met Driehuizen, waar eenige weken geleden een afdeeling was opgericht, opdat men, zou komen tot één groote afdeeling voor de gemeente Zuid- en Noord-Schermer. De heer M. E. v. d. Laan, aanwezig als bestuurslid te Driehuizen, ondersteunde dit voorstel, waarna met bijna algemeen goed vinden het te vormen bestuur machtiging verkreeg in die richting pogingen te doen De bestuursverkiezing verben als volgt. Bij eerste stemming werden gekozen de hee- ren S. v. Stralen, N. Waterdrinker en F. Wiedijk. Laatstgenoemde kon in verband met z'n drukken werkkring geen bestuursfunctie accepteeren, waarna nog verkozen werdeft verklaard mej. C. Schipper en de heeren J. Pilkes en P. Schermerhorn. Tot leden der propaganda-commissie werden benoemd mej. A. Kreb en de heeren F. Wiedijk en H. Kieft Czn. Hierna sluiting. De Bloemisten Patr. Ver. „Alkmaar en Omstr." hield Donderdagavond een ver gadering in het café W. Kraakman. De nieuwe voorzitter, de heer C. Bruin te Alk maar, opende de druk bezochte vergadering en schetste de moeilijkheid om een secretaris te vinden. De heer Smits heeft beloofd tot 1 Januari en beslist niet langer secretariaat te vervullen. De voorzitter deelde mede dat er een spreker zal komen en wel de heer Spaarga ren te. Aalsmeer. Spr. verzpebt aanwezig te ^De secretaris kon die gemoedelijkheid niet volgen. Wij, dus niet de Mij. van Tuinbouw en Plantkunde, spraken met den heer Hazc- loop af om een spreker te krijgen. Dat werd den heer Bruin toegezegd. We hooren niets en na geruimen tijd krijgen we een uitnoodi- ging van Tuinbouw en Plantkunde Dat is toch al te gek. Spr. stelde voor om de uit- noodiging voor kennisgeving aan te nemen en op een nader te bepalen dag een spreker uit te noodigen met een onderwerp dat ons interesseert Goedgekeurd. Van de regeering is bericht ontvangen dat men omtrent de saneering nog geen defini tief plan heeft ontworpen. In ieder geval gaan de vergunningen over onze erkende vereeniging. Datzelfde geldt voor ventver gunningen. Een nieuw lid werd voorgedra gen en aangenomen. Men zal streng de hand houden aan leden boven de 18 jaar. In principe werd besloten om in 1935 wederom een floraliatentoonstelliner te houden in Alk maar en Hei'oo. Er zijn pl.m. 3000 stuks noodig en nu reeds werd vastgesteld dat het 8 poorten zullen zijn. De oneerlijke concurrentie voor leden on derling was door het bestuur op de agenda gezet om de leden te hooren. Het gesigna leerde feit bleek een uitzondering. De verga dering stelde vast dat men wel eens wat doet om in leven te blijven. Besloten werd het gemeentebestuur van Heiloo te verzoeken om in het ventverbod (tenzij men vergun ning heeft van B. en W.) ook land- en tuin bouwproducten op te nemen, want daar onder vallen „bloemen" en alleen vergunning te p-even aan personen boven de 16 jaar. Mededeeling deficit Floraliatentoonstel- ling. Er is dit jaar een tekort van pl.m. 50. Dat moet gedekt worden, maar hoe? Het bestuur heeft een weg gevonden. Voor 1935 moet het anders. In de begrooting hebben we reeds verwerkt een te verwachten subsidie van Alkmaar en HeiW. Het is zoo moeiliik om in Alkmaar loten te verkoopen daar de politie 't aan de kinderen verbiedt. Het bestuur werd gemachtigd om het plan uit te vceren a's werd voorgesteld. Na de gehouden rondvraag volgde sluiting. CASTRICUM. Gisteravond hield de afdeeling Castri- cum haar algemeene jaarvergadering in het café van den heer W. de Groot. Deze verga dering was zeer druk bezocht, hetgeen /oor de nieuwe geestelijke adviseur, die tegelijker tijd werd geïnstalleerd, een goede indruk gaf. Uit het jaarverslag van den penning meester blijkt, dat door de afdeeling is ont vangen 2078,73 en 327,06, resp. van het hoofdbestuur en de R K Volksbond De kas- uitkeeringen hebben beioopen een bedrag van f 5067,20. Van "igen middelen wees de afdeelingskas nog een batig saldo aan van 91.15. Uit het jaarverslag van den secretaris hleek.de succesvolle acties-tegen de steunver laging, hetgeen tot uiting ingekomen door de aanvankelijke verlaging'der basissen niet ge ring te reduceeren. In de vacature van com missaris werd met groote meerderheid vai stemmen benoemd de heer W. Rozing. - Tot lid der kascommissie werd gekozen d< heer Jb. Zonneveld Gzn. Voorts volgde eenige mededeelingen van het bestuur aan gaande de toekomstige uitkeeringsperiode, de wachtgeldregeling, enz. Op voorstel van het bestuur werd door de vergadering besloien, elk hoofd van gezin en kostwinner met de Kerstmis een kerstpakket te bezorgen, hetgeen een bedrag zou eischen van pl.m. 40. De R K. Volksbond kon nog een bedrag zou eischen van pl.m. 40. De R.K. Volksbond kon nog een bedrag van 10 incasseeren als bijdrage in de kosten van St. Nicolaas geschenken aan de werkloozen. In de rondvraag werden nog eenige plaat selijke belangen op het gebied van arbeids voorwaarden en steunverleening besproken, waarna de voorzitter deze zeer geanimeerde vergadering sloot. Vrijdagmiddag tegen 2 uur raakte een losse locomotief met tender, die op het spoorwegemplacement ,alhier aan het ran geeren was. even ten nooróen van den over weg naar den Duinkant voor wat de tendei betreft uit de rails. Men was te ongeveer VA uur nog doende h°t ontspoorde gedeelte te lichten. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. terwijl het personenvervoer geen hinder van de ontsporing ondervindt, omdat dit op een rangeerlijn is. Het goederenver voer echter wel. Door 'den c' ef werd ten Dinsdag 27 November. HILVERSUM, 301 M- (AVRO- uitz.) 8.— Ur.pl. 10.— Morgenwij ding. 10.15 Gr.pl. 10.30 Kook- en bakpr. door mevr. R. Lotgering— HiTcbrand. 11.-12.- Orgelcon cert Fr. Hasselaar mmv. mevr. M. Stoeckart, alt. 12.— Omroeporkest olv. N. Treep. 2.Concert door E. Veen, piano en B. Lensky, viool. 3.4.— Kniples. 4.15 Gr.pl- 4.30 Radio-kinderkoorzang olv. J. Ha mel. 5.Voor kleine kinderen. 5.30 Jeugdhalfuur v. d. VPRO olv. ds. B J. Aris. 6.— Gr.pl. 6.30 RVU. Dr. A. N. J. den Hollander: Het Amerika, dat de toerist niet ziet (I). 7— Pianorecital J. Callen- cach. 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8Vaz Dias. 8.05 Causerie door Majoor F. J. Buiterman. 8.15 Omroeporkest olv. N. Treep mmv. H. Noort, tenor. 9.10 Optreden van Luciano (mondharmonicavirtuoos). 9 30 Or.pl. 9.45 „Ann en Harold", vervolgspel van L. Goodrich. Vert. Pine Beider. Regie Kommer Kleyn 10.15 The Ramblers olv. Th. Uden Masman. 10.45 Gr.pl, 11.— Vaz Dias. 11.10-12— Gr.pl. HUIZEN, 1875 M. (KRO-progr-) 8—9.15 en 10— Gr.pl. 11.30— 12— Godsd. halfuur. 12.15 Gr.pl. 2 Voor de vrouw. 3.-4 Modecursus. 4.15 Orkestconcert. 5— Lezing. 5.20 Schlagermuziek. 6,40 Cursus. 7.15 Lezing. 7.35 Or.pl. 8— Vaz Dias en gr.pl. 8.15 Orkestconcert en lezing. 9.40 Gr.pl. 9.50 Orkestconcert mmv. soliste. 10.30 Vaz Dias en gr.pl. 10.40 Or kestconcert. 11.30—12.Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 10 35 10.50 Morgenwijding. 11.05 en 11.20 Lezingen. 11.40 Gr.pl. 11.50 Voor de scholen. 12.10 Het Leon Wayne Sextet, mmv M. Lang, te nor. 1.20 Het Birmingham Hippo- drome-orkest olv. H. Peil. 2.25 Voor de scholen. 4.20 Gr.pl. 4.50 Sylvan Trio, mmv. V. Welsh, bari ton 5.35 BBC-dansorkest olv. H. Hall. 6.20 Ber. 6.50 Koorzang. 7.10 Fransche causerie. (.40 Gr.pl. 7 50 Causerie. 8.20 Zang door V Rosing, tenor. 8.5( „Dotty Ditties", gevar. programma. 9.— Solisten concert. 9.20 „Best Sellers", popu laire moderne liedjes mmv. solisten en orkest. 9.50 Ber 10.20 Lezing. 10 40 Parkington kwintet mmv. F. Gregory, bariton. 1130 Voordr. 11.35—12.20 Lew Stone en zijn bard. PARIJS (RADIO-PARIS). 1648 M Programma niet ontvangen. KALUNDBORG. 1261 M. 11.20 —1.20 Concert uit rest. Ritz, 2.20 —4.20 Omroeporkest o.i.w, Grön- dahl. 7.20 Discussie. 10.20—11.50 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 5.20 Gr.pl. 6.35 Orkestcooncert o. 1. v, weisz- haupt. 11.20 Orkestconcert olv. An- dreae. 12.35 Gr.pl. 1.35 Bioscoop, orgelconcert. 3.20 Omroeporkest o. 1 v. Kühn. 6.45 Pianorecital E. Órape. 7.30 Onbekend. ROME, 421 M. 8.05 Koor en so listen. Hierna radiotooneel. 9.35 Dansmuziek. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 1-302.20 Salon- orkest olv. Douliez. 5.20 Sympho- gj nieconcert. 6.50 en 7.35 Gr.pl. 8.20 X Salonorkest olv. Douliez. 10.30— JJ 1120 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Om- Q roeporkest olv. Gason. 1.30—2.20 ft Gr pl 5 20 Salonorkest olv. Dou- liez. 6.35 Gr.pl. 7— Kamermuziek. W 8 20 Symphonieconcert. 10.30— Ij) 11.15 Gramofoonmuziek. ft DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 7.35 Dansmuziek (gr-pl) 8 20 Zwischen Himmel und Erde, hoor- X spel van R. Schneider-Edenkoben. w 9 20 Ber., causerie en weerber. 10.20—11.20 Concert uit Kiel olv. H. Döring. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum- Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Deutschl.s. 8.05—8.20, Keulen 9.20—12.20, Brussel (VI.) 12.20—14.20, Kalundborg 14.20— 15 20, Keulen 15.20—16.50, Stutt- gart 16.50—17.20, Brussel (VI.) 17 20—19.20, Beromünster 19.20— 21.35, Brussel Fr. 21.3522.20, Weenen 22.20—24.—. Lijn 4: Parijs 8.058.50, Droitwich 10.35—11.05, Lond. Reg. 11.05—17.35, Droitwich 17 35 18.50, Lond. Reg. 18.50—20.20, Droitwich 20.20—21-50, Lond. Reg. 21.50-24.—. minste last gegeven dat een goederentrein te Uitgeest moest worden opgehouden. 'Donderdagavond werd de jaarverga dering van Olympia in 't gymnastiekge- >ouw gehouden, onder voorzitterschap /an den heer Jb. Kaan Kz. In 't jaarverslag kwam vooral tot itlng de zoo zeer geslaagde nationale thletiekvvedstrijd dezen zomer gehou- ,en, voor welk welslagen hulde en dank verd gebracht aan allen die hiertoe aadden meegewerkt. Verder werden in herinnering gebracht de vele prijzen welke Olympia bij de diverse athletiek- wedstrijden had behaald. Den secretaris v.erd dank gebracht voor zijn verslag. De penningmeester kon tot zijn genoe gen melding maken dat de rekening met een klein voordeelig saldo sloot en door 't welslagen ""an den atletiekwed strijd 't nadeelig saldo van verleden jaar was weggewerkt. De rekening, nagezien door de heeren A. Rezelman, N. Kaan Kz. en A. Oudendijk, werd goedgekeurd onder dank aan penningmeester en commissie. Tot leden van de commissie voor 1935 we/den benoemd de heeren J. van Balen Blanken, A. Rezelman en A. Oudendijk. Het bestuur werd bij acclamatie her kozen. Besloten werd om de uitvoering we derom a s. voorjaar te doen houden. De inrichting h.ervan en een te hou den wedstrijd voor de adspiranten, zoo als dezen zomer werd gehouden, werd aan het bestu ïr opgedragen. Bij de rondvraag werd op voorstel van den heer K. Schenk Jz. besloten twee damesleden voor het persoonlijk lidmaatschap voor de K. N. A. U. op te geven. Met groote instemming van de verga dering verklaarden mej. G- Vel en de heer A. Oudendijk zich bereid om bij eventueele verhindering van den heer Keesman de leiding van de meisjes en jongens-adspiranten op zich te wilfep nemen. Na een opwekking aan de leden om zoo getrouw mogelijk de oefeningsavon den te bezoeken werd de vergadering waar door de welwillende medewerking van een paar damesleden een heerlijk kopje thee werd geschonken en die zich verder kenmericte door een prettigen geest, gesloten." Donderdagavond hield de afd. Egmond aan den Hoef van den R.K. Landarbeiders- bond haar vergadering in café Mooy. Dank zij de gemaakte propaganda was de vergade ring buitengewoon goed bezocht, 47 van de 54 leden waren aanwezig. Van het hoofdbestuur was een circulaire ingekomen met algemeene wenken omtrent de a s. uitkeeringsperiode. Hierna werd een schrijven voorgelezen, dat was gezonden naar den raad van ministers om instemming te betuigen met de adressen van het R.K. Werkliedenverbond inzake de economische crisis, n.1. ondersteuning der werkloozen Het jaarverslag werd voorgele zen. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat in 1933 was uitgegeven 6793.30, ontvangen 6863.97, alzoo een batig saldo van 70.67. De voorzitter, die zich, ofschoon al geen lid meer, nog in het belang van de afd. had beschikbaar gesteld, had besloten thans voor goed te bedanken. De penningmeester en se cretaris werden bij acclamatie herkozen. vau May Wyuue. 49) Helaas stroomde de rivier tusschen hen beidenToch trok Morrice zijn zwaard met 'n woeste uitdaging, dat, als Birley niet openlijk met hem strijden wilde, hij dan over de rivier zou zwemmen en hem zou doodslaan als een hond. Maar het antwoord, dat James Birley had willen geven, zou nooit uitgesproken worden, want, terwijl hij enkel maar be dacht was op den vijand daar aan de over zijde, kwam er achter hem een nog veel dreigender gevaar, in den vorm van een op geheven rapier, dat, helaas, niet zoo raak trof, als dit wel de bedoeling was geweest van Zwarte Meg want die was het, die, gewaarschuwd door Wandelenden Tam, on zichtbaar en onhoorbaar in den nevel achter hem geslopen was. Met een onderdrukten kreet van pijn wend de hij zich om, teneinde zich op zijn aanval Ier te werpen, mr -r daar hoorde hij een vrouwenstem zingen: Iley for Cavaliers! .Ho for Cavaliers! Piay for Cavaliers. Maar er was niemand om te bidden voor James Birley niemand, ofschoon hij er toch zoozeer behoefte aan had. Vlak bij zijn gelaat zag hij een vrouwen gezicht, knap en met fijn besneden trekken en donkere cogen, maar nu was de uitdruk king van dit gelaat half waanzinnig, als van een wild dier, dat men zijn jongen ont nomen heeft. „Ken je mij, James Birley?" riep Zwarte Meg en het wilde geraas van den waterval leek dan wel een passende begeleiding voor haar krijschende stem. „Kèn je mijO, je kende Barbara Carcroftje kende mijn aar dig, lief dochtertje Barbara! Je hebt haar laten hangen, omdat ze den spot niet je ge dreven heeft, toen zij de rol speelde van Jack of Lanthorne! En nu ligt zij daar ginds, dood! Dood!... Dood!... En haar lieve lippen zijn voor altijd gesloten Toch heb ik haar hooren zingen, terwijl ik hier over de purperen heide ging. Ze zong, om dat ze wist de taak, die ik ging ondernemen en die ik volbreng,nu nu Met kracht werd hij achteruit geduwd en steeds dichterbij hoorde hij het geraas van den waterval. Een andere gedaante dook op naast hem, aan den oever van de rivier. Morrice wilde haar tegenhouden in haar ondernemen, maar hij was te laat! Nog één krachtige stoot en achteruit stortte Birley in de snel stroomende rivjer,- die naar den zwarten poel voerde, die onherroepelijk verzwolg, al wat zijn richting uit dreef. „De hemel zij zijn ziel genadig!" sprak Dick Morrice. Maar Zwarte Meg stak de armen omhoog en lachte wild: „Mijn gelofte is volbracht!:... Vol bracht! Eerst later, toen die twee met het opgaan van de rr.aan voor de deur van de hut ston den, sprak Morrice van Marjorie Stapleton. „Wat moet ik doen?" vroeg hij. „Zij zal op mijn komst wachten". Zwarte Meg schudde het hoofd: „Dat hindert niets, want ze zal nog wel langer wachten op de komst van een onwel- komen bruidegom. Bekommer je verder niet om haar. Je zorg zou haar juist in gevaar kunnen brengen, daar de mensehen er heel wat van denken zouden als James Birley nagenoeg tegelijk verdween met de bruid, die niet op hem gesteld was. Ze is daar vei lig) waar ze is. Als haar geliefde uit Ponte- frac* ontsnapt, dan kan hij haar zóó des te makkelijker vinden. Zoo nietnu, als ze mooi en jong is. dan treurt ze niet te lang om 'n dooden geliefde, maar vindt wel gauw 'n ander in zijn plaats. Ik geloof niet, dat je zelf weer gauw aan 'n ander denken zult, want je hebt eenmaal 'n meisje lieg gehad, dat haars gelijke niet heeft o-p aarde! Als ik mij niet vergis, dan zal 't ook niet lang du ren, of je volgt denzelfden weg, dien zij ge gaan is en, cf je later eikaar nog ontmoeten zult dat zou ik niet kunnen zeggenMaar 't wordt al laat en het is koud Vaarwel, ge liefde van mijn Barbara! Ik zal waken voor het jonge meisje, dat haar vriendin was. Je weg gaat verder in het duister". Morrice, die voelde, dat deze voorspelling maar al te waar was, nam met een enkel woord afscheid van Zwarte Meg. Drie maanden later werd Richard Morri ce gehangen aan de galg in Nottingham. HOOFDSTUK XXIX. Vier dagen waren voorbij sinds den ge slaagden uitval uit het kasteel, toen Morri ce en nog een van het veroordeelde zestal waren ontsnapt een voorbeeld, dat twee dagen later gevolgd was door Kingsley en generaal Alnutt. Maar de tweede uitval was niet gelukkig voor de verdedigers van Pontefract, want die kostte hun heel wat le vens. Sir John Digby en Hugh Ainslie wil den toen niet andermaal hun leven trachten te redden ten koste van hun kameraden. De commandant zei dan ook: ,,»Zeg generaal Lambert, dat wij bereid zijn ons over te geven, nu toch al vier van de mannen, die Cromwell eischte, zich door de vlucht gered hebben". Maar nu kwam sir Hugh Cartwright op een idee. Ongeveer vijf jaar geleden, toen Ponte fract voor den koning behouden was in het begin van den burgeroorlog was een gedeelte van den toren, bekend als de Pi- per's of Pype's Tower, vernield en de puin hopen waren precies zoo blijven liggen als ze gevallen waren. Naar de ruïne geleidde sir Hugh Cartwright den onderbevelhebber van de vesting. „Inplaats van je nu over te geven aan de Rondhoofden, moeten jullie eerst eens pW" beeren je een paar weken verborgen te hou den in 'n paar cellen, die we kunnen bouwen onder het puin. Met voldoenden voorraad aan levensmiddelen bij je, wat toevoer van frissche lucht kun je het best lang genoeg daaronder uithouden, tot Lambert en zijn soldaten eindelijk hier de streek zullen ver; laten hebben. En dan zullen wij, nadat wij onze poorten geopend hebben, verklaren, dat je alle zes ontvlucht bent, maar dat wij 1*" reid zijn de wapens neer te leggen en naar onze goederen terug te keeren, zonder ver zet tegen een gouvernement, dat ons te sterk is De beide personen in kwestie juichten dit voorstel toe en begonnen dadelijk zelf mee te helpen met den bouw van die cellen. Zoo listig werden die uitgebouwd, dat niemand) die de ontruimde veste voorbij ging, oöit zou vermoeden, dat nog twee personen een schuilplaats konden hebben onaer die puin- hoopen. Eén dag was nog over voor het bewuste zestal en Lambert was dan ook ten zeerste verrast, toen van de wallen de aankondiging werd gedaan dat sir Hugh Cartwright, nu gouverneur van Pontefract, in de afwezig heid van zijn vriend, sir John Digby, be; reid was de poorten te openen en het kasteel over te geven. „En de zes, wien de lord Protector geen vergiffenis schenkt?" vroeg de generaal voorzichtig. (Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 6