Wintert PU ROS- De Vrijz,-Dem. te Rotterdam bijeen. ALKMAARSCHE COURANT van MAANDAG 26 NOVEMBER 1934 Binnenland Beleid van de ministers Oud becritiseerd. Marchant en Tegen „parlementaire experimenten", kapitale boerderij afgebrand. nederlandsch motorschip aan den grond geloopen. gecompliceerd auto- ongeluk te oss. GROOTE BRAND TE KOOG AAN DE ZAAN. Vreeselijk autobus-ongeluk. ..ancien voeten Gesprongen handen,ruwe huid HET A.J.C.-CONGRES, DE SOC.-DEM. EN DE NATIONALE GEDACHTE. In de algemeene vergadering van den Vrijz. Dem. Bond te Rotterdam heeft mi nister Marchant Zaterdagavond een rede Sehouden, waarin hij den nadruk legde op et feit, dat het huidige kabinet, waarvoor de V. D. Bond twee van zijn Tweede-Kamer leden heeft afgestaan, wel degelijk homogeen is, dat er geen verschil van meening tus- schen de leden bestaat over de wijze, waarop onder de tegenwoordige crisisomstandig- heden het beleid der regeering moet worden gevoerd. Er bestaat die solidariteit, die noo- dig is, wil ons volk dezen crisistijd door staan. Die solidariteit bestaat in het kabinet Het eenige punt, zoo zeide de minister,, waarop de partijen als zoodanig niet allé stroomingen in elk van die partijen homo been zijn, is de wensch om de parlementaire democratie te handhaven tegen het fascisme Hier zonder ik natuurlijk de fascisten zeil: uit; en ook de communisten; niet omdat zij zich niet zouden keeren tegen het fascisme, maar omdat zij ons een andere dictatuur er voor in de plaats zullen geven. Het afbrokkelen van de parlementaire basis van een kabinet, dat in normale tijden als een betrekkelijk onschadelijke politieke sport kan worden beschouwd, beoefend om het parlementaire kabinet van zekere struc tuur vervangen te zien door een parlemen tair kabinet van ee nandere structuur ver- tair kabint van een andere structuur vervan- vangen, dat afbrokkelen kan thans onver wacht leiden tot een vervangen van een parlementair of semi-parlementair of extra parlementair kabinet door een anti-parle mentair kabinet. Het kan een einde maken aan de parlementaire democratie. In de partij is vooral over twee punten veel te doen geweest: de opheffing van openbare scholen en de militaire uitgaven; wij ver raden de ontwapening. Men zegt, dat de concentratie van scholen bij beide takken van onderwijs tegelijk had moeten plaats hebben. Ik zou het ook liever hebben gedaan. Maar het was dat is thans wel gebleken niet mogelijk. Had het dan gelaten, zegt men. Ook dat was onmoge lijk. Van de 3'50 millioen waarop kan wor den bezuinigd, kwam 150 millioen voor Om derwijs. Hier moest het normaal accrès wor den beëindigd en er moest een stuk afdade lijk Was er dan buiten gebleven! Dat is het nu juist; meent men, als ik daar niet zat aan Onderwijs, de klappen op te vangen, dat dan het openbaar onderwijs er beter aan toe zou zijn geweest? Ovatie voor minister Marchant. De rede van minister Marchant werd luid toegejuicht; spontaan bracht de vergadering den spreker een ovatie. Na de rede van prof. Kranenburg was het congres eenige uren huishoudelijk. In deze besloten zitting werd minister Oud met applaus verwelkomd. In de openbare vergadering, daarna voort gezet, was vervolgens het middenstands program aan de orde. Het hoofdbestuur wenschte aan dat pro gram toe te voegen een bepaling, neerkomen de op belemmering van ongebreidelde op richting van nieuwe middenstandsonder nemingen en warenhuizen, door het stellen van eischen, waaraan de onderneming en de ondernemer moeten voldoen voor vestiging in bepaalde takken van handel en nijverheid, opdat het getal ondernemingen aan de be hoefte kan worden aangepast. Namens het hoofdbestuur verdedigde mr van Dam het voorstel, dat ten slotte werd aangenomen met 107 tegen 55 stemmen. Vervolgens werd goedgekeurd een hoofd bestuursvoorstel om in het werkprogram op te nemen de bepaling, dat de overheid zich heeft te onthouden van maatregelen, welke de coöperatie kunstmatig steunen in haar concurrentie met andere bedrijfsvormen. Alsnu kwam in bespreking een rapport Qver het belangrijke vraagstuk der Jeugd werkloosheid, mede handelende over beper king van arbeidsduur en beperking van vrou- wënarbeid. In dit rapport, welks inhoud wij destijds uitvoerig hebben vermeld, wordt gezegd, dat verschuiving van werk van ouderen naar jon geren noodzakelijk is. Daarom diene afvloei ing op 55-jarigen leeftijd regel te worden, waarvoor wettelijke regeling onontbeerlijk is. Aan alvloeiende ouderen moet echter een compensatie toegekend worden uit te vormen fondsen. Conclusies over het rapport worden nu nog niet genoemd, het rapport wordt be schouwd als de eerste stap in een hoogst be langrijke zaak. Rede van mr. Oud. Minister Oud wees er in zijn rede op, dat de financieele en economische toestand des lands veel moeilijker en ook veel ernstiger zijn dan verleden jaar. De werkloosheid neemt nog steeds toe. De middelen blijven dalen, en er is nog zeer weinig baat voor den grooten nood. Onze economische en finan cieele verhoudingen moeten in overeenstem ming gebracht worden met hetgeen er komen zal. Het moeilijke is nu, dat men nog lang niet weet, wat er in he. verschiet ligt. Echter men weet wel, dat het oude, het voorbije, he; tijdperk der individualistische economie met meer terug zal komen. Deze economie kwam op in een tijdperk van een sterk bedrijfsleven, maar zij strandde op de klip van het grofste egoïsme. Dit mogen velen in deze tijden eens goed bedenken. Defensie-politiek. De ochtendzitting van Zondag was geheel gewijd aan de bespreking van de defensie politiek. De partij-voorzitter, prof. mr. K Kranenburg, leidde de debatten in met eers» het karakter van het kabinet te schetsen, dat z i geen zaken- en ook feitelijk geen natio naal ministerie is, maar een regeennig, welke zich voornamelijk tot taak gesteld heeft poeren de groote moeilijkheden, door de crisis veroorzaakt, tot een oplossing te brengen en dus uitsluitend eigenlijk crisis-kabinet ge noemd kan werden. Als crisis-ministers zijn alle bewindslieden volkomen in alles homo geen. De ingediende, moties en voorstellen over de houding der v. d. ministers, ten op zichte van het defensie-beleid, met name hun meegaan in het kabinet met het achter wege laten van de bezuinigingen, welke in v.d. kringen voqrgestaan wórden, dient be schouwd te worden, aldus zoo ongeveer sprak de partijleider,- in-het wezen van de taak, die de crisis-ministers hebben. Het verheugde spreker, dat reeds de afdee- ling Den 1 laag ingetrokken had een voor stel, om er bij .de vrijz.-dem. Kamerfractie op aan te dringen, de regeering te bewegen uit voering te geven aan haar vroeger geopperde voornemens tót bezuiniging op defensie-uit gaven, vooral omdat aan dit voorstel toege voegd was: „teneinde daardoor te voorko men, dat de verhouding van de vrijz.-dem. partij tot het kabinet nader onder de oogen gezien dient te worden". Naast dit verstrekkende voorstel, in het bijzonder gericht op de vrijz.-dem. ministers, bleef aanvankelijk nog ehandhaafd een motie van de federatie Zuidholland va.i de partij wele in herinnering bracht, dat een in het vooruitzicht gestelde bezuiniging van ten minste 25.000.000 op de defensie-uitgaven een der essentieele grondslagen is geweest, waarop in 1933 de samenstelling van het hui dige kabinet mogelijk was gebleken, terwijl er geconstateerd werd, dat door het uitblij ven der bedoelde bezuiniging, de belangrijke pijler, waarop de samenwerking in het kabi net gefundeerd was, nu dreigt weg te vallen Deze motie sprak verder nog uit, dat de hou ding der vrijzinnig-democraten ten aanzien van de door de regeering nu ingediende de fensie-begrooting, geen andere behoorde te zijn dan die van vóór medio 1933. Het hoofdbestuur, zoo verklaarde de voor zitter, moest met stelligheid tegenspreken, dat een som van 25 millioen indertijd als een der grondslagen voor bezuiniging gestelc was, terwijl het geheel buiten de democrati sche lijn achtte te zijn om de Kamerfractie een imperatief mandaat voor te schrijven en dus het mes maar op de keel te zetten. Zulk een mandaat kan, zeide spreker, de meest be denkelijke gevolgen hebben. Geheel onaan vaardbaar oordeelde het hoofdbestuur dan ook de motie-Zuidholland. De afdeeling Amsterdam deed bij sub-amen dement nog uitkomen, dat minister Colijn in zijn installatierede voor de commissie-Iden- burg vasgesteld zou hebben, dat de regeering noodig oordeelde een besparing van 25 tot 30 millioen gulden op de defensie-uitgaven van Nederland en Ned.-Indië en deze afdee ling wilde daarom daaraan, gelijk Zuidhol land deed. de noodige consequenties verbin den voor de vrijz.-dem. ministers in het kabi net, nu er geen sprake is van versobering op de weermacht. Critiek. De bezwaren van het hoofdbestuur tegen alle scherpe moties en voorstellen voorkwa men toch niet de noodig geachte critiek in zake het defensie-beleid. Er werd aan herin nerd, dat steeds minister Marchant opkwam voor nationale ontwapening en sterke bezui niging op de weermacht en dat de verwach tingen ten deze hoog gespannen waren, toen de vrijz.-dem. minister aan het bewind kwa men. Uitroepen als: wij willen uit moreel, ze delijk, christelijk en financieel oogpunt geen verdere bewapening, ontlokten krachtig ap plaus. Vele afgevaardigden vroegen een bin dende uitspraak in zake de defensie-politiek van de regeering en zij meenden op dit con crete punt wel van de Kamerfractie te kun nen verlangen een bepaalde houding aan te nemen. Een Rotterdammer, niet voor zijn afdee- iing sprekende, zeide, dat men van de vrijz.- dem. ministers kon eischen, niet langer tegen de vrijz.-dem. beginselen in te gaan. De voorzitter van de Kamerfractie, mr. Joe- kes, achtte het begrijpelijk, dat de partijle den Wenschén hebben te aanzien der houding van de Kamerleden en van de ministers, spe ciaal in zake hun standpunt ten opzichte der militaire uitgaven. Maar afwijzend stond ook hij tegenover een imperatief mandaat, dat het werk der Kamerfractie kan blokkee- rpn. Wij hebben ons rekenschap gegeven van onze positie, straks in te nemen bij de be handeling der defensie-begrooting, verklaar de spreker, daarbij herinnerde aan zijn me- dedeeling in zake het tegenstemmen. Ernstig waarschuwde de heer Joekes tegen opdrach ten in zake een aan te nemen scherpe hou ding tegenover het zittend kabinet, want niemand kan zeggen, welk ministerie het hui dige eventueel zou kunnen opolgen, zoodat men voor de meest ernstige gevolgen te staan zou kunnen brengen met de partij. Bezwaren overbruggende motie. Spreker kon zich vereenigen met een motie van het hoofdbestuur, welke de v.-d. beginse len niet prijsgeeft, doch ook niet inhoudt een uitspraak, welke de v.d. minister in conflict zou kunnen brengen metd e partij. Deze motie spreekt uit, dat de partij zal voortgaan met alle kracht te bevorderen den opbouw eener internationale rechtsorde en te strijden tegen alles, wat het oorlogsgevaar kan vergrooten en dat zij mitsdien als doel stelling zoowel de nationale als de inter nationale ontwapening handhaaft; zij ver zoekt de Kamerfractie bij de regeering aan te dringen op krachtige bezuiniging op de defensie-uitgaven; voorts alles te doen wal kan strekken tot een versterkt toezicht op en een verbod van particulieren wapenhandel en wapenfabricage. Het slot der warme discussies was, dat alle verder strekkende moties en voorstellen werden ingetrokken en de genoemde hoofd bestuursmotie werd aangenomen bij accla matie. Onderwijs-beleid. In de middagvergadering ging het even zoo met het aanvankelijk verzet tegen het onderwijsbeleid. De opmerking werd o.a. ge maakt, dat, wanneer minister Marchant eer der gesproken hao op de wijze als j.1. Zater dagavond, een zeer groot deel der groote ongerustheid wel verdwenen zou zijn. Met klem drukten allerlei moties en voorstellen den wensch uit voor maatregelen, waardoor de regeering de waarborgen zou bieden, dat het bijzonder onderwijs gedwongen zal wor den spoedig dezelfde bezuinigingen toe te passen, als die, welke in 1934 reeds voor het openbaar onderwijs getroffen zijn, met name ook maatregelen tot opheffing van scholen. Er kwamen vele schrille verwijten over de ingevoerde bezuiniging, welke aan vele ouders reeds de gelegenheid ontneemt hun kinderen openbaar onderwijs te laten geven. Werk der Kamer-fractie. De bespreking van het beleid der v.d. Ka merfractie leverde weinig punten tot ernstige verschillen. De middenstandsbelangen, zoo zeide mr. Joekes, hebben de volle aandacht der fractie. Zij vertrouwt, dat in de zaak der herclassificatie de regeering rekening zal houden met de adviezen van het G. O. Waar gesproken werd over het feit, dat bij hef streven naar een lager levensniveau de kleine menschen veel straffer aangepakt zouden worden dan de menschen met groo- tere inkomens, waarschuwde spreker voor eenzijdigheid. Belastingdruk en conversies treffen ook vele beter gesitueerden en in groote mate. Ook zij brengen zware offers. In zijn verschillende redevoeringen op het congres, bracht de heer Joekes nog de op merking ter sprake, dat niets gemerkt zou zijn van een vnjzinnig-democratischen in vloed in, het kabinet Bij vele maatregelen gaat, zoo zeide spreker, wel degelijk ver strekkende invloed uit van onze beide minis ters, vooral ter zake van de behartiging der rijksfinanciën,welke de grootste inspanning vraagt van minister Oud, die ten volle reke ning houdt met het volksbelang. Op hem moeten wij trotsch zijn, riep spreker uit. (Langdurig applaus). Zij ten slotte nog vermeld, wat vele der overige congres-voorstellen betreft, dat de vergadering zich uitsprak tegen ontslag der gehuwde ambtenares, die geen kostwinster is, en dat de partij zal medewerken aan wet telijke maatregelen tegen ongelimiteerde cu mulatie van inkomens en pensioenen uil overheidskas. Commissoriaal zal worden gemaakt het vraagstuk van den steun, voort vloeiende uit de verschillende crisis-wetten. Het was reeds lang avond, toen prof. Kranenburg het congres sloot. Zaterdagavond te kwart over zeven is brand uitgebroken in de kapitale boerderij van J. v. d. Stappen, wethouder der gemeen te Heesch. De boerderij brandde geheel af. Het vee kon worden gered. Verzekering dekt slechts gedeeltelijk.de schade. Bij gebrek aan water kon de brandweer niets uitrichten. De oorzaak van den brand is onbekend. GEHEIME DISTILLEERDERIJ ONTDEKT Zaterdagmiddag is door de marechaussee van Zuidhorn bij zekeren K. te- Oosterzand gemeente Lutjegast, een inval gedaan, daar het vermoeden bestond, dat zich aldaar een geheime distilleerderij bevond. Dit bleek waar te zijn en er werd een compleet toestel, een groote hoeveelheid drank en gist in beslag genomen. Tegen K- is proces-verbaal opge maakt. Dit is in 14 dagen tijds reeds de tweede inval van de marechaussee van Zuidhorn, welke succes heeft gehad. in In een dichten mist is nabij Cromer het graafschap Norfolk het Neder- landsche motorschip „Rian" uit Gronin gen, dat, geladen met kool, op weg was naar Londen, aan den grond geloopen. De bemanning van de reddingsboot van Cromer en eem'ge visschers hebben zich aan boord gegeven en het schip vastge legd. ERNSTIG VERKEERSONGELUK TE AMSTERDAM. Drie gewonden in de v. Baerle- straat. Ter hoogte van den vluchtheuvel voor de Nic. Maestraat in de Van Baerlestraat te Amsterdam is Zaterdagmiddag te kwart over-vier een ernstig verkeersongeval ge beurd, waarbij drie personen gewond zijn geraakt.' Een 50-jarige dame wilde ter plaatse in gezelschap van haar 14-jarig dochtertje den rijweg oversteken, toen terzelf der tijd "uit de richting Roelof Hartplein een motorrijder, die een passagier op de duo had, met vrij snelle vaart naderde. De be stuurder zag geen kans meer de beide men schen te ontwijken, met het gevolg dat een aanrijding plaats had, waardoor zoowel ge noemd tweetal als de motorrijder en zijn passagier een ernstigen val maakten. De dame en de motorrijder hebben beiden een hersenschudding opgeloopen, de G.G.D. heeft hen met het meisje, dat schaafwonden had en zeer overstuur was, naar het Tessel- schade-ziekenhuis vervoerd. De duo-rijder die, hoewel niet gewond, hevig geschrokken was, is per auto naar huis gebracht. Zaterdagavond kwam op den Rijksweg GraveDen Bosch een personenauto, be stuurd door den heer Maessen uit Tilburg, in botsing met een boerenkar, welke geladen was met chili-salpeter. De auto kantelde hier bij en bleef geheel vernield op den weg lig gen. Een passeerend automobilist, de heer Fleu ren, die het ongeluk zag gebeuren, bracht zijn wagen tot stilstand om hulp te bieden aan den heer Maessen. Inmiddels kwam van de tegenovergestelde richting een personen auto van den oliehandel Rijp uit Grave aan rijden, die de stilstaande auto van den heer Fleuren niet zag. Met een hevige vaart botsten de auto's tegen elkaar. Van de drie personenauto's evenals van de boerenkar was niet veel meer overgebleven. De bij dit gecompliceerde auto-ongeval be trokken personen bekwamen slechts enkele ontvellingen. Eenige uren na dit ongeval had op den zelfden weg een auto-ongeluk plaats. Een auto, bestuurd door den caféhouder J. van Dinter uit Schaik, reed ter hoogte van Heesch tegen een boom. De heer van Dinter werd gewond; de auto werd totaal vernield. RUZIE IN CAFE. Bezoeker springt door een ruit. In een café in de Warmoesstraat te Am sterdam ontstond Zaterdagnacht, kort voor het sluitingsuur, een ruzie tusschen twee personen. Een der bezoekers, die even als de meeste overige gasten, onder den in vloed was van sterken drank begon „moord te roepen, hetgeen voor een der laatsten aan leiding was, om in zijn schrik dwars door de ruit het café te verlaten. Het gerinkel der glasscherven bracht met vele nieuwsgierigen ook de politie ter plaatse, die tenslotte ook het laatste woord in dit dron-kemansgedoe heeft gesproken. Cacaofabriek „HoIIandia" in vlammen. Zaterdagavond tegen uur is brand uitge broken in het uitgebreide gebouwencomplex van de cacaofabriek „Hollandia", toebehoo- rende aan de firma Kamphuys en Oly en staande aan de spoorlijn nabij het station Koog a. d. Zaan. Tegen deg eweldige vuur zee, die door groote voorraden olie en cacao- producten wordt gevoed, staat de brandweer te Koog a. d. Zaan, welke wordt geassisteerd door die van Zaandam en Zaandijk, mach teloos. De geweldige fabrieksgebouwen met het aangrijzende kantoorpand staan aan alle zijden in lichter laaie. Naar het zich thans laat aanzien zal niets behouden kunnen wor den.. Te ongeveer tien uur stortte het bovenste gedeelte van het uit drie verdiepingen be staande geboüw reeds ineen. Naar wij ver nemen, moet de oorzaak van den brand ge zocht worden in het overkoken van een ketel olie. Er werd in de fabriek nog door een aan tal arbeiders werk verricht, welke ploeg te tien uur door de nachtafdeeling zou worden afgelost. Een geweldige vuurzee trekt duizenden menschen. Het gebouw geheel verwoest. Te half twaalf woedde de geweldige brand nog met hevige felheid voort. Koog aan de Zaan was met drie brandspuiten op het ter rein aanwezig, terwijl ook de gemeenten Zaandijk en Zaandam ieder met drie spuiten present waren. Onder leiding van den com mandant van de brandweer te Koog aan de Zaan werd het vuur van alle kanten inge sloten. Geweldige watermassa's werden op de vuurzee geworpen. Dikke rookwolken bol derden omhoog en de vuurtongen, die wel dra aan alle kanten naar buiten sloegen, waren tot ver in den omtrek zichtbaar, zoo dat honderden Zaankanters in den milden winteravond een tocht naar Koog a. d. Zaan maakten. Het verkeer en de afzetting waren zeer gemakkelijk te regelen, daar de toegang tot de fabrieksterreinen wordt afgesneden door de spoorlijn AmsterdamUitgeest en de belangstellenden slechts tot hiertoe moch ten komen. Betreffende het ontstaan van den brand vernemen wij nog, dat een van de elf arbei ders, die in de fabriek werkten, plotseling bemerkte, dat in de branderij alles in lichter laaie stond. Met groote tegenwoordigheid van geest wisten de arbeiders de stoomlei- dingen en de electrische leidingen buiten werking te stellen. Toen zij hiermee gereed waren, was het de hoogste tijd om zich in veiligheid te stellen. De brandweer was spoedig ter plaatse. Het vuur vond in het vele brandbare materiaal zooals cacaodop- pen en cacaoboter, gretig voedsel. Bovendien bevonden zich in den stookkelder nog 20.000 liter olie, welke voorraad ook weldra door het vuur was aangetast. Aan behoud van de fabriek was dan ook geen oogenblik te den ken. Op het oogenblik is nog moeilijk te zeg gen, hoe groot de schade is, welke door vér zekering wordt gedekt. Te omstreeks twaalf uur was de brand weer den brand vrijwel meester en kon met het na-blusschen worden begonnen. Tot laat in den nacht is men hiermede bezig ge wees; Persoonlijke ongelukken zijn bij dezen feilen echt Zaanschen brand, niet voorgekomen Eén doode en tele gewenden te Goorle. Hedennacht omstreeks 3 uur kwam de heer A. de Jong uit Goorle met zijn auto, waarin een gezelschap van 6 personen uit Tilburg zat. In de Bergstraat te Goorle reed de auto vermoedelijk door het ruim nemen van een bocht met het achterwiel te gen het huis van een slager, van Erven, waardoor de linkerzijwand van den wagen werd ingedrukt. De achterwand werd als het ware weggescheurd. Door den harden slag werden de bewoners van de in de buurt liggende huizen gewekt. Men vond een zestal personen verspreid over de straat liggen. Direct werden dr. Daniëls een geestelijke en de politie gewaar schuwd. Bij onderzoek bleek, dat de heer Oerlemans uit Tilburg op slag was gedood Zijn vrouw was ernstig gewond. De chauf feur, de heer A. de Jong, hing noch achter het stuur. Toen hij met veel moeite er achter vandaan was gehaald, bleek, dat hij zware nwendige kneuzingen had opgeloopen. De heer Bezems had een gebroken arm, terwijl zijn echtgenoote met de schrik vrijkwam. Van de verder inzittenden liep de wed. Smitvan Rooy kneuzingen op. Het voorste deel van de auto werd door de slag nog een eind meegesleurd en kwam met het voorste deel tegen een huis aan, waardoor ook dit deel van de wagen deerlijk werd beschadigd Alleen de motorkap bleef heel. De lichten van de auto brandden nog. De gewonden zijn per ziekenauto naar het St. Elisabeths ziekenhuis te Tilburg vervoerd. DOOS 30enKOr-L BIJ APOTH.en DROGISTEN Voor de Arbeiders-Jeugd-Centrale te Am sterdam heeft dr. H. B. Wiardi Beekman ge sproken over „De sociaal-democratie en de Nationale Gedachte". Het gaat, aldus spreker, om de plaats van het sociaal-democratisch volksdeel, niet naast maar in de Nederlandsche natie. Wij consta- teeren in deze dagen alom een versterking van het nationaal besef; daarbij werken ele mentaire geestelijke krachten, die tengevolge van de crisis (protectie, contingenteeringen enz.) versterkt worden. De nationale gedachte is in haar tegen- woordigen vorm nog betrekkelijk jong; zij is, zoo zette spr. uiteen, 'n kind van de Fransche revolutie. In vorige eeuwen was het besef van stam-taal- en volksverwantschap zeker bij enkelen aanwezig, doch eerst met de Fransche revolutie werd het nationaal gevoel het bezit van het geheele volk. In de verdedi ging tegen de buitenlandsche vijanden is de massa gewapend, „Patriot" beteekende zoo wel revolutionnair als vaderlander. In de vrijheidsoorlogen tegen de Napoleontische overheersching ontwikkelden zich in andere landen dezelfde krachten. Van die jaren da teert de dienstplicht: het volk zelf gaat den staat verdedigen. Er is verband tusschen de nationale gedachte en het kapitalisme, doch nog sterker is het verband met de opkomst van de politieke democratie. Het lot van den staat is niet meer de zaak van den vorst of van een kleine groep, maar de zaak van het geheele volk. Het bekende woord van 't communistische manifest „de arbeiders hebben geen vader land" moge voor die dagen juist zijn ge weest, in de sociaal-democratie trok men daaruit de conclusie, dat de arbeiders zich een vaderland moesten veroveren. Zij hebben dat in de volgende jaren gedaan. Zij hebben zich de politieke rechten verworven (algemeen kiesrecht) en door de sociale wetgeving zijn zij steeds hechter aan den eigen staat verbon den. De arbeidersklasse is geleidelijk inge groeid in de natie. De ontvoogding, van de niet-bezittende massa, de strijd voor de ver sterking van de volkskracht en van de volks eenheid, is een „nationaal werk" bij uitne mendheid. Het staat thans zoo, dat de „plan nen van den arbeid", die zijn gepubliceerd of aan welker voorbereiding gewerkt wordt, zich beperken tot maatregelen, die binnen de nationale grenzen zijn te verwezenlijken. Uit de besluiten van de socialistische inter nationale toonde spreker aan, dat de sociaal democratie zich steeds met het nationale vraagstuk heeft beziggehouden en zich altijd voor de oanfhankelijkheid der naties heeft ingespannen. Spr. herinnerde aan het werk van Otto Bauer op dit gebied en uit talrijke uitspraken van leidende figuren als Jaurès en Troelstra liet hij zien, dat deze altijd de nationale gedachte, de hechte verbondenheid aan het eigen volk, als een goed van groote waarde hebben beschouwd. De sociaal-de mocratie is een internationale beweging, om dat het kapitalisme eerst internationaal ge heel overwonnen zal kunnen worden en om dat het ideaal der menschenliefde om een in ternationale gemeenschap vraagt. Doch Troelstra heeft het zoo gezien: de nationale gedachte is een organisch element van de in ternationale gedachte. Als Nederlandsche beweging zijn wij, zoo vervolgde spr., verbonden aan het Neder- landsch volkskarakter, dat van ouds bovenal vrijheidlievend was. De nationale gedachte groeit uit de historische lotsgemeenschap en wij behoeven ons als soc.-democraten voor de Nederlandsche geschiedenis niet te schamen. Het democratisch socialisme wordt ge stuwd door den Nederlandschen vrijheidszin. Wij streven naar een zoo krachtig mogelijke economische organisatie om iederen zoon en dochter van 't volk zoo groot mogelijke vrij heid voor ontplooiing der eigen persoonlijk heid te. verschaffen. De democratische ge zindheid, de veelvormigheid van beginsel, de vrije groepeering van de volksgroepen op grond van de verschillende overtuigingen passen bij het Nederlandsche volkskarakter. Het nationaal-socialisme is voor Nederland het tegendeel van nationaal. Het streeft naar vernietiging van de beste nationale goederen. Het is van Duitsch makelij en men ziet te veel over het hoofd dat het door zijn nauwe verbindingen met de Duitsche regeerders een gevaar is voor de Nederlandsche onafhanke lijkheid. Doch ook de vorming van een bur gerlijk verbond gericht tegen de sociaal-de mocratie en in de praktijk leidend tot een eenzijdige behartiging van de bezittersbelan- gen, is in waarachtigheid niet „nationaal" te noemen. En als een regeering maatregelen neemt, die de strekking nebben, de sociaal democraten te stempelen tot burgers van den tweeden rang, dan meent spr. is dat 'n aan fluiting van de nationale gedachte. Wij, zeide spr., weten ons verbonden met dit volk en met dit land. Wij eischen onze plaats in de Nederlandsche volksgemeenschap op, op grond van onze opvattingen zooals wij deze steeds hebben gehad en op grond van het geen wij in deze natie hebben bereikt. Wij zijn gehecht aan de lage landen bij de zee. Ook op ons heeft de zee haar invloed zooals zij één van de belangrijkste krachten is, die ons volkskarakter bepalen. De sociaal-democraten erkennen gaarne, dat zij mede bewogen worden door de ele mentaire kracht van de nationale gedachte. De jongeren in de sociaal-democratie we ten, dat Nederland hen roept, opdat zij het land zullen maken tot een werkelijk vader land, ook voor de verworpenen der aarde; Nederland heeft ons noodig om het te verde digen tegen de gevaren van openlijk en ver bloemd fascisme. Wij zullen, zoo besloot spr., dit land hebben te maken tot een onzelf zuchtig, doch krachtig lid van de volkeren gemeenschap. I - i.y

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 9