^®e©©©@ (Radio pcoQcainma (Rechtszaken I 'JeuMeion GEWEST NOORD-HOLLAND DER SOC-DEM. PARTIJ IN ALKMAAR BIJEEN. Kantongerecht te Alkmaar. De heks van Winslea Stad en Omgeving. Onder de ruïnen. In de bovenzaal van de Unie kwamen Za terdag en Zondag de afgevaardigden van de afdeelingen der S.D.A.P. uit Gewest Noord- HoIIand-Noord in jaarvergadering bijeen Vertegenwoordigd waren 58 afdeelingen, terwijl verder aanwezig waren de kamerleden Duijs, Cramer en Thijssen en de Statenleden Pruis, v. d. Vall en Zeeman. De voorzitter, de heer Peerekamp uit Zaandam, sprak de volgende rede uit: Partijgenooten, Toen ik, nu een jaar geleden, onze Gew Vergadering opende, was er heel weinig aanleiding om optimistische klanken te doen hooren. Ook toen reeds zaten we midden in de cri sis-ellende, een toestand, die sedert dien nog steeds is verergerd. En het gewest, dat wij samen vertegen woordigen, ondervindt van de crisis de gevol gen in sterke mate, niet alleen dat deel, het kleinere, waar 'n beduidend aantal der arbei ders in de industrie werkzaam is. maar ook, en stellig in meerdere mate het grootere deel, waar landbouw, tuinderij en veehouderij hoofdzaak zijn. De strijd, die onze partij te voeren heeft, is zwaarder aan ooit. Dat ondervinden onze voormannen in het parlement, in de provin ciale besturen en de gemeenteraden. Ten eerste, omdat ze niet kunnen vechten om het welvaartspeil der arbeiders te ver- hoogen, ze kunnen alleen defensief optreden ojn te voorkomen, dat de crisis tot gevolg heeft een totale materieele en moreele inzin king der massa. En zelfs dat is buitengewoon moeilijk, daar onze menschen worden gehandicapt door de aanpassingspolitiek van onze natio nale regeering, terwijl bovendien het werken in de gemeenteraden grootendeels onmogelijk wordt gemaakt door een landsregeering, die, zich gesteund wetend door een volgzame burgerlijke meerderheid, van de crisis ge bruik maakt om de autonomie der gemeenten te dóen verdwijnen. Een troost, partijgenooten, zie ik bij dit al les: de massa waarvan de oogen open gaan, wordt gelukkig grooter, het aantal van de genen, die beseffen, dat we met de huidige regeeringspolitiek op den verkeerden weg zijn, is groeiende. Dit blijkt uit wat tot uiting komt in de krin gen der arbeiders die buiten onze partij staan, dit blijkt uit de verrassende resultaten van de prachtige petitionnementsactie, waar voor ik hier het N.V.V. en de vele werkers, ook in ons gewest, oprechte hulde breng. Partijgenooten, het jaar dat nu begint, zal ons veel extra werk geven. We staan voor de Staten- en Raadsverkiezingen. Er zijn helaas factoren, die zouden maken, dat onze hoop op succes minder groot was, maar de wetenschap, dat het geloof in het kapitalisme wankelt en bij velen verdwijnt, zat er, dit vertrouw ik, het elan en de Van oilds bekende strijdlust weer inbrengen. Hierna herdacht spr, het 25-jarig Kamer lidmaatschap van den heer J. Duijs, wiens verdienste voor de partij door hem in een uit voerige rede werden belicht. Spr. eindigde met te verzekeren, dat in hem gehuldigd werd de populaire spreker, die in vele honderden vergaderingen het socialisme heeft uitgedragen. Gedurende een kwart eeuw waren Jan Duijs en de S.D.A.P. één. Moge dit zoo blij ven, nog vele jaren langaldus eindigde spr., waarop spontaan de Internationale werd gezongen. De heer Duijs bracht den voorzitter een hartelijk woord van dank. Als hij iets ge daan heeft voor het socialisme, dan weet nij dat dit mogelijk is geweest door de vriend schap. Dat ik heb kunnen vechten was mo gelijk door uw kameraadschap, zeide spr. Hij weet zich hier onder kameraden en hoopt, dat het werk zal kunnen worden voortgezét, het socialisme bracht hem over de moeilijkste oogenblikken van zijn leven heen. Schenk mij uw vertrouwen, riep spreker diep ontroerd uit, met al mijn fouten, die ook gij allen hebt. Hij verheugde er zich over, dat de oude vriendschap niet weg blijkt. (Daverend ap plaus.) De voorzitter herdacht daarna den, door zoo'n noodlottig ongeval omgekomen teeke naar Funke Küpper. Wij kennen hem allen uit zijn teekeningen waaruit zijn liefde spreekt voor de arbeidersklasse. Verder herdacht hij het Kamerlid Schaper, den man die zijn heele leven gaf voor de par tij en den heer Veen uit Alkmaar, die pooit op de Gewestelijke vergaderingen ontbrak. In bespreking kwam dan het jaarverslag van den secretaris. De afd. St. Pancras bepleitte in het verkie- zingsprogram opname van socialisatie van den bodem. Vele tuinders en kleine boeren zijn ten doode opgeschreven als niet spoedig wordt ingegrepen. Executies zijn aan de orde van den dag. Afd. Oudkarspel vroeg of het propaganda- systeem van de partij wel doeltreffend is. Spreker sloot zich aan bij het voorstel-Enk- huizen, ten doel hebbende het district in rayons te verdeelen en zou graag meer actie zien van de Kamerleden. Alkmaar vroeg waarom in dit Gewest geen herdenkingsbijeenkomsten zijrt gehouden in verband met het 40-jarig bestaan van de partij. Het Statenlid Zeeman bepleitte opname van het verkiezingsprogram „Samenvoeging van gemeenten'', wat hij van het grootste belang acht. Het aantal kleine gemeenten in Noordholland is ontzagwekkend. Ook de eisch „één provinciaal electrisch bedrijf" achtte spreker op het program gewenscht, terwijl voor de centralisatie van de water schappen gevochten moet worden, daar het groote aantal oorzaak is van een veel te duur beleid. Spreker betreurde het dat door de ver- eeniging van raads- en statenleden de P.E.N.- kwestie niet tijdig aan de orde is gesteld. Verder werden nog een aantal kleinere op merkingen gemaakt, die door den secretaris werden beantwoord. Betreffende de eisch „Socialisatie van den bodem" merkte de secretaris op, dat het pro gram sruengesteld is op directe uitvoerbaar» heid. De autonomie van de gemeenten hcudt in, dat over de samenvoeging van de gemeen ten deze gemeenten het eerst zelf eens moe ten zijn en daar mankeert het nogal eens aan. Rayonindeeling van het gewest heeft zijn bijzondere bezwaren, maar voor een goede propaganda-is het ook niet noodzakelijk. De electriciteitskwestie zal thans ten spoe digste in de vereeniging van raads- en sta tenleden aan de orde worden gesteld, her uit stel lag aan omstandigheden buiten de macht van het Gewestelijk bestuur. De heer Ham van Wijdencs besprak hier na nog eenige punten van h?t crisisprogram en maande tot voorzichtigheid, de onbelem merde afslachting van vee keurde spreker af, zoolang nog niet ieder gezin in 't bezit is van voldoende boter en melk, terwijl als men dan toch wil afslachten het jonge vee moet worden aangehouden inplaats van het oude vee. Spreker vreesde hiervan ernstige gevol gen voor de toekomst en achtte in deze uiterst moeilijke kwesties meer contact noodig met de Kamerfractie. Het jaarverslag van den penningmeester werd goedgekeurd. Over dé begrooting en het verkiézingsfonds voerde een aantal afgevaardigden hét woord. Zij werden naar genoegen door den pen ningmeester beantwoord, waarna een en an der werd goedgekeurd. De afdeel ing Koog-Zaandijk werd weder om aangewezen voor de controle van de kas en boeken van den penningmeester. Aan de orde was dan bestuursverkiezing. Het bestuur trad in zijn geheel af en stelde zich herkiesbaar, uitgezonderd A. H. Bu'ens van Hoorn, die volgens rooster moest aftreden. De afd. Den Helder was van meening, dat met verkiezingen rekening moet worden gehouden, dat alle deelen van het gewest in bestuur en andere college's vertegenwoor digd moeten zijn. ,.De verkiezing had tot resultaat, dat de af- tredenden werden herkozen, voor den heer Bulens in de plaats werd benoemd P. S. v. d. Vaart te Den Helder. De plaatsvervangende leden van den par tijraad en de leden van de plattelands-advies commissie werden zonder stemming herko zen. De verkiezing van leden van den partij raad had tot resultaat, dat de aftredenden werden herkozen. Hierna werd gepauseerd. Na heropening werd door meerdere afdee lingen den heer Duijs een bloemenhulde aangeboden, waarna in huishoudelijke ver gadering werd overgegaan. Hierin kwamen aan de orde de verschil lende voorstellen, die betreking hadden op de kwestie-Duijs. Besloten werd, dat het Gewest tot den Partijraad het verzoek zal richten te publiceeren en aan de afdeelingen der partij toe te zenden een zakelijk^ samenvatting van de voornaamste feiten en conclusies van h 't rapport der commissie-Bonger. De Zondagmorgenvergadering was spe ciaal gewijd aan de eigen pers. Door den directeur der Arbeidspers, den heer IJ. G. v. d. Veen, werden de gemaakte opmerkingen uitvoerig beantwoord. Aan de orde kwam dan de candidaatstel- ling'vóor de Provinciale Staten. Afdeeling Alkmaar had bezwaar tegen het standpunt van de Statenfractie betreffende kindertoeslag, terwijl ook dé P.E.N.-kwestie door den afgevaardigde werd aangesneden. Alkmaar zonder het G. E. B. niet te financieren. Hij betreurde het, dat dit vraagstuk al niet jaren geleden onder oogen is gezien en kon zich niet vereenigen met het standpunt in deze door de Statenfractie- ingenomen. Alk maar kan niet gefinancierd worden zonder de winst uit haar bedrijf. Hij vroeg de Sta tenfractie zich in deze tijden te onthouden van actie totdat vaste richtlijnen betreffende deze kwesties zijn aangegeven. De voorzitter deelde hierop mede, dat in Januari door de betreffende gewesten een vergadering zal worden gehouden, waar de kwestie in haar geheel, zal worden besproken. Ook de afdeeling Hoorn vroeg waarom de bespreking zoo lang op zich heeft laten wachten, terwijl Heiloo meende het partij program op deze kwestie betrekking hebben de, te moeten herzien. De voorzitter vroeg de-vergadering genoe gen te nemen met de besprekingen in Janua ri, wat nog tijdig genoeg is voor de verkie zingen. Het Statenlid Zeeman had bezwaren tegen het houden van deze vergadering in Amster dam, daar het speciaal een kwestie betreft voor Noord-Holland-Noord. Hij betreurde het ten zeerste, dat de vergadering niet eer der is gehouden, 'maar drong er ernstig op aan deze in Alkmaar te houafen. De voorzitter deelde echter mede, dat deze vergadering hierin geen zeggenschap heeft. Statenlid Michels..ze,tte voor de Statenfrac tie den gang betreffende den kindertoeslag nader uiteen en deelde mede, dat de meerder heid van de Statenfractie nog staat op over name van de gemeentebedrijven door de Pro- vincie. 't Is een zakelijk verschil van opvat ting, wat nu hoogstwaarschijnlijk wel spoe dig tot een oplossing zal komen. Door de afd. St. Pancras werd aan pg. Zeeman, die zich niet langer beschikbaar kon stellen, warmen dank gebracht voor alles wat hij in 't belang der tuinders heeft ge daan, waarbij meerdere plaatsen zich aan sloten. Ook de voorzitter sprak hem in hartelijke bewoordingen toe, veel had de heer Zeeman gedaan voor de waterschappen e.a. Ontroerd dankte Zeeman voor deze woor den, diep betreurde hij het zijn werk, wat hem lief geworden was, te moeten loslaten, hij is er echtér van overtuigd, dat anderen zijn werk voor den opbouw van het socialis me zullen voortzetten. (Daverend applaus.) Ook aan het scheidende bestuurslid, den heer Bulens van Hoorn, werd hartelijk dank gebracht. è»I*> ii Op voorstel vén den ««ferzitter werd het restant van de voorstellch aangehouden tot de zeer spoedig opnieuw te houden Geweste lijke vergadering, jaarna de vergadering werd gesloten. Strafzitting van Vrijdag 23 Nov. DENK AAN HET TARWE- REGISTER. Het optreden van een advocaat heeft op den gang der, Kanfcongerechtezitting ongeveer hetzelfde effect al- een maxi mum-snelheidsbepaling op. het snel verkeer. Gelukkig 'had echter mr. Verrey, de bekende molenaarskampvechter, niet veel meer te vertollen in de voortgezette zaak contra den heer P. Timmer, vee voederfabrikant te St. Maartensbrug, die op 2 Nov.terecht stond omdat hij in gebreke was gebleven aan ten con troleur Bosse het tarwe-register I te ver- toonen en tegen wien bereids 500 boete of 50 dagen was gevorderd. De zaak was de vorige maal reeds van alle kanten bekeken, doch de kantonr. stelde er nog prijs op om den arbeider in het bedrijf, G Wittebol, te hooren, die heden eenige inlichtingen gaf met betrekking tot het aantal keeren, dat in loondienst voor particulieren was gemalen. De voortge- Woensdag 28 November. HILVERSUM, 301 M- (VARA uitz.) 8.- Gr.pl. 9.30 P. J. Kers: Onze keuken. 10.VPRO-morgen- wijding, 10.15 Voor Arb. in de Continubedrijven: Schalmei olv. P. Renes, strijkorkest olv. E. Walis, VARA-tooneel olv. W. van Cappel- len. dr. W. G. v. Dillen, lezing. 12— Gr.pl. 12.30 XX-Ensemble o. 1. v Cor Steyn. 1.Piano-recital G Dwain. 1.15 Verv. concert. 145 —2— Gr.pl. 2.15 Kniples. 3 Voor de kinderen. 5.30 De Zonne kloppers olv. C. Steyn. 6.— Hobo recital B. Blez. 6.10 Verv. concert. 6.30 Trioconcert. 7.Sportuitz. 7.20 Concert op 2 piano's door C. Lemaire en F. rreed. 7 40 Prof dr. G. Minderhoud; Voor het Platte land 8 SOS-ber. 8.03 Vaz Dias en VARA-Varia. 8.10 Gr.pl. 8.30 Orvitropia olv. J. 7. d. Horst. 9.— Oome Keesje. 9.10 Vaz Dias. 9 15 De Flierefluiters olv. E. Walis. 10.— Uit Londen: BBC-symphonie- orkest olv. Wood mmv. I. Stra- winski, piano. 10 50—12.— Gr.pl. HUIZEN, 1875 M. (NCRV-uitz.) 8 Schriftlezing en meditatie. 3.15—9.30 Gr.pl. 10.30 Morgen dienst olv. ds. J. L. de Wolf. 11. Ensemble van der Horst. 12.15 Gr. pl. 12.30 Verv. concert. 1.15 Orgel spel R Parker. 2.— Zang door W. Hessink, bas-bariton. Aan den vleugel mevr. C. Kempers—Koster. 3.Chr. Lectuur. 3.30—3.45 Gr. pl. 4.— Causerie H. J. Steinvoort. 5.Kinderuur. 6.— Landbouw- halfuur. 6.30 Afgestaan. 7.15 Gr.pl. 7.30 Technische causerie. 8.Samenkomst v. h. Leger des Heils te Rotterdam olv. Komm. Bouwe Vlas en Maj. F. J. Bulter- man, mmv. het muziekcorps en de zangbrigade. 9.30 Concert. Fr. Gaillard, cello en A. Engels, orgel. Om 10.Vaz Dias. 11.12. Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 10-35 10.50 Morgenwijding. 11.05 Le zing. 11.20 Grpl 11.50 Voor de scholen. 12.05 Orgelspel Q. Mac- Lean. 12.50 Ch. Manning en zijn orkest. 1.50 Jr.nl. 2.25 Voor de scholen. 3.15 Piano-recital I, Short. 3.35 Sted. orkest Bournemouth olv. R. Austin mmv. F. Merrick, piano. 5.05 Het MacArthur kwintet. 5 35 BBC-dansorkest olv. Hall. 6.20 Ber. 6.50 en 7.05 Lezingen. 7.25 Koorconcert. 7.50 E. Pini en zijn tango-orkest. 3.35 Concert-inlei ding. 8.50 Strawinsky-concert m. m. v. het BBC Symphonie-orkest, koor en solisten, o.a. I. Strawinsky, piano, olv. Sir Henry Wood. 10.55 Vocrdr. 11.10—'2.20 Hel Casani Club orkest olv. Ch. Kunz PARIJS (RADIO-PARIS), 1648 M Programma niet ontvangen. KALUNDBORG, 1261 M. 1120 —1.20 Strijkorkest olv. Andersen. 2.20 Or.pl. 2.50—4.50 Omroep orkest olv. Mahler. 7 50 Saxofoon- soli. 8.35 Kamermuziek door strijk kwartet. 9.20 Omroeporkest o. 1. v. Reesen. 10.20—11.50 Dansmuziek KEULEN, 456 M. 6.05 Gr.pl. 6.35 Omroepkwintet. 10.15 Zang. 11.20 Keulsch Symphonie-orkest o 1 v. Gillessen. 1 35 Omroepschram. meikwintet. 3.20 Omroeporkest olv. Kühn. 6.20 Gr.pl. 7.35 Stunde der jungen Nation. 8.20 Frankforter Omroeporkest olv. Kohlbrand. 9.40 —11.20 Omroepkleinorkest o.l.v. Breuer. ROME, 421 M. 8.05 Puccini-con- eert. 9.35 Populair-concert. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 1.30—2.20 Omroep orkest olv. Gason. 5.20 Dansmu ziek. 6.20, 6.50 en 7.35 Or.pl. 8.20 Symphonieconcert olv, A. Arafi- theatroff. 10.05 Of.pl- 10,30 11.20 Dansmuziek. 484 M.' 12,20 Omroeporkest olv, Gason. 1.3&— 2 20 Gr.pl. en zangvoordracht. 5.20 en 6.35 Gr.pl. 7.05 Piano-recital. 7.25 en 8.20 Gr.pl. 8.35 Hoorspel. 9.35 Omroeporkest o.l.v. Gason. 10.30—11.20 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 „Unsere Saar -- den Weg frei zur Verctandigung". 7.55 Toespraak door den Rijksjeugdlei- der. 8.20 Orkestconcert olv. M. Ewers. 9.20 Ber., causerie en weer. bericht. 10-20—11.20 Dansmuziek door F. Hauck en zijn orkest. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Deutschl s. 8.059.20, Keulen 9.20—14.05, Brussel (Fr.) 14.05—14.20, Kalundborg 14.20— 15.20, Keulen 15-2017^20, Brus sel (Fr.) 17.20—17.50, Stuttgart 17.50-19.20, Praag 19.20-20.50, Beromünster 20.50—21.50, Stutt gart 21.50-24.-. Lijn 4: Parijs 8.05—8.50, Droitwich 10.3511.05, Lond. Reg. 11.05—12.05, Droitwich 12.05 —14.20, Lond. Reg. 14.20—15.15, Droitwich 15.15—19.25, North Reg. 19.25—19.50, Droitwich 19.50 21.40, Boedapest 21.4022.20, Lond. Reg. 22.20-24.—. zette behandeling gaf den ambtenaar gen motief zijn 6tandpunt te verlaten en bleef hij bij zijn reeds gedane vordering. Mr. Verrey betoogde nog dat hij hier onegaarne optrad als Sherlock en het hem toekomende pond vleesch verlangde Pleiter was de meening toegedaan, dat het ten laste gelegde feit niet was be wezen en dus vrijspraak zou moeten volgen, subsidiair een zeer lichte ge'd- boete. Zoowel de ambtenaar als de ver dediger waren het echter roerend eens dat de wet in casu zeer gebrekking ge regeld was. Schriftelijk vonnis a.s. week. RECHTERS OORDEEL ONGEWIJZIGD De expeditiebediende Piet de W. te Bergen, die tot 15 boete of 10 dagen hechtenis bij verstek was veroordeeld omdat hij door zijn slordig geros de 16- jarige Johanna Roobeek tegen de pla neet had gereden, was van dit vonnis in verzet gekomen. Het leek ons geen prettig jongmensch toe, tamelijk onge manierd en zijn verweer misto ten eenenmale de kracht, waarmede Piet het voordroeg, zoodat het vonnis van a tot z werd bekrachtigd. UITSTEL BLEEK GEEN AFSTEL. De heeren Klaas R. en Jan Vr. te Uit geest, die ongedekte piepers hadden ver voerd en zich beroepen hadden op een onjuiste voorlichting, hen door een ambtenaar van de secretarie verstr«&, hadden ook geen geluk, zij werden ieder tot 3 boete of 3 dagen hechtenis ver oordeeld en de aardappelen onverbidde lijk verbeurd verklaard. ZTJN SUCCES WAS MINIEM. De expediteur E. G. uit H.H.Waard, in conflict gekomen met de justitie, omdat hij door roekeloos achteruit rijden op de Vlotbrug 'n Oudorpsche Belle, die op de fiets achter hem kwam aangepeddel 1, bijna had aangereden en haar rijwiel had beschadigd, kon ook geen over winning boeken. De 81-jarige heer K. van Maarleveld, legde nog eens duide lijk en helder uit, hoe het ongeval zich had toegedragen en deze lezing was eveneens niet in het voordeel van den vrachtrijder. Tegen hem werd dan ook gevorderd 10 boete of 10 dagen hech- tens, doch de Kantonrechter wil afwach ten of de schade deze week wordt be taald en daarnaar de zwaarte van zijn vonnis afwegen. VISSCHERS VEROORDEELD. De 3 Amsterdamsche visschers die Bioek op Langendijk hadden uitverko ren voor hun ongeregeld vischvermaak, maar hun strafwaardigheid met kracht van woorden hadden geloochend, ver loren echter heden hopeloos het spel. toen rijksveldwachter de Box tegen hen in het vuur werd gebracht. De heeren J- vau May Wyune. 50) „Deze zes zijn reeds veilig ontsnapt", luid de het antwoord, „anders waren wij niet zoo bereid geweest den tijd te verkorten, die hun edelmoedig werd toegestaan". Lambert geloofde dit in het geheel niet. Dat zes mannen, op wie ten strengste gelet was gedurende die vijf dagen, veilig door zijn gelederen hadden weten te breken, leek hem een onmogelijkheid. Dat ze zich ergens zorgvuldig binnen het kasteel verstopt had den, hiervan was hij wel zeker en hij twijfel de er. dan ook niet aan of met groote waak zaamheid van zijn zijde, zouden ze wel ont dekt worden. Een groote menigte was bijeen op den Monniksheuvel, om getuige te zijn van den uittocht van het garnizoen. Sir Hugh Cartwright liep aan het hoofd van het nu nog maar kleine troepje en me nig hart klopte onstuimig, uit vrees, dat hun soms toch nog een strik was gespannen door de Rondhoofden. Maar generaal Lambert was een man van eer, en, ofschoon «politiek hun vijand, voelde hij eerbied voor de flinke wijze, waar op zij het kasteel hadden verdedigd. Na, het verlaten van de bezetting werd de vesting doorzocht, van den diepsten onder- aardschen kerker tot het topje van de torens Overal werden de dikke muren beklopt en behamerd, maar niemand werd gevonden. Lambert zond een bode naar Cromwell om te vragen, of het slot vernietigd moest worden, en het antwoord luidde bevestigend. Dus werd een aanvang gemaakt met het sloopwerk en zou het ouae slot zich niet langer dreigende verheffen, terwijl zulk een vesting toch eer de trots dan de vrees van het land had moeten uitmaken. Na verloop van veertien dagen was er niet veel meer van over gebleven, dan één groote puinhoop. Er was intusschen geen spoor ontdekt van het zestal, dat ontsnapt was. Zoo eindigde het laatste beleg van Ponte- fract en de bevolking uit de omliggende dorpjes zag hierin een verplaatsing van den stijd, die haar meer vrede beloofde. Moest vrede dan alleen geboren worden uit vernietiging? Dit op zichzelf was voor waar geen troostrijke gedachte. HOOFDSTUK XXX. Eindelijk dan toch vrij! Dit was de juichkreet van Marjorie Stap leton, toen zij zich over den vennen van Wins lea naar Knottingley begaf. Gedurende een veertien dagen nog was zij gevangen gebleven op Winslea Grange, steeds vreezende, dat James Birley soms mocht terugkeeren. Maar de zwarte poel bewaarde zijn ge heim goed. Hoezeer ze ook nazoek deden, er werd geen spoor gevonden van den heer en meester van de Grange en in waarheid was het een verluchting voor de bedienden, nu ze hoe langer hoe meer gingen denken dat master Birley nooil zou terugkeeren! Zijn stiefzuster, Janet, was de eerste, die ronduit sprak: „Een man mét zoo'n harde, wreede na tuur zal nog veel meer vijanden hebben ge had, dan wij wel wisten. En in deze dagen van bandeloosheid is een man maar veel te gauw' geneigd zijn zwaard te trekken. Ik houd het in ieder geval voor zeker, dat Ja mes niet terugkeert. Uit eigen vrijen wil zou hij toch niet zijn weggegaan van Winslea, terwijl den volgenden dag zijn huwelijk zou voltrokken worden!" Maar toen Janet, na verloop van een week, er van had gesproken, dat Marjorie dus vrij zou zijn, was raistress Birley het hiermede niet eens geweest. „Een onvoorziene plicht kan hem wel op geroepen hebben", sprak zij tot haar doch ter, „en plicht ging bij James altijd vóór al les". Janet haalde dé schouders op. „Ik ten er nog niet zoo zeker van, dat James zoo'n hè'Tige zou zijn", meende zij. „en ik houd het voor onzen plicht, dat wij dat arme kind naar haar familie laten te rugkeeren. Ze'is nog maar een schim van wat zij geweest is en dit enkel uit vrees, dat James soms weer mocht opdagen", Maar toch bleef mistress Birley nog een week weigeren. Na verloop van dien tijd was de oude dame het met Janet eens, dat James zeker iets overkomen moest zijn. Dus werd Marjorie verzocht nu niet langer als gevangene, maar als logée op Winslea Grange te blijven. Heel vriendelijk en be leefd bedankte het jonge meisje hiervoor, maar nam een teeder afscheid van Janet. „Ik dank je hartelijk voor de wijze waar op je ai] terzijde gestaan hebt", riep zij half-snikkend in het blij besef van haar vrijheid. „Het verheugt mij oprecht, Marjorie, dat de Voorzienigheid het zoo geschikt heeft. Nu hoop ik nog maar, dat het niet lang duurt, of je vindt je verloofde en treedt met nem in bet huwelijk! Dat heb je wel ver- gdegd"3 a' 'ee^' eerst werd op- Moedig wischte Marjorie de tranen af. „Ik weet niet, wat ik beginnen zal, als Hugh iets overkomen mocht zijn. Ik zal dan maar hopen, dat de Voorzienigheid mij ook hierin gunstig gezind is". Arme Marjorie! Zij kon toch ook niet ver moeden, dat het zulk een droevige thuis komst voor haar zou zijn. Het zien van het verlaten huis en den verwaarloosden tuin riep haar weer leven dig voor den geest die tragedie van den dood van haar vader. Het was een vreesel ijke beproeving, om daar in haars vaders studeerkamer alles nog zóó te zien, als hij het verlaten had: met opengeslagen folio's en met zijn grooten armstoel, zoo even van tafel geschoven, pre cies, zooals hij daaruit opgestaan was op den avond, dat hij zich op dien gevaarlijken tocht begaf. Waarom had hij zich liever niet tot zij» studie bepaald; hij was immers niet prak tisch genoeg voor een dergelijke gewaagd onderneming! En waar was vrouw Lettington? Zij had haar toch ook niet verlaten? Ze liep alle vertrekken door, maar vond geen spoor van de oude getrouwe. Wel was er verschrikkelijk geplunderd; in de kamer ontbrak dit, in de andere dat stuk van waarde, en. naar zij later hoorde, was dit hoofdzakelijk het werk van Larkins. Vrouw Lettington had zoozeer getoW over den dood van haar heer en het verdwij nen van diens dochter, dat Parker hang was geweest hoe ze zich eenig leed aandoen, haar dan ook maar getrouwd had en haar toen bij zijn familie in Skelbrook had gebracht, een plaatsje een paar mijl01 daar vandaan. Maar waar zou Marjorie zelve nu heen gaan? Haar eerste gedachte was een bezoek brengen op Barkleigh Towers. Lady Ainslie de moeder van Hugh, was een paar maan den geleden gestorven, maar zeker zoud01 enkele van de bedienden toch wel weten, waar hun heer was. De vernieling van Pontefract had zij met eigen oogen aanschouwd, maar naar haar geliefde had zij nog niet durven vragen. Ze kon het nu echter niet langer uithou den, want ze voelde zich weergaloos een zaam en verlaten, zonder een enkelen vriend of raadgever, tot wien zij zich wenden kon. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 6