DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Als hoofdschotel een vischdebat. Griekenland's plaats in Europa. Min. Steenberghe in moeilijkheden. Hoe Moskou bestreden wordt. Ho. 281 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 28 November 1934 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 136e Jaargang Dit het Parlement Tfaqelii&sdi Overzicht Een actieve kerk buitenland, RADIOREDE FLANDIN. Tegen crisisgeruchten. Wat vandaag de aandacht trekt.., P ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Den Haag, 27 November. De geheele Kamer is overtuigd van de ur gentie eener nieuwe wettelijke regeling van de pacht. En toch heeft zij de motie-Hiemstra (s.d.), waarin deze urgentie werd uitgespro ken, verworpen met 49 tegen 22 stemmen. Alleen de sociaal-democraten en communis ten hebben er met de heeren van Houten (c.d.) en Arts (r.k.v.p.) voor gestemd. De zaak is, dat de regeering had verklaard, een nieuwe pachtwet voor te bereiden. Onder deze omstandigheden noemde mr. Goseling, namens de katholieke fractie sprekende, de motie overbodig, zonder inhoud en zonder beteekenis. Dr. Bierema (lib.) en dr. Lovink (c.h.) lieten zich, voor hun fracties, in den zelfden geest uit. Laat ons hopen, dat het tegenwoordige kabinet nog gegeven zal zijn, een nieuwe pachtwet in het Staatsblad te krijgen. Na deze stemming is de Kamer nog een paar uurtjes gaan visschen. De heeren Duy- maer van Twist (a.r.), Van Rappard (lib.). Van Zadelhoff (s.d.), Westerman (n.h.) en anderen klaagden, dat de contingenteering van aal en paling zoo weinig had uitge haald; de invoer hiervan geschiedt nog vol- op. Maar minister Steenberghe verklaarde, dat dit een concessie is jegens het buiten land, bij onderhandelingen gegeven Anders moeten niet de aal- en palingvisschers het loodje leggen, maar een andeie categorie, die talrijker is. Sneu voor de visscherlieden blijft het Moge een volgende contingentee ring- welke intusschen eerst na Juni a.s. aan de orde komt, beter voor hen uitvallen. Ook de belangen van zalm- en snoekvis- schers werden bepleit. De minister houdt zich met de nooden der zoetwatervisschers in het algemeen bezig. Misschien worden haar vertegenwoordigers in de Nederlandsche vis- scherijcentrale opgenomen en een commissie van belanghebbenden zal in de uitwerking der regeling worden betrokken. De zeevisscherij heeft het intusschen niet minder zwaar te verantwoorden. De heeren Brautigam s.d.) en Westerman (n.h.) kwa men op voor IJmuiden, de laatste een rap port aanbevelende van de Kamer van Koop handel van Noordholland om zee- en zoet- watervisscherij uit de ergste moeilijkheden te helpen. De bewindman, die inzake hulp aan de zoetwatervisscherij nog geen posi tieve mededeelingen kon doen, verklaarde, dat IJmuiden slechts geleidelijk voor hulp aan de beurt kon komen, gezien de beperkt heid der geldmiddelen. De hoofdschotel van dit vischdiner was in tusschen het visscherijproefstation. Minister Verschuur heeft het subsidie hiervoor inge trokken, omdat de vereeniging, die het sta tion laat functionneeren, niet heeft bewilligd in een subsidievoorwaarde: ontslag van den directeur. Minister Colijn, ad interim „Eco nomische Zaken" beheerende, heeft deze be slissing bevestigd. De heeren Drop (s.d.) van Kemoen (lib Visscher (a.r.), Lovink (c.h.), Duymaer van Twist (a.r.) en Zand> (s.g.) gaven hierover hun misnoegen te ken nen. Prof. Visscher sprak van zedelijk on recht, tegenover het station gepleegd, van machtsmisbruik en eigendunk van ambtena ren, van verdachtmaking tegenover den direc teur dien hij sedert jaren kende als een eerlijk man. En ook de andere sprekers gaven te kennen, dat de intrekking van het subsidie hun rechtsgevoel had geschokt. De golven van het debat liepen nog al hoog en toen mi nister Steenberghe had verklaard, geen aan leiding te vinden om op minister Verschuur's beslissing terug te komen, diende de heer Drop een motie in ten gunste van een nieuwe subsidieverleening. Z.Exc. intusschen over weegt een inschakeling van de visscherijen in het algemeen in de centrale organisatie voor toegepast natuurwetenschappelijk on derzoek. Uitsluitsel kon hij daaromtrent nog niet geven. Het debat werd nogal toege spitst, toen de minister zeide, de Kamer geen zekerheid te kunnen geven, dat hij de motie niet naast zich zou neerleggen. Toen het er zoo dreigend uitzag, greep de voorzitter der antirevolutionnaire fractie, de heer Schouten, in. Of liever: hij greep naar de reddingsplank van uitstel van beslissing De Kamer moest, zeide hij, eerst eens rustig van de bijzonderheden kennis nemen. Hij stelde voor, dat zij over de motie zou stem men op een nader te bepalen dag. De heer Drop verzette zich daar niet tegen, omdat velen uit vrees voor overijling zouden hebben gestemd tegen de motie, met welker inhoud zij het eens waren. Zoo werd 's heeren Schouten's voorstel aangenomen. Afwachten is het parool. Of minister Steenberghe in zijn houding zal volharden? Mr. Westerman had geklaagd, dat de con tingenteering van haring zoo plotseling was gekomen, dat de handel geen tijd had gehad om zich aan te passen. Z.Exc antwoordde, dat men anders pleegt te klagen over getalm met contingenteering, maar dat hij, nu hij vijf maanden minister is, zich over niets meer verbaast. Zelfs Jupiter maakt het niet allen naar den zin. Maar het moest voor een regeerder onaangenaam zijn om de geheele Kamer tegen zich te hebben, zooals met mi nister Steenberghe in de zaak van het vis scherijproefstation het geval is. De Kamer heeft zijn begrooting met 64 tegen 7 stemmen goedgekeurd. De onver- zoenlijken waren de Staatskundig-gerefor- meerden naar ds. Kersten verklaarde, wegens 's ministers landbouwcrisis-poli tiek mr. Vervoorn (platteland) die het landbouwbeleid in het algemeen onbevredi gend achtte de communisten en de heer Sneevliet (r.s.) Daarna is de Kamer verder gegaan met de behandeling der defensiebegrooting, waaraan zij reeds een avondvergadering heeft gewijd. Aangezien de sprekerslijst angstwekkend lang is en wij op alle punten toch moeten terughouden, wanneer minister Decekrs aan het woord is geweest, doen wij er op het oogenblik het zwijgen toe. Hongarije, Zuid-Slavië en Bul garije zijn misschien vroeger goede voedingsbodems geweest voor het bolsjewisme; de tijd is thans absoluut voorbij en aan een moge lijken terugkeer van „Bela Kun" in Boedapest, waar hij in het jaar 1919 één honderd dagen heeft ge regeerd, hecht nu niemand meer eenig geloof. Die tijd zal niet meer terugkeeren. Wat wel in Hongarije kan terugkeeren is het ko ningschap, dat dan zal ten deel vallen aan Otto van Habsburg, voor wien Horthy, ae huidige Hongaarsche rijksbestierder, s echts eigenlijke stedehouder is. Of de ijzeren kioon van de Hongaarsche koningen eens het hoofd van den nog jongen Otto van Habs burg zal drukken? Wanneer? Het zou me nigeen verbazen, indien vóór 1940 geen ko ning van Hongarije van het oude kasteel neerblikte op de mooie stad aan den Donau van de overzijde van de breede rivier. Hongarije en Zuid Slavië zijn onvrucht bare landen voor 't communisme geworden, omdat de bezems der orde deze drie landen van veel overtolligs op politiek en geestelijk gebied hebben gereinigd. Wat in de drie landen nog aan bolsjewistische elementen over was, is ten deele gearresteerd en on schadelijk gemaakt, ten deele naar het bui tenland gevlucht en heeft voornamelijk onderdak gevonden in Griekenland. Het is voor niemand te Athene een geheim dat de tweede, en de derde internationale al les in het werk stellen door buitengewone propagandistische maatregelen Griekenland als een reserve-land voor de materialistische heilsleer, van de sociaal-democratie of bols jewisme, trachten te behouden. Voor beide linksche groepen, hoezeer zij elkaar ook onderling mogen bestrijden, is 'n dergelijk reserve-land van het grootste le mens belang. Daar kunnen de voormannen, moegeslagen als zij zijn door het noodlot, weer op adem trachten te komen, nieuwe scharen probeeren te verzamelen, om eens, in het daarvoor gunstige tijdstip van Grie kenland uit als een roode sociaal-democrati sche, of als een nog roodere bolsjewistische lawine over de rest van zuid-Oost-Edropa zich uit te storten. Grappige dingen. zijn er nu te constateeren. Jouhaix, de secre taris-generaal van de tweede internationale, die anders vuur en vlam pleegt te spuwen wanneer hij over de derde internationle ook maar hoort mompelen, reisde, na de ont vangst van een brief van Stalin, onmiddel lijk naar Athene, waar hij met een gevol machtigden vertegenwoordiger van Moskou fluks het marxistische éénheidsfront ineen smeedde: „Tegen het fascisme!" dat werd de leuze, die de toch in wezen van gansch verschillende rose en roode broeders ver bond. Dat gebeurde ongeveer 10 October 1934. En de rose en de roode pers glom van be wondering over deze politieke „handigheid" en het plotseling ineengezette marxistsche éénheidsfront. Maar 20 October 1934 tapte het commu nistische Grieksche dagblad Eleftheros An- troopos reeds uit een ander vaatje. Het blad constateerde met leedwezen, dat de actie van Jouhaix en Staline tot een contra-actie had gevoerd. De organisaties, die op den bodem van de nationale Grieksche denkbeel den staan, waren te Athene en Piraeus ho peloos verdeeld; 20 a 25 organisaties zegde hetzelfde doel na te streven. Nu hebben ze elkaar opeens gevonden en een nationaal anti-marxistisch front ge vormd. Tegen 22 October 1934 had de pan-Hel- leensche studentenbond een voorloopige con ferentie bijeen geroepen, waaraan deelna men: de ver. van veteranen, de nationale bond, de nationale jeugdbond, de bond van reservisten, de vereeniging van reserve-offi- juristen, de bond van medici en ongeveer 'n tachtigtal andere Grieksche bonden en ver- eenigingen. Het valt moeilijk te ontkennen, dat deze nieuwe éénsgezinde organisatie, die alle versplinterde groepen en groepjes omvat, een heel wat dreigender karakter gaat aannemen, dan den rosen en rooden bondgenooten in Griekenland welgevallig kan zijn. Ook de Grieksch-orthodoxe kerk heeft het gevaar van een ,verbolsjewisseering van Griekenland ingezien, getuige een artikel in de grootste courant van dit land Hellinis- mos. Bedoeld blad rept van de komende con ferentie van 390 Grieksche bisschoppen. die zullen beraadslagen hoe de kerk het ver loren terrein kan herwinnen, dat de mate rialistische denkbeelden aan de kerk hebben ontnomen. Roept men aan dit veldwinnende materialisme geen gebiedend halt toe, dan zal de kerk ten offer vallen en de nieuwe leerstellingen, die tegen geloof, kerk, staat, familie en vaderland gericht zijn, zullen op den langen duur zegevieren. Daarom moet de Grieksch-orthodxe kerk zich krachtig ver dedigen". Op 17 en 18 November werd in het natio nale theater te Athene een groot ipan-Hel- leensch anti-communistisch congres van al le nationale vereenigingen en bonden bijeen geroepen, waar ten duidelijksche bleek, dat men in Griekenland meer dan moe is, om als schuilplaats te dienen voor alle uit de andere zuid-oost-Europeesche landen ge vluchte rose en roode elementen. Men gaat het pan-Helleensche denkbeeld verwoed en verbitterd tegen Moskou uit spelen. Een in- tefessante tweestrijd waar heel Europa be lang bij heeft: wie zal het op den langen duur winnen: Athene of Moskou? De Fransche minister-ipresident Flandin heeft Dinsdagavond aan het banket der Fransche federatie van handel en industrie een redevoering gehouden over die alge- meene economische crisis en de middelen om deze te bestrijden. De redevoering werd per radio uitge zonden. Flandin verklaarde o.m.: Alle takken van bedrijf worden door de crisis getroffen. Daarom is het zaak het gemeenschappelijke of particuliere bezit der natie te verdedigen geheel onafhankelijk van de politieke kleur der regeering. Flandin gelooft, dat in Frank rijk de productie moet worden aangepast aan de consumptie. Deze aanpassing zou zich automatisch hebben voltrokken, ware het niet, dat het raderwerk der economische wetten geheel is verroest. Daarom wenscht Flandin ook den terugkeer tot den vrijhandel. De verlamming van den buitenlandschen handel door abnor maal hooge invoerrechten e.d. is in strijd met de belangen van alle producenten Het leven van tal van consumenten in Frankrijk hangt af van de loonen en winsten, welke op bui- tenlandsche markten worden behaald. Het hangt evenwel niet alleen van Frank rijk af, hoe den internationalen handel nieuw leven kan worden ingeblazen. Want het gaat er om koopers te vinden en dat is niet ge makkelijk. Toch moet gestreefd worden naar een der gelijke opieving. Flandin ziet zeer wel in. wat de kapitalis tische speculanten hopen van de devaluatie van den franc en wat de anti-kapitalistische revolutionnairen van de deflatie. Hij bestrijdt zoowel den een als den ander Hij acht het zeer wel mogelijk eerst de binnenlandsche markt in evenwicht te brengen en dan een opleving in den buitenlandschen handel te bewerkstelligen. Daarom zal de regeering allereerst de land- bouwkwestie regelen. Een strenge regeling van tarwe- en wijn bouw moet Frankrijk in de toekomst vrij waren voor slecht graan en slechten wijn. Na de gezondmaking van den landbouw, zal die der industrie moeten plaats vinden. Er zal een crisiswetgeving in het leven worden geroepen, welke overeenkomsten tusschen de producten tot regeilng van de productie zal verplichtend stellen. Bovendien zal een commissie van deskundigen vaststellen, welke in dustrieën de gemeenschap meer kosten dan zij opbrengen en welke industrieën gesteund moeten worden. Er is reeds een aanvang gemaakt met de gezondmaking van de ar beidsmarkt. Op het gebied van de „groote werken" zal het plan-Marquet worden uitgevoerd en Flandin hoopt, dat van de z.g imperiale con ferentie van Frankrijk eveneens een groot koloniaal plan zal uitgaan. Ter bescherming van den spaarder zal men een einde maken aan de schandalen der liqui daties en faillissementen. Al deze plannen kunnen evenwel slechts verwezenlijkt worden, wanneer men ophoudt door voortdurende verontrusting het parti culiere initiatief lam te slaan. Van de 80 mil- liard franken, welke thans in circulatie zijn, worden 40 milliard ingenomen. Flandin kantte zich nog tegen de ver spreiding van crisisgeruchten". De buiien- landsche vrede zal niet in gevaar worden gebracht, zoolang de binnenlandsche toe stand niet tot verdeeldheid leidt. De regee ring is gelukkig sterk genoemd om de binnen landschen vrede te waarborgen. Zij heeft niets opgegeven van de plannen in zake een her vorming, doch vooreerst gaat het om belang rijker kwesties. NACHTELIJKE RAZZIA'S IN PARIJS, In den regel een goede vangst. Al een paar avonden en nachten is de Parijsche politie, zooals is gemeld bezig raz zia's te houden in tal van Parijsche wijken om verdachte individuen in te rekenen en nachtelijk Parijs te „zuiveren". Omstreeks half elf 's avonds begeven zich dan met dat doel een aantal politie-auto's, bemand met 40 inspecteurs, op weg. Maandagavond waren het 11e en het 12e arrondissement aan de beurt. Allereerst ging men naar een bar op den Boulevard Diderot, waar het binnentreden der politiemannen grooten schrik teweeg bracht. Aan alle aan wezigen werd verzocht hun papieren te too- nen; bij acht personen waren deze papieren niet in orde, zoodat zij werden gearresteerd. Vervolgens reden de auto's naar de Avenue de Bouvines, naar een Italiaansch restau rant, waar eendoopfeest werd gevierd en men zeer verbaasd was over het binnen treden der politie! Volgden een Fransch-Italiaansche balzaal, waar het strijkje onmiddellijk stopte toen de inspecteurs binnenkwamen. Eenigen vreem delingen wier |>apieren niet in orde waren, werd verzocht zich den volgenden dag op het politiebureau te melden. Daarna werd naar de Boulevard de Charonne gereden (re sultaat: tien arrestaties), naar de Rue de Ci- teaux en naar de z.g. Impasse Barrier, waar de tonen van een meesleepende rumba klon ken. (Vijftien arrestaties). De laatste vangst was in een bar in de Rue Claude-Tillier, waar negen individuen bij gebrek aan geldi ge papieren werden ingepikt. In het geheel werden 230 personen onder vraagd, 40 werden naar het bureau meege nomen, 12 werden vastgehouden wegens de licten van allerlei aard, waarvoor zij meteen onderhanden zullen worden genomen! GOERING EN DE GODSDIENST. „Bond van vrij-religieuze gemeenten" verboden. De „Völkischer Beobachter" meldt het vol gende: De Pruisische minister-president en chef van de geheime staatspolitie, Göring, heeft de volgende beschikking genomen: Op grond van paragraaf 1 der verorde ning van den rijkspresident tot bescherming van volk en staat van 28 Februari 1933 wordt de „Bond van vrij-religieuze gemeen ten in Duitschland" zoomede al zijn onder organisaties en neven-vertakkingen opgehe ven en verboden. De politie legt in afwachting van nade re beslissingen beslag op zijn vermogen en stelt dit in veilgheid. Degenen, die dit gebod overtreden, zullen op grond van paragraaf 4 van de hierboven genoemde verorden mg worden bestraft De bond zou het communisme in de hand werken. De beweegredenen, die tot bovenstaande beschikking hebben geleid, zijn de volgen de: Griekenland's plaats in Europa. (Dag. Overzicht). Aan den vooravond van het En- gelsche huwelijk. (Buitenland). Studentenbetoogingen te Weenen; redactiebureaux verwoest. (Buiten land). Boven Tunis heeft een hevige storm gewoed; tal van schepen zijn gezonken. (Buitenland). Een ernstig spoorwegongeluk in Engeland eischte twee dooden. (Bui tenland). De Fransche minister-president voor de radio over de economische crisis. (Buitenland). De strijd om de Chineesche pro vincie Szetsjoean. (Buitenland). Goedkoope groenten voor onder steunde werkloozen. (Binnenland). Verhooging premies enz. van vrij willige ouderdomsrente. (Binnen land). Ged. Staten van Noord-Holland bijeen. (Provincie). (Zie verder eventueel laatste berichten.) In den „Bond van vrij-religieuze gemeen ten in Duitschland" hebben den laatsten tijd in opvallend toenemende mate aan hangers van voormalige communistische en Marxistische partijen en organisaties opne ming gevonden, in de hoop in deze naar het heette zuiver religieuze vereeniging een veilige schuilplaats te vinden die hun den geheimen politieken strijd tegen het tegen woordige regeeringstelsel en de nat.-soc. be weging mogelijk zou maken. „De Bond" werkt dus het communisme in de hand en staat op het punt zich te ontwikkelen tot een centrale organisatie voor de meest verschil lende den staat bestrijdende elementen. Zoo is geconstateerd, dat een groot aantal voormalige functionnarissen der Marxisti sche partijen en van hun nevenorganisaties in den Bond opneming hebben gevonden en zelfs leidende posities bekleeden in plaat selijke afdeelingen. Als verdediging tegen den staat vijandige intriges en ter handhaving der openbare or de en veiligheid is derhalve de ontbinding van den Bond en beschermng van volk en staat geboden. Naar aanleiding van deze beschikking van Göring schrijft de „Völkischer Beobachter": Men heeft den laatsten tijd bij herhaling ge tracht, hetzij voor een doorzichtige propa ganda in het Saargebied, hetzij mede ter motiveering van een schijnheilige boycot beweging in Engeland en Amerika, Duitsch land te betichten van het bestrijden van het christendom. Bovenstaand decreet van den Pruisischen minister-president bewijst afdoende, dat al le argumenten voor een antikerkelijke hou ding van Duitschland niets anders zijn dan leugen en laster en het bewijst integendeel zelfs, dat de staat zich beschermend plaatst voor de instellingen der christelijke confes sies, door de laatste overblijfselen der Marxistische organisaties ter bestrijding der kerk te vernietigen. KINDEREN UIT HET SAARGEBIED. Te München zijn een duizend kinderen uit het Saargebied aangekomen, die een maand lang in particuliere woningen in geheel Beieren zullen worden gehuis vest. Zij zullen vrij kost en inwoning genieten bij hetgeen officieel „patriotti sche stiefouders" worden genoemd. De kinderen werden aan het station verwelkomd door een orkest van den Arbeidsdienst, dat den nieuwen natio- naal-socialistischen marsch „Deutsch ist die Saar" speelde. HET PROCES TEGEN DE OOSTEN- RIJKSCHE SMOKKELAARS. Vier, drie en twee jaar tucht huis geëischt. In het proces tegen drie van de zes Oostenrijksche nationaal-socialisten, die in den zomer bij het smokkelen uit Duitschland van voor Oostenrijk be stemde ontplofbare stoffen op Zwit- sersch gebied betrapt werden, waarbij drie hunner konden worden gearres teerd, eischte de procureur-generaal gis ter resp. vier, drie en twee jaar tucht huisstraf, duurzame uitwijzing uit Zwit serland en inbeslagneming van de mo torboot waarmee de smokkelwaar is vervoerd. De verdediger bepleitte vrijspraak, subs clementie, aangezien de beklaag den tenslotte niet verder konden komen dan tot een poging tot smokkelen van ontplofbare stoffen naar Oostenrijk. I

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1