Voorzitter O. S. P. voor het Hof. Spoct Verzoek tot invrijheidstelling afgewezen. TEXEL. HOORN. NOORDSCHARWOUDE. MEDEMBLIK. GOEDKOOPE GROENTEN VOOR WERKLOOZEN. LEVERING DOOR DE GROENTEN- EN FRUITCENTRALE. VRIJWILLIGE OUDERDOMS- VERZEKERING. Verhooging van tarieven, enz. AANVARING OP NIEUWEN WATERWEG. Visscher verdronken. TWEE VROUWEN TE OSS AANGEHOUDEN. Verdacht van diefstal. ROLSCHAATSEN ENTHOUSIASME BETEUGELD. Razzia van de politie. HET N. V. V.-PETITIONNEMENT. Aangeboden aan den minister. POLI^IE-STOPTEEKENS Verplichte kindertoeslag in de bedrijven. Voor-wetsontwerp in wording. ARBEIDERSWONING AFGEBRAND. De bewoners loopen brand wonden op. ONGELUK OP DEN HAARLEMMER WEG. Wielrijder ernstig gewond. W ALKMAAR. COR WALS GETROUWD. Rechtszaken Décharge getuigen. Getuige: Nooit! Requisitoir. Pleidooi. Arrest 11 December. Zaterdagavond is in hotel Téxel te den Burg een openbare vergadering gehouden toot de Nationaal-Socialistische Beweging in Nederland. Als sprekers traden op de heer van Kampen met het onderwerp Ned. Nat.-Soc. en de heer Vlekke met: Katholi cisme en Nat.-Soc. De opkomst was zoo groot, dat honderden personen moesten teruggezonden worden^ omdat de groote zaal reeds meer dan gevuld was. Te Oosterend is door de zangvereeniging de Lofstem met medewerking van leden van 't fanfarecorps een muziekuitvoering gege ven ten bate van de kas van het ziekenfonds aldaar. De opbrengst was ruim 94. De zoogenaamde Scheimarkt gaf heden morgen weer heel wat drukte te zien. Er werden totaal 441 stuks aangevoerdde han del was goed. Men besteedde de volgende prijzen: melk koeien 100—200; varen of geldekoeien 80—150; stieren 40—80, pinken 65 —\f 140, graskalveren 3560. Maandagavond werd in Concordia voor de neutrale jeugdorganisatie een lichtbeel denavond gehouden waartoe de welwillende medewerking was verkregen van de afdee- ling Langendijk van den Algem. Ned. Ge- heelonthoudersbond. Door den heer Flint van Krommenie werden de beelden vertoond en toegelicht. De aanwezige jongeren werd gewezen op den verkeerden invloed van het alcoholisme en werd opgewekt hiermede te breken en de mooie natuur op te_ zoekeijfc Hierbij werd gewezen op het nuttige werk der jeugdherbergen. De heer G. Kroeb, notaris te Medemblik is benoemd tot notaris te Zutphen. Naar wij vernemen, is in het overleg tusschen de departementen van economische en van sociale za ken de volgende regeling voor de verstrekking van goedkoope groen ten ontworpen, nadat deze materie met de contact-commissie uit de vak centrales overlegd was. De leiding voor de levering van de te distribueeren groenten berust bij de Neder- landsche groenten- en fruitcentrale. Deze in stelling zorgt voor den inkoop der benoodig- de hoeveelheden en voor de verlading tot aan de plaats van distributie. Als maatstaf voor het gebruik wordt aan genomen een half pond groenten per dag per hoofd. Een gezin zonder kinderen zou der halve, indien het voor de geheele week groen ten wil betrekken, in aanmerking komen voor een hoeveelheid van 3XA K.G. Bij de thans bestaande prijzen zou de Ne- derlandsche groenten- en fruitcentrale de groenten franco-station kunnen leveren voor 3*4 cent per kilo. De levering aan de onder steunden zou komen te staan op 4 cent per kilo, hetgeen voor een gezin zonder kinderen voor een volle week groenten beteekent een uitgave van 14 cent per week. Door de genoemde centrale wordt weke lijks in het begin der week aan de betrokken gemeentebesturen medegedeeld, welke groen ten de daarop volgende week verkrijgbaar zullen zijn. Het gemeentebestuur laat hiervan onverwijld in de stempellokalen mededeeling doen. De ondersteunden kunnen dan op een bepaald centraal punt opgeven of, en zoo ja, hoeveel groenten zij de volgende week wen schen te betrekken. Uiterlijk Donderdagavond wordt door het betrokken gemeentebestuur aan de groenen- en fruitcentrale op grond van de ingekomen aanvTagen bestelling van de groenten voor de volgende week gedaan. De centrale zorgt er dan voor, dat de groenten tijdig in de be trokken gemeenten aanwezig zijn. Voor het afhalen van de groenten aan het station en het distribueeren over de daarvoor in aanmerking komende winkeliers wordt door het gemeentebestuur gebruik gemaakt van ondersteunde werkloozen, die daarvoor 10 pCt. boven hun steun ontvangen. Indien voor de behandeling van de aan vragen om groenten door oc ondersteunden en het uitreiken van de bonnen en de daar mede samenhangende administratie geen personeel beschikbaar is, neme het gemeen tebestuur daarvoor ondersteunde werkloozen, die dan boven hun steun een bijslag tot een bepaald percentage ontvangen. De kosten worden hierdoor tot een minimum beperkt. In den bijslag, dien de ondersteunden voor het rondbrengen van de groenten ontvangen, en den bijslag, dien het personeel, benoo- digd voor de administratie, zal krijgen, wordt door het Rijk de gewone subsidie ver leend. 'Door het gemeentebestuur wordt bekend gemaakt, dat de winkeliers, die de goedkoope groenten in hun winkel willen verkoopen, zich moeten opgeven. Zouden er te veel win keliers in een bepaalde wijk komen, dan is het gemeentebestuur bevoegd, de verstrek king aan een kleiner aantal toe te wijzen. Bij de bestelling van de groenten aan het centrale punt worden terstond bonnen afge geven, terwijl de betaling gelijktijdig doen de ondersteunden moet plaats vinden. De on dersteunden geven daarbij op, bij welken winkelier zij de groenten wenschen te koo- pen. Op den bon wordt dan de naam van den winkelier en de week van aflevering ver meld. Hierdoor verkrijgt men de zekerheid, dat hetgeen door de ondersteunden besteld wordt, ook wordt afgenomen. Door de groenten- en fruitcentrale wordt daardoor el ke week niet meer geleverd, dan inderdaad door de ondersteunden zal worden gekocht De winkelier ontvangt bij de aflevering van de groenten geen geld, doch neemt al leen den bon van den ondersteunde in ont vangst. Tegen overlegging van&de bonnen ontvangt de winkelier dan te zijner tijd van het gemeentebestuur zijn winst. Het gemeen tebestuur rekent vervolgens af met de Neder- Landsche groenten- en fruitcentrale. Indien onverhoopt zou blijken, dat inscha keling van de winkeliers te groote bezwaren met zich brengt, dan zou te zijner tijd die nen te worden overwogen, of de distributie niet van een centraal punt c.q. centrale pun ten in de gemeenten dient te geschieden. Deze regeling is Maandag 26 dezer met de vertegenoordigers van een achttal gemeenten op het departement van sociale zaken be- De taf ge vaardigden van die gemeentebestu ren zullen thans elk voor zich aan het co''ege van B. en W. de vraag voorleggen, of het bereid is, op grond van de ontworpen rege ling aan het nemen van een proef mede te werken. Van de beslissing zal op korten termijn aan den minister van sociale zaken mededee ling worden gedaaa Naar wij vernemen, is bin nenkort een Kon. besluit te ver wachten, waarbij de tarieven, premies -en afkoopsom voor de vrijwillige ouderdom6verzeke- ring worden verhoogd. Omstreeks half acht gisteravond heeft op den Nieuwen Waterweg een aanvaring plaats gehad, waarbij een visscher is ver dronken. Een visschersbootje, bemand met twee opvarenden, kwam op genoemden Waterweg in botsing met den veerboot Maassluis- Rozenburg. Het visschersbootje sloeg om, terwijl de opvarenden te water geraakten. Een van hen wist zich aan het bootje vast te houden tot hij door een havenboot van de firma Dirkzwager werd opgepikt, de andere, P. Sijst uit Maassluis, verdronk jammerlijk. Gistermorgen werd de gemeentepolitie te Oss gewaarschuwd dat van een marktkraam goederen waren weggenomen. Op aanwijzing van een koopvrouw kon de hand gelegd worder op een boodschappen- tasch, waarin zich de gestolen goederen, benevens belastingpapieren en een porte- monnaie met eenig geld bevonden Twee vrouwen, mej. D. en vrouw v. d. W. die van den diefstal verdacht werden, zijn in den loop van den dag gearresteerd. Een gedeeltelijke bekentenis is reeds afge legd. Bij den ingesteld onderzoek te hunnen huize vond men nog een partij nieuw goed, waarvan de herkomst niet kon worden vast gesteld. Het onderzoek wordt nog voortge zet. De vrouwen zijn in arrest gehouden. Op het gladde asphalt van de Spuistraat, de Molsteeg, de Torensteeg en omgeving te Amsterdam verschijnen avond aan avond tientallen jongelieden, die daar de rolschaat sen onderbonden en urenlang lange jachten ontketenden, waardoor voorbijgangers voortdurend gevaar loopen, dat zij omverge- botst worden, terwijl de winkeliers steen en been klagen, dat het publiek weg blijft, om dat het een heilige vrees koestert voor deze rolschaatsenenthousiasten. Aangezien het euvel ernstige vormen begon aan te nemen, heeft de politie gisteravond krachtig inge grepen en met een flinke macht, waaraan ook eenige manschappen op den motor met zijspan deelnamen, een razzia onder de jeugdige overtreders van de politieverorde ning gehouden. Velen van hen zochten naar alle kanten een goed heenkomen, hetgeen niet wegnam dat een flink aantal jongelie den in den kraag gevat en naar het bureau opgebracht werd. Daar is proces-verbaal tegen hen opgemaakt, terwijl de rolschaat sen in beslag weden genomen. Men hoopt dat de schrik er nu goed in zit en de rust in dez* buurt eindelijk zal terugkeeren. Gistermiddag om 4 uur is het peti tionnement, dat door het N.V.V. georga niseerd was inzake de steunverleening aan werkloozen, aan den minister van sociale zaken aangeboden. De lijsten met de verzamelde hand- teekeningen, zooale gemeld ruim \Y, millioen, waren in den loop van den middag ten departemente bozorgd. De lijsten waren verpakt in ongeveer 60 paketten. De aanbieding van het peti tionnement geschiedde door den heer E. Kupers, voorzitter van het N.V.V. Mede tegenwoordig waren het voltal lige bestuur van het N.V.V., alsmede af gevaardigden van bij het N.V.V. aange sloten organisaties. De heer Kupers hield een korte rede, waarin hij op de belangrijkheid van het petitionnement wees en er den nadruk op legde, dat de wenschen, door het N.V.V. inzake de steunverleening naar voren gebracht, wel in het hart van ons geheele volk leven. Minister Slotemaker de Bruine ant woordde den heer Kupers en zeide, dat de vraagstukken, welke door den heer Kupers aangeroerd waren, ongetwijfeld bij de behandeling van de begrooting van sociale zaken in de Tweede Kamer tot uiting zullen komen, 1 t t Voor dat dw agaat van achteren nadert. Voorverkeer, dat dan agent van voren aa achteren nadert. li Voor verkeer, dat den agent van vortn nadert. De minister van Sociale Zaken heeft bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhan gig gemaakt een voor-ontwerp van een wettelijke regeling in zake verplichten bedrijfskindertoeslag. Aan een commis- stie uit den Hoogen Raad van Arbeid zal worden opgedragen omtrent dit voor ontwerp prae-advies uit te brengen. Onder kindertoeslag wordt verstaan een in een bedrijf vrijwillig getroffen regeling, volgens welke de daarbij be trokken werkgevers gehouden zijn om, door deelneming in een kindertoeslag fonds, aan alle of bepaal de .groepen van hun arbeiders, die kinderen hebben, boven hun loon een geldelijke uitkee- ring, verband houdende met het aantal dier kinderen, te waarborgen. Een kindertoeslagfonds is een aan een kindertoeslagregeling verbonden fonds, strokende tot het doen van gel delijke uitkeeringen. In de memorie van toelichting zegt de mi nister, dat het vraagstuk van den kindertoeslag 'bij de algemeene beraadslagingen over de rijksbegrooting voor 1934 en bij de behan deling van hoofdstuk X A van die begroo ting ter sprake kwam. De minister heeft toen ernstige overweging van dit onderwerp toegezegd. De minister heeft aanleiding gevonden om de indiening van een wettelijke regeling ter zake te bevorderen. Uit de cijfers der laatste volkstelling valt te berekenen, dat nog geen 23 pCt van het totaal aantal gezinnen in Nederland meer dan drie kinderen telt en nauwelijks 14 pCt. meer dan vier. Het zijn dus niet alleen de zeer groote gezinnen, wier levenspeil zich op een lager niveau dan het gemiddelde moet instellen. Op zichzelf zou dit, naar men mag aan nemen, nog niet tot een ruime invoering van het stelsel van kindertoeslagen geleid hebben. De zaak krijgt een ander aspect, wanneer het loonpeil aan den lagen kant is. Kan onder die omstandigheden een gezin met drie of vier kinderen zich niet meer dan het noodige aanschaffen, dan is het duidelijk, dat de groote gezinnen tekort komen. De minister acht het alleszins verdedig; baar, dat de overheid door ten dezen een grens te stellen aan de individueele vrijheid van den werkgever, er toe medewerkt, dat hetgeen de groote meerderheid van een be drijf tot nu toe op het gebied van kinder toeslag vrijwillig in stand hield, niet in ge vaar gebracht wordt door het afzijdig blijven van een minderheid in het bedrijf. Vervolgens wordt een eenigszins uit voeriger beeld gegeven van wat ten on zent in het bedrijfsleven op het stuk van kindertoeslagen bestaat. Een regeling betreffende de toekenning van kinder toeslag vindt allereerst veelal haar grondslag in een collectieve arbeids overeenkomst. Onder de in art. 1 opgenomen definitie van het begrip „kindertoeslagregeling" val len niet alle regelingen, welke het verleenen van kindertoeslag beoogen. De definitie be perkt zich tot regelingen, welke in een „be drijf" getroffen zijn. Een beteekenend aantal werkgevers in een bedrijf zal de handen ineengeslagen moeten hebben en een voor hen gezamenlijk geldende regeling in 't leven moeten hebben geroepen. In het bestaan van regelingen, alleen vóór afzonderlijke ondernemingen geldende, zou bezwaarlijk voldoende grond te vinden zijn om het geheele bedrijf dienovereenkomstig tot het geven van kindertoeslag te verplich ten. Volgens art. 2 kan de minister verplichten kindertoeslag in 'n bedrijf in te voeren, indien voor een naar zijn oordeel voldoend groot deel van het bedrijf een kindertoeslagrege ling geldt. Primair is de eisch, dat een vrij willige regeling bestaat. In den namiddag van gisteren heeft te Vriezenveen in de buurtschap Vriezenveen- schewijk een brand gewoed in de woning, bewoond door den arbeider A. Moes, waar bij de bewoners ernstige brandwonden heb ben opgeloopen. De heer Moes was in het achterhuis bezig met het vullen van de benzinetank van zijn motorrijwiel, waarbij zijn 9-jarig zoontje hem bijlichtte met een petroleumlamp. Plot seling vatte de benzine vlam en stond de motor en spoedig ook de geheele woning in lichterlaaie. M. en zijn zoontje die ernstige brandwonden opgeloopen hadden, sprongen in de voor de woning loopende vaart om de blammen te blusschen. Hun toestand was echter zoodanig dat zij direct naar het zie kenhuis te Almelo moesten worden overge bracht. Het zoontje is er het ergst aan toe, voor zijn leven wordt ernstig gevreesd. Ook de overige bewoners die met moeite het brandende huis konden verlaten, liepen brandwonden op. Een zuigeling kon op het laatste oogenblik door een raam gered wor den, waarbij het enkele kwetsuren opliep. De woning en de inboedel, die niet verze kerd waren, werden een prooi der vlammen. Op den Haarlemmerweg te Amsterdam is gistermiddag ter hoogte van het Kruithuis een wielrijder, die yan zijn fiets moest af stappen in verband met de verhoogingswerk- zaamheden aan het rijwielpad ter plaatse, door een auto aangereden. Het slachtoffer is met een gecompliceerde been- en armbreuk en een hersenschudding naar het Wilhelmina Gasthuis vervoerd. VERTROKKEN PERSONEN. J. v. d. Berg, N.H., z.b., en echtgenoote en dochter, van Anjelierstraat 13 naar Haarlem. J. H. Pekelharing, R.K., pianostemmer, en echtgenoote en kinderen, van Hooftstraat 23 naar Oudorp. W. W. Romijn, N.H., zonder beroep, en zoon, van Steijnstraat 49 n2af Soest, Soestdijk. J. Verschoor, N.H., ijzervlechter, van Oudorperdijkje 8 naar Poortvliet T. Boersma, G.K., kruideniers bediende, van Zevenhuizen 10 naar Franeker. C. Luitjes, E.L., zonder beroep, en zoon, van Nieuwpoortslaan 56 naar Rotterdam. j. Gons, N.H., zonder beroep, en echtgenoote en dochter, van Tulpstraat 12a naar Hoorn. D. L. v. d. Lans, R.K., onderwijzer, en echtgenoote, van Kanaalkade 33a naar Eg- mond-B innen. W. J Schut, R.K., zi>., van Uitenboschstraat 40 naar Losser. G. wit vliet, geen, zonder beroep, van Bergerweg 48 naar Werkendam. J. Baan, geen, zonder beroep, van Nieuwpoortslaan 98 naar Gro ningen. H. Rens, geen, los arbeider, en echtgenoote, N.H., en kinderen, geen, van Ingelandstraat 5 naar Frankrijk. J. w, Donders, R.K., drukker, van Oudegracht 259 naar 's-Gra venhage. M. Hu ijsman, G.R winkeljuffrouw, van Houttil 5 naar Zaandam. L. Sonépouse, N.I., reiziger, en echtge. noote en kinderen, van Fontein Verschuif, straat 3 naar Heiloo. T. Blom, N.H., hu», houdster, van Wilhelminalaan 12 naar Schoorl, Schoorldam. G. M. Joostema N.Hdienstbode, van Visscherslaan 25 naar Schagen. M. L. Haas, E.L., kantoorbe diende, van Corfstraat 5 naar Lisse. Wielrennen. Dinsdagmorgen is te Tilburg het huwelijk voltrokken tusschen den bekenden wielrenner Cor Wals en mej. Netje van Geloven, doch ter van den directeur van de Tilburgsche Wielerbaan. Na de wettelijke formaliteiten op het stad- huis werd het huwelijk kerkelijk ingezegend in de parochiekerk van den H. Willibrordus. Tot de getuigen behoorde de bekende zes.' dagenrenner Jan Pijnenburg. Begrijpelijker, wijs was de toeloop van nieuwsgierigen bij stadhuis en kerk groot. Korten tijd na afloop van de relletjes in de hoofdstad in Juli j.I., verscheen in De Fakkel, het orgaan van de O. S. P., een artikel van den heer J- P. Schmidt. den partijvoorzitter, getiteld: „Wie zijn de opruiers". Eenigen tijd geleden is Schmidt door de rechtbank veroordeeld wegens opruiing tot een gevangenisstraf van negen maanden met aftrek van voorarrest. S. kwam van dat vonnis in hooger beroep, hij gaf toe het artikel te hebben geschreven, doch ontkende hiermede opruiing te hebben gepleegd, of daartoe de bedoeling-Ie hebben gehad. Het Hof wordt geprediseerd door jhr. mr. Lewe van Nevenstein, mr. D. Reilingh treedt op als procureur-generaal. Evenals in de eerste instantie wordt verd. verdedigd door mevr. mr. S. de Ruyter de Zeeuw. Verd. bekent het artikel t° hebben geschre ven zonder daarmee opruiing te hebben wil len plegen. Er is slechts één getuige a charge gedag vaard, n.1. de drukker van „De Fakkel'; ge tuige is niet verschenen. De eerste getuige a décharge is Frank van der Goes, journalist uit Laren. Getuige meent, dat verd. in het bewuste artikel niet aanzetten tot daadwerkelijk verzet. Bovendien behoort deze methode niet thuis in de partij politiek. De actie in den Jordaan werd door de partij niet goedgekeurd, doch diende om gezet te worden in een klassebewuste actie. Het artikel was bestemd voor de leden van de O. S. P., die de richting en de meening van het partijbestuur kennen. Verdedigster: Kreeg U bij het lezen den indruk, dat in het artikel werd opgeruid tot voortzetting van de relletjes, om die weer opnieuw te doen oplaaien? Getuige: Neen, dan zou ik het artikel heb ben afgekeurd, terwijl ik het nu bewonder. Pres.' Maar er wordt toch aangezet tot „uitbreiding tot doelbewuste, massale volks bewegingen". Get.: „Er wordt mee bedoeld: verande ring van richting. Door de quantiteit van 'e actie zou ook de kwaliteit veranderen". Pres. (tot verd.): Bent U tijdens de relletjes in de Jordaan geweest? Verd.: Ja zeker! En ik heb tegenover ver schillende menschen mijn afkeuring te kennen gegeven pver hun wijze van optreden. IX. secretaris van de afd. Amsterdam der O. S. P. wordt dan gehoord. Ook deze ge tuige verklaart, dat verd. de straatgevechten heeft afgekeurd. „De actie moet in andere banen worden geleid, de straatgevechten moeten uit zijn" heeft Schmidt gezegid. Wij hebben de incidenteele actie uitgebouwd in stakingen. Een lid van de Federatie Rotterdam der O. S. P. vertelt, dat de afd. Rotterdam advies aan Schmidt heeft gevraagd inzake de actie. De relletjes werden afgekeurd door verd., men moest de actie uitbreiden in den zin van stakingen e.d. In gelijken zin verklaart een dame, lid der S.D.A.P., die tijdens de relletjes met verd. heeft gesproken. Uit het artikel in „De Fak kel had get. den indruk gekregen, dat S de relletjes afkeurde. De volgende getuige is Edo Fimmen; ook hij zet uiteen, hoe hij het artikel heeft op gevat. vf[d-: Jarenlang heb ik met U samenge werkt, heb ik ooit aangezet tot vernieling? Mr. Mendels is eveneens a decharge ge dagvaard. Schmidt heeft naar zijn meening een gewone kritiek gevoerd op den aard van het verzet. Hij heeft deze allerminst goedgekeurd, doch hij heeft aangestuurd op een massale volksbeweging. Schmidt be treurt het, dat de groote stakingen zijn ^gebleven. Hij wilde een doelbewuste, strijdbare, massale volksbeweging, een om vorming dus! Van Schmidt, met wien ik het maar zel den eens ben, kunnen we zeggen: „wat hij zegt meent hij en wat hij meent zegt hij", aldus getuige. Dr. P. Endt, directeur van de Wereld-Bi bliotheek, als deskundige gedagvaard, is van meening, dat in het bewuste artikel niet wordt opgeruid tot geweld. Pres.: „Het woord „uitbreiding" dan? Desk.: „Dat kan synoniem zijn in dit ge val met „veranderen in". Pres.: Zou de man in de straat dat ook zoo opvatten"? Desk.: „Het accent moet hier vallen op „strijdbaar, doelbewust en massaal", Strijd baar bedoelt niet met wapens der barbaren; in dit milieu is strijdbaar een veel gebruikt woord. Nadat de drukker van „De Fakkel*, die in- tusschen is verschenen, is gehoord, komt prof. Mannoury, getuige a décharge en deskundige, voor het hekje. Uitvoerig besprak deskundige de psycholo. gische beteekenis van Schmid'fs artikel, waar in hij geen enkele «trafbare handeling vond'. Pres.: „Zit er in dat artikel niet een zwij gende goed keu rirfg van de verzetshandeling? Desk.: „Er is inderdaad een leemte, maar als hij de handeling had goedgekeurd, zou hij dót geschreven hebben. Het woord „uit breiding" in het artikel is een stijlfout en in de plaats staat van „ontwikkeling" De procureur generaal mr. D. Reilingh meent, dat het vonnis van de rechtbank juist is gewezen en dat Schmidt zich wel degelijk aan opruiing heeft schuldig gemaakt. Uit voerig bespreekt mr. Reilingh dan den in. houd van het artikel. Zoo staat er b in: „Zij kunnen het verzet neerslaan, maar het zat opnieuw uitbreken". „Neen", luidt het slot, „de strijd is niet geëindigd, doch pas begonnen". De lof van de geweldplegers wordt gezongen en de houding van de O. S. P. tegenover de S. D. A. P., welke laatste partij zich afzijdig heeft gehouden en het verzet openlijk heeft ver oordeeld. „De Offers", schrijft Schmidt, „welke ge bracht zijn, zijn niet te groot geweest"; de relletjes noemt hij verderop een „historische tijd". Uitbreiding van de volksbeweging pro pageert verd. in het artikel. Dit „uitbreiding" kan nooit beteekenen: „veranderen", „om vormen". Verd. heeft zelf in raadkamer in dertijd gezegd: „men kan het er inderdaad in lezen, hoewel ik niet aan uitbreiding ge dacht heb". Een deel van de onlage van „De Fakkel" was voor straatverkoop bestemd en kwam dus in handen van politiek ongeschoolden'. Het spijt spr., dat verd., die als een rond borstig man bekend staat, niet eerlijk bekend welke,bedoeling hij met het artikel had: n.1 de uitbreiding van de verzetsbeweging in de Jordaan, aanzetten tot geweldspleging, ver nieling etc. Strafmaat. De straf is streng, doch men dient rekening te houden met den tijd, waarin het feit is gepleegd. Spr. requireert bevestiging van het vonnis der rechtbank (negen maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest). Het woord is dan aan de verdedigster mevr. mr. De Ruyter—de Zeeuw, die in haar pleidooi o.m. opmerkt, dat Schmidt nooit de bedoeling kan hebben gehad tot strafbare feiten op te ruien, dit is in lijnrechte tegen stelling met zijn politiek. Hij heeft slechts een felle critiek op de regeering geleverd en dat is in deze bewoordingen niet strafbaar. Hij heeft den lof van de O.S.P.'ers gez0"* gen en niet van de geweldplegers. Hij beef' aangedrongen op een massale actie. schien heeft hij niet duidelijk laten uitkomen, dat hij de relletjes afkeurt, doch daar kan hij toch niet strafbaar voor zijn. De veroor- deeling van Schmidt heeft velen, uit alle kringen, verbaasd. De straf is zeer zwaar, zooals sinds de veroordeeling van Domela Nieuwenhuys niet is voorgekomen. Schmidt zat al meer dan vier maanden in voorloo- pige hechtenis. Met klem vroeg pl. vrij spraak van verachte en diens onmiddellijke invrijheidsstelling. De procureur-generaal verzet zich hierte- gen. Nadat ook de verdedigster weer aan het wood is geweest, zogt verd. nogmaals, dat hij met het woord „uitbreiding" geen voort zetting van het geweld wilde propageeren. Verdachte sloot zich aan bij het verzoek van zijn verdedigster om in vrijheid te worden gesteld. Tenslotte bespreekt verd. nog de gebeurte nissen in den Jordaan, waaraan z.i. de re geering de schuld draagt. Ook wanneer alle onruststokers in de gevangenis worden ge zet, alle Fakkels en revolutionnaire bladen worden verboden en de regeering doorgaal met steunverlagen, dan komt er wéér ver zet. Wij hebben onze leden steeds gedrongen naar den geojganiseerden strijd en niet naar wapengeweld en opbreken van straten. Na raadkamer deelde de president mede, dat het verzoek tot invrijheidstelling is Jge* wezen.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 8