Dobbelmcmn Ickkcrman' JCetk S. School Aan den vooravond van het Engelsche huwelijk ALKMAARSCHE COURANT van WOENSDAG 28 NOVEMBER 1934 Buitenland Londen in ongekende feesttooi. Venetiaansche masten, gala voor deze week: de bruidsmeisjes typisch on-Engelsch en wel typisoh-continentaal is (zooals de Britten den laatsten term opvatten). Op elke foto van de bruid kan men haar gebaren zien maken die de gemiddelde Engelschman ver eenzelvigt met den vreemdeling of de vreem delinge en aangezien men voorspelt dat de toekomstige hertogin van Kent grooten in vloed zal hebben op de mode en de levenswij ze en -houding van de bevolking van haar nieuw vaderland, mag men wellicht ver wachten dat het „continentale gebaar" zijn intrede zal doen in „de Eilanden". fantasie in suiker, ZITTING DER FRANSCHE KAMER. De Fransche luchtvaart. „PEDERSEN MET HET BIER". Te Parijs aangekomen. JAPAN—FRANKRIJK—ITALIË. Diplomatieke vertegenwoordigers van Frankrijk en Italië bij Hirota. EXPLOSIE IN FABRIEK. 1 doode, 4 gewonden. TER DOOD VEROORDEELD. GROOTE FABRIEKSBRAND IN SAKSEN. WOLVEN UIT EEN DIERENPARK ONTSNAPT. Jachtpartij met prijzen geor ganiseerd. De vier ontvluchte wolven neergelegd. STORM BOVEN TUNIS. STUDENTENBETOGINGEN TE WEENEN. Redactiebureaux verwoest. BELANGRIJKE BESPREKINGEN TE BERLIJN EN TE LONDEN. EEN ZONNIGE HUWELIJKSDAG IN LONDEN. Veraart zal er voor zorgen. ERNSTIG SPOORWEGONGEVAL Twee doden in Engeland. DE TOESTAND IN CHINA. De strijd om Szetsjoean. TIJDREDE PROF. DR. K. SCHILDER. Onderwerp: „Koe, slang, adelaar, duif". Bond Street, de vermaarde straat van de deftige en dure winkels in het Londensche West End, is voorgegaan in feesttooi voor het koninklijk huwelijk van morgen. De win keliers van de straat kennen hun plicht en positie en haasten zich te getuigen van hun dankbaarheid voor de goede zaken, welke zij ongetwijfeld in de voorbereiding van den schoonen dag hebben gedaan. De straat hangt vol vlaggen en guirlandes; en voor wij een paar dagen verder zijn, zal het grootste deel van 't west End op gelijksoortige wijze zijn versierd. Londen moet heel wat vlaggen in voorraad hebben. Maar de voorraad is voor deze gelegenheid onvoldoende geweest, want in de afgeloopen maand zijn er vol gens ingewijden meer dan 50.000 nieuwe vlaggen van velerlei soort en grootte ver vaardigd. De guirlandes zijn uit haar berg ruimten opgediept en frisch gemaakt en men heeft er een extra 50 KM. nieuwe bij ver vaardigd en ze zoodanig samengesteld, dat geen regen of storm zoo deze spellebrekers zich onverhoopt mochten laten aandienen er vat op kunnen hebben. Zoo zoekt men te voorkomen dat decoraties, die feestelijk zijn bedoeld, onder den invloed van de tegenwer kende natuur worden omgezet in symbolen van triestigheid. Britsche nationale kleuren leenen zich niet tot opgewekten straattooi, maar het blauw en wit van Griekenland ko men thans te hulp aan een land, dat niet als het onze zijn rood, wit en blauw met oranje kan opvrooHjken. In Whitehall zijn in diagonale strepen, opgericht, die de wa pens en schilden en emblemen van Engeland, Denemarken, Griekenland en Kent dragen. De regeeringsgebouwen langs deze officieele allee hebben nauwelijks ramen genoeg om er elk de 160 vlaggen uit te hangen, waar mede ze op den grooten dag zullen zijn ver sierd. Particuliere huizen in de route of in haar omtrek doen niet onder voor de officiee le gebouwen. Het huis van de familie Roth- sehild in Piccadilly is nu reeds één en al de coratie in blauw en goud. De groote feestweek voor Londen, die zal culmineeren in den stoet naar de Abbey op Donderdagochtend, is merkbaar aangevan gen. En daarmee is de spanning der ver wachting wat verlicht. Het feest kan begin nen, zoo nog niet voor de hoofdpersonen (die generale repetitie moeten houden en gewik keld blijven in beslommeringen tot den och tend van het huwelijk toe), dan toch voor de burgerij, die in vereeniging met het halfmil- lioen bezoekers (dat is de schatting) van he den af tot 2 uur in dten ochtend in de feeste lijke hallen van hotels en restaurants kan eten en drinken en vroolijk zijn. Alles is: de diners en de dances, de soupers en de ca barets. De bruidsmeisjes houden heden haar proef processie in de oude abdijkerk van Westminster onder het alziend oog van de koningin; en de bruid zelf zal er ook bij zijn om het effect waar te nemen van dezen op tocht van jonge lieflijkheid in wit en zilver temidden van de eeuwenoude waardigheid van de antieke kerk van het Britsche Rijk. De bruidsmeisjes krijgen van den bruidegom gespen van diamanten en aquamarijnen ten geschenke en de keuze van de laatstgenoemde steenen laat zich wel verklaren, want is de bruidegom niet zeeman geweest en heet zijn bruid niet Marina (zeemeisje)? Men zegt, dat de kleedjes der bruidsmeis jes slechts 8 pond sterling kosten. En dat' is wellicht de eerste aanwijzing, dat geld toch ook zijn rol speelt in dit feest. Voor de En gelsche menschen, die altijd in fabelachtige sommen denken wanneer het de kleeren geldt van koninklijke en aristocratische menschen is dit bedrag zeker zeer bescheiden. Het hoofdtooisel voor heeft niet algemeen tevredengesteld. Het oor deel was, dat het niet aardig stond. Wan neer een vrouw, koninklijk of niet, van oor deel is dat iets haar niet staat, dan zou Ijet niets minder dan wreed zijn te volharden jn de keuze; en er is dan ook alle kans dat de hoofdtooi der bruidsmeisjes op het laatste oogenbhk nog zal worden gewijzigd. Niet alleen heden maar ook morgen krijgt de Abbey een voorproefje van de glorie van den huwelijksdag. Dan zullen heeren van de koninklijke hofhouding naar de kerk gaan om er een generale repetitie te houden voor de toewijzing der plaatsen aan de leden der koninklijke familie en de vorstelijke personen van vreemden bodem die aanwezig zullen zijn. De heeren van de hofhouding stellen dan deze koninklijke personen voor. Voor een hu welijk als dit komt heel wat kijken, zelfs al aa men er de zorg van persoonlijken aard buiten. Wat deze laatste betreft Iaat de Lon densche pers speciaal wat de bruid betreft weinig aan êe verbeelding over. Indien de uitzet van prinses Marina even druk behan deld als besproken werd dan zou hij reeds lang in flarden neerliggen. Vrouwelijke voor lichting heeft ons geleerd dat Marina's uit zet bescheiden is, weinig omvangrijk en een voudig. Maar de dames die de „fashions" en de „socials" behandelen in de dagbladpers vinden er nochtans stof in voor vele kolom men druks. De Engelschen weten thans ook, dat de bruid opgewekt, intelligent, begaafd en levendig is, dat zij charme heeft en deco rum. Men heeft nog niet een beschrijvings kunstenaar of -kunstenares ontmoet, die een van de meest opvallende kenmerken der prin ses heeft aangeduid, n.1. dat zij Het publiek heeft kunnen smullen naar hartelust aan al zulke en andere bijzonder heden van de bruid, den bruidegom, de bruidsmeisjes en andere vervuilers van de hoofdrollen in dit grootsche en blijde gebeu ren. De hoofdpersonen zelf zullen hun beurt krijgen aan het huwelijksontbijt (het dejeu ner na de twee huwelijksplechtigheden) waar als pièce de résistance tevens symbool van de luisterrijke gelegenheid een wedding cake zal prijken om gesneden te worden in mi- nutieuse fragmenten van 2 lA meter hoog. Een lyrisch prozaist heeft verklaard, dat de cake deze hoogte bereikt met verdieping na verdieping van engelachtige blankheid, rij zend als een kinderdroom van een sprookjes kasteel. Het is-een waaraan men een half jaar heeft gewerkt. Ele verdieping is versierd met platen van ge leurd suikerwerk, „elke plaat fraai genoeg", zegt de reeds aangehaalde schrijver, „om bij wijze van versiering aan een wand te han gen". Deze platen geven voorstellingen van het Parthenon en den Acropolis en van At tische ruiters, gecopieerd van die op het Par- thpnop. Verder bevat de cake in suiker de meeste bezienswaardigheden van Londen, zooals het beeldje van Peter Pan in Kensing- ton Gardens, Windsor Castle, Balmoral Castle, de Eros van Piccadilly enz. Een derde verdieping heeft voorstellingen van Noor mannen in hun schepen en de hoogste ver- dièpirig is eén suikeren eerebetoon aan het Britsche Rijk, waarin de zon nimmer onder gaat. Het. is jammer dat deze aanteekening van feest en glorie niet „af" kan worden geacht zonder melding te maken van de waakzaam heid, welke Scotland Yard ten toon spreidt. Niet slechts wordt het doopceel gelicht van allen die plaatsen hebben langs de route, maar allen, die uit het buitenland zijn aan gekomen of nog aankomen, kunnen ervan verzekerd.zijn dat de politie in samenwerking met die op het vasteland hen heeft nage gaan. Het huwelijk'brengt veel geld en veel juweelen in Londen samen en internationale .1 dieven en oplichters zullen zeker beproeven hun slag te slaan. De Fransche kamer heeft gister de begroo ting van marine en luchtvaart aangenomen. De minister van marine Piétri sprak de marinecommissie zijn dank uit, dat het gelukt was de vereischte begrooting in overeenstem- ming te brengen met de landsverdediging. Reeds thans wilde hij er op wijzen, dat de bouw van groote eenheden in Frankrijk noch op technische, noch op financieele moei lijkheden zal stuiten. Spr. is echter van mee- n ng, dat Frankrijk zijn voornaamste oog merk moet richten op sterk beschermde een heden. Groote inspanningen moeten worden getroost op het gebied van de marinelucht vaart. De achteruitgang in den Fra"®jJen vlootbouw moet onvoorwaardelijk worden ingehaald. In de Fransche openbare mening is men thans van opvatting, dat de land die tot taak hebben de handhaving van een vrede, onder elkaar het werk moeten verdoe len en dat bijvoorbeeld Frankrijk met er toe geroepen is een krachtige oorlogsmarine te onderhouden. Deze opvatting is echter on juist. Afgezien van iedere oorlogswaardee- ring behoeft een land als Frankrijk een krachtige oorlogsvloot. De Fransche marine zal spoedig over de beste zware watervlieg tuigen beschikken. Het vliegtuigmoederschip „Béarn" zal worden uitgerust met toestellen, die een snelheid zullen kunnen ontwikkelen van meer dan 300 K.M. per uur. Bij de debatten over de luchtvaartbegroo- ting protesteerde een afgevaardigde oyer on gepaste publicaties inzake de ontwikkeling van de Fransche militaire luchtvaart. Het is betreurenswaardig, dat op de internationale luchtvaarttentoonstelling te Parijs de nieuw ste Fransche strijdvliegtuigen ten toon zijn gesteld en dat de buitenlandsche waarnemers daar belangrijke conclusies uit kunnen trek ken- De minister van luchvaart Denain zette uiteen, dat de „inflatie" van de Fransche luchtvaartindustrie kan worden opgeheven door een steeds sterker aaneensluiting Onge veer negen tienden der industrie zijn reeds aaneengesloten. Wanneer zij in haar huldi gen vorm niets presteert, zal men haar tot de orde moeten roepen en andere firma's steu nen. De kwestie, van mobiliseering van de industrie heeft een wijziging ondergaan. Tot dusvere heeft men groote depots gereed ma teriaal onderhouden, teneinde de omzetting van de industrie in geval van oorlog te kun nen afwachten Daardoor komt het, dat Frankrijk beschikt over een buitengewoon omvangrijk materiaal, dat echter voor het grootste gedeelte verouderd is. Volgens het driejarenplan wordt thans een derde gedeel te van het materiaal vernieuwd, de beide overige derden zullen later door nog moder nere modellen worden vervangen. Generaal Denain verklaarde, dat indiscre ties voor het grootste gedeelte uit kringen 'van vliegtuigbouwers en luchtvaartkringen afkomstig, zijn. Wanneer Frankrijk beschikt over een luchtvaartarsenaal zouden de expe rimenten in het geheim kunnen worden ge daan, thans echter worden de proeven geno men op openbare vliegvelden De kellner uit Aarhus in Denemarken, Pedersen, die begin November „startte" voor een wandeltocht naar Parijs met een blad met twee flesschen bier en twee glazen er oip (dezen zomer had hij reeds een derge lijke wandeling gemaakt van Aarhus naar Kopenhagen) heeft in den nacht van Vrij dag op Zaterdag zijn einddoel bereikt. Hij heeft er 18 dagen over gedaan. Met een servet onder den arm en het blad op de hand stapte hij den Deenschen ban ketbakkerswinkel op Avenue de 1'Opéra binnen. Hij werd er met geestdrift ont vangen door enthousiaste landgenooten, die hem een noenmaal aanboden. Pedersen is over den geheelen weg bege leid door een fietsend kameraad, die contro leerde of hij de flesschen bier wel droeg en ze niet in zijn zakken stopte. Het bier zat nog in de flesschen bij de aankomst te Parijs, op zichzelf een prestatie volgens den Kopeahaagschen correspondent van een Zweedsch blad. De Japansche minister van Buiten landsche Zaken, Hirota, heeft Dinsdag den Franschen zaakgelastigde en den Italiaanschen ambassadeur ontvangen, om hen namens zijn regeering het voor stel te doen dat hun regeeringen zich aansluiten bij Japan, dat het vlootver- drag van Washington heeft opgezegd. De heide diplomaten hebben den mi nister medegedeeld, dat zij dit verzoek direct zullen doorgeven naar Parijs, resp. Rome. Nopens dit bericht van het agentschap Rengo wordt van officieele zijde te Tokio verklaard, dat de opzegging van het vlootverdrag van Washington door Japan een politieke noodzakelijkheid is, waarvan het niet kon afzien. Aangezien ook de groote mogend heden Frankrijk en Italië niet voor wat betreft hun vlootsterkten gelijk zijn ge steld met de Vereenigde Staten en En geland, acht de Japansche regeering een gemeenschappelijke actie met Frankrijk en Italië t.a.v. de rechtsgelijkheid in het vlootvraagstuk van belang. In de Bremer Wollkaemmerei in Blu- menthal bij Bremen (district Osterholz) is een stofexplosie ontstaan, welke brand veroorzaakte. Vijf arbeiders kregen, deels ernstige brandwonden. Een der ge wonden is aan zijn kwetsuren bezweken. Wegens moord op een politiewacht- meester tijdens de communistische on geregeldheden van Juni 1931 is Johan- nes Becker te Kassei ter dood veroor deeld. In de Saksische dakpannenfabriek in Forberge bij Riesa is gisternacht een brand uitgebroken, die zich met groote snelheid over het geheele gebouwencom plex uitbreidde. De fabriek is geheel uit gebrand. De schade is aanzienlijk. In het bedrijf waren 70 man aan het werk. Uit een dierenpark te Dantzig zijn vier wolven ontvlucht. De autoriteiten heb ben aan de politie order gegeven, een in de nabijheid gelegen bosch af te zoeken. Bovendien heeft de viee-president van den senaat, Greiser, in zijn hoedanigheid van landsjagermeester, uitnoodigingen verzonden om aan een jachtpartij deel te nemen. De bevolking heeft men ge waarschuwd, de bosschen niet te betre den. De vier uit het dierenpark Freudental ontsnapte wolven* zijn na een avontuur lijke achtervolging in de bosschen nabij de Poolsche grens neergelegd. Een der wolven had op Poolsch gebied een ze venjarig knaapje aangevallen en ernstig gewond. Ook de moeder van den jongen, die hulp wilde bieden, werd ernstig ge wond. Maandag heeft boven Soesa (Tunis) een storm met orkaankracht gewoed, welke groote schade heeft aangericht. Tal van schepen zijn gezonken. Eenige huizen zijn ontruimd. Het zeewater heeft laag gelegen deelen der stad over stroomd. Dinsdag hebben de studenten betoo gingen gehouden naar aanleiding van de gebeurtenissen te Praag. De politie kon niet steeds direct daar tegen optreden, aangezien de manifesta ties zich onverwacht en in verschillende deelen der stad voor deden. In het bizonder zijn verwoestingen aangericht in de krantenwijk. De gebou wen van de „Wiener Tag", „Neue Pres- se", „Neues Wiener Tagblatt" en „Neues Wiener Journal", welke bladen in Jood- sche handen zijn, hebben groote schade geleden. Volgens het „Neuigkeissweltblatt" zouden in 't geheel 5000 studenten aan deze betoogingen hebben deelgenomen. Met het oog op de vandaag in het En gelsche Lagerhuis te houden debatten over het wijzigingsvoorstel van Chur- chill, waarin met het oog op den huidi- gen toestand in Europa een versterking der Britsche weermacht, in het bi-onder van de luchtstrijdkrachten wordt ge- eischt, behandelt de Britsche regeering deze kwestie thans intensief, terwijl zij groote beteekenis toekent aan de be sprekingen, welke vandaag plaats vin den. Men veronderstelt, dat Churchill zal wijzen op de Duitsche herbewapening. Volgens de bladen deden Dinsdag in de kringen der Britsche regeering geruch ten de ronde over een door deze regee ring in de ontwapeningskwestie te on dernemen stap. Sir John Simon zal vandaag een be langrijke verklaring afleggen. Naar wordt vernomen, heeft de heer A. Veraart zich in verbinding gesteld met de Engelsche autoriteiten teneinde deze opmerkzaam te maken op de proef nemingen voor mistbestrijding, de vo rige week met het bekende gevolg toege past bij de aankomst van de Uiver op Schiphol op 21 dezer en op Waalhaven te 24 dezer. In het bijzonder met het oog op de a.s. huwelijksfeesten heeft hij de Engelsche autoriteiten in overweging gegeven, in dien noodig, zijne methoden voor het verdringen van mist en het verkrijgen van meer zonneschijn toe te passen. Mocht voor ditmaal de tijd te kort zijn om alsnog de noodige maatregelen te treffen, dan zal ongetwijfeld in de komende wintermaanden zich nog meer malen de gelegenheid voordoen te Lon den, waar iedere mistdag minstens een half millioen gulden 6Chade aan het verkeer toebrengt, toe te passen. De machinist en de stoker van de ex pres van Cambridge naar Londen zijn gisteren om het leven gekomen tenge volge van het feit, dat op den overweg te Wormley in Hertfordshire een motor lorrie werd aangereden, die juist over- stak. De locomotief kantelde door den schok en de twee inzittenden van de lor rie ontkwamen al6 door een wonder, weliswaar gewond, doch overigens niet ernstig gedeerd, terwijl hun wagen vol komen verwoest werd. Het Chineesche weekblad „China Critic" publiceert een beschouwing over den toestand in de provincie Szetsjoean, waarin het o.m. zegt: Ofschoon de dagbladen in hun berichtge ving den ernst van den toestand in de pro vincie Szetsjoean onderschatten, heeft zelfs de vertegenwoordiger van den generalen staf tegenover journalisten verklaard, dat de roo- den optrekken in de richting van Tsjoeng- king, het rijkste district van West-Szetsjoean. Volgens de „Independent Review" hebben de rooden den laatsten tijd bijzonder geringe verliezen geleden, al trachten de dagbladen ons in het algemeen er van te overtuigen, dat hun krachten volkomen vernield zijn. De toe stand is ernstig; het is tijd aan Szetsjoean te denken. Wanneer wij ons met de rooden in andere streken ophouden en hen in Szets joean onderschatten, beteekenen zij een groot gevaar voor het geheele territorium van het land. Wanneer zij zich meester maken van de geheele provincie Szetsjoean zal het zeer moeilijk zijn hen weer kwijt te raken, niet al leen in verband met de geographische bar rière, die het geheele land omgeeft, maar eveneens in verband met de hulp, die zij uit deze provincie zouden ontvangen. Geen eco nomische blokkade zou dan succes bieden. Wanneer de rooden zich nestelen en hun aantal groeit kunnen zij met gemak door dringen naar de aangrenzende provincies. Het is noodzakelijk de beste troepen naar de provincie Szetsjoean te zenden en ze zoo spoedig mogelijk in de provincies Hopei en Sjensi te mobiliseeren. De „China Critic" wijst er verder op, dat de sympathiën van de bevolking van Szets joean naar de rooden uitgaan en dat hun militaire heerschappij ongetwijfeld steunt op het toenemen van hun invloed en op de fou ten van de generaals. Wat het voorstel van het blad inzake het zenden van troepen uit andere provincies naar Szetsjoean betreft, de motiveering daarvan luidt: „De bevolking van Szetsjoean heeft alle reden talrijke sol daten van het provinciale leger als rood te beschouwen". DS. WARNERS BEROEPEN NAAR ROTTERDAM. In de gisteravond in de Westerkerk te Rotterdam gehouden vergadering van het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente te Rotterdam, is tot predikant dier ge meente, in de vacature, ontstaan door het vertrek van ds. W. C. Posthumus Meyjes naar Hoogland, beroepen ds. J. H W. Warners te Alkmaar. Hoewel niet vol, was de geref. kerk gister avond tcch behoorlijk bezet met belangstel lenden naar de „tijarede" van prof. dr. K Schilder, hoogleeraar aan de theol. school te Kampen, voor de afd. Patrimonium alhier. Na inleidend orgelspel werd de samen- k mst geopend door den heer P. R ij t e m a, die de aanwezigen hartelijk welkom heette en vaststelde, dat het vooral in dezen tijd noodig is zich goed te oriënteeren. Spr. ging voor in gebed en op zijn verzoek werd hierop gezongen het bekende „Een vaste burcht' waarna het woord was aan prof. Schil der. IBIS SHAG LICHTE PIJPTABAK Rookt Dobbolmtnn'* Tabak on giét) tndorat Deze begon met te herinneren aan de rede, die dr. A. Kuyper hield bij het over dragen van zijn rectoraat, een rede, waarin hij wees op de tegenstelling tusschen twee machten in de wereld: Zarathustra en de vrijwillige bedelaar. Deze machten zijn ook nu nog werkzaam en vragen hoe wij daar tegenover staan. Het was de wijsgeer Friedrich Nietzsche, die deze tegenstellingen in het laatste deel der vorige eeuw in het licht stelde. In het kort ging spr. het tragisch leven van dezen na, die in zijn waanzin, toen hij zich Dionysos (de god inzonaerheid van de vreugde) en daarna de Gekruiste noemde, eigenlijk zichzelf teekende. Nietzsche stelde de kindschheid van Za rathustra (die de stichter van den gods dienst der Perzen wordt genoemd en de leer- van den vrijen wensch predikte) tegenover de kinderjaren van Jezus en concludeerde, dat eerstgenoemde alles wist te veroordeelen en toch durfde te zeggen: de wereld behoort mij. Beiden zouden overeenstemmen hierin, dat zij de wereld verachtten. Echter: bij zijn dood was Jezus oneindig moe, sprak van vermoeidheid niet tegen zijn rechters en liet zich slachten als een lam. Heel anders was Zarathustra: hij was niet stemmeloos en liet zich niet zoo maar slachten, hij was de man van den wil en de daad. Spr. haalde het boek van Nietzsche „Al- zoo sprak Zarathustra" aan en noemde het bijzonder goed geschreven. Hij beschouwde nader dat deel, waarin gesproken wordt van wereldvernieuwing door den kluizenaar, die sprak „Hier zoek ik God". Zarathustra acht te dit een onmogelijkheid, omdat naar rijn meening God dood was. Inzake de wereldverachting was hij het wel met den kluizenaar eens, maar in de toe passing daarop gingen zij niet samen. Zara thustra zocht naar dengeen, die dacht als hij en dit noemde spr. een ernstig iets in dit eenigszins eigenaardig geschreven verhaal: ook de bijbel spreekt van wereldverachting. De vraag komt op of de wereld slecht is als wereld of alleen voorzoover zij zonde doet. Het verhaal van den man, die zijn rijkdom had verdeeld onder de armen en door Zara thustra werd aangetroffen bij het houden van een toespraak tot de koeien, werd door spr. vergeleken met Jezus' woord: „Als gij u niet bekeert en wordt als de kinderkens, kunt gij het koninkrijk Gods niet binnen gaan' en hij vertelde dan het verhaal verder, waarin de man zei, bij de koeien te hebben geleerd, dat de massa niet geestelijk arm kan zijn, omdat zij de wijsheid niet heeft. De man meende, dat armen en rijken verachtelijk zijn, omdat zij slechts tevreden zijn met geld, en dai de koeien tevredenheid en berusting lee- ren. Volgens Nietzsche heeft slechts hij recht van leven, die zich weet uit te werken boven anderen, z mder medelijden met het kleine en zwakke. Armen noch rijken zoeken naar ver betering der wereld en noodwendig moet uit hun wereldbeschouwing de revolutie voort vloeien. Daarbij zal het kleine worden ver trapt en zal men moeten zoeken naar den oppermensch. Hierin nu verschilt Nietzsche met den vrijwilligen bedelaar bij de koeien. Nietzsche schetst verder den slang en den adelaar als resp. voorzichtig en trotsch, elkaar helpend en aanvullend op hun weg in de wereld. De bedelaar had geen verlangen naar beiden, omdat hij zich buiten revolutie wilde houden. Maar Zarathustra (en Nietz sche) zagen er een voorbeeld in voor hun volgelingen. Snr. stelde vast, dat ook Jezus zei: „Ga de wereld in, gelijk de slang". Maar er is toch wel verschil tusschen, immers Zara thustra (en Nietzsche) willen als com pagnon van den slang den trotschen ade laar, terwijl Jezus de duif daarvoor wenscht en eischt, dat de buit moet blijven in oprecht heid en binnen de perken der wet. De problemen, in Nietzsche's boek gesteld, gelden ook heden nog, zoo vervolgde prof. Schilder, nadat gezamenlijk gezongen was ps. 75 13 en 14. Aan den éénen kant vih- aen wij de revolutie gepredikt door de onge- loovigen en de N.S.B. en aan den anderen kant hen, die het smalle pad zoeken. De liberalen van vroeger en de N.S.B. van thans betoogen, dat wij met godsdienst niets :e maken hebben, en de anderen meenen, dat men beter den strijd nog eens kan aanzien en zich moe' terugtrekken bij de koeien. Als het niet verandert, zullen wij ook in de kerk krijgen de droomers van de daad en hen, die zich terugtrekken in de eenzaam heid. Wien zullen wij volgen. Zarathustra of den vrijwilligen bedelaar? Géén van beiden: de een is het beeld van den anti-christ, den verheerlijker van den mensch; de ander is de pseudo-christ. Wij moeten niemand anders volgen dan Christus zelf. Spr. ging hierop nader uitvoerig in, vooral den nadruk leggend op het verschil tusschen Christus en den bedelaar: de eerste weenend trekkend na a rde stad en de ander haar weenend verlatende. Dien Christus moeten wij volgen, die ons leert wat Hij zelf is: lijde lijkheid in gehoorzaamheid. Hij is te zien als een man van de daad en van de reformati; als den man, die door wegneming van de zonde ons het natuurlijke leven in maar- vil#» rvf i(<if»*l i g. I i t v

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 9