Financieel Overzicht. i imxmi 5 ALKMAARSCHE COURANT van ZATERDAG 1 DECEMBER 1034 S it ïséi Ui g i mm 111 mi 1 m> - s w: s wM IQ; m m n g 5 Krachtig koersherstel op de New Yorksche Beurs. Gunstige verwachtingen omtrent de eco nomische ontwikkeling. Scha duwzijden der steunmaatregelen van de regeering. Verbetering van den rubberprijs. Onzeker heid omtrent het voortbestaan van de Nivas. Voor het eerst sinds langen tijd heeft zich op de internationale fondsenmarkt een krach, tig herstel baangebroken De verbetering is uitgegaan van de New Yorksche beurs en heeft daar ook den grootsten omvang aange nomen. Hoewel de koersstijging zoo nu en dan door winstnemingen werd onderbroken, is de beweging toch van voldoende belang, om haar nader onder het oog te zien De groote vraag is n.1., of in het feit, dat Wall- street zich eindelijk uit haar apathische hou ding heeft weten te verheffen, een aanwij zing mag worden gezien van een op handen zijnde gunstige wending in den algemeenen economischen toestand, dan wel of men bij de ingetreden verbetering te doen heeft met een stroovuurtje, dat zich zelf moet ver teren. Voor de eerstbedoelde opvatting spreken verschillende berichten, die uit de Ver. Sta ten in den jongsten tijd zijn binnengekomen. Zoo wordt melding gemaakt van een toe neming der industrieele bedrijvigheid in No vember met 2 waardoor een stand bereikt is van 73 van den gemiddelden omvang der industrieele bedrijvigheid in de jaren 1923—1925, van een gestadige vermeerde ring van het verbruik van electrischen stroom voor industrieele doeleinden, van een uitbreiding der bedrijvigheid in de automo- bielbranche en van een stijging der produc tie in de staalindustrie, die naar raming op ca. 30 van haar totale capaciteit werkt, tegen 23 in September j.1. Ook de toe neming van den Amerikaanschen uitvoer behoort tot de voor het Amerikaansche eco nomisch leven gunstige verschijnselen. In October werd uit de Ver. Staten voor een waarde van 206 millioen dollar aan goede ren geëxporteerd tegen 192 millioen dollar in de voorafgaande maand en 193 millioen dollar in October 1933. In de eerste tien maanden van dit jaar bedroeg de uitvoer 1767 millioen dollar tegen 1218 millioen dollar in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Tegelijkertijd is de invoer in Amerika toegenomen van 1187 tot 1371 mil lioen dollar. Op zich zelf zijn de bovenstaande gege vens nu wel niet van dien aard, dat zij een koersstijging in den omvang, waarin deze zich op de New Yorksche beurs heeft vol trokken. zouden wettigen. Wanneer de staal industrie thans op ca. 30 van haar capa citeit werkt, beteekent dit, dat 70 van haar productie-apparaat nog altijd onge bruikt is. Hetzelfde geldt voor diverse andere bedrijfstakken, die melding maken van een toeneming der werkzaamheden. De uitbrei ding der bedrijvigheid zou dan ook niet zoo veel invloed op de beurs kunnen hebben wanneer zij nie tde hoop wekte op een ver dere verbetering van het economisch leven in de naaste toekomst. Als aanwijzing van een groeiend vertrouwen in de economische ont wikkeling zijn de thans in Amerika waar te nemen symptomen van een langzame con junctuurverbetering dan oo kongetwijfeld van beteekenis. Niettemin bestaat er alle aanleiding, om de verdere ontwikkeling met eenige terug houding gade te slaan. In de eerste plaats dient men er zich rekenschap van te geven, dat men in het algemeen niet te doen heeft met een verbetering der conjunctuur uit eigen kracht, b.v. met een stimuleering van het verbruik door lage prijzen als gevolg van een daling der productiekosten, maar met een kunstmatige „Ankurbelung" tenge volge van de steunmaatregelen der regee ring. Zulke steunmaatregelen kunnen op zich zelf op een bepaald tijdstip nuttige diensten bewijzen. Om werkelijk effect te sor- teeren, moet evenwel een gezonde basis aan wezig zijn, waarop kan worden voortge bouwd. Deze basis ontbreekt in Amerika in de meeste gevallen. Men heeft het ziektepro ces geen tijd gelaten, om uit te werken. Door het toedienen van opwekkende injecties in den vorm van valuta-depreciatie en crediet- verleening heeft men het zieke economisch lichaam nieuw leven ingeblazen. De ziekte kiemen zijn echter niet verwijderd en eerst later zal aan het licht komen, of zij hel lichaam niet zoo zeer hebben ondermijnd, dat aleen redding kan worden verkregen door operatief ingrijpen, dat de wonde plek ken uitsnijdt. Men mag slechts hopen, dat de hulp dan niet te laat komt. Het in stand houden van onderneminge die geen levensvatbaarheid hebben het handhaven der productie op een peil, dat het opnemingsvermogen van het land te bo gaat, het verleen en van steun zonder eischen van de vaak noodige saneering, alles moge den werkeli ken toestand van h-. economisch leven tijdelijk verdoezelen, blijvende verbetering zal er na™el^f kunnen voortspruiten. Vandaar dat wij sceptisch blijven staan tegenover de levens kracht van het thans ingetreden hers het zeer goed mogelijk, dat dit tiid aanhoudt, vooral wanneer het door nieuwe maatergelen van regeenngswege ve der wordt gestimuleerd. Een van de middelen, waardoor de Amei kaansche regeering het bedrijfsleven een nieuwe impuls tracht te geven, bestaat, zoo als gezegd, in een uitbreiding van de crediet- verleening. Naar men weet, verwijt de regee- rme de banken gebrek aan medewerking in dit opzicht. De in een onzer vorige overzich ten gereleveerde overeenkomst tusschen pre sident Roosevelt en de groote banken zou ot het gebied der credietverstrekking Ere ESSOpenen. Wij weren te- thrU reeds op het onlogische van de opvat- K dit de banken, wier bedrijff tochivoor ÏS kan m SS minder credielbe. ISeSÏÏepVKil de banken -et to oog op de veiligheid van de aan hen toever trouwde depositogelden niet mogen voldoen aan credietaanvragen, die geen voldoende zekerheid voor terugbetaling bieden. In dit verband is een publicatie van een New York- sche bankiersvereeniging wel zeer opmerke- lijk- Dit het resultaat van een door deze ver- eeniging bij haar leden ingesteld onderzoek blijkt de juistheid van de opvatting, dat de banken weliswaar credieten in grooten oin- vang beschikbaar hebben gesteld, maar dat zij het zakenleven niet hebben kunnen dwin gen, er gebruik van te maken. Bij een groep banken, wier deposito's ca. 35 van het totaal der deposito's bij handelsbanken in de Ver. Staten uitmaken, was een totaal be drijf van 6.15 millioen dollar aan crediet, voor verschillende bedrijven geopend Hier op was slechts een bedrag van 1.95 milliard dollar opgenomen, zoodat bij deze banken in totaal 4.2 milliard dollar aan toegezegde credieten niet is gebruikt. De banken kunnen zich nu eenmaal niet de weelde permitteeren van de schatkist, resp. de door deze opgerichte lichamen, die credieten verstrekken, zonder dat eenige waarborg voor de terugbetaling aanwezig is en die dan ook een hoe langer hoe grooter deel van de door hen verstrekte voorschotten zien „bevriezen". Zoo is op het oogenblik een bedrag van 55 millioen dollar aan leenin gen, die de Ferico (de Reconstruction Fi- nance Corporation) aan de spoorwegen heeft verstrekt, achterstallig geworden. Tot een werkelijke verbetering van de positie der spoorwegen hebben deze leeningen niet bij gedragen; zij hebben slechts er toe geleid, dat de spoorwegmaatschappijen, die een financieele en bedrijfsreorganisatie dringend noodig hebben, hun bestaan op den ouden voet hebben kunnen voortslepen. Het is te hopien, dat bij de nieuwe plannen tot steun- verleening aan de spoorwegen rekening zal worden gehouden met de noodzakelijkheid, om het bedrijf weder op een gezonde basis te stellen. Op de New Yorksche beurs heeft de verwachting, dat in de eerstvolgende zitting van het Congres in elk geval maatregelen tot steun van de spoorwegbedrijven zullen worden genomen, geleid tot een krachtige koersstijging van spoorwegaandeelen. De gemiddelde koers van 20 der voornaamste, op de New Yorksche beurs verhandelde spoorwegaandeelen, is van 34.94 op 21 No vember gestegen tot 37.19 op 27 November en ook spoorwegobligatiën waren gunstiger gedisponeerd. Op de Amsterdamsche beurs is de herle ving der belangstelling voor Amerikaansche fondsen eveneens duidelijk tot uiting geko men. De vraag ging, behalve naar spoor wegaandeelen, vooral ook uit naar staal- waarden, van welke b.v. Bethlehem Steel en U.S. Steel Corporation een krachtige verbe tering konden boeken. Het koersherstel op de Amerikaansche af- deeling is ook naar enkele locale afdeelingen der Amsterdamsche beurs overgeslagen. Spe ciaal rubberwaarden hebben van de gunsti gere stemming kunnen profiteeren, mede dank zij een verbetering van den rubberprijs. Voor een deel heeft deze haar oorzaak gevon den in de optimistischere opvattingen om trent de economische vooruitzichten in de Vejeenigde Staten; een opleving in de auto- mobielindusrtie aldaar zou natuurlijk direct ten goede komen aan het rubberverbruik der Amerikaansche banden industrie. Daarnaast is men ook geneigd, de kansen voor de re strictie-overeenkomst gunstiger te beoordee- len, nu gebleken is, dat de Ned. Indische re geering al het mogelijke doet, om den uitvoer van inlandsche rubber te handhaven binnen de door de restrictie gestelde grenzen. Voor al in Londensche rubberkringen hadden de cijfers, waaruit bleek, dat de uitvoer van be volkingsrubber het toegewezen quotum be langrijk overschreed, bezorgdheid veroor zaakt. Men had hieruit afgeleid, dat het door de Ned.-Indische regeering toegepaste systeem van heffing van uitvoerrechten op bevolkingsrubber niet doeltreffend was. In derdaad is hiervan in zooverre iets waar, dat het in de practijk wenschelijk is gebleken, het uitvoerrecht in enkele streken te vervangen door individueele restrictie. Intusschen is van bevoegde zijde medegedeeld, dat de aan vankelijk vrije hooge overschrijding van den uitvoer van bevolkingsrubber boven het toe gestane quotum tot geringe afmetingen is te ruggebracht. Het systeem van de heffing van uitvoerrecht op inlandsche rubber moge moeilijk te hanteeren zijn, het beantwoordt in voldoende mate aan het gestelde doel. Er behoeft dan ook geen vrees te bestaan, dat Ned.-Indië de internationale verplichting, welke het op zich heeft genomen, niet zou kunnen nakomen. Juist echter met het oog op de moeilijke hanteering der uitvoerrechten en de bezwa ren, die individueele restrictie voor de bevol kingrubber eveneens met zich brengt, zal de Ned.-Indische regeering ongetwijfeld ook in de toekomst het percentage van de restrictie zoo laag mogelijk wenschen te houden. Al leen wanneer door een belangrijke toeneming van de vraag naar rubber in de Ver. Staten en eventueel ook in andere landen het rub berverbruik aanzienlijk zou vermeerderen, zou op de rubbermarkt een situatie kunnen ontstaan, die beantwoordt aan de hoogge spannen verwachtingen, welke bij het afslui ten der restrictie-overeenkomst door velen werden gekoesterd. De vaste stemming voor rubberaandeelen heeft ook de andere Indische cultuurwaarde gunstig beïnvloed. Van suikeraandeelen kon den H.V.A.'s een lichte koersstijging boeken, op berichten omtrent verdere verkoopen van Java-suiker naar Britsch-Indië en China te gen iets hoogere prijzen. In de eerste maanden van het nieuwe jaar zal een beslissing moeten worden genomen omtrent het al of niet voortbestaan van de Nivas, het semi-officieele centrale verkoop bureau voor Java-suiker. Aangezien een groot aantal suikeronderne mingen, waaronder de grootste, zich reeds hebben doen kennen als tegenstanders van de handhaving der tegenwoordige regeling, moet rekening worden gehouden met de mo gelijkheid, dat het zoo niet tot een opheffing van de Nivas, dan toch in elk geval tot een ingrijpende wijzing van de overeenkomst zal komen, waarop de regeeringsbemoeiir.g met de suiker was gebaseerd. Men zal het ver moedelijk wel niet aandurven, de suiker industrie geheel aan zich zelf over te laten. Al zijn er dan ook voorstanders van een „survival of the fittest" die meenen, dat al leen het uitvallen van de zwakke onderne mingen den toestand in de suiker kan sa nee- ren en de productie kan terugbrengen tot de betrekkelijk geringe hoeveelheid, die onder de tegenwoordige omstandigheden afzet kan vinden, hier staat tegenover, dat het sanee- ringsproces niet alleen aan de Java-suiker- industrie, maar aan de geheele Indische volkshuishouding wonden zal kunnen toe brengen, die niet gemakkelijk te heelen zijn. Tabaksaandeelen hebben niet belangrijk in koers gefluctueerd. Nu de Sumatra-tabaks- inschrijvingen zijn afgeloopen, is het wach ten op nadere publicaties van de maatschap pijen betreffende de kostprijzen van het pro duct. Dank zij de groote opbrengt van den oogst zijn de productiekosten per eenheid aanmerkelijk lager geweest dan in het voor afgaande jaar en de doorsnee-verkoopprijs voor den geheelen oogst ad 1.37 per half K.G. laat dan ook voor de Sumatra-tabaks- cultuur in haar geheel een betrekkelijk be vredigend resultaat, al zal dit voor de maat schappijen onderling wel eenigszins uiteen- loopen. Voor industrieele fondsen was de stem ming goed prijshoudend, zonder dat zich speciale factoren deden gelden. Koninklijke Petroleum trokken slechts weinig belangstel ling, ofschoon berichten omtrent prijsverhoo- gingen in bepaalde streken van Amerika, waardoor de benzineprijs aldaar weer even hoog is als voor den aanvang van den prij zenoorlog, een gunstigen indruk maakten. Meer belangstelling dan de aandeelen trokken de obligatiën van de Koninklijke en de Bataafsche Petroleum Mij. met betwiste goudclausule, in verband met de dezer dagen gehouden pleidooien. Hoewel nog niet te zeg gen is, hoe de beslissing van het Hof zal uit vallen, is dé beurs op een voor obligatiehou ders gunstige uitspraak vooruitgeloopen door een koersstijging der obligatiën. De behandeling van het proces tegen de gemeente Rotterdam is opnieuw veertien da gen uitgesteld; ook de dollarobligatiën van deze gemeente werden tot iets hoogere koer sen verhandeld Overigens bleven de koers fluctuaties op de beleggingsmarkt beperkt. De grondstemming zoowel voor binnenland- sche staatsfondsen als voor gemeenteleenin- gen was echter gunstig. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: Bethlehem Steel 17 15/16, 191/4; Anaconda 6%, 67/8; U.S.' Steel Corporation 221/16, 23 3/8; Amsterdam Rubber 87 1/4, 91, 90M Bandar Rubber 111 1/4, 85; Oost Java Rubber 111, 115, 112 1/4; Serbadjadi 49/4 58; Handelsver. Amsterdam 148, 153, 151K; Koloniale Bank 31 3/4, 33"%, 34; E)eli Batavia Mij. 139'A, 142%; Deli Mij. 120, 125; Senembah 121M, 125 3/4; Ford Automobielfabr. 224 M, 227%, 2261/4; Philips' 219, 221 3/4, 218%; Unilever 76M, 77 1/8, 76; 4 pCt. Koninklijke 81 15/16, 83, 82 11/11 4 pCt. Nederland 1013/4, 101 15/16, 101 3/4; 3 pCt. Nederland 91 1/8, 90 7/8, 9013/16. fBuiteulaud PLAATSVERVANGER IN DE GEVANGENIS. Te Altenburg, in Thueringen, was een man veroordeeld tot een langdurige gevange nisstraf. Aangezien hij pas een zaak had ge opend, waaruit hij moeilijk gemist kon wor den, meldde zich in zijn plaats een zwager aan de gevangenis, die vader van zeven kin deren was. Het bedrog werd pas na eenige dagen ge merkt. De bereidwillige zwager is thans door de rechtbank inderdaad tot zeven maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens valsch- heid in geschrifte, aangezien hij, toen hij zich op het gevangenisbureau kwam aanmelden, een invulformulier met den naam van zijn zwager, den werkelijk veroordeelde, had on derteekend. EEN ACROBATISCHE WALVISCH. De inwoners van Simons-Twon in Zuid- Afrika werden door een sensationeel schouw spel verrast, toen een kolossale walvisch van ongeveer 30 meter lengte de haven binnen zwom en in een zeer sportieve stemming bleek te zijn. De walvisch wierp zichzelf de lucht in om met een geweldigen slag weer terug in zee te vallen. De slag werd kilometers ver in den omtrek gehoord en het water werd meters hoog opgeworpen. De -walvisch ging ook verschillende malen op zijn kop staan, terwijl de helft van zijn lichaam dan boven water uitstak. Wanneer hij weer zijn normale positie innam, ging dit gepaard met een geweldigen slag van zijn staart op het water, welke in geluid sterkte niet voor een geweerschot onderdeed Men veronderstelde dat de walvisch door een zwaardvisch was aangeva'len, maar deskundigen beweerden, dat walvisschen meer van dergelijke speelsche buien zonder eenige reden hebben. Het is dan zeer gevaar lijk hen te naderen. NU „BABY FACE" DOOD IS. Het lot van gansters. Het is geen prettige onderscheiding, in de Vereenigde Staten officieel betiteld te worden als „vijand no. i van het publiek". De eerste drager van den titel. Al Capone, zit veilig op geborgen in een hechte gevangenis op een eiland De tweede drager was de vermaarde Dillinger door de politie neergeschoten. Zijn opvolger, en handlanger „Baby Face" Nelson. dus Nelson met het onschuldige kinderge zichtje, heeft nu den tol aan de beroemdheid (of beruchtheid!) betaald. De politie heeft hem doodgeschoten in een verwoed gevecht met de vuurwapenen. Over deze gebeurtenis wordt nader het volgende gemeld uit Was hington: De procureur-generaal Cummings, heeft medegedeeld dat de beruchte gangsier George Nelson, „Baby Face Nelson", in de buurt van Miles Center (IIHnois) dood is aart getroffen met vijf schoten in de maag, twee schotwonden in de borst en tien in de beenen. Nelson schijnt te zijn bezweken aan de ver wondingen, welke hij Dinsdag bij het vuur gevecht met politiebeambten heeft opge- loopen. Zooals gemeld werd, had Nelson bij dit gevecht twee politiebeambten gedood". Op het courantenlezend pubKek in de Ver eenigde Staten zal dit bericht misschien een ongunstige uitwerking hebben bij dat deel van de lezers dat geneigd is het doen en laten van de „gangsters band'eten en revol- vermannen" te zien door den bril eener val- sche romantiek. „Toch kranig" zullen deze. door prikkellectuur en slechte films uit het spoor gebrachte dwazen zeggen. „Zeker hij is doodgeschoten, maar tot op het allerlaatst heeft hij de politie waar voor haar geld ge geven: 2 agenten schoot hij nog neer als slot van zijn carrière als „no. 1"." „He died game to the last!" Voor de openbare kas is de wijze, waarop „Baby Face" aan zijn eind kwam, nog voor- deelig ook. Er was op zijn aanhouding levend of dood een premie gesteld van 7500, die nu, naar men aanneemt, niet be hoeft te worden uitbetaald. Het ligt echter voor de hand, dat de nabestaanden van de beide gedoode politie-agenten op een deel van dat bedrag rechtmatige aanspraak kunnen maken. HET GASVERGÏFTIGINGSDRAMA TE ZURICH. De tandarts Nael veroordeeld. De rechtbank te Zurich heeft uitspraak gedaan in het proces tegen den tandarts Naef, die ervan werd beschuldigd zijn vrouw te hebben vermoord, verzekeringsbe drog te hebben gepleegd en de wet op de veraoovende middelen te hebben overtreden. In Februari van'dit jaar was op een mor gen zijn vrouw in de keuken dood gevonden, terwijl de slang van de gasbuis was gerukt. De vraag was, of hier van een ongeluk sprake was of dat Naef den dood van zijn vrouw op zijn geweten had. Op den laatsten dag der behandeling wees de president der rechtbank erop, dat men hier te doen heeft met een bewijs door aanwijzingen en dat de vraag was, of die aanwijzingen voor de schuld van den be klaagde zoo talrijk en zoo sterk waren, dat de schuld 'n hoogen graad van waarschijn lijkheid verkreeg. Daarna trokken de juryleden zich terug ter beraadslaging. Eerst na drie uur ver schenen zij weder, waarop de voorzitter me dedeelde, dat de jury den tandarts schuldig achtte, en wel aan moord, verzekeringsbe drog en overtreding van de wet op de ver- doovende middelen. Het O.M. eischte veroordeeling tot levens lange tuchthuisstraf en vervallen verkla ring van het actieve burgerrecht. Onder het uitspreken van den eisch, hield de beklaagde de oogen gesloten. Hij was doodsbleek en nu en dan schudde hij het hoofd. Jluazlecuèüek Onze Vierde November-Opgave. Welke beroepen? De zes door ons bedoelde beroepen waren: 1. Rijkstelefoniste. 2. Bioscoopdirecteur. 3. Bierbrouwer (de vierde voorletter was te veel). 4. Glazenwasscher. 5. Houthandelaar. 6. Bedrijfschef. Opnieuw verklaarden velen, dat zij deze opgave zoo interessant vonden. Toekenning November-prija. Bij 't controleeren der lijst bleek, dat de Novemberprij6 a 2 50 is gewonnen door den heer R. Smids, K. v. 't straat, alhier, met 162 p. Deze prijs is vanaf Maandag bij onze administratie af te halen. Verdere stand der hoogst- geplaatsten volgende rubriek. Onze Nieuwe Ongave. (No. 1 der De- cember-serie). De deeling der Vieren. In de volgende deeling bestaat de dee- ler uit vier en het quotiënt uit zes cijfers (samen de cijfers 0 tot en met 9). Boven dien zijn alle cijfers 4 gegeven. XXXX)XXXXXX 4X4 X(XXX4XX XXXXX XXXXX XXXX4 XX 4X4 X 4 XXX XXXXX XXXXX 4 XX 4 X 4 XX 4 X Gevraagd wordt deze deeling geheel volledig in te zenden. Oplossingen (2 p.)) liefst zoo vroeg tijdig mogelijk, doch uiterlijk tot Vrij- daf 7 Dec. 12 uur aan den Pnxzlo Redactenr van de Alkmaarsehe Cou rant. Na het pleidooi stond hü plotseling op en zeide: „Mijnheer de president, ik kan dat vonnis niet aanvaarden, ik ben geen moor denaar!" Daarna verborg hij het hoofd in de han den en barstte in traden uit. Hij wachtte op de rechtbank, die zich ter beraadslaging had teruggetrokken, was voor den verdach te en het publiek zeer enerveerend. Na een half uur verscheen de rechtbank weer en de president las bet vonnis voor: „Hans Naef werd veroordeeld tot levens lange tuchthuisstraf en tot tien jaar verlies van actief burgerrecht. fchaakcuAciek Probleem 521. Dr. G. Dobbe. ■rn. rn i e f a b o d Tweezet. Oplossing: 1 Dg8. Eindspel 837. Cherta. m l*§ i m t 'ff# m ül 111 IP 'a i» aW a'mm ■mg n ab>- defgb R. Spelmann. Zwart aan zet Zwart dwingt als volgt remise af door herhaling van zetten: 15Tc3! 16 bc3 Pe4 17. Del (na Df3 volgt Lc6!) Lc3 18. Dh4 Lf6 19. Del enz. (Niet 19. Dh6 wegens Pg3 dreigend Pf5.) Eindspel 838. Slobodjan. 'mik H "li-*- m M 'W 1 m m W A W W 'WM abcdefg h Miesowicz. Zwart aan zet. 29 Dhlfüen mat in twee zetten n.1. 30. Khl Th4ff 31. Kgl. Thl mat. De volgende partij werd gespeeld in een landenwedstrijd op 1 Juli 1934. Wit: Schenkirzig (Stiermarken). Zw.: W. Singer (Tirol). Caro-Kann. 1. e4. c6. 2. Pc3 d5 3. Pf3 Lg4 4. Le2 e6. ('t doorspelen van d5 naar d4. heeft noodwendig tot ge volg c5 en de pionnen zijn dan moeielijk te houden). 5. 0—0 Lb4? beter is hier. Pf6 6. edó cd5. 7. Peó! Le2 8. De2 a6. gedwongen anders volgt Db5f enz. en de L. loopt gevaar ook na 8. Pc6 9. Db5. enz. 9. Dg4! Lc3? deze L. mist zwart straks terdege 't beste was tempo-verlies zich te getroosten door Lf8. 10. bc3l Df6 11. f4! 't Paard moet zoolang mo gelijk op eó gehandhaafd blijven. 11h5 Na 11. Pe7 volgt 12. La3! 0—0. 13. Ld6! Td8. 14. Lc7 Te8 (of c8) 15. Lb8 Tb8 16. Pc7 met kwali teitswinst. 12. De2 Dd8. Veel beter was 12. g6 wat blijkt uit wits volgende zet. 13. f5! Db6f 14. d4. Pf6 15. n,a3! Pe4 16. fe6. Hiermede zijn zwarts zwakten blootgelegd. 16f6. Anders valt f7. 17. Pg6 een middellijke dekking van e6. 17. Th6. 18. Pf4 Pc3 19 Dd3. Dc6. 20. Ph5! Kan niet geslagen worden wegens 21. Dg6f 20. Dc7 21. Pg7f. Dg7 22. Dc3. Pc6. 23. Tabl. 0-0—0? Veel beter ware Dc7. Maar zwart wil zijn aanval vasthouden. 24. Lel! Een vernuftig plan. Dat zwart niet ziet. 24Tg6. 25. Lf4ü Tg2f? 26. Kgl. Te2? Zwart ziet nog niets van 't gevaar. 27. Dc6f b:6 28. Tb8 mat. Schakers, bezoekt Zondag van 1(V—1 uur de schaakgelegenheid in de muziek- tuin, ook al bent u geen lid van V. V. V. Dmhw&cUH Aan de Dammers! In onze vorige rubriek gaven wij ter oplossing probleem 1360. Stand. Zw 8 sch op: 8, 9, 10, 11, 12, 13, 17, 26. Wa. 8 sch. op: 27, 28, 29, 30, 34, 36, 38, 42. Wit speelt 27—22. Zwart 12—18? dan wit: I- •V#" vJ.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 13