VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Het winterhulpwerk te Berlijn. Nog steeds de defensie-begrooting. Gemis aan kortheid van debatten. De Kerstinzameling uitgaande van devereeniging De Nederlandsche Dagbladpers". Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENf Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, tfroote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruintte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. N°- 284 Dlt nmpmer bestaat uit vlei bladen. Directeur: C. KRAK. Zaterdag I December 1934 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 13ée Jaargang Uit het Parlement VxtQdiiksch Qvecwkt Steeds minder studenten in de rechten. Rechtsstudie en anti- semietisme. Ambtelijke doofpotterij. De hoofdredacteur van de Angriff, Schwarz en Berk, verrast door een opstel tegen de ambtenarij en het politieke biechtgeheim in de verschillende partij-insanties van de N.S. D.A.P. Hij begint met te. zeggen, dat een ambtenaar in zijn particulier leven nog zoo'n frisch mensch mag zijn, zoodra hij 'in het bu reel tegenover zijn superieuren staat, heeft hij zijn particulier menschzijn afgestroopt en is niets anders dan „de ingemaakte plicht in persoon" en zijn uiterlijk is „een ambtelijke conservë". Ook de revolutie, zegt hij, hééft hieraan weinig veranderd JSidtmlcmd. HET PASSEEREN VAN DE SAARGRENS. Speciale vergunning tijdens plebisciet noodzakelijk. vandaag de aandacht trekt... HARDHANDIG OPTREDEN AANBEVOLEN. Tegen gevaarlijke gangsters. COURANT. Wij hebben de Kamer geprezen, om dat zij zich bewonderenswaardig snel door de algemeene beraadslagingen over de Rijksbegrooting heeft heen gewerkt, maar bij de behandeling van de defensie- begrooting heeft zij geen reden tot lof gegeven. Nadat veel te veel harer leden in eer ste instantie het woord hadden gevoerd (vijf-en-twintig), heeft zij nog weer uren zoek gebracht met replieken, welke grootendeels achterwege hadden kun nen blijven. Ons parlement heeft her haaldelijk getoond, te beseffen, dat het in dezen tijd, nu gevaren dreigen voor de democratie en het parlementaire stelsel, zich moet aanpassen bij het moderne tempo en zooveel mogelijk moet werken in den stijl, der nieuwe zakelijkheid, wil het zich niet impopu- pair maken door breedsprakigheid. Bij de defensiebegrooting heeft de Kamer dit besef echter gemist. Moge het reed6 morgen-aan-den-dag wedergekeerd blij ken. Wij hopen dit ter wille van het aan zien, dat het parlementaire stelsel bij ons volk moet blijven behouden. Ir. Albarda. (s.d.) vreest blijkbaar, dat politieke munt zal worden geslagen uit de voorlezing, door den minister, van de correspondentie, tusschen de Holland- sche en de Indi«che besturen van den marinebond g> -rd, waarin sprake was van overleg mi ,e sociaaldemocratische Kamerfractie. Hij verzocht aan de re geering, een commissie in te stellen.' welke de vraag zou onderzoeken, of Kamerleden, van zijn richting hebben medegawe$ifc<i£Qv.eenige, ^voorbereiding tot de dh'gèregeTcthederi op de vloot. Bij voorbaat verklaarde ir. Albarda zich? be reid, onder eede te getuigen, en uit biet resultaat van het onderzoek zou hij alle consequenties trekken. Maar als uit het ondérzbek bleek, dat de Kamerleden niet hadden medegewerkt aan genoem de voorbereiding, dan zou de regeering dit ook duidelijk moeten verklaren. Minister Deckers antwoordde intus- schen, aan een dergelijk onderzoek niet de minste behoefte te gevoelen, en so ciaaldemocratische Kamerleden nooit te hebben beschuldigd van dingen, als waarover ir. Albarda gesproken had. Intusschen brandde de heer Tilanus (c h.) daarna toch. tegen de S. D. A. P. los, omdat zij z. i. wel zegt, het gezag niet te ondermijnen, en die ondermijning misschien innerlijk afkeurt, maar het toch niet laten kan. Wat zij niet wil, dat doet zij, aldus de heer Tilanus. Hij herinnerde ons aan het woord van Pau- lus: „Het goede, dat ik wil, doe ik niet, maar het kwade,.dat ik niet wil,- dat doe ik Maar wij hebben niet den indrqk, dat ir. Albarda het woord van dien apostel in dit verband spoedig tot het' zijne zal maken! b De heer Duymaer van- Twifet (a.i.) heeft voorzitter Ruys de Beerenbrouck verontschuldiging gevraagd, omdat hij zich gister zoo lastig en roerig was op getreden. Hij heeft er niet bij gezegd: „Ik zal het nooit weer doen." Maar hij heeft wel de verklaring gegeven: hij was zoo vreeselijk boos op mr. Westerman (n.h.) geweest. Die is zoo'n defaitist! Mr. Wes- feiman heeft zich' verdedigd, zeggende, dat hij niet uit sadisme de zwakte van de weermacht signaleert. Men weet, dat de minister de houding van generaals heeft afgekeurd, die wachten, tot zij pen sioen hebben, en dan den toestand van het leger openlijk afkeuren. Mr. Wester man verdedigde de officieren, die te ken nen geven, dat er heel wat aan de weermacht ontbreekt Men moet, zeide hij, in aanmerking nemen, dat zij op verkiezingen weinig invloed plegen te oefenen. Gouden sterren en kragfen, plui men en kwasten komen niet op kiezers vergaderingen, merkte hij op. „Kwasten ook niet?", vroeg de heer Wijnkoop. „Niet in den zin van militaire ornamen ten" antwoordde mr. Westerman. Het was niet slecht. En het is des te grappi ger, als men bedenkt, dat mr Wester man en de heer Wijnkoop vermoedelijk elkander beschouwen als iets, met we'ks naam ook wel een militair ornament wordt aangeduid. Plegen niet beiden te schitteren op kiezersvergaderingen. Voorts kreeg mr. Westerman het aan den stok met den heer Schaepman. Hij noemde diens verontwaardiging „net echt',', woorden, welke, naar de voorzit ter mededeelde, uit de Handelingen moeten vervallen. De heer Schaepman beantwoordde deze minzaamheid door mr. Westerman een chauvinist te noe men, die het vaderland naar den kelder helpt. Jhr. De Geer (c. h.), de houding der vrijz.-dem. besprekende, haalde een aar dige herinnering op aan 1907, toen hun fractie had afgesproken, tegen minister Van Rappard's begrooting van oorlog'te stemmen.. Echter stemde onverwachts vrijwel de geheele rechterzijde tegen en om den minister toen niet te laten dui kelen, stemden, nadat vier vrijzinnig democraten en tal van rechtschen een „tegen" hadden laten hooren, de vijf overige vrijzinnig-democraten vóór, ge waarschuwd door hun leider, prof. Drucker, die een luid „voor" liet hoo ren. Jhr. De Geer vertelde deze geschie denis, omdat de vrijzinnig-democraten .nu. tegen minister Deckers' begrooting zullen stemmen, maar toch niet wen- schen, dat het Kabinet zal heengaan, zoodat zij, aldus jhr. De Geer, hopen, dat de begrooting ondanks hun tegen stemmen zal worden aangenomen. Mr. Joekés (y. d.) stelde hiertegenover, dat, a-ls een groot deel der Kamer had ge hoond, in elk geval bezuiniging op de militaire begrooting te wenschen, de re geering z. i. hiermede rekening zou heb ben gehouden. De heer K. ter Laan (s. d.) heeft bij de artikelgewijze, behandeling voorgesteld, ee.. beroepsinstantie in te stellen betref fende toekenning van uitkeeringen aan mobilisatieslachtoffers, maar de heeren Spring (r, k.),en Rutgers van Rozenburg ,(c. Ir),, alsmede minister Deckers ver klaarden, dat de tegenwoordige regeling röepel genoeg is. Een verzoek van me vrouw BakkerNort (v. d.), om de uit keeringen niet te verminderen, als de mobilisatieslachtoffers inwonende, ver dienende kinderen hebben, van wie zij nu afhankelijk moeten zijn, kon Z. Exc. wegens geldelijke bezwaren niet inwil ligen. De defensiebegrooting is afgehandeld J Hierover en over het voorstel-K. ter' Laan wordt Dinsdag gestemd. In een avondvergadering heeft de Ka mer de begrooting van koloniën afge handeld, welke, met de stem van den heer Sneevliet (r. s.) tegen, is aangeno men. Op deze begrooting is voor het eerst een post van twaalf millïoen gebracht als tegemoetkoming aan Nederlandsch- Indië in de bestrijding van de uitgaven voor de marine. Dit is niet overeen komstig de conclusie van de commissie- Idenburg, welke alle maritieme uitga ven ten laste van de Rijksbegrooting wilde brengen, waarbij Indië dan vijf millioen aan de Rijkskas zou bijdragen. Zulks ging de regeering te ver. Zij kwam tot een vergoeding van het moe derland aan Indië tot een minimum van vijftig nercent. De wetgever zal dan het percentage jaarlijks vaststellen. Voor 1935 heeft de regeering het op zestig bepaald. Vandaar de twaalf millioen op de begrooting van koloniën. Het regeeringsvoorstel ontmoette wei nig instemming. Alle sprekers voelden er meer voor, dat de kosten ten laste van Nederland zouden komen, al dan niet met een (van de omstandigheden afhan gende) bijdrage van Indië. Alle spre kers dat waren de heeren Van Kem pen (lib.), Cramer s. d), Van Boetzelaer van Dubbeldam (c. h.), Rutgers (a. r.), Róestam Effendi (c.. p.), Schaepman (r. k.), Sneevliet (r. s.) en Joekes (v. d.) Vogels van diverse pluimage, zooals men ziet. En verscheidenen hunner meepden, dat de vlootkosten op de Ne derlandsche begrooting dan niet ge splitst moesten worden tusschen „defen sie" en „koloniën", maar dat alles op „defensie" moest komen. Men liet het nu niet op een hoofdelijke stemming aan komen, omdat, naar minister Colijn na drukkelijk verklaarde, de door de regee ring voorgestelde regeling voorloopig is. Over het voorstel der commissie-Iden- burg moet de regeering npg beslissen. De heeren IJzerman (s. d.) en Van Boetzelaer van Dubbeldam voerden over Cura^ao een debatje met den bewinds man. De economische toestand van dit gewest is gunstig (vanwege de daar ge vestigde petroleumnijverheid), maar mi nister Colijn zeide, dat men den dag niet moest loven, voordat het avond is. De ervaring heeft hem voorzichtigheid ger leerd. De heer K. ter Laan stelde moties voor betreffende terugbetaling van stu die-toelagen aan onderwijzers, die voor de hoofdakte hebben gestudeerd en naar Indië willen. Deze terugbetaling aan onderwijzers, die niet geslaagd zijn of eerst na den gestelden tijd van drie jaar, geschiedt nu onder een nieuwe re geling, welke gunstiger voor hen is dan een vroegere. In de eerste motie werd gevraagd, terugwerkende kracht aan deze nieuwe regeling te geven. De twee de motie betrof onderwijzers, die wel tij dig geslaagd zijn, maar die niet naar Indië worden gezonden, omdat het on derwijs daar ingekrompen is. In deze motie werd hetwenschelijk genoemd, dat zij de toelagen niet zouden moeten terugbetalen. De Kamer heeft echter beide moties verworpen. Minister Colijn had, wa-t de eerste aangaat, verklaard, dat het geven van terugwerkende kracht tot niet te overziene consequen ties zou leiden en dat in bepaalde geval len altijd soepelheid kon worden be tracht. Dit laatste gold blijkens 's minis ters verklaring ook voor de tweede cate gorie. Deze heeft voorts de hoofdacte en zal er wel eens van profiteeren. De N.S. D.A. P. verambtenaart. De voorzitter van het college van raadsheeren te Berlijn Spiéwock heeft dezer dagen mededeelingen gedaan omtrent het winterhulp werk in de Rijkshoofdstad. Daaruit blijkt, dat den vorigen winter in het geheel 1.350.000 personen als be- hoeftigen ondersteuningen uit het winterhulpwerk ontvingen. Dit jaar. is het aantal belangrijk geringe: en berikl noe niet let mffltoei Men dagen raid 1 millioen en: de verdere bijdra- gen voor het winterhulpwerk en de aflos singspakketten ruim 1 1/4 millioen, zoodat men midden November over totaal 3 mil lioen mark kon beschikken. Een groot ge deelte van het bedrag is reeds uitgegeven. Zoo werden reeds in de eerste weken 450 wagons aardappelen, tezamen 1.6 millioen mud, naar Berlijn gebracht en uit de opslag plaatsen werden reeds 700.000 mud gegeven Voor steenkolen werd reeds meer dan 300.000 mark uitgegeven en 275.000 mud werden verdeeld, hetgeen meer bedraagt dan het vorige jaar, zoodat daar het aantal be- hoeftigen geringer is, er per hoofd iets meer kon worden verstrekt. Voorts werden uit de inzameling van levensmiddelen 100-duizen- den pondspakketten verdeeld. Spriewock ver klaarde,' dat verwacht kan worden, dat de leuzen, waaronder het winterhulpwerk is be gonnen, zullen worden vervuld. Maar hiermede is de nood nog lang niet gelenigd. Het is heel moeilijk, om in de be hoefte aan kleeding te voldoen, hoewel in honderden vertrekken een paar duizend vrouwen vlijtig bezig zijn, de ingezamelde kleedingstukken te verstellen en pasklaar te maken of uit geschonken stoffen nieuwe klee ding te vervaardigen. Dezelfde moeilijkheden ondervindt men met de woninginrichtingen, wat alleen te Berlijn zijn er nog honderden gezinnen, aan wie wel aardappelen en steen kolen konden worden verstrekt, maar die geen fornuis of kachel hebben, om de woning te verwarmen of het eten te koken. De Juristische Wochenschrift bevat een beschouwing over de sterke daling van het aantal studenten in de. rechten aan de Duit- sche universiteiten. In 1871 studeerden er in het zomersemester 3000 jongelui jura en hun aantal steeg in den loop van de jaren gesta dig tot ongeveer 12.000 in het wintersemester 1906—1907. Hierop trad een daling in, om dat het voor jonge juristen toen reeds bijna onmogelijk was, binnen afzienbaren tijd een betrékkking te vinden, waarvan men leven kon; zoodoende waren er in den zomer var. 1914 nog maar iets meer dan 9000 studenten in de rechten. Na den oorlog begon echter weer een ware stormloop naar dezen tak van studie, zoodat in het begin van het laatste inflatiesemester in den winter van 1923 op 1924 er 23.000 juridische studenten waren De stabilisatie veroorzaakte als overal een li* „Geen gift is te klein, geen bijdrage te groot" zoo werd in de eerste oproeping geschreven. Geen gift is te kleinIn haar algemeenheid is dit juist de inzamelaars zullen natuurlijk ook de geringste bijdragen dankbaar aanvaarden maar allen, die in staat zijn iets af te zonderen voor dit mooie doel, moeten er voor zorgen, dat het óók op hen persoonlijk slaat. Geen gift mag te klein zijn! Het Nederlandsche volk is opgeroepen voor een groote zaak,'een zware taak: Kerst vreugde te brengen in de gezinnen der be- hoeftigen. Het getal der hulpbehoevenden is ontstellend' groot, het leed, dat zooveel mo gelijk gelenigd moet worden, ontzettend zwaar. Daarom zal er slechts van leni ging van den nood sprake kunnen zijn, als er veel, zeer veel geld inkomt. Er is nu in honderden, duizenden gezinnen een verwach ting gewekt Die moet vervuld worden Dit is alleen mogelijk, als elk, die zoo ge lukkig is, nog te behooren tot het deel der bevolking, dat niet behoeft te ontvangen, maar nog (iets of veel) geven kan en mag, zich geheel aan deze zaak geeft. Men vrage zich niet afmet hoe w e i n i g kan ik er mij afmaken, maarhoe veel kan ik geven. Giften voor dit doel hebben niet het ka rakter van een aalmoes, zij zijn een of fer. De gever ontzegt er zichzelf, als het noodig is, iets voor. Natuurlijk zullen er dan toch nog vele kleine giften komen; het penningske der weduwe was immers ook een offer. Maar als wij dit penningske als maatstaf nemen, zullen er bij de inzameling ook vele pennin gen komen, dan zal er ook zilver klinken en bankpapier ritselen. Zij die kapitaal bezitten en zfj die nog werken, hebben hier een t a a k te vervullen Ete giften moeten stoomen. Ook in deze kan ons kleine volk zich weer eens groot too- nen! Er kan ook zoo nuttig mét lijsten gewerkt worden* Wie neemt op fabriek, werkplaats, kantoor of winkel het initiatief om zoo'n lijst aan te leggen? Wie collecteert op vergade ringen; op concerten, op uitvoeringen? Pen ningmeesters van vereenigingen of clubs die goed bij kas zitten, hebben ook een taak te vervullen. Wie terwille van zijn zwaar-getroffen me- demenschen zich de zwaarste opoffering ge troost, zal voor zichzelf het beste Kerstfeest vieren. Er moet., als de inzameling is afgeloopen, gezegd kunnen worden: Geen gift was te klein! Dus: Met elkander voop een ander! tijdelijke daling tot 16.400 in 1925, doch daarna begon een nieuwe stijging zoodat er in de jaren 1928 en 1929 opnieuw bijna 23.000 waren. Er ontstond een „academisch proletariaat" en de praktijk en de vele waar schuwingen bereikten thans ophieuw een steeds sterker wordende daling, zoodat er in het zomersemeser van 1933 nog maar 15.115 en in het wintersemester daaropvolgend 13.443 studenten in de rechter werden geteld. Thans is het totaal aantal studenten voor alle faculteiten tot 15.000 beperkt, zoodat ook in dezen tak van studie een nog verdere scherpe daling zal intreden. Van de studen ten in de rechten in het wintersemester 1933 1934 waren er 13.163 Duitschers en slechts 4.757 buitenlandsche studenten aan de'Duit* sche universiteiten. Van deze Duitsche stu denten in de rechten waren er 8.900 protes- tantsch, rond 4000 katholiek en slechts 4ówa- ren Joden. De anti-semiétische „Jodcnpara- graaf" heeft dus wel heel sterk zijn invloed doen gelden en deze 46 waren ook allen reeds oude studenten, want van de studenten in het eerste semester, totaal 1059 was er geen enkele meer Joodseh. Erger vindt hij, dat ook buiten het ambte lijke leven deze ambtenarij zich begint door te zetten. Als tegenwoordig de een of andere zaak eens verkeerd gaat, zegt hij, als een openbare aangelegenheid in kwaden reuk komt, een mensch dwaalt, die. leider is, een nationaal-sociaüst faalt, een opgeblazene uit eenspat als een luchtballon, dan wordt er steeds de een of andere organisatie, een be- roepsbond of een instantie gevonden, die over de heele zaak de sluier van de vergetelheid werpt. Wat is dat voor onzin, roept van Berk. Al onze successen hebben wij te danken aan ons niet-ambtelijk karakter. Toen de officieele instanties begonnen te fa'en, werden wij groot; toen het volk bij de autoriteiten geen Hulp meer vond, sloot het zich bij ons aan En nu moet het plotseling overal stooten op de onfeilbaarheid van het ambtsgewaad ook in de partij, in de beroeps- of economische organisaties? Heel spoedig zal de stemming tot ijs verstijven. De regeeringscommissie heeft een ver ordening gepubliceerd, waarbij dé inreis i.i het Saargebied van 27. December tot 2G Januari, den tijd dus, waarin de da tum van de mrin'g: valt, zee»' bemoeilijkt woult. Het wihterhulpwerk te Berlijn. (Dag. Overzicht). Brand in eep mijn te Saarbrücken. (Buitenland). Na het huwelijk van de hertog en de hertogin van Kent. (Buitenland). Auto tegen lichtmast nabij Half weg gereden, ernstig gewonden. (Binnenland). Nog een verkeersongeluk te Half weg. (Binnenland). Auto door trein gegrépen te Nij- kérk, inzittende licht gewond. (Bin nenland). De loonsverlaging van het spoor wegpersoneel. (Binnenland). Uit het parlementaire levén. (Ar tikelen). De vier van de „Uiver" te Parijs gehuldigd. (Luchtvaart). Boerderijbrand te Heiloo. (Stad en Omgeving). (Zie verder eventueel laatste berichten.) Met uitzondering van de Saarlanders en de stemgerechtigden, moeten alle per sonen, die de grens willen passeeren, voorzien zijn van een speciale vergun ning, welke ieder oogenblik ingetrokken kan worden. Bovendien moet zii binnen 24 uur na het passeeren van de grens aan de politie worden getoond. De prijs van deze vergunning bedraagt twintig francs. Stemgerechtigde personen kunnen volstaan met het toonen van hun pas en hun oproep om te stemmen. Voorts heeft de regeeringscommissie den hoofdredacties van alle bladen, die in het Saargebied uitkomen, mededee- ling gedaan, dat aangezien de gratis verspreiding van propagandabladen den laatsten tijd moeilijkheden heeft opgele verd, de politie besloten heeft, deze Ver spreiding te verbieden. De bladen dienen de autoriteiten voortaan tijdig ervan in kennis te stellen, in welke gemeenten en wanneer zij van plan zijn, propaganda nummers rond te deelen. Zij mogen niet eerder met verspreiding ervan beginnen voor toestemming is verkregen van de bevoegde instanties. Dezer dagen heeft de New-Yorksche politie commissaris Lewis J. Valentine een onder ge geven aan zijn mannen om gevaarlijke gang sters niet meer met flu>veelen handschoenen aan te pakken, en niet. terug te deinzen voor de scherpste middelen. Eigenlijk was deze order meer een uitbarsting van woede, toen Valentine geërgerd werd door het optreden van een 25-jarigen gangster, die in de laatste z-vfn jaar reeds 18 maal was geattesteerd

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1