DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Tbaqdiiksch OoeczicAt 3$juitemla*id Van der Horst. Duitschland geeft Frankrijk 900 millioen frs. MET ELKANDER VOOR EEN ANDER! No. 286 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeurs C. KRAK. Dinsdag 4 December 1934 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 136e Jaargang In ruil voor de Saarmijnen. GEHEIMZÏNNJGÊ UITLATING VAN GOEBBELS? Tijdens een rede te Stettin. D SSE DG Kerstinzameling uitgaande van de vereeniging „De Nederlandsche Dagbladpers". DI=]G -BELGIE WORDT GOEDKOOPER. Verlaging spoorweg- en post- tarieven. GOEDKOOPER REIZEN IN ENGELAND. KUNSTHANDEL U slaagt bij ons voor aparte geschenken. Wat vandaag de aandacht trekt... ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0-25, rfroote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Omtrent het tusschen de Fransche en Duitsche gedelegeerden verkregen ap- coord ter regeling van de Saarkwe6tie wordt nader door Reuter gemeld, dat hierbij van de veronderstelling is uitge gaan, dat de bevolking van het Saarge- bied zich vóór terugkeer naar Duitsch land uitspreekt. In dat geval zal aan Frankrijk 900 mil lioen francs worden betaald; er zijn maatregelen vastgesteld, om te voor komen, dat door de betaling in contanten van dit bedrag de deviezenpositie van Duitschland slechter wordt. Frankrijk krijgt gedurende vijf jaar, zonder daar voor een vergoeding te betalen, de ex ploitatie van de Warndtmijn, waarvoor echter een maximumproductie is vast gesteld, welke niet mag worden over schreden. Bovendien wordt aan Frank rijk een bepaalde hoeveelheid steenkool geleverd uit mijnen, die thans nog in Fransch hezit zijn, doch die na het ple bisciet Duitsch zouden worden. Voor de sociale verzekering zijn eveneens bepa lingen vastgesteld. Voorts is overeengekomen, dat de ga ranties voor de stemgerechtigden, welke zijn opgenomen in de Raadsresolutie van 4 Juni j.1., ook tot de niet-stemge- rechtigden uitgestrekt zullen worden, voor zoover zij op den dag, dat het ple bisciet wordt gehouden, drie jaar in Let Saargebied wonen. Bovendien is be paald, dat bewoners van het Saargebied gedurende één jaar het land kunnen verlaten, zonder dat daardoor echter inbreuk wordt gemaakt op de Düitsche wetgeving in zake het staatsburger schap. Voor personen, die minder dan drie jaar in het Saargebied zijn geves tigd, zijn overgangsbepalingen vastge steld. Uit Parijs meldt Reuter, dat men vol gens de „Information" in politieke krin gen aldaar de financieele deelen van het accoord als een belangrijke gebeurtenis beschouwt, die vooral te danken is aan den goeden wil der Fransche en Duit sche onderhandelaren. Met voldoening stelt men vast, dat het accoord een be slissende stap is in de richting van den Europeeschen vrede. Het blad zegt ver der, dat het Saaraccoord, na de regeling der Frans ch-Duitsche economische kwesties, de ontspanning, welke thans tusschen Frankrijk en Duitschland valt waar te nemen, slechts kan doen toe nemen. Duitsche voldoening. Het feit, dat de onderhandelingen der Saarcommissie te Rome tot een princi- pieele overeenstemming hebben geleid, wordt uit den aard der zaak, zoo meldt de Berlijnsche corresp. van de Tel., in politieke kringen ie Berlijn zeer gunstig beoordeeld. Men is er algemeen van overtuigd, dat thans de groote moeilijk heden, waarvoor men algemeen met het oog op het a.s. phebisciet vreesde, uit den weg zijn geruimd. De Berlijn sche avondbladen geven dan ook uiting aan hun voldoening. Zoo schrijft het „Berliner Tageblatt": „De onderhandelingen" te Rome, die thans tijdig vóór de besprekingen in den Volkenbondsraad zijn beëindigd, waren met bezorgdheid tegemoetgezien. Nadat echter ook de Fransche minister van Buitenlandsche Zaken in de Kamer heeft verklaard, dat Frankrijk aan de besluiten van den Volkenbond geen moeilijkheden in den weg zal leggen, wanneer het plebisciet ten gunste van een terugkeer van de Saar naar Duitschland uitvalt, schijnen thans in geen enkel opzicht meer gevaren te dreigen voor de rustige afwikkeling van deze aangelegenheid. De houding van de Fransche delegatie te Rome is boven dien een gunstig voorteeken voor den tijd dat de Duitsch-Fransche betrekkin gen niet meer door het Saarprobleem zullen zijn belast." Genève optimistisch. Op het secretariaat van den Volken bond, aldus de correspondent van de Tel. te Genève, vertrouwt men er, op grond van de berichten, welke avond uit Rome zijn binnengekomen, stellig op, dat de behandeling van de Saarkwestie voor den Raad rustig en zonder moei lijkheden zal verloopen. De president van de commissie van drie, baron Aloisi. zal heden te Genève arriveeren en terstond zijn rapport voltooien. Het is mogelijk, dat hij hiervoor ook nog den Woensdagochtend noodig zal hebben. De Raad zal Woensdagmiddag bijeen komen en in een vertrouwelijke zitting van het rapport kennis nemen; naar alle waarschijnlijkheid zal het dan Don derdag in een openbare zitting worden afgehandeld. Als definitief blijkt, dat de besprekin gen te Rome hebben geleid tot een ac coord tusschen de Fransche en Duitsche regeeringsvertegenwoordigers over alle geschilpunten, zullen in de zitting van Donderdag slechts korte verklaringen worden afgelegd. In elk geval zal minis ter Laval het woord voeren. Waar schijnlijk zal het rapport nog in dezelfde zitting worden aangenomen. SCAPINI OVER FRANKRIJK EN DUITSCHLAND. De in den oorlog blind geworden Fransche afgevaardigde Scapini voorzit- ter van de vereeniging van tijdens den oorlog blind geworden frontstrijders, die een langdurig onderhoud heeft gehad met von Ribbentrop is door „La Presse geïnterviewd over zijn indrukken. Scapini begon zijn uiteenzettingen met den uitroep: „Wat moet men beginnen met deze kamer, waar tallooze zwetsers iemand verhinderen te sprekenMaar ik zal de gelegenheid bij de eerste ae beste debatten over de buitenlandsche politiek aanvatten om mijn standpunt en de dienovereenkomstige conclusies uiteen te zetten". Scapinis standpunt is als volgt. Men moet niet steeds naar het verle den terug grijpen, maar het heden laten spreken. Bij de oorlogspsychose, die den huidigen toestand van Europa ken merkt moet alles gepoogd worden om een conflict te vermijden. Het feit, dat von Ribbentrop naar Parijs is gekomen om voeling te nemen met talrijke per soonlijkheden is een duidelijk bewijs, dat Duitschland zoekt naar een andere modus vivendi. Frankrijk moet daar re kening mee houden. Voortgaande komt Scapini te spreken over het boek van Hitier „Mein Kampf" en merkt in verband met het Saargebied op dat wanneer Hitier niet wil er geen incidenten zullen ontstaan. Wat de Duitsche bewapening betreft, moet men rekening houdende met de gegeven fei ten op voet van gelijkheid met elkander onderhandelen, d. w. z. een wederzijd- sche óverëenkomst sluiten, op grond waarvan de bewapeningen van beide landen zoowel uit organisatorisch als materieel gezichtspunt aan controle zullen worden onderworpen. Voorts geeft Scapini uiting aan zijn bezwaren tegen een bondgenootschap met Rus land. Wat Scapini ten slotte wil komt op het volgende neer: herstel van het evenwicht in Europa door oplossing van het probleem FrankrijkDuitsch landItalië, waarbij Engeland, voor zoover het zich beschuwdt als een Eu- ropeesche mogendheid, niet gedesinte resseerd kan zijn. DE MOORD OP KIROW. Ontslagen en arrestaties. Het Volkscommissariaat van Binnen- landsche Zaken en de chef der politie te Leningrad hebban den p'aatsvervangend leider der'Leningrader politie en óes van diens medewerkers van hun func ties ontheven en gearresteerd. Tegen hen zal een procedure wegens nalatigheid bij de bescherming van Sovjet autoriteiten worden ingeleid, zulks in verband met de moordzaak- Kirow. Actie tegen terroristen. De ambtenaren van het commissari aat van Binnenlandsche Zaken hebben te Moskou 33 en te Leningrad 40 perso nen gearresteerd wegens terroristische activiteit in de Sovjet Unie. Tot hen behoort de plaatsvervanger van den leider van den Chineeschen Oosterspoorweg, Eismont. Het stoffelijk overschot van Kirow naar Moskou. Maandagavond werd het stoffelijk overschot van Kirow op plechtige wijze overgebracht naar het station te Leningrad. Stalin, Molotow en Worosjilow hebben tezamen met den opperbevelhebber van het militaire district Leningrad de baar begeleid. Vandaag zal het stoffelijk overschot te Moskou aankomen. De crematie zal plaat6 vinden in den nacht op 6 Dec. De urn zal dien dag op het Roode Plein Dc arrestaties te Leningrad, te Moskou worden bijgezet. De gearresteerde chef van de geheime politie te Leningrad, Modwed, diens as sistent, Fomin, en zes andere hooge functionnarissen, die tegelijkertijd zijn aangehouden, zijn cude leden der Com munistische Partij, die ongeveer 17 dienstjaren hebben bij de Sovjet Russi sche geheime politie. Modwed was wegens zijn groote ver diensten twee malen begiftigd met de orde van de Roode Vaan. Wegens de onderdrukking van een opstand in Mid den Azië had hij voorts een eere-wapen ontvangen. Als chef van de geheime politie in den Kaukasis, was hij bekend als een krachtige figuur. Fomin was eveneens sinds 1917 lid der Communistische Partij. Hij was inge deeld bij de bizondere afdeeling van de Gejeoe voor den strijd tegen de Kolts- jaks. De overige gearresteerden zijn tot nu toe niet zoo zeer bekend geweest. De chef van de geheime politie, Jago- sa, heeft zijn plaatsvervanger Agranow opgedragen de politie te zuiveren. Voorts is een zuiveringsactie aangekondigd bij het O. M. te Leningrad. Het onderzoek zou hebben uitgewe zen, dat de moord op Kirow niet moet worden beschouwd als een op zich zelf staand geval, doch dat contra-revolu- tionnaire elementen maatregelen zou den hebben getroffen om met terroristi sche middelen op te treden tegen de Sovjet autoriteiten. Een geheimzinnige toespeling op „toe komstige gebeurtenissen" welke Göbbels in een rede te Stettin heeft gemaakt, heeft aan leiding gegeven tot allerlei voorstellingen. Göbbels sprak over een taak, waartoe de tijd nog. niet was gekomen en voegde er aan toe, dat Duitschland het stoutmoedigste experi ment ten uitvoer zal brengen, dat de geschie denis ooit aanschouwd had. De regeering, die geschiedenis wil maken, zeide hij, moet den moed hebben om groote stoutmoedige beslissingen te nemen. Men vraagt zich nu af, op welke van de Duitsche problemen Göbbels heeft gedoeld. In Nazi- tóngen hoort men herhaaldelijk spreken over een „vreemd avontuur" zoowel voor als na de volksstemming over het Saargebied, welke een uitweg moet zijn voor den nat. socialistischen geestdrift. In bevoegde kringen worden de geruchten over een vreemd avontuur onbetrouwbaar geacht. INCIDENT IN BERLIJNSCHE KERK. Begin eener tumult-campagne? Zondag is het in de Apostel Pauluskerk te Berlijn tijdens de preek van een predikant der belijdende synode, tot een onverkwikkelijk in cident gekomen. Eenigen tijd geleden was de bekende pre dikant van de Apostel Pauluskerk von Rabe- nau, die tot de Belijdende Synode behoort, op grond van de verordeningen van rijksbis schop Mütler uit zijn ambt ontzet en met verlof gezonden. De leiding werd daarop door het consistorie der kerk aan ds. Rotter- berg toevertrouwd. Nadat de rijksbisschop verleden week de verschillende onwettige verordeningen, die hij had uitgevaardigd weer had ingetrokken, droeg dr. Rotterberg de leiding weder over aan ds. Rabenau. Ds. Kube zou den ochtenddienst in de Apostel Pauluskerk leiden. Hij beperkte zich tot de liturgie en had aan ds. Rabenau de predikatie overgelaten. De dienst was der halve zelfs volgens de verordeningen van rijksbisschop Müller volkomen rechtmatig. Toch bezette de Duitsch-Christelijke predi kant Peter voor het begin van den dienst het altaar, nadat hij van te voren de deur van de sacristie gesloten had. Van het altaar af verstoorde hij daarop ononderbroken, ge steund door ongeveer 40 Duitsche Christe nen die hem omringden, den dienstDe Duitsch-Christelijke organist hielp daarbij mee door gedurende de preek voortdurend het orgel te bespelen. Het zou voor de aan hangers van ds. Rabenau zeer gemakkelijk geweest zijn de rustverstoorders uit de kerk te verwijderen, daar zij in aantal sterk domi neerden. Zij lieten dit evenwel na, uit. eerbied voor de plaats waar zij zich bevonden. Nadat ds. Rabenau twee uur lang tever geefs gepoogd had aan het woord te komen, verliet hij ^net zijn gemeente, die uit vele hon derden aanhangers bestond, de kerk en "was hij genoodzaakt zijn advent-godsdienstpefe ningen in de open lucht te houden. Het is gebleken, dat deze verstoring,van den dienst door ds. Peter slechts een onder deel van de Duitsch-Christelijke maatrege- Alle couranten in Nederland hebben een aanval op de beurs van hun lezers geopend. Moeten wij al weer offeren, zult ge zeggen? Ja, maar. DE NEDERLANDSCHE REGEERING heeft twee millioen gulden be schikbaar gesteld voor een extra Kerstgave voor de werkeloozen in Nederland. DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS vraagt nu voor de behoef- tigen niet-werkeloozen en die zijn er immers ook zoo velen in ons land een offer van U, opdat ook zij met Kerstmis een uitkeering zullen krijgen. Met volle instemming en medewerking van de Regeering is deze oproep voorbereid; de burgemeesters in Nederland zijn op de hoogte gebracht en aan hen zullen straks de binnengekomen gelden worden overgemaakt. Zij zullen dan naar eigen inzicht aan de behoeftigen in hunne gemeenten een extra uitkeering kunnen doen, wanneer iedere lezer een gift, groot of klein, aan zijn krant zal toezenden. MAAKT MET KERSTMIS DUIZENDEN BLIJDE GEZICHTEN en Uw Kerstmis zal er des te gelukkiger door zijn. Vergeet voor een oogen- blik al wat verdeelt en scheidt en steunt met uw gave, groot of klein, dezen a'gemeenen oproep. Zendt ons uw riks, gireer ons een pop, Want op die daad, daar rust zegen op. DOs^C- len is. De Duitsche Christenen zouden door een rondschrijven het parool uitgegeven heb ben de godsdienstoefeningen van de Belijden de Kerk op ieder mogelijke wijze te verstoren en een zoodanig tumult te veroorzaken, dat de politie de bijeenkomsten zou moeten ver bieden. De Belgische ministerraad heeft een aantal maatregelen vastgesteld tot verlaging dier kosten van levens onderhoud. Deze maatregelen heb ben betrekking op de ordening van den handel 'in vleesch en vleesch- waren, terwijl voorts de spoorweg- tarieven' en 'de posttarieven worden verlaagd. 'De ministerraad heeft den tekst goed gekeurd Van'eeü decreet, waarbij de wet geving wordt aangevuld, welke de straf bepalingen bevat t?gen aantasting van het crediei van den staat. ,Ten slotte zijn maat regelen vastgesteld-ter bestrijding der werk loosheid. DE LEIDER DER REBELLEN IN ASTURIE GEARRESTEERD. In Ablana, in do .nabijheid van do Noord-Spaansche. stad Oviod, is gister morgen de organisator en leider van den Gctoberopstand in Asturie, de vroe gere Voorzitter van den Asturischen provincialen landdag en secretaris-ge neraal van het A^tupische mijnwerke-s- syndicaat Ganzalez Pena, door de politie gearresteerd. Hiermede heeft men, naar verklaard wordt de voornaamste verantwoordelij ke voor den opstand en voor de daarbij bedreven Wreédhèden onschadelijk ge maakt. Men was eerst van meening ge weest, dat. de man reeds over de Spaansch-Fransche grens was ontko men, doch later bleek, dat hij zich al dien tijd in de Asturische wouden had verborgen gehouden. De naderé bijzonderheden omtrent zijn arrestatie zijn no^ piet bekend. Waar schijnlijk zal Pena in verband met den nog voortdurenden staat van beleg voor een krijgsgerechtshof terecht staan. De vier groote Engelsche spoorwegmaat schappijen hebben besloten tot belangrijke reducties in het nieuwe jaar van de spoor wegbiljetten voor personenvervoer. De goed- koope zomer-kaartjes zullen het geheele jaar keldjg blijven en retourbiljetten zullen een piaand geldig blijyen, tegen den prijs van een stuiver per mijl voorde derde klasse. De prijs van een eerste klasse retour zal in de meeste gevallen dezelfde worden als men nu voor de derde' klasse betaalt en de prijzen van'de toeristenkaartjes van Mei tot eind Octöber zullen voor de eerste klasse met 26 én voor de derde'met 18 procent verlaagd vyorden. Een tweede klasse bestaat, naar men weet, in Engeland al lang niet meer, LANGESTRAAT 21. Tel. 2510. Pakjes kunnen morgenavond bezorgd worden op den door U bepaalden tijd. Duitschland biedt Frankrijk 900 millioen frs. aan in ruil voor de Saarmijnen. (Dag. Overzicht). De moord op Kirow; de arrestatie in Leningrad. (Buitenland). De leider der rebellie in Australië gearresteerd. (Buitenland). Weer een taifoen op de Philippij- nen; al weer 30 dooden (Buitenland) Pers-manoeuvre van het Duitsche front. (Buitenland). Noodweer boven Athene; 18 per sonen verdronken. (Buitenland). Te Den Bosch een auto te water gereden; 1 persoon verdronken. (Binnenland). Aandeelen-vervalsching in Am sterdam ontdekt. (Binnenland). (Zie verder eventueel laatste berichten.) DE INGESTORTE VOETBAL TRIBUNE. Een doode. Een der slachtoffers van het instorten van de tribune op het sportterrein der Slavia is aan zijn verwondingen over leden. De toestand der overige gewon den, ongeveer 50 in totaal, is bevredi gend. DRIE JAPANSCHE OORLOGS SCHEPEN NAAR AMOY. Ter bescherming van de Japanscho onderdanen in Zuid-Chinr, waar, gelijK bekend i6, een nieuwe communistische opstand is uitgebroken zijn 5 oorlogs schepen in de haven van Amoy binnen- ?eJoonen. Verder zijn verscheidene Ja panscho oorlogsschepen naar Foetsjau WEDEROM EEN TAIFOEN OP DE PHILIPPIJNEN. Terwijl de taifoen ,die kortgeleden de Philippijnen heeft geteisterd 30 dooden heeft geëischt, terwijl nog 70 personen worden vermist is het Noordelijke ge deelte van Luzon gisteren opnieuw door een taifoen overvallen. Een motorschip is gezonken, 5 leden der bemanning vonden daarbij den dood. fclMi ft» f +«1 f 1

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1