HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOct. Vraag, en Aanbod tBitweniand JUovUiciaai Tlieuws jMgezwdm Stukken Belangstelling voor het raketten-vraagstuk. Geheimdoenerij door de betrokkenen. NEDERLANDSCHE HANDEL MIJ. N.V. Kapitaalsreorganisatie. doodelijk ongeluk bij wijchen. tot wethouder geloot. aanrijding met doqdelijken afloop. bergen. lloor kleine tuinen. DE PACIFICATIE VAN HET ONDERWIJS. DE OUD-GEPENSIONNEERDE MILITAIREN. Oud-Sergt. Majoor. (Uitfluitend 2e hand* artikelen). Tan 1I regels H eent M) vooruit betalinn te voiiieen. PIANO TER OVERNAME GEVRAAGD. Adres te bekomen bureau van dit blad. Wegens plaatsgebrek EIKEN CYLIN- DERBUREAU TE KOOP. EIKENLAAN 9, Bergen. TE KOOP een beste sterke HAND WAGEN en TRANSPORTFIETS. Adres te bevragen bureau van dit blad. Wie heeft er een BOKKENWAGEN TE KOOP. Brieven onder letter E 234 bureau van dit blad. TE KOOP een in goeden staat UIT- DRAABARE HAARD met reserve bin- uenpot voor 10 gulden. GEESTERSINGEL 49. Prima Handnaaimachine 12.50, Trap- machine 20, Bedden, 2 en 3-pits Gas- toestellenv Spiegels, Stoelen, Kasten, Piano's, enz. Koopjes, z. g. a. n. DEKKER, Laat 182. TE KOOP z. g. a. n. tweepits PETRO- LEUMVERGASSER (Bes) tevens Philips LUIDSPREKER en z. g. a. n. BRUINE MANTEL voor leeftijd 13 jaar. K. VAN 'T VEERSTRAAT 28. Kinderwagens: 2 moderne kinderwagens te koop 7.50 en 12.50, best Kolen- fornuis 8, Blauwbrander 2.50, drie pits Oliestel 2.50 z. g .a. n. J. L. Sost- man jr. Verkooplok. Ridderstraat 10. Meubelen voor spotprijzen als Dressoirs, Kasten, Tafels, Stoelen, Divans, Ledi kanten, Bedden, Spiralen, Karpetten, Mangels z. g. a. n. J. L. SOSTMAN Jr., Verkooplokaal Ridderstraat 10. TE KOOP z. g. a. n. 2 Haarden, 1 wit Gasfornuis en weer alle soorten Kamer- kachels en Keukenfornuizen bij Jb. VAN DER HOEK, Smederij, Ach terstraat. TE KOOP DAMESRIJWIEL als nieuw 24.50, HEERENRIJWIEL prima 15. PRANGER, Spoorstraat 59. Hte Persbureau Vaz Dias schrijft ons: Men heeft eenigen tijd geleden kunnen lezen, dhl te 's-Gravenhage bij notarieele acte is opgericht de „Stichting Nederland- sche Rakettenbouw", welke ten doel heeft he organiseeren en financieren van raketten- vluchten. De enkele mededeelingen, welke daarna zijn verschenen, waren nog al aan den fantastischen en sensationeel en kant. Dit nam echter niet weg, dat er geen rede was om de bedoelingen van de nieuwe stichting in twijfel te trekken. Het was im mers in dé dagen van de „Uiver" en wat voor kort fantastisch toescheen, bleek im mers tastbare werkelijkheid 'te zijn gewor den. Wij hebben van de publicaties dan ook zonder eenigen argwaan nota genomen en met belangstelling gewacht op de dingen die komen zouden. Het vraagstuk van het bezi gen van vuurpeijen als transportmiddel is immers van zeer groot belang en in vele landen houdt men er zich reeds jarenlang mee bezig. Vooral in Duitschland heeft men op dit gebied belangrijke vorderingen ge maakt, hoewel men ook daar nog verkeert in een periode van experimenteeren. Toen wij nu dezer dagen een uitnoodiging van de Stichting ontvingen om een der proefvluchten te komen bijwonen hebben wij dan ook deze invitatie aangenomen en zijn vol goeden moed naar het Katwijksche strand getogen, waar nog een aantal, pers vertegenwoordigers aanwezig was. Zoo groot als onze verwachtingen waren omtrent een en ander, zoo groot is onze te leurstelling na ons bezoek aan Katwijk. Deze deceptie is echter niet zoo zeer toe te schrij ven aan de gehouden experimenten, welke alle voor onze oogen zijn mislukt, doch zij is veeleer een gevolg van het feit dat onze gast- he ren ons vrijwel alle inlichtingen omtrent hun onderneming hebben geweigerd. Wat de proeven zelve betreft, deze werden genomen door den heer A. J. Kat, de direc teur van de Koninklijke Nederlandsche Kunst- vuurwerkfabriek te Leiden, zulks in opdracht van de stichting. Wij moeten nadrukkelijk vaststellen, dat de heer Kat. die ons met de grootste wel willendheid te woord stond, niet den minsten blaam treft voor de minder prettige erva ring, welke1-wij hebben opgedaan. De heer Kat heeft met de stichting in het geheel mets uitstaande en draagt dan ook niet de minste verantwoordelijkheid voor haar optreden. Hij ss alleen de uitvoerder van de hem ver strekte orders tot het vervaardigen van raket ten en het nemen van proeven met de spring stof, welke hem door de stichting is ter be schikking gesteld. Deze experimenten hebben reeds vele malen plaats gehad en zullen ook in de toekomst worden voortgezet. Die, welke wij bijwoonden de heer Kat was van onze komst niet verwittigd en was derhalve in niet geringe mate verbaasd over onze aanwezigheid hadden betrekking op de stabilisatie van de springstof, een mengsel waarvan de samenstelling slechts den heeren van de stichting bekend is. Men wilde hier nagaan of temperatuurswisselingen en de vochtigheidstoestand van- de lucht van in vloed waren op de explosiekracht van de vuurpeilen, die reeds eenige maanden geleden met de springstof waren gevuld. Bij destijds genomen proeven onmiddellijk na de vulling nebben de kleinere peilen een hoogte bereikt van ongeveer 1200 meter, terwijl een grootere raket 50 meter de lucht in is gegaan. Aange zien in de practijk vooral ten behoeve van het reddingswezen de peilen maanden van tevoren dienen te worden gevuld, was het van belang om na te gaan, hoe de stof, welke al dien tijd in sterk samengepersten toestand in de raketten was gestopt, zich na langen tijd zou houden. De proeven op het strand te Katwijk gehouden, hebben nu aangetoond, dat het mengsel van de behandeling in de fabnek nadeelige gevolgen heeft ondervon den. Dekleine vuurpeilen sprongen onrnid- del lijk uiteen of bereikten in het gunstigste geval een hoogte van ongeveer 50 m-eter. De voor postvervoer drie weken geleden ver vaardigde raket vloog eveneens met een hevige knal in stukken. Men zal orofijt trek ken uit de hieronder opgedane ervaring en de vuurpeilen op een andere wijze gaan behandelen in de hoop op betere resultaten. De heer Kat, deeide ons desgevraagd mede, dat hij op de voorstellen van de stichting was ingegaan omdat hij de springstof, waarover deze beschikt, van groot belang acht voor het reddingswezen, daar het mogelijk is gebleken, daarmede een grootere afstand te bereiken dan met de tot dusverre in gebruik ziinde vuurpei len. Men probeert nu een methode te vin den om de springstof zoo lang mogelijk de oorspronkelijke samenstelling en eigen schappen te doen behouden en daarvoor dienen de proeven. Het spreekt vanzelf, dat wij zeer nieuws gierig waren iets meer omtrent de stichting zelf te vernemen. Maar veel positiefs heb ben wij niet mee naar huis kunnen nemen, want de jeugdige leden van den Raad van Beheer, die de leiding heeft van de onder neming, gaven ons slechts zeer schaarsche mededeelingen en de antwoorden op onze stellige vragen waren meestal vaag en ontwijkend. Wij begrijpen ten volle, dat de heeren niet bereid zijn mededeelingen te doen over de samenstelling van de springstof, welke uiteraard geheim wordt gehouden. Maar de jongelui wilden verder evenmin iets los laten. Zoo konden zij geen inlichting ver schaftten omtrent degene, die de onderne ming financieel schijnen te steunen, even min over de grootte van het kapitaal en over het aantal bij de Stichting aangeslo ten leden. Later gaven zij toch dat dit slechts 20 bedraagt. Wel vertelde men ons, dat de posterijen niet op het voorstel om post met een raket te doen vervoeren, zijn ingegaan, daaren tegen heeft P. T. T. hen eraan herinnerd, dat zij niet zelfstandig tot postverzending mogen overgaan, aangezien in dat geval de postwet zou worden overtreden. Het doel van de Stichting werd ons omschreven als te zijn „het afleggen van groote afstanden met raketten" en een der middelen, om de noodige financiën bijeen te brengen, zou zijn het geven van demonstraties voor het publiek, dat gaarne een toegangsprijs zou willen betalen voor de zekere sensatie, wel ke het afsteken van een raket verwekt. Wij hoorden verder nog, dat de Stichting is aan gesloten bij de Duitsche organisatie op dit gebied. Dit was ongeveer alles, wat men ons te zeggen had. De heeren waren zichtbaar onthutst over het kruisvuur van vragen dat de aanwezige journalisten hebben doen ontbranden en de uitwerking van een zeer lichtvaardig be roep op de medewerking van de pers was dan ook van dien aard, dat zij niets liever zouden zien, dan dat van hun optreden geen melding werd gemaakt. Wij kunnen echter geen termen vinden deze zaak te verzwijgen, want, wij zeiden het reeds, het rakettenvraagstuk is van veel belang. Wij betreuren het, dat het op treden van de betrokkenen er niet toe heeft mogen bijdragen om het vertrouwen in het welslagen van de pogingen te versterken. De Nederlandsche Handel Mij. te Amster dam bericht aan aandeelhouders, dat niet langer gewacht mag worden met het nemen van maatregelen teneinde het bedrijf weder om op rendabele basis te brengen. Te dien einde wenscht het bestuur die activa, welke alle bedrijfswaarde hebben verloren, ten volle af te schrijven, terwijl de activa, die bij een gunstigen keer der omstandigheden weder van waarde voor 4iet bedrijf kunnen worden, eveneens geheel zullen worden afge schreven. De overige activa zullen opnieuw worden gewaardeerd. Om dit mogelijk te maken zal een afschrijving op het kapitaal onvermijdelijk zijn. Tegelijkertijd ligt het in het voornemen door een uitgifte van nieuwe aandeelen het geplaatste kapitaal te verhoo- gen. Aan aandeelhouders zal worden voorge steld het geplaatste kapitaal te reduceeren met 75%, terwijl van het reservefonds ruim 15 millioen zal worden afgeboekt. Tezamen met de afboeking van het saldo der winst- en verliesrekening 1930 ten bedrag van 24.015 komt een bedrag van ruim 75 millioen vrij. Deze zullen worden aange wend als volgt: Afshrijvingen op effecten 2.153.152.16 Afschrijvingen in andere on dernemingen en vorderingen op deze; kapitaalrekeningen der eigen onderneming; ex ploitatierekeningen der eigen ondernemingen; goederen en producten der eigen onder mingen 40.507.523.39 Voorschotten op te leveren producten van cultuuronder- nemingen 6.034.749.22 Debiteuren in rekening-cou rant en tegen accept, belee ningen, voorschotten en pro- longatiën 6.720.000 Diverse debiteuren 110.000. Agentschap in Suriname 799.999. Vaste eigendommen 2.725.194.32 Tezamen ƒ59.950.619.09 Het algemeen ondersteuningsfonds voor het personeel wordt met 1 millioen ver hoogd. Tegen onvoorziene risico's zal een reserve owrden gevormd van 12.475.145.98, die onder den post Diverse Crediteuren zal worden geboekt. Voor koerverschil op inge kochte certificaten van aandeelen wordt een bedrag van 1.613.251.03 afgeschreven. Indien deze voorstellen door de aandeel houders worden goedgekeurd, zal worden overgegaan tot de uitgifte van een bedrag van 15 millioen nieuwe aandeelen a pari met recht van voorkeur voor oude aandeel houders. Zes gewone aandeelen ad 250 zullen recht geven op vijf nieuwe gewone aandeelen ad 250. Een internationaal con sortium heeft zili bereid verklaard de plaat sing dezer aandeelen a pari te garandeeren. De kapitalisatie der Mij. zal na de reorgani satie worden als volgt: 140.000 gew. aandeelen elk nom. 250.— 35.000.000 30 preferente aandeelen elk nom. 1.000 30.000; reservefonds 5 mil lioen, totaal 40.030.000. Op de Graafsche Baan in de gemeen te Wijchen is gistermiddag de ruim 50- jarige wielrijder Moens, die den weg Nijmegen's-Hertogenbosch wilde over steken om het fietspad langs dien straatweg te bereiken, door een uit de richting Nijmegen komende personen auto gegrepen en eenige meters meege sleurd. Een dokter, die spoedig ter plaatse was, constateerde een schedelfractuur. De man werd naar het ziekenhuis te Wijchen vervoerd, waar hij een uur later overleed. Munt ol kruis te Venlo. Bij de stemming in den raad van Venlo over de benoeming van een nieuwen wethouder van Openbare Werken, in de vacature-Driessen, werden evenveel stemmen uitgebracht op de heeren Spreeuwenberg en Meelkop. In overeen stemming met de bepalingen der Ge meentewet werd toen het lot geworpen en de heer Meelkop was de gelukkige. Gisteravond omstreeks half acht werd de 48-jarige aannemer K. Meertens in de Stationsstraat te Gieten, terwijl hij zijn woning uitkwam en schuin de straat over wilde steken, plotseling van achteren door een personenauto aange reden. De aanrijding was zoo hevig dat de man bijna op slag dood was. De automobilist die de aanrijding ver oorzaakte, reed door. De politie die on middellijk van het geval in kenni6 was gesteld, meent echter eenige aanwijzing te hebben en stelt een uitgebreid onder zoek in. Ingekomen personen M. L. Dekker, R.K., religieuse, Loudels weg 20, van HoogkSrspel. W. C. Tieman, E.L., kapper, Ruïnelaan 2, van Amsterdam. G. J.. A. Hegeman, R.K., z.b., Loudels- weg 20, van Schiedam. G. G. de Koning, R.K., z.b., Tuindorpweg 16, van Alkmaar. A. Kok, N.H., z.b., Hoflaan 7, van Koog a. d. Zaan. M. Wijdenes, N.H., z.b., Hof- laan 11, van 's Gravenhage. A. Koning, N.H., arbeider, Bergerweg, van Heerhugo- waard. C. A. A. Tromp, R.K., z.b., Lou- delsweg 20, van Schoorl. J. G. van Zan ten, R.K., z.b., Loudelsweg 20, van Heems kerk. A. Wit, N.H., z.b., Kerkedijk 17, van Oterleek. D. van Abkoude, N.H., z. b., Russenweg 9, van de Bilt (U.) C. A. Teeuwen, R.K., z.b., Loudelsweg 20, van Velsen. G. M. Klaver, R.K., z.b., Lou delsweg 20, van Heerhugowaard. P. J. van Bergen, R.K., kapper, Dorpsstr. 10, van Tegelen. G. Th. Rood, R.K., dienst bode, Breelaan 27, van Hoorn. F. A. J. Middelkoop, R.K., burgemeester, Natteweg 68, van Oudorp. W. Winter, R.K., z.b., Colnotweg 16, van Duitschland. E. R. J. Fernhout, geen, kunstschilder, Buerweg 19, van Amsterdam. P. Oostdam, R.K., z.b., Loudelsweg 20, van Hoedekenskerke. E. B. Sternfels, N.I., dienstbode, Breelaan 79, van Amsterdam. Th. M. Stuyt, R.K., z.b., Loudelsweg 20, van Ursem. M. Schulz, R.K., dienstbode, Jn. Oldenb.1. 26, van Hensbroek. A. Ooyevaar, R.K., dienstbode, Bergerweg 195, van Noord- scharwouae. J. Ooyevaar, R.K., arbeider, Bergerweg 195, van Noordscharwoude. M. Snel, R.K., slager (o.), Breelaan 12, van Limmen. A. C. Bruins, dienstbode, Heerenweg 52, Bleemendaal. Th. A- Kuiper, R.K., z.b., Loudelsweg 20, van Venhuizen. Vertrokken personen. H. G. Koster, N.H., z.b., naar Haarlem. M. Bijl, N.H., z.b., naar Amsterdam. H. Koene, N.H., z.b., naar Zaandam. C. van Eunen, N.H., z.b., naar Amsterdam. A. Patrouilje, N.H., dienstbode, naar Bloemen- daal. C. S. Dubbeld, geen, z.b., naar Den Haag. I. Bauer, E.L., zb., naar Amster dam. C. A. E. Leidag (echtgen. J Bauer), R.K., z.b., naar Amsterdam. C. M. Wijn- ker, R.K., z.b., naar Hoedekenskerke. S Wouda, N.H., dienstbode, naar Schagen. H. van Everdiingen, D.G., arbeider, naar Haarlem. B. de Groot, N.H., huishoudster, naar Haarlem. J- C. Willer, geen, z.b., n. Amsterdam. D. M. Verwey, geen, z.b., n. N. O. Indië. A. J. Lingsma, L. d. H., dienstbode, naar Achtkarspelen. S. P. Heringa, geen, bloemist, naar Rheden. A. M. Dekker, R.K., dienstbode, naar Amster dam. D. H. W. Filarski, geen, kunstschil der, naar Schoorl. F. P. Mesu, geen, landbouwconsulent, naar Assen. H. E. P. tan de Hagt, N.H., z.b., naar Assen. G. J. Abbing, geen, onderwijzeres, naar Arn hem. R. Lantink, N.H dienstbode, naar Assen. E. Frankfort. N.H., dienstbode, n. Enkhuizen. C. A. Fernhout, R.K., z.b., naar Amsterdam. G. W. van Diest, R.K., z.b., naar Der. Haag. A. van Strachnitz, R.K., z.b., naar Venhuizen. A. G. H. Lansen, R.K., z.b.. naar Hoogkarspel. A. P. Hop man R.K., bakker, naar Purmerend. A. Nieswand, E.L., dienstbode, naar Amster dam. H. O. W. Jankus, E.L., huisknecht, naar Dortmund. J. M. Leyssen (echtgen. H. Hamer), R.K., huishoudster, naar Alk maar. H. C. van der Heyden, R.K., boeren knecht, naar Cudorp A. de Jong, R.K., z.b., naar Heiloo. I. M. de Block, R.K., dienstbode, naar St. Jansteen. S. K. Spelde, N.H., z.b., naar Meeden (Gr.) G. A. M. Hensing, R.K., z.b., naar Maassluis. C. Ruyter (echtgen. J. de Groot), R.K., z.b., naar Den Helder. Chrysanthemum ind'uum. Wanneer in het najaar de vorst een einde gemaakt heeft aan den bloei der dahlia's, merken we pas recht welke belangrijke plaats de chrysanthemum indicum inneemt onder de snijbloemen. Immers deze snijbloem vormt de schakel tusschen de bloei van dahlia's en van in bloei getrokken tulpen en seringen. Deze chrysanthemums kunnen ook heel goed door liefhebbers worden gekweekt. Reeds nu beginnen we te stekken. Aan den voet der planten ontwikkelen zich nu de kori gedrongen grondscheuten welke we als stek gebruiken. We snijden deze af tot in den grond, zoodat ze een lengte hebben van 6 tot 8 c.M. Van deze stekken plaatsen we een zevental in een gewonen geraniumpot welke we vullen met bladaarde vermengd met wat scherpzand. De aarde wordt stevig aange drukt. Nadat we eiken pot voorzien hebben van een etiquet waarop naam of bloemkleur is aangegeven, plaatsen we de potten in een gesloten bak, dicht bij het glas. Gedurende den winter moet deze bak liefst geheel vorst- vrij worden gehouden. In het voorjaar om streeks Maart plaatsen we de stekken elk afzonderlijk in een ste'kpotje. Als grond- mengsel gebruiken we nu 1 deel bladaarde, 1 deel graszodenaarde en een weinig scherp zand. Weer worden ze in den bak ingegra ven en zoodra ze zijn aangeworteld, worden nu de koppen ingenepen om vertakte planten te krijgen. Zoodra het potje geheel met wor tels is gevuld, worden ze overgezet in een gerar.Lmpot. Aan het grondmengsel wordt nu een deel mestaarde toegevoegd. Ook wor den de scheuten weer ingenepen om ze te doen vertakken. We plaatsen de potten weer in een bak, welke echter steeds meer wordt gelucht, opdat de planten krachtig op groeien. Na eenigen tijd blijkt ook deze pot te klein en worden ze overgeplaatst in een jx>t van 18 tot 22 c.M. Als grondmengsel nemen we nu 1 deel graszodenaarde, 1 deel mestaarde en een weinig scherp zand. Steeds worden de planten vast opgepot. Intusschen is het Mei geworpen en nu komen de plan ten niet meer onder glas, maar worden bui- te:., ongeveer halverwege de hoogte van den pot ingegraven. We gieten vooral geregeld en zoodra de scheuten langer worden, moe ten deze aan stokje worden opgebonden. Na de eerste helft van. Juni mogen de scheuten niet meer worden ingenepen, daa; ze anders te laat bloe-en. Worden de scheuten langer, tan ontstaan in oe oksels der bladeren zij scheutjes welke bij de grootbloemige soorten vroegtijdig worden weggebroken. Irt deze laatste potten worden de planten ook flink bijgemest. Eenmaal per week geven we dan verdunden koemest, waaraan gedurende den eersten tijd nog een weinig chilisalpeter kan worden toegevoegd. Tegen dat nachtvorsten gaan dreigen plaatsen we de poTen in koude kas of serre, of in cie kamer voor het raam waar ze nu zullen bloeien. A. G INRIJ VERBODEN Een roode cirkel met wit veld beteekent: gesloten voor alle ver keer in beide richtingen Hoewel een vijand van ingezonden stukken, moet ik ditmaaal toch een plaatsje vragen in uw veel gelezen blad onder dit hoofd. Ik zeg U bij voorbaat mijn dank voor de opname van deze regels. De heer Nijdam gaat bij zijn beschou wingen over de gevolgen van de wet '20 (Paci ficatie) uit van de tiieorie. De heer N. trekt een bureau-lade open, leest reglementen en concludeert. Ik sta in de practijk in de tijden, rond 1920, sprak ik veel jonge men- schen uit de onderwijzerswereld, (bijzonder onderwijs) die zich door de financieële ge lijkstelling in vele opzichten bevoordeeld worden. Voor hen en voor mij lag en ligt het voor de hand, dat een machtig iets als de financieële gelijkstelling noodwendig en noodzakelijk ook op andere terreinen gevol gen moest en moet hebben. Dat de heer Nijdam dit niet ziet, spijt ons. Als Vliegen (s.d.a.p.) de man der „ver zoening", de motie der meerderheid verde digt, zegt hij: „Aan de bijzondere school worden dezelfde malerieele eischen gesteld, op het gebied van lokalen, enz., verder de eisch van zelfstandigheid der onderwijzers en de vrijheid van keuze voor de ouders. Bij een zekere grens houdt de werking van materieele waarborgen op, n.1. zoolang de onderwijzer een knecht is van de school vereniging, beteekenen de meeste materiee le waarborgen niets. Een onderwijzer is niet slecht, omdat hij christelijk is, maar wel, als hij telkens vragen moet of hij ook in botsing komt met het lichaam, dat boven hem staat. De Staat moet zijn zelfstandig heid waarborgen, dat gevoelen en eischen dan ook nu reeds de christelijke onderwij zers; zij noemen de Ged. Staten en des noods de koningin als de machten, waarop zij zich moeten kunnen beroepen bij ont slag In „De Christelijke Onderwijzer" van 22425 schrijft de hoofdbestuurder J. G. van Dillen o.a., na een lezing van dr. K. Dijk: „De school aan de ouders".... Wij zouden veel voor dit ideaal voelen, als de practijk van het leven ons in deze niet diep teleurstelde Thans zegt men, is er de christelijke over- heidsschool en wil men terug grijpen naar wat voorbij of eigenlijk er nooit geweest is, n.1. de oudersschool, 'n fictie, omdat ouders qua ouders, daarom nog niet een school kunnen besturen". Voor dezen christelijken onderwijsman is 1925 dus geheel anders dan 1920! jn 9_ii_27 schrijft de redacteur A. P. Jungcurt: De school aan de ouders., deze leuze wil alleen aan de ouders gelegenheid geven om voor hun kinderen een school te krijgen, waar ze worden opgevoed in een sfeer, die zoo dicht mogelijk bij de in het gezin heerschende staat. Van baasspelerij van de ouders, of van de door hen gekozen heeren bestuursleden in de school moéten we hiets hebben. Dat is voor menigeen al een boom Van ellende geworden een knauw voor de zelfstandig heid van'den klasse-onderwijzer, een kwee- Jcerij van seniliteit, een verkrachten van eigen inzicht en karakter, z.g. ter wille van den lieven vrede! Nog eenmaal laat ik uw geestverwanten aan het woord. De Unie van Chr. onderwijzers en onder wijzeressen verklaart, dat het bijzonder on derwijs „principieel en paedagogisch vol komen vrijheid van beweging" geniet en dat zij „redelijkerwijze niet meer kan verlangen" „Wanneer om meer vrijheid gevraagd wordt, dan geschiedt dat meestal met de be doeling zich aan een staatscontrole te ont trekken, die o. i. heilzaam en dus noodzake lijk is, om het onderwijs behoorlijk op peil te houden en om de positie van het personeel, zoowel sociaal als economisch, niet door willekeur te 'laten beheerschen. Waar men b.v. vraagt om meer vrijheid ten aanzien van de belooning der onderwijzers en de moge lijkheid om hen door de besturèn boven het wettelijk salaris nog een toelage te geven, vreezen wij, dat dit tot de grootst mogelijke willekeur in onrechtvaardigheid aanleiding zou geven. De vrees is te verklaren uit de ervaring, opgedaan in den tijd, toen de be sturen die vrijheid nog hadden. Dezen tijd wenschert wij niet terug". Ook hier dus Weer, in verband met de fi- nancieele gelijkstelling, tweeërlei tijd. Mijnheer Nijdam, uw eigen geestverwanten leeren U precies hetzelfde, als wat eventjes door mij werd'aangehaald'de financieele gelijkstelling heeft veel meer dan alleen finan cieele 'beteekenis gehad. Waf U aanhaalt over ontslagkwestie (geschil), ik help U hopen, dat de objectivi teit moge heslissen altijd en overal. Maar deze is zeer zeker niet'allereerst bij de ouders te vinden, meer bij een objectieve instantie als een vrijstaande corporatie of een bestuurs lichaam van provincie erf rijk. Mijnheer Nijdam, ik hoop dat Uw geest verwanten U mogen hebben overtuigd. Heiloo, 7 Dec. 1934. Hoogachtend, H. W. BLOEMHOFF. Vanaf het begin der mobilisatie was ik belast met de volledige administratie over een. compagnie van 150 man, een detache ment van 60 man en een detachement van 25 man. De gevolgen van dien overmatigen overjwerkkring bleven niet uit. Na 15 maan den. was ik zoodanig overwerkt, dat ik ten gevolge daarvan werd opgenomen in een ziekendepot, waaruit ik na een paar maan den werd ontslagen en nog geschikt bevon den werd voor licht en administratief werk, Na beëindiging van een 30-jarigen eervollen diensttijd ontving ik een bescheiden pen- sientje en ik behield als gevolg van dien zwaren dienst een geschokte gezondheid. En ik ben heusch de eenige oud-ond. off. niet, die een bovenmenschelijke taak vervul de. Tal van dezen presteerden misschien nog véél meer, doch allen werden gepensionneerd met een karig pensioen. Steeds maar weer verzoeken wij de regee ring om ons pensioen gelijk te stellen met dat der oud-burgerambtenaren en alhoewel wij daartoe den steun genieten der over- groote meerderheid der beide Kamers, blijft tot heden de voldoening aan ons billijk ver zoek uit. Echter niet alle Kamerleden steunen ons, want in het V.V. der Eerste Kamer kan men lezen, dat eenige leden verklaren, dat de oud-militairen noch moreel, noch juridisch eenige aanspraak oo een beter pensioen kun nen maken. Hoe is het mogelijk! Weten deze senatoren dan niet, dat de staatscommissie-Idenburg van 1914 in haar rapport aantoonde, dat de militairen steeds 30 waren onderbetaald in verhouding met de burgerambtenaren en 50 tot de overige groepen werknemers? Weten zij dan niet, dat in dat officieele rapport een schrijnende klacht is uitgespro ken over de moreele en materieele nooden der toenmalige militaire ambtenaren? En wij, die dus nooit anders dan crisis hebben gekend, die altijd en in ieder opzicht waren onderbetaald, die in Indië en in Ne derland in de moeilijkste jaren en onder de ongunstigste omstandigheden onzen plicht, ja méér dan onzen plicht (zie boven) deden, wij werden van de niéuwe pensioenwet uitge sloten. Dat enkele Eerste Kamerleden dan nog kunnen verklaren, dat wij zelfs moreel geen recht hebben op een pensioensverbetering, stemt ons bitter. Z.E. de minister van defen sie verklaarde den 16en Februari j.1. in de Eerste Kamer, dat de financieele toestand der oud-gep. militairen ongunstig afsteekt bij den geldelijken toestand van andere gepen- sionneerden en dat er aan gedacht kan wor den een verschil in behandelirig weg te nemen, met als gevolg dat de allerarmsten een geringe hoogere steunuitkeering krijgen. Doch aan ons blilijk verzoek om gelijkstel ling in pensioen met de oud-burgerambte naren, hetwelk een bedrag vordert van on geveer drie ton, dat bovendien een afloopen- de post is door het vlug afsterven dezer oude landsdienaren, is de regeering helaas nog niet tegemoetgekomen. Mogen regeering en Kamer nu toch einde lijk eens een daad van moreel recht tegen de oude getrouwe landsdienaren met den mees ten spoed voltrekken vóór het te laat Is en allen zijn heengegaan met een zucht en een verwijt over een moreel onrecht, dat hen geestelijk en stoffelijk zooveel leed heeft ge bracht. Mijnheer de Redacteur, namens alle oud militairen betuig ik U mijn oprechten dank voor de opname.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 11