DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. EEN LAATSTE OPROEP AAN ONZE LEZERS. Vergaderingen tot diep in den nacht. Ttxiqdiiksdl Ovecticht Zal Otto van Habsburg keizer worden? TWEEDE VERDNIWOORDIKGSLIJST DER ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 290 Dit nummer bestaat uit vier bladen. Directeur: C. KRAK. Zaterdag 8 December 1934 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 136e Jaargang Uit het Partem ent O.m. bespreking woninghuur-verloging. Waf vandaag de aandacht trekt ÏIBtBIBBIG DBG De monarchie in Oostenrijk als bolwerk tegen het Hitlerianisme. HET POLITIEKE SCHAAKSPEL MET ELKANDER VOOR EEN ANDERI Kerstinzameling uitgaande van de vereeniging „De Nederlandsche Dagbladpers". DBG Teekens om sneller te gaan rijden ALKMAARSCHE COURANT. Den Haag, 7 Dec. 1934. Vannacht om tien minuten voor half vier heelt de Kamer de begrooting van justitie goedgekeurd! Dat is werken! De aanneming geschiedde zonder hoofde lijke stemming. Alleen de heer Sneevliet (r.s.) verzocht aanteekening, dat hij tegen was. Hij is, naar ds. van der Heide (s.d.) bij de bespreking van het gevangeniswezen opmerk te, de eenige in de Kamer, die hierover „uit eigen ervaring" weet mee te spreken. De heer Sneevliet heeft n.1. een vonnis wegens een misdrijf betreffende de openbare orde achter den rug. Beide afgevaardigden bepleitten met •mej. Meijer (r.k.) verbetering van het gevan genisstelsel, voornamelijk verdere verzachtin gen van het lot der gevangenen. Minister van Schaik verklaarde, te doen, wat financieel mogelijk is. Hij bezoekt onaan gekondigd gevangenissen en heeft bij die ge legenheid o.a. geconstateerd, dat er soms te weinig arbeid voor de gevangenen is. Daarin laat hij verbetering brengen. Hij overweegt voorts een verruiming van het bezoek, dat de gevangenen mogen ontvangen. Hij zal bin nenkort ook Veenhuizen bezoeken en dan na gaan, hoe de drinkwatervoorziening daar is te verbeteren. Een eigen drinkwatervoorzie ning voor Veenhuizen zou te duur kosten. Overigens merkte Z.Exc. op, dat het leven der gevangenen ook weer niet te aangenaam mag worden gemaakt. Ir. van Dis (st.g.) klaagde over bevoor rechting van katholieken bij benoemingen en over ,verroomsching van ons recht". Mr. Goseling (r.k.) en minister van Schaik bestreden hem krachtig. Verder bepleitten, ds. van der Heide ver betering van de opvoedingsgestichten voor jongens, mej. Meyer een betere berechting van kinderen en mevrouw de VriesBruins (s.d.) verbetering van het medisch toezicht in gestichten, opdat er geen besmettingsgevaar ontstaat. Z.Exc. was het met de laatste afge vaardigde eens, dat tegen dit gevaar ernstig moet worden gewaakt. Met den heer van Dij ken (a.r.) beaamde de bewindsman, dat bij gezinsverpleging recht moet worden gedaan aan de godsdienstige gezindheid der kinde ren. De heeren Drop (s.d.) en Amelink (a.r.) braken een lans voor het personeel van het Rijkstucht- en Opvoedingswezen, de laatste bezwaren opperende tegen de reorganisatie, welke daar plaats vindt. Maar, zeide Z.Exc., de reorganisatie, waartoe besloten is, wordt uitgevoerd. Want: order, tegenorder, wanorde! De minister merkte overigens op, dat men bij kritiek op het Rijkstucht- en opvoedingswezen in aan merking moet nemen, dat het een groote hoogte in ons land heeft bereikt. Ds. van der Heide betoogde nog, dat de verpleging van psychopathen doeltreffender kan worden gemaakt, als meer contact wordt geschapen tusschen hen en den directeur der psychopatheninrichting. En wat de reclas- seering betreft, drong deze afgevaardigde erop aan, dat zij niet onder de bezuiniging zal lijden. Er wordt voor de reclasseering een particuliere steunactie gevoerd, waar voor de bewindsman zijn waardeering uit sprak. Overdag is verder gegaan met „Sociale Zaken". Minister Slotemaker de Brufne stelde een nieuwe geneesmiddelenwet in het vooruit zicht en zal binnenkort een beslissing nemen in de kwestie der beperking van de verpleeg stersopleiding. Z.Exc. zal ook spoedig zijn houding vaststellen, wat betreft een regeling van het ziekenfondswezen. De bewindsman vertelde voorts, dat de destructoren (van ondeugdelijk vleesch) in economische moeilijkheden verkeeren, naar aanleiding waarvan een commissie is inge steld, die gister een rapport heeft uitge dacht. De schrapping van het subsidie voor de bakeropleiding, waarover de dames Bakker —Kort (v.d.) en de Vries—Bruins (s.d.) hadden geklaagd, was volgens den minister onvermijdelijk. Bij die debat stond het gebrek aan goed- koope woningen in het middelpunt van de belangstelling. Tal van afgevaardigden had den over dat gebrek geklaagd. De minister erkende, dat de huurdaling van de goed koope woningen veel te gering is, al is er een begin van huurverlaging in het algemeen te bespeuren. Op dit begin had ook dr. Vos (lib.) ge wezen. Van veel belang in deze noemde Z-Exc. de kwestie der vaste lasten, die, zeide bij, elkeweekde aandacht der regeering heeft. De heer Drees (s.d.) had een motie voor gesteld, waarin de Kamer zou uitspreken, dat spoedige en ingrijpende verlaging van de huren van arbeiderswoningen noodzake lijk is. Volgens deze motie zijn niet alleen maat regelen noodig ten opzichte van woningwet woningen en tot aanbouw van goedkoope woningen, maar ook wettelijke maatregelen tot huurverlaging voor woningen in parti culieren eigendom. De minister /erzocht den heer Drees, zijn motie later door de Kamer te doen behan delen, omdat de regeering voorstellen tot verlichting van vaste lasten zal doen, bij de behandeling waarvan dan tevens de motie aan de orde zou kunnen komen. Z. Exc. deelde mede, dat de directeuren van de hypotheekbanken reeds eenige maan den bezig zijn met pogingen tot conversie van pandbrieven. Slagen zij, dan zal de rente worden verlaagd op voorwaarde, dat te huren worden verlaagd. De sociaal-democraten hadden op instel ling van huurcommissies aangedrongen, maar minister Slotemaker voelt daarvoor niet. Wel deelde hij mede, dat in verschillende ge meenten plannen zijn om tot huurverlaging te komen. Door de renteverlaging van de bouw- voorschotten is thans in 261 gemeenten een huurverlaging verkregen voor 43.623 wo ningen, tot een totaal-bedrag van bijna 1.2 millioen. En verder zal er op bescheiden schaal aanbouw van goedkoope woningen moeten plaats vinden. De bewindsman was het niet eens met den heer Smeenk (a.-r.) en met de soc.-dem., dat in het algemeen aan woningwetbouw de voorrang moet worden verleend boven bouw door particulieren. Maar Z.Exc. liet er aanstonds op volgen, dat hij niet zou wachten, tot particulieren bij hem komen, omdat er in elk geval ge bouwd moet worden. En in het licht van deze noodzakelijkheid zal de regeering tegenover bouwplannen van woningbouw- vereenigingen en van particulieren met ge lijke welwillendheid staan. De heer Drees verzocht in verband met 's ministers rede, de stemming over zijn motie uit te stellen, en de Kamer besloot in dien geest. Na een kort debatje heeft de Kamer een wetsontwerp goedgekeurd, waardoor Indi sche artsen, die aan de Indische Hooge- school hebben gestudeerd, bevoegd worden, in ons land praktijk uit te oefenen. Echter moet één der Nederlandsche medische facul teiten hun diploma viseeren. Mevrouw De VriesBruins meende, dat de gelijkwaardigheid van den Indischen met den Nederlandschen arts dan toch nog niet verkregen wordt, maar minister Mar- chant zeide, dat de faculteit moet beoordee- len, of de karaktereigenschappen van den Indischen arts hem geschikt maken om zich hier te vestigen. Wordt Otto van Habsburg keizer? (Dag. Overzicht). De HongaarschZuid-Slavische kwestie. (Buitenland). De Gepeoe staat achter Stalin. (Buitenland). Onderwijzers van 60 jaar worden gepensionneerd, (Binnenland). H. M. de Koningin schenkt 50000 aan het N. C. C. (Binnenland). Doodelijk ongeluk te Wijchen. (Binnenland). Ulm nog niet terecht. (Lucht vaart). Uit het parlementaire leven. (Ar tikelen). Nieuws van de „Snip". (Lucht vaart). (Zie verder eventueel laatste berichten.) Te Boskoop is een kweeker, die zich in een adres aan.de Kamer heeft beklaagd, dat hij geen crisiscrediet krijgt. De regeering heeft dit tegenover de Ka mer gemotiveerd met de mededeeling, dat er reden is, hem van revolutionnaire ge neigdheid te verdenken. De Kamercommissie, die het adres had behandeld, stelde aan de Kamer voor, den minister mee te deelen, dat het al dan niet toekennen van crisissteun zou moeten ge schieden, onafhankelijk van de vraag, hoe de betrokkene zich als staatsburger ge draagt. De heer J. ter Laan (s. d.) verde digde namens de commissie dit voorstel, wijzende op het gevaar van willekeur bij den crisissteun. Maar de heer van Dijk (a. r.) merkte op, dat de regeering geen crediet kan geven, b.v. aan iemand, die poogt het wettig gezag omver te werpen. Hij diende een amendement op het voor stel der commissie in, waardoor de Kamer zou verklaren, dat de uitspraak der regee ring haar te ver gaat. Volgens deze uitspraak zou de regeering haar bevoegdheid, om crisiscrediet te ge ven, niet behoeven te gebruiken tegenover personen, die zich in het algemeen niet ge dragen, zooals een goed staatsburger be- laamt. Dit amendement, een gematigder afkeu ring der regeering dan het voorstel der commissie, werd goedgekeurd met 50 tegen 24 stemmen. Tegen de sociaal democraten, de communisten en de heeren Westerman (n. h.), van Houten (c. d.), Sneevliet (r. s.) en Arts (r. k. v. p.). Behalve den heer Ter Laan stemden de aanwezige leden der Ka mercommissie voor het amendement! Uit Genève wordt aan de Brusselsche Dernière Heure gemeld, dat het zeer goed mogelijk is, dat de volgende week den leden van den Volkenbondsraad en trouwens de geheele publieke opinie in Europa een ver rassing wacht, een groote verrassing zelfs. Te Rome hééft men tijdens de besprekin gen inzake het Saargebied en die gevoerd teneinde te vermijden, dat Italië zou worden beschuldigd door de regeering te Belgrado betrokken te zijn geweest bij den moord te Marseille, ernstig de mogelijkheid van een terugkeer en wel zeer binnenkort van de Habsburgers op den Oostenrijkschen troon onder de oogen gezien. Hongarije, dat zich nog steeds als een ko ninkrijk beschouwt admiraal Horthy is slechts regent zou onmiddellijk het voor beeld van Oostenrijk volgen, zoodat de Oos- tenrijksch—Hongaarsche Unie zou worden hersteld. Het huwelijk van Otto van Habsburg. met de jongste dochter van het Italiaansche koningspaar zou de kroon zetten op het her stel en zou voor altijd den Italiaanschen invloed te Weenen en te Boedapest verzeke- Het is voor niemand een geheim, dat da tegenwoordige leider van de Oostenrijksche regeering, bondskanselier Schuschnigg, altijd een voorstander is geweest van het herstel der Habsburgers. Hij heeft zijn meening te dien aanzien nooit onder stoelen of banken gestoken. Sedert hij aan het bewind is geko men heeft hij er twee keer op gezinspeeld. Eens, toen hij verklaarde, dat de kwestie misschien nog niet „actueel" was, maar dat het in elk geval een kwestie van „binnen- landsch politieken aard" was voor het Oos tenrijksche volk. Zijn laatste bezoek aan Rome was in hoofdzaak gewijd aan besprekingen met de Italiaansche regeering over deze kwestie. Nieuw is, dat Rome besprekingen met Parijs is begonnen, teneinde de Fransche regeering te overtuigen. Volgens de laatste geruchten, die te Ge nève de ronde doen, rekent men er in belang hebbende kringen op, dat Frankrijk zich veel vroeger dan men verwacht, zal verzoenen met het Italiaansche gezichtspunt. Rome zou er inderdaad in zijn geslaagd Parijs ervan te overtuigen dat het herstel van de Habsburgers de eenige afdoende garantie is tegen het „Duitsche cevaa r". Het nog levende prestige van de oude con- stitutioneele monarchie zou een onoverkome lijke hinderpaal vormen voor de eerzucht van het Derde Rijk, te meer, daar de her stelde dubbel-monarchie voor meer dan de helft van haar bevolking niet-Duitsch zou zijn. Frankrijk zou als voorwaarde voor zijn adhaesie aan het plan hebben gesteld, dat Italië er voor goed van afziet het Hongaar sche revisionisme te ondersteunen en ook geen aanspraken zal doen gelden op Dal- matië of Kroatië. Dit zou natuurlijk een waardevol element zijn voor den vrede in het Donaugebied. Maar de Kleine Entente, Voor den laatsten keer zullen wij thans een opwekking schrijven voor de kerstinzameling van de Nederlandsche Dagbladpers. Immers, de inzame ling wordt Maandagavond 10 December gesloten, zoodat slechts een paar dagen nog resten, om een daad te doen. Moeten wij nog uitvoerig vertellen, wat deze kerstinzameling beteekent? Moeten wij nogmaals vertellen, dat de giften bestemd zijn voor onze eigen stille armen? Wij gelooven het niet. Iedereen weet, wat er bedoeld wordt. En toch vragen wij nog eens Uw aandacht voor iets. In onze stadsrubriek staat een artikeltje over de Alkmaarsche stille armen. Leest dat! En weet, dat de werkelijkheid nog heel anders is dan hier wordt weergegeven. Als men persoonlijk in de huizen komt, waar armoede geleden wordt, dan ziet men, hoe noodig het is, dat Gij, lezers, Uw kerstgave bij ons in stuurt. Dan ziet Gij de ellende in haar warë gedaante; dan ziet Gij, hoe er geleden wordt. Natuurlijk weten wij, dat ook U heeft moeten bezuinigen. Maar wij meenen ook te weten, dat U en wij het werkelijk arm-zijn niet kennen. Zoolang men nog eiken dag zijn eten krijgt, zoolang men nog warme kleeren, een warme kachel en gezelligheid thuis heeft, zoolang is er geen sprake van werkelijke armoede. Maar als men eiken morgen zich moet afvragen: hoe kom ik vandaag aan eten, of wanneer men stil zit te staren naar zijn eigen kinderen, die vermagerd zijn, die zichtbaar van ondervoeding te lijden hebben, dan weet men wat arm-zijn beteekent. Wij moeten medeleven met onze mede-menschen, die arm z-ijn. Wij moeten ook al zijn wij zelf niet rijk ons penningske afstaan aan hen, die lijden. Lezers! nog is er gelegenheid, om het kerstfeest dubbel-gezellig te maken. Versiert uw kerstboom, maar doet dat pas, als gij uw bijdrage afge dragen hebt op onze administratie. Wij de groote groep moeten hen de kleine groep eenige ver lichting brengen gedurende de feestdagen. Wij gelukkigen moeten een week lang eiken dag een sigaartje minder rooken en het uitgespaarde geld afdragen voor onze armen. Dat is geen opoffering! Dat is iets goeds doen, zonder dat het in werkelijkheid iets kost. Nogmaals Met elkander voor een ander! „Stuurt ons Uw gave, 't zij groot, of 't zij klein Dankbaar er voor zullen de armen U zijn!" E. B. te Heiloo 1.—; E. v. d. L. 1.—; N. N. 1.—; A. A. 2.— J. W. M. te Bergen 10.—; J. G. H. 2.50; G. K. 10.-; N. N. 2.50; N. v. F. te Heiloo 7.50; W. D v. M. 2—; Fam. S. 3.—; De koffiepot 2.50; V. 0.50; Mevr. Sch. 2.50; Jongens B. te Bergen 1.—; W. D. v. M. Jr. 2.—; Wed. A M-. V- B. 2.50; W. de V. 1.— P. B. 1.—; J. H. M. 2.50; J. A. N. 1.— J M. S. 1.-; J. H. v. d. V. .1—N. J. R. 2.50; L. 1.— N. de V. 2.-; W E—I. 0.25; C. R. te Bergen 2.50; Dames P. te Bergen 2.N. N. J 2.50; J. de L. 25.Fam. L. 5.Gem. ambten, 5.— v. K. 5.Een werklooze 0.25; Dames L. 1.— P. te Oudorp 2.50; M. D. 2.50; N. N. 3.—; O. J. V. te Bergen 2.50; J. v. K. 10.—, DBG met name Tsjecho-Slowakije, op welks vriendschap de Fransche politiek grooten- deels is opgebouwd, zou tegen deze plannen ernstige bezwaren hebben. De Tsjecho-Slowaaksche politicus Benesj heeft meermalen verklaard, dat een terug keer van de Habsburgers een oorlog zal be- teekenen. Men moet natuurlijk niet denken dat de Kleine Entente onmiddellijk naar de wapenen zal grijpen, maar dat men zoowel te Praag als te Boekarest ernstige bezwaren zal opperen tegen een herstel van de Donau- monarchie, daar men de gevolgen daarvan ten zeerste vreest. Inderdaad zou Kroatië, dat ontevreden is over het dictatoriale bestuur van Belgrado, terwijl er bovendien in dat gebied nog heel wat legitimisten trouw zijn aan de Habs burgers, vooral in de katholieke kringen, zich opnieuw aangetrokken voelen tot cie constellatie Weenen-Boedapest. Zagreb zou nog steeds droomen. dat de plannen van wijlen aartshertog Frans Ferdinand verwezenlijkt kunnen wor den, die het n.1. tot de derde hoofdstad van het Rijk wilde maken. De Hongaarscne minderheden in Trans- sylvanië en Slowakije zouden eveneens voor aansluiting bij de oude dubbelmonarchie zijn. Bovendien vraagt men zich tot nu toe af, of de Ehiitschers in Tsjecho-Slowakije, die trouw zijn aan de regeering te Praag, zoo lang zij geen andere mogelijkheid zien voor hen dan een Hitleriaansch Duitschland, zich opnieuw niet aangetrokken zouden voe len tot een monarchistisch Weenen. Het is te begrijpen dat Duitschland zijn uiterste best zal doen te verhinderen, dat de Itali aansche plannen verwezenlijkt worden. Alleen daarom komt Duitschland op het oogenblik zoowel te Londen als te Parijs voor den dag met voorstellen voor 'n bond genootschap en voer vergemakkelijking van de ontwapeningskwestie. Het spel is aan de gang, zoowel te Londen, te Parijs als te Rome en het kan tot verrassingen aanlei ding geven. De toestand verandert schier eiken dag Wat vanavond waar is, kan morgen weer onwaar zijn. Maar, merkt de Dernière Heu re op: de kansen op een terugkeer van de Habsburgers moet men op het oogenblik schatten als 51 op de 100. Snelheidsvermeer- j Snelheidsvermeer dering voor ver-j dering voor ver keer, dat den agentkeer, dat den agent van links nadert, j van rechts nadert.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1