DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Nieuwjaarswenschen. Het conflict Zuid-Slavië-Hongarije. 'Buitenland Verdere afhandeling voor den Volkenbond. No. 291 136e Jaargang Oveczicht REDE VAN LAVAL. Wat vandaag de aandacht trekt ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.—, iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag 10 December 1934 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. De Volkenbondsraad heeit Za terdag de behandeling van het con flict tusschen Joegoslavië en Hon garije voortgezet. Allereerst kreeg de Fransche minister van buitenlandsche zaken, Laval, het woord) voor het afleggen van een belangrijke verklaring. Hij begon met de woordenB ij d i t moeilijke conflict staat FranJc- r ij k a a n d e z ij d e v a n J o e g o s 1 a v i Hij legde er daarna den nadruk op, dat deze misdaad op Franschen bodem is ge pleegd' en dat op Franschen bodem een vreemde hand tegelijkertijd een bevriend mo- narh en een groot dienaar der Fransche re publiek heeft geveld. Frankrijk is gelijktijdig met Joegoslavië getroffen. Toen men den rid derlijken koning, die zijn land tot eenheid heeft gebracht, heeft getroffen, heeft men ook den vrede willen treffen. Maar het werk dezer staatslieden blijft bestaan en het haagt slechts van den Volkenbondsraad af of de vrede toch niet in gevaar kan komen. Joego slavië heeft zijn ongeluk met buitengewone zelfbeheersching en waardigheid gedragen Het heeft door zijn rust een bewijs van zijn sterkte en eenheid geleverd. Europa heeft ge voeld, dat de onschendbaarheid van den Joe- goslavischen staat een noodzakelijkheid voor den vrede is. De Zuid-Slavische regeering heeft, aldus vervolgde Laval, het beste bewijs voer haar vredelievendheid geleverd Zij heeft, in haar vaderlandsliefde diep getroffen, haar smart overwonnen, en niet, zooa's anderen voor twintig jaar terug hebben gedaan, zich zelf genoegdoening verschaft, maar zich tot Ge- neve gewend'. Zij wacht op enze beslissing. Het hangt dus ook af van de inrichting te Geneve, of de proef kan worden doorstaan. Gisteren heeft onze plotselinge beslissing de wereld getoond dat de Volkenbond kan ver hinderen, dat ergens de orde wordt ver stoord, doordat hij zich bedient van de mili taire macht, waarover zijn leden beschik ken. Het gaat er thans om, Joegoslavië ge noegdoening te verschaffen doordat de boid gebruik maakt van zijn geheele moreeie autoriteit, waarover de raad beschikt. Tege lijkertijd gaat het erom, uit den aanslag de leering te trekken en dergelijke dingen voor altijd onmogelijk te maken. Laval ging daarna in op het Joegoslavi sche memorandum en sloot zich aan bij de belangrijkste beschuldigingen, die daarin tegen Hongarije zijn geuit. Hongaarsche of ficieren en autoriteiten zijn bij de zaak .be trokken. Daarentegen heeft de Hongaarsche gedelegeerde het bestreden, dat de regeering van zijn land ervan op de hoogte is geweest. Hij zou er de voorkeur aan gegeven heb ben, niets te zeggen over het politieke doel, dat met deze terreurdaden gepaard is ge gaan. Maar daar de gedelegeerde van Hon garije zelf van het revisionisme heeft ge sproken, wil hij zeer duidelijk een woord herhalen, dat hij voor de Fransche Kamer heeft uitgesproken: „Wie een grenssteen verplaatseri wil, verstoort den vrede van Europa!" De Fransche minister liet daarna door schenen, dat hij van meening was, dat de Hongaarsche regeering op zijn minst nala tig is geweest. Maar Frankrijk aldus Laval wil niet met hartstocht een oor deel uitspreken. Het wenscht, dat er plaats is voor iedere een rechvaardige procedure, maar zoo, dat een verzoening mogelijk wordt door wederzijdschen goeden wil. Dit debat mag niet verloopen in een discus sie over het verleden; er moet een gewichti ge en netelige kwestie voor de toekomst op gelost worden. Dat moet geschieden op den gronslag van art. 10 van het Volkenbondspact, dat de leden verplicht, de territoriale onschend baarheid en de politieke onafhankelijkheid en alle andere leden-staten te ontzien. Dit artikel verbiedt dan ook den regeeringen, elke actie, die tot een ander doel leidt, op hun gebied te dulden. Men wil zeker het asylrecht niet aantasten. Maar dit recht brengt ook verplichten met zich mede, pla ten voor den persoon, die aanspraak maakt op het recht, en plichten voor de regee ringen. Hier moet een nieuwe internationale rege ling worden geschapen. Op 't internationale veld moet men een doelmatige bestrijding van politieke misdadigers mogelijk maken. De Fransche regeering zal later nog con crete voorstellen doen. Ten slotte verklaarde Laval nog eens met nadruk, dat de betreffende regeeringen niets ongedaan mogen laten om de schuldi gen op te sporen en ook hun helpers ter verantwoording te roepen. In het bijzonder Jevtitch. heeft de Hongaarsche regeering zelf den plicht, een nieuw onderzoek in te stellen. Wat de Joegoslavische regeering betreft, zij heeft op opnieuw de vredelievendheid ge toond, die den Koning bezielde. Wanneer het Joegoslavische volk blijft volharden in deze rust en waardigheid, zal het zijn Ko ning op deze wijze een laatste eer bewijzen. De Raad moet echter handelen. De misdaad mag geen politiek instrument zijn. Het op stellen van een internationale regeling moet een der einddoelen van dit debat zijn. Aloisi spreekt. De Italiaansche gedelegeerde Aloisi ver klaarde, dat door de aanklacht van Joego slavië een geheele natie in haar eer getast is. Van Hongaarsch standpunt bezien moet men bij het Joegoslavische memorandum twee perioden der Hongaarsch-Joegoslavi- sche betrekkingen onderscheiden, n.1. den tijd tot Juli 1934 en dien tot den aanslag te Marseille. Het gaat er om of Hongaarije zich aan het in Juli gesloten accoord heeft gehouden of niet. Op den tijd daarvoor terug te grij pen schijnt rechtens niet toelaatbaar. Hon garije kan er zich er echter op beroepen, dat het reeds eerder een vriendschaps- en non- agresssiepact met Joego-Slavië heeft voor gesteld en een onderzoek over de omstandig heden heeft aangeboden, waaronder de Joegoslavische terroristen hadden geageerd De Raad heeft ongetwijfeld met ontstelte nis vernomen, dat tegen koning Alexander door een terroristische organisatie te Brussel een regelrecht doodvonnis was uitgesproken en in de pers was gepubliceerd. Indien in verband met de Joego Slavische aanklacht is gesproken van het Hongaarsche revisionisme, dan kan de Raad er slechts kennis van nemen, dat het Hongaarsche revisionisme van vreed zaam karakter is. Revisionisme is geen terro risme. Italië heeft als eerste land de these opgesteld dat de verdragen moeten worden aangepast bij de veranderde tijdsomstandig heden, en wel langs legalen weg. Het is der halve nit toelaatbaar, dit streven te verwisse len met terrorisme. De initiatieven tot inter nationale maatregelen tegen het terrorisme zal de fascistische regeering met opmerk zaamheid onderzoeken. Zij is er echter van overtuigd, dat daarvoor een atmosfeer van vertrouwen en normale internationale betrek kingen noodig is. Zij is bereid, daaraan met ijver mede te werken. Verklaring van Litwinof. De Russische Volkscommissaris van bui tenlandsche zaken Litwinof verklaarde, voor- loopig niet te willen ingaan op de details van het geval, maar in plaats daarvan belichtte hij het probleem van het terrorisme in prin cipe. Het terrorisme heeft in zijn land vroe ger een groote rol gespeeld. Verschillende revolutionaire partijen hebben de individueeie terreur als politiek strijdmiddel aangeprezen. Andere kringen daarentegen waaruit hij en de Sovjetregeering zijn voortgekomen, hebben deze terreur steeds als doelloos en schadelijk afgewezen. De terroristen van den voor oorlogstijd verschilden echter van de te gen- waardige, doordat zij slechts in het eigen land streden en acties in het buitenland be schouwden als lafheid en misbruik van het asylrecht. De Sovjetregeering staat met verontwaardiging en weerzin tegenover het terrorisme, zooals dat zich in den tijd na den oorlog heeft verbreid. De sovjet Unie kent de gevo'gen daarvan uit eigen ervaring. De Volkenbond moet middelen tot een bestrijding vinden. Benesj heeft met recht de aandacht gevestigd op zekere verschijnselen, die aan het terrorisme verwant zijn: het vormen van gewapende emigranten organisaties of het dulden daarvan door buitenlandsche regee ringen. Litwinof zeide tenslotte, dat hij niet zoover wilde gaan om te beweren, dat het terro risme op zichzelf een bedreiging van den vrede is. Onder normale gevestigde verhou dingen zou het waarschijnlijk niet aanwezig zijn, althans niet in zijn huidigen vorm en omvang. De algemeene onzekerheid van den toestand eischt echter bijzondere opmerk zaamheid. Rede van Eden. De Engelsche gedelegeerde Eden begon als alle andere sprekers met woorden van sym pathie voor het door den aanslag te Marseille zoo zwaar getroffent Joego-Slavië. In Frank rijk zijn er processen tegen de vermoedelijke daders en medeplichtigen aan den gang. Daarom moet de Volkenbondsraad met de grootste voorzichtigheid te werk gaan. Het hebben van een helder oordeel over de detailpunten, die door de Joego-Slavische regeering naar voren zijn gebracht, schijnt op het oogenblik op groote moeilijkheden te stuiten, voor zoover het punt uit het verleden betreft. Dit sluit echter niet uit, dat de Vol kenbond reeds thans alles voor een bevredi gende bijlegging van dit deel der kwestie zou moeten ondernemen. Eden ging daarna over op de door de Joegoslavische regeering opgeworpen alge meene kwestie van de bestrijding van het terrorisme. Hij verklaarde, dat gebruik of misbruik van het zgn. asylrecht minstens drie zijden van de staatsorganisatie betreft: wet, uitvoerende macht en verdragen. Er moet onderzocht worden, hoe deze drie fac toren in de internationale verhouding wer ken. De eenvoudigste vorm van terrorisme, moord, is ongetwijfeld in strijd met alle wet ten van den cultuurstaat. Er kunnen echter ook andere vormen van actie zijn, elk op zich zelf gewelddadig en hoogst ongewenscht, die echter in het eene land wettig, in het an dere onwettig zijn. Wat de uitvoerende macht betreft, op het oogenblik bezit naar Edens meening ieder land voldoende be voegdheden voor het controleeren der vreem delingen. Maar hef. is duidelijk, dat de vrij heid van maatstaf; waarmede deze bevoegd heden worden uitgeoefend, van doorslag gevend belang zijn voor het recht of het on recht van het toestaan van asyl. Doelmatige voorstellen voor de verhinde ring van het terrorisme zouden moeilijk kunnen worden uitgewerkt zonder een bestu deering der verdragen, speciaal van de uitle veringsverdragen. Eden besprak in dit ver band uitvoerig het asylrecht. De rechten der persoonlijkheid en de vrij heid van den individueelen burger zijn de meest trotsche traditie van Engeland. Vrij heid mag echter niet verwisseld worden met bandeloosheid. De Engelsche regeering duldt in de gebieden, die onder haar bestuur staan, geen misbruik der persoonlijke vrij heid door aanwending van of aanzetting tot onrechtmatige of gewelddadige actie tegen het bestaand gezag. Ook op het gebied der pers kan het nadeel niet verbloemd worden, dat kan worden aangericht door een onge breidelde meeningsuiting en de verbreiding daarvan, die tegenwoordig zoo snel buiten den staat plaats vindt. Eden besloot met de raadsleden te verzoeken, iedere toespitsing te vermijden. De bemoeiingen van den Volken bond kunnen geen succes hebben, wanneer niet aan alle kanten naar matiging wordt gestreefd. Helaas is in het debat van de beide laatste dagen het streven naar voren gekomen cm dingen te berde te brengen, die reeds lang geleden meeningsverschillen de den ontstaan, maar die niet in onmiddellijk verband staan met de thans voorgelegde stukken. Een verk'aring van den Poolschen gedelegeerde. De vertegenwooruiger van Polen, Ko- marnicki, verklaarde, dat het Poolsche volk innig meeleeft met de rouw van het Joego slavische. Anderzijds heeft het een duizend jarige ervaring met het Hongaarsche volk, welks eergevoel en nationale waardigheid het acht en welks oude beschaving uit de zelfde bronnen stamt als de Poolsche. Bij deze situatie kan Polen de kwestie in volko men zakelijkheid onderzoeken. Het verwerpt echter beslist alle terroristische methoden Derhalve is het ook bereid, deel te nemen aan alle pogingen, die een onderaardsche actie verhinderen. Komarnicki verklaarde bij deze gelegenheid nog een andere opmerking te moeten maken. Ook zijn land heeft bij zondere bezwaren naar voren te brengen ge had. Het heeft zich toen echter tevreden ge steld met diplomatieke stappen. Maar eerst na den moord op den minister van binnen- landsche zaken Pieracki heeft het ten zekere genoegdoening gekregen door de uitwijzing van verscheiden terroristen. Tenslotte ver zocht hij den Raad, het uiterste te doen voor een vergelijk tusschen beide partijen. De Spanjaard Madariaga ontwikkelde slechts algemeene theorieën. Tegen zes uur werd de zitting verdaagd tot Maandagmor gen. Hongaarsch memorandum overhandigd. De Hongaarsche vertegenwoordiger, von Eckhardt, heeft de bezwaren van zijn regee ring tegen het Joegoslavische memorandum samengevat in een memorandum, dat Zater dagavond is overhandigd aan de leden van den Volkenbondsraad en de pers. Het memorandum herhaalt met eenige toe voegingen de verklaringen, die Eckhardt reeds voor de pers en Vrijdag in den Raad heeft afgelegd. Het komt tot het resultaat, dat onweerlegbaar is aangetoond, dat de misdaad van Marseille niet in Hongarije is georganiseerd en dat de moordenaar Geor- gieff zich nooit in Hongarije heeft opgehou den en nooit betrekkingen met Hongarije heeft onderhouden. Het is ook buiten twijfel, dat de misdaad niet in Hongarije is voor bereid. Daarentegen moet er op gelet wor den aldus het memorandum dat de voorbereiding van den aanslag heeft gelegen in de handen van een geheime terroristische groep in Zuid-Slavië. De uitvoering van den aanslag heeft plaats gehad buiten Hongarije op grond van een buiten Hongarije genomen besluit der internationale organisatie van Kroatische vluchtelingen. Daar in Hongarije noch het plan is opge vat, noch de voorbereiding of de uitvoering van de misdaad heeft plaats gehad, draagt Hongarije niet de minste verantwoordelijk heid voor deze misdaad. Indien het Joegoslavische memorandum het tot een verwijt aan Hongarije maakt, dat eenige der medeplichtigen afkomstig zijn uit Janka Puszta, dan vergeet het, dat juist op Joegoslavisch verzoek de uitwijzing dezer emigranten uit Hongarije heeft plaats ge had. Het memorandum besluit met de verkla ring, dat de beschuldigingen der Kleine En tente ongegrond ziin en dat haar actie een aanval op den goeden naam van Hongarije en een politieke manoeuvre beteekent. GEHEIME ZITTING TE GENEVE. Over de internationale troepen macht. De Volkenbondsraad heeft in geheime zit ting beraadslaagd over de kwestie van het zenden van een internationale troepenmacht naar het Saargebied. Besloten werd de commissie van drie op te dragen, in samenwerking met de te Genève vertoevende militaire deskundigen en den president der regeeringscommissie Knox de details vast te stellen. De groote van het contingent, dat gezonden zal worden, staat nog niet definitief vast. Men verwacht, dat zoowel Nederland als Zweden een toestem mend antwoord op het verzoek tot deel neming zullen geven. De nieuwe zitting van den raad, waarin men zich bezig hield met het zenden van een troepenmacht naar het Saargebied, begon tegen half vier. De voorzitter deed mededee- ling van een rapport van de commissie van drie, waarin deze den raad bekend maakt, dat zij zich in opdracht van den raad in ver binding heeft gesteld met de Duitsche regee ring en van haar een toestemmend antwoord heeft gekregen. Daar ook reeds Frankrijk heeft toege stemd, zijn daarmede de voorwaarden voor het zenden van een internationale troepen macht naar het Saargebied vervuld. De commissie is van meening, dat het thans de zaak van den raad is, de noodige beslissingen te treffen om uitvoering te geven aan de plannen tot zending van een troepen macht. Motie aangenomen. Op de basis van dit rapport heeft de Vol kenbondsraad een motie aangenomen, die hem door den voorzitter was voorgelegd. In deze motie wordt eerst nog eens ge wezen op, de verklaring van verschillende mogendneden in de zitting van 5 Dec. De raad verzoekt dan, daar de voorwaar den daarvoor aanwezig zijn, den regeeringen van Engeland, Italië, Nederland en Zweden deel te nemen aan de samenstelling van een internatioale troepenmacht, die onder de autoriteit van de regeeringscommissie tot taak zal hebben de orde in het Saargebied te handhaven voor, gedurende en na de volks stemming. Dezen regeeringen wordt verder verzocht te willen mededeelen of zij bereid zijn aan deze uitnoodiging gehoor te geven De raad verzoekt verder de Saarcommis- sie een subcommissie te vormen, waarin de belanghebbende landen en de president der Saarregeering vertegenwoordig zullen zijn. Deze subcommissie zal tot taak hebben zoo spoedig mogelijk studie te maken van de maatregelen, die in verband staan met de vorming van een internationale troepen macht, en desbetreffende voorstellen te doen. Uit dit verloop blijkt, dat Zwitserland niet officieel zal worden uitgenoodigd, daar het polsen door den Engelschen gezant te Bern reeds duidelijk heeft doen worden, dal Zwitserland niet voor deelneming in aan merking komt. VERZOENING DUITSCHLAND—FRANKRIJK? Verzoenende woorden van Hess. De plaatsvervanger van Hitier, Rudolf Hess, heeft te Bcchum een rede gehou den, waarin hij onder meer zeide: Er zijn emigranten, die, inwendig en uitwendig vaderlandsloos als zij zijn, slechts een doel hebben: wraak op de volken, die ze uitgestooten hebben. Deze Het conflict Zuid-Slavië-Hongarije. (Dag. Overzicht). De S. A.-salarissen gehalveerd. (Buitenland). Henderson ontvangt den Nobel prijs voor den vrede 1934. (Buiten land). Hevige koude in Amerika, tiental len dooden. (Buitenland). Hoe de orde in het Saargebied tij dens de stemming bewaard zal worden. (Buitenland). Massa-arrestatie in Amerika van smokkelaars in verdoovende midde len. (Buitenland). De verkeersweg eischt dooden. (Binnenland). Jongmensch uit Oss spoorloos ver dwenen. (Binnenland). Inmenging van de politie in de St. Nicolaas-verkoopactie te War- menhuizen. (Stad en omgeving). (Zie verder eventueel laatste berichten.) Evenals vorige jaren is ook dit jaar weer gelegenheid voor het plaatsen van NIEUWJAARSWENSCHEN in ons nummer van MAANDAG 31 DECEM BER. De prijs bedraagt 50 cent voor een enkele advertentie van 5 regels a con tant. U zoudt onze administratie ten zeer ste verplichten door nu reeds Uw Nieuwjaarswensch aan ons bureau VOORDAM 9 op te geven. Ook kunt U ons Uwe advertentie doen toekomen door tusschenkomst van onze agenten en van H. H. Boek handelaren. hoeren bedrijven hun handwerk onder het motto: „Duitschland bewapent, Duitschland brengt de wereld in gevaar; wij daarentegen moeten den wereldvre de handhaven!" Maar den vrede op aarde handhaven de fatsoenlijke solda ten veel eerder dan kwaadwillige schrij vers van hoofdartikelen. Over hen be hoeft men in het geheel niet te spreken, zij werken voor een bepaald doel. Er zijn echter ook buitenlandsche in stanties, die tegen Duitschland schrij ven, wellicht met de gedachte, dat zij den vrede dienen, wanneer zij Duitsch land chicaneeren. De meesten hunner kennen de Duitschers in het geheel niet en zeker niet de Duitschers van tegen woordig. Wanneer deze heeren zouden informeeren bij hun collega's in Duitschland, zouden zij misschien beter ingelicht worden. Wij hebben namelijk met vreugde gezien, dat bij de buiten landsche persvertegenwoordigers, die oprecht hebben gestreefd naar het lee- ren kennen van Duitschland, een groeiend begrip voor het nieuwe Duitschland bestaat. Sprekende over de Duitsch-Fran-sche betrekkingen zeide Hess: Wij Duitschers zijn thans niet meer van meening, dat Frankrijk, zooal® wij het in het bijzonder moesten gelooven ten tijde van den inval in het Ruhrge- bied, met alle middelen streeft naar de vernietiging van ons land. Een veran derd standpunt van Frankrijk jegens Duitschland heeft natuurlijk ook, een veranderd standpunt van Duitschland jegens Frankrijk met zich kunnen bren gen. Thans gelooven wij, dat overeen stemming met Frankrijk inderdaad mogelijk is en wij worden in ons vrede6- parool versterkt door de redevoeringen en de bezoeken van Fransche frontstrij ders en door de antwoorden van de frontstrijders van andere landen op ons parool. GROOTE ENGELSCHE MANOEUVRES. Bij Singapore. Donderdag a.s. zullen groote Engel sche manoeuvres worden gehouden, waarbij de grootste ontplooiing van zee strijdkrachten sinds vele jaren in dit ge deelte der wereldzeeën geschieden zal. Het doel dezer manoeuvres is de sterkte van de vlootbasis van Singapore en weerstandskracht te beproeven. De vloot zal bestaan uit 21 oorlogsschepen. De manoeuvres zullen volkomen geheim worden gehouden in verband met spi- onnagevermoedens. 7

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1