Agenda S tad en Omgevin g JSucqecliike Sland and' en Jttin&outa Faillissement Victorie-bad aangevraagd. MET ELKANDER VOOR EEN ANDER! DERDE VERANIWOORDINGSLIJSI DER ALKMAARSCHE COURAHI. Jngezonden Stukken urla e/x s.aneeringsplan BUYS WEER GEPAKT, Geleefd van oplichting. Sint Nicolaas-cadeaux in beslag genomen. Wat is er in Warmenhuizen gebeurd Kerstinzameling uitgaande van de vereeniging „De Nederlandsche Dagbladpers Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. Cinema Americain, half 8, hoofdnummer Frasquita (filmoperette); hoofdrollen Jar- mila Novotna, dirigent Franz Lehar. Toe- gang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. A. B. T., half 8, hoofdnummer De pas in het Doodenwoud (sens.); hoofdrollen Tom Tyler en Buffalo Bill Jr. Toegang bo ven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Bioscoop Harmonie, 7.30 uur, tot en met Woensdag, hoofdnummer Cleopatra (rom.- hist.)hoofdrollen Claudette Colbert, War ren William, Henry Wilcoxon. Leeftijd bo ven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, half 8, hoofdnummer Dood Water (hist.)hoofdrol Jan Musch. Toegang eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Dinsdag 11 December. 8 uur, 't Gulden Vlies, concert Gem. koor Vocaal Alkmaar. 8 uur, dancing Harmonie, lezing met licht beelden door A. den Doolaard over Volks leven in den Balkan. Woensdag 12 December. 8 uur, dancing Harmonie, voordracht avond Nutsdepartement. 8 uur, 't Gulden Vlies, stichtingsvergade- ring afd. der vereen, tot bevordering van de vakopleiding van handwerkslieden. Donderdag 13 December. 8.15 uur, Harmonie, concert Alkm. sym- phonie-orkest, dir. Willi Kohier. 9 uur 's av., in de huishoud- en industrie school, ledenvergadering dier instelling. Zaterdag 15 December. Gebouw de Unie, tentoonstelling Broeder- schaps-federatie. Ondanks het feit, dat September voor de open zwembaden zoo gunstig is geweest, waardoor er ontvangsten werden gemaakt, waarop men normaal niet kan rekenen, is het financieele resultaat van het Victoriebad der mate beneden de verwachtingen gebleven, dat een leverancier, die tevergeefs op beta ling van het door hem geleverde heeft ge wacht, zich genoodzaakt heeft gezien het faillissement, van deze zoo jeugdige instel ling aan te vragen. Wij hebben het gemeentebestuur herhaal delijk gewaarschuwd, dat het gewaagd was om deze instelling, die zoo weinig de sym pathie van de burgerij had, tot stand te brengen. Het dagelijksch bestuur van de gemeente heeft desondanks gemeend, met de persoon lijk belanghebbenden, Alkmaar met deze in stelling te moeten verblijden. De gemeentekas is echter goed voor de rendabiliteit van het in het Victorie-bad ge stoken kapitaal. Wij hopen slechts, dat in de toekomst onze vroedschap in het aangaan van dergelijke verbintenissen wat meer voorzichtigheid zal betrachten en dit te meer omdat de overheid, die wel de macht heeft om weken lang de straten met doeken voor het Victoriebad te ontsieren, toch niet de macht heeft om bij de burgerij sympathie te winnen voor een zaak, die, als deze, met negeering van de wenschen van een groot deel der burgerij werd doorgedreven. DE „SNIP" BOVEN ALKMAAR. Gistermiddag ronkten de drie zware mo toren van de „Snip" boven onze stad. De „Snip", die aan het einde van deze week naar West-Indië vertrekt, maakt een proefvlucht en bracht een bezoek aan Alkmaar, de ge boortestad van den marconist S. v. d. Molen. Het toestel, dat zeer laag vloog, had aller belangstelling, niet alleen in de stad zelf, maar ook op het voetbalterrein, waarboven ook nog een rondje werd gedraaid, zek r, omdat v. d. Molen oud-Alcmariaan is! ZEKERHEIDSTELLING GEMEENTE ONTVANGER. In bijlage 163 stellen B. en W. den raad voor te besluiten het bedrag, waarvoor de te benoemen ontvanger ten behoeve van de gemeente zekerheid moet stellen, te bepalen op 20.000. KWIJTSCHELDING VAN SCHULD AAN DE ALKMAARSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. In bijlage 164 stellen B. en W. den raad voor onder voorwaarden aan de N.V. het restant van haar schuld aan de gemeente, ten bedrage van 6.175 kwijt te scheiden. HANDWERKSLIEDEN IN NEDERLAND. De Vereeniging tot bevordering van dé Vakopleiding voor Handwerkslieden in Nederland houdt op Woensdag 12 Dec. 's avonds te 8 uur in het „Gulden Vlies" een openbare vergadering, welke ten doel heeft in Alkmaar een afdeeling dezer vereeniging op te richten. Als spreker zullen dien avond het woord voeren: de heeren mr. Harm Smeenge en H. D. Tabak, respectievelijk voorzitter en vice-voorzitter der vereeni ging. HET SINT NICOLAASFEEST. Zaterdagmiddag was de groote Har moniezaal geheel gevuld met een jui chende kinderschaar. Deze jeugdige feestgangers waren de gasten van de afd. Alkmaar van den Bond v. Ned. Ond., die het tweede gedeelte van haar St. Nicolaasfeest gaf, thans voor de kin deren der 3e en 4e klasse der O. L. scholen. De aanwezigen werden welkom gehee- ten door den heer Koelman, voorzitter der St. Nicolaas-commissie. Hij maakte zijn openingswoord niet lang, want hij wist dat de kinderen vol ongeduld wachtte op de vertooning der films. Spoedig gingen de lichten uit, een luid hoera-geroep der kinderen en daar kwamen de eerste beelden van een jour naal op het witte doek. Voor de pauze werden daarna nog tal van alleraardig ste teekenfilms vertoond, waaronder ge kleurde, en 'twas zeldzaam zooals de jeugd met de films meeleefde, 't Gejuich was niet van de lucht, de muziek was soms niet te hooren. In de pauze werden de kinderen ont haald op speculaas en chocolade, waar mee zij heel blij waren. Toen volgde een avonturenfilm van Carlo, getiteld: Tempo, Carlo. Tempo, waarin Carlo tal van moeilijkheden moest overwinnen om in het bezit te ko men van het geld dat als prijs was uit geloofd bij een bokswedstrijd. En dat geld kon Eva zoo goed gebruiken. Ge lach en gejuich klonk voortdurend. Na deze film volgden nog eenige klei nere, waarvan bijzonder dient vermeld de Silly Symphonie van Walt Disney, een gekleurde teekenfilm van de Ratten vanger van Hameien. Iets fijns. Hoogst voldaan over de prachtige films die de directie van de Harmonie had vertoond, gingen de kinderen om vier uur huiswaarts. Zij hadden een allerprettigsten middag gehad. De heer Dun, inspecteur van het L. O., toonde eveneens zijn belangstelling voor dit feest, wat zeker door de Commissie ten zeerste werd gewaardeerd. F. J. WOERDEMAN f. Op de begraafplaats, aan den voet van de. drie eeuwen oude Ned. herv. kerk te Stompe- toren, werd hedenmiddag het stoffelijk over schot ten grave gedragen van dén heer F. J. Woerdeman, in leven postambtenaar aldaar. De sympathie voor den overledene kwam in de belangstelling op de begraafplaas ten zeerste tot uiting. Aanwezig waren het be stuur van de Harddraverijvereeniging, waar van de overledene secretaris was. Voorts merkten wij op den burgemeester, den heer W. Huyser van Reenen, den heer D. de Boer Dz., notaris Kruimel en den heer P. Bur- mann, terwijl de Alkm. Courant, waarvoor de heer Woerdeman vele jaren het correspon dentschap had waargenomen, vertegenwoor digd werd door den directeur, den heer C. Krak, en den redacteur, den heer D. A. Klomp. De baar, die bedekt was met een zevental lauwertakken, werd op plechtige wijze, onder het luiden van de torenklok, door collega's van den overledene grafwaarts gedragen. Aan de groeve werd niet gesproken. Een oom van den ontslapene, die, de jaren waarin hij in Stompetoren heeft gewoond en gewerkt, zich de vriendschap van allen had verworven, bedankte namens de familie, voor de laatste eer aan Frits bewezen. Diep onder den indruk verlieten daarop de aanwezigen den doodenakker. BENOEMING. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat bij Konink lijk besluit van 28 November 1934, voor het tijdvak van 1 Januari 193431 December 1936 aangewezen als deskundige bevoegd tot het afgeven van een verklaring, als bedoeld in art. 39, derde lid van de Armen wet: o.m. onze stadgenoot dr. G. Hoeneveld. Het is de Nijraeegsche politie Za terdagavond gelukt den psycho- paath Buys (in Alkmaar heel be kend) te arresteeren, die op 27 Nov. 1.1. toen hij met een verpleger van het Rijkspsychopathenasyl uit Ave- reest naar Amsterdam was gegaan om hier een bezoek aan zijn doch tertje te brengen, op den Dam wist te ontvluchten. De man die sedert eenige jaren te Avereest werd verpleegd, had aan zijn directeur mede gedeeld, dat hij gaarne naar de hoofdstad wilde gaan, om daar zijn dochtertje te bezoe ken, die volgens zijn beweringen bij kennis sen was ondergebracht en daar verwaarloosd werd. In werkelijkheid was het Buys er blijk baar om te doen de inrichting te ontvluchten. Onder een of ander voorwendsel had hij tevens gedaan weten te krijgen, dat bij dit maal niet door een rijksveldwachter, doch door een verpleger van de inrichting zou worden vergezeld. Teen de man na zijn be zoek aan enkele adressen met den verpleger naar Avereest zou terugkeeren, wist hij op den Dam aan de bewaking van den verple ger te ontsnappen. Onmiddellijk werd het signalement van B. bekend gemaakt door den politie-radio-omrcep, en tevens zijn aanhou ding verzocht. Het mocht de politie niet gelukken den man spoedig aan te houden, wel kreeg men na den dag van zijn verdwijning verschillen de aangiften van zakemnenschen die blijk baar door Buys waren opgelicht. De man leefde te Amsterdam onder een valschen naam en had zich vermoedelijk zoodanig on herkenbaar gemaakt, dat niemand hem voor Buys aanzag. Hij schijnt te Amsterdam eenige dagen in verschillende hotels te hebben gelogeerd, en een vroolijk leventje te hebben geleid. Hij maakte autotochten waarvoor hij met aller lei oplichterspraktijken geen cent betaalde, hij deed bestellingen waarvoor de leveran ciers geen geld ontvingen. Vermoedelijk is de man ook nog in andere plaatsen van Neder land geweest, waar hij eveneens kans zag verschillende zaken op te lichten. Zaterdag avond kon gelukkig de Nijmeegsche politie hem arresteeren. Hij is onmiddellijk weer onder strenge bewaking naar het psychopa- thenasyl te Avereest overgebracht ZAAK OVERGENOMEN. Door overname van de zaak van den hr. Joh Kalksma zal de hr. Bernard Rus de reeds 50 jaar bestaande heerenkapsalon op de Oudegracht 90 op denzelfden voet voortzet ten. Morgenmiddag om 2 uur zal de her opening plaats hebben. NIEUWE DAMESKAPSALON. De heer Joh. Kalksma zal morgen in de Hoogstraat 4 een moderne dameskapsalon openen, welke onder den naam „Maison Helena" geëxploiteerd zal worden. De nieuwe zaak ziet er, zoowel wat het interieur betreft als wat betreft de voorpui, keurig uit. Een zestal boxen met de nieuwste kapstoelen (merk v. Berkel), vaste wasch- tafels (warm en koud stroomend water) en prachtige spiegels, maken, met de kleine ver koopruimte, het interieur tot een goed geheel. De betimmering is aangebracht door de firma v. Latum, de verlichting is aangelegd door de firma Genefaas, terwijl Kofa voor de stoffeering zorg droeg. Zooals gezegd, een keurige zaak in alle opzichten. Men schrijft ons: Volgens mededeeling van de commissie St. Nicolaas-attractie zou Vrijdagavond in de zaal van den heer Jac. Wester te Warmen huizen de toewijzing plaats hebben van dc cadeaux, die geschonken zijn door den mid denstand van Warmenhuizen aan de burgerij van Warmenhuizen en omstreken. Reeds om half acht was de zaal vol met nieuwsgierigen. Onder de aanwezigen waren burgers uit Harenkarspel en verder afge legen streken, die moeite en tijd hadden opge offerd om bij deze gebeurtenis aanwezig te kunnen zijn. Onder hen waren zeer velen, die in deze tijden van groote armoede en ont bering een stille hoop koesterden een cadeau te mogen ontvangen. Het bestuur had' alles in het werk gesteld om een zoo groot moge lijk aantal cadeaux beschikbaar te stellen. Alles zou een groot succes geworden zijn als een en ander niet op het laatste oogen- blik ware tegengewerkt en weldoor de politie, al of niet gestuurd. Volgens mede deeling van het bestuur zijn de cadeaux toe gewezen. De politie meent hierin te zien een overtreding van de loterijwet, en het gevolg was inbeslagneming. Zeer begrijpelijk was dit een groote opschudding voor het volk Algemeen was de vraag: „Wie steekt hier nu eigenlijk een spaak in het wiel Het volk van Warmenhuizen en omstreken, door den nood der tijden toch al genoeg geprik keld., kwam hierdoor in een staat van ver bittering. Dit was duidelijk merkbaar onder de aanwezigen. Het volk zal wel uitmaken, wie of welke personen deze inbeslagneming gewild of bevolen hebben. Verklaarbaar is het, d^t door deze kwestie, waarbij het publiek nauw betrokken is, de verhouding tusschen de verschillende groepen der bevolking van Warmenhuizen en omstreken er niet beter op wordt. Volgens het bestuur ging het de eerste twee jaar van de attractie ook al niet naar wensch. Nu het derde jaar is het tot een open lijke uitbarsting gekomen. Nu kon de strijd tusschen de attractie-commissie en een be paalde groep der .bevolking niet verborgen blijven en zijn de menschen getuige geweekt van dezen harden strijd om het bestaan. Volgens een der leden van de commissie is het vreemd, dat in de naburige plaatsen de St. Nicolaas-attractie in diverse vormen on gestoord en soms met medewerking geregeld plaats hebben, terwijl het hier nog niet is gelukt een attractie tengevolge te ontplooien Het volk moet hierop maar het antwoord geven. Bovendien, zoo zeide een der bestuursleden, was de houding van de politieagenten, al of niet gestuurd, niet sympathiek. Achter de coulissen zal thans een bittere strijd gestre den worden om het bestaan der attractie. Inmiddels heeft het bestuur het hoofdbe stuur der middenstandsvereeniging van een en ander in kennis gesteld, en diens hulp ingeroepen. Algemeen koestert men de hoop, dat bin nen niet al te langen tijd zal blijken, dat de verantwoordelijke personen in dit geval „lek varen". Verheugend was te kunnen zien, dat men zonder uitzondering in die oogenbjik- ken elkander weet te vinden en gezamenlijk een defensief standpunt inneemt. Nader schrijft men ons: De spanning in het dorp is j.1. Zaterdag middag wederom verhoogd door het later, wegbrengen van de luttele 70 cadeautjes naar Alkmaar. Het overbrengen van dezen „greoten schat" verwekte groote ontstem ming van het publiek. Den heer Jac. Delver te Warmenhuizen werd eerst verzocht de cadeaux naar een veiliger bewaarplaats te brengen. Alsof de goederen „besmet" wa ren, weigerde de heer Delver zijn diensten aan het gezag. Het publiek vond de houding van den heer Delver uitermate solidair en betuigde hem zijn tevredenheid. Daarna werd een vrachtauto uit Schoorl ontboden, die de goederen naar Alkmaar heeft overge bracht. Tijdens het inladen werden nog eenige harde woorden gewisseld tusschen de politie en een der toeschouwers. Naar wij vernemen, zal de voorgestelde bijeenkomst op heden Maandag 10 Dec. in de zaal van den heer Jac. Wester bijna zeker niet doorgaan. GEMEENTELIJK BUREAU VOOR SOCIALE ZAKEN. (Districts-Arbeidsbeurs, Tel. 4395). Voor werknemers uitsluitend geopend van 912 uur en op Maandag- en Don derdagavond van 7—8 uur. Bemiddeling voor vrouwelijk personeel bij voorkeur H. 1._, Uit de spaarpot 0.50; Keg*Iclul> da Burg 2.-; wad S. I.-, RN. 0.50; v. V. 2.50; C T. 5.-; F. R_ 2.50; lam. Y. S. 2. RN. ƒ1. Hm s f 1 wed J K 0.50; C. B. 1—; fam. C. 1—, J. D. 2.o0, fam. S. f l. «ed K. J j g f 5>_. N. N. 0.25; P. K., Ber- rnevr: f* 3' J o r i i c K 1.-; G. S. 2.50; A. H. 1,-; dr. M. MO - GVK. /'2.50 J.'7.'k 1 -f J. LI.-; <3. H. 2.50; L. M. 2.50; M M 1.-; mevr C. IL, Bergen 2.50; dr. R. J. H_ 10. B., Bergen 2.50; W V. 5.-; T. 2.-; wed. K. 1-; M. K.-K. 2.50, 1. L£2. B.C. 2 50; T M 1._; G. V. 050; wd H. L 2-, V. A_/ 2 mej. P. K. 1.—; mevr. F. de C. J 2.ou, n. j. °-j mevr. wed. H. 1.-; B B. 2.50; C C. 1-; P- P- f 2*0; K. te Grootscher mer 2.—; J. H. te Oudorp 2.50; J. P- 2.50; B. K- f f r N. 2o. P. M. Bergen 10.-; mej. M. K. 10-; mr. O. 10.-; N. N. f 1—v. H. T. 1.-; v. d. A.,Heiloo ƒ5—; J. T. ƒ0.50; de Schippertjes 1.25; Jena 10.—; J. M. B. 10.—; N. v. d. P. f 2.—; G. J. 1.50; O. 2.50; P. 1.—; J v. t W. 0.50; mevr. A. 2.50; G. M. 2.50; mevr. H. 2.'50; mevr. B. 2 50; T. 1 L. B. 30— G. L. 1—; D. D. 5—; D. J. f 2—; Trouw op'osser Alkm. Crt.-puzzles 1.mevr. V. 2.J- M. 2-50, N. N. 2.50; M K. 15.—; M. S. 10.—; D. v. W- 0.50; S. 2.50; mevr. S. 2.50; G. H. Z. 1—; A. W. 2.50; E. M. B. V. 1—; S. S„ Heiloo 1—; H. P., Bergen 2.50; M. P., Bergen 1. van 25 uur. Geopend voor werkgevers van 912 en van 25 uur. De directeur van bovengenoemd Bu reau deelt mede, dat heden staan inge schreven: Groep Bouwvakken: 1 bouwkundige, 1 bouwk. teekenaar, 1 opz. teekenaar, 2 bouwk. opzichters, 3 waterbouwkundi gen, 2 glas in loodzetters, 1 glazenwas- scher, 1 steenhouwer, 1 stuc. opperman, 2 tegelzetters, 6 betonwerkers, 31 opper lieden, 24 stucadoors, 48 metselaars, 107 timmerlieden, 18 voegers, 54 schilders, 103 grondwerkers. Groep Metaalindustrie: 2 autog. las- schers, 20 bankwerkers, 1 blikslager, 5 carrosseriebouwers, 6 electriciens, 1 elec- tro-technicus, 1 fitter, 1 fraiser, 3 instru mentmakers, 2 kernmakers, 2 ketelma kers, 6 klinkers, 4 loodgieters, 2 lijnwer- kers, 8 machinisten, 2 mach. teekenaars, 12 metaaldraaiers, 1 metaalvijler, 3 me taalslijpers, 17 monteurs, 1 orgelmaker, 1 plaatwerker, 5 rijwielherstellers, 4 scheepsbouwers, 3 scheepstimmerlieden, 1 scheepwerktuigkundige, 7 smeden, 13 stokers, 1 tandtechniker, 1 tegenhouder, 1 voorslaander, 3 vuurwerkers, 4 wagen makers, 2 werktuigbouwkundigen, 11 ijzerwerkers, 1 zandbereider, 4 zandvor- mers. Groep Voedings- en Genotmiddelen: 42 sigarenmakers, 1 sorteerder, 2 kisten- plakkers, 1 stripper, 3 tabaksbewerkers, 1 slager, 4 koks, 1 chocoladebewerker, 2 suikerbakkers, 13 bakkers, 1 bierbotte- laar. Groep Boek- en Steendrukkerijen: 5 letterzetters. Groep Houtbewerking: 19 meubelma kers, 8 meubelstoffeerders, 9 mach. hout bewerkers, 3 kistenmakers, 1 borstelma ker, 1 bietser, 1 beeldhouwer. Groep Land- en Tuinbouwbedrijven: 7 tuinlieden, 17 boerenarbeiders 1 bloe mist. Groep Handel: 15 vertegenwoordigers. 4 winkelbedienden. Groep Verkeerswezen: 35 chauffeurs, 3 koetsiers, 21 pakhuisknechts, 18 maga zijnbedienden, 6 kellners. Overige Beroepen: 7 boekbinders, 3 wasschers, 5 kleermakers, 2 rietwerkers, 2 schoenmakers, 1 zeilmaker, 2 portiers- huiskn., 1 verfbereider, 1 kalkbrander, 3 huidenzouters, 5 incasseerders, 3 zak- kenstoppers, 1 kapper, 1 secretarie ambtenaar, 1 el. ingenieur, 1 klompen schilder, 1 tegelmaker, 11 kantoorbedien den, 1 bedrijfsleider, 2 administrateurs, 38 transport- en 240 los arbeiders. Gedeeltelijk werkloos: Metaalindustrie 50, Tabaksindustrie 19, overige beroe pen 5. Jeugdige personen beneden den leef tijd^ van 18 jaar in diverse beroepen: 36. rouwelijk personeel: 5 kantoorbe dienden, 3 winkeljuffrouwen, 3 dagmeis jes. 3 dienstboden, 5 werksters. Geplaatst: 29 werkzoekenden Alkmaar, 8 December 1934. De Directeur v.n., ED. v. d. HEUVEL. EEN GESLAAGDE ACTIE. Nu het Sint Nicolaasfeest weer achter ons ■n' Z°k !i V.a Z€ Plaats allen hartelijk willen bedanken, die mede hielpen tot het welslagen der uitdeeling van wollen goed aan behoeftige gezinnen. is enormJ succes geweest. Hoewel hAHhln F ,maanden eigenlijk te kort was. ïfS,! ?1 kans gezien degelijk mooi goed ?n on e"j s van dames tusschen ft 1 e" oudf;r dan 80 jaar hebben we ^elf gebreide kleedingstukken ontvangen. Diverse zaken te Alkmaar zonden een mooi pakket, waarvoor ons comité zeer erkente lijk is. De meisjes van de le en 2e klasse Gym- nasiurn maaKten op initiatief van mevr. van Amerongen een compleet baby-uitzet, waar bij kiuikje en zeep zelfs niet ontbraken. Hul de aan deze meisjes, die zoodoende reeds op jeugdigen leeftijd mede hielpen aan een goed, maatschappelijk werk. Ook de In dustrieschool en de Graal lieten zich niet on betuigd. Bovendien stelde de Nassau-garage auto's gratis beschikbaar om dc pakken rond te brengen. De personen, die voor de uitdeeling in aanmerking kwamen, zijn met zorg gekozen en met de betrokkene gezinsleden werd zoo veel mogelijk rekening gehouden. Als ik U zeg, dat 5 Dec. 's avonds 89 gezinnen verrast werden met pakjes, waarin gemiddeld 6 stuks per gezin, dan kan een ieder die mee hielp, deelen in de groote vol doening van het goede werk. Nogmaals oprecht hartelijk dank! Namens het Comité: J. M. VAN KINSCHOT— DORHOUT MEES CORRESPONDENTIE. J. J. A. alhier. Wij gelooven dat het debat onvruchtbaar zal zijn en waar U o.i. geen nieuwe punten ter sprake brengt, stel len wij U voor de discussie te sluiten. Red. Alkm. Crt. GEBOREN: Pieter Jan, z. van Pieter Stenneberg en Maartje Stekelbos. Wilhelmina Albertje, d. van Klaas Bindinga en Johanna Schut. Hendrik, z. van Hendrik Norder en Eli- sabeth Roobeek. Catharina Agatha Maria, d. van Hendricus van de Kamer en Catharina Smorenberg. OVERLEDEN: Pieter van Grunningen 78 jaar. Klaas de Groot 46 jaar. Leonardus Johannes Martinus Spruijt 14 jaar. Geertruida Hendrika de Lange 81 jaar. Engelina Scherpbier 73 jaar. CRISIS-BESLUITEN.' De minister van economische zaken heelt aan de Tweede Kamer doen toekomen een brief ter uitvoering van art. 38 der land- bouw-crisiswet 1933, houdende mededee ling van de vaststelling van Koninklijke Besluiten tot uitvoering en toepassing van eenige artikelen van genoemde wet en ten geleide van de op die besluiten betrekking hebbende toelichtingen. Aan die toelichtingen ontleenen wij": C r i s i s-A ardapppelbesluit 1934 I. Reeds gedurende de werking van het crisis-aardappelbesluit 1933 I werd de behoefte gevoeld ook den handel in aardap pelen onder controle te brengen, waarin door het nieuwe besluit werd voorzien. Teneinde ook de vroegere aardappelen bij de steunmaatregelen te betrekken, hield het 'besluit een regeling in omtrent den oogst en den aanvoer van die aardappelen, het geen slechts met een daartoe verstrekte ver gunning mocht geschieden, terwijl boven dien voor iedere veiling werd vastgesteld de hoeveelheid vroege aardappelen, die voor een veiling per dag geveild mochten wor den. Pluimvee. De wenschelijkheid om de regelen, gesteld bij het crisis-vervoerbesluit 1932 met betrekking tot het vervoeren van crisisproducten eveneens voor pluimvee te doen gelden, drong zich op in 't óijz. in de aan België grenzende deelen des Rijks, welke invoer de werking der op grond van de landbouw-crisiswet 1933 getroffen maat regelen tot inperking van den pluimveesta pel ernstig afbreuk deed. C r i s i s-A kkerbouwibesluit'34 Teneinde een centralisatie in de crisis wetgeving ter zake van den akkerbouw te verkrijgen, zijn de wettelijke voorschriften welke met betrekking tot deze materie tot dusverre in verschillende besluiten verspreid lagen, te zamen gebracht in het besluit, in den titel dezer toelichting bedoeld. Een invoermonopolie voor erwten en boonen is noodzakelijke aanvulling voor de regelingen voor het binnenland in het be sluit opgenomen. De instelling van een monopolie van tot veevoeder verwerkte oliehoudende zaden, pitten en noten was daarnaast noodzakelijk, gepaard met een beperking van den invoer dezer producten. 1934. (Teelt). Het nieuwe besluit neemt uit het oude besluit over: evenals het in 1933 vastgestelde besluit was bepaald is het te len van bloembollen als bedrijf' verboden tenzij met een door of vanwege den minister te verleenen vergunning. Bloembollensaneeringsplan

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 2