JCunst en W etenschap Radionieuws buitenland. binnenland HET ZEEMONSTER VAN NAGAS AKI. Geweldige Amerikaansche smokkelhandel. Aan de orde kwam daarna de circulaire van Ged. Staten inzake de nieuwe regeling der jaarwedden van burgemeester, secretaris en ontvanger. De voorzitter zei, dat de jaarwedde van den burgemeester met 100, van den secreta ris met 7 150 wordt verlaagd en van den ont vanger met 50, zoodat het maximum van den Laatsten functionnaris bedraagt 950. Besloten werd te berichten dat met de ver laging accoord werd gegaan doch niet met den datum van inwerkingtreding. Het werd billij'k geacht deze regeling te doen ingaan op 1 Jan. 1935. Steun Lyceum. Op een verzoek van het r.k. lyceum te Alkmaar, om een overeenkomst te sluiten inzake bijdrage per leerling uit Ur- seln van 150 per jaar, werd besloten jaar lijks de subsidie te bepalen. Voor 1935 werd 100 per leerling beschikbaar gesteld!. De gemeentelijke vergoeding als bedoeld in art. 101 der L.O.-wet 1920 over 1933 voor de bijzondere school, werd vastgesteld op 4498. Besloten werd een kasleening voor 1935 aan te gaan groot 2500, rentende AA pCt. Ter sprake kwam het landverhuren door het Alg. Burg Armbestuur. Ha breedvoerige discussies wenschte de meerderheid van den raad, dat de perceelen die vrij komen, hetzij door vertrek van den verhuurder naar een andere gemeente, hetzij door opzegging van de huur, in den vervolge openbaar zullen worden verhuurd. Op een reclame inzake aanslag schoolge'd van E. Sweep, werd besloten algeheele ont hefüng te verleenen. Aan H. v. d. Doorn werd voor een half jaar ontheffing verleend van zijn hondenbe lasting. Voor kennisgeving werd aangenomen een ongeteekend schrijven van het bestuur van den r.k. landarb.bond „St. Deusdedit", hou- dnde verzoek tot het vervallen van de wacht- week voor de georganiseerde en tot het ver strekken van een kolenbon daar genoemd schrijven ongeteekend werd ingediend. Hierna werd1 tot geheime vergadering over- gegaan. GEDUPEERDE TOONEELGEZELSCHAPPEN. In een conferentie, die Zaterdagmid dag in het Parkhotel te Amsterdam ge houden werd, hebben de directeuren der verschillende gezelschappen: Frits Bouwmeester van het Nieuw Schouw- tooneel, Hans van Meerten van het Groot Nederlandsch Tooneel en Pierre Mols van de Vereenigde Schouwspelers aan de pers medegedeeld, welke hou ding zij zullen aannemen inzake 't fail lissement van den Kunstkring „Het Schouwspel", later N. V. Theaterbureau „Holland". De Kunstkring „Het Schouwspel", die te Utrecht gevestigd was, bestond uit ongeveer 32 locale kunstkringen met sa men 15.000 tot 20.000 leden. In elke plaats had zij een vertegenwoordiger die de gelden der leden inde. Hiervoor kre gen deze leden dan een bepaald aantal opvoeringen der verschillende gezel schappen. Dit seizoen is het met de fi nanciën in Utrecht echter misgegaan. Waar het geld gebleven is zal nog uitge maakt moeten worden, want hoewel de. vertegenwoordigers wel de contributie inden en dit naar Utrecht stuurde,' werden de gezelschappen, zaalhouder® enz. niet betaald. Zonder dat iemand hier iets van wist is de Kunstkring „Het Schouwspel" overgegaan in N. V. Thea terbureau „Holland". Onlangs kregen de verschillende tooneeldirecties bericht,, dat het theaterbureau alle macht in handen van een of ander onbekende be^ middelingscentrale in 's-Gravenhage had gelegd. Hoewel dit bureau door berich ten in de pers den indruk tracht te wek ken, dat de vertegenwoordigers der lo cale kunstkringen dit beheer aangeno men hebben, blijkt het dat deze een mo tie van wantrouwen hebben ingediend tegen de bemoeiingen van genoemd be middelingsbureau. Zelf ernstig gedu peerd, daar hun vorderingen door het pas uitgesproken faillissement naar alle waarschijnlijkheid onbetaald zullen blij ven, willen genoemde directies de leden echter niet ook dupeeren, en zij zijn van, plan de voorstellingen zooals die aan vankelijk gecontracteerd waren, door te laten gaan. Zij hebben daartoe echter niet allerlei onbekende bureaux voor noodig, die hierin een zuiver handels zaakje met winstmogelijkheden zien. Wanneer het publiek het tot dusver in hen gesteld vertrouwen niet beschamen zal en zich niet door tendentieuse be richten laat misledien, zullen beide par tijen zoowel de leden der Kunstkrin gen als de tooneelgezelschappen daar wel bij varen. Het is een treurig ver schijnsel dat in dezen tijd, waarin het tooneel ieders steun zoo noodig heeft, allerlei elementen zich tusschen het too neel en het publiek willen stellen om soo de zuivere atmosfeer te vertroebe len. WILLEM HUNSCHE t- Zondagmiddag is te Amsterdam op omstreeks 54-jarige leetijd na een korte ongesteldheid plotseling overleden de bekende acteur Wil lem Hunsche. Willem Hunsche was een der bekendste tooneelspelers van de oudere garde, die de glorietijd van Kon. Ver. Het Nederlandsch Tooneel onder leiding van dr. Willem Rooyaards heeft meegemaakt. In 1897 kwam hij bij de Koninklijke en tot aan het einde van dit gezelshap bleef hij er aan verbonden. Hij speelde vooral de komische rollen, in welk genre hij meer of meer beschouwd kon worden als de opvolger van Schulze. Zijn rol «1 „De Kribbebijter" zullen velen zich herin neren, evenals de pracht creatie die hij maak te van den ouden Doolittle in Shaw's Pygnia- lion. Zijn talent was echter verre van eenzij dig, waarvan een opsomming van zijn tal- looze overige rollen zou kunnen getuigen. Een groote populariteit verwierf hij ook als b» 'j ve Thomasvaer, welke rol hij jaren lang vervul de in de traditioneele jaarlijks terugkeerende Nieuwjaarsklucht „De bruiloft van Kloris en Roosje", waarin hij tallooze malen den Nieuwjaarswensch heeft uitgesproken. In den laatsten tijd was hij, zooals zoo vele bekende tooneelkunstenaars, zonder vast emplöoy. Het laatst zagen wij hem nog en kele weken geleden tijdens de Heyermans-her- denking als Oude Simon in „Op hoop van zegen" bij het De Boer-van Rijk ensemble Dezelfde rol vervulde hij ook in de nieuwste geluidsverfilming van „Op hoop van ze gen", die juist dezer dagen gereed is geko men en waarvan tegen Kerstmis de première kan worden tegemoet gezien, waarvan Wil lem Hunsche echter helaas geen getuige meer mocht zijn JACK HYLTON WEER TERUG IN DEN AETHER. Jack Hylton is weer terug in het aetherland. Weet U wie Jack Hylton is? Welnu, Jack is een der paladijnen der dansmuziek, wij schrijven opzettelijk geen jazz-muziek, omdat er tusschen jazz- en dansmuziek nog wel eenig ver schil is. Jack is geen opkomende band leider, maar een man, die U al vijf jaar geleden liedjes liet zingen als Broad- way-melody, Singing in the Rain, Pa- gan Love Song. Hij bezat toen reeds een zeer groote populariteit, die hij echter naarmate de vijf jaren verstreken, al meer en meer inboette. De vermoedelij ke reden hiervan is het meer en meer op den voorgrond treden van andere starbands, zooals in Engeland, Ambrose en Roy Fox en in Amerika, Duke El- lington (een man, die door den een in de hoogste hemelen verheven wordt en door den ander in den diepsten af grond wordt verwenscht. Jack Hylton is niet bij de pakken neer gaan zitten, maar heeft van tijd tot tij JI nieuwe bands gevormd met afwisse lend succes. Zoo is dit eenige jaren ge gaan, maar een paar weken geleden kondigden de groote Engelsche bladen met veel bravour een hernieuwde band van Hylton aan. Hier werd nog aan toe gevoegd dat het de beste Eurooeesche band zou worden. En om den lezer niet lang in het onzekere te laten, kondigde de B. B. C. twee radioconcerten aan, die j.1. Vrijdag en Zaterdag plaats ge had hebben. De lezers, die een of beide concerten beluisterd hebben, zullen het eens zijn, dat bij Jack enorme vooruit gang te bespeuren is. Zijn band beschikt over een prima sax-groep. Een koper- groep. die één was, een vocal-trio, dat de Mills-brothers imiteerde en verder eenige vrouwelijke zangeressen, die ook werkelijk „croonde". Wij zullèn U in het kort het program ma besfchrijven. De band begon met een „Hit,' oL the moment", „Over my shoul- der", waarna volgde een show-arrange ment van „I saw stars", een arrange ment, dat onberispelijk werd uitgevoerd en dat -deed terugdenken aan iets der gelijks van eenige jaren geleden, n.1. „Schoner Gigolo". Een plaat, waarvan toenhiaals' duizenden verkocht zijn. Volgde „Cliinêitown, my Chinatown", een hot-arrrangerpent, waarin een trompet solo. gespeeld, werd, die door een Louis Armstrong kon gesDeeld zijn. Toen een potpourri van populaire liedjes, waarin o.a. -voorkwamen „Ile of Capri" en „Old Faithulf'. Het verdere programma was een afwisseling van sweet en hot, waar na Jack b'eslóot met het sluitnummer van Tom y. d. Stap, „A Christmas-mght in Harlem". Een! subliem süel van alle bandleden afzonderlijk. Jack Hylton. heeft bewezen, dat hij na al het vergan kelijke nog wel iets goeds kan prestee- ren. Mag het'ook zoo blijven! REDEVOERING VAN LITWINOF TE GËNEVE. Tijdens de discussies in den Volkenbonds raad aangaande hetconflict Hongarije Joego Slavjë verklaarde Litwinof: indien men het conflict beziet van het gezichtspunt van het internationale probleem, dan kunnen wij de regeering van Joego-Slavië dankbaai zijn, dat zij de aandacht van den Volken bondsraad heeft gevestigd op het terrorisme als hatelijkste en 'gevaarlijkste verschijnsel in hét internationale leven. Men weet, dat individueel terrorisme! in de hoedanigheid van gewapende politieke strijd is Rusland bekend was, waar voor den oorlog zekere revolutionnaire partijen hun belangrijkste activiteit concentreerden op terreur tegen de vertegenwoordigers van het Tsaristische regime. Toch bevond zich in Rusland toen een andere revolutionnaire partij, in de ran gen waarvan zich de huidige Sovjet-regee- ring. heeft gevormd, die een hardnekkige strijd heeft gevoerd tegen het terrorisme, daarbij aantoonende de schadelijke absurdi teit van een dergelijke strijdmethode. Dezelf de houding nopens de terreur nemen alle revolutionnaire partijen in andere landen aan, die zich evenals onze partij richten naar de leer van Marx. Wij kunnen geen woorden vinden voor de verontwaardiging en afkeer, welke wij hebben voor het terro risme, dat men na den oorlog in practijk is gaan brengen. Dit terrorisme wórdt bijna steeds beraamd op vreemd grondgebied wordt'een wapen in de buitenlandsche po'i- tiek eri beteekent een bedreiging voor den vrpde. Het resulfaat van dergelijke daden gegft aanleiding,tot conflicten die zich drei gen te transformeeren in gewapende botsin gen. De te Marseille geloste schoten hebben op zeer welsprekende wijze voor de geheele wereld het enorme gevaar onthuld, dat het terrorisme in de na-ocrlogspariode beteekeni voor de handhaving van de internationale betrekkingen en den wereldvrede. De Volken bond moet zijn aandacht schenken aan dit verschijnsel en probeeren maatregelen te vinden voor een practischen strijd hier tegen. Litwinof wees vervolgens op zekere ver schijnselen, welke het terrorisme benaderen en tot dezelfde resultaten zouden kunnen leiden, zooals de vorming van benden ge wapende emigranten. Het is noodig, dat een gezamenlijke internationale actie tegen dit verschijnsel wordt ten uitvoer gelegd. HENDERSON EN NORMAN ANGELL KRIJGEN VREDES-NOBELPRIJZEN. Noorsche kroonprins zal uit reiking bijwonen. Naar te Oslo van welingelichte zijde verklaard wordt, zal de Nobelprijs voor den vrede dit jaar aan den vroegeren Engelschen minister van binnenland- sche zaken Arthur Henderson worden aangeboden. De verleden jaar niet toe gekende vredesprijs zal, naar koorts wordt verklaard, aan Norman Angell worden toegekend. Henderson zal Maandag te Oslo aankomen om den prijs in ontvangst te nemen. De feeste lijkheden, welke te zijner eere zullen Henderson. worden gegeven, zullen worden bijge woond door den kroonprins en door ver tegenwoordigers der diplomatie. Henderson is uit Engeland te Bergen gearriveerd en heeft onmiddellijk met den nachttrein zijn reis voortgezet naar Oslo. Hij weigerde met de journalisten te spreken over den hem toegedachten prijs. De officieele aankondiging zal vandaag plaats hebben. OUD PRUISISCHE KERK WEER OP OUDEN GRONDSLAG. Inschakeling in de opgeheven. Rijkskerk De Kerkelijke Senaat te Berlijn heeft in zijn zitting van 7 December eenstem mig de volgende motie aangenomen, die ter kennis van alle kerklijke gemeenten wordt gebracht; „De Evangelische Kerk der Oud-Prui sische Unie is door de verordening van 20 November 1934 naar kerk- en staats recht weer op den grondslag van haar vroegere constitutie gesteld. Niettemin blijft zij vasthouden aan het groote doel der eenige Duitsche Evangelische Kerk en zal zij met alle krachten arbeiden aan verwerkelijking van deze taak. Den kerkstrijd, die zooveel verlies van aanzien en invloed der Evangeliscne Kerk met zich heeft gebracht, zijn wij vast besloten te leiden in een richting, die de erfgenamen der Hervorming weer in waardige woorden laat spreken over de dingen van hun geloof." FAMILIEDRAMA TE BERLIJN. Zondagmorgen tegen vijf uur ver scheen een 41-jarige arbeider met zijn gescheiden vrouw in de woning van hun nog jeugdige gehuwde dochter in het Centrum van Berlijn. De man was be schonken en zocht twist met zijn doch ter en zijn schoonzoon. Toen de man hen wilde aanvallen, loste de dochter een schot op haar vader, die eenige minuten later overleed. De jonge vrouw, die door de politie is gearresteerd en naar de Alexanderplatz is overgebracht, ver klaart uit noodweer gehandeld te heb ben. ZIJN SCHOONZOON VERMOORD. Lissoir vrijgesproken Voor het Assisenhof van de Seine heeft terechtgestaan de heer Lissoir, een Belgisch industrieel, die eenige maanden geleden te Parijs zijn ex-schoonzoon, Van de Vor<t, doodschoot. Van de Vorst, een losbandige en ongun stig bekend staande jonge man, was in 1922 met de dochter van Lissoir in het huwelijk getreden. Deze echtverbintenis was van begin af aan een droevige mislukking; zij eindigde in een bloedig drama, daar Van de Vorst zijn jonge vrouw, die hij mishandelde en het leven verbitterde, tijdens een twist doodschoot. Het Assisenhof van Brabant veroordeelde hem tot twintig jaar gevangenisstraf. Na zeven jaren echter werd Van de Vorst weer in vrijheid gesteld, tot groote woede van den ouden heer Lissoir, die vast besloten was zijn dochter te wreken. Toen hij vernam dat Van de Vorst zich in Parijs had geves tigd, reisde hij daarheen en hield gedurende enkele dagen achtereen de wacht voor diens huis. Eindelijk, den lOen April j.1., toen Van de Vorst zijn woning verliet, kon hij zijn slag slaan en hij schoot zijn ex-schoonzoon a bout- portant neer. Lissoir toonde niet het minste berouw over zijn dood. Hij had zijn dochter willen wreken en verder den man willen straffen, die naar zijn meening een te geringe straf voor zijn misdaad had gekregen. Hij had dit zijn hoogste plicht geacht. Drie advocaten verdedigden Lissoir: de Belgische oud-minister Tschoffen, de bekende Fransche pleiter mr. Campjnchi en de Parij- sche advocate Mme. Lucile Tinayre. Zij wezen er in hun pleidooien op dat terwijl Van de Vorst een onschuldige vróuw had vermoord, Lissoir een moordenaar had gedood. Lissoir werd vrijgesproken. DE UITWIJZING VAN HONGAREN. Uit Zuid-Slavië. Officieel wordt te Belgrado medege deeld, dat de Zuid-Slavische regeering nooit bevel heeft gegeven tot uitwijzing van alle Hongaren, die zich in Zuid- Slavië ophouden, en waarvan het totaal aantal bij benadering 27.000 bedraagt. De tot dusverre genomen maatregelen en de uitwijzing van een aantal Honga ren, zijn slechts het gevolg van de nood zakelijkheid, waarin de regeering zich geplaatst ziet om de arbeidsmogelijk heden voor binnenlandsche arbeids krachten te beschermen. DE WRIJVING TUSSCHEN ITALIË EN ABESSINIE. Gisteren kwamen te Rome berichten binnen omtrent gevechten tusschen Abessinische en Italiaansche inboorlin gentroepen, waardoor de geruchten om trent ernstige wrijving tusschen beide landen nog versterkt werden. Beide landen ontkennen echter, dat hevige ge vechten aan den gang zijn of zelfs dat het tot een direct oorlogvoeren zou zijn gekomen. In verdoovende middelen. 500 personen gearresteerd. Zaterdag heeft de politie van Washington in tal van steden, zoo wel aan de Oost- als aan die West kust, tengevolge van een zorgvuldig voorbereid, gelijktijdig ingrijpen een groot aantal smokkelaars in verdoovende middelen achter slot en grendel weten te brengen. In to taal werden 500 personen gearres teerd, waaronder zich vele vrou wen bevonden, terwijf verdoovende middelen ter waarde van vele dui zenden dollars in beslag kon wor den genomen. Deze groote slag vormt een on derdeel van het algemeen offensief der regeering tegen de misdaad in de Vereenigde Staten, waartoe alle beschikbare krachten gemobiliseerd zijn. FELLE KOUDE IN AMERIKA. Reeds vijftien dooden. In den staat New York is plotseling een felle vorst inge treden. Reeds zijn vijftien per sonen aan de koude bezweken. HEFTIGE AARDBEVING IN AMERIKA. Een ernstige aardbeving, waarvan het centrum buiten de Amerikaansche kust is gelegen, is gisteren waargeno men in het seismographisch instituut x .n St Regis College te Denver in Ame rika. Men heeft berekend, dat de haard va- de aardbeving 1400 mijl weg moet liggen. TRIBUNE INGESTORT. In Mexico. Tijdens een stierengevecht te Patzcua- ro (Michoscan) in Mexico is een toe schouwerstribune ingestort. Verschei- deene personen werden gedood, het aan tal gewonden, dat zeer groot is, is nog niet precies bekend. VULCANISCHE UITBARSTINGEN. Tengevolge van vulcanische uitbar st! ïgen is de onrust onder de bevolking, die reeds tot een hoog peil gestegen was doordat thans reeds een heele week het schokken van den bodem voortduurt, tot e- hoogtepunt gestegen. Er zijn nog geen nadere berichten ontvangen over schade of slachtoffers. OVERLEDEN TENGEVOLGE VAN GEDENATUREERDE ALCOHOL. Gisteren heeft men te Portland in den staat Obregon (Am.) een elftal personen dood gevonden. Het bleek ,dat hun dood te wijten was aan het gebruik van ge denatureerde, dat is voor menschel ijk gebruik ongeschikt gemaakte alcohol. TELEFOONDIENST OVER DEN STILLEN OCEAAN. Als eerste telefonische mededeeling over den Stillen Oceaan heeft de vroe gere Japansche gedelegeerde bij den Volkenbond een boodschap aan het Amerikaansche volk over gesproken. Yosoeke Matsoeoka deed hierbij een be roep op het Amerikaansche volk tot handhaving van den vrede in den Stil len Oceaan .zeggende, dat wanneer d<e Vereenigde Staten en Japan geen oplos sing kunnen vinden voor de ontwape ningskwestie, „wij twee groote dwazen zijn". Na dit gesprek werd de telefoon dienst geopend voor zakelijke doelein den. ARRESTATIES IN JAPAN. Baren groyt opzien. De Japansche politie heeft 19 personen gearresteerd, die verdacht worden van deel neming aan de samenzwering tegen Saionji. De plannen zouden zijn geweest, dat buiten Soezoeki, de voorzitter der Minseitopartij, Wakatsoeki, de keizerlijke hoveling Makino en andere vooraanstaande personen uit den weg worden geruimd. Een der gearresteer den heeft getracht zich van het leven te be- rooven. De arrestaties hebben in geheel Ja pan groot opzien gebaard. De patriottisti sche vereenigingen hebben verklaard, dat zij geen betrekkingen met de terroristen hebben onderhouden. EEN NIEUWE ZEEROOVERSSTREEK- In China. Op het kustvaartuig „Tsinhaimen", dat een dienst onderhoudt tusschen Ningpo en Foentsjau in China, zijn twiniig zeeroovers, vermomd als passagier, aan boord geko men. Kort na het vertrek van het schip over manden zij den kapitein en de wacht, dood den een der matrozen en verwondden twee opvarenden. Daarna plunderden zij dertien uur lang de passagiers en de lading. Ver volgens stuurden zij het schip naar gereed liggende jonken, waarin zij wegvoeren met twintig passagiers en matrozen en het groot ste deel van de lading. Zij behooren tot de beruchte Taitsjau-bende. BOEKEN VAN HET PALEIS VOOR VOLKSVLIJT IN BESLAG GENOMEN. Onderzoek van de Justitie. Het vorige jaar heeft op de ver gadering van aandeelhouders van het Paleis voor Volksvlijt te Amster dam inlichtingen gevraagd over het feit, dat er nog steeds obligaties werden aangeboden, welke volgens de balansen reeds betaald hadden moeten zijn. Het antwoord1 van dé zijde der directie bevredigde den aandeelhou der niet en hij diende een klacht in bij de justitie, die thans een onder zoek instelt en daartoe de boeken in beslag heeft genomen. 9. „Het is ons allen een waar genoegen te weten dat er in ons land nog moedige mannen wonen". „Juist", zei Piet. „Mannen, die voor geen kleintje vervaard zijn!" Verder kwam hij niet, daar de menschen zoo enthousiast werden, dat men met bloemen ging gooien, maar dat vergeten werd deze uit de potten te halen. 10. 't Gevolg van deze vreemde huldiging was na tuurlijk dat Drein Drentel en Piet Prikkel een paar flinke bulten hadden opgeloopen. Ook Drein z'n neus had een stevige knauw gekregen, zoodat deze geplakt moest worden. Maar het allerergste was dat deze bul ten hoe langer hoe grooter werden. Wie goed oplette, kon ze zien groeien.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 7