Agenda NAAR GOEDKOOPERE WONINGEN I MET ELKANDER VOOR EEN ANDER! VIERDE VERANÏWOORDINGSLIJSI DER ALKMAARSCHE COÜRANT. Rijksvoorschotten met 25 jaar verlengd. 'fcoMMciaal 'flieuws JCech School Jngziondeu Stukken £aatste èeddttm Conflict Zuid-Slavië—Hongarije Kerstinzameling uitgaande van de vereeniging „De Nederlandsche Dagbladpers". ^ir=nf=ir=nr=ir=n—ii—ir=ii—li—1P==][= LIMMEN. HEILOO. ZUIDSCHAR W OUDE. DIRKSHORN. ZITTING TWEEDE KAMER. Nederlandsche troepen naar het Saargebied. SPOORWEGPERSONEEL PROTESTEERT. DIENSTMEISJE DOODGEREDEN. Door een Haagsche tram. Overeenstemming bereikt. HET ZOEKEN NAAR DEN VLIEGER ULM C.S. GESTAAKT. WOLKBREUKEN BOVEN TRANSVAAL. Veel vee verdronken. Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. Cinema Americain, half 8, hoofdnummer Frasquita (filmoperette); hoofdrollen Jar- mila Novotna, dirigent Franz Lehar. Toe gang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. A. B. T„ half 8, hoofdnummer De pas in het Doodenwoud (sens.); hoofdrollen Tom Tyler en Buffalo Bill Jr. Toegang bo ven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Bioscoop Harmonie, 7.30 uur, tot en met Woensdag, hoofdnummer Cleopatra (rom.- hist.)hoofdrollen Claudette Colbert, War ren William, Henry Wilcoxon. Leeftijd bo ven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, half 8, hoofdnummer Dood Water (hist.)hoofdrol Jan Musch. Toegang eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Dinsdag 11 December. 8 uur, 't Gulden Vlies, concert Gem. koor Vocaal Alkmaar. 8 uur, dancing Harmonie, lezing met licht beelden door A. den Doolaard over Volks leven in den Balkan. 8 uur, De rustende jager te Bergen, rede Koos Vorrink, voorzitter S. D. A. P„ over „Na veertig jaar". Woensdag 12 December. 8 uur, dancing Harmonie, voordracht avond Nutsdepartement. 8 uur, 't Gulden Vlies, stichtingsvergade ring afd. der vereen, tot bevordering van de vakopleiding van handwerkslieden. DSD S. S-, Heilo 1.-; mej. B. 1—; P- S. 1.-; fam. B. 2.-; L. 2. H 1.-; N. N. 1.-; B. v. H. 2.-; J. D. C. 4.-; W. B. 1.-; mevr. 1.—; v. d. B. 10.-; Zr. S. 3.50; J. V. 1.—; J. M. F. 1.—; K. S. 1 K N. 1.50; mevr. B. 2.50; N. N. 1.50; de W. 3.50; N. N. 1.—; A. Z 1.G. 1.mevr. M. 1.wed. C. B. 0.50; wed. B. H. 0.50; J. 0.50; wed. S. 1.—; G. C. v. d. K. 2.50; G. G. 10.-; J. H., Bergen 2. J H., Groningen 2.fam. H. 6.Mr. L., Bergen 10.mej. A. Bergen 3.—; C. H. P., Bergen 10—; E. R. 1.—; F. H. H. 3.—; S. 2 H J. W. 2.50; W. A. G. 2.50; S. 2.50; Q. W., Bergen 10.—; H. 1 N. 2.50; N. N. 25— mevr. P. 4—; A. H. 2.50; K. S. 1— 50; K. 5 S. S. i E., 50; Naar aanleiding van de door den mi nister van Sociale Zaken gedane ver klaring in de Tweede Kamer omtrent de verlaging der hypotheekrente en het uiterst urgente vraagstuk van de goed- koopere woningbouw, heeft een verslag gever van het Persbureau Vaz Dias zich tot den heer J. Bommer, secretaris van den Nationalen Woningraad gewend. Bij dezen Woningraad zijn een 400-tal woningcorporaties aangesloten, die te zamen ongeveer 100.000 woningen ex- ploiteeren. De heer Bommer was inder tijd secretaris van de door de regeering ingestelde Commissie-Vliegen, die tot taak had maatregelen aan te geven in verband met de financieele moeilijk heden bij de met overheidssteun ge bouwde woningen. Dat huurvraagstuk, zoo begon de heer Bommer, was er al voor de crisis; de crisis heeft het alleen ontzaggelijk ver scherpt. De woningproductie der afge- loopen tien jaren hield te weinig reke ning met den aard der behoefte. De be hoefte bestaat grootendeels uit die aan arbeiderswoningen, de bouwonderne mers hebben evenwel middenstandwo ningen en woningen voor welgestelden gebouwd. Wanneer ik U vertel, dat van de ruim 21.000 woningen welke in de laatste zes jaar door particulieren te Amsterdam gebouwd zijn, slechts 20 pet. een jaarhuur deed van minder dan 450.dan hoef ik hieraan niets meer toe te voegen. Wat moet er gebeuren? Het eerste wat er gebeuren moet, is aanpassing van de woningproductie aan de behoeften. De bouw van goedkoopere woningen moet het leeuwendeel der productie vormen. Goedkoopere wonin gen wil echter niet zeggen, minderwaar dige woningen. Het zou uiterst verkeerd zijn om een soort crisiswoningen te gaan stichten, die op den duur vast en zeker een financieelen strop zouden worden. Een aanpassing als waarover ik het hier heb, komt er niet vanzelf. De over heid moet ingrijpen. Zij kan dit het beste doen door de woningwet uit te voeren. De woningbouwvereenigingen toch kunnen beduidend goedkooper ex- ploiteeren dan particuliere onderne mers. Het is mijn vaste overtuiging, dat een gezonde toestand op de woning markt niet zal worden verkregen, als niet een belangrijk deel van de woning productie wordt gelegd in handen van bouwvereenigingen en gemeenten. Naast bevordering van den bouw van goedkoopere woningen in den geest van de woningwet, zijn maatregelen nood zakelijk ter vermindering van de exploi tatielasten, zoowel voor nieuwe als voor bestaande woningen. De bouwkosten, die zich om het peil van 1914 bewegen, vormen geen beletsel, al blijft verdere verlaging ervan gewenscht. Het gaat vooral om de exploitatielasten, die dik wijls zeer hoog zijn. De aflossingstermijn der Rijks voorschotten met 25 jaar ver lengd. Voor de met rijksvoorschot gebouwde vereenigings- en gemeentewoningen is huur- verlaging op ruime schaal mogelijk gewor den. De regeering heeft niet alleen de rente der Rijksvoorschotten in overeenstemming gebracht met die der staatsleeningen, zij be sloot dezer dagen tevens de aflossingster mijn dezer voorschotten met 25 jaar, n.1. van 50 op 75 jaar te verlengen. De eerste maatregel maakt een huurver- laging voor de betrokken woningen moge lijk van gemiddeld ongeveer 10%. (De mo gelijkheden loopen in dit opzicht van ge meente op gemeente nogal uiteen). De tweede maatregel doet het voor huur- verlaging beschikbaar bedrag meer dan verdubbelen. Bovendien heeft de regeering voor 1935 een bedrag van anderhalf mil- lioen meer aan bijdragen uitgetrokken. Eventueel zal voor huurverlaging ook nog beschikbaar te stellen zijn een deel van de exploitatie-overschotten, welke een aan tal oudere woningwetwoningen opleveren. Al is ook de jongste maatregel der regee ring, de verlenging van den aflossingster mijn met 25 jaar, nog wel het een en ander te zeggen (persoonlijk gaat deze verlenging te ver) erkend moet worden, dat zij de huur verlaging voor de met Rijksvoorschot ge bouwde woningen thans krachtig bevordert. Des te noodzakelijker wordt het, dat ook de vereenigings- en gemeentewoningen, welke zonder Rijksvoorschot werden gebouwd, of waarvan dit voorschot vervroegd is afge lost, geholpen worden. Het ware gewenscht, dat een deel der be- schibaar gekomen gelden voor deze wonin gen werd aangewend. Daarnaast meet voor deze woningen naar renteverlaging worden gestreefd, door conversie van loopende geld- leeningen. Ook verlichting der aflossings- voorwaarden is veelal gewenscht. Daar, waar op zichzelf gerechtvaardigde rentever lagingen afstuiten op bijzondere belemme ringen (b.v. conversieverbod of een boetebe ding welke het voordeel der renteverlaging illusoir maakt) grijpe de regeering in, des noods door wettelijke maatregelen. Gemeentelijke lasten. Op onze vraag omtrent de kwestie der ge meentelijke lasten antwoordde de heer Bom mer, dat deze inderdaad op tal van plaatsen tijdens de crisis zwaarder zijn geworden, tengevolge van de ingevoerde of verhoogde sraatbelastingen. Daarnaast drukt nogal eens de erfpachtscanon zwaar op de exploi tatie. Ook verlichting van waterlasten is in vele gevallen gewenscht. Maar men houde er rekening mee, dat de gemeenten zelf met zware zorgen te kampen hebben, zoodat het weinig zin heeft om zonder meer om verla ging van gemeentelijke lasten te roepen Ver langd zou kunnen worden, dat wanneer ge meenten door renteverlaging hun kapitaals- lasten verminderen, dit voordeel in evenre digheid aan de gemeentelijke last ten goede komt. Gemeenten, die niet zelfstandig in staat zijn goedkooper te leenen, worden door het rijk geholpen op voorwaarde, dat het al dus verkregen voordeel ook in de gemeente lijke lasten tot uitdrukking komt. De Huurcommissies. Wat huurcommissies betreft, was de heer Bommer van meening, dat dergelijke commis sies gewenscht zijn, ten eerste ter bestrij ding van huurwoeker, ten tweede om even tueel te verzekeren, dat verlichting van las ten welke door, of onder invloed van de over heid tot stand gebracht zijn, ook inderdaad aan de huren en niet aan de exploitanten ten goede komen. Huurwoeker bestaat m.i., wan neer woningexploitanten van het tekort in de lagere huurgroepen gebruik maken om huur prijzen te heffen, welke in geen verhouding staan tot wat de betrokken woning, objec tief bezien, waard is. U weet, dat te Amster dam de huren der oude particuliere arbeiders woningen op ruim 180 pCt. van voor den oorlog staan. Er zijn wel honderden, ja dui zenden, voor- en achterwoningen, die den eigenaar wekelijks 8 en meer per verdie ping opbrengen. Ik denk ook aan winkeliers, die noodgedwongen een te hooge huur beta len, omdat zij gebonden zijn aan het huis waarin zij hun nering hebben. Door een anti-huurwoekerwet, die niet louter een soort crisiswetgeving behoeft te zijn, zal aan tal van misstanden een einde gemaakt kunnen worden. Zondag en Maandag is een tentoonstel ling gehouden van de werkstukken der St. Elizabetihvereeniging in de parochie. Het geheele jaar door wordt door de dames en meisjes gewerkt aan het vervaardigen van warme winterkleeding en benoodigdheden voor de linnenkast. Éénmaal per jaar houdt men een tentoonstelling om ae parochianen te laten zien, wat men heeft vervaardigd. Het was dit jaar veel, maar zonder twijfel zal het een welkom geschenk zijn in de behoefti ge gezinnen. Het aantal werkloozen, dat bij de Ar beidsbeurs staat ingeschreven, is nog nooit zoo hoog geweest als thans. Niet minder dan 93 personen staan ingeschreven. Maandagmiddag werd den kinderen der bijzondere scholen een feestje bereid in het Brunogebouw. Eenige „artisten", een ge zelschap van den heer Musch, lieten de kin deren zien wat 'n ponny, honden, papegaaien en duiven konden verrichten. Het was in teressant, vooral de ponny. Ook 'n koorddan seres had aller belangstelling. Het feestje, een attractie van pastoor van Meeuwen, was ter eere van diens verjaardag gegeven. Aan de burgerij werd dezer dagen een aanslag aangeboden van terugwerkende kracht voor meterhuur van het G.E B. over de laatste 3 maanden. Dit besluit schijnt ge nomen te zijn op 31 Octobei j.1. De „verras sing" werd met de noodige reserve ontvan gen, en de geldophalers die niets meer doen dan een oparacht vervullen waren geen geziene gasten. Niemand schijnt te hebben geweten, dat het raadsbesluit van terugwerkende kracht is. Begin van brand. Maandag ontstond bij den heer H. B. 'n begin van brand, doordat de vlam in een pan met vet sloeg en zich aan het raamgordijn mededeelde. Door spoedig ingrijpen werd erger voorkomen en de schade bepaalde zich tot het verbrande gordijn. Verkiezing banne E enigenburg. In het bestuur van de banne Eenigenburg werd herkozen als lid van het dag. bestuur de heer A. Nottelman, en gekozen als hoofd ingeland' de heer J. Kos. De heer K. Kalf, pe riodiek aftredend als hoofdingeland, was door het bereiken van cjen 70-jarigen leeftijd niet herkiesbaar. "ii ■i-nidlilUii ui in KERKVERKIEZING. Bij de Zondag te Dirkshorn gehouden verkiezing voor leden van het kiescollege der Ned. herv. gemeente te Harenkarspel werden herkozen de heeren P. Burger, M. de Pee en J. Wartenhorst, en gekozen de heer P. Hoog land. JUBILEUM HOOFD DER CHR. SCHOOL. Het was Maandag 12 K jaar geleden, dat de heer R. Schuil benoemd werd1 als hoofd der chr. school te Noordscharwoude. In verband hiermede heeft het bestuur der schoolvereeniging Woensdagavond een her denkingssamenkomst uitgeschreven, waar de oud-leerlingen, ouders enz., in de gelegenheid gesteld worden den jubilaris te complimen teeren. Heiloo, 10 December 1934. Geachte Redactie, Gaarne zou ik nog eens van Uw gastvrij heid gebruik maken, terwijl ik U voor de op name bij voorbaat dank. Hoewel, of liever, juist omdat het door mij bijzonder op prijs gesteld wordt, dat ds Bloemhoff zoo uitvoerig op mijn vraag heeft willen antwoorden, moge ik hier nog enke'e opmerkingen maken. Ten eerste toch moet hij, staande in de praktijk, weten, dat, misschien behoudens een enkele uitzondering, in de Unie van Chr. On derwijzers niet vereenigd zijn die onderwij zers, die in de eerste plaats tot mijn geestver wanten gerekend kunnen worden. De hoofdzaak, waar het echter omging, was de bewering van ds. Bloemhoff, dat na de pacificatie „de onderwijzers werden inge lijfd bij de rijksambtenaren en dus minder te maken kregen met schoolbesturen." Daartegen meen ik te kunnen protesteeren. Een onderwijzer van een bijzondere school is geen rijksambtenaar. En dit blijkt toch dui delijk uit hetgeen bepaald is inzake benoe ming, geschillen en ontslag. Dit berust, niet allereerst in theorie maar wel degelijk ook in de praktijk, bij de besturen, hetgeen U trouwens toegeeft. En dat deze praktijk wer kelijk de noodig objectiviteit niet uitsluit, blijkt wel uit het feit, dat tusschen bestuur en hoofd bijna nergens bestaat een strikt afge scheiden verhouding van werkgever tot werknemer, maar een eendrachtige samen werking ten gunste van het onderwijs. Dat U omstreeks 1920 veel jonge onder wijzers sprak, die zich door de financieele gelijkstelling in vele opzichten bevoordeeld achtten, het spreekt vanzelf. Nietwaar, het is heel wat anders te moeten werken in een school onderhouden door en tegen een sala ris betaalt van de dubbeltjes en kwartjes der kleine luyden, die eerst op hun belastingbiljet nog mochten meebetalen aan de openbare school, dan het salaris te ontvangen uit en te werken in een school en met leermiddelen betaald uit een subsidie komende uit dezelfde kas als waaruit het openbaar onderwijs be kostigd wordt. Wat dat betreft, 4.4erwij. gerust uitbreiden: ook veel oudere zers zijn verheugd, dat er toen eindelijk recht gedaan is. Met dit laatste is echter wezen, dat ook de onderwijzers der bijzon dere scholen nu rijksambtenaar H. NIJDAM Lzn. (Wij achten hiermede de kwestie voldoen de besproken en sluiten het debat. Red. Al km. Crt.) (Ongecorrigeerd.)- De heer Sneevliet (r.s.p.) vraagt ver lof de ministers van buitenlandsche zaken en van defensie te interpelleeren inzake zending van een contingent Nederlandsche troepen naar het Saargebied. Hierover zal morgen worden beslist. Aan de orde is de begrooting van het de partement van waterstaat over 1935. De heer van Braambeek (s.d.a.p) betoogt, dat de minister zoo goed als niets heeft gedaan voor coördinatie der verkeers middelen. De heer van Dis (St.Ger.) komt ten be hoeve van land- en tuinbouw op, tegen ver dere beperking van het vrachtautoverkeer. De heer Krijger (A.R.) klaagt over de te sobere toelichting der begrooting. Er is te weinig gedaan voor de oplossing van het verkeersvraagstuk De heer vanKempen (lib.) vraagt over de benoeming van bureel-ambtenaren in lichtingen. Minister Kal ff acht het onbillijk, hem te verwijten, dat hij nog niet klaar is. De centrale commissie is nog maar een paar dagen oud. Vrachtauto's zullen niet door onbillijke beperking worden getroffen. Bruggelden te heffen van de scheep vaart is onbillijk vindt de heer Duy- maer van Twist (a.r). Auto's en vrachtwagens beschadigen het brugdek. Spr. dringt aan op afschaffing van scheepvaartrechten. De heer Drop (s.d.a.p.) dringt er we derom op aan, naleving van coledieve ar beidscontracten in bestekken verplichtend ie stellen. Vertrek omstreeks Kerstmis. Naar wij vernemen heeft de Nederlandsche regeering defini tief besloten gevolg te geven aan de uitnoodiging van den Raad van den Volkenbond om een Nederlandsch contingent te zenden voor een internatio nale troepenmacht voor hand having van de orde in het Saar gebied vóór, tijdens en nó, de volksstemming. Dit contingent zal bestaan uit mari niers met officieren en kader, ten ge tale van ongeveer 250 man. Als verte genwoordigers van Nederland in het sub-comité, hetwelk binnen zoo kort mogelijken tijd maatregelen zal moeten bestudeeren betreffende de organisatie en werkwijze van de internationale troepenmacht en dienaangaand voor stellen zal moeten doen, is aangewezen generaal-majoor J. J. G. baron van Voorst tot Voorst. Bij de besprekingen van het sub-comité zal het tijdstip van het vertrek van het contingent naar het Saargebied omstreeks Kerstmis nader worden vastgesteld. De bereidverklaring van Nederland zal ter kennis van den Volkenbond worden gebracht in ue raadszitting, welke heden zal plaats hebben door onzen permanenten verte genwoordiger bij den Volkenbond, den heer mr. C. Ridder van Rappart. Heldersche mariniers vertrokken. Hedenmorgen is met den trein van 7.35 uur vertrokken uit den Helder een detachement mariniers ter sterkte van 60 man onder bevel van den kapitein der mariniers M. R. de Bruïne naar Rot terdam om van daar uit via Frankrijk naar het Saargebied te vertrekken om aldaar dienst te doen als politietroepen van den Volkenbond. De kapitein der mariniers W. A. J. Roelofsen is naar Genève vertrokken als bemiddelings officier! De stemming onder de troep was uitstekend. Minister's houding gelaakt. In den Dierentuin te den Haag is van daag een zeer druk bezocht demonstratief congres gehouden van de drie groote bon den van spoorwegpersoneel, waarvan de be doeling was te protesteeren tegen de hou ding, die de minister van waterstaat tegen over het personeel inneemt. SAAR-KWESTIE TE GENEVE. Troepen op 22 Dec. aanwezig. De Saarcommissie heeft in haar zit ting van hedenmorgen besloten de in ternationale politietroepen zoo mogelijk voor 22 December a.s. naar het Saarge bied te zenden. Bovendien werd de kwestie van de douane-vrijheid en eeni ge vervoerkwestie betreffende deze troe pen behandeld. BOERDERIJ AFGEZAND. Vee en koren verbrand. In den afgeloopen nacht is door onbeken de oorzaak te Spijkerboor (Dr.) de boerde- naar waarnemingen, verricht in den morgen van 11 December. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 765,9 m.M. te ^'faagste barometerstand 725,5 m.M. te ^Verwachting, geldig tot den avond van 12 December r Zwakke tot matige tijdelijk toenemende zuidwestelijke tot zuidoostelijke wind; be- trokken tot zwaar bewolkt; waarschijnlijk eenige regen; weinig verandering in tempe- ratuur. Weeroverzicht. De toestand blijft beheerscht door de groote depressie bij IJsland, die iets afnam, maar weer versterking uit het zuid-westen kreeg De secundaire depressie, die gisteren over Frankrijk lag, trok met veel regen over het oosten van ons land. Thans nadert een nieuwe daling in de Golf van Biscaye. De hooge druk in het oosten nam weer iets af. De vorst is geheel uit Scandinavië verdwe nen en in Polen afgenomen. Elders is over het algemeen de temperatuur gedaald Aan de Schotsche kust stormt het uit zuid-zuid west. Bij het Kanaal waait het stormachtig uit noord en san de Noorsche kust krachtig uit zuid. Op het vasteland is het kalm weer, met veel betrokken lucht en mist. Voorloopig is toenemende wind met vrij zacht weer te verwachten. OAOEIMKSCH WEERBERICHT rij der Erven J. Hamming tot den grond afgebrand. De geheele inboedel en de voor raad koren en hooi werden een prooi der vlammen. Een aantal kippen, 4 varkens en een pink kwamen eveneens in de vlammen om. De bewoners, konden zich met moeite ia veiligheid stellen. Gisteravond omstreeks 11 uur is een Duitsch dienstmeisje, de 19-jarige A. L., in betrekking bij een familie aan de van Beverningkstraat te den Haag, op de van Boetzelerslaan bij de Boreel- straat bij het oversteken van de tram baan zonder op te letten of er een tram naderde, door een motorwagen van lijn 11 gegrepen en gedood. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het zie kenhuis aan den Zuidwal. Naar verluidt, is overeenstem ming in den Volkenbondsraad be reikt ten aanzien van de houding betreffende het conflict tusschen Joegoslavië en Hongarije. De resolutie van den raad zal al lereerst een veroordeeling van den aanslag te Marseille bevatten en een hulde aan de vermoorden. Ver der zal Hongarije volgens de reso lutie toezeggen, dat een nieuw on derzoek zal worden geopend over de eventueele schuld van bepaalde ambtenaren en dat daarover een rapport aan den Volkenbondsraad zal worden uitgebracht. De Amerikaansche marine heeft gisteren het zoeken naar den vlieger Ulm en zijn bei de metgezellen, die verleden week Dinsdag nabij de Hawaï-eilanden een noodlanding in de Stillen Oceaan moesten maken, opgege ven. Het,is zeer onwaarschijnlijk, dat zij nog in leven zijn, aangezien den geheelen tijd stormachtig weer heeft geheerscht. Alleen Kingsford Smith verklaarde, dat hij de hoop nog niet geheel heeft opgegeven. In verschillende gedeelten van Transvaal hebben wolkbreuken groote overstroomingen veroorzaakt en op vele plaatsen zijn tenge volge van het langs de berghellingen neer- stroomende water geheele aanplantingen vernield. Een gedeelte van Ladysmith over stroomde, toen de Kliprivier buiten haar oevers trad, zoodat in de nabijheid van de rivier wonenden hun woningen moesten ont ruimen. Er drijven vele kadavers van vee op de stroom mee, zoodat men aanneemt, dat vele dieren in het water zijn omgekomen In sommige streken moest het spoorwegver keer worden gestaakt.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 2