Stad en Omgeving. Een openluchttheater te Bergen. echtpaar doodgeknuppeld. Geen spoor van de daders. faillissementsaanvrage HET OVERDEKTE ZWEMBAD IN ALKMAAR EN.... LEEUWARDEN. NEDERLAND—FRANKRIJK. In het dorp Bouzonville nabij Metz aan den grens van het Saargebied vond men den 91-jarige landbouwer Bour, zijn 81-jarigen broer en diens 86-jarige vrouw met ingeslagen schedel in hun gemeenschappelijke woning. Alle kasten en laden waren doorzocht, zoodat men aanneemt, dat roofmoordenaars de daad hebben gepleegd. Elk spoor van de daders ontbreekt echter. Nederl deeln. Saargebied. OPBRENGST COLLECTE. De Zaterdag j.1. gehouden collecte van de Afd. Alkmaar van het Ned. Roode Kruis heeft bruto 167.62 opgebracht. VICTORIE-BAD INGETROKKEN. De crediteur die bij de Arrond.-Recht- bank de faillissementsaanvrage van he. Victorie-bad had ingediend, had te vens de bemiddeling van de gemeente ingeroepen. Dit heeft tot resultaat ge had dat de N. V. Victorie-bad gistermid dag den betreffenden crediteur, die een vordering had van 1350, ten volle heeft betaald, waarop de faillissements aanvrage bij de rechtbank door hem is ingetrokken. LEZING VAN DS. TOE WATER. Donderdagavond 13 Dec. houdt ds. Toe Water uit Zwolle een lezing in de consisto riekamer der doopsgez. kerk over het onder- werp: „De beteekenis der Buckman- of groe- penbeweging", die bij velen in dezen tijd de belangstelling heeft. ORGANISATIE VAN HET LUXE- VERHUUR- EN TAXI-BEDRIJF. Gunstige resultaten. In een te dezer stede gehouden vergadering welke door vrijwel alle hier gevestigde auto verhuurders en taxi-ondernemers werd bij gewoond, is besloten tot het vormen van een groep voor dezen bedrijfstak. De vergade ring stond onder leiding van een (tweetal) deskundige(n) van den B B.N., Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland. De aanwezigen waren het er unaniem over eens, dat op de wijze, ais door den B.B.N voorgesteld, de lang gewenschte verbetering in het bedrijf niet kan uitblijven. Nu de eerste grondslag daarvoor gelegd is, wordt ijverig met de uitwerking der voor stellen aangevangen. Een voorloopige com missie uit de ondernemers is daartoe reeds ingesteld. Deze zal in voortdurend overleg met de betrokken afdeeling van den B.B.N. de noodige regelingen treffen. INSCHRIJVINGEN HANDELS REGISTER 4—11 DEC. 1934. Nieuwe zaken: Alkmaar: J. Bruin Nz. en oZon, Schermerpad 4, fabriek van chocolade- en suikerwerken. Wijzigingen: Egmond-Binnen: E. van der Molen, Abdijlaan 57, bakkerij en winkelier. Overgegaan aan J. E. van der Molen, AUTOBOTSING TE ST. MAARTENSBRUG. Maandagmorgen had alhier een botsing plaats tusschen twee auto's; de eene, be stuurd door den heer C. K. te Schagen, kwam uit de richting Schagerbrug, de oude re, een groenteauto uit Heerhugowaard kwam uit de richting St. Maarten. Op het kruispunt bij de brug over de Grootesloot reden beide auto's met een flink gangetje op elkaar. Gelukkig kwamen per soonlijke ongelukken niet voor. Beide wagens waren echter zwaar be schadigd, terwijl ook de brugleuning scha de had opgeloopen. Door de politie wordt een onderzoek naar de schuldvraag ingesteld. Wij hebben reeds eenige keeren ge schreven over de planen, die hier in Alkmaar bestaan t.o.v. een nieuw over dekt zwembad. Om een indruk te geven van deze inrichting, wijzen wij op het volgende, waarbij wij opmerken, dat het bad te Alkmaar precies zoo zal zijn ils dat, hetwelk vandaag in Leeuwar den geopend wordt. Het water voor de basöins in het Leeuwardenbad wordt betrokken van het net der Intercomm. Waterl. Mij. Het wordt niet geregeld vernieuwd, doch door filtratie en chemische behandeling lot een hoogen graad van zuiverheid opgevoerd. De filter-installatie verwerkt constant 120.000 liter water per uur. De r®iniging vindt plaats door terugepoe- hng, waarbij het spoelwater over het Seheele oppervlak wordt verdeeld. Hier voor wordt lucht gebruikt, welke door een in de machinekamer opgestelde compressor wordt geleverd. Ook deze lucht wordt gelijkmatig over het filter oppervlak verdeeld. Het water uit het bassin, dat een inhoud heeft van 600.000 liter, wordt door een in de leidingen in gebouwde circulatiepomp in vijf uren rondgepompt. Naast de filtreer-installa- t'o is een chemische doseer-inrichting geplaatst. Het water wordt dus afdoende gedesinfecteerd, terwijl een doorzichtig heid wordt bereikt van 25 meter. Ook het water dat door de hydrofoor-instal- laties aan de kuipbaden, douches en voorreinigingsbaden wordt toegevoerd, wordt aan het filternet onttrokken, zoo dat in de geheele inrichting zuiver water gebruikt wordt. Een groot voordeel is, dat het water geheel chloorvrij is. De zoldering van het gebouw is ver vaardigd uit geluidsabsorbeerend mate riaal. De constante warmte van het wa ter bedraagt 21° C. De technische instal latie, welke iê aangebracht onder het bassin, voldoet aan de hoogste eischen van veiligheid. In de kap van de 2wem- zaal is een buisspiraal aangebracht, waardoor de ruimte tusschen de kap en het plafond wordt verwarmd, zoodat condensatie tegen dit plafond wordt voorkomen. De Friesche hoofdstad kan trotsch zijn op haar fraaie, moderne „overdekte". ALKMAARSCH SYMPHONIE-ORKEST. Men schrijft ons: Donderdag a.s. 13 Dec. geeft het Alk- maarsch Symphonie-orkest.onder leiding van zijn dirigent Willy Kohier zijn derde con cert. Dit concert behoort voor Alkmaar op muzikaal gebied iets heel bizonders te wor den, aangezien o.a. ter uitvoering word°n gebracht de „Egmont" fragmenten van van Beethoven, voor orkest, declamatie en zang. Als solisten heeft Kohier allereerst hiervoor geëngageerd de beroemde Ned. acteur en declamator Paul Huf, die vooral den laat- sten tijd veel van zich doet spreken door zijn uitgave van een album gramofoonplaten, waarop hij een overzicht heeft gegeven van Nederlandsche dichtkunst en proza. Verder kan er in het Concertgebouw te Amsterdam geen belangrijke gebeurtenis plaats vinden, waarbij declamatie noodig is, of Paul Huf is daarvoor de uitverkorene! Zoo heeft hij daar o.a. ten doop gehouden „Oedipus Prex" van Strawinsky, terwijl hij op hei festival van denzelfden comoonist dp spreker was in diens werk 1'Histoirè du Sol- dat Paul Huf neemt dan ook in ons land de plaats in zooals de beroemde Ludwig Wiillner in Duitschland. Het is dan ook voor Alkmaar wel een bizonderheid dezen grooten kunstenaar de Kerker scène uit Goethe's Eg mont gedeeltelijk met orkestbegeleiding te kunnen hooren voordragen. De Clarchen lieder, in Egmont, zullen worden vertolkt door onze oud-stadgenoote mevr. Truce WilkeSchouten, leerlinge van mevr. Aaltje Kubbinga en van mevr. Helene TreepCals. Menigeen zal zich haar van vroeger nog herinneren en te oordeelen naar het succes dat zij den laatsten tijd behaalt, moet zij zich verder in haar kunst buitenge woon ontwikkeld hebben. De volgende maand treedt zij o.a. in Amsterdam op bij de ver- eeniging Ned.-Italië. Na de pauze zal zij hier nog met orkestbegeleiding zingen de Romance uit „La Damnation de Faust" van Berlioz en „Traumé" van VVagner. Het uit 40 werkende leden bestaande orkest zal nog (en uitvoer brengen de Hongaarsche marsch van Berlioz en de Ouverture Rienzi van Wagner. Köhler's eerste winterconcert slaagde uit nemend, ook het tweede, met 'n meer popu lair programma, was goed. Men kan er daar om van verzekerd zijn, dat hij a.s. Donder dagavond niet minder goed voor den dag zal komen; z'n muzikaliteit en z'n ernstig voorbereiden zijn daar borg voor HERHALINGSOEFENINGEN. Wij vestigen de aandacht van onze be langhebbende lezers op de in dit blad voor komende officieele publicatie betreffende de herhalingsoefeningen in 1935. Omtrent den datum van opkomst kan men ter gemeente-secretarie, afd. Militaire Za ken, inlichtingen bekomen. Men doet ver standig dit zoo spoedig mogelijk te doen, daar voor onderscheidene korpsen de op komst op verschillende data zal plaats hebben en indien men voorkeur voor een datum zou hebben, men zich tevoren tot den Commandant van zijn korps kan wenden. Veelal zal de korpscommandant met de wenschen rekening houden. Is de datum van opkomst vastgesteld, dan is vervroeging of uitstel slechts mogelijk met toestemming van den minister, waartoe men een verzoek schrift moet indienen, waarop slechts bij uit zondering en alleen in dringende gevallen gunstig kan worden beschikt. De datum van opkomst voor de Infanterie is bepaald op 12 September, voor een paar regimenten op 14 Augustus MENNO TER BRAAK IN BERGEN. Onder de jongere letterkundigen neemt dr. Menno ter Braak, redacteur van het tijd schrift Forum, een zeer eigen plaats in. Al •eng werd hij een der felste strijders in „De Vrije Bladen" eerder gericht op algemeen- menschelijke en cultureele dan op literair- aestheiische vraagstukken bewust stelling nemend tegenover de tradities der vorige generatie van schrijvers. Als één der leiders van de „Nederlandsche Filmliga" en redac teur van het tijdschrift dezer vereeniging wist hij bepaalde groepen in ons volk tot betere inzichten te brengen van 'e beteeke nis der filmkunst. Zijn denkbeelden hierover leert men kennen uit de geschriften: „Cinemt Militans" (1929) en „De absolute Film" (1931). Daarna volgden: „Afscheid van Do mineesland", „Het Carnaval der Burgers" en „Demasqué der schoonheid" merkwaardig door de ombarmhartige erkenning, dat noch het geloof, noch het gemeenschapsinstinct, noch de schoonheid, in het bijzonder in hun geijkte en overgeleverde vormen, den mo dernen mensch kunnen bevredigen. Als vrije en moedige persoonlijkheid heeft hij het tekort dezer waarden vast te stellen en te aanvaarden. Behalve deze en vele andere essays verschenen de romans: „Hampton Court" en „Dr. Dumay verliest", waarvan vooral de laatste de aandacht trok. E>eze schrijver spreekt Vrijdag 14 Decem ber in „De Rustende Jager" voor de „Ver eeniging Onfwikkelingsavonden te Bergen" over „De beweging van 1880 en de jongere generatie". TANTE ROOSJE. Een succes voor het gezelschap de Boerv. Rijk. Het gezelschap de Boer—van Rijk heeft niet over gebrek aan belangstelling te klagen Ook gisteravond, toen het in 't Gulden Vlies een opvoering gaf van Tante Roesje, bleek de belangstelling zoo groot, dat de geheele schouwburgzaal bezet was met een enthou siast publiek. Natuurlijk was dat publiek in de allereerste plaats gekomen om mevr. de goervan Rijk, maar ook de anderen ver diende de groote belangstelling. Wij hebben dit gezelschap al meer dan eens gezien en hoewel mevr. de Boer—van Rijk de grooie figuur blijft, is het gezelschap thans uit stekend ingespeeld en staat ongetwijfeld op hooger peil dan bijvoorbeeld een jaar gele den. En zoo hebben wij gisteravond kunnen fenieten van een uitstekende uitvoering van ante Roosje, een aardig blijspel, dat in den huidigen tijd speelt. Tante Roosje is een rijke weduwe, die drommels goed weet, dat haar schoonzoon zijn fabriek verwaarloost en zoo langzamer hand aan den rand vhn den afgrond geko men is. Hij tracht de zaak op allerlei manie ren te redden, maar dat lukt hem te eenen- male niej, cxndanks alle mogelijke middelen. En dan verschijnt op last van Tante Roosje Gabriël, de neef van haar, die in dertijd door zijn zwager op minder fraaie wijze uit de fabriek gezet is. En Gabriël moet de zaak redden. Hij moet zich op last al weer van Tante Roosje schatrijk houden endoet dat zoo goed, dat de zaak tijde lijk gered wordt. Intusschen ontwikkelt zich een liefdesge schiedenis tusschen de zoon des huises en de pleegdochter, docih eerstgenoemde durfde zich niet verklaren. Dat het tenslotte toch gebeurt, dankte de pleegdochter al weer aan Tante Roosje, die weet, hoe jalouzie alles en alles is, om twee geliefden tot elkaar te brengen. Enfin, alles komt terecht en de toekomst wordt zeer rooskleurig. En hoe, wel, dat moet men een volgende keer zelf eens gaan zien. Het stuk, dat vlot geschreven en vlot ge speeld is, draait geheel om tante Roosje en deze rol wordt gespééld door mevr. de Boer —van Rijk. En zij doet dat op werkelijk buitengewoone wiize. Tot in de kleinste on derdeel en was haar spel verzorgd en dat zij na het tweede bedrijf bloemen kreeg, was meer dan verdiend. Mevr. de Boer kreeg bo vendien nog verschillende keeren open doekjes. Om haar heen groepeerden zich de an dere spelers. Dan was Willem v. d. Veer een uitstekende Oscar Heller, dan was Jaap v. d Poll een niet minder goede Gabriël en Adolpihe Hamburger een prettige zoon Max. En van de dames noemen wij vooral Micke Flink—Verstraete, die het pleegdochtertje vlot speelde, en daarnaast Fie de Vriesde Boer, die Marga, de vrouw van Oscar was, en Lize v. d. Poll speelde de lastige rol.van Lily Steiner, de jonge, rijke weduwe De tooneelen waren goed verzorgd, de toiletten keurig en het geheel was dus een uitvoering, die zeer boeide, niet alleen door het stuk zelf, maar bovenal door het goede spel van de geheele groep. Wij' hopen het gezelschap spoedig weer eens in Alkmaar te zien en ook dan zal dc- zaal wel weer uitverkocht raken! Gisteravond hield prof. Etienne Guilhou voor de afd. Alkmaar van het Genootschap Nederland—Frankrijk een lezing over het onderwerp: Le cente- naire d'un grand amour et d'un chef d'oeuvre: George Sand, a. de Musset et Les Nuits. Het is dezer dageii juist honderd jaar geleden, dat Georgie Sand de Musset verliet en hiermede-een einde maakte aan een brandend en smartelijk liefdes avontuur. Alfred de Musset was nog heel jong ,toen dit avontuur in zijn leven kwam. Hij had een gelukkige jeugd, maar was van een ziekelijke ner vositeit, die een oijnlijken invloed op zijn leven heeft gehad. Hij weigerde naar de Ecole Poly-technique te gaan, waarvoor hij volkomen ongeschikt was en schreef reeds of zeer jeugdigen leef tijd zijn eerste gedichten Hij komt dan in aanraking met letterkundige kringen en wordt een regelmatig bezoeker van de cénacles, waar Victor Hugo zijn Odes et Ballades en zijn Orientales voordraagt, die op het punt zijn te ver schijnen. Een ander belangrijk punt is dat de Musset tegelijkertijd man van de were'd was, terwijl de romantici bijna allen buiten het schitterende mondaine leven dier dagen hebben gestaan Dit verklaart het verschil tusschen hen en de Musset en ook de aanmoedigende houding van Hugo en Lamartine, als hij aan de ro mantische beweging gaat deelnemen, daar men in hem geen concurrent ziet. Zijn eerste bundel, Contes d' Espagne et d' Italia, heeft een groot succes. Hij is dan 19 jaar. Het staat echter vast, aat de Musset, met zijn romantische verzen, de draak steekt met de romantiek, en dat de romantici dit niet hebben ge voeld. Hij is op dat oogenb'ik veel meer man van de wereld dan dichter en wat hij publiceert is amateurswerk. Er ont breekt aan zijn le\en het groote verdriet, dat alleen zijn dichterlijk geniet tot volle ontplooiing kan brengen. George Land zal hem dit geven. Zij ontmoet hem op een diner van de Revue der Deur Mandes en uit het vroolijk en luchtig avontuur dat van die ontmoeting het gevolg is, ontwikkelt zich in zeer korten tijd, het vreeselijk liefdesdrama, dat het geheele verdere leven van de Musset zal beinvloeden. Zij wonen eenigen tijd in het bosch van Fontainebleau en daar heeft de eerste ontstellende scène plaats, die later het vermoeden heeft gewekt da+ de Musset epilepticus zou zijn geweest, wat ook zijn ongeregeld leven zou verklaren. Later gaan zij naar Venetië Op de r ,is daarheen komen de eerste moeilijk heden. George Sand is eenigen tijd on gesteld, wat het ongeduld van de Mus set opwekt. Ook prikkelt zij hem. door dat zij ook op reis haar litterairen arbeid niet onderbreekt. Te Venetië zijn de rol len echter weldra omgekeerd; de Mus set wordt ernstig ziek en George Sand verpleegt hem met een volkomen toewij ding. Zij heeft zich echter van hem los gemaakt en geeft hem'als opvolger den dokter Pietro Pagells.'' Hier had het avontuur waardig kunnen eindigen, als niet de literatuur er zich mee had be moeid Hij beschrijft het in La Corifes- sion d' un Enfant du Siècle, zij iri EHe en Lui Zij poseeren voor elkaar. Als bei den in Parijs terug zijn en George Sand met Pagello heeft gebroken, zien zij elkaar terug en zij laat zich weer ver murwen. Hun liaison begint opnieuw. Het is een hel. De Musset vervo'gt George Sand met zijn jalouzie. Reeds na een maand vlucht zij naar Nohant. Maar daar is zij het die niet zonder hem leven kan, weer komt zij terug en ten derden male zijn zij samen. Maar de periode, die dan komt, is erger nog dan de beide eerste. De hallucinatie-scènes komen steeds terug. Eindelijk, in Maart 1835, heeft George Sand den moed voor goed met de Musset te breken. Deze keer is het een onherroepelijk einde. G. Sand is er in geslaagd over dit avontuur heen te komen. Zij vergat hem niet, maar voor haar kwam de bevrij ding. Voor de Musset niet. Er is voor al tijd iets in hem veranderd. De schrijver van melodramati6ch-romantische poëzie is gerijpt tot den genialen d'chter, wiens verzen zullen leven zoolang als de Fran- sche literatuur zelf. Het zijn Les Nuits. De eerste, la Nuit de Mai, is van 1835. Hierin komt hij tot het besef van iets, dat buiten en boven hem is. Hier laat hij de Muze zeggen: Rien ne nous rend plus grands qu'une grande douleur. In „La Nuit de décembre" komen de hallucinaties terug: toch is dit gedicht minder wanhopig dan „La Nuit de Mai." Er is in de hoop op onsterfelijkheid. Het idee komt, dat de liefde zelf niets is, wel de herinnering er aan. Hij keert lang zaam tot het leven terug, in La Nuit a' tout. II faut aimer sans cesse, après avoir aime! Maar de genezing komt niet. De ge liefde vrouw laat hem niet los. Dit komt tot uitdrukking in de laatste van de vier, La Nuit d'Octobre. Hij vindt tenslotte troost in het ver driet zelf, dat hem toch nooit verlaten zal. Als hij onverwacht het bosch van Fontainebleau heeft terug gezien en kort daarna George Sand, die in zes jaar niet had ontmoet, schrijft hij het gedicht- Souvenir, dat tegelijk een smartkreet en een poging tot bevrijding is. Hiermede heeft de Musset zich volle dig uitgezegd. Hij schrijft dan bijna niet meer. Spoedig komt de ondergang van zijn talent, van zijn waardigheid en van zijn liefde. Hij sterft jong. De Musset heeft geen mooi en waardig leven geleid, maar hij heeft ons een onsterfelijk, oevre nagelaten. Adr. B. Onder voorzitterschap van den heer C. F. Zeiler hield de V. V. V. te Bergen gisteravond een buitengewone algemee- ne vergadering ter behandeling van het bestuursvoorstel tót stichting van een openluchttheater' op het landgoed van den heer John. W. Macdonald. De voorzitter gaf een uitvoerige uit eenzetting, waarin hij recht zette een onjuiste 'mededeeling in de Schager Courant. Onjuist was n.1., dat de familie Van Reenen „Maesdam" slechts voor een jaar had willen verhuren. De heer Van Ree nen wenschte Maesdam onder geen voorwaarde beschikbaar te stellen, maar had op de meest welwillende wij ze een ander terrein aan de Eeuwige Laan beschikbaar gesteld, waarvan het bestuur met het oog op de kosten voor het in orde maken had moeten afzien. Het bqstuur had voorts de voorkeur ge geven aan het stichten van een open luchttheater te Bergen aan Zee, doch de bouwmaatschappij Bergen aan Zee, die dit waardeerde, had moeten berichten du.voor dit doel geen geschikt terrein beschikbaar te hebben en ook spr. heeft het daar niet kunnen aanwijzen. De heer Macdonald heeft toen spont aan zijn terrein aangeboden en na on derzoek is het bestuur tot de conclusie gekomen, dat alleen daar zonder te hooge kosten het theater gesticht kan worden. Het theater kan daar, dank zij de na tuurlijke gesteldheid van het terrein, amphiteathersgewijze worden opge bouwd, hetgeen op een andere plaats te veel zou moeten kosten. Ofschoon alle luxe moet worden vermeden, stelt het bestuur zich op het standpunt, dat het theater goed moet worden gemaakt. Het wordt een kwestie van duizenden. Een commissie uit den Raad voor werk verschaffing aan jeugdige werkloozen, bestaande uit de lieeren Apeldoorn, Voüte, Den Das, Dingerdis en Milten burg, heeft zich vereenigd met het denkbeeld, om dit werk als object te nemen voor arbeid aan die jeugdige werkloozen. Daardoor heeft het bestuur een kans gekregen het werk te kunnen uitvoeren. Het bestuur vraagt dan ook de volmacht van de algemeene verga dering, om dit werk uit te voeren. De heer Klomp deelde mede, dat het bloemencorso ook dit jaar weer een gunstig resultaat heeft opgeleverd. De ontvangsten bedroegen 2.316.02, de uitgaven 1918 74, waardoor het saldo van het corso 398.28 bedroeg. Het na- deelig saldo van de verlichtingsavonden voor de V. V. V. bedroeg 368.59. Het voordeelig saldo van het corso heeft dus het nadeelig van de verlich- tingsavonden kunnen dekken. Hierdoor is bereikt, dat niet alleen de garanten niets behoeven te betalen, maar dat ook de 750 door de V. V. V. a fonds perciu voor de feesten uitgetrokken, voor de kas behouden kan blijven en bovendien is een post van 500 voor vernieuwing banken en het bouwen van een nieuwe corso-poort onaangetast grbleven, ter wijl de 700, uitgetrokken voor de eerste uitgave herdruk Gids, niet noodig lijn, waardoor de V. V. V. over een kas van 2000 beschikt. In samen werk'ng met de commissie voor de jeugdige werkloozen is het dus mogelijk om het openluchttheater tot stand te brengen en de thans geboden kans is van dien aard, dat ook naar spr.'s oordeel de voordeelen van ge dachte plaats tegen de nadeelen opwe- g n, waarom ook hij de vergadering op wekte, aan het bestuur de gevraagde volmacht te geven. De heer Roggeveen toonde de ver gadering een schetsteekening, waaruit bleek, dat het ontwerp prachtig aan sluit bij de natuur. De heer Bergman oordeelde de door het bestuur ontwikkelde plannen schit terend. Voor spr. was het van veel be lang, op welke voorwaarden de jeugdi ge werkloozen door de commissie te werk worden gesteld. Wanneer dit te gen een zakcentje moet geschieden, dan wordt z. i, het openluchttheater te duur gekocht, want dan komt het er ten koste van den arbeid. Spr. vroeg, of er geen ander middel was, om het openlucht theater daar te stellen. De ijsbaan kwam ook voor een koopje tot stand, de werk loozen verdienden daar een hongerloon, maar verdienden er toch een loon. De voorzitter betoogde, dat het noch in de macht van het gem. bestuur, noch van de V. V. V.ligt, om vast te stellen, hoeveel per week er aan de jeugdige werkloozen mag .worden uitge keerd. Hierover beslist de minister en spr. achtte het verkeerd, om dan maar te zeggen: dan doen wij het niet. Dé heer Klomp was van oordeel, dat in dit werkobject voor de gemeenschap ook voor de jeugdige werkloozen nog arbeidsvreugde kan liggen. Voor' de ouders moet het toch prettiger zijn als de werklooze jongens, die niet in de werkverschaffing te werk mogen wor den gesteld en mee moeten leven van hetgeen vadèr daar verdient, in dit werk in ieder geval iets kunnen verdie nen. Wanneer die jongens in de gele genheid komen om elders loonend werk te krijgen, worden zij door anderen ver vangen. Spr. was dan ook van oordeel, dat op utiliteitsgronden men met het voorstel accoord moet gaan en wees er nog op, dat de jongens vyanneer zij in ec ander object te werk, worden Be steld, niet méér zullen verdienen .dan rt dit object, dat in ieder geval aan Ber- als geheel ten goede zal komen. he heer Bergman handhaafde zijn mefeiing. Opeen vraag van den heer S 1 u y t e r deelde de heer M a c d o n a 1 d mede, dat hij het terrein, zoolang de V. V. V. dit noodig leeft ter beschikking van de v V. V. iaj stellen. Onder applaus der vergadertip bracht de v'oorzit'ter den heer kaedonald hiervoor dank. De heer Lj s f e 1 d t was van oor deel dat het openluchttheater blijvende offers Van de y, y.-kas zal vragen. De voorz. erkende, dat er risico aan verbonden v/as. Het bestuur zal de zaak echter zot) voorzichtig mogelijk aanpakken. Spr. zon het zelfs niet vree selijk vinden, als er jaarlijks iets bij moest, want het openluchttheater, daar- v:i was hij overtuigd. ge attractie voor Bergen worden. Op een vraag van den heer Fr. O 11 e n zeide de heer Macdonald, dat hij contractueel zou vast leggen, dat ook na zijn dood (ie 'V. V. V. de beschikking over het terrein zou houden. (Applaus). Nadat uog verschillende kleinere be zwaren itaar voren waren gebracht, bracht devoorzitter het voorstel in stemming om het bèstuur volmacht te geven da plannen zoo spoedig hogelijk en zoo gied mogelijk uit te voeren, oo- dat men! het volgend seizoen in Bergen de beschikking over een openluchtthea ter heelt. Met 57 stemmen voor, elf stemmeï tegen en 1 stem blanco werd dit vooistel aangenomen. De voorzitter sprak hierop de hoop uit, dat Bergen veel plezier van deze be slissing mag beleven'. De voorzitter deelde hierop in details mede, dat hem was gebleken, dat de tentoonstelling Mooi Nei.erland, die on der auspiciën van de A. N. V. V. in Air sterdam zou worden gehouden, een particuliere onderneming bleek te zijn. In de vergadering van den Bond van Noordzeebadplaatsen werd dan ook be sloten daaraan niet mee te doen. Ook de gemeente Bergen en dé V. V. V. te Ber gen heschikten afwijzend. Verder deelde de voorzitter mede, dat in de commissie voor de Noordzeebad plaatsen uitvoerig onder de oogen was gezien het feit, dat zooveel landgenooten naar het buitenland gaan en dat het builenlandsch bezoek aan ons land tot nul is gereduceerd. In samenwerking met Horecaf werd besloten een comité vaa Actie in te stellen, om de regeering te verzoeken maatregelen te nemen. Duizenden Nederlanders trekken naar het buitenland. In de maand Juli alleen verkocht het reisbureau Lissone 37000 spoorbil jetten naar Duitschland en 554 millioen reismarken. Alle landen nemen teschermingsmaatregelenNederland loet niets. In 1933 werd er door Neder land voor het vreemdelingenverkeer in het buitenland 30.4 millioen uitgegeven en door het vreemdelingenverkeer van buitenlanders in ons land werd 5.1 mil lioen terugontvangen. Ons land komt daardoor voor een débacle te staan. Het ideaal blijft een vrij internationaal ver keer. Doch Nederland kan dit niet vol houden. Tegen onzen zin zijn we dan ook gedwongen bij de regeering op het nemen van maatregelen aan te dringen. II-1 Comité van actie zal bestaan uit vertegenwoordigers van den Bond van Noordzeebadplaatsen, Horecaf, de Mid denstandsbonden, de Kamers van Koop handel, en waarschijnlijk een lid van de Ned. Dagbladpers. Vele zaken verkeeren reeds in staat van faillissement, en ook spr. heeft zich verklaard voor een pas belasting van 2.50 per dag. Het daar door verkregen geld moet het Neder landsche volk ten goede komen, des noods door voorkoming van belasting- verhooging. Hierna sloot de voorzitter de vergade ring.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 3