LISTERINE TANDPASTA Japan's concurrentie zonder weerga. fond: w Juin&oum HBinnmtand HET ZEEMONSTER VAN NAGASAKI, Wie op kwaliteit let - gebruikt Buitenland. Legioenen meisjes spinnen haar uitzet bij elkaar. Verpolitiekte fabrieken. Groote Tube slechts 60 cent Nu de Japansehe concurrentie zich ook in ons land, met name in de Twentsche textielindustrie, doet gevoelen, is het interessant te lezen wat Arna S. Pearse, die reeds drie maal een reis door Japan heeft ge daan, in een voordracht o.a. gehou den te Manchester over de Japan sehe katoenindustrie zegt. De textiel-industrie is de grootste van alle Japansehe industrieën. Japan bezit op het oogenblik circa 10 millioen spinnewielen, waarvan circa 850.000 speciaal voor garens Hiervan behooren circa 08 pCt. aan den noemden bond, 15.000 weefgetouwen zijn automatisch. In China bezit Japan circa 1 Yt millioen spinnewielen en circa 15.000 weef getouwen. In het begin van deze eeuw is Ja pan pas op kleine schaal begonnen zich met het s pin non bezig te houden en eerst na den oorlog is deze industrie op haar huidige bond van textielfabrikanten. Deze bond heeft grooten invloed in het land en laat dien in vloed gelden bij het afsluiten van alle han delsverdragen met andere landen De bond heeft een eigen bureau te Bombay teneinde de vrachtprijzen voor de katoenverschepin gen te regelen en volkomen op de hoogte te zijn van wat er omgaat op het gebied van de rechten- en quota-politiek aldaar. Ook te Sjanghai is een Japansehe bond van textiel fabrikanten gevestigd. Het aantal weefgetouwen in Japan be draagt 280.000, waarvan er 100.000 zeer smal zijn, 37 tot 40 c.M. breed, die dienen voor het vervaardigen van de stof noodig voor het maken van kimono's. Van de weef getouwen behooren er 82.000 tot den ge- grootte gebracht. Thans is Japan de grootste exporteur ter wereld van katoenproducten, en op een na de grootste afnemer van ruwe ka toen. Niet alleen op textielgebied is Japan trouwens tegenwoordig de concurrent van Europa. Wat de textiel betreft zijn de Japansehe prijzen 25 tot 50 pCt. lager dan de Europeesche. In Europa wijt en dit prijsverschil door gaans aan dumping van Japansehe zijde. Pearse heeft dienaangaande een ernstig on derzoek ingesteld en verklaart dat er geen sprake is van dumping. Volgens hem is een der eerste oorzaken de devalorisatie van de yen, die tot op 50 pCt. van de normale waar de is gedaala, als antwoord op de waarde daling van het Engelshe pond sterling. Oogenschijnlijk is er in Japan geen even wicht tusschen inkomsten en uitgaven. Men mag echter niet vergeten, dat Japan nog een gouddekking heeft van 46 pCt., zood'at het zich de devalorisatie kon veroorloven, terwijl het bovendien vele onzichtbare inkomsten heeft dank zij het toeristenverkeer en een uit- gebreiden handel in kunstschatten. Voorts heeft Japan een groote handelsvloot, het heeft belangrijke verzekeringsmaatschappijen en trekt groote inkomsten van in buitenland sche ondernemingen belegde gelden. Boven dien heeft Japan geen oorlogsschuld. Een tweede factor is de veel lager loon- standaard. Weliswaar stijgen de loonen langzamerhand maar het zal nog vele jaren duren eer men daarmee rekening heeft te houden. De mannelijke Japanners verrichten doorgaans het zware werk op het veld en in de industrieën gebruikt men daarom meisjes en vrouwen, die met heel wat minder tevre den zijn dan haar zusters in het Westen. Van de arbeidskrachten in de textielindustrie is zeker 85 pCt. vrouwen. Per dag verdienen zij 80 sen (1 yen is 100 sen) ongeveer 35 cent. Daarnaast hebben zij gedeeltelijk kost en in woning en af en toe een vermakelijkheid. Ouderdomsrente of invaliditeitsuitkeeringen kent men in Japan niet. De meisjes teekenen een arbeidscontract gewoonlijk voor den duur van drie jaar. Zij kunnen, dank zij de leerplicht allen lezen en schrijven, De meis jes van het platteland kunnen doorgaans reeds spinnen. De ouders krijgen van de wer vers van arbeidskrachten een klein bedrag in geld en de meisjes werken graag in de fa brieken, waar ze meer comfort hebben in de arbeidsterskazernes dan thuis en veel minder zwaar werk hebben te doen. iDe kazernes zijn meestal van houc gebouwd en hebben twee verdiepingen. Elke kazerne herbergt ongeveer 80 meisjes. Heb ben de meisjes drie jaren in de fabriek ge werkt dan moeten zij trouwen met den man, dien hara ouders voor haar hebben uitgeko zen, overeenkomstig de traditie, die als een religie bij de Japanners is ingeworteld. Een godsdienstige overtuiging in Japan is, dat, wanneer men veel kinderen heeft op aarde, men het na zijn dood in het geestenrijk veel gemakkelijker zal hebben, daar dïan velen op aarde voor den doode bidden. Na drie jaar werken, als het meisje dus 15 tot 20 jaar oud is, heeft het voldoende over gespaard, om zich een uitzet te kunnen aan schaffen. Natuurlijk zorgt de werkgever zelf ervoor, dat dit geld bij elkaar blijft Hij iegt gewoonlijk een derde weg voor het meisje zelf, een derde bestemt hij voor de ouders en het restant krijgt het meisje zelf voor het koopen van toiletbenoodigdheden, snoepe rijen, enz. De meisjes werken 8'A uur per dag, zij slapen 8 uur en den overigen tijd worden zij beziggehouden. Zoo bezoeken zij gedurende twee of drie uur een aan de fabriek verben- den shool, waar zij ook kunstzinnig onder- wijs krijgen. Daarnaast leeren zij vaak nog kappen, naaien e.d. terwijl ook aan spelen, als tennissen, tijd wordt ingeruimd'. De fabrieksleider is voor alle meisjes, oie hij in dienst heeft, verantwoordelijk. De fabrieken verkoopen in den regel niet direct naar het buitenland, uitgezonderd de zeer rijke Kanegafuoetsji. De firma's, die ka toen in Japan invoeren en aan de fabrieken verkoopen, verschaffen ook de orders van de landen, waar zij hun inkoopbureaux hebben, n.1. China, Indië en Oeganda. De Japansehe huizen in die landen wordn zoo goedkoop mogelijk beheerd: weinig arbeidskrachten, lage salarissen. Het principe van de katoen- mannen is kleine winst en zoo groot mogelijke omzetten. Het hoogste dividend, door de Toyo Men- ka Kaisja betaald, is reeds jaren lang 8 pCt., terwijl deze firma toch 25 pCt. van alle Ja pansehe katoenwaren exporteert en meer dan 1.800.000 balen katoen per jaar importeert. In Amerika is er slechts een firma die een grooter omzet heeft. De Japansehe zaken hebben hun eigen fi lialen of vertegenwoordigers in alle deel en van de wereld. In het Verre Oosten hebben zij geen tussehenhandelaren noodig. Dat is een heel wa voordeeliger wijze van zaken doen dus dan men in Europa kent. Op dé ka toenmarkt koopt de Japanner slechts tegen vasten prijs. Gaat de markt tegen hem in dan koopt hij een dubbele hoeveelheid desnoods nogmaals het dubbele. De fabrieken hebben vo doende geld om zich dergelijke handel wijzen te veroorloven. Tal van fabrieken heb ben een zoogenaamde speculatiefonds, waar mede men in den oorlog is begonnen. De indertijd gemaakte reuzenwinsten zijn grootendeels in dat fonds gestort. De leiders in de fabrieken zijn goed geschoold. Iemand die niet aan een universiteit heeft gestudeerd en een behoorlijke fabrieksprac- tijik heeft, zal in Japan nooit een leidende po sitie kunnen krijgen. Van groote beteekenis is de katoenbeurs te Osaka, waar men vele beroepsspeculanten aantreft. In de geheele wereld hebben de Japanners missies, die den verkoop bestudeeren. De kunst is de markten te zoeken waar de stapelgoederen kunnen worden afgezet. Natuurlijk kent deze Japansehe industrie nog de kinderziekten. Zoo worden dessins enz. nagebootst. Vaak is dit echter te wijten aan de afnemers. Zoo vertelde Pearse van een katoenimporteur op ajva, die toegaf dat hij de dessins, die hij uit Europa krijgt in Ja pan laat namaken, daar hij zijn goederen uit Japan veel sneller krijgt. Elders komen soort gelijke gevallen voor. Alle machines voor hun textielindustrie maken de Japanners tegenwoordig zelf. En zij leveren ze tegen veel lagere prijzen aan hun eigen fabrikanten, dan wanneer die ze uit het buitenland zouden moeten betrek ken. Al deze fatoren werken mede dat Japan Europa kan beconcurreeren op een wijze, die haar weerga niet heeft in de handelsgeschie denis. GEFUSILEERDE GEREHABILITEERD. Het speciaal militair gerechtshof te Pa rijs heeft den sergeant Bouruer gerehabi liteerd, die in Mei 1915 werd gefusilleerd wegens verlaten van zijn post als schild wacht. Bourcier meende Duitschers te zien. Hij waarschuwde zijn patrouille in de loop graaf achter hem en verdween met zijn sol daten in den dikken mist die er hing. Den volgenden dag kwam hij alleen terug en meldde dat al zijn mannen waren gesneu veld. Men verdacht hem ervan zijn solda ten in den dood gestuurd te hebben en zich zelf verborgen gehouden te hebben. 24 uur later was hij gefusilleerd. Het hof heeft thans aangenomen, dat deze verdenking ongegrond was. KONING ALEXANDERS WENSCH NA ZIJN DOOD UITGEVOERD. Zondag 9 December heeft generaal Michaïlowitj, buitengewoon gevolmachtig de van de regeering te Belgrado, te Marseil le de zilveren krans gelegd op het monu ment voor de Fransche soldaten die aan t Oostelijk front sneuvelden, hetgeen koning Alexander zich op den fatalen datum van 9 Otober had voorgenomen te- doen. Er was een groote menigte op de been. ZWEEDSCH SCHIP IN NOOD. Het Zweedsche s.s. „Lister", dat zich op 300 mijl afstand van Bordeaux bevindt, heeft s o.s.-seinen uitgezonden. Het rran- sche s.s. „Montigne", dat de seinen opving, stoomde naar het Zweedsche schip en tracht te het op sleeptouw te nemen. Om 10 uur A. ec!lter naar Bordeaux seinen dat t deze pogingen moest opgeven daar de trossen afknapten in verband met het slingeren der vaartuigen als gevolg van het slechte weer. De reddingsleepboot „Alba tros" is ter assistentie uitgevaren. NOTARIS VERDUISTERT 10 MILLIOEN. Te Nancy is een notaris gearresteerd die kans gezien heeft in totaal 10 millioen francs te verduisteren. Hij had het grootste kantoor ter stede. Hij ontving van zijn cliënten groote sommen om hypohteken voor te nemen. Dat deed hij echter niet. Hij betaalde den beleg gers rente over de gestorte sommen van de bedragen die anderen bij hem stortten en gaf de rest voor zichzelf uit. Toen het geld op was, meldde hij zich bij de politie aan. „PETERSEN MET HET BIER" TERUG. De kellner Petersen uit Aarhuis, die naar Parijs is gewandeld met twee fles sen Carlsberg-bier op een blad, is dezer da gen op de terugreis te Haderslew in Zuid- Jutland aangekomen, waar hij door een groote menigte werd ontvangen alsmede door een deputatie van de plaatselijke kell- nersvereeniging en een depot van de Carls- berg-brouwerij. De bedoeling was geweest dat hij een flesch champagne uit Parijs zou mee terug brengen, maar toen hij vernam dat dit hem aan douane- en andere rechten 175 kr. (17 a 18 gulden) zou kosten, gaf hij dit denk beeld op. In plaats daarvan bracht hij een flesch Carlsberg-exportbier mee, die op de gewone wijze naar Parijs was gezonden en nu de terugreis „te voet" heeft gemaakt. TRIBUNE INGESTORT BIJ STIERENGEVECHT. Twee dooden, ruim 60 gewonden. Gelijk reeds is gemeld, is Zondag tijdens een stierengevecht in Patzcuaro in Spanje in den staat Michoacan een tribune ingestort. Intusschen is echter bekend geworden, dat daarbij twee personen zijn gedood en ruim 60 gewond, waarvan 11 zware kwetsuren hebben bekomen. NOG MEER ALCOHOL SLACHTOFFERS. Verkoopers gearresteerd. Zooals wij gisteren meldden, zijn in den nacht van Zaterdag op Zondag in de ha venwijk van Portland (Am.) 11 mannen gestorven na het gebruik van gedenatureer de alcohol, terwijl velen ernstig ziek waren geworden. Van deze laatsten zijn thans weer 12 mannen overleden. De alcohol was afkomstig uit een dro gisterij ter plaatse. De verkoopers zijn ge arresteerd. HANDEL IN BLANKE SLAVINNEN. Bende te Warschau gevat. De politie te Warschau is erin geslaagd een goed georganiseerde groote bende hande laars in blanke slavinnen te ontbinden en de voornaamste daders te arresteeren. De wijd vertakte bende had helpers en leveranciers in alle groote Poolsche steden. De meeste meisjes die in handen van de bende vielen, werden naar Zuid-Amerikaansehe havens overgebracht De leider van de bende kon juist voor het vertrek van een nieuw trans port meisjes worden gearresteerd. Ook een groot aantal bemiddelaars en helpers kon achter slot en grendel worden gezet. MINERALEN VOOR MELKVEE. Aangezien tegenwoordig het platte land intensief wordt bewerkt met aller lei mengvoeders en zgn. „kernvoeders", onder welke laatste te verstaan meng sels van verschillende voedingsstoffen, welke slechts in geringe tot zeer geringe hoeveelheden noodig zijn in het dage- lijksch rantsoen van onze landbouw huisdieren, als verschillende zouten (kalk, fosforzuur, ijzer, zout enz.), dier lijke eitwitten (vischmeel, diermeel, vleeschmeel, haringmeel), vitamine- houdende producten (levertraan, dohy- fralolie, vigantol, gedr. gist) achten wij het gewenscht de praktijk op de hoogte te stellen van den huidigen stand der wetenschap. Vooral de zgn. mineralen doen tegen woordig opgeld, niet enkel voor var kens, maar ook voor rundvee. Dat het probleem der minerale voe ding nog lang niet is opgelost, is geble ken uit een publicatie van Dr. Brouwer, directeur der Phys. Afd. van het R. L. Proefstation te Hoorn, gepubliceerd in het Landbouwkundig Tijdschrift van Mei en Juni 1934. Eenige brokstukken uit het zgn „Be sluit" aan het eind van deze pub'icatie laten wij hieronder volgen, opdat men zich eenig denkbeeld kan vormen van de huidige zienswijze in kringen van werkelijk deskundigen. „Bij nieuwe Amerikaansche onderzoe kingen wordt bevestigd, dat melkkoeien in den "aanvang der lactatie-periode (versche koeien) dikwijls negatieve kalk en fosforbalansen bezitten (een kalkba- lans is de verhouding opgenomen kalk met het voedsel en het drinkwater tegenover de kalk-afgifte). Dit mineraal- verlies wordt kleiner en kan in een aan tal gevallen zelfs opgeheven worden door bijvoedering van kalk- en fosfor- verbindingen, waarbij voor een goede kalk: fosforverhouding moet worden zorg gedragen. Verder is de mate van mineraal-voor ziening in de voorafgaande periode (vooral ook voorafgaande droogstal) van invloed op de intensiteit en den duur van het mineraal-verlies. Voorts is van belang de individuali teit alsmede andere factoren. Naar het schijnt, kunnen geringe kalk en fosforverliezen gedurende de eer-te helft der lactatie-periode als physiolo- gisch worden beschouwd. In de tweede helft der lactatie en vooral tijdens het droogstaan treedt gemakkelijk herstel in. Bij jarenlang durende, practische voederproeven met kalk- en fosforarme rantsoenen bleek, dat van een kalk- en fosfortoegift meestal weinig of geen ver betering werd gezien, wat betreft de melkopbrengst, den groei, het weer standsvermogen of de voortplanting e.a. Slechts bij zeer productieve koeien en bij zeer mineraalarme rantsoenen mag men een opvallend resultaat verwach ten. Sommige Amerikaansche onderzoe kers staan thans in tegenstelling met vroeger, zelfs op het standpunt, dat on der practische verhoudingen het kalk- gebrek niet zóó 6terk is, dat het tot dui delijk abnormale verschijnselen bij het melkvee voert, in scherpe tegenstelling met hetgeen bij kippen en varkens het geval is. Ook fosforgebrek zou niet zoo dikwijls voorkomen en dan nog meer plaatselijk, veelal zelfs tijdelijk, in stre ken waar het gras van nature fosforarm is. (Voor de desbetreffende districten is dit echter van eminent economisch be lang). Ondanks dit alles kan bij melk- rijke koeien of bij zeer mineraal-arme rantsoenen, alsmede in die gevallen, waarin de Ca/P.-verhouding onjuist is, een toegift van kalk en (of) fosfor zeer zeker op haar plaats zijn. Engelsche on derzoekingen van OBR en andere ver sterken ons in die meening. In welken vorm moeten de extra-hoe- veelheden Ca en P worden toegediend, indien zij noodig zijn, hetzij voor runde ren, hetzij voor varkens?-In vele onzer Nederlandsche recepten vindt men fos- forzure voederkalk en geslibd krijt. Het komt mij voor, dat de Amerikaansche rantsoenen ons ook in dit punt iets kun nen leeren. Aldaar worden voor kalk- voorziening ook gebruikt gemalen krijt (dat trouwens ten onzent ook wel benut wordt), gemalen kalksteen, alsook zuive re soorten mergel, welke laatste in Ne derland ook wel eens zijn beproefd. Ook zeer fijn gemalen, reine schelpen zullen bij varkens en runderen vermoedelijk wel voldoen, ""er voorziening in de P.- behoefte kan men in plaats van fosfor- zure voederkalk ook zeer goed beende- renmeel, mits ziektekiem- en reukvrij, benutten; tal van proeven hebben dit bewezen. Wellicht kan ook superfosfaat worden gebruikt. Ook voor melkvee kan tévens keuken zout in den vorm van liksteenen van nut zijn. Ook kan men K a 1 zout door het krachtvoeder mengen. Bevat het voedsel of het drinkwater aanmer kelijke hoeveelheden van dit zout, dan is extra-toevoeging natuurlijk overbo dig. In welke gevallen andere minerale bestanddeelen, zooals ijzer, koper e. a. doelmatig zijn, moet nog nader worden nagegaan. Van toevoeging v^n zeer klei ne hoeveelheden colloidaal ijzer zagen wij bij een eerste proef met melkvee te Hoorn geen gunstig gevolg. Zooals be kend, zijn ten aanzien van het koper onlangs door Sjollema nieuwe gezichts punten geopend. Dat aankoop van mineralenmengsels van onbekende samenstelling niet aan bevelenswaardig is, behoeft op deze plaats niet te worden uiteen gezet; Ame rikaansche proeven doen zien, dat der gelijke mineralenmengsels zelfs schade lijk kunnen zijn, ook wanneer fraaie at testen kunnen worden overgelegd. Het Noordholl. Veevoeder-Bureau, Landbouwhuis, Alkmaar. EEN KOK GESCHOREN. Door een kappersbediende met fantasie. Bij een kapper in Rotterdam kwam den laatsten tijd geregeld een kok- seizoenwerker en zoo gaandeweg was er een vriendschappelijke verhouding tus schen den bediende van den kapper en den kok ontstaan, welke zich dezer da gen uitte toen de baas even weg was in een vertrouwelijke mededeeling van den helper van den Figaro, dat hij nu een fijn zaakje wist om wat te ver- dieneh. Op de vraag, wat of dat dan wel was, kreeg de kok ten antwoord, dat, wan neer hij voor een half uur een bedrag van 50 ter beschikking van den be diende kon stellen, er 34 viel te ver dienen. Wilde hij aan het handeltje meedoen dan kon hij de helft van de winst krijgen. De kok had hier wel ooren naar, daar dit een voordeelig uitzetten van zijn spaarduitjes was, doch voorzichtig heidshalve informeerde hij eens, wat het toch eigenlijk wel voor een soort van handej was. Zeer geheimzinnig vertelde de kap persbediende toen, dat hij revolvers zou smokkelen. De kók kon allest zoo goed als geheel meemaken, Gaf hij het geld, dan kon hij op een afstand de heele transactie volgen Probeert U deze tandpasta nog heden 10.000.000 afnemer» over de geheele wereld H.34U De kok besloot mee te doen en leende, omdat hij zelf het geld niet op zak had, de 50 even bij een caféhouder in de buurt, waar hij 's middags kwam kaar- t -i en wiens volle vertrouwen hij had. De afspraak werd gemaakt en 's mid dags om kwart over één verscheen de kok op de Gedempte Botersloot. Even later kwam de bediende opdagen en ging, zooals hij aan den kok van te vo ren had verteld, naar een daar wachten de taxi, waarbij een meneer stond. Deze gaf hem, juist zooals den kok was mee gedeeld, een tasch over en de kappers hulp reed met de taxi weg. Volgens afspraak zou hij nu over een klein half uurtje terug zijn en de kok ging alvast naar den kapperswinkel, zich al bij voorbaat over het zoete winstje verheugende. Hij wachtte een uurtje en nog eens een uurtje en hij zoowel als de kapper begonnen zich ongerust te maken over den bediende. Men wachtte en wachtte, doch wie er kwam, géén bediende Tot omstreeks 6 uur de telefoon rin kelde en de bediende aan den anderen kant van den draad bleek te staan. Met gedempte stem verteld hij, dat hij zich op dat oogenblik in het politiebureau Lange Torenstraat bevond. Hij kon na tuurlijk niet alles zeggen, maar men zou hem wel weer gauw vrijlaten Na een half uurtje verscheen de be diende inderdaad en deed een omstan dig verhaal over zijn wedervaren op dien middag. Hij had de gesmokkelde revolvers willen afleveren op een adres aan den Bergsingel, doch vlak daarvoor hadden twee rechercheurs van politie de taxi laten stoppen en hem er met zijn tasch met smokkelwaar uitgehaald. Vervolgens was hij naar het politie bureau aan den Bergsingel gebracht, waar de koffer met revolvers in beslag was genomen, waarna men den pech vogel naar het bureau aan de Lange To renstraat had overgebracht. Daar had men proces-verbaal tegen hem opge maakt en hem vervolgens op vrije voe- t' gesteld. Het was lam, doch er was niets aan te doen. Die lamme politie ook; tal van malen was het goed gegaan en nu hij het eens samen met een ander deed, liep het mis De kok schikte zich in zijn lot, doch de kapperspatroon was niet zoo goedge- loovig. Hij belde in den loop van den avond de politie eens op en kreeg toen te hooren, dat men noch op den Berg singel nóch in de Lange Torenstraat iets van een aanhouding van een kappers bediende of van inbeslagneming van revolvers afwist. Toen de bediende den volgende mor gen weer aan het werk wilde gaan, on dervroegen kok en patroon hem zeer in- stantelijk naar de juiste toedracht der zaak. Eerst trachtte de bediende nog om de zaak heen te draaien en vroeg zijn baas, waar deze zich eigenlijk wel mee bemoeide, doch later begon hij te draai- i i en tenslotte viel hij door de mand. Hij had geld noodig gehad om schulden te betalen en had daarvoor het geheele verhaal verzonnen De kok moet nu maar zien, hoe hij zijn centen terugkrijgt. ALLEEN VOOCZ V/EENEN 0DECIA toew.E£ëT 4 ^TAMEOBL 11. Toen er aan het groeien van de bulten geen einde kwam, besloten Plet en Drein maar eens naar een dokter te gaan. De dokter echter had nog nooit zulke groote bulten gezien, en vond 'tmaar beter eraf te blijven. Hij was een eerlijke dokter en zei: „Misschien gaan ze vanzelf wel over; ik zou er maar niets aan doen", - 12. Niettegenstaande de bulten van Piet Prikkel en Drein Drentel zóó groot waren geworden, dat ze deze •opgerold op hun hoofd moesten dragen, besloten ze toch maar op reis te gaan. Den volgenden morgen stonden ze al vroeg op het perron om op den express- trein naar Weenen te wachten.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 7