MR. P. J. REYMER BURGEMEESTER VAN ROERMOND. EEN GRAPPENMAKER IN DEN HAAG. Volksoploop van 13 Sinten. DE REIS VAN DE K XVIII. NU ONTVANGT GE EEN GRATIS PROEFFLACON KRUSCHEN SALTS BIJ ELKE FLACON VAN 1.60, DIE GE KOOPT. HACHELIJK KINDERSPEL. Autobestuurder van 16 jaar. HET NEUTRAAL BLOC ALLER MIDDENSTANDERS. Neemt geen deel meer aan de verkiezingen voor de Provinciale Staten van Noordholland. ERNSTIG ONGELUK OP DEN HAARLEMMERWEG. Bakfiets door auto aangereden. Vier gewonden. Indië moet nog sterker bezuinigen. De G. G. zegt, dat het uiterste bereikt moet worden. Uiterste grens bereikt. IN DEN TREIN OVERLEDEN. DE KALVERTOEWIJZING. HOORN. DE STREEK. VERMISTE KNAAP UIT OSS GEVONDEN. Vrees voor de gevolgen van ontslag. DE VALSCHE AANDEELEN AFFAIRE. Binnenkort voor het gerecht. URSEM. AUTO TEGEN BOOM. Burgemeester van Lemsterland gedood. DE GUMMISTOK WAS NOODIG. motoren niet alleen, maar geeft boven, dien een belangrijke besparing op ben. zineverbruik. Immers bij strenge koude bedraaegt de draaitijd van de motoren dikwijls een balf uur. Ook zal het stap. ten door middel van z.g. startpatronen ku nnen vervallen. Men heeft reeds vroeger getracht het probleem der voorverwarming op te lossen door middel van electriciteit, doch de desbetreffende proefnemingen hebben niet tot bevredigende resultaten geleid, terwijl dit bovendien met <>n. overkomelijk hooge kosten gepaard ging Ook heeft men het door deze von plaatsbarfe luchtverhitter, welke is g0. monteerd op een truck en door middel van een speciale overbrenging door de motor van de truck wordt aangedreven in de hand het geheele toestel naar het te starten vliegtuig toe te rijden, zoodat men niet aan plaats gebonden is. In den winter is vaak op vliegvelden gebleken dat het starten van vliegtuigmotoren op vele groote bezwaren stuitte; door het toepassen van een verplaatsbare lucht- verhitter zijn de moeilijkheden thans overwonnen. Over de werking van het toestel kan het volgende worden gemeld: De aan ta voeren warme lucht wordt door «en ventilator aangezogen en gestuwd door een aantal verhittingselementen van speciale constructie (z.g. naaldelemen, ten), terwijl om deze naald-elementen heen de verbrandingsgassen van een „Prior"-oliebrander geleid worden, vol. gene het z.g. tegenstroom-principe. On. der het uiteinde van het kanaal, waar. in deze verhittingslementen liggen, be vindt zich een vuurkamer van specials vorm, waarin de oliebrander is g^, plaatst. Vuurkamer en kanaal, waarin de elementen liggen, zijn op afdoende wijze tegen uitstraling door een bijzon dere isolatie gevrijwaard. In de vuurkamer wordt door een spe- ciaal buizensysteem nog koude lucht gemengd bij de rookgassen, om te ver. hinderen, dat deze gassen met een te hooge temperatuur in het kanaal treden» waarin de verhittingselementen liggen, Bij een vlamtemperatuur van c.a. 135€r wordt daardoor een afkoeling bereikt tot op ca. 800°. De aangezogen buiten» lucht wordt met een snelheid van ca, 20—22 Meter per 6econde door de ele. menten geperst. Bij deze hooge snelheif treedt een groote warmte-overdracht 05, nog verhoogd door de speciale con. structie van de naaldelementen, waar. door het mogelijk is, dat na het aanste ken van den brander bijna onmiddellijk warme lucht door de linnen toevoerka nalen, die aansluiten op over de motoren van het vliegtuig gestulpte hoezen, kan worden geperst. In het toestel zijn twee Nederland6che patenten verwerkt, n.I. de oliebrander en4 de naalelementen, terwijl bovendien voor de combinatie luchtverhitter-olie- brander patent is aangevraagd. Voor deze nieuwe constructie blijkf groote belangstelling te bestaan, ook van buitenlandsche zijde. De vinding betee- kent een verbeterde outillage vaa de vligvelden gedurende den winter. Men verwacht, dat de machine bij het a s. vertrek van de „Snip" naar West- Indië, in den nacht van Vrijdag op Za terdag, goede diensten zal kunnen be- wijzen. verschillende personen, die niets met de ruzie te maken hadden, hebben rake klappen opgeloopen. E>e Stct. van gisteravond bevatte de benoeming van mr. P. J. Rey- mer, oud-minister van waterstaat en voordien burgemeester van Hil versum, tot burgemeester van Roer mond met ingang van 1 Januari. In de dagen voor Sint Nicolaas plegen de Haagsche locale bladen vol te staan met aanbiedingen van Sinterklazen met Zwarte Pieten, te paard, per auto of welk vervoermiddel men ook wenscht, rai- son van zooveel per uur. De enorme concurrentie der laatste jaren onder de Sinterklazen, waaraan de vakvereeni- ging van deze navolgers van Sint Nico laas nog geen eind heeft kunnen maken, is oorzaak, dat de prijzen, waarvoor men den goeden Sint kan ontbieden, steeds meer omlaag zijn gegaan. Het was op Sinterklaasavond, zooals thans pas uit het politierapport is gebleken, door die geweldige concurrentie in de Cuypstraat te Den Haag bijna tot een kloppartij ge komen, want op een gegeven moment, zoo tusschen ze6 en kwart over zes, ston den er voor een zeker perceel niet min der dan13 Sinterklazen te bellen om binnen gelaten te worden, gevolgd door minstens 20 Zwarte Pieten, waarvan de een al zwarter was dan de ander. Wat bleek het geval te zijn? Een of andere grappenmaker had op alle advertenties geschreven uit naam van een bewoner uit de Cuypstraat, om zich te zijnen huize op Sinterklaasavond te vervoegen zoo omstreeks zes uur. De bewoner, die van niets wist, Keek vreemd op, toen hij op het bellen naar buiten kijkend een volksoploop ont waarde van Sinterklazen en Zwarte Pieten. De man dacht eerst aan ge zichtsbedrog, doch toen al die Sinter klazen allesbehalve goedhartig, zooals de goede Sint pleegt te zijn, hem met nota's voor den neus kwamen voor ge maakte onkosten, moest hij wel aanne men, dat hij waakte. Te meer daar de Zwarte Pieten dreigende bewegingen maakten met hun leege zakken, om hem daarin te stoppen. Toen hem de brief kaarten werden getoond, waarin Sint Nicolaas werd verzocht aan zijn woning te komen, moest hij constateeren, dat een flauwe grappenmaker hem dit koop je had bezorgd. Gelukkig begrepen ie Sinterklazen, dat hij het niet helpen kon en verspreidde zich de volksoploop van Zwarte Pieten en Sinterklazen, zonder dat de verkeerspolitie behoefde in te grijpen. De kinderen uit de buurt raak ten echter niet uitgepraat over dit zon derlinge schouwspel. Bij de politie is aangifte gedaan. Van de K XVIII werd het volgende tele gram ontvangen: Plaats om 12 uur 22 graden N.B. 22% graad W.L. Hooge N.W. deining en hooge zee uit Noordelijke richting. Wind Noord, kracht 7. De zeeën loopen soms op de brug. Het schip werkt voortreffelijk. Het is afbuiend weder. Alles wel. Uw apotheker of drogist heeft nu een beperkt aantal Reuze Pakken Kruschen Salts. U ontvangt dus nu meer Kruschen voor hetzelfde geld. Kruschen Salts is over de geheele wereld bekend als het rheumatiek-middel bij uitnemendheid. Nergens kent men een middel evengoed als Kruschen, geen, dat even goede re sultaten geeft. In het buitenland is door opkoopers met Kruschen Salts geknoeid. Men koo- pe daarom in geen geval Kruschen Salts in buitenlandsche verpakking, doch uit sluitend in ongeschonden Hollandsche verpakking met den naam N.V. Rowntree Handels Maatschappij op verpakking en etiket van de flacon gedrukt. de politie, welke eenigen tijd later uit Sneek arriveerde, vergezeld door een dokter. Per politiebrancard werd het slachtoffer naar het St. Anthoni us-ziek enhuls te Sneek vervoerd, waar het bij aankomst is over leden. De burgemeester had den leeftijd bereikt van 50 jaar. Op de Smakkelaarsbrug te Utrecht heeft een poiitie-agent Zondagmiddag een auto aangehouden, waarvan de bestuurder den aanvalligen leeftijd van zestien jaren had be reikt. De mede-inzittenden waren knapen, die niet eens zooveel lentes telden. De politieman oordeelde het wijzer, de rest van het verkeer maar niet aan dit groepje te wagen. Daarom nam hij den wagen in beslag en stuurde de jongens naar hun woonplaats Zeist terug. JiimttieuiDS In de gisteravond te Amsterdam gehouden ledenvergadering van het neutraal bloc aller middenstanders is, naar wij vernemen, besloten, deze keer geen vertegenwoordigers der partij beschikbaar te stellen voor de a.s. verkiezingen voor de Provinciale Staten en de krachten geheel te wijden aan de a.s. ge meenteraadsverkiezingen. Daarbij heeft men in aanmerking geno men, dat Ged. Staten van Noordholland aan de Provinciale Staten geen verantwoording schuldig zijn voor beslissingen door hen ge nomen ten opzichte van het financieel beleid en beheer der gemeenten in Noordholland en geen antwoord geven op desbetreffende vra gen van leden der Staten. Oed. Staten zijn thans h.i. slechts een in strument tot het uitvoeren van besluiten van de regeering, die haar inzicht aan de ge meenten opdringt. Onder deze omstandig heden, zoo redeneert men, valt er voor den middenstand weinig of niets in de Prov. Staten te bereiken, daar dit college lang zamerhand teruggedrongen wordt tot de functie van een kiescollege van de leden der Eerste Kamer. Gistermiddag te half vijf heeft op den Haarlemmerweg ongeveer op de helft tus schen Halfweg en Sloterdijk, een ernstig verkeersongeluk plaats gehad. In de richting Amsterdam reed op den grooten weg een bakfiets, bestuurd door den zestienjarigen M. Mes uit Amsterdam. Deze werd achterop gereden door een personen auto, een two-seater, waarin twee personen gezeten waren, terwijl in de dickey-seat zich een derde persoon bevond. De bestuurder van de auto, die de bakfiets niet opmerkte, reed deze aan, met het gevolg dat het rijwiel geheel werd vernield, terwijl de auto omkan telde en zwaar werd beschadigd. De jongen, die op de fiets zat, werd over den bak van zijn rijwiel heen geslingerd en kwam toen op den weg terecht. Hij brak één der beenen op twee plaatsen en bekwam voorts nog enkele verwondingen van minder ernstigen aard. De bestuurder van de auto kreeg een paar snijwonden aan het gelaat. De heer Hooijmeijer, die naast hem zat, werd aan het hoofd gewond. Met een passeerende auto is hij naar Amsterdam gebracht. De heer Spiekerman uit Amsterdam, die achterin zat en die onderweg had gevraagd te mogen meerijden, werd uit den wagen geslingerd. Hij werd opgenomen met eenige inwendige kneuzingen en is eveneens op eigen gelegen heid naar de hoofdstad vervoerel. De 16- jarige Mes is door den G. G. en G. D. naar het Tesselschadeziekenhuis te Amster dam overgebracht. Zijn toestand is bevredi gend. Onze JColomm Oe Gouverneur-Generaal te Ned. Indië gaf aan de hoofden der diverse departementen de richt lijnen aan voor de vaststelling van de begrooting voor het jaar 1936. Hierin wordt o.a. verklaard, dat het de vaste overtuiging der regeering is, dat als volstrekt noodzakelijk moet worden be schouwd, dat de uitgaven voor het jaar 1936 nog verder moeten worden teruggebracht ook al moet, met betrekking tot de verschil lende gedeelten van het terrein der over- heidswerkzaamheid, worden erkend, dat het proces van diep-ingrijpende en breed opge zette bezuiniging als afgesloten moet wor den beschouwd en ook al kan zij voor de be zuiniging, in de begrooting van 1936 te ver werken geen concrete maatregelen aangeven, zoo seint Aneta aan het Hbla. Met betrekking tot de belastingopbrengst kan worden gezegd, dat de geweldige daling, in 1928 aangevangen, tot stilstand is geko men. Dit op zich zelf is een verblijdend ver schijnsel, doch mag de oogen niet doen slui ten voor het feit, dat in October de verwach ting bestond, dat men nog ruim 40 mill. beneden de raming van 1934 zal blijven. Momenteel mag worden aangenomen, dat de totale opbrengst van de belastingen in de otwerp-begrooting van 1936 enkele millioe- nen höoger kan worden gesteld, dan in de oorspronkelijke begrooting van 1935. Deze verbetering zal echter teniet gedaan worden door verder decres in de groepen producten en monopolis en bedrijven. Hierbij is de door- loopende daling nog niet tot staan geko men. Ook indien in de groep diverse middelen eenige verbetering zal optreden, zou deze geheel teloor gaan door de dringende nood zakelijkheid, den druk op het bedrijfsleven op sommige punten te verlichten, door ta riefsverlaging bij publieke diensten. Vele verschijnselen wijzen erop, dat inzake mogelijkheid van belasting de uiterste grens is bereikt, zoo niet op verschillende punten overschreden, zoodat bij den opzet van het budget voor 1936 uit de aanboring van nieu we bronnen van inkomsten iets mag worden verwacht. Het budget voor 1936 zal aan opbrengst van middelen een cijfer van om en nabij 25p mill. moeten inhouden. Hieruit valt geen andere conclusie te trek ken dan dat de bezuinigingsarbeid der laat ste jaren met onverminderde kracht moet worden voortgezet, teneinde het cijfer voor de zuivere gewone uitgaven, dat voor 1935 nog op 300 millioen kan worden geraamd, terug te brengen tot 250 millioen, althans tot een zoodanig niveau, dat verdere toe neming van schuld wordt voorkomen. De regeering meent, dat, zonder gevaar voor ontwrichting, tal van posten voor 1936 lager kunnen worden gesteld dan in de ont- werpbegrooting voor 1935 is geschied. Dit zou kunnen gebeuren, doordat de herziene salarisregeling volledig zal zijn doorgevoerd en ook andere bezuinigingen ten volle van kracht zullen zijn geworden. De algemeene opdracht is verstrekt om eiken begrootingspost in het ontwerp voor de begrooting voor 1936 lager te stellen dan in het ontwerp van die voor 1935 is geschied De Gouverneur-Generaal acht het nood zakelijk om de zuivere gewone uitgaven van elke begrootingsafdeeling in .totaal 5 Reizigers naar Amsterdam bemerkten gisterochtend op het traject Bussum Weesp, dat een medereiziger eensklaps buiten kennis geraakte. Zoodra de trein het station Weesp had bereikt, stelden zij het personeel van het station met het gebeurde in kennis. Op een brancard werd de man naar een wachtkamer ge dragen, waar dr. Wartena den dood constateerde. Vermoed werd, dat de man aan een hartverlamming over leden is. De Nederlandsche Veehouderijcen- trale maakt het volgende bekend: Zooals reeds werd medegedeeld, zal de voorloopige kalveren-toewijzing 1935 niet plaats vinden. In verband daarmede worden de ge- wichtsgrenzen der kalveren, waarvoor een identiteitsbewijs 1934 vereischt is, met ingang van 1 December 1934 als volgt vastgesteld: a. voor mannelijke, al dan niet ge castreerde, dieren: 120—300 K.G.; b. voor vrouwelijke dieren: 140250 K.G. Tevens wordt den belanghebbenden medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt, met ingang van 1 Januari 1935 zoo wel de onderste als de bovenste ge- wichtsgrenzen te verhoogen. Jkouinciaai Tlieum Evenals vorige jaren heeft zich hier ter stede ook nu weer een comité ge vormd, dat zich met den verkoop van weldadigheidspostzegels ten bate van het misdeelde kind belasten wil. Met den sluitkoolhandel gaat bet bier nog zeer slecht. De beste kwaliteit roo- de kool geldt niet meer dan 2.60. Naar gele kool is weinig vraagt en zij draait dagelijks door. Wat verkocht wordt, brengt evenals Deensche witte weinig meer op dan den minimumprijs van L Bij de marechaussee te Oss is bericht ingekomen, dat de 15-jarige De Hommel, die sedert Vrijdag j.1. werd vermist, is gevonden. De jongen had van het oogen- blik, dat hij met zijn metgezel over een brug even buiten 's-Hertogenbosch reed, gebruik gemaakt om rechts af te slaan en te verdwijnen. Via Helmond is hij, de Zuid-Willemsvaart volgende, naar Lim burg gereden. Daar is hij naar familie te Heerlen gegaan, .waar hij het voor stelde, alsof hij gewoon een bezoek kwam afleggen. Uit de bladen ver namen de menschen, dat de jongen vermist werd en zonder voorkennis van zijn ouders was vertrokken. Toen zij den knaap daarna ondervroegen, bleek, dat hij uit vrees voor de gevolgen van zijn ontslag op de zuivelfabriek gevlucht was. De menschen begaven zich daarop onmiddellijk naar de politie, die de ma rechaussee telefonisch van het verblijf van den jongen te Heerlen op de hoogte stelde. De vader van den knaap is nog gisteravond naar Heerlen vertrokken ten einde hem af te halen. Naar wij vernemen zal als verdediger van den Pool Pulf, die van geboorte een Estlan- der is, optreden mr. Th. Muller Massis. Paar- dekooper, die, zooals men weet, gelijktijdig met Wulf is gearresteerd, toen zij op het kan toor van een effectenhandelaar twee honderd valsche H. V. A.-aandeelen afleverden, wordt verdedigd door mr. L. Wijtenhorst. Wulf houdt nog steeds vol, te goeder trouw te hebben gehandeld. De instructie zal waarschijnlijk slechts betrekkelijk zeer korten tijd in beslag nemen, zoodat binnenkort deze geruchtmakende zaak ter openbare terecht zitting zal worden behandeld. Uitvoering ajd. Ursem. Bond van Slaatspensionneering. Zondag gaf de afd. Ursem van den Bond voor Staatspensionneering haar jaarlijkschen Propaganda-avond in de zaal van den heer Kok te Rustenburg- De opkomst van het publiek was nW slecht, maar had beter kunnen zijn. dat de voorzitter had geopend, werd djer den heer Boskamp van St.-Pancr^ een kernachtig woord gesproken, werden de aanwezigen aangespoord lid te worden. Door de A. T. V. Falkland van Heilo? werd opgevoerd „Op Hoop van Zegen'» wat door de medewerkers, onder leiding van den heer Rossenbacker, schitterend werd vertolkt. Uitmuntend spel werd gegeven, wat door het publiek met aan dacht werd gevolgd en na ieder bedrijf met een daverend applaus werd be loond. Tegen acht uur gisteravond heeft te Scharnegoutum (Fr.) een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, waarbij de burgemeester van Lemsterland het leven verloor. Toen de heer J. H. Slump, burgemeester van Lemsterland, van een vergadeing van de kamerkringen en statenkringen Friesland van de Chr. Historische Unie te Leeuwarden komende, met zijn auto op den weg van Scharnegoutum reed, verloor hij de macht over zijn stuur en reed tegen een langs den weg staande boom. Hevig bloedend en zwaar gewond bleef hij tusschen de resten van zijn geheel vernielde auto liggen. Op het moment, dat het ongeluk geschied^ de, bevond zich niemand ter plaatse. Een in de nabijheid wonend persoon, die de hevige knal had gehoord, welke door de botsing veroorzaakt was, waarschuwde onmiddellijk Te Oudenbosch is het Zondagavond rumoerig toegegaan. In een café in den Kalishoek kwam het tot een handge meen tusschen bezoekers. Twee perso nen, die bij de ruzie betrokken waren en bloedig aan het hoofd waren verwond, waarschuwden de marechaussee, die spoedig verscheen en eenige vechters bazen inrekende. Korten tijd later werd opnieuw gevochten, ditmaal op den Wagenhoek. Van alle kanten kwamen omwonenden opdagen om getuige van den twist te zijn. Toen de politie en de marechaussee ter plaatse verschenen, was een vierhonderdtal personen op de been, die ten slotte met den gummistok uiteen gedreven werden. De voornaam ste herriemakers werden gearresteerd;

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 8