•Buitenland JiidstAciften Mag een jaar lang niet in het buitenland dirigeeren. GEBREK AAN SNEEUW. Werk aan den winkel voor Prof. Veraart. DE VRIJWILLIGE ARBEIDSDIENST. Onderworpen aan de Duitsche rechtspraak. BRUTALE ROOFOVERVAL IN DUITSCHLAND. DE ZAAK-HAUPTMANN. De doodsoorzaak van Lind- bergh's baby. MISS STEELE VERTELT. Van haar bevindingen in de Duitsche gevangenis. HET SAAR-PLEBESCIET. De subcommissie brengt rapport uit. „GNIEPIGE AANVALLEN". Nieuwe wet in Duitschland- DE INSTORTING TE LIVERPOOL. Tooneelen van verschrikking. De definitieve beslissing van de regeering nemen. ONGERUSTHEID OVER HET S.S. „CHIAFFINA". ZUID-SLAVIE OPENT ZIJN GRENS WEER. Terugkeer der Hongaren. DE STRIJD TEGEN DE CORRUPTIE. In de Sovjet-Unie. MALARIA OP CEYLON. Half millioen menschen ziek. KEIZERLIJKE GIFT. Aan het Japansche hulpfonds. hingen; enkele dezer vogelmassa's waren minstens twee voet lang; van tijd tot tijc raakten er in verstijving verkeerende voor werpen los en vielen ter aarde. Vele honder den werden het slachtoffer van de ongevoe ligheid en de -wetendheid der straatjongens die de vogels voor vleermuizen aanzagen en meenden een goed werk te doen met ze te dooden. In 1911 deed zich hetzelfde verschijnsel oa. te Delémont (Zwitserland) tijdens een koud en regenachtig voorjaar voor. In Ba zel kon men toen talrijke Gierzwaluwen van den grond opnemen. In den zomer van 1917 nam Miss M. H Butterworth, in Engeland, het volgende waar. Na een warmen dag daalde de tempera tuur ten gevolge van een korten, doch he- vigen stormwind. Op dat oogenblik sche nen de Oierzwaluwen, die even te voren een buitengewone onrust aan den dag hadden gelegd, al hun levenskracht te verliezen, zt grepen zich vast aan de muren, niet elk op zich zelf, maar zich zóó aan elkaar op hangende, dat ze ware „kettingen" vorm den. Er vielen er eenige neer, waarvan waarneemster er een opnam, die levenloos scheen, doch in huis gebracht kwam de vo gel na eenigen tijd weer bij en vloog door een open venster weg. Na 1917 deed zich het verschijnsel m Engeland nog wel eens meer voor, maar niet heel vaag, zegt waarneemster In Nozeman's „Nederlandsche Vogelen" (17701829) vind ik bij de Gierzwaluw (dl. L, pag^ 18) o.a. het volgende aange- teekend: „Hunne scherpe en kromme nagels dienen hun menigermalen om aan de mu ren der gebouwen te hangen, hetwelk zij een langen tijd kunnen uithouden en 't welk zij, vooral bij stil weeder, dikwijls gewoon zijn, als ter uitrustinge te doen, nadat zij lang achtereen gevloogen hebben". Zijn bovenbedoelde verschijnselen ooit hier te lande waargenomen? Arnhem, Dec. 1934. A. A. VAN PELT LECHNER. HET VOEDEREN DER VOGELS IN DEN WINTER. De heer L. J. Quarles van Ufford verzoekt ons opname van het volgende: Gelukkig is het voederen van de vogels door particulieren in hun tuinen tegenwoor dig in de mode, maar 't is jammer, dat door onvoldoende of onoordeelkundige voedering juist de spitsbekken of te wel insecteneters uitgesloten zijn. En toch is het een klein kunstje, om als ze althans in de buurt huizen ook dezen met zeer weinig kosten te bereiken. Jaren achter een heb ik dit zelf toegepast. Een gewone plank plm. 45 c.M. vierkant op een paal ll/n M. boven den grond met latjes langs de kanten voor het bijeen hou den van de zaden en even schuin geplaatst voor eventueele afwatering, is alles wat men noodig heeft, om daarop oliehoudende zaden te strooien en wat en er nog bij wil voegen. Een dak er boven is overbodig. Maar is dat voederen nu eigenlijk wei noo dig? Ir. van Poeteren, hoofd van den plan- tenziektekundigen dienst te Wageningen, zegt daarover o.a.Men zij met het oog op 't voederen gereed om er dadelijk mede te kun nen aanvangen, want de vorst kan plotseling zoo hevig invallen, dat de vogels door den invloed daarvan sterven zouden. Het voedsel, hun door ons verstrekt, ver warmt. De meeste vogels, die bij strenge koude om komen, sterven door voedselgebrek. Tijdens den winter wordt het vet ingeteerd en ook bij een zachten winter zijn de vogels in Maart lang zoo vet niet meer als in het na jaar. Het gevolg hiervan is, dat zij dan veel gevoeliger zijn, dan in den winter. De vogels sterven aan voedselgebrek, om dat zij dan geen vet meer hebben om op te teeren. Hierdoor komt het, dat een matige vorst in Maart vaak meer kwaad doet, dan een strenge vorst in December In 1931 heerschte er een koud en guur voorjaar; 10 Maart vroor het 's nachts 17 gr. r.; den 17den en den 19den vroor het 13 gr. F.; het b'eef afwisselend doorvriezen de maand uit. De meezen bleven toen lang op het voer, waarschijnlijk doordat het insecten- voer lang schaarsch bleef. Zelfs begin Mei zag men nog geregeld meezen op het winter- voer. Bij een normaal verloopend voorjaar, ziet men er niet meer na half April. Zoodra de broedtijd is aangebroken, komen de meezen niet meer op het voer. Zij wachten met broe den, tot er voldoende insectenvoer te vinden is. Hieraan blijken zij toch steeds de voor keur te geven. Dit moge het antwoord zijn voor hen, die meenen, dat het voederen van vogels tegen de natuur is. Wageningen heeft proeven genomen in het groot op voor het publiek afgesloten terrei nen met zonnepitten en hennepzaad te ver strekken in bakken en deze hebben uitstekend voldaan. De Ned. Ver. tot Besch. van Dieren beveelt nu een ieder aan om, al is het in 't klein, ook hiermede te voederen. Door mij werden de vogels eenige jaren achtereen op de plank van genoemde zaden voorzien en voegde daar dan aan toe fijnge- aakte pinda's, stukjes spek of vet, of krenten, vlierbessen of papaver- (maan-) zaad, kaas kruimels enz., maar nooit wittebrood, omdat dit zeer spoedig zuur en met regen pappe rig wordt; hoogstens een korst bruin brood ergens tegen een boom of wel een openge maakte cocosnoot. Het was een lust om te zien wat daar op afkwam, ja van alles. Om te beginnen kool meezen, kuif- en zwartkopmeezen, pimpels, ja zelfs staartmeezen en eenmaal een vlucht van elf van deze mooie vogels tegelijk. Van de vinkachtige soorten kan ik noemen de grocn- ling, de gewone vink en natuurlijk ook mus- schen waarom niet en zelfs ook put ters of wel distelvinen (dit wijst op het ge ven van distelzaden). Kruisbekken (de zoogenaamde Europee- sche papegaai) zult u wel niet kennen, maar wij kregen die ook. Verder kreeg ik geregeld bezoek van de mooie boomklever en ook van lijsters in soorten. Roodborstjes houden veel van miereneieren, maanzaad en kaas. Het is in een woord een lust voor de oogen. Drinkwater is een levensbehoefte voor de vogels, zoowel om te drinken als om te ba den; maar bij strenge vorst zij men uiterst voorzichtig, daar het in de strenge winter maand Februari van 1929 gebleken is, dat bij menige vogel de veeren onmiddellijk be vroren en hij daardoor ten gronde ging. Zooals gezegd, de Nederlandsche Vereeni- ging tot Bescherming van Dieren voedert de vogels in 't wild alleen met zonnepitten en hennepzaad. Voederbakken, 2 M. lang kun nen door middel van het Hoodbestuur be- iü? n" «°rden- Adres: Prinses Manestraal 40, Den Haag. HET BERLIJNSCHE OMROEP- PROCES. Het geval-Breslau. Het omroepproces te Berlijn is gister aan het z.g. geval-Breslau toegekomen, waar voor zich dr. Bredow, dr. Marcus en de ge wezen voorzitter van den raad van toezicht de bankier Emil Zorek, te verantwoorden hebben. Zij worden ervan beschuldigd, on danks de ongunstige omstandigheden, waarin de Silezische omroep zich bevond de toelagen van de leden van den raad van toezicht in strijd met de bestaande bepalin gen verhoogd te hebben. De beklaagden meenden evenwel, dat hun optreden formeel in orde geweest was. In verband rr^t de beschuldiging, dat Zorek door speculatie in aandeelen van den Silezischen omroep groote winsten behaald had, deelde deze mede, dat hij alles bij elkaar 93.000 mark aandeelen nominaal voor marIc gekocht had en in 1932 voor 13Ü.OOO mark verkocht. Ook hier kwam weder een kwestie van vergoeding van proceskosten voor den gewe zen intendant van den omroep, Bisschoff, ter sprake, welke daarmee verdedigd werd, dat men niet het risico had willen loopen, dat deze tot gevangenisstraf veroordeeld zou worden en door zijn daardoor noodzake lijk geworden ontslagaanvraag een inten dantencrisis zou verwekken. Tenslotte is nog als getuige gehoord de makelaar dr. Saalfeld, die bemiddeld heeft in den verkoop van aandeelen van de om- roepvereeniging aan de Ullstein-Verlag. DE ROL VAN FURTWANGLER. De Duitsche dirigent Furtwangler heeft gister te Berlijn zijn paspoort dat hem ont houden was, teruggekregen op voorwaarden dat hij een vol jaar van 15 Dec. af in het buitenland niet zal dirigeeren en zich als hij in Duitschland zou blijven accoord zal ver klaren met de besluiten van de nat.-soc. Rijks-muziekkamer. Het skiseizoen, dat in Zwitserland ge woonlijk vroeg in November begint, wordt dit jaar ten zeerste gedupeerd door het ge brek aan sneeuw. Ten gevolge van het zachte weer van de laatste drie weken is tot op een hoogte van ruim 1500 meter de sneeuw bijna geheel van de berghellingen verdwenen en de beschutte en gunstig gele gen Alpenweiden zijn bedekt met blauwe gentiaan alsof het voorjaar was. Slechts in het Bernet Oberland vindt men op som mige plaatsen die niet al te hoog liggen nog sneeuw, doch zoowel de Rigi als de Jura tconen beneden de eeuwige sneeuw grens slechts weinig besneeuwde hellingen. Alleen in het Engadin heerschen lage temperaturen en ligt de sneeuw op sommige plaatsen bijna een halven meter hoog. Het Rijkskabinet heeft gisteren een wet op den vrijwilligen arbeidsdienst vastge steld, krachtens welke de leden van den vrijwilligen arbeidsdienst onderworpen zijn aan een publiek-rechtelijke disciplinaire rechtspraak, overeenkomstig bepalingen van den minister van binnenlandsche zaken. Onder de straffen kunnen ook hechtenis en arrest voorkomen. In de motiveering van de wet wordt ge zégd, dat de arbeidsdienst, waartoe op het oogenblik bijna een kwart millioen jonge mannen behoort, van de leden onvoorwaar delijke gehoorzaamheid tegenover de leiders en van de leiders strenge rechtvaardigheid tegenover de leden eischt en van allen onbe- rispelijken levenswandel, trouwe kameraad schap en actieve deelneming in de volksge meenschap. De intrede in den arbeidsdienst is vrijwillig. Wie zich echter eenmaa' ver bonden heeft, volk en staat op deze V'ijze voor een bepaalden tiid te dienen, moet 'ch dan ook ten volle geven. In den nacht van gister is te Brackwede bij Bielefeld (Dtl.) een brutale roofoverval gepleegd. Voor een winkel in radio-artikelen stopte aldaar een donkere, groote limousine, waaruit een man sprong, die de etalageruit insloeg. Hij klom naar binnen en reikte zijn medeplichtingen radiotoestellen ter waarde van 2000 R M. aan. Door het rinkelen van het glas was een echtpaar, dat boven de win tel woonde, wakker geworden, en schakelde het licht aan, waarop de inbrekers, in totaal 4 k 5 man, riepen: „Licht uit of er wordt ge schoten". Op hetzelfde oogenblik knalden alreeds eenige schoten, die echter geen doel troffen. Het echtpaar, aan wie den winkel toebehoorde, snelde den winkel binnen, waar zich een handgemeen ontspon. De vrouw kreeg verscheidene vuistslagen in het gezicht en werd tegen den grond gestooten. De man slaagde er in een roover vast te grijpen, doch hij moest hem, daar hij door een ander met de revolver werd bedreigd, weer loslaten. De vrouw, die inmiddels weer tot zichzelve ge komen was, liep de straat op en posteerde zich voor de auto, teneinde een wegrijden te voorkomen. De bandieten sloegen daar ech ter gen acht op en startten. De vrouw kon zich echter vastgrijpen aan de bumper. Zij werd 150 M. meegesleurd. Toen stopte de auto en een der onverlaten sloeg zoolang op de ongelukkige vrouw in, tot zij eindelijk los liet. In razende vaart verdween toen de auto in de richting Bielefeld. De vrouw meent het nummer van den wa gen te kennen. Op de plaats van het misdrijf werd een schroefsleutel gevonden, een zee manspet en een hoed met een merk van een firma uit Keulen. De verwondingen van de vrouw zijn bij onderzoek van niet ernstigen aard gebleken. Bruno Richard Hauptmann is gisteren in staat van beschuldiging gesteld van moord met voorbedachten rade op het kindje van Lindbergh. Hauptmann heeft geen mede plichtigen gehad in deze zaak. Alleen en zonder eenige hulp heeft Hauptmann vol gens de beschuldiging een ladaer geplaatst tegen het verblijf van Lingbergh te Hope- well. Hij klom tot het raam van de tweede verdieping, waar de baby van Lindbergh sliep en nam het kind uit zijn bedje op. Hauptmann zou het kind nog te Hopewell hebben gedood, hetzij per ongeluk of met opzet. Deze beschuldigingen zijn door het opperste gerechtshof van rlemington bekend gemaakt. Binnen vijf dagen zal precies de doodsoorzaak worden medegedeeld: het is nog niet zeker of het kind is gedood, door een slag, dan wel of het is overleden ten gevolge van een hevige koude, welke de baby had gevat, voor het was ontvoerd. Miss Lillian Isobel Steele, de Amerikaan sche uit Hollywood, die dezen zomer een va- cantietocht door Europa maakte, werd, zro- als wij reeds vroeger mededeelden, in Juli j 1. tijdens haar verblijf in Duitschland, door de staatspolitie gearresteerd, verdacht van spionnage- Zij werd opgesloten in een der ge vangenissen van de staatspolitie en wachtte vergeefs op een uitgebreid verhoor en op haar proces, dat naar haar werd medege deeld, zou plaats vinden voor het onlangs ingestelde volksgerechtshof. Inmiddels deden de Amerikaansche verte genwoordigers in Duitschland al het moge lijke om de invrijheidstelling van hun land- genoote, die naar hun meening onschuldig was aan het haar ten laste gelegde, te ver krijgen. Na ruim vier maanden zijn zij daar ten slotte in geslaagd. Voornamelijk tenge volge van het optreden van den Amerikaan- schen consul-generaal te Berlijn is Miss Ste le Woensdag door de Duitsche autoriteit aan boord van het naar Amerika vertrekken de stooschip „President Harding" te Bremer haven gebracht. Toen zij aan boól'd kwam bleek zij in vrij overspannen toestand te verkeeren. Haar ze nuwen hadden van het verblijf in de Pruisi sche gevangenis zeer geleden en aanvankelijk aarzelde zij bij hef'doen van mededeelingen, nog onder den indruk van de dreigementen, waarmee men haar had gemaand het stil zwijgen omtrent haar ervaringen te bewa ren. Zij kon zich nog steeds niet realiseeren dat zij aan boord van het Amerikaansche schip veilig was. Zij vertelde, dat zij was opgesloten in een cel, aie met een kruis was gemerkt: Men had haar verteld, vermoedelijk om haar door angst tot een bekentenis te dwingen, dat deze cellen bestemd waren voor de ter dood ver oordeelden. Zij was gearresteerd zonder eenige schijn van bewijs. Bij elke gelegenheid verklaarde de Duitsche autoriteiten, dat zij zich schuldig had gemaakt aan spionnage, hoewel werd toegegeven, dat zij klaarblijke lijk geen beroepsspion ne was. Haar medege vangenen hadden haar gezegd, dat haar zaak hopeloos was, zoodat het besluit tot uitzetting haar met overweldigende vreugde vervulde. De toestand waarin zij verkeerde, maakte het haar echter niet mogelijk onmid dellijk verdere mededeelingen te doen. De door den volkenbondsraad ingestelde subcommissie voor de kwestie der inter nationale troepen voor het Saargebied heeft gisteren haar werkzaamheden beëindigd en een rapport opgesteld In dit rapport wordt vastgesteld, dat de troepencontingenten zullen bestaan uit infan terie met pantserauto's en alles wat daarbij behoort. Vervolgens wordt gewezen op de noodzakelijkheid, dat de troepen zeer mobiel moeten zijn en dat hun de beschikking moet worden gegeven over de noodige auto's, teneinde snel transport van minstens 50 pet. der manschappen op ieder oogenblik moge lijk te maken. De regeeringscommissie zal ook verder de verantwoording dragen voor de in acht neming der wetten en het instand houden van de orde. De bevelhebber der troepen zal gevolg geven aan verzoeken tot ingrijpen der troepen of tot herstel oer orde, welke verzoeken de president der regeerings commissie hem zou kunner. doen. Uitgezon derd zijn gevallen van militaire noodzakelijk heid, die de toestand met zich zou kunnen meebrengen en het optreden van bijzonder urgente gevallen, die een onmiddellijke actie noodzakelijk zouden kunnen maken. Alle problemen, die zich voordien betreffende ver deeling inkwartiering en onderhoud der troepen zullen geregeld worden tusschen de regeeringscommissie en den bevelhebber. Het rapport gaat dan over tot de bepa lingen van financieelen aard. De kosten, die ontstaan door de troepenzending, voorzoo ver zij niet onder te brengen zijn bij de be treffende nationale defensiebegrooting, be staan uit de transportkosten voor troepen en materiaal, inkwartiering en uit bijslagen voor de onderhoudskosten, voorzoover zij samenhangen met het verblijf der troepen in het buitenland. De Saarregeering neemt alle kosten, die nog ontstaan door het spoorwegvervoer, voor haar rekening. Verder moet zij den troepen kazernes en andere verblijfruimten ter beschikking stellen. Eveneens heeft zij te zorgen voor inrichting en onderhoud dezer verblijven, alsmede voor verwarming, ver lichting enz. De daardoor ontstaande kosten worden gedekt uit het gemeenschappelijke fonds, dat is opgericht bij raadsbesluit van 11 December. Verdere kosten komen even eens ten laste van dit fonds. Den regeeningen, die de troepen zenden, worden de kosten van het verblijf der troe pen in het buitenland terugbetaald, voorzoo ver zij niet gedekt zijn door de nationale legerbegrooting dezer landen. Een slotalinea bevat nog bepalingen ten aanzien van het vaststellen der instanties, die competent zijn voor de berekening der kosten Tijdens de Donderdag gehouden kabinets zitting heeft de Duitsche rijksregeering een wet aangenomen tegen „geniepige aanvallen" op staat en partij en ter bescherming van de partij-uniform. Par. I van de wet bepaalt: Wie opzettelijk een onware öf verdraaide bewering van fei telijken aard opstelt of verspreidt, welke het welzijn van het rijk of het aanzien der rijks regeering of dat der NSDAP of haar gele dingen ernstige schade zou kunnen berokke nen, wordt, tenzij overeenkomstig andere voorschriften zwaardere straffen kunnen worden opgelegd, veroordeeld tot ten hoogste twee jaren gevangenisstraf, doch ten minste drie maanden gevangenisstraf. Indien de daad gericht is tegen het aan zien van NSDAP of 'ïaar gelalingen, dan zal slechts met toestemming van den plaats vervanger van den leider een vervolging kunnen worden ingesteld. Par. II van de wet bepaalt, dat gevange nisstraf wordt opgelegd aan dengene, die hatelijke, ophitsende of van kwaden zin ge tuigende uitlatingen doet omtrent leidende personen van staat of NSDAP of de door hen in het leven geroepen instellingen met het doel het vertrouwen van het volk in zijn po litieke leiding te ondermijnen. Bij par. III wordt hij die een strafbare han deling pleegt of er mede dreigt en daarbij, zonder er toe gerechtigd te zijn een uniform of insigne van de NSDAP of derzelver gele dingen draagt of bij zich heeft gestraft met tuchthuisstraf, in minder ernstige -gevallen met ten minste zes maanden gevangenis straf. Wie de daad pleegt met de bedoeling een oproer, of angst of schrik onder de bevol king te verwekken of het Duitsche rijk op buitenlandsch politiek gebied moeilijkheden te bereiden, wordt gestraft met ten minste drie jaren tuchthuis. In bijzondere gevallen kan de doodstraf worden uitgesproken. Volgens deze voorschriften kan een Duit- scher ook worden vervolgd, wanneer hij de daad in het buitenland heeft gepleegd. Bij par. IV wordt degene die zich uitgeeft voor lid der NSDAP of haar geledingen, zonder het te zijn, veroordeeld tot ten hoog ste een jaar gevangenisstraf en/of een geld boete. Ook in dit geval wordt slechts een vervol ging ingesteld met toestemming van den plaatsvervanger van den leider. Bij par V wordt degene, die partij-uni formen of onderdeelen, insignes e.d. van NSDAP of derzelver geledingen zonder toestemming van den rijkspenningmeester der partij vervaardigt, in voorraad heeft of in omloop brengt met ten hoogste twee jaren gevangenisstraf veroordeeld. De Engelsche bladen geven uitvoerige re lazen van het gebeurde in de St. Clement's school te Liverpool, waar door het instorten van een deel van den vloer van de eerste verdieping een groot aantal personen, meest kinderen, gewond werden. De kinderen gaven er een Kerstconcert voor de ouders en er waren ongeveer 500 menschen in de zaal aanwezig. Juist zongen de kinderen „The Minstrel Boy" toen de vloer bezweek. De lichten gin gen uit het gebouw was met gas verlicht en er klonk een vreeselijk scheurend ge luid. Buurtbewoners hoorden het lawaai en snelden toe om de slachtoffers uit de over blijfselen te bevrijden. Vreeseüjke tooneelen speelden zich af. Gillende kinderen Vochten om uit de ver wrongen massa van ijzeren schoolbanken en houtwerk weg te komen. Vele kinderen klommen uit de ramen en lieten zich van een hoogte van 4 meter vallen. Het was stikdon ker en er hing een gaslucht, zoodat de vrees voor ontploffing de paniek nog vergrootte. Menschen liepen over elkaar heen en over de brandweermannen, die met bijlen trachtten ruim baan te maken in den chaos. Binnen enkele oogenblikken waren de stra ten bij de school vol ongeruste familieleden en bekenden. Vaders en moeders trachtten de politieafzetting om het schoolgebouw heen te verbreken. Een dergenen die in de zaal aanwezig waren, vertelde dat de vloer eerst een holte vormde in het midden en dat de aanwezigen in dit holte werden gewor pen waarop de vloer instortte. Een piano zakte met krakend geluid door den vloer heen. Ouders snelden van het eene ziekenhuis naar het andere om te hooren of hun kinde ren er waren. Voor zoover bekend werden er geen kinderen vermist. In een der ziekenhui zen werd juist een cursus voor verpleegsters gegeven, door 120 zusters bijgewoond, die dadelijk hulp konden verleenen. In de ver warring werden moeders van haar kinderen gescheiden en naar verschillende ziekenhui zen gebracht. De school is een van de oudste van de stad, zij is bijna 80 jaar oud en stond bij het inisterie van onderwijs te boek als vat baar voor verbouwing. van Belgrado is weliswaar nog niet geval len, doch principieel is zij bereid, de uitge wezen personen weder in Zuid-Slavië op te Op het oogenblik worden nog de nood zakelijke rechtkwesties door de betrokken Zuid-Slavische instanties onderzocht De Hongaarsche minister van buitenland- sche zaken, Von Kanya, is gistermorgen uit Weenen naar Boedapest vertrokke Tegen den middag begaven zich de bondskanselier dr. Schuschnigg en de minister van buiten- landsche zaken Von Berger-Wadenegg even eens naar Boedapest. De „Reischspost" publiceert een onder houd met minister Kanya, die het volgende verklaarde: „Te Genève was mijn «oei, de vreedzame politiek der Hongaarsche regee ring, óók in de discussie over Marseille, tot uiting te brengen. Het spreekt intusschen van2elf, dat onze bereidheid om tot een vreedzaam compromis te komen, haar gren zen heeft, die worden aangegeven door het onveranderlijk besluit, in geen enkele rege ling toe te stemmen, die niet met de eer van het Hongaarsche volk in overeenstemming kan worden gebracht. Als resultaat van de onderhandelingen kan ik vaststellen, dat: 1. de pogingen onzer tegenstanders, om Hongarije ten aanzien van de revisiekwestie op de knieën te dwingen, zonder resultaat zijn gebleven 2. Hongarije geen waarschuwing gekregen heeft 3. de volkenbondsraad met het door hem genomen besluit heeft afgezien van elke in ternationale interventie in de Hongaarsche aangelegenheden. In dit verband verdient het de aandacht, dat Hongarije en Zuid-Slavië door het be sluit van den volkenbond zijn gemaand, zich in de toekomst van elke vijandelijke hande ling te onthouden. Het behoeft wel geen na dere uiteenzetting, dat deze aanmaning ;u de eerste plaats betrekking had op de Uitwij zing van Hongaarsche staatsburgers uit Zuid-Slavië. Hongarije zal zijn nationaal doel ook in de toekomst uitsluitend met vreedzame middelen trachten te bereiken." Van Kanya sprak tenslotte de hoop uit, dat Zuid-Slavië zich zal houden aan de op wekking, om voortaan elke vijandige hande ling achterwege te laten. Dan zou de span ning stellig binnen korten tijd verminderen en zou zich een correcte verhouding tusschen beide nabuurstaten kunnen ontwikkelen. In Fransche scheepvaartkringen toont men zich uiterst ongerust over het uitblijven van het s.s. „Chiaffina", dat reeds Maandag had moeten arriveeren. Aan boord van het schip bevindt zich een bemanning van 21 koppen en vreest, dat het schip tijdens de buitengewone felle stormen van de laatste dagen der vorige week aan de Fransche Zuidkust is vergaan. uitgewezen Van welingelichte zijde wordt medege deeld, dat binnenkort de terugkeer naar Zuid-Slavië verwacht kan worden van het overgroote deel der personen, die de afge- loopen week uit dit land zijn uitgewezen. De arrestaties van ambtenaren van de staatsbank en den textieltrust in Rusland zijn thans beëindigd. In totaal zullen 61 per sonen zich te verantwoorden hebben; zij wor den er van beschuldigd den staat in den loop van een jaar voor 10 millioen roebel te hebben benadeeld. Op de beklaagdebank zullen ook talrijke communisten plaats moe ten nemen, die verantwoordelijke functies hebben bekleed. Tegen 15 personen zal waarschijnlijk de doodstraf worden geëischt, wegens vergrijpen jegens staatseigendom. Het eiland Ceylon (Br.-Indië) wordt op het oogenblik door een malaria-epidemie geteisterd, zóó he vig als sedert twintig jaar niet is voorgekomen. Een half millioen menschen lig gen zwaar ziek. Reeds zijn velen, vooral kinderen, aan de ziekte ten offer gevallen. Het aantal sterfgevallen is nog niet bekend, doch zou zeer aanzien lijk zien. In vele gebieden is 90 pCt. der bevolking ziek. De keizer en keizerin van Japan hebben een half millioen yen geschonken aan het hulpfonds voor de door hongersnood getrof fen boeren in de Noordelijke provincies. Na dat deze keizerlijke gift eenige weken ge leden gestort was, heeft de keizer thans de leiding genomen in het verschaffen van klee- din gaan deze boeren door 16.000 zuigelin gen in de Noordelijke provinciën te voorzien van warme kleeding. Deze nieuwe gift werd bekend gemaakt op den vooravond van den eersten verjaardag van den kroonprins. TRAIT D'UNION. Wij ontvingen een dezer dagen het Decem- ber-nummer van het maandblad van de Alkm. Schoolvereenigingen „Trait d' Union". Het uit 8 pagina's bestaande blad ziet er weer frisch en welverzorgd uit. Aandacht verdient het idee van den administrateur om de kas eenigermate te versterken. Hoe dit geschiedt, leze men zelf. K. schrijft een satire op de nieuwe spelling. Van de hand van E. G lezen we een aar dig gedichtje December. Uitgebreid is het niieuws van de verschillende schoolvereeni gingen. Br. vervolgt en besluit zijn verhaal „Kanovaal". Naast een ernstige klacht over lawaai schoppers na afloop van een Pacivolo-avond vinden we er nog een prijsvraag en een be richtje over de Alkmaarsche Jeugdluchtvaart- club.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 11