tBuitenland CRuwmland ALKMAARSCME COURANT van MAANDAG 17 DECEMBER 1934 AMERIKA EN DE VRIJHÜD TER ZEE. DE GEHEIMZINNIGE GARBO. Gaat ze tooneelspelen? KERSTGESCHENK VOOR EUROPA. Een Zweedsche stem Duitschland. over DE ONDERWIJSBEZUINIGING. Motie tegen „afbraakpolitiek". Deel van een kerk ingestort. Felle brand te Haarlem. Winkelier vastgehouden. CUMULATIE? De nieuwe burgemeester van Roermond. BURGEMEESTER VAN ALBURY NAAR NEDERLAND? In audiëntie bij H. M. de Koningin. MARINIERS NAAR DE SAAR. Vertrek Zaterdag via Duitschland. „DE BIG VAN HET REGIMENT". Buitenlander krijgt werkver gunning. DE KONINGIN ONTVANGT NIET. In verband met den rouw. VREESELIJK ONGEVAL TE DEN HAAG. Vrouw in brand geraakt. De Zondagsbladen van Washington melden, dat de Vereenigde Staten in een eventueelen oorlog zouden afzien van de tot nu toe door Amerika verkondigde opvatting van vrijheid ter zee voor neu trale staten. In het staatsdepartement en in het Witte Huis ontkent men het bestaan van definitieve desbetreffende besluiten 0f wetsontwerpen. De president der Vereenigde Staten zou voornemens zijn zijn standpunt nopens de neutraliteitsrechten opnieuw te definieeren. JAPANSCH STOOMSCHIP GEZONKEN. 29 opvarenden verdronken. Het Japansche stoomschip ,,Toma Maroedat op 8 December met een lading, welke bestemd was voor de Formosa, was uitgevaren, is in een hevigen storm geraakt en met de ge- heele bemanning, bestaande uit 29 koppen, vergaan. Bij Dairen zijn eenige lijken aan gespoeld, welke herkend zijn als die van leden der bemanning van de Torna Maroe. Het Berliner Tageblatt verneemt uit be trouwbare bron, dat de filmster Greta Gar- bo binnenkort wil ophouden met filmen, om in Stockholm een eigen schouwburg te ope nen, waarin zij hoofdzakelijk hoofdrollen in stukken van Strindberg wil gaan spelen. Zij moet reeds naar Zweden onderweg zijn, om daar, haar gewoonte getrouw, het Kerstfeest te vieren. Haar vertegenwoordiger moet reeds in Stockholm zijn aangekomen, om te onderhandelen over den aankoop van het grootste Stockholmsche concertgebouw „het Auditorium", dat tot schouwburg voor Gar- bo zou worden omgebouwd. De Zweedsche minister van buitenlandsche zaken, Sandler, heeft een rede gehouden over de buitenlandsche politiek en daarbij ge waagd van de zorgen op het gebied van de handelspolitiek, die nog steeds het voornaam ste deel vormen van de werkzaamheden op het gebied der buitenlandsche politiek. Samenwerking tusschen de staten onder redelijke vormen is thans, aldus de minister, een noodzakelijkheid. Of Duitschland een nationaal-socialistische regeering heeft of niet, het is toch wenschelijk dat het aan het werk van den Volkenbond deelneemt. Dat geldt ook voor Sovjet-Rusland. Thans rijst een gevaar, dat al het andere overheerscht Een oplossing is nauwelijks mogelijk zonder dat het probleem „Duitschland als actief me dewerker in den Volkenbond" opgelost wordt. De rechtsgelijkheid is de voorwaarde voor een gunstig resultaat. De dag zal komen waarop Duitschland zeggen zal: De princi- pieele rechtsgelijkheid is ons door mogend heden sedert 1932 toegezegd, de practische toepassing hebben wij ons thans op alle ge bieden verschaft. Op welk peil moet de bewapening beperkt worden? Als Duitschland zijn plaats te Ge- neve weer inneemt en zijn tegenwoordigen militairen status op tafel legt wat alle sta ten eveneens moeten doen, want er is veel veranderd sedert de oorspronkelijke opgaven van den herfst van 1931 kunnen dan ver antwoordelijke staatslieden na'sten de din gen die Europa verontrusten, te bespreken en na te gaan wat ei thans nog 'e doen is? Europa verwacht een defini tieve daad. De Duitsch-Fransche toenade ring zonder welke Europa niet tot rust komt is nader tot ons gekomen De Fransch Duitsche overeenstemming in de Saarkwestie is het b^ste Kerstgeschenk voor de volken van Europa In den Dierentuin te 's-Gravenhage is Za terdagnamiddag een drukbezochte vergade ring gehcuden, ingericht op initiatief van het comité van actie voor het openbaar onder wijs. De heer R. Schoemaker herinnerde ook aan het droevig tafereel, dat de heer Ketelaar te zien gaf, toen hij te Groningen minister Mar- chant verdedigde. De oude paladijn van het openbaar onderwijs zei, dat de klachten over dreven waren, want dat maar 237 openbare scholen werden opgeheven. Later bleken 155 scholen aan het speurend oog van het departement te zijn ontgaan. Se dert hebben ook dezen het loodje moeten leg gen. De minister wil nu bijzondere scholen doen concentreeren, maar spr. vreest, dat het hem zijn ministerieele beenen zal kosten. Spr. eindigde zijn rede met een krachtige opwekking tot strijd voor de openbare school, opdat de geesten niet geborneerd zullen wor den door secteschooltjes. (Langdurig ap plaus). Volgende spreker was de heer S. N. Post humus. Wat is het onderscheid, vroeg hij, tusschen misdadigers en politici? Hij wilde voorop stellen, dat er onderscheid is. (Vroo- üjkheid). Misdadigers worden teruggedreven naar de plaats hunner misdaad, maar politi ci, als zij eenmaal op hooge posten zijn ge komen, willen graag vergeten het program, waarop zij gekozen zijn. (Applaus). Hierna voerde het woord de heer Wm. van Diesen, die betoogde, dat, als er bezuini ging moet plaats vinden, zij moet plaats vin den op luxe, maar dat onderwijs geen luxe is doch noodig als brood. Het onderwijs moet niet het stiefkind zijn, dat steeds de slagen heeft op te vangen. Spr. betoogde onder bij val der vergadering de noodzakelijkheid van verlenging van leerplicht, vooral in dezen tijd. De onderwijsbezuinigingen zijn in de ste den des te erger, omdat door het drukke stadsverkeer een groote hoeveelheid energie van de kinderen verbruikt wordt, zoodat zij vaak vermoeid ter school komen. Spr. besloot ie zeggen: Wij leggen hier de heilige ge lofte af, dat wij pal zullen blijven staan voor goed volksonderwijs, dat wij zullen blijven strijden voor onze openbare school. (Lang durige bijval). 6 Tenslotte werd een motie aangenomen waarin de vergadering er op aandringt, dat alle voorstanders van goed openbaar volks onderwijs zich met de hun ten dienste staan de, wettige middelen tegen deze wijze van bezuinigen zullen verzetten: en draagt het dagelijksch bestuur van het comité van actie op, deze uitspraak ter ken nis te brengen van de regeering, de volks vertegenwoordiging en de pers". Gistermorgen om tien uur, toen de Hoogmis in de R. K. St. Michaelkerk te St. Michiels gestel (N.-Br.) zou beginnen, is. juist op het moment, dat de dienstdoende geestelijke, de Eerwaarde Pater, Aalbers, de plechtigheid zou aanvangen, een deel van het gewelf, boven het zangkoor, naar beneden inge- - stort. De organist, de heer Janssen, werd zwaar gewond door het neervallend puin en is in ernstigen toestand, op last van eenige doktoren, naar het St. Joan de Deo-ziekenhuis te Den Bosch ver voerd. De heer A. Kapteyns, een der zangers, werd eveneens ernstig gewond. Na in het ziekenhuis te zijn verbonden kon hij naar zijn woning te St. Michielsge stel worden vervoerd. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. In de kerk en vooral bij het koor ont stond een ontzettende paniek onder de aanwezigen. De kerk was in een dichte stofwolk gehuld. Geleidelijk drong de menigte naar den uitgang. Slechts één politieman was bij het ongeluk in de kerk aanwezig. Hij had de grootste moei te het volk eenigszins te bedwingen en ongelukken te voorkomen. Verscheidene menschen werden onder den voet geloo- pen. Zij zijn er echter zonde»- ernstig on heil afgekomen. Op last van den pastoor werd het kerkgebouw ontruimd, terwijl de Heilige diensten moesten worden af gelast. De burgemeester, de heer Scheltu6, heeft onmiddellijk beslag gelegd op het gebouw en den officier van justitie te Den Bosch, mr. Dubois, gewaarschuwd. Deze was spoedig ter plaatse. De politie werd last gegeven niemand tot het ge bouw toe te laten. Later i6 het beslag beperkt tot de koorruimte. De kerk is slechts drie jaar oud en is onder architectuur van den bekenden kerkenbouwer H. W. Valk uit Den Bosch tot stand gebracht. De officier van justitie liet de rijksar beidsinspectie te Maastricht, waaronder het dorp ressorteert, waarschuwen Zaterdagnacht heeft een zware brand gewoed in perceel Koningsstraat 49 te Haarlem, waarin gevestigd is het siga renmagazijn vaii den heer G. Polak, die boven den winkel woont, 't Geheele per ceel, dat twee verdiepingen hoog is, brandde uit. De winkelier, die alleen thuis was, werd omstreeks twee uur wakker door een dichten rook en vluchtte in nachtge waad over het dak naar de buren. Eeni ge voorbijgangers hadden inmiddels de brandweer gewaarschuwd, doch toen deze ter plaatse kwam, bleek, dat het pand niet meer te behouden was, daar het vuur zich reeds door het geheele huis had verspreid. De vlammen sloegen hoog boven het dak uit en door de geweldige hitte sprongen eenige spiegelruiten van de winkels aan de overzijde van de smalle straat. Met zes stralen op de waterleiding werd het vuur bestreden Het duurde enkele uren voor het gevaar voor uit breiding geweken was. Het. geheele per ceel. dat twee verdiepingen telde, is ge heel uitgebrand. Omstreeks vier uur kon de brandweer inrukken, doch gis termorgen werd zij opnieuw gewaar schuwd, dat het dak van het naast het uitgebrande huis gelegen perceel, waar in een winkel in uurwerken van den heer Bouman is gevestigd, in brand stond. Dit brandje was spoedig ge- bluscht, doch het dak verbrandde groo- tendeels en de winkel kreeg groote wa terschade. Bij het onderzoek naar de oorzaak van den brand is gebleken, dat het vuur ontstaan is in de kamer achter den siga renwinkel; waar niet gestookt werd Wel brandde er in den winkel een kacheltje. Huis en inventaris waren verzekerd. De sigarenwinkelier is voorloopig op het politiebureau vastgehouden DE OVERVAL TE OOSTERHOUT. Twee Nederlanders te Antwerpen gearresteerd. In verband met het feit, dat men te Ant werpen gewaarschuwd was betreffende de mogelijkheid, dat de daders van den roof overval van 7 December j.1. te Oosteind in de gemeente Oosterhout (Nederland), waar 22000 gulden aan effecten werden gestolen, zich naar België hadden begeven, zijn door de politie verschillende recher cheurs op het pad gestuurd. Men mocht het genoegen smaken inderdaad te slagen. De daders hadden de wijk naar België genomen en zich te Antwerpen gevestigd! Zaterdag mocht de politie er in slagen twee verdachte individuen, juist op het oogenblik dat een Neder la ndsche auto, waarin twee dames ge zeten waren, op hen toereed, te arresteeren. Het bleken de gezochten te zijn, n.1. de zes en dertigjarige Frans van Halteren en de 33- jarige Martin Baans, beiden uit Tilburg. De chauffeur van de auto en de twee dames werden later op vrije voeten gesteld. De ter uitlevering gearresteerden bleken slechts enkele honderden guldens bij zich te hebben. ONTHULLINO A-N.W.B.-MONUMENT. Aanvaarding van dit geschenk van het Nederlandsche volk door Edo Bergsma. Naar men weet is ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van den A.N.W.B. Toeristenbond voor Nederland verleden jaar door een daartoe gevormd Neder- landsch Comité den populairen Bond een monument aangeboden als huldeblijk van het Nederlandsche volk. Dit monument, waarvan de oprichting mogelijk werd gemaakt door de bijdragen van een zeer groot aantal landgenooten uit alle kringen der maatschappij, die daarmede wilden doen blijken van hun waardee ring voor het mooie werk dat de A.N W.B. in zoo ruime mate ook in het algemeen be lang verricht, is geplaatst te Amsterdam, aan het einde van het middenplantsoen van de Noorder Amstellaan bij de Haringvliet- straat en bij de brug naar de Appollolaan, .welke door het groote gebeeldhouwde paard van Hildo Krop wordt gekroond. In overleg met het gemeentebestuur van Amsterdam, dat het benoodigde terrein af stond en vrijdom van precariobelasting ver leende, is voor het monument deze plek ge kozen, aan een der ruime, grootsch opge vatte verkeerswegen in dit mooie, aantrek kelijke nieuwe gedeelte van de steeds zich verjongende stad. Overdracht en onthulling. Zaterdagmiddag is de overdracht, gevolgd door de onthulling van het monument, ge schied in tegenwoordigheid van een groote schare genoodigden, o.w. de burgemeester der hoofdstad, dr. W. de Vlugt en de leden van het Algemeen Bestuur en verdere ambtsdragers van den A.N.W.B., die daar bij in het restaurant „Paviljoen Apollo" de gasten waren van het onder voorzitterschap van dr. H. de Hartogh gevormde „Comité Huldeblijk A.N.W.B. 1933". Voor genoemd comité waren mede aanwe zig de vice-voorzitter, mr. dr. J. A. van Thiel, de penningmeester, de heer W. A. den Tex Bondt en de secretaris, de heer Chr. H. Geudeker. Dr. M. de Hartogh, die het monument overdroeg, zeide in zijn toespraak, dat het gedenkteeken jong en oud den A.N.W.B. in herinnering zal brengen als het lichaam, welks werk voor het Nederlandsche volk is „een voortdurend rijk geschenk". Het moge getuigen van een dankbaarheid, een waar deering, een hoogachting, die diep in de harten leeft en heden alleen met meer dan gewonen nadruk tot uiting wordt gebracht. Rede Edo Bergsma. Het was vervolgens de algemeene voorzit ter van den A.N.W.B., de heer Edo Bergs ma, die namens den Toeristenbond het mo nument in grooten dank aanvaardde. Het is wel merkwaardig, zeide spreker, dat de zeer warme hulde van onze Toeris tenbond bij zijn 50-jarig bestaan zoo alge meen gebracht, den Bondsbestuursleden geenszins naar 't hoofd gestegen is hen eer der tot nederigheid stemt, tot onvoldaan heid over hun werk en hen een aansporing is om vooral niet te rusten niet te vertragen, maar met beleid voort te bouwen en met kracht voort te arbeiden, opdat hetgeen ge wrocht is, bevestigd, verstevigd, vermooid wordt niet alleen, maar ook hooger opge trokken, breeder uitgebouwd en meer beant woordend aan den grooten lof, die in hoog gestemde bewoordingen den A.N.W.B. ge bracht is. Wij, arbeiders in den Toeristenbond, wij hebben bij gelegenheid van het 50-jarig be staan onzer vereeniging uitermate vele, uitermate hartelijke blijken ontvangen van de waardeering voor het Bondswerk en van den geest die aan dat Bondswerk in houd, kracht en leven geeft. Mannen van eiken rang en stand en maat schappelijke positie en uit alle deelen des Vaderlands, hebben zich toen ver enigd om den A.N.W.B. hulde te betuigen, aan hun oproep is door talloos vele gevolg gegeven en thans staat dit monument onthuld te wor den. Voor den Toeristenbond, voor onzen A.N.W.B. aanvaard ik dat monument gaar ne. Het gezelschap begaf zich vervolgens naar buiten voor de plechtigheid van de onthulling van het monument, welke zich, mede onder groote belangstelling aan het publiek achter de afzettig voltrok. De heer Bergsma vond tenslotte nog ge legenheid tot het spreken van een dank woord. Het monument. Het gedenkteeken heeft den vorm van een monumentalen zonnewijzer. De ontwerper is uitgegaan van de gedachte, dat de zon een belangrijke rol vervult bij het toerisme. In de toelichting tot zijn ontwerp zegt hij: „De belangstelling in de natuur, het ver langen naar het leven onder den vrijen he mel, zijn de essentieele factoren van de geestesstrooming, die in de halve eeuw van het bestaan van den Bond het toeristisch reiswezen tot zulk een groote ontwikkeling hebben gebracht". Hij meent, dat deze fac toren voor een groot deel afhankelijk zijn van de zon, die den tijd en de plaats be paalt, welke wij uitkiezen voor ons verblijf in de natuur. Dit heeft hem een zonnewijzer doen kiezen als hoofdmotief voor het monu ment. Op een grondplaat van natuursteen is een bol van bronzen stangen geplaatst en om de as van dezen bol is 'n plaat aangebracht, die den zonnetijd aangeeft. De onregelmati ge tijdaanwijzing van den zonnewijzer word: op de plaat door het aanbrengen van schaalverdelingen gecorrigeerd, zoodat ieder den juisten tijd zal kunnen aflezen. Op den aequatorring staat in bronzen let ters de opdracht „Het Nederlandsche Volk aan den A.N.W.B. Toeristenbond voor Ne derland, 1883—1933". De onthulling van het monument, die aanvankelijk bepaald was op Zaterdag 22 September, daags na de herdenking van 't 50-jarig jubileum van den Bondsvoorzitter, den heer Edo J. Bergsma, moest uitgesteld worden, omdat wegens vertraagde afleve ring van de metalen onderdeden, het ge denkteeken niet op den aanvankelijk vastge- stelden tijd gereed kon zijn. Van den langeren tijd die daardoor be schikbaar was, heeft de architect partij ge trokken, door op de grondplaat van natuur steen, waarop de zonnewijzer geplaatst is en waarop een kaart van Nederland is in gehakt, welke het verband tusschen den A.N.W.B. en het Nederlandsche volk uit beeldt, de gebeeldhouwde figuren uit te werken tot een op de verschillende vormen van toerisme toepasselijke voorstelling. Om het monument heen is een bestrating van flagstones gemaakt. Met het plantsoen als achtergrond maakt dit A.N.W.B.-ge- denkteeken, dat geheel afwijkt van hetgeen Amsterdam aan monumenten bezit, een goed effect te midden van de moderne be bouwing in dit nieuwe, ruime stadsgedeelte te. NIEUWE WERKGELEGENHEID VOOR DE BUNSCHOTER VISSCHERS. Opening van de schoenfabriek „IJsselmeer". Gistermiddag heeft de officieele opening plaats gehad van de fabriek van de N.V. Mij voor de Schoenindustrie „IJsselmeer", die met rijks- en gemeentesteun Bunschoter vis- schers tot fabrieksarbeiders zal opleiden. Er was een groot aantal officieele personen aanwezig. De buigemeester van Bunschoten, de heer J. de Vries, bracht in zijn toespraak de vreugde van het gemeentebestuur over de totstandkoming van de werkgelegenheid voor de Bunschoter visschers tot uiting. De commissaris der koningin in de pro vincie Utrecht, jhr. mr. ir. L. N. Bosch Ridder van Rosentha! sprak daarop de ope ningsrede uit. Spr. noemde het een eereschuld der overheid, om de visschers, die door de drooglegging van de Zuiderzee broodeloos zijn geworden, aan werk te helpen. Spr. prees de voortvarendheid van den burgemeester en noemde het totstandkomen van de fabriek na de oprichting van de knoo- penfabriek 'n tweeden stap op den weg dien men moet inslaan om de bevolking het gemis der visscherij te vergoeden. Spr. begreep dat het zeer veel beteekent voor de Bunschoters, die evenals hun voorvaderen altijd op zee gezworven hebben, om thans in een fabriek te moeten gaan werken. Hij sprak evenwel de hoop uit, dat zij belangstelling en liefde voor hun nieuwe werk zuiien krijgen. Vervolgens voerden de heeren Hoorneman en Kleiberg, leden van de directie van de nieuwe fabriek, het woord. Ir. Houber, directeur van den rijksdienst voor de Zuiderzeesteunwet, huldigde daarop den burgemeester en de directeuren van de fabriek voor hun doorzettingsvermogen. In de fabriek, die door architect J. P. Vos uit Huizen is gebouwd, kunnen 100 personen werk vinden. Zij bestaat uit een groote werk zaal waar de stik- en andere machines zijn opgesteld, kantoor- en voorraadlokalen. Het ligt in de bedoeling voorloopig alleen schoen werk van kameelhaar, fluweel en vlechtwerk en bovendien sandalen te fabriceeren. STRIJD TEGEN DE ANTENNE MASTEN. De hoofdstad des Rijks beschikt over een karakteristiek stadsschoon, zooals geen tweede stad in ons land. Niet alleen landge nooten, maar ook buitenlanders komen on der de bekoring van de typische sfeer, die Amsterdam eigen is. Het is een kostbaar bezit, waarvoor op velerlei wijzen gewaakt wordt om het te behouden. En dan treft zelfs den oppervlak- kigen beschouwer plotseling de schrille tegenstellingde stekende ontsiering van dit stadsschoon door de antennepalen. Meermalen is zeker bij velen de gedachte gerezen of tegen deze ontsiering van het stadsbeeld nu niets kan gedaan worden. De dienst van Bouw- en Woningtoezicht heeft ook reeds lang deze vraag onder het oog ge zien en we kunnen thans meedeelen, dat tegen deze stadsontsiering zal worden opge treden. De directeur van dezen dienst, ir M. E H. Tjaden, heeft, zoo vertelt onze bijzondere medewerker, daaromtrent meege deeld, dat niet eerder is opgetreden, omdat men o.a. meende, dat door den vooruitgang van de radiotechniek deze masten niet meer noodig zouden zijn. Die meening is wat te optimistisch geweest. De ontwikkeling is van dien aard geweest, dat ingrijpen verant woord is. Het standpunt, dat Bouw- en Woningtoe zicht inneemt, is vooralsnog: dak-anten- nes zijn noodig; echter niet zooda nig, dat ook de meest primitieve ontvang toestellen daarmede bediend moeten kunnen wordenuitgegaan moet worden van een middelmatig uoed ontvangapparaat. Boven dien zi'n allerlei monstruositeiten vo'maakt overbodig: korven, kippengaas, allerlei raamantennes hebben naar de meening van erkend deskundigen niet den minsten zin. Onnoodig lange antennes zijn slechts scha delik oor de se'ectiviteit, dus tegen het belang van den gebruiker en hinderlijk voor de buren, die ook een antenne willen hebben; eendraad«antennes van 6 tot 8 meter kunnen in het algemeen als voldoende lang be schouwd worden. Hooge palen zijn niet noodig: of deze 2 meter kunnen zijn of ten gevolge van plaatseliike omstandiuheden tot 4 meter mo gen worden opgevoerd, kan geval voor geval bekeken worden. In het algemeen kunnen de antennepalen nabii den achtergevel worden aangp- bracht en dus aan bet »ezicht van af de stcat worden onttrokken. In veel gevallen ziin palen niet noodia en zeer dikwijls worden de draden in touwblok- ken gespannen van achtergevel tot achter gevel. De heer Tjaden deelde ons mede, dat het in het voornemen ligt, den strijd tegen de antennemasten te beginnen bij den nieuw bouw in het algemeen en voorts allereerst de aandacht te wijden aan de Rivierenbuurt. De heer Lingbeek heeft den minister van binnenlandsche zaken gevraagd: Is de minister niet van meening, dat m de zen tijd van werkloosheid en van daarmede gepaard gaande klachten over cumulatie van pensioenen enz., bij benoemingen van regee- ringswege nieuwe gevallen van cumulatie van inkomsten uit Overheidskassen, in af wachting van het daaromtrent toegezegde wetsontwerp, moeten worden vermeden? Houdt de minister met de door de regee ring in de vergadering der Tweede Kamer van 9 November j.1. uitgesproken erkenning, dat op het gebied van voorkoming van cumu latie nog wel iets kan worden gedaan, bij alle benoemingen wel voldoende rekening en heeft Z.Exc. dit met name gedaan bij de on langs plaats gehad hebbende benoeming van den burgemeester van Roermond? Aneta seint uit Semarang aan het Hbld.: Naar de „Locomotief" verneemt, is de heer Waugh, burgemeester van Albury, voorne mens een bezoek aan Nederland te brengen. Naar verluidt zal hij door H.M. de Konin gin worden ontvangen. Donderdag 20 December zullen de autoco lonne en alles wat verder tot den tros van de troep van de afdeel ing mariniers behoort uit Rotterdam per hein naar het Saargebied vertrekken. Zaterdagochtend zullen, gelijk bekend, de manschappen volgen. De reis wordt gemaakt via Duitschland. Met de Duitsche Spoorwegen is overleg ge pleegd over het vervoer. De Duitsche regeering heeft doen weten, dat zij bereid is, de door den Volkenbond gevraagde faciliteiten voor het vervoer te verleenen. De moeilijkheden, die ontstaan zijn door intrekken der werkvergunning van een bui- tenlandschen medewerker aan de verfilming van de Nederlandsche rolprent „De big van het regiment" zijn na besprekingen, welke vertegenwoordigers van den Nederlandschen Bioscoopbond met den betreffenden dienst van het departement van sociale zaken te 's- Gravenhage hebben gehouden, uit den weg geruimd. Vandaag zullen de werkzaamheden voor de vervaardiging van de film in de Cinétone studio worden hervat. De grootmeesteres en de groot meester van het Huis van H.M. de de Koningin maken bekend, dat wegens de droeve omstandigheid, waarin het koninklijk huis verkeert H.M. de Koningin heeft besloten gedurende dit winterseizoen niet te ontvangen. Het ligt daarom niet in de bedoe ling van H.M. de koningin, dat aan vragen voor eerbiedige opwachting, dankbetuiging, voorstellen en aan bieding van verzoekschriften zullen worden ingediend. Gisteravond is de 24-jarige mej. v. W., wo nende Gabriël Metsustraat 100 te Den Haag bij het vullen met petroleum van een bran dend theelichtje, in brand geraakt, doordat zij met jretroleum morste. Óp haar hulpge roep snelde haar man toe, doch in hun ze nuwachtigheid rolden beiden van de trap. Voor de man opgestaan was, was de vrouw, in vlamen gehuld, de straat op gerend. Voor bijgangers hebben hier de vlammen gedoofd, waarna de vrouw in levensgevaarlijken toe stand door den GGD. naar het ziekenhuis aan den Zuidwal is overgebracht. SMOKKELAUTO AANGEHOUDEN. Sensa'ioneele achtervolging. Na een sensationeele achtervolging door Noordi Limburg is men er jHsternamiddag in geslaagd onder de gem. Horst (Limb.) een vrachtauto aan te houden die bij onderzoek ruim 1700 K.G. uit België gesmokkelde mar garine bevatte. De bestuurder, de heer J. uit Bergen (L.) kon gearresteerd worden en is overgebracht naar de Marechaussee Kazerne teVenlo, waarheen *ok de auto met de mar garine is gebracht Een tweede inzittende wist te ontsnappen en kon nog niet gearres teerd worden. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in en zoekt naar hem. KORTE BERICHTEN. Heden Maandag zal Jan van Riemsdijk, die 1 Januari a.s. naar Ned.-I.;dlë vertrekt, een afscheidsavond geven te Amster dam in het Rika Hopper Theater, met zijn ge zelschap „De Hollanders". In den „Omroepgids van de Ned. Chr. Radio Ver." wordt medegedeeld, dat leden en luisteraars ter gelegenheid van het tienjarig bestaan der N.C.R.V. een jubileumfonds van 120.000 hebben bijeengebracht. De directie van het Centraal Tooneel deelt mede, dat de heer Frits van Dongen dit gezelschap verlaat en dat in zijn plaats in heer Louis Borel is geëngageerd.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 9