dagblad voor alkmaar en omstreken. De Engelsche troonopvolging. Nieuwjaarswenschen. DxtQeÜiksch Omczicht J&uilenland Firianciëele verhouding rijk en gemeenten. Ho. 300 Ml nummer beste,I „1. d,le Directeur; C. KRAK. Donderdag 20 December 1834 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 136e Jaargang Uithet Parlement Tegemoetkomingen van Minister Oud. Minister Marchant vriend van het landbouw- huishoudonderwijs. Na het huwelijk van den hertog Van Kent is dit probleem weer zeer actueel geworden. PARLEMENTS-SOUVEREINITEIT. Wat vandaag de aandacht trekt Teekens voor snelheidsvermindering 2 ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven Iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060, Telef. 3320, redactie 3330. Den Haag, 19 December. Wij hebben gister uiteengezet, dat volgens de, door minister Oud voorgestelde, wijzi ging van de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten de werkloosheidsuitgaven zullen worden geschrapt uit den uitgaven- factor van de formule, die bepaalt, wat uit het gemeentefonds aan de gemeenten zal worden uitgekeerd. Voorts weet men, dat de wet tot instelling van een werkloosheidssub- sidiefonds slechts twee jaar geldt. Naar ge lang van de omstandigheden over twee jaar zal men dan kunnen beslissen, wat verder moet geschieden. De schrapping van de werkloosheidsuit gaven uit den uitgavenfactor is geen onbe langrijke zaak. Over de vraag, of en in hoe verre er verband bestaat tusschen beide bo vengenoemde wetsontwerpen, werd in de Kamer verschillend gedacht. Maar jhr de Geer (c.h.) was in elk geval van meening, dat, als het werkloosheidssubsidiefonds slechts twee jaar geldt, het beter is, dat de wijziging van de financieele verhouding den zelfden tijd zal duren, dus: niet permanent zal zijn. Minister Oud zag de noodzakelijk heid daarvan niet in, maar was er ook niet tegen. En aangezien een zeer groot deel der Kamer het met jhr De Geer eens was, zeide Z.Exc., dat, als deze een amendement voor stelde, waarin zijn dénkbeeld was. uitge werkt, de minister dit aanvaarden zou. Wij kunnen ons er nu waarschijnlijk op voorbe reiden, dat ook de wijziging van de finan cieele verhouding twee jaar zal duren. Blijft over twee jaar het werkloosheidssubsidie fonds voortbestaan, dan is er natuurlijk alle kans, dat genoemde wijziging, dus ook de schrapping van de werkloosheidsuitgaven uit den uitgavenfactor, bestendigd wordt. Mr. Rutgers van Rozenburg, partijgenoot van jhr. de Geer, verklaarde na deze tege moetkoming van den bewindsman reeds, grootendeels bevredigd te zijn. Hij zal dus voor de instelling van het werkloosheidssub- sidiefonds stemmen. Van vele kanten werd geklaagd over den achteruitgang van tal van gemeenten als gevolg van de nieuwe regelingen. Dit heeft minister Oud bewogen tot een concessie, be langrijker dan de eerstvermelde. Wij hebben gister geschreven, dat de middelen van het gemeentefonds naar raming 62 millioen zou den opbrengen. Deze raming dateerde van Juli, toen de wijziging van de financieele verhouding werd ingediend. Heden hoorden wij van minister Oud, dat een raming vol gens de tegenwoordige gegevens (wij leven snel!) niet meer dan 56 a 57 millioen tot uitkomst geeft. Dit maakt een verschil van ongeveer zes millioen. Welnu, de minister is bereid, zes millioen uit de Rijksmiddelen ten bate van de gemeenten beschikbaar te stellen. Maar hij zal ze niet storten in het gemeente fonds. Waarom niet? Wij hebben gister ver teld, dat het Rijk tien jaar lang zekere ga ranties zal stellen tegenover de gemeenten, waardoor haar achteruitgang, als gevolg van de nieuwe regelingen, over tien jaar zaï worden verdeeld. Kwam de zes millioen nu in het gemeentefonds, dan zou dit bedrag niet aanstonds ineens aan de gemeenten worden uitgekeerd, maar zouden zij tien jaar lang jaarlijks zes ton meer krijgen. Dat zet geen zoden aan den dijk. De minister heeft er wat anders op gevonden Hij stort de zes millioen in het werkloosheidssubsidiefonds. Daarvan zullen dan extra-bijdragen worden gegeven aan gemeenten, welke door dein perking van haar belastingbevoegdheid financieel bedreigd worden en die aldus voor noodlijdendheid kunnen worden behoed. Hoe de bewindsman aan die zes millioen komt? Hij zal tien van de vijftig opcenten op de inkomstenbelasting en tien van de dertig opcenten op de vermogensbelasting, welke tot in 1939 extra zullen worden geheven ten bate van de Rijksbegrooting, ten dienste van het werkloosheidssubsidiefonds stellen. Da, maakt zes millioen. Men kan vragen, waar voor de regeering dat bedrag anders zou hebben aangewend en hoe nu in die andere uitgave moet worden voorzien. Maar dit was nu niet aan de orde. Sommige afgevaardig den waren veel te blij met 's ministers con cessie om aanstonds aan nieuwe moeilijk heden te denken. De heer Kooiman (v.d.) bij voorbeeld ver klaarde, dat zijn eindoordeel over de regee- ringsvoorstellen nu welwillender kon zijn. Maar dr. Van den Tempel (s.d.) gaf te ken nen, dat zijn fractie niet bevredigd is en tegen de wijziging van de financieele ver houding zal stemmen. En wat mr. Wende- laar (lib.) betreft, wel wordt door de con cessie het aantal noodlijdende gemeenten kleiner en wordt in zooverre aan één zijner bezwaren tegemoet gekomen, maar hij merk te op, dat een ander bezwaar, door hem ge koesterd, blijft bestaan, n.1. dat de gemeen ten er onder de regeling van het werkloos heidssubsidiefonds geen belang bij zullen hebben, de werkloosheidsuitgaven laag te houden. Z.Exc. had daartegenover gesteld dat de vrijheid der gemeenten tegenwoordig in elk opzicht aan banden is gelegd, maar volgens mr. Wendelaar was zulk een con trole niet afdoende. Daarom behield hij zich voor om tegen de instelling van het werk loosheidssubsidiefonds te stemmen. Er is een derde punt, waaromtrent een verandering te wachten is. Zooals wij gister schreven, worden beëindigd de crisisopcen- ten, welke worden geheven op de gemeente fondsbelasting en de vermogensbelasting, ten bate van het gemeentefonds. In plaats daarvan zullen geheven worden ten bate van de Rijksbegrooting opcenten op de ver mogens- en de inkomstenbelasting. Nu was er een progressieve opcentenschaal op de ge meentefondsbelasting Als gevolg daarvan zal de verandering van opcentenheffing een verlichting van druk voor de zeer hooge in komens beteekenen Om dit te voorkomen, heeft de heer IJzerman (s.d.) een amende ment ingediend om het aantal opcenten op de inkomstenbelasting progressief te maken Maar jhr. De Geer bestreed dit sterk, om dat het tarief der inkomstenbelasting zelf al progressief is. Minister Oud voelde de juist heid van dit bezwaar. Hij kon niet dadelijk aangeven, hoe de verlichting van belasting druk voor de zeer hooge inkomens kon wor den voorkomen, zonder dat nieuwe scheef heden ontstaan. Maar hij zou er eens op slapen en morgen een verbetering voorstellen De heer Smeenk (a.r.) ried aan, het tarief van de inkomstenbelasting zelf nog iets meer progressief te maken. Laat ons zien, wat Z.Exc. besluit. Bij de verdere behandeling van de onder- wijsbegrooting hebben de heeren K. ter Laan (s.d.) en Tilanus (c.h.) verbetering bepleit van de regeling der bijdragen van de buiten gemeenten voor middelbare streekscholen. Mr. Vervoorn (platteland) wenschte, dat de buitengemeenten met een kleinere bijdra ge zouden kunnen volstaan, omdat zij over de streekscholen niets te zeggen hebben. Minister Marchant verklaarde, dat aan een betere regeling wordt gewerkt. De heeren Ketelaar (v.d.) en Van Dijken (a.r.) kwamen op voor de vele werklooze jonge leeraren, vragende, of zij niet wat kon den worden geholpen door een wijziging in de lesuren der werkende leeraren. De minis ter noemde als moeilijkheid, dat dan ook de salarissen der werkende leeraren moeten worden veranderd, en noemde de werkloos heid der jongeren een kruis op zijn weg. In- tusschen overweegt hij een betere verdee ling der lesuren. Vele afgevaardigden drongen erop aan, dat de regeering toch vooral het nuttige land- bouwhuishoudonderwijs niet onder de be grooting zou laten lijden. Z.Exc. antwoord de, dat dit onderwijs hem met enthousiasme vervulde en dat het zoo jammer was, dat er niet meer geld voor was. Ir. Louwes (lib.) betoogde, dat de zee vaartschool in Den Helder haar cursus voor eerste en tweede stuurman moet blijven be houden, daar zij anders niet kan bestaan. De minister merkte op, dat voor den reeds gecombineerden cursus voor eerste en twee de stuurlieden aan deze school in totaal drie leerlingen zijn ingeschreven. Een gesubsi dieerde cursus met zoo weinig leerlingen heeft z.i. reeds in normalen tijd geen reden van bestaan, zooveel te minder nog thans. De vrees voor het voortbestaan van deze school achtte hij overdreven. De heer K. ter Laan bepleitte verandering van de ambachtsschool te Edam in een drie jarigen cursus. De minister kan daartoe niet overgaan, omdat de oprichting van deze school zuinigheidshalve slechts is goedge keurd op voorwaarde, dat de school tweeja rig zou zijn. Het jongste huwelijk in de Engel sche koninklijke familie heeft de be langstelling in de wereld in de troonsopvolging in Groot-Brittan- nië verhoogd. Aangezien men niet in de toekomst kan zien, kan men uiteraard niet definitief vast stellen wie na koning George V den Brit- schen troon zal bestijgen. Bij een normalen gang van zaken zal dat natuurlijk de prins van Wales zijn. Deze prins zou afstand kun nen doen van zijn rechten op den troon of hij zou kunnen sterven vóór zijn vader, in welk geval de hertog van York erfgenaam zou worden van den troon. Zoo zijn er reek sen mogelijkheden, die de troonsopvolging kunnen bepalen. Dat spreekt alles vanzelf. Maar indien men de volgorde van de opvol ging kent, kan men ook voor elke nieuwe om standigheid, die zou kunnen rijzen, vaststel len wie koning George zal opvolgen. De volgorde van troonsopvolging wordt aange geven door de leeftijden van de zoons van den koning. Op den jongsten zoon volgt de oudste dochter. Bij den thans bestaanden toestand volgt dus de prins van Wales zijn vader op. Na den prins van Wales komt de hertog van York en overeenkomstig de hierboven aangegeven orde vervolgens zijn oudste dochter prinses Elizabeth van Dork. De volgorde is verder: haar zusje, prinses Margaret Rose (de tweede dochter van den hertog van York); de hertog van Gloucester ('s koning derde zoon), de hertog van Kent ('s konings vierde zoon), de gravin van Harewood („Princess Royal" en eenige dochter van den koning), haar kinderen (twee zoons), de oudste zuster van den ko ning, haar kinderen, de tweede zuster van den koning enz. Het heeft geen practisch nut op deze wijze verder te gaan. Men zou, voortgaande, de takken van Saksen Koburg, Connaught en Albany (de families van de zonen van de koningin Victoria) en vervol gens die van de dochters dezer koningin (de oudste het eerst en ex-keizer Wilhelm is het hoofd van deze familie) in de volgorde kun nen 'betrekken. Uit het bovenstaande blijkt, dat de voor stelling, welke men den laatsten tijd heeft hooren geven dat de mannelijke lijn zoo veel voorrang heeft dat een zoon, geboren uit het huwelijk van den hertog en de herto gin van Kent, in de orde der troonsopvol ging vóór de dochters van den hertog van York zou komen, op een misverstand berust. De kinderen eventueel van den hertog van Kent krijgen alleen dan recht op den troon, wanneer hun vader koninsr zou wor den. Dit laatste zou alleen kunnen geschie den, indien de hertog van Kent den prins van Wales, koning geworden, zou opvolgen, indien dus de hertog van York en zijn doch ters en indien de hertog van Gloucester door natuurlijke of andere oorzaken niet tot koning of tot koningin zouden kunen worden gekroond. Het kan in het verband van deze bespre king passend zijn er aan te herinneren dat Engeland nog een kroonpretendent heeft in den persoon van een ver verwijderden af stammeling van den terechtgestelden koning Karet I. Niet alleen is er zoo'n pretendent, maar er is ook nog een kleiner en kleiner wordend overschot van de geestdriftige strij ders voor het beginsel van het „Goddelijk recht van koningen" dat de aanspraken van dezen pretendent, die meer legendarisch dan echt schijnt te zijn, steunt. De Britsche con stitutie aanvaardt dit Goddelijk Recht niet Ze aanvaardt, als alle monarchieën, het an tiek beginsel dat het koningschap erfelijk is in één geheiligde familie. Dat is echter heel wat anders dan de leer van het Goddelijk Recht, die uitmaakt dat de wettige koning zijn gezag ontleent aan en verantwoordelijk is tegenover God alleen en dat dit gezag bij goddelijke beschikking erfelijk is in een zekere orde van opvolging. De Britten brachten aan deze theorie den genadeslag toe door de executie van Karei I Theoretisch bezitten de koningen van Enge land hun kroon bij de gratie Gods maar practisch bezitten zij haar bij overerving, die kon worden gewijzigd door het parlement en dus bij de wet. De laatste en belangrijkste wijziging is vervat in de wet op de troonsop volging van 1701, die de roomsch katholieke pretendenten van de troonsopvolging uit sloot. Dit is een van de belangrijkste histo rische voorbeelden van de souvereiniteit van het parlement. NIEUWE DUITSCHE RIJKS MINISTER. Beierrche justitie ingelijfd bij Rijksjustitie. De Führer en rijkskanselier heeft den Beier- schen staatsminister van justitie, dr. Hans Franck, tot rijksminister zonder portefeuille benoemd. Met ingang van 1 Januari 1935 gaat de organisatie der Beiersche justitie over op het rijk. ZES ARTSEN GEARRESTEERD. Omdat zij narcotica hadden voorgeschreven. Te Caïro zijn zes artsen en vier chemici ge arresteerd, omdat zij recepten, waarop ver- doovende middelen, speciaal morphine, aan patiënten werden voorgeschreven, hadden verstrekt. In Juli had het Egyptische ministerie van openbare gezondheid den doctoren verboden herc/ie of morphine aan patiënten voor te schrijven, als gevolg van de motie die op de opium-conferentie te Genève in 1931 was aangenomen, waarin alle regeeringen wor den aangespoord de mogelijkheid te onder zoeken om doktersrecepten voor heroïne af te schaffen. Men verwacht nog meer arrestaties, daar de betrokken personen door het voorschrijven van verdoovende middelen zich aanzienlijke winsten hebben verschaft. MILITAIRE OPLEIDING VAN KINDEREN. In Turkije. Het Turksche ministerie van onderwijs heeft een verordening uitgevaardigd met de volgende bepalingen' 1. Alle leerlingen van scholen moeten een practische en theoretische militaire op leiding krijgen. 2. De onderwijzers moeten speciale aan dacht besteden aan het onderricht in het hanteeren van gasmaskers. Over dit onderwerp moeten veelvuldig lezingen gehouden worden. 3. De legerklas", die tot dusver faculta tief was, is voortaan voor alle leerlingen verplicht. 4 Leerlingen, die geen voldoende cijfers behalen in deze legerklasse zullen buiten 'e lesuren extra onderricht moeten bijwonen. 5. Alle leerlingen moeten iederen zomer buiten kampeeren. EINDE VAN DE HUWELIJKSREIS- Met Kerstmis naar huis. De hertog en de hertogin van Kent, die het tweede gedeelte van hun wittebroodsweken in Trent Park hebben doorgebracht, de resi dentie, welke Sir Philip Sassoon te hunner beschikking had gesteld, zijn Dinsdag te Londen teruggekeerd. Zij hebben zich naar Buckingham Palace begeven en gaan Zater dag a.s. met den koning en de koningin naar Sandringham voor het Kerstfeest. HET PROCES VAN DEN KONINGS MOORD. Paul Boncour de advocaat van Koningin Maria. Koningin Maria van Joego-Slavië heeft zich civiele partij gesteld in het proces tegen de medeplichtigen aan den moord op koning Alexander. De officieele stappen daartoe zijn gisteren door bemiddeling van Me. Dela- motte. advocaat bij het gerechtshof te Mar- seille, in het kabinet van den rechter van in structie gedaan. De vorstin heeft Paul- Boncour, die zooals bekend, meester in de rechten is, veizocht als haar advocaat te willen optreden. GRETA GARBO NIET AANGEKOMEN. Vergeefsche zoekpartij. Toen het Zweedsche s.s. „Gripsholm" Dinsdag te Gotenburg aankwam, werden er honderden telegrammen aan den kapitein overhandigd die alle dezelfde vraag behels den: „Is het waar dat Greta Garbo aan boord is?" Er verluidde n.1. dat de beroemde film ster met dit schip uit Amerika vertrokken was om het Kerstfeest in Zweden te vieren. Om alle praatjes den kop in te drukken gaf de kapitein een delegatie film-enthousiasten verlof aan boord te komen en het schip te doorzoeken naar Greta Garbo. Er werd niets De Engelsche troonopvolging. (Dag. Overzicht). Het proces tegen den konings moordenaar. (Buitenland). Nieuwe Duitsche rijksminister. (Buitenland). Het Nederlandsche m.s. „Orania" van den Kon. Holl. Lloyd aan de Portugeesche kust gezonken; alle opvarenden gered. (Binnenland). Koningin en prinses voor het Kerstfeest naar het Loo. (Binnen land). De Uiver is zoek; na half één van nacht geen enkel bericht ontvangen. (Luchtvaart). De vlucht van de Snip over den Oceaan. Om 12.45 A T. te Parama ribo geland. (Luchtvaart). Gemeenteraad van Alkmaar. (Stad). (Zie verder eventueel laatste berichten.) Het jaar 1934 spoedt weder ten einde. Nog eenige dagen en het zal weder Oudejaarsavond zijn. Dan zal, als reeds zoovele malen voorheen, de „Alkmaar- sche Courant" komen, der schoone traditie trouw, als de bode van alle goede wenschen, die er in onze bevol king leven voor familie, vrienden en clientèle. Er is maar één beproefd en afdoend middel om allen te bereiken, die men wenscht te bereiken: Een nieuwjaarswensch in de „Alkmaarsch» Courant". Van een „Alkmaarsche Courant"- advertentie is men absoluut zeker! Wie zijn gelukwensch in de „Alkm. Courant" plaatst, weet stellig, dat die door iedereen gelezen en dankbaar aan vaard wordt. Ook thans is onze technischte dienst gereed, om een groote hoeveelheid Nieuwjaarsgroeten te verwerken. Stel dus thans reeds uw Nieuwjaars groet voor 1935 op. Wij bewaren dien voor u tot het Oudejaarsavondnummer verschijnt. Aan ons bureau Voordam 9 en ook door tusschenkomst van onze agenten en H. H. Boekhandelaren kunt u ons uw advertentie doen toekomen. ZIJ, DIE ZICH MET 1 JANUARI A.S. VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP DIT BLAD ABONNEEREN, ONT VANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUMMERS FRAN CO EN GRATIS. DE DIRECTIE. gevondenGreta Garbo zit hoog en droog in Hollywood. EEN MUZIEKMAKENDE PUT. Toen een boer in het Redwater-district in Australië een emmer water ging putten, hoorde hij tot zijn verbazing uit den put het geluid van muziek komen. Geruimen tijd begreep de boer niet van waar dit geluid kwam, doch tenslotte dacht hij eraan, dat de aardleiding van zijn radio toestel aan den put was bevestigd. Thans verzamelen zijn buren zich eiken dag rondom den muzikalen put om naar modepraatjes, schoonheidswenken en sym- phonie-concerten te luisteren. V\W_ Verkeer, dat den i Verkeer, dat den agent van voren j agent van achteren nadert, moet snel- nadert, moet snel heid verminderen, heid verminderen.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1