Agenda Jieck óL School Aparte collectie GESCHENKEN. J^ucgetlijke Stand Stad en Omgeving. WeerAedcht De beleedigde man. BLOEMENMAGAZIJN HAAKMAN ZEER LAGE PRIJZEN, Jjigezonden Stukken volkszangavond. n g Stedelijk Museum inga Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. 7.30 uur, Victoria-theater, wetenschappe lijke voorstelling van een legende uit de Dolomieten; hoofdrollen Leni Riesenstahl en Matthias Wiemann. Cinema Americain, half 8, hoofdnummer Hartsgeheimen (rom.)hoofdrol Mary Pick- ford. Toegang boven 14 jaar. A. B. T., half 8, hoofdnummer Geheime zending (sens.); hoofdrollen Charles Farrell en Joan Bennett. Toegang boven 14 jaar. Donderdag 20 December 2.30 uur, Gulden Vlies, Kerstmiddag Ned. Vereen, van Huisvrouwen. 8 uur, 't Gulden Vlies, concert Soli Deo Gioria; declamatie. 8 uur, dancing Harmonie, spreker Con standse, onderwerp: Waar het fascisme aan sterft. 8 uur, Harmonie, concert afd. Alkmaar der Mij. t. b. d. Toonkunst; uitvoering van Die Schöpfung. 8.30 uur, in het gebouw der openbare leeszaal, ledenvergadering dier instelling. Vrijdag 2i December. 8.15 uur, Harmonie, optreden Dajos Bela en zijn band. Woensdag 26 December. 8 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van De vier jaargetijden, door het Nieuw Schouw- tooneel. Donderdag 10 Januari. 8.15 uur, Harmonie, rede ir. Mussert. GESLAAGD. Hedenmorgen is geslaagd aan de Leidsche Universiteit voor het cand. examen theologie de heer H. Kreb te Grootschermer. Voor het doe. examen Indisch recht de heer K. Mantel te Abbekerk. De koloniale ambtenaar goot voor de vijf de maal een kop thee in zijn keel. „Net oud ivoor" zuchtte hij. Ik meende, dat hij het over de kleur van de thee had en knikte in stemmend. Maar hij dacht aan iets anders. Hij bedoelde de Taj Mahal in Agra. „Als oud ivoor glanst het marmer van dit heer lijke monument van Indië", zeide hij. U zult toch niet mankeeren het te gaan zien? Het zal een uwer aangrijpendste ervaringen zijn mits hij drukte op het woord en herhaal de het mits u het bij maanlicht ziet. Ik had den ambtenaar van Zijner Ma- jesteits overzeesche gebieden steeds voor een verdroogden bureaucraat aangezien. Doch nu ontpopte hij zich als een romanticus. „Hoe mooi zegt u dat mister Curry", riep ik uit en ik drukte hem k hand. „Hoe fijn is die veigelijking met oud ivoor en uw aansporing om het Taj Mahal-monument bij maneschijn te zien, lijkt mij dan ook voor treffelijk. Ik zal haar zeker opvolgen". Mister Curry wees echter bescheidienlijk mijn misschien wei wat overdreven dank baarheid af. Maar op hetzelfde oogenblik kwam mrs. Curry binnen. Zij had iets van onze conversatie opgevangen. „U wilt het Taj Mahal-monument zien?" riep zij uit en hing gelijktijdig een green hoedje aan een kapstok. „Het geldt voor een van de belangrijkste gedenkteekenen der In dische kunst. En verzuim vooral niet het bij volle maan te zien. Het marmer glanst Jan als oud ivoor". „Vrouwen hebben toch weinig zelfstandig oordeel", dacht ik zoo voor mezelf. Zij denkt als haar man, deze mrs. Curry, omdat haar man zoo denkt en ze praat hem zelfs met zijn eigen woorden na". Maar het monument moest prachtig zijn. Ik ging dus op weg en kwam aan het sta- tin, waar de man achter het loketje, toen hij mij mijn biljetje aangaf, tot me zeide: „Wat gaat u nu in Agra doen? Wij hebben nu nieuwe maan. Men moet echter Taj Mahal zien bij vollen maan. Mijn dochter heeft het mij gezegd en die moet het weten, want zij is op kostschool in Engeland". Aangezien den nacht te voren de maan aan het toenemen was. liet ik me niet verlokken tot een discussie. Ik nam mijn spoorkaartje in ontvangst, betaalde en zocht mij een plaats in den trein. Tegenover mij zat een Indische professor in de kunstgeschiedenis. „Ik heb veel over Taj Mahal geschreven", vertelde hij. „Bij het licht van de maan krijg' de toeschouwer den indruk, alsof dit grafteeken uit oud ivoor is opgetrokken". „U is de eerste, die mij dat zegt", zeide ik in een min of meer kregelige stemming en met vrij harde stem. „Maar mag ik mij een vraag veroorloven? Is het een verdienste of een voordeel, dat bouwwerken slechts bij maanlicht mooi zijn? Bij maneschijn is zelfs het standbeeld van Victor Emanuel te Rome mooi of de Berlijnche Siegerallee, over wier leelijkheid de heele beschaafde wereld het eens is". De professor keek mij onderzoekend aan en toen ik juist van plan was mijn gedach ten verder uit te werken en te zeggen, dat in het donker alle katten grauw zijn, ant woordde hij kortaf: „Men bezoekt Taj Mahal bij mane schijn In mijn hotel zongen de loopjongens het zelfde liedje. Vier zestig-jarige dames spra ken in de hal van oud ivoor en de directeur van het hotel ried mij aan 's avonds om acht uur naar Taj Mahal te gaan, want dan stond de man juist boven het bouw werk; de silhouette er van was het gedenk- teeken uit oud ivoor gemaakt was., „riet is, helaas, nu wel geen volle maan, maar wees gerust, maanlicht hebt u toch in ieder ge val Ik hield het niet langer uit: „Ik wil Taj Mahal alleen bij daglicht zien", schreeuwde ik in een plotselingen aanval van heldhaftigheid. Eerst antwoordde de hoteldirecteur niets Daarna mat hij mij van het hoofd tot de voeten en van de voeten tot het hoofd, stiet daarna een zeer gediciplineerde kreet van verwondering uit, zooals alleen de niet sterk beheerschende Engelschman kan doen: „Oh!" en wees mij vervolgens een slechte kamer aan. Het kwam er bij mij niet meer op aan. De vier zestig-jarige dames staken de hoof den bijeen. Men meed mij in het hotel. Het was dui delijk, dat men mij niet voor goed snik aan zag. De directeur beschreef een ruime boog om mijn tafel om toch maar alle persoonlij ke contact te vermijden. Alleen een kleine chasseur waagde het met mij te praten. „Verbeeld u, het praatje gaat hier rond, dat u Taj Mahal niet bij nachtlicht wilt zien", fluisterde hij, terwijl hij een glas wa ter op mijn tafel zette. „Maar ik houd het voor vuige laster, weet u?" „Nu ja, ik heb maling aan het maan licht", antwoordde ik woedend, in luid ge sproken Duitsch, en dronk het glas in één teug leeg. „Ziet u wel!" riep de boy triomfantelijk in het Engelsch. „Ik wist wel, dat het laster was en in de keuken heb ik dan ook uw partij krachtig opgenomen. Maar nu is het dadelijk acht uur. Ik zal gauw een taxi voor u roepen". En hij verdween door de draaideur. Als in een soort van somnambulisme stond ik op, kroop in de auto, en de chauf feur, zonder te vragen, waarheen ik wilde gaan, reed mij naar het bouwwerk. Op dat uur van den dag werd nu eenmaal nergens anders heengereden. Onderweg hoorde ik soms de stem van den chauffeur praten over kleine witte wolkjes die langs den donkeren hemel zeilden. De maan is daarachter verborgen", ver klaarde hij en hij beschreef met een paar dikke vingers een halven cirkel o;p de voor ruit. „Het is te hopen, dat we geen pech hebben. Wij willen immers Tal Mahal bij maneschijn zien!" Wat dat met h e m te maken had, weet ik niet, nu begon ook ik vol spanning naar den hemel te kijken. Als nu deze ellendige maan ten minste maar te voorschijn wilae komen De taxi hield stil voor een groote poort. „Daar zijn we er", zeide de chauffeur en zette zich gemakkelijk neer om een dutje te doen. Ik ging door de hoogpoort; een smal le laan met boomen, waarnaast een soort van kanaal liep, ging donker en recht naar het grafbouwwerk. De hemel leek een zee vol witte vlokkige wolkjes. „Taj Mahal is het grafmonument der in 1629 in het kraambed gestorven favoriete van Shah Johan, Arjumand Benu. welke Mumtaz-i-Mahal genoemd werd. Mumtaz- i-Mahal was de kleindochter van Itimad- ud-Daulas, nicht van Nur Mahal en aan gezien Itimad-ud-Daulas haar vader Mir- za Gehiya „Denkt u, dat de maan nog zal doorbre ken?" vroeg ik en onderbrak daarmede het opdreunen van zijn van buiten geleerd les je van den man, die plotseling uit den bo dem scheen opgeschoten te zijn en die een scherpe luide stem had. Hij antwoordde met een verlegen gebaar: „Hé?" en ging door: „Dezelfde harmonie, die van buiten te constateeren valt, heerscht ook van binnen, waar de achthoekige door een 24-meter hooge middelkoepel overwelfde hal Ik schoof weg. Terwijl ik de laan doorliep, zag ik al maar door naar de lucht en had eigenlijk pas begrip van mijn eigen aanwezigheid, toen ik dicht voor een marmeren muur stond. Ik ergerde mij buitengewoon, dat die er niet uitzag als oud-ivoor; bovendien was ik razend op de maan, die maar niet te voor schijn wilde komen. Ik was ten slotte dan toch niet heelemaal in het donker naar Taj Mahal gekomen om niets te zien! De waan zin van dat „oud-ivoor bij maneschijn" had ook mij te pakken. Men had dit toch kunnen voorzien! „Zonder maneschijn is Taj Mahal „absolutely no use", had de hoo ge koloniale ambtenaar gezegd: „was er absoluut niets aan". Ik was het volmaakt met hem eens. De witte pluimwolkjes dreven hocg in de lucht; de maan bleef er achter en had haar voorname taak vergeten om het marmer van Taj Mahal in oud-ivoor te veranderen. Het marmer zag er zwart-grauw uit; naar boven toe werd het nog donkerder en de koepel welfde zicli met zware lijn tegen de wolken. Het park was vol van krekels. Zij trilden niet duizenden stemmen. Het smalle kanaal scheen een weg van zwart lak. Maar eigenlijk ging mij dat alles niets aan. Ik dacht aan de maan. Nog nooit in mijn heele leven, had ik mij zooveel om de maan bekommerd. Nu werd zij mijn idéé fixe. Zij liet mij niet meer los. Ik leunde dan op den eenen voet, dan op den anderen. Ik wachtte. Ik wachtte op de maan. Zij m o e s t komen. Zij moest! Heel Agra had geen recht van bestaan zonder haar. Mijn mee ning was totaal omgedraaid. Taj. Mahal bij maneschijn, bij maneschijn, bij ma-na-schijn Ik trachtte de wolken met mijn blik te be zweren. Doch blijkbaar was de heele geschiedenis de maan toch wat te bont geworden. Zij had er genoeg van voortdurend oud-ivoor voor te maken. Het was mogelijk, dat zij zich voorgenomen had van nu af aan daar mede op te houden en niet meer over Taj Mahal te schijnen. Toen dat tot mij doordrong, draaide ik het bouwwerk den rug toe, wekte den chauf feur en reed in de taxi terug. Toen ik voor de deur van het hotel stond, keek ik om hoog. De wolkjes waren uiteengerafeld. In volle lichtsterkte straalde de maan over het dak van mijn nachtlogies. „Nu, daar hebt u toch maar netjes ge boft, meneer", zeide de portier slaperig en keek met een scheel oog naar de maan. Langestraat hoek Payglop. Telef. 3305, GETROUWD: Johannes Brocatus en Christina Janson - Berend Santing en Agatha Sijperda. OVERLEDEN: Jan Johannes Koppers 85 jaar. ALKMAAR'S STADSSCHOON. Alkmaar is eene van de Neóerlandsche steden, die door hare historie op veler sym pathie mag -ekenen, aanbevolen en bezocht bovendien om haar stadsschoon. Aan de groote historische beteekenis van Alkmaar, kan de moderne tijdgeest geen afbreuk doen maar haar stadsschoon loopt aanhoudend gevaar. Dat alle Nederlanders een Alkmaarsch nieuwsblad lezen is niet te eischen, zij zijn dus niet steeds op de hoogte van het laatst bedoelde gevaar. Maar een stem als die van den directeur van het Gemeente-Museum te 's-Gravenhage bewijst, dat oud-Alkmaarders de rol van wachters blijven vervullen. Ik ver oorloof mij als Bergenaar de waarschu wing uit Den Haag te onderstreepen. Mis schien, als ik aan het Verdronkenoord in mijn onderhoud moest voorzien, dat ik dan ook Alkmaar's levensbelang uit het oog ver loor. Want voor menigeen zijn de lasten zoo zwaar, dat hij allereerst denkt aan zijn eigen bestaan. Maar iedere gemeenschap, iedere stad, is uitsluitend gediend met het „gouverner c'est prévoir". Wij hebben reeds te veel verarmde historische steden. Eenmaal in verval, gaat het hollend naar beneden. Gelukkig heeft Alkmaar naast haar histo rische waarde eene moderne bevolking, die zich met groote energie tot taak stelt deze stad, als centrum van de streek ten Noorden van het Y, tot bloei te brengen, trots de be zwaren. Uit waardeering van hetgeen op het ge bied van ziekenverpleging tot stand kwam en met bewondering voor het werk van mevr. Koekman, heb ik enkele jaren geleden een achttal schilderijen aan het Centraal zieken huis ten geschenke gegeven en in een bege leidend schrijven aan het Gemeentebestuur aangedrongen om door perfectie van zieken zorg en gemeenteverfraaiïng (voor herstel lenden) voort te gaan. Onlangs heb ik de gelegenheid benut om voor het muziekleven krachtige medewerking van het Gemeente bestuur te vragen en ik zoude hieraan toe willen voegen ook de behartiging van de schilderkunst (kostelooze geregelde tentoon stellingen). Het ware te wenschen dat voor dergelijke plannen de aandacht werd geves tigd op stadsdeelen die buiten het verkeer geraken, zoodat aan deze nieuw leven werd ingeblazen en niet alles aan een overkropt centrum wordt opgeofferd. Het zal zeer goed mogelijk zijn met be trekkelijk weinig geldelijke offers Alkmaar aantrekkelijker te maken voor bezoek, maar dan moet dit belang den doorslag geven. Laat de gemeenteraad van Alkmaar daar om beseffe, dat in dit geval buitenstaanders het recht hebben zich in de stadsaangelegen heden te mengen en laten zij overtuigd zijn, dat in tijden van malaise het allermeest noodig is initiatief,opbouw en geen afbraak. Hoogachtend, O. K. O. Bergen (N.-H.) Aan het Huis van Zessen besteeds de hur dige jubilaris zijn krachten als secretaris in het bestuur, van het R.K. pa,:ocliiaaI ees en Armbestuur is hij de goede leiding g vende - voorzitter, van de R.K. kiesvereni ging bekleedt hij het niet altijd gemakkelijke voorzitterschap. Met groote toewijding geeft hij als oe stuudsvoorzitter zijn volle kracht en veel tij aan de R.K. vacantiekolonie te Egmond aan Zee. Deze liefde tot den medemensch zit mr. Leesberg in het bloed. Was zijn grootvader mr. J. F. A. Leesberg, eerst advocaat sinds 1842 notaris te 's-Gravenhage groot vriend van mgr. Broere en dichter ais deze, niet in 1846 mede-oprichter van de con ferentie van den H. Vincentius daar en later jarenlang voorzitter van de Hoofd raad, des wege geëerd met het Commandeurskruis in de Orde van den H. Gregorius! Gaarne brengen wij bij dit zilveren teest een woord van waarachtige waardeering aan den jubilaris met den wensch, dat hij nog jarenlang zich met volle kracht geve aan de belangen van gezin, Kerk en maat schappij. Wat was er Maandagavond een gezellige stemming in het intieme zaaltje van het ge bouw der Vrijz. Hervormden. Onder de als steeds bezielende leiding van den heer Sixma, geassisteerd door mevrouw G. Ohlen—Bosman, hebben wij gezongen ais Alles ging zoo spontaan, het programma werd zelfs nog verrijkt met den zang van eene soliste, ons allen wel bekend, mej. Netty Wyn, die onverwachts het podium betrad en ons vergastte op eenige goed gezongen liede- ^Er was echter ook nog een zakelijk gedeel te en dat was de samenstelling van een reis- commissie voor de groote tocht op Pinkste- ren naar het Vlaamsche land, naar Brugge, aan welke tocht door alle afdeelingen wordt deelgenomen. We mogen er wel dit van verklappen, dat de Vlamingen grootsche plannen koesteren om de Hollandsche Volkszangschare zoo waardig mogelijk te ontvangen. Zooals in den aanhef gezegd, het was een reuze avond, waar allen zich uitstekend heb- !>en geamuseerd. Ad Int. Circulaires o! andere drukwerken, ingezonden op advertenties, waarin wordt verzocht brieven te zenden aan ons bureau, worden door onze admi nistratie niet doorgezonden. Den volgenden morgen kreeg ik van een Indische vriendin een kort briefje: „Vandaag maar een enkel woordje, in er ge haast. Wanneer je in Agra bent, ver zuim dan vooral niet om Taj Mahal bij maanlicht te gaan zien. Ik ken helaas zelf niet, maar ik hoorde, dat de muren bij ma neschijn er als oud-ivoor uitzien Verder heb ik den brief niet gelezen. EEN ZILVEREN FEEST VAN MR. A. J. M. LEESBERG. Men schrijft ons: Onze dagen staan in het teeken van Uiver en Snip, dat wil zeggen met groote dank baarheid zien we op tot die kloeke onderne mingen en kranige mannen, die aantoonen, dat de geest der zeevaarders van de Zeven Provincitn nog leeft in de mannen van te genwoordig. toch mag dit niet doen vergeten de ern stige werkers, die rustig, maar met ernst en ijver, werken aan velenei belangen van het üagelijksch leven. Als een zoodanige een mijlpaal bereikt in zijn loopbaan is een enkel woord van waar deering niet te onpas. Gesproten uit een deftige juristenfamilie te 's-Gravenhage (reeds in 1806 werd daar zijn overgrootvader door Lodewijk Napoieon benoemd tot Koninklijk (later Keizerlijk) no taris, maakte mr. A. J. M. Leesberg zijn rechtskundige studie te Leiden en behaalde hij daar op jeugdigen leeftijd den titel van doctor in de rechten op 16 December 1909. Reeds een week later, 23 December 1909, legde hij aan de Alkmaarsche rechtbank den eed als advocaat en procureur af; 25 jaar onafgebroken heeft hij daar met mr. Kraak man de rechtspraktijk uitgeoefend en met eere. Van verstand vlug en scherpzinnig, helder in zijn betoog, nam zijn praktijk spoedig een groote vlucht en hij is tot de uithoeken van het Arrondissement als een uitstekend advo caat bekend. Het duurde niet lang of mr. Leesberg gal zijn krachten ook aan maatschappelijke be langen. Na een eervollen strijd in de R.K. kiesvereeniging werd hij nog zeer jong candidaat voor het lidmaatschap voor den gemeenteraad gesteld en door de katholieke partij in tien raad gebracht, waar zijn in zicht en werkzaamheid zoodanige waardee ring vonden, dat hem spoedig een wethou derszetel werd ingeruimd. BENOEMD. Onze stadgenoot, de heer Pieter C. Pels, is benoemd tot eerelid der National Geogra- phic Society for U.S.A. te New-York. FAILLISSEMENTEN. Door de rechtbank is heden in staat van faillissement verklaard: W. van der Woude, van beroep timmerman en aannemer te Cas- tricum, Beverwijkschestraatweg 60, met be noeming van mr. Krabbe tot rechter-commis- saris en mr. Verdoorn tot curator. PAS OP UW RIJWIELLANTAARN! Van een rijwiel, dat in een steeg naast een vereenigingsgebouw was geplaats, is giste ren een lantaarn ontvreemd, waarvan bij de politie aangifte is gedaan, AUTO-BOTSING. Op den hoek Kennemerstraatweg—Kruis laan had gistermiddag een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto en een luxe-auto De vrachtauto werd aan de linkervoorzijde beschadigd. De bestuurder van de luxe-auto had aan rechts geen voorrang verleend, Door de politie is proces-verbaal opgemaakt, KAAS-DIEVEN. Door onbevoegden is gisteravond de toe gangsdeur van een kaaspakhuis aan het Wolfspad geforceerd, waarna men zich hier toe den toegang heeft verschaft. Een aantal kazen is ontvreemd. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. naar waarnemingen, verricht in den morgen van 20 December. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 764.8 m.M. te La Coruna. Laagste barometerstand 747,6 m.M. te Torshavn en Lerwick. Verwachting, geldig tot den avond van 21 Dccciub^r Matige' later afnemende westelijke tot zuidwestelijke wind; nevelig tot half be wolkt; weinig of geen regen; aanvankelijk iets kouder. Weeroverzicht. De depressie is sterk afgenomen en ver- toont nog een uitlooper over ons land, die hier en daar regen biengt. Over de Britsche eilanden en in west-Frankrijk stijgt de baro meter nog sterk. In de omgeving van Dene marken minder, zoodat de wind naar west omloopt en tijdelijk opklaring te wachten is. Ten westen van Ierland nadert weer een de pressie, die minder diep is dan de vorige. Ook in het oosten neemt de hooge druk weer toe De vorst in noo d-Scandinavië, Finland en Polen is nog van weinig beteekenis. Op de Britsche eilanden klaart de lucht op en daalde de temperatuur. In noord- Frankrijk en west-Duitschland valt nog vrij veel regen. In oost-Duitschland is het mis tig, krachtige noordwestelijke winden waaien om' het Kanaal, overigens is de toestand rus tiger geworden. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen 4.13 uur licht op. oaoetijksch weerbericht HET CONCERT VAN „TOONKUNST". Het is een goede gedachte geweest van de afdeeling Alkmaar der Maaisch. tot bevor dering der Toonkunst, van de generale repe titie voor het eerste concert in dit seizoen, een volksconcert te maken. Dat men het stre ven van de vereeniging, zooveel mogelijk mu ziekliefhebbers van de schoone muziek die Josef Haydn componeerde voor „die Schöp fung", te laten genieten, bleek gisteravond in de Harmonie. Velen hebben geluisterd naar wat solis ten, koor en orkest ten gehoore brachten. De solisten gaven zeer veel te genieten, niet het minst in de samenzang, koor en or kest mogen er zeker zijn, en ongetwijfeld zal hedenavond alles wat geboden wordt nog meer het aanhooren waard zijn, zoodat wij een ieder kunnen aanbevelen het concert bij te wonen. GESLAAGD. Onze oud-stadgenoot F. Korver (Br. Bernardus), thans leeraar aan de Bis schoppelijke Kweekschool te Ouden bosch, slaagde te Utrecht voor 't examen K IV (middelbaar Plant-, Dier- en Delf" stofkunde). KERSTUITDEELING. Vrijz. Herv. Meisjesvereeniging hield gister haar jaarlijksche Kerstuit deel ing aan een 40-tal behoeftige geest- vei wante gezinnen en brengt zoodoende tegen Kerstmis een vriendelijke gedach te in menig zorgelijk gezin. Daar de Ver eeniging 10 jaar bestaat, meende het bestuur een en ander ook in iets extra's te moeten uitdrukken, zoodat bij elk Kerstpakket nog een pakje thee en kof fie werd gevoegd, behalve dan nog het groote krentenbrood, dat elk jaar bij het Kerstpakket wordt toegezonden. Een tweetal leden, de dames Oudt en Dekker, die van het begin af de Meisjes- vei eeniging bezochten en 10 jaar lang eiken Dinsdagavond present waren, kre gen als souvenier een aardig aandenken. lal van dames hebben Woensdagmid dag even een bezoek gebracht aan het Vereenigingsgebouw Heul 3, waar de pakketten te bezichtigen waren. PAARD OP HOL TE AKERSLOOT. Woensdagmorgen schrok het paard van den veehouder K. aan den Juliana- weg van een auto en geraakte op hol. Bij het erf gekomen holde het daar op en kwam met zooveel kracht tegen een muur van de woning van den heer V., welke grenst aan dit erf, dat de kast in de woonkamer omver geworpen werd, terwijl de muur geheel werd ontzet. Het paard liep enkele verwondingen op, hoe wel niet ernstige. De knecht die de kar bestuurde kwam daaronder terecht, maar bekwam geen letsel. Voor den veehouder een leelijke scha depost. BRAND TE ENKHUIZEN. In een sigarenmagazijn. Hedenmorgen is vermoedelijk door over verhitting van de kachelpijp brand ontstaan in het sigarenmagazijn Nova van den heer Ramkema in de Westerstraat te Enkhuizen. Na een kwartier had de brandweer met twee stralen op de waterleiding den brand ge- bluscht. De brand heeft zich beperkt tot de droogkamer op de bovenverdieping van het perceel. Het geheele pand heeft veel water schade geleden. De voorraad sigaren is ver- nield. De schade wordt door verzekering ge dekt. IN HOOGER BEROEP. De beide zaken tegen den hoofdonderwij zer E. te Medemblik, die door de Arr. recht bank te Alkmaar op 2 October j.1. wegens beleediging van den burgemeester van Me demblik is veroordeeld tot een geldboete van 150 en wegens oplichting tot 3 maanden gevangenisstraf, zullen op 10 Januari a.s. in hooger heroen voor het Hof te Amsterdam worden behandeld. HET DOODELIJK ONGELUK TE DEN HELDER In verband met het te den Helder plaats gehad hebbende ernsbge auto-ongeval, waarbij de 50-jarige J. Toes het leven ver loor, is door de politie een nader onderzoek ingesteld. Het lijk, dat op last van de justitie was in besiag genomen, is heden na sectie door Dr. Hulst wederom aan de fami lie teruggegeven. Het siachtcffer liep met zijn met een paard bespannen driewiriigen wagen ter rechterzijde van den weg, toen hij door een hem achterop rijdend auto, bestuurd door E. R uit Breezand. werd aangereden en te gen den grond geslingerd Het slachtoffer werd nagenoeg op slag gedood Tegen den bestuurder van de melkauto is door de politie proces verbaal opgemaakt DE DADER OPGESPOORD. „Q i'n ver^and met den diefstal van cir- fahr^L- tZeiwen Pakjes boter in de zuivel fabriek te Harenkarspel, door de politie ingestelde onderzoek heeft succes gehad. h gelukt de daders op te sporen, ïeeds vlwr"' Z6kere B llit Haarlem, blijkt sim™ iT een ander feit te zijn inge- malr w i Hu,S va" Bewaring te Alk- tiofZ1J? vermoedelijke medeplich- fn en tèr i8 °h°tte Haarlem is aangehou-

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 2