DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Nieuwjaarswenschen. DxiqeÜiksch Oveczicht Interview met minister von Blomberg. Een openhartig vraaggesprek. Donderdag 27 December 1934 136e Jaargang schaal SCHEPEN IN NOOD. Storm op den oceaan. de toekomst van het nat.-soc. Voorspelling van Otto Strasser- violette noziere begenadigd. Vonnis veranderd in levenslange tuchthuisstraf. mislukte aanslag op minister. Een gevaarlijk Kerstgeschenk. KERSTMIS IN BETHLEHEM. Duizenden pelgrims. OPPOSITIE IN RUSLAND. En de bestrijding ervan. Het lot van Zinowjew c.s. OORLOGSVOORBEREIDING Ib STILLE OCEAAN. Artikel in Prawda. HAP ARA KHIUT. t Een der oudste aardbewoners. DE LINDBERC-H-AFFA1RE. Betty Gow in Amerika terug. SPOORWEGONGELUK IN CANADA. 15 Dooden, 30 gewonden. GEEN GROOTERE VLOOT DAN NOODIG IS. Amerika vriend van alle naties. DE NIEUWE „STAATSVIJAND NR. 1". Een loopende bom. prettig kerstfeest Vijftig dooden. de feestdagen eischen 200 dooden bij verkeersongeluk ken, kerstboombranden enz. NOODLOTTIGE KERSTBOOMBRAND. Tragische geschiedenis. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0 25. rfroote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 304 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. De Berlijnsche chef-correspondent van de „Associated Press", P. Lochner, heeft een in terview gehad met den rijksweerminister, overste-generaal von Blomberg. Dit inter view geeft hij als volgt weer: „Rijksweerminister overste-generaal von Blomberg ontving mij in zijn gezellig stu deervertrek voor een openhartig onderhoud, dat ongeveer 1 >A uur geduurd heeft. Op mijn eerste vraag betreffende den Duit- schen bewapeningsstand verklaarde generaal von Blomberg: Ik ben natuurlijk niet bevoegd tot het ge ven van dergelijke inlichtingen. Op deze zui ver politieke vraag kan ik u als vakminister geen antwoord geven. Daartoe is alleen de rijkskanselier en leider bevoegd. Veroorlooft u mij, u uiteen te zetten, hoe ik tot deze vraag kwam, antwoordde ik. Er gaat nauwelijks een week voorbij zonder dat ons Berlijnsch bureau uit ons centraal bu reau te New-York een verzoek om inlichtin gen krijgt over den Duitschen bewapenings toestand. Ik heb steeds teruggeseind, dat ik geen spion was; dat ik alleen berichten kon geven over openlijk bekende feiten op militair gebied. Mijn directeur-generaal, Kent Coo- per, schreef mij kort geleden, dat hij mijn standpunt geheel en volkomen goedkeurde. Hij en ik zouden ons natuurlijk zeer verheu gen, wanneer wij gezaghebbende antwoor den zouden kunnen krijgen. Mag ik u eenige mij geseinde vragen voorlezen? Generaal von Blomberg knikte toestem mend. Ik haalde op goed geluk te voorschijn: Dat bericht over z.g. fabricage van een nieuw doodelijk gifgas in Missburg, Beieren?; de bewering van de bijzondere commissie van den Amerikaansche senaat, dat in het geheim militaire vliegtuigen van Amerika naar Duitschland worden gesmok keld?; Lammot Duponts bewering, dat Duitschland groote hoeveelheden zeer ont plofbare stoffen vervaardigt in strijd met de bepalingen van het verdrag van Versailles? Een geamuseerde glimlacht speelde om de lippen van den minister. Ja, zeide hij, wij lezen dagelijks zoo veel absurde beweringen over onze militaire aan gelegenheden, dat wij er van hebben afge zien ook maar te pogen den klaarbüjkelijken onzin, die ten grondslag ligt aan de meesten dezer beweringen, te dementeeren. Laten wij bijvoorbeeld de bewering nemen, dat wij in het geheim vliegtuigen uit het buitenland naar Duitschland zouden smokkelen. De Franschen weten evengoed als wij, dat de Amerikaansche vliegtuigen niet tot de besten der wereld behooren. De Franschen hebben zelf een aantal „minsterexemplaren" van verschillende Amerikaansche typen gekocht. Waarom? Omdat zij deze typen wilden pro- beeren, teneinde te kunnen vaststellen of eventueel onderhandelingen zouden kunnen worden aangeknoopt met de constructeurs betreffende aankoop van een fabricatielicen- tie. Wij smokkelen niet in het geheim Ameri kaansche vliegtuigen naar ons land, en even min kan men dergelijke geïmporteerde vlieg tuigen bij het oorlogspotentieel rekenen. Hier veroorloofde ik mij een andere vraag: Hoe staat het met de S.A. en de S S In het buitenland heerscht de opvatting, dat dezen tot het potentiel de guerre moeten wor den gerekend. Sedert de gebeurtenissen van 30 Juni heeft alle soldaatjespelen in de S.A. een einde ge nomen, antwoordde de minister. Het is de vaste wil en het uitdrukkelijk bevel van den leider, dat de rijksweer, en die alleen, de wa pendrager van de natie zal zijn. De nieuwe chef van den staf der S.A., Lutze, is hierin in volledige overeenstemming met deze op vatting. Op mijn verdere vraag, of de regeering spoedig voornemens was de algemeene dienstplicht van voor den oorlog weer in te voeren, antwoordde de minister, nadat hij zijn antwoord nauwkeurig had overwogen: Allereerst een woord over onze rijksweer met haar langen diensttijd. U zult mij niet voor onbescheiden houden, wanneer ik be weer, dat wij werkelijk trotsch kunnen zijn op het verdedigingsinstrument, dat zich ont wikkeld heeft uit ons kleine beroepsleger. Wanneer ik mij dan ook uitspreek vóór de algemeene dienstplicht, wil ik geenszins iets zeggen tegen de prestaties van het leger, ge lijk dit tot dusverre bestond. Integendeel. Wanneer Duitschland ook slechts aan ver overingen of zelfs aan oorlog zou denken, verklaar ik u als vakman openlijk, dat een leger, dat bestaat uit beroepssoldaten met langjarigen dienst voor deze doeleinden beter is dan een leger van kort dienende dienst plichtigen. Op technisch gebied gaat de ontwikkeling zoo snel in dit machinetijdperk, dat een klei ner aantal mannen, die echter gedurende vele jaren kunnen worden opgeleid, beter is dan een groote masa van slechts kort opge leiden. Onze Duitsche opvatting over het le ger is echter geheel anders. Wij zien daarin niet slechts een instrument van den aanvai, maar een hooge school ter vorming van het karakter. AI datgene, waarnaar het natio- naal-socialisme streeft, geest van eenheid, van gehoorzaamheid, van discipline, van sa menwerking, van kameraadschap, dat al les is en was steeds een wezenlijk bestand deel van de Duitsche weermacht. Wij wen- schen, dat iedere Duitscher, die voor den dienst geschikt is, deze school voor de ont wikkeling van het karakter doorloopt. Hoe staat het echter met de S.A., de S.S. en den arbeidsdienst? vroeg ik. Moeten dezen geen scholen vormen voor de vorming van het karakter? Dat zijn zij zonder twijfel, antwoordde de minister levendig. Deze drie organisaties van de nationaal-socialistische beweging zullen natuurlijk het voornaamste reservoir vormen, waaruit de weermacht kan worden aange vuld. Elk dezer organisaties heeft haar spe ciale functie, die buiten die der wapendra gers ligt. Zij zullen ons werk in zoo verre vergemakkelijken, dat hare leden reeds ge woon zijn aan gehoorzaamheid, discipline, orde en kameraadschap. So1 daten echter zijn zij eerst dan, wanneer zij in het leger zijn opgeleid. De dienst in de weermacht des volks zal alle onderscheiden uitwisschen, welke thans tusschen deze organisaties be staan. Tenslotte wenschte ik den minister geluk met zijn genezing. De minister antwoordde: Ik dank u zeer. Zooals u ziet, ben ik weer ge heel hersteld. Toen echter tijdens mijn ziekte onze leider mij tweemaal bezocht, werd na tuurlijk gezegd door die heeren, die steeds een zesde zintuig schijnen te hebben, dat ik reeds dood was. Velen, dat mijn dood kort voor den deur stond, hetgeen reeds daardoor was bewezen, dat Hitier mij een soort af scheidsbezoek had gebracht. Vele anderen wisten precies, dat ik binnenkort zou aftre den en dat de bezoeken van den rijkskanse lier ten doel hadden met mij de modaliteiten overeen te komen. Zooals uechter ziet, ben ik weer als gewoon aan het werk. MASSA-ARRESTATIES IN DUITSCHLAND? Nieuwe actie op groote ontkend. In Berlijn deden geruchten de ronde over talrijke nieuwe arrestaties, welke door de Duitsche autoriteiten zouden zijn verricht. Vermoedelijk heeft men hierbij echter hel oog op de massa-arrestaties, welke reeds en kele weken geleden hebben plaats gehad en waarbij 700 personen door de autoriteiten gevangen waren gezet, in verband met de campagne tegen zedelooze gedragingen van partijfunctionnarissen en ambtenaren. United Press verneemt althans van ne Tijksministerie van Propaganda, evenals van betrouwbare particuliere zijde, dat geen nieuwe massa-arrestaties zijn verricht, ver klaard wordt, dat de bedoelde geruchten, die ook te Parijs de ronde deden, te Praag zijn gelanceerd. Het gerucht over de arrestatie van den gouverneur van Silezië en 50 an deren heeft blijkbaar betrekking op de reeds drie weken geleden geschiedde gevangen neming van den regeeringspresident Brück- ner, die wegens zijn zedeloos gedrag werd gearresteerd en zich thans in een concentra tiekamp bevindt. De nieuwbenoemde regee ringspresident Wagner is nog niet te Breslau gearriveerd, doch heeft de Kerstdagen in zijn woning te Bochum doorgebracht. In verband met de bedoelde geruchten houden naar uit Parijs wordt gemeld de Parijsche bladen zich opnieuw met den toestand in Duitschland bezig. Het „Petit Journal" spreekt van „een hef tig en kwalijk verborgen conflict tusschen de Rijksweer en de semi-militaire nationaal-so cialistische formaties" en van „een stillen strijd tusschen de extremistische nationaal- socialisten en het Duitsche conservatisme." Het Belgische stoomschip „Emile Eran- qui", op weg van Antwerpen naar New York, heeft drie honderd mijlen ten Zuidoosten van Sable Island (voor de kust van Halifax) noodseinen gegeven. Het schip werd dooi een sneeuwstorm overvallen en verloor nei roer. Volgens een later bericht is het door het vrachtschip „Henri Jaspar" op sleeptouw genomen en wordt het naar Halifax gesleept De visschersschoener „Shirley B. Gorkum" met vijf en twintig man aan boord, die in den storm vermist werd, nadat S.O.S.-be- richten waren gegeven, blijkt door een Cana- deesche patrouilleboot te zijn opgepikt en wordt eveneens naar Halifax gesleept. De Weensche „Morgen" publiceert een interview met Otto Strasser, leider van het „zwarte front", een broeder van Gregor Strasser, die op 30 Juni is terechtgesteld. Otto Strasser vertoeft, zooals bekend, thans in Tschecho-Slowakije. In dit interview verklaarde hij o.a.: „De 30ste Juni was een overwinning van den conservatieven vleugel der nazi's op den radicalen en socialistischen vleugel. Het Hitlerisme in Duitschland is een partij van conservatieven en kapitalisten geworden. Het is te hopen, dat het volgend jaar de oogen van het Duitsche volk zich zullen openen en t' zal zien hoezeer het is bedrogen. Ik voor mij hoop, dat dit moment spoediger zal aanbreken dan men verwacht en dat het zwarte front zijn taak zal kunnen hervat ten". De 19-jarige Parijsche Violette Nozière, die haar vader van het leven heeft beroofd en na een sensationeel proces voor de jury rechtbank van het departement Seine ter dood was veroordeeld, is thans door den president der republiek, begenadigd. Het doodvonnis veranderd in veroordeeling tot levenslange tuchthui§straf. De moordenares, wier merkwaardige hou ding reeds gedurende het proces was opge vallen, verklaarde tegenover haar advocaat, die haar het bericht van de begenadiging overbracht, dat zij er de voorkeur aan geeft, te worden terecht gesteld in plaats van de rest van haar leven achter gevangenismuren te moeten slijten. Op den vooravond van Kerstmis is een mislukte moordaanslag gepleegd op den Griekschen minister van oorlog George Kondylis. De minister ontving Maandag avond een pakje, waarin verondersteld werd een Kerstgeschenk. Dit geschenk bleek echter te bestaan uit een bom, die echter bij het openen van het pakje niet ontplofte, zoodat de aanslag mislukte. Duizenden pelgrims zijn ook dit jaar weer naar Bethlehem gekomen ter viering van het Kerstfeest. Voor velen was geen onderdak te krijgen. Reeds vroeg in den ochtend trokken de pelgrims door de nauwe straten van Bethle hem om te middernacht aanwezig te zijn bij de plechtigheden in de grot. De Grieksche Patriarch uit Jeruzalem opende de plechtigheid en schreed de grot binnen, gevolgd door een indrukwekkende processie. Gedurende vele jaren is het Kerst nacht niet zoo druk in Bethlehem geweest. ut Sovjetregeering zet de campagne tegen de oppositie met groote kracht voort. De pers maakt dagelijks melding van nieuwe be toogingen en van de ontdekking van nieuwe „klasse-vijanden". Men verwacht, dat over enkele dagen het volkscommissariaat van Binner.landsche zaken een nieuwe lijst zal publioeeien van per sonen, die gearresteerd zijn in verband met den aanslag te Leningrad. Het op Dinsdag te Chabarowsk bijeenge komen congres van Sovjets van het Verre Oosten heeft een begroetingstelegram ge zonden aan Stalin, waarin er o.m. de nadruk op wordt gelegd, dat de bescherming van de grenzen in het Verre Oosten berust in de handen van Blucher en diens Roode leger. Wanneer de vijand zou probeeren Sovjet- Russische steden te bezetten dan zou hij zijn ondergang vinden aan de grenzen der Sovjet- Unie. In verband met de publicatie van het volks commissariaat van binnenlandsche zaken be treffende de arrestatie van Zinowjew, Kame- new en 13 hunner aanhangers te Moskou, komen thans uit alle deelen van het land resoluties van partijvergaderingen binnen, waarin de doodstraf geëischt wordt voor deze politici. De algemeene verwachting is echter, dat zij niet ter dood gebracht doch verbannen zullen worden. Er is nog niets bekend om trent het eventueele verbanningsoord, men neemt echter aan, dat zij niet in concentratie kampen zullen worden ondergebracht, daar dit te gevaarlijk zou zijn. Voorts verluidt, dat alle andere in verband met het complot gearresteerden, waaronder zich ook een voormalig volkscommissaris van den land bouw en een voormalig secretaris-generaal van de jonge communisten bevindt, ter dood zullen worden veroordeeld. In een artikel, getiteld „Oorlogsvoorberei ding in den Stillen Oceaan" behandelt de Russische Prawda de mislukking der vloot- besprekingen van Londen en de opzegging door Japan van de overeenkomst van Was hington. Over het falen van de overeenkomst van Washington schrijft het biad, dat sedert 'het fascisme in Duitschland aan het bewind is gekomen een nieuwe oorlog op Europa drukt. Het Japansche imperialisme beschouwt dit oogenblik het meest opportuun om voor altijd zijn hegemonie in het Westelijke deel van den Stille Oceaan te vestigen. Een oorlog in den Stille Oceaan is meer dan ooit aan de orde van den dag. Het blad wijst er op, dat het lot van de vlootconferentie meer dan on zeker is. Uit Suchum, de hoofdstad van Abchasie (Georgie) wordt gemeld, dat daar is over leden Hapara Khiut, die beweerde 153 jaar oud te zijn. Hij werd beschouwd als een der oudste aardbewoners. Betty Gow, die als kindermeisje in dienst was van Lindbergh, toen diens kind werd ontvoerd, is aan boord van „Aquitania" in de Vereenigde Staten aangekomen. Zij weigerde, iets te zeggen over het a.s. proces van Bruno Hauptmann, die ervan verdacht wordt Lindbergh's baby om het leven te hebben gebracht. Zij wilde ook niet zeggen, of zij bij het proces getuige zal zijn. Betty Gow werd ontdekt door een ver slaggever. De bemanning van de „Aquitania" had volgehouden, dat zij niet aan boord was. Uit Flemington wordt gemeld, dat Anna Hauptmann, de vrouw van den beklaagde, een radiotoespraak heeft gehouden, waarin ze een beroep deed op het publiek om met oordeelen te wachten, tot ook Hauptmann is gehoord. „Ik ben ervan overtuigd aldus sprak zij dat men dari zal begrijpen, dat mijn man met deze verschrikkelijke misdaad niets uitstaande heeft. Hij heeft de waarheid verteld omtrent het geld en de plaats, waar hij het kreeg". Een ernstig spoorwegongeluk heeft plaats gehad op het station Dundas, op 12 K.M. afstand van Hamilton in den staat Ontario. De sneltrein uit Chicago is door ver keerden wisselstand achter op een trein met kerst-reizigers gereden, die in het station stilstond. De drie laatste wagons van den stilstaan- den trein werden geheel versplin terd. Vijftien reizigers werden ge dood en 30 gewond. De Amerikaansche senator James Hamil ton Lewis (democraat) uit Illinois heeft Maandag een verklaring afgelegd over den vlootbouw in de Vereenigde Staten. Hij verklaarde, dat Amerika geen oorlog wenscht te voeren en slechts de vriend wil zijn van alle naties. Amerika wenscht geen vloot te bouwen, die gelijk is aan die van een of meer andere landen. Amerika heeft slechts een vloot noodig, die sterk genoeg is om de eigen kusten tegen een invasie te bescher men. Op dit recht va nzelfverdediging staat Amerika souverein in zijn beschermde isolatie. Gemeld wordt, dat Amerika's „staats vijand nr. 1" Thomas Touhy, die gezocht wordt door honderden politie-beambten, zich zelf tot een „loopende bom" heeft gemaakt. Hij moet in het bezit zijn van een valies met voldoende nitroglycerine om een dozijn politie-beambten, die hem zouden willen ar resteeren, en zelfs een groot gebouw in de lucht te laten vliegen. Thomas Touhy heeP verklaard, dat hij liever zal sterven, dan zich laten arresteeren. Waf vandaag de acutdacht trekt... Interview Rijksweerminister v. Blomberg. (Dag. Overzicht). ^Sneltrein Detroit-Montreal ont spoord; 18 dooden, 50 gewonden. (Buitenland). De Kerstdagen eischen in Amerika 200 slachtoffers bij verkeersongeluk ken. (Buitenland). Wilde geruchten in Duitschland. (Buitenland). Bij het Hembrugpontveer is een auto te water gereden; de inzitten den werden gered. (Binnenland). De stadsschouwburg te Arnhem afgebrand. (Binnenland). Onder de gemeente Emmen een auto te water; 7 personen verdron ken. (Binnenland). De N. S. B.-propagandist Ds. van Duyl door de Alkm. Rechtbank ver oordeeld tot 100 boete subs. 25 da gen hechtenis. (Rechtszaken). ,ZIe verder eventueel laatst* berichten.) Evenals vorige jaren is ook dit iaar weer gelegenheid voor het plaatsen van NIEUWJAARSWENSCHEN in ons nummer van MAANDAG 31 DECEM BER. De prijs bedraagt 50 cent voor een enkele advertentie van 5 regels a con tant. U zoudt onze administratie ten zeer ste verplichten door nu reeds Uw Nieuwjaarswensch aan ons bureau VOORDAM 9 op te geven. Ook kunt U ons Uwe advertentie doen toekomen door tusschenkomst van onze agenten en van H. H. Boek handelaren. ZIJ, DIE ZICH MET 1 JANUARI A.S. VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP DIT BLAD ABONNEEREN, ONT VANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUMMERS FRAN CO EN GRATIS. DE DIRECTIE. Tijdens het weekend voor Kerstmis zijn in de negen Zuidelijke staten van Amerika ten gevolge van verschillende ongevallen onge veer vijftig personen om het leven gekomen Twintig van hen waren slachtoffers van auto-ongelukken; een persoon kwam tenge volge van een vliegongeval om het leven. Gedurende de laatste dagen zijn in de Vereenigde Staten bijna 200 menschen om het leven gekomen ten gevolge van auto ongelukken, vliegtuigongevallen, treinonge lukken, verdrinking, vechtpartijen, moord en zelfmoord. Californië en Texas gaan aan het hoofd van de droeve lijst met 24 slachtoffers elk; dan volgt Missouri met 21 dooden, terwijl een 12-tal staten tien of meer slachtoffers telt. Door auto-ongevallen op de wegen van Los Angeles naar het Noorden van Califor nië kwamen zestien personen om het leven; in Texas eischte het autoverkeer 15 dooden; het totaal aantal ongelukken in de Staten bedroeg 73. Verder hebben minstens 24 zelf moorden plaats gehad. Door brand zijn 22 personen om het leven gekomen, o.w zes kin deren, die het slachtoffer werden van kerst boombranden. In het huis van een zekeren Judd Miller te St. Louis (Am.) is de kerstboom in brand geraakt, met het gevolg, dat binnen enkele oogenblikken ook de trap naar boven in vlammen was gehuld. Mrs. Miller en drie kinderen kwamen in de vlammen om, terwijl Miller en een bezoekster ernstig werden ge wond. Miller, die jaren lang werkloos was ge weest, had eenige maanden geleden een betrekking gekregen en, om dit verheugen- den feit te vieren, had het echtpaar beslo ten, een bijzonder karakter te geven aan het feestje, dat zoo tragisch is afgeloopen.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1