Siad en Omaevina Qemeenteeaden HET ZEEMONSTER VAN NAGASAKL bent was van acte of vergunning, zoodat «roces-verbaal werd opgemaakt en de fuiken in beslag werden genomen. Gelukkig kon thans echter de heer Sch. onder medebren- ging van den pachter, aantoonen, dat hij volkomen te goeder trouw was geweest, roodat slechts 1 boete of 1 dag werd op gelegd en de fuiken aan den eigenaar Rozing berden teruggegeven. VERDACHTE VERSCHIJNING. De Duitsche chauffeur Joseph B. te Heiloo was volgens zijn opgaaf na een arbeidsdag van 4 uur 's morgens tot 's nachts half 12 half slapend op het stuur van zijn fiets hangend naar huis gepeddeld. Op zijn borst zou hij een soort zaklantaarntje hangen en een reflector was niet aanwezig, zoo dat 'n paar veldwachters^ die in het Heilooër- bosch op stroopers loerden, hem voor een verdacht individu observeerden en den hond op hem afstuurden. Hij werd daarop aange houden en ter zake het gebrek aan licht- materiaal tweemaal bekeurd. De Duitseher stond heden terecht en toonde zich niet bepaald gesticht over zijn avontuur met de veldwachters. Gelukkig maakte de kantonrechter het 'n beetje met dezen buitenlandschen concurrent op de ar beidsmarkt en veroordeelde hem tot 2 X 2 boete of 2 X 1 dag. HANDREM DEUGDE NIET. De chauffeur W. A. L. uit Alkmaar ver scheen op den rijweg met een wagen waar van de handrem aan seniele aftakeling leed en de voetrem niet kon goed maken, wat haa. zusje misdeed, 7.50 subs. 5 dagen. Mondelinge uitspraken van de strafzitting van Vrijdag 21 December 1934. Overtredingen van de Motor- en Rijwiel- wet: S. A. S. te Heiloo, A. G. te Castricum, B. G. L. te Alkmaar, ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis. A. D. te Oudkarspel, H. T. te Castricum, A. G. te Castricum, J. P. de K. te Oudorp, J. K. te Ursem, ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis. J. K. te Loosduinen, N. V. te Bergen, G. K. te Leeuwarden, B. K. te Haarlem, ieder 4 boete of 4 dagen hech tenis. M. Z. te Amsterdam, 3 plus 2 boete of 3 en 2 dagen hechtenis. M. N. te Schagen, J. S. te Enkhuizen, J. B. té Scha- gen, H. K. te Alkmaar, ieder 5 boete of 5 dagen hechtenis. J. v. S. te Oostzaan, 6 boete of 6 dagen hechtenis. J. W. te Sneek 8 boete of 8 dagen hechtenis. A. S. te Alk maar, J. de G, te Wieringen, W. W. te Alk maar, ieder 10 boete of 10 dagen hechte nis. R. K. te Driebergen 12 bcete of 12 da gen hechtenis. R. E. D. te Wormerveer 7.50 Elus 5 boete of 2 x 3 dagen hechtenis. R te Berlikum 15 boete of 15 dagen hech tenis, met toewijzing der civiele vordering ad 8.50 aan P. J. te Den Helder, E. A. S. te Amsterdam 20 boete of 20 dagen hech tenis. Overtredingen van de politieverordenin gen: J. B. te Alkmaar 1 boete of 1 week tuchtschool. J. L. te Alkmaar, 2 boete of 1 week tuchtschool. A. v. 't V. te Alkmaar 2 boete of 1 week tuchtschool. G. R. te Alk maar, J. H. te Alkmaar, F v. d. M. te Alk maar, ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis C. J. te Alkmaar 3 boete of 3 dagen hech tenis. Overtreding van de arbeidswet: H. K. te Bakkum 3 boete of 3 dagen hechtenis Overtredingen van de leerplichtwet: M K. te Akersloot 2 boete of 2 dagen hechtenis H. J. v. T. te Akersloot 3 boete of 3 dagen hechtenis. Overtreding van de jachtwet: J. de W. Pz. 10 boete of 10 dagen hechtenis. Overtreding van de crisiszuivelwet: H. T. te Uitgeest 7.50 boete of 5 dagen hechte nis Overtreding van het Kanaalreglement: P. i. K. te Amsterdam 3 boete of 3 dagen echtqnis. KERSTVERGADERING S.D.A.P. EN INST. VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Maandagavond trod de heer Paul Kies. uit Amsterdam voor bovengenoemde organi saties op in de groote zaal van 't Gulden Vlies, die tegen half 9 behoorlijk bezet was geraakt. De tafel oo het tooneel droeg een tot den vloer reikend rood kleed en er achter viel op een kunstzinnig schild, waarop in witte let ters het woord „socialisme" en daarnaast waren weer groote roode schilden. Vóór dit alles stonden te lezen de woorden „Onze Kestgedachten" en hiernaast op kleinere roode velden links „Vrede" en rechts „Demo catie". De zaal zelf was in stemmig halt- duister gehuld en ter weerszijden van het tooneel hing een lange groene guirlande tegen een groote roode vlag. De heer C. Couwenhoven, voorzit ter van de afd. S.D.A.P., sprak een kort wel komstwoord, zijn teleurstelling uitend over het feit, dat de zaal niet stampvol was. De Kerstgedachten van het socialisme. De heer K i s, het woord verkrijgende, begon met te zeggen, dat de mensch zoolang hij als denkend wezen heeft geleefd, in dezen tijd van het jaar met vreugde zag, dat het levenwekkende licht terugkwam. Spr. blik.e in de historie en zei, dat men in het langei worden der dagen, in het terugkeeren van het licht, een verlossende gedachte zag en begeerig uitkeek naar den man, die de ver losser zou zijn van onderdrukking. En deze man kwam, een kind uit een ar beidersgezin, een kind dat den christelijken godsdienst zou brengen Maar wat is er terechtgekomen van negentien eeuwen chn®" tendom? Aanvankelijk waren de christelijke gemeenschappen sterk, maar toen werden zij gebruikt voor den Romeinschen kapitans- tischen staat. De geboortedag van Jezus (volgens spr. 6 Jan.) werd officieel gevieia °P 25 Dcc. (den heidenschen feestdag van den onoverwonnen zonnegod.) Geleidelijk nam de invloed der christenen toe, en ruim 400 jaar na Jezus' geboorte was het al zoo- ver> dat zij van onderdrukten verdrukkers waren geworden. Elke sociale inslag was aan het christendom vreemd geworden. En zoo ging het door, het kapitalisme werd grooter mèt den invloed van het chris tendom, totdat in de vorige eeuw het socia lisme voor het eerst werd gepredikt. We zagen weer hetzelfde: ook nu werden de enkele aanhangers weldra tot drommen eu daarna tot massa's, die wederom worden misbruikt door het nationaal-socialisme Wij leven op de kentering der tijden en het is wel zéér moeilijk om op de basis van de kerstgedachten van het christendom te spre ken van vrede en tevredenheid. Thans nu we het vijfde crisis-Kerstfeest vieren, is te constateeren, dat steeds meerderen verlangen de wereld in sociale richting te dringen Echter, men zou den godsdienst misbruiken, als men niets anders zou doen dan bidden. „Bidden alléén is schooierswerk", zei spr mèt pater Henricus, het moet samengaan met werken. Spr. wees op hetgeen dit afloopende jaar heeft gebracht en vreesde, dat de donkere dagen van vóór Kerstmis zullen voortduren ook na aanvang van het nieuwe jaar. Het gebeurde in Oostenrijk, waar „de socialisten vochten tegen eedbrekers, die hen voortdurend provoceerden (wat erkend wordt door het orgaan der roomsche democraten") liet sPr- de revue passeeren en hij wees erop, dat Dollfuss een der eerste slachtoffers werd van het nationaal-socialisme: dictatuur lokt dictatuur uit, moord wekt moord. Het ge schrei van de twee kinderen van Dollfuss laat ons niet koud, maar wij hooren ook hot schreien van eenige duizenden arbeiderskin- j"e-n' ,?Pr- £a* "ding aan zijn overtuiging, dat in Weenen eenmaal weder de roode vlag van het socialisme zal waaien. Spr. richtte daarna zijn blik naar het na- tionaal-socialistische Duitschland, dat zijn voorraden en zijn geld heeft „op-ge-heiï- nitlerd en op 30 Juni zijn vonnis zag ge veld, toen vele leiders werden „opgeruimd". Zal nog dezen winter het volk zijn bezinning herkrijgen, nu blijkt dat g* enkele vau liitlers beloften in vervulling is gegaan? Spr. wees op Frankrijk, Zwitserland, Zwe den en Noorwegen, in welke landen het volk niets moet hebben van het fascisme, en op Engeland, waar zelfs het groote Londen rood is is gekleurd en de invloed van de Labour-partij is toegenomen. En in Nederland? Ook hier valt herstel van democratie waar te nemen (spr. wees op de verkiezingen in Enschede en Heerenveen.) Ondanks f.lussert en zijn aanhang zullen wij het socialisme trouw blijven en doen over winnen. Met spanning mag worden afgewacht de volkstemming in het Saargebied, waar zeker een belangrijk deel zal uitspreken niet naar Duitschland te willen terugkeeren. En als dat een vrij groote minderheid is, zal de Volkenbond zeker niet verplichten tot samen voeging met Duitschland. En wat zal dat land dan doen? Misschien zal het in eeti nieuwen oorlog alleen redding zoeken, om dat het in het fascisme is vastgeloopen. Slechts een staatsgreep te voren kan dien oorlog verhinderen. Het kapitalisme, dat bezig is een nieuwen oorlog te ontketenen, vergist zich volgens spr. in de mentaliteit der menigte: er is een sterkere anti-oorlogswil dan aan de andere zijde wordt verondersteld en een revolutie ter voorkoming van oorlog is lang niet denk beeldig. En bovendien: het kapitalisme is vastge loopen in zijn voortgaande industrialisatie en alles wat daarmee samenhangt. De regee ring moet méér doen dan een slechten toe stand constateeren en opwekken tot orde en rust. Blijft zij zich daartoe bepalen, dan zal zich herhalen wat dezen zomer in Amster dam gebeurde. Spr. wees op de verlaging der steunnormen en de verhooging der oorlogs- begrooting en meende, dat een regee ring, die zooiets doet, onchristelijk is en geen uitweg kan brengen uit den kapitalistischen chaos. Het socialisme moet voortgaan met .te bouwen aan een nieuwe maatschappij en spr. geloofde stellig, dat, als wij de moei lijkheden van Januari zullen 'dóórkomen, die maatschappij nader zal komen in 1935. Het kabinet-Colijn zal dan het voorjaar niet halen. Krachtig en overtuigend wekte spr. ook en vooral de jongeren op tot werken aan de komst van de nieuwe maatschappij Als men let op de desertie in de gelederen der tegen partij en de stijging van het aantal socia listen, dan zal men moeten erkennen, dat in 1935 de doorbraak mogelijk is. Socialisten kunnert falen, maar het socialisme niet, even min als het christendom niet deugt, omdat sommige christenen dien naam onwaardig zijn. Declamatie Dickens' „Christmas Carol". De heer dr. J. B. van Amerongeti gaf een korte inleiding tot Dickens' kerst sprookje, dat honderd jaar geleden is ver schenen. Hij meende, dat de groote waardee ring, die het werk toen ten deel viel, ook thans nog van volle kracht is en dat ook in onze dagen de menschen niet kunnen ontko men aan Dickens' verlangen om wat meer zon te brengen in arme gezinnen. De wijze, waarop de heer van Amerongen na zijn korte uiteenzetting het stuk zelve' (ei?en vertaling) declameerde, wordt onge twijfeld door alle aanwezigen zonder één uit zondering ten zeerste gewaardeerd. De bij zonder groote aandacht waarmee geluisterd werd, is daarvan wel het duidelijkste bewijs. Een stormachtig applaus was dan ook het loon voor den declamator. De heer Couwenhoven voegde daar nog een woord van dank aan toe en sloot toen de bijeenkomst, dank betuigend aan hen. die voor de zaalversiering hadden gezorgd en opwekkende tot democratie. DE NEDERLANDSCHE HEIDE MAATSCHAPPIJ. Doel en beteekenis van de Ned. Heidemaatschappij. ui do middagbijeenkomst ter gelegen heid van de tentoonstelling der Ne- derlandsche Heide Maatschappij, hield Jr. van Lonkhuysen een lezing over: „Doel en beteekenis van de Ned. Heide maatschappij", welke lezing verduide lijkt werd door films over „De Zoetwater visscherij" en over „Het werk van de Heidemaatschappij." De lezing werd buiten een aantal leden van de af deeling Noordholland boten het IJ bijgewoond door de leerlingen van de Landbouwhuishoudschool. Voorts waren aanwezig baron van Nagell, voorzitter der Maatschappij, be nevens hèt college van B. en W. van Alkmaar en Ir. Smeding, directeur van de Wieringermeerpolder. De heer G. Nobel uit Lutje winkel sprak een openingswoord. Ir. v. Lonkhuysen, directeur der Maat schappij, vertelde een en ander van de organisatie van de Maatschappij, die een vereeniging is volgens de wet van 1855, met een groot aantal afdeelingen met in totaal 4000 leden. Voorts bestaan er hoofdafdeelingen voor speciale doeleinden, met afdeelin gen, die tesamen een bond vormen. Zoo heeft men de hoofdafdeeling voor de Zoetwatervisscherij, voor de Fruitteelt en voor de Ruilverkaveling. Het doel van de maatschappij is het ontginnen van woeste gronden, het stichten en instandhouden van bospchcn en beplantingen, het aanleggen van be vloeiingen en verbeteringswerken en het verbeteren van de zoetwatervisscherij. De Maatschappij beweegt zich op het ge- heele gebied van bodemcultuur, ver strekt adviezen, organiseert cursussen, om de kennis van hetgeen wordt nage streefd te verbreiden. Het propagandawerk der Maatschap pij weid hierna door hem uitvoerig be licht, waarbij hij vooral wees op het museum van de Maatschappij in Arn hem, waar het hoofdbureau is gevestigd. Toen in 1888 de Maatschappij werd op gericht moest nog ervaring opgedaan worden. Na 15 jaar had de Maatschappij nog slechts 15 ambtenaren, thans zijn dit er eenige honderden. Het werk in de Schoorlsche duinen nn op Texel wordt door het Staatsbosch beheer met personeel van de maatschap- vior:-'3zet. Er is geen cultuurwerk dat verband houdt met grondbewerking of men trekt er profijt van het werk der Maatschappij; 2000 werken zijn on der handen, waarvan het meerendeel wordt uitgevoerd voor landbouwers, het geen een aanwijzing is, dat wij niet te duur werken, aangezien een boer vooral tegenwoordig, ieder dubbeltje omkeert voor hij het uit geeft. Veel werk op cultuurgebied wordt met behulp van werkloozen uitgevoerd. Dit heeft zijn schaduwzijde, dat ook veel werk op deze wijze wordt uitge voerd, dat anders binnen een tijdsbestek van 10 jaar normaal zou worden uitge voerd. Het aantal werkloozen, onder leiding van de Heidemaatschappij te werk ge steld, bedraagt sommige gedeelten van het jaar 40.000. Ook sport- en vliegvel den, met ondergrondsche draainage worden door de Maatschappij uitge voerd, omdat onze menschen voor dit werk de noodige ervaring heeft opge daan. Bij de verkaveling wordt getracht de gronden beter te verdeelen en te berei ken dat de grond van iederen eigenaar aan een weg en zoo mogelijk aan water komt te liggen. Meer uitvoerig deed spr. uitkomen, hoe in verschillende d-eelen van het land de grond op onmogelijke wijze was ver kaveld. Reeds voor de wet op de ruil verkaveling wist de Maatschappij o.m. op Ameland een betere verdeeling van den grond te bereiken. Thans bepaalt de wet, dat, wanneer de meerderheid een sterke verkaveling wil, de minderheid zich daaraan moet onderwerpen. In Staphorst en Terschel ling kwam hierdoor een betere verdee ling van het land tot stand, evenals op Marken en Urk. De Zoetwatervisscherij belichtte spr als een van de belangrijkste onder deelen van onze bodemcultuur, daarom heeft de Maatschappij de beroepsvis- schere georganiseerd en streeft zij er naar door het uitzetten van vischsoorten den vieschers een bestaan te verzekeren. Met nadruk verklaarde spreker, dat de zoetwatervisch goed toebereid een delicatesse is. Door het sluiten van de grenzen door het buitenland, is de buitenlandsche markt voor onze zoetwatervisch geslo ten en spr. wekte dan ook op, om in het belang aan de zoetwatervisschers, visch te eten. De Maatschappij poogt ook bij de Zuiderzeevisschers propaganda te ma ken voor het uit"etten van waardevolle vischsoorten. De afd. Fruitteelt, ook in Noordhol land vertegenwoordigd, werd door spr. nader naar voren gebracht. Prof. Ir. Sprenger hield hierna een inleiding over de bereiding van dranken uit minderwaardige fruitsoorten, n.1. de bereiding van zoete most. Dranken uit minderwaardig fruit. Prof. ir. A. M. Sprenger, hoogleeraar voor Tuinbouwplantenteelt, begon met in zijn causerie mede te de-len, dat het doel van zijn arbeid is, het vestigen van een nieuwe industrie in ons land, n.1. fabricage van zoeten most en verbete ring van een bestaande, n.1. de fabrica ge van vruchtenwijn. Zoete most is het door middel van een microbe-filter ste riel gemaakte sap van vruchten. Het is even gezond als het rauwe fruit, de therapeutische waarde is door medici erkend. Tevens is het een hulp voor de fruitteelt. In 1922 werd 15.000 K.G., in 1933 150.000 K.G. en dt jaar 650 000 K G fruit in de fabrieken geperst. Van de 400 millioen K.G. fruit, die ons land op levert, moet, zal het een behoorlijken prijs opbrengen, 100 millioen K G. ver werkt worden tot verschillende produc ten, waarvan zoete moest er een is. Spr. dankte allen, die hebben mede gewerkt te komen tot wat reeds bereikt is, o. a. de Ned. Heidemaatschappij, de provinciale veilingen, het Centraal Bu reau der Veilingen, de Geld. Over. Maatsch. van Landbouw, de Ned. Vereen, tot afschaffing van alcoholhoudende dranken enz. Dank zij den landbouwor ganisaties is 6000 verkregen uit het Crisisfonds. Ook het departement van Economische zaken heeft financieel ge steund. Drie etappes. Spreker zette uiteen dat hij zijn doel wil bereiken in drie etappes. Thans wil hij de tweede inluiden. De eerste is ge weest de geboorte en de schuchtere po gingen van onderzoek, nu zijn wij zoo ver, zeide spreker, dat we begrijpen zoo goed als niets te weten. Tot sprekers voldoening zijn er thans zes fabrieken begonnen met de bereiding. De tweede phase is het gebruik der dranken ingang te doen vinden. Er is een producte tot stand gebracht waar door het centraal bureau voor den ver koop van vruchtensappen kan worden voorzien van prima dranken Het cen traal bureau heeft 20 verkoopplaatsen, die belangrijk werk verrichten. Spreker schetste de verdere propa ganda en noemde de derde phase de pe riode van rustig onderzoek dat reeds is begonnen, maar waarvoor nog de noodi ge tijd ontbreekt. Er wordt gezocht naar een middel tot zoo goedkoop mogelijke fabricage, naar vermijding van fouten in de productie en ook naar het verwer ken van andere pioducten, o.a. groenten, die thans waardeloos zijn. Hierna werd de film gedraaid. Deze omvat twee afdeelingen Eerstens de be reiding in het Wageningsche laborato rium, het wasschen, malen en uitpersen van het fruit, het kiemvrij maken en het reinigen van het sap en als slot het proeven van het eindproduct. Het tweede ^eel begint met het oog sten van het fruit, de sorteering op de vei1 insen, het vervoer van het minder waardige fruit naar de fabriek en de be reiding van den most uit dit fruit Naar prof. Sprenger nog mededeelde, is het ('e bedoeling den most in kleine tanks voor de hotels beschikbaar te stellen. Hij kan dan daaruit dadelijk ge tapt worden, waardoor de fleesschen komen te vervallen. EGMONDBINNEN. Vrijdagavond vergaderde de raad onder voorzitterschap van burgemeester Bos. De voorzitter deelde mede, dat Donderdag avond in de vergadering van stemgerechtig de ingelanden met algemeene stemmen werd besloten het voorstel der gemeente inzake overdracht van den Vennewatersweg aan het Hoogheemraadschap aan te nemen. De raad sprak zijn blijdschap over dit besluit uit. Daarna werd overgegaan tot behandeling der ingekomen stukken. De verordening op het verhaal van besmettelijke ziektengelden was met eenige aanmerkingen terug geko men. Behalve een redactiewijziging werd medegedeeld, dat de inkomstengrens, waarbij door de betrokkenen 10 pCt. van de onkosten moest worden betaald, van 1500 op 1000 moest worden gebracht. De raad ging hier mee accoord. Van den heer J. Ruigewaard kwam een schrijven binnen, waarin hij accoord ver klaarde te gaan met het voorstel van B. en W. inzake contractwijziging voor kracht stroom. De voorzitter lichtte toe, dat door den heer R. een bedrag van 250 per jaar werd ge garandeerd. In dezen tijd bleek dat echter veel te hoog te zijn, zoodat R. het contract ha:l opgezegd. Hem was thans als garantie bedrag 150 voorgesteld. De raad kon zich hiermede vereenigen. Van het bestuur der Ned. Vereen, van Ker- misvakgenooten was een schrijven binnenge komen met voorstel tot kermiswijzigmg. Het meende dat wanneer de café's om 10 uur b.v. werden gesloten, alle vechtpartijen en dergelijke zouden worde' voorkomen. 1^ voorzitter stelde voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen en nader op de kermis terug te komen bij een volgend ver zoek van de caféhouders over deze kwestie Een schrijven werd ontvangen van den commissaris der koningin met aanmerking op de veldwachtersverordening. Dit schrijven had den voorzittereemgszms verbaasd, daar immers in Mei 1934 een aan vulling op deze verordening was goedge keurd voor 5 jaar, terwijl nu werd voorge steld in deze zelfde goedgekeurde verorde ning een wijziging aan te brengen. Besloten werd dit schrijven voorloopig voor kennisge ving aan te nemen en over dit geval eerst te correspondeeren. De R.K. Volksbond richtte een verzoek tot den raad om financieelen steun in het lid maatschap der ziekenfondsen. Dit schrijven zou na de openbare vergade ring in geheime zitting worden behandeld. De heer M. Pepping verzocht annuleering van het nog door hem verschuldigde bedrag aan het Electrisch Bedrijf voor het destijds aans'uiten van zijn perceel. B. -,i W. stelden voor aan hem en ook aan J. Mooy, op wien het bedrijf een dergelijke vordering heeft, een jaar uitstel te verkenen. De raad ging hiermede accoord. De Nederl. Bond van Koffiehuishouders afdeeling Egmonden verzocht de Hoeverker- mis voortaan te houden op den laatsten Zon dag in Juli in plaats van den tweeden Zon dag in Augustus, dit in verband met Castri- cummer kermis. Het verzoek was niet alleen geteekend door de caféhouders, maar ook door den heer Braak, eigenaar van den draaimolen, en door den heer A. Zentveld alhier, zoodat de voor zitter meende, dat tegen verzetting van den datum geen bezwaar zou zijn. De heer de Waard merkte op, dat in een vorige bijeenkomst principieel was besloten de kermis geheel af te schaffen en te vervan gen door volksfeesten. De voorzitter wilde echter de kermis nog wel een*- ~n jaar probeeren. Ook de heer van Dam v veel voor behoud van de kermis. Het v; van de verzoekers hield boven dien noc -.i volksfeesten op den derden dag te houden. Hiervoor voelde de raad echter niet en dus bleef de kermis op 2 dagen gehou den, t.w. laatsten Zondag in Juli en daarop- volgenden Maandag. Hierop volgde de mededeeling dat de ge meenterekening en rekening der bedrijven 1932 goedgekeurd waren teruggekomen. Nog was een verzoek binnengekomen van eenige inwoners, wonende aan den Heeren- weg richting Bakkum, verzoekende uitbrei ding der straatverlichting met eenige lan taarns. De voorzitter deelde mede, dat dit schrij ven hedenmorgen was ingekomen en nog niet in B. en W. was behandeld, dat echter een lantaarn over was, die bij de vroegere tramhalte stond. De heer van de Reep was van meening, dat verlichting daar zeer wenschelijk was. Echter schenen er meerdere plaatsen in de gemeente betere verlichting noodig te hebben, zoodat besloten werd dit verzoek in handen van B. en W. te stellen. Naar aanleiding hiervan kwam de lantaarn in de School straat nog weer eens ter sprake, die geheel in de boomen schuil ging. De heer van de Reep meende nog, dat in Egmondbinnen op een enkele plaats de ver lichting overdadig was, n.1. bij de wed. Swart en dan bij de steeg van J. Apeldoorn. Daarna werd rapport uitgebracht over de gemeenterekening en rekening der bedrijven 1933. De commissie had alles keurig in orde bevonden. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. besloten hadden (en inmiddels reeds de eerste week hadden uitgevoerd) aan die werkloozen die uit den bond trokken en dan minder ont vingen dan wanneer zij in den steun zouden zijn., het verschil daartusschen te vergoeden. Dit ging met goedkeuring van Ged. Staten en den minister van sociale zaken, zoodat ook de raad geen bezwaar maakte. Nu was inmiddels ook een circulaire ont vangen waarin werd medegedeld, dat aan werkloozen bij wijze van Kerstgave 35 pCt. van het steunbedrag mocht worden uitge keerd. 25 pCt. kwam voor gemeente en Rijk, de 10 pCt. alleen voor het Rijk. Ook bestond er geen bezwaar tegen, dat deze uitkeering aan de uit den bond trekken- den werd verstrekt, doch alleen, wanneer die bondsuitkeering lager was dan het hun toe komende steunbedrag. In het laatste geval was echter de geheele 25 pCt. voor rekening der gemeente. Zij die in werkverschaffing werkten kre gen slechts 10 pCt. De heer van de Reep vroeg of de niet-geor- ganiseerden de gemeente niet veel meer kos ten dan de georganiseerden. De voorzitter meende, dat het verschil niet zoo groot was, daar de subsidie aan de werkloozenkassen ook zooiets van 3000 per jaar bedroeg. Voor den persoon in kwes- 35. Een half uurtje later waren Piet en Drein met een bootje de Hellespont overgetrokken en nu waren ze in Rlein-Azië. „Daar moeten we dwars doorheen", zei Piet. Dat was gemakkelijker gezegd dan gedaan, want ze kregen 't erg warm. Toen ze eindelijk Perzië bereikten, werd de warmte er niet beter op. ,6. In het hartje*#an Perzië ontmoetten Piet en Drein een geheimzinnigen man, die een soort vergrootglaas- je had. „Als je dit glas hebt", zei de man, „dan kun je overal doorheen kijken. Hier, Piet", voegde de man er aan toe, „dat mag jij hebben". Piet was natuurliik erg dankbaar en besloot het instrument bij de er volgende gelegenheid eens te probeeren.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 7