!Binneu£aud Roofoverval te Velden. BEROOVINGSGEVAL OPGEHELDERD. Pertinente verklaringen van een getuige. SLACHTOFFER VAN KANKER ONDERZOEK. Haar zwager neergestoken. BRAND IN EEN VERFFABRIEK. Aan de overzijde van het IJ. kerk te St. Georgen bij Zeil in Tirol. Zij vernielden de crucifixen, kandelaars, beel den en bidstoelen en teekenden met leem ha kenkruisen op de wanden. De schade is aan zienlijk. Uit het onderzoek der autoriteiten al dus de officieele mededeeling is eeblekcn dat de daders niet gezocht moeten worden in nat.-soc. kringen; veeleer zouden de ver schijnselen er op wijzen, dat communisten de daders zijn. Een uitgebreid onderzoek is aan den gang. FLANDIN OVER HET JAAR 1935. Onderhoud met de „Petit Parisen". De Fransche minister-president Flandin heeft in een onderhoud met de „Petit Pari- sien" verklaard, dat hij het jaar 1935 in vele opzichten als beslissend beschouwt, vooral voor de handhaving van den vrede. Hij her- innerde er aan, dat Mussolini dat jaar al ang geleden als van groot belang heeft ge kenmerkt. t. zeide, dat hij een sterke hoop heelt, dat men de moeilijke klippen zal om zeilen niet slechts met vermijding van den oorlog, die een misdaad tegen de menschheid zou zijn, maar zelfs met consolidatie van den vrede. De Saarstemming aldus vervolgde de minister biedt, dank zij de maatregelen, genomen onder toezicht van den Volkenbond, niet meer zooveel gevaar voor de Fransch— Duitsche betrekkingen, als het eenigen tijd geleden scheen. Indien, zooals wij allen hopen, de stemming eerlijk zal zijn, de bepa lingen in acht worden genomen en de plich ten wederzijds worden vervuld, dan zal een belangrijke stap gedaan zijn tot herstel van het vertrouwen in de betrekkingen waarnaar de twee groote nabuurstaten moeten streven in het belang van den Europeeschen vrede. De aanstaande reis van Laval naar Rome brengt de ItaliaanschFransche betrekkin gen in een nieuw kader of liever in een ka der, dat zij nooit hadden mogen verliezen als men zich aan beide zijden van de Alpen had herinnerd, dat beide Latijnsche mogendhe- Flandin. den gemeenschappelijke interessen hebben tot handhaving van den vrede en in acht neming der verdragen. De uitnoodiging tot een bezoek aan Lon den, die de Britsche regeering onlangs tot Frankrijk heeft gericht, om bij het begin van het nieuwe jaar te spreken over alle politieke en economische kwesties, die de beide volken betreffen, bewijst den wil tot gemeenschap pelijk streven naar de consolidatie van den wereldvrede. De internationale hemel is dus sedert eeni ge weken bevrijd van de wolken, die hem verduisterden. Ik heb geen reden aldus de premier om te twijfelen aan den wil van alle verantwoordelijke staatslieden tot voort zetting van het werk van wederzij dsche toe nadering. Indien het oorlogsgevaar vermin dert, stijgt de kans op een bloeiperiode. Al leen al het feit, dat de volken en de regee ringen daarvan overtuigd zijn, vergroot de zekerheid en veiligheid van het menschdom voor 1935 in belangrijke mate. Het jaar 1935 zal ook een belangrijk jaar zijn in het kader van het herstel der economi sche fouten, die in het tijdvak na den oorlog zijn gemaakt. Na een toespeling op verschil lende voorgenomen economische maatregelen nam Flandin stelling ten aanzien van het hem gemaakte verwijt, als zou hij de econo mische kwesties op den voorgrond hebben gebracht ten koste van de staatshervorming. Eerst aldus zeide hij moet Frankrijk le ven, daarna kan de staat hervormd worden. Vóór 6 Februari zal de Kamer niet slechts een reorganisatie van het rechtswe zen, maar ook van de gerechten zelf worden voorgelegd. De deeling der machten moet werkelijkheid worden. Flandin besloot met de opmerking, dat hij geloofde, dat er geen Franschman, vrij van partijgeest, zou zijn, die niet zal erkennen, dat zijn uitwendige en inwendige veiligheid aan het einde van 1934 gegroeid is. Het zou onrechtvaardig zijn, niet het grootste deel van deze verdienste aan Doumergue toe te kennen. Mijn einddoel is het aldus Flan din den producent, den arbeider en den spaarder een volkomen zekerheid te geven. Zoolang er bevoorrechte werkloozen en spe culanten zijn, zal ik mijn taak niet als vol bracht beschouwen. PLUNDERENDE TROEPEN BIJ PEKING. Zwervende bende. De Chineesche bladen verrasten de bevol king van Peking met het bericht, dat zich in de onmiddellijke nabijheid van de stad pl"n" derende troepen ophielden. Deze berichten zijn bevestigd door mededeelingen uit Fang- Sjan-Sien, 35 K.M. ten Z.Q. van Peking, uit Masjoesjiao op 15 K.M. en uit de omgeving van Toeng-Tsjoe op 25 K-M. ten Oosten van de stad. Een later bericht omtrent het ver blijven van ongeregelde troepen in de weste lijke bergen is nog niet bevestigd. Het snelle ingrijpen van de garnizoenen van Peking en Toeng-Tsjoe maakt het waarschijnlijk, dat het gevaar spoedig geweken zal zijn. De plunderaars schijnen te zijn de ver strooide resten van het leger van generaal Onze wensch voor '35 Ziet U in twéé regels staan: Dat al wat g'U zélve toewenscht In vervulling moge gaan. Ook voor U heeft '34 Een speciale rol gespeeld; „Waschgemakk'lijk.waschvoordeelia"- 't Was Persil in klank en beeld '34 bracht veel méér nog Voor het Nederlandsch Publiek: Want Jutphaas kreeg zijn moderne, Practische Persil fabriek. Persil kwam óók in de wolken, En dat is héél goed bedacht: ,..<1 Zij ontmoet daar menig huisvrouw, Die zij in de wolken bracht. Wat zal '35 brengen? Eén ding staat er nu al vast» 't ls# dat ons mooi Amsterdam met De Persil-schooi wordt verrast. Da's het feit van '35, Van belang voor groot en klein De Pertil-school zal de vraagbaak Graóg voor elke huisvrouw zijn. 't Is van groot belang, dat ieder Weet, wat Persil doet en kan: Onze wensch voor '35» Komt en profiteert er vanl A4* fiim 'EOstf?imapn 4C?'s Handci Mü N.V Armterdam-FabriekenteJutphaas-Utreeht Ljoe-kwei-tang, die een jaar geleden opstond tegen de centrale regeering. De benden schij nen zich tot dusverre te hebben opgehouden in de onherbergzame bergstreken. Zij willen blijkbaar trachten de gedemilitariseerde zone te bereiken. In dit gebied is al weken lang een zeker opwinding te bemerken. Het is daar herhaaldelijk tot botsingen tusschen de plaatselijke militie en gendarmerie gekomen. Verder bestaat daar een z.g. partij der ar men, een organisatie van verarmde boeren, die weerloos zijn overgeleverd aan de talrijke rooversbenden. Het zenden van politietroepen naar deze streek heeft nog niet kunnen plaats vinden, doordat de Japanners bezwaar ma ken tegen de bewapening dezer afdeelingen met moderne uitrusting, speciaal tegen zware machinegeweren. BRAND IN OPVOEDINGSGESTICHT. Een doode en 11 zwaargeonden. In een opvoedingsgesticht te Malo (Fr.) heeft brand gewoed. Vele verpleegden spron gen bij den eersten schrik uit de ramen om zich te redden. Een hunner is om het leven gekomen, terwijl 11 verpleegden zware brandwonden opliepen. De brand is ontstaan doordat eenige ver pleegden hadden gerookt in de nabijheid van een paar andere jongelieden, die bezig waren met de ontwikkeling van een fotofilm. DE LINDBERGH-AFFAIRE. Mrs. Lindbergh voor de jury. De mededeeling van officieele zijde, dat mevrouw Anne Lindbergh zal worden opge roepen als getuige in de zaak tegen Bruno Hauptmann, die er van beschuldigd wordt de baby der familie te hebben vermoord, werd door de verdediging een „nieuwe wel overwogen poging de jury te beïnvloeden" genoemd. AUTOBUS DOOR HET IJS GEZAKT. Veertien dooden. Op de Soengari bij Charbin (China) is een autobus door het ijs gezakt, waardoor alle veertien inzittenden verdronken. Het verkeer op dit traject, tusschen Char bin en de nabijgelegen plaatsen, dat in den winter altijd over de dichtgevroren rivier wordt afgelegd, is thans gestaakt. Het ijs was door het ongewoon zachte weer van den laatsten tijd brokkelig geworden. STEELE OVER HET COMMUNISME. Wat er verteld wordt. Voor de Dickstein-commissie heeft Wal- ther Steele als vertegenwoordiger van talrijke vaderlandsche organisaties te Washington verklaard, dat in communistische kringen 'n plan de ronde doet tot het proclameeren van een algemeene staking en daarmede tot het ontketenen van den burgeroorlog. Er zou den plannen bestaan voor een overrompeling van het Witte Huis, de ontvoering van den president en zijn kabinet en de instelling van èen Soviet-regeering. Documenten, die derge lijke plannen bevatten aldus Steele zijn b i de laatste chauffeursstaking te Minneapo- lis in Augustus gevonden, toen de politie een communistische centrale ontdekte Steele vertelde verder, dat het communis me in de crisisjaren in buitengewoon sterke mate is toegenomen. Op het oogenblik be staan er in de Ver. Staten 600 verschillende communistische organisaties, 400 tijdschrif ten en dagbladen fnet een oplaag van meer dan 200.000 exemplaren. Een schatting van het aantal communisten in Amerika is niet mogelijk, maar men kan wel zeggen, dat hun aantal grooter is dan in 1917 in Rusland. STUDENTENROEIPLOEG VERMIST. Verdronken? Men verkeert in ernstige ongerustheid over het lot van tien studenten, die op den eersten Kerstdag voor de Varsity waren gaan oefe nen in de Matsoesjima baai bij Senddi in Ja pan. Later op dien dag heeft men hun boot gevonden, drijvende in de baai, maar van de roeiers heeft men geen spoor ontdekt. Men gelooft, dat zij verdronken zijn. INCIDENT OP VERGADERING IN HET SAARGEBIED. De „Volksbond voor Christelijk-sociale Ge meenschap", welke ijvert voor den status quo, heeft heden een bijeenkomst gehouden te Blieskastel, waarbij zich een incident heeft voorgedaan. Een verklaring van een der sprekers over den vermoedelijken uitslag van de stemming op 13 Januari a.s. gaf aanlei ding tot heftige protesten. De zaalwacht trachtte de ordeverstoorders uit de zaal te verwijderen, doch deze verzetten zich met hand en tand. Een der aanwezigen sprong tijdens het daarbij ontstaande tumult op het podium en vuurde met een revolver in de richting van de zaal, gelukkig zonder iemand te treffen. Hij werd onmiddellijk in hechtenis genomen. EEN TERUGBLIK OP 1934. Van de „Sunday Times". De Londensche „Sunday Times" wijdt een artikel aan den toestand in het buitenland in het afgeloopen jaar en is van oordeel, dat deze niet zeer gunstig was. Er waren zelfs oogenblikken, dat eenige Europeesche lan den dichter bij een conflict schenen dan se dert 1914 ooit het geval is geweest. Het ge weld heeft in het Europeesche drama een tè groote rol gespeeld. In Frankrijk, Duitsch- Tand, Oostenrijk, Nederland, Spanje en de Ver. Staten zijn de politieke of industrieele conflicten met veel bloedvergieten gepaard gegaan. Toch zijn er bij het afsluiten van het jaar hoopgevende symptomen waar te nemen De meeste gebeurtenissen hebben een wen ding ten goede genomen, juist op het oogen blik dat zij het meest kritiek schenen. Door de publicatie van de foto's der twee in den Parijschen trein aangehouden vreem delingen Petrenko en Tkatschenko kan er mogelijk eenig licht komen in de beroovings- zaak van den kantoorlooper, die op 24 De cember op een motorwagen van lijn 11 plot seling zijn portefeuille, waarin ruim 2800, vermiste. Petrenko, die bij de politie beweerd heeft, dat hij eerst met de Kerstdagen te Amster dam was gekomen, is thans door iemand, die zijn foto in de krant zag, pertinent her kend als de man, die op 24 December 's morgens te elf uur op het Rembrndtplein in lijn 11 stapte. Op dat uur zou de kasloo- per ook beroofd zijn. Deze getuige is zeer pertinent in zijn verklaringen. De politie hoopt, dat er nog meer getui gen komen opdagen, die de beide verdachten of een hunner hebben opgemerkt. Ook Tkatschenko is door een winkelier herkend. Deze zakenman heeft den Rus op èèn der Kerstdagen in zijn winkel ont moet. Professor Grandclaude van de universi teit te Rijssel is het slachtoffer geworden van zijn plicht. Bij onderzoekingen op het gebied van de kankerbestrijding heeft hij een zijner vingers gewond met het gevolg, dat de professor aan bloedvergiftiging is overleden Te zijner eere heeft de Fransche regeering het volgende communiqué gepubliceerd: „De regeering richt een dagorder aan de natie voor professor Charles Grandclaude, onder directeur van het kankerinstituut in het Noorden, gestorven, als slachtoffer van zijn toewijding aan zijn beroep en de wetenschap, door een bloedvergiftiging, opgeloopen tij dens zijn onderzoekingen naar de behande ling van kanker". INBRAAK BIJ TANDARTS. Zaterdagnacht is een inbraak gepleegd ten huize van den tandarts van Andel te Ede. Door het breken van een slot heeft men kans gezien het huis binnen te dringen. Uit een kastje in de spreekkamer van den arts wordt een bedrag van 630 vermist. Tevens zijn er eenige voorwer pen van waarde buit gemaakt. Van de(n) dader(s) ontbreekt tot nu toe elk spoor. FAMILIEDRAMA TE ELST. In het dorp Eist, onder de gemeente Rhenen heeft zich Za terdagmiddag een familiedrama afgespeeld. De oudste dochter van C. B. geraakte in een woordenwisseling met haar zwager J. Klomip. Zij wond zich zoo op, dat zij een mes greep en K. neerstak. Het slacht offer, wiens toestand hopeloos is, is gehuwd en vader van twee jonge kinderen. De daderes is in hechte nis genomen en te Rhenen inge sloten. Reeds geruimen tijd bestond in het gezin Bos, waarvan de moeder overleden is, on- eenigheid onder de kinderen. Als gevolg hiervan liepen ongeveer veertien dagen ge- 1' den twee dochters uit de ouderlijke wo ning weg, waarop zij onderdak bekwamen bij den timmerman J. Klomp, die met een dochter van Bos getrouwd is. De vader eischte Zaterdag nu zijn acht tien-jarige dochter op. Deze werd onder po litietoezicht naar de ouderlijke woning te ruggebracht, waaruit zij echter spoedig weer wegvluchtte, om opnieuw haar intrek bij haar zuster te nemen. De zuster, 29 jaar oud, daarover in woede ontstoken, ging per fiets naar haar getrouwde zuster, gewa pend met een slagersmes, en ontmoette daar haar zwager, Klomp, dien zij onver hoeds eenige steken met het mes in de borst toebracht. De ontboden geneesheer gelastte overbrenging per ziekenauto naar Utrecht, 's Mans toestand was uiterst zorgwekkend. De burgemeester en de chef der politie te Rhenen waren onmiddellijk ter plaatse om de woedende vrouw te arresteeren. Het slachtoffer van den aanslag is vader van twee jeugdige kinderen. Zaterdagmiddag te ongeveer half vijf is de brandweer gealarmeerd voor een brand, welke was uitgebroken aan de overzijde van het IJ in de verfmalerij en opslagplaats van lakken en olie van den heer Tiggers, aan den grasweg. Het vuur had zijn oorsprong ge vonden in de werkplaats, waar het, gretig voedsel vindend in vele met verf gevulde potten, vrij snel tot de zoldering opkroop, daar doorheen sloeg en ook de eerste verdie ping waar emballage en ander brandbaar materiaal was opgeslagen, aantastte. Toen de brandweer ter plaatse was, moest zij, daal de eigenaar noch iemand van het personeel aanwezig was, zich tot het vrijstaande per ceel toegang verschaffen door het inslaan van een ruit en het openbreken van een der deuren. Weldra was een viertal slangen uit gelegd en werd het vuur onder leiding van hoofdbrandmeester Doets zoo krachtig be streden, dat de vlammen geen gelegenheid kregen door den kap naar buiten te slaan en na een kwartier den overmacht van het water moesten erkennen. De opslagplaats was vrijw«l uitgebrand, terwijl van de eerste verdieping o m. de vloer geheel verkoold is. De schade is vrij wel uitgebrand, terwijl van de eerste verdie ping o.m. de vloer geheel verkoold is. De schade is vrij aanzienlijk. De beneden gelegen kantoorruimte heeft geen schade. De eigenaar, die tijdens het blusschen ter plaats kwam, is op beurspolis •verzekerd. Het juiste bedrag der verzekerde waarde kon niet worden opgegeven, omdat men de polis niet kon vinden. VROEGE LAMMEREN. Een schaap van den landbouwer J. D. van Os („Valentijn") te Maurik (Gld.) heeft twee lammeren ter wereld gebracht. Wel een bijzonder vroege lente! Met 5,000 gulden er van door, In den afgeloopen nacht heeft te Velden, in de nabijheid van Venlo, een roofoverval plaats gehad. Vier gemaskerde mannen, wel ke per auto uit de richting Venlo waren gekomen, drongen om streeks twee uur in den nacht het huis binnen, bewoond door de familie Lipzig, bestaande uit vier oude lieden. Nadat de inbrekers het electrisch licht onbruikbaar hadden gemaakt, trokken zij naar de slaapkamer van de familie. Terwijl twee van de mannen het huis doorzochten, hielden twee anderen de oudjes in bedwang. Hierbij schijnt een lid der familie te zijn mishandeld. De inbrekers slaagden erin met een bedrag van 5000 gulden, effecten en eenige waardevolle sieraden de vlucht te nemen. Zij verdwenen met gedoofde lichten in de richting Arsen. Hoe de lafaards te werk gingen. Met een auto zijn de roovers in het holst van den nacht gekomen uit de richting Venlo. Zij hebben de auto vlak bij het huisje aan een kant van den weg gezet en hebben daarna een aanvang ge maakt met hun rooftocht. Het huisje is laag gebouwd en het kostte den inbrekers dan ook niet veel moeite een dakraampje te forceer en om op deze wijze de woning van de oude menschen, die in diepe rust lagen, bin- n ente dringen. Hun eerste werk was het electrische licht onklaar te maken. Met electrische zaklantaarns vonden zij den weg naar de slaapkamer van de bewo ners. Deze waren intusschen wakker ge- warden en doodelijk verschrikt zagen zij plotseling vier indringers in het kleine kamertje staan. Het werk was blijkbaar verdeeld. Twee van hen hielden de oude lieden in be dwang en de twee anderen doorzochten systematisch het huisje. Een der twee zusters, een vrouw van diep in de zestig, wilde om hulp roepen. De twee mannen legden haar echter op ruwe wijze het zwijgen op. Hierbij werd zij aan het hoofd gewond. Een der twee gebroeders werd een kussen op het hoofd geduwd, zoodat hij niets kon zien. Een halfuurtje later verdwenen de in dringers. Zij hadden gevonden wat zij zochten: eenige effecten, bankpapier en enkele gouden sieraden, geborgen in een trommeltje, ter waarde van ongeveer 5000 gulden, het geheele bezit uitmaken de van de vier oude menschen. Met gedoofde lichten verdwenen zij per auto in de richting Velden. Omkee- ren van den wagen op dezen smallen landweg was niet mogelijk. Het is niet onwaarschijnlijk, dat zich in de auto nog een vijfde persoon bevond, die bui ten de wacht hield en die als chauffeur optrad. Dit staat echter niet vast. Vanmorgen zeer vroeg werd de ge meentepolitie gewaarschuwd, die een eerste onderzoek instelde. Vervolgens is de marechaussee te Venlo, waaronder Karei „Ik heb een uur op Je staan wachten". Lilly O maar ik heb Ie toch nog gete' neerd dat Ik eeu patu auniUtp iatei sou koiueiT, „cLooilpn uplnioni

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 11