Gemeenteraden JCeek ÓL Schoot 'fxoviHdaal 'lïieuws - SAS SA 2E NIEUW zwaagdijk. dirkshorn. het terrein, waar de roofoverval is ge pleegd, ressorteert, gealarmeerd. Het signalement, dat de doodelijk ver schrikte menschen konden opgeven is zeer onvolledig, te meer daar de daders een masker droegen en hun hoofddeksel ver over het hoofd hadden getrokken. Het is vrijwel zeker, dat de inbrekers op de hoogte waren van de plaatselijke situatie en wisten, dat de familie van Pipzig haar bezittingen in huis bewaar de. Onmiddellijk is de politie tot ver in den omtrek gewaarschuwd om uit te zien naar de auto. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. Omtrent dezen overval vernemen wij nader, dat de boerderij gelegen is in het gehucht Vorst. Nader is komen vast te staan, dat geen gouden voorwerpen zijn ontvreemd, doch een aantal gouden tien tjes, een hoeveelheid bankbiljetten en voor vier duizend gulden aan effecten. De indringers hebben gebruik gemaakt van een ladder, welke zij tegen 't huisje hebben, gezet, waarna zij zich door een zolderraam toegang hebben verschaft. Terwijl de indringers het huis door zochten, heeft een der beide oude man nen, Th. van Pipzig, een poging gedaan om naar buiten te gaan om hulp te gaan halen, doch dit werd hem verhinderd. Toen de mannen verdwenen waren, heeft men de hulp van den gemeente veldwachter ingeroepen. Met behulp van een speurhond werd de omgeving afge zocht, doch men heeft geen enkel spoor kunnen vinden. BRUTALE OVERVAL TE OUDE TONGE. Jongeman dringt een woning binnen en perst een vrouw geld af. Zaterdagavond omstreeks zes uur heeft een brutale roofoverval plaats gehad ten huize van den arbeider Dubbeld te Oude Tonge. Tijdens de afwezigheid van D. is 'n gemaskerd persoon met een pistool in de hand de woning binnengedrongen en dreig de de vrouw van D. neer te schieten, als zij niet onmiddellijk al haar geld gaf. De vrouw haalde het geld te voorschijn en de poneerde het op tafel. Onder bedreiging met het pistool beval de indringer de vrouw achter de deur te gaan staan, waarop hij met het geld verdween. Nadat de vrouw van het geval aangifte had gedaan, is door den burgemeester, bij gestaan door de rijks- en gemeentepolitie, ter plaatse een onderzoek ingesteld. Het resultaat was, dat te ongeveer tien uur de 21-jarige A. F. uit zijn woning is gehaald en naar het politiebureau overge bracht. Na aanvankelijk ontkend te hebben heeft F. een volledige bekentenis afgelegd. Het pistool en het geld, dat op hem werd gevonden, zijn in beslag genomen. Op last van den burgemeester is hij ter beschikking van de justitie te Rot terdam gesteld, waarheen hij gistermorgen is vervoerd. NOORDSCHARWOUDE. De raad dezer gemeente vergaderde Za terdagmiddag ten raadhuize onder voorzit terschap van den heer Jhr. A. L. van Speng- ler, burgemeester. Na opening herdacht de voorzitter den Donderdagmiddag overleden heer J. H. Kei zer, waarbij allen zich van hun zetels verhie ven. De voorzitter schetste wat door den heer Keizer, die van 1913 tot 1923 gemeenteraads lid van deze gemeente was, voor Noord- scharwoude en ook voor den Langendijk ge daan is. Steeds heeft hij zich geheel gegeven voor de belangen, welke hij voorstond. Zijn asch ruste in vrede. Het aandeel dezer gemeente in het nadee- lig saldo van het Centraal Ziekenhuis te Alk maar bedraagt 351.07. De bijdrage in de kosten van de verlegging der boezemscheiding en de uitvoering van de daarmee samenhangende kanaalwerken in Westfriesland, waarvoor de gemeente 1000 gulden beschikbaar had gesteld, was voor het 1933 vastgesteld op 80.80. De rekening 1932 werd voorzien van eeni- ge wijzigingen van administratieven aard, welke door Ged. Staten werden verlangd. Het adres van den r.k. dioc. L.T.B. inzake de verhuring van gemeentelanderijen, werd hierna aan een bespreking onderworpen. De afdeeling verzoekt, de verhuring niet meer publiek te doen geschieden, omdat er groote nadeelen aan kleven. Tijdig voor afloop van elke verhuringstermijn zouden de gegadig den de gelegenheid moeten krijgen zich op te geven voor inhuring. Deze aanvragen zou den dan door een commissie uit den raad, aangevuld met eenige vertegenwoordigers van plaatselijke land- en tuinbouwvereeni- gingen, moeten worden beoordeeld. De huur prijzen aan het einde van een huurtermijn vast te stellen naar de dan geldende omstan digheden. De huren behooren op een redelijk peil te worden gehouden. Daardoor zou een meer stabiele toestand worden verkregen, waaraan ook de gemeente voordeel zou heb ben. B. en W. stelden voor, geen verandering in de wijze van verhuring aan te brengen Voorloopig althans niet, omdat er geen aan leiding toe bestaat. Het valt tegenwoordig al moeilijk, de landerijen te verhuren, dus is er geen sprake van prijsopdrijving. Men zou ter gelegener tijd, als een verandering in den toestand zou zijn ingetreden, nog eens op het verzoek kunnen terugkomen. Weth. Ootjers zag wel veel goeds in het adres, maar wilde het niet toepassen, al ge loofde spr. wel, dat er in de toekomst van het bedoelde contract zou kunnen worden ge bruik gemaakt. De her Duijves, een der onderteekenaars van het adres kwam tot de conclusie, dat B. en W. er wel voor zijn. Spr. zag in 't geheel geen bezwaar, nu in deze crisistijd met de toepassing te beginnen. Spr. verdedigde het Verzoek. Volgens den voorzitter had het geen zin tot een dergelijk besluit te komen. Het is ook niet vast, dat de gemeente er wel bij zal va ren. Spr. wilde de gemeente liever niet als proefkonijn laten fungeeren. De heer Kansen zag ook de zwarte kant van het geval. Voor wie is het stuk land, waarvoor tien gegadigden zijn? De heer Duijves: Dan wordt er tenslotte om geloot, net als thans. De heer Schrijver was het met den heer Duijves eens, de heer Kwadijk dacht eerst ook, dat het wel een goede oplossing zou zou kunnen zijn. De termijn van 6 jaar zou in dezen tijd kunnen worden teruggebracht op 2 jaar. Weth. Barten zag ook bezwaren. Als iemand het land op z'n veertigste jaar huurt kan hij het zoo op z'n zeventigste nog wel hebben, als hij het goed gebruikt. De heer Duijves: Tegen een behoorlijken prijs is daar toch niets op tegen? Het gaat er om, de wantoestanden, welke wel bij pu blieke verhuringen zijn geweest, tegen te gaan. Tenslotte werd na eenige besprekingen het voorstel van B. en W. aangenomen met 5 tegen 2 stemmen, die der heeren Schrijver en Duijves. Aan de orde was hierna het voorstel van B W. tot verhooging der belastingen. De voorzitter memoreerde, dat de ge meente zich niet ongelukkig heeft mogen prijzen op het gebied der belastingen. Op gemeentefondsbelasting en vermogensbelas ting heeft men tot nogtoe geen opcenten ge heven, dank zij de gevoerde politiek van het vormen van reserves. Er komen ingrijpende veranderingen in de bestemming der belas tinggelden, w.o. de instelling van een werk- loosheidssubsidiefonds. Dat kost de gemeente 6440. Verder be staat er een verschil tusschen de beginsaldi 1934 en 1935 van 10.000, wat al aanlei ding zou geven tot telastingverhooging. Voor werkloosheidsvoorziening moet 18000 gulden worden geraamd, voor het Burg. Armbestuur 7000. Na een aantal bezuini gingen en de verhooging van het aantal op centen der grondbelasting van 15 op 20 voor ongebouwd en van 60 op 80 op ge bouwd is nog een bedrag te dekken van 13000. Voorgesteld werd, de verhooging van de opcenten op de personeele belasting van 50 a 80 op 125 a 200, wat de gemeente 7800 zal opbrengen. Het heffen van 75 opcenten op de gem. fondsbelasting zal 4000 opbrengen, ter wijl 40 opcenten op de vermogensbelasting 800 in de gemeentekas brengt. De heer Schrijver vond. dat men in een eigenaardige toestand verkeerde. Men heeft heelemaal geen overzicht van de begrooting. De heer Kooi was het hiermee eens. De voorzitter antwoordde, dat B. en W. de begrooting ook zonder de raad er in te kennen naar Ged. Staten hadden kunnen sturen. Dan had men de raad voor een feit- accompli gesteld. De heer Schrijver zeide dat de onpleizie- rige situatie had kunnen worden voorko men, als de begrooting eerder was aange boden. De voorzitter wees als antwoord op ver schillende andere gemeenten, waar ook de belastingvoorstellen waren aangenomen, terwijl de begrooting nog niet klaar was. Hij kon wel voorspellen, dat het voor 1936 nog nijpender zal worden, tenzij er een ver betering van den toestand intreedt. Tenslotte nam men de voorstellen van B. en W. aan. Hierna volgde sluiting, waarbij de voor zitter de beste wenscnen uitsprak voor het jaar 1935. De heer A. von Suzante, vroeger te Heer- hugowaard, heeft aan de Universiteit te Utrecht met gunstig gevolg het arts-examen afgelegd. BOND VAN NEDERLANDSCHE ONDERWIJZERS. In de Zaterdag voortgezette vergadering van den Bond van Nederlandsche Onder Klein meisje tot Jongmensch, dat haar zuster komt bezoeken: *Mary zei, dat ik maar wat met U moest praten tot ze beneden komt". Jongmensch O, zoo, zei ze dat V Meisje«Ja, en ik moest niet op „te veel vragen antwoord geven." .(Humorist) wijzers zijn een aantal huishoudelijke zaken afgedaan. Aan het slot van de vergadering is een nota aangenomen, van den volgenden iu- houd: De Algemeee Vergadering van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, gehoord de uiteenzettingen over de vele onderwijsverslechteringen in de laatste tij den aangebracht, overtuigd, dat: opheffing van tal van openbare lagere scholen, vergrooting van het leerlingenaantal per klasse, de willekeurige ontslagen bij afvloeiingen en opwachtgeldstelling, opheffing en inkrimping van het openbaar voorbereid onderwijs, de steeds slechter wordende salariëering van de leerkrachten bij het voorbereidend onderwijs, bij het L.O., bij he vakonderwijs, de vermindering en inhouding van subsi die aan tal van nuttinge instellingen op het gebied van het onderwijs, enz., moeten leiden tot een iet te aanvaarden verlaging van het peil van ons volksonder wijs, protesteert tegen deze afbraak, besluit met alle kracht te strijden tegen verslechtingen en vóór verbeteringen van het onderwijs voort te zetten, wekt de afdeelingen en de geheele Bond daartoe op, vertrouw erop, dat het N.V.V., in het be lang van de arbeidersklasse in haar geheel, deze actie krachtig zal steunen, doet tevens een beroep op de ouders onzer leerlingen om in het belang hunner kinderen, actief tegen de voorgaande afbraak te komen en met den Bond van Nederlandsche Onder wijzers al het mogelijke te doen tot verhoo ging van het peil van ons onderwijs in het algemeen en tot versterking van ons open baar onderwijs in het bijzonder. IBkijll Een rond blauw bord met witte fiets (langs rijwielpaden) betee- kent, dat wielrijders uitsluitend op het fietspad moeten rij den. Een rond bord (roode rand, zwarte fiets) geeft aanVer boden voor rijwielen. Dit laatste bord is EGMONDBINNEN. Fancy Fair. Er is gedurende drie dagen goed geof ferd voor het Wit-Gele Kruis. Vooral de jon gelui kwamen best op. Er werd druk geknipt, getrokken, gehengeld, gebiljart en geraden De poppennaam Duifje werd niet genoemd, het juiste aantal boonen: 5425 werd op 30 na benaderd. Het ging er heel gezellig toe in het patronaat, al waren natuurlijk de tijdsomstandigheden wel merkbaar. Aanbesteding gemeentewerk. Voor het vuilniosphalen en rijwerk 1935 waren 7 inschrijvingsbiljetten binnengeko men. Het werk werd aan de laagste inschrij vers gegund t.w. voor Egmond aan den Hoef het rijwerk zoowel als het vuilnisophalen aan F. Tervoort. Vuilnisophalen 3.25 per week. Rijwerk: vervoer steenen van Alkmaar naar het werk 1.25 per 1000; vervoer puin. grint en basalt van Alkmaar naar werk 0.90 per M3. en vervoer sintels van Alk maar naar werk, aankoop sintels inbegrepen, 1.60 per M3. Voor Egmondbinnen werd het vuilnisop halen gegund aan P. van den Berg voor 1.75 per week. Het rijwerk aan J. Kool: vervoer steenen van Alkmaar naar het werk 2 per 1000; voer grint en keislag van Alkmaar naar werk 1 per M. en vervoer sintels van Alk maar naar werk 1.40 per M. W ARMENHUIZEN. *De gemengde zangvereeniging „Va ria", onder leiding van den heer Jn. Vlam, gaf Woensdag (2en Kerstdag) in de zaal van den beer Slikker een uit voering met medewerking van leden van de tooneelclub V. O. P. Over de op komst viel niet te klagen. De zaal was flink bezet. Zooals het programma luid de zijn eerst een zevental liederen ge zongen en werden allen, behalve het laatste nummer, prachtig gezongen. Psalm 42 deed vanwege de Palestijnsche klanken iets vreemd aanhooren, toch i6 het heel goed naar voren gebracht. Na de pauze kregen we tooneel, een blijspel in drie bedrijven, getiteld: „In ander mans echoenen', door Dom de Gruyter. De rollen waren goed verdeeld en er is heel aardig spel geleverd. Natuurlijk valt het direct niet mee om voor een stuk waar twaalf personen in voor komen, te beschikken over allemaal goede krach ten. Zonder aarzelen kunnen wij mede- deelen, dat het samenspel een mooi ge heel vormde. Leuke momenten deden zich voor en de lachspieren kwamen zoo af en toe danig in beweging. Bij het beëindigen van het stuk sprak de voorzitter, de heer P. J. Mink, woorden van dank aan de leden van de tooneelclub V.O P. voor de welwillende medewerking en in 't bijzonder aan mej. N. Bruin van Dirkshorn die zoo bereidwillig was een rol te vervullen wegens ongesteldheid van een der leden (Mej. Bruin wordt zoo langzamerhand voor hier onmisbaar, dat is nu de tweede maal, dat zij assisitentie heeft verleend.) Tevens wekte de voorzitter de jonge leden op om toch lid te worden van „Varia". Het was inmiddels half één geworden, eigenlijk 'h „1 0 2g| machine is. dat Je <üe leute vrouw (lJie), j is dit wel wat te laat. Voor de jongelui, laat ik niet vergeten, dat de ouder generatie ook nog al in actie was, is de tijd voor een dans en een gezellig zitje wel wat te kort. Het sluitingsuur viel dan ook minstens een uur te vroeg. KOEDIJK. Zondagmiddag werd in het lokaal van den heer Jb. Groot het Sint-Nico- laasfeest gevierd, waarvoor een commis sie werkzaam was geweest. De leiding was weer in handen van den heer P. Hart. Nadat de Sint per auto een rond gang door de gemeente had gemaakt, en hij een drietal zieke kinderen aan huis had bezocht, kwam hij, opgewacht door ongeveer 120 kinderen, die den Sint met gejuig begroetten. De voorzitter riep het welkom toe. De kinderen zongen eenige toepasselijke liederen met den heer P. Visser aan de piano. De Sint gaf een vertelling van Hondje Wolf, de aap Piet en den jongen Tom, welke vertelling met aandacht gevolgd werd. Het hoofd der school, de heer Stuffers, sprak eenige waardeerende woorden tot den Sint en was mede behulpzaam bij den zang met de groote leerlingen, iets wat telkenjare op hoogen prijs wordt ge steld. Vervolgens ontvingen de kinderen uit de handen van den Sint en zijn knecht mooie geschenken. Ook bracht de Sint een bezoek aan de kleintjes op moe- der's schoot en reikte daar ook kleine geschenkjes uit en onderhield zich met de kleinen. De dames- en heeren com missieleden zorgden voor warme choco lade en versnaperingen. De heer Groot en zijn personeel, die de zaal en zijn matriaal gratis beschik baar stelde, verleende de noodige hulp. Nadat door de kinderen der hoogst klasse, onder leiding van den heer Stuf fers, meerstemmige lieden gezongen wa ren, dankte de voorzitter de burgerij voor hun offers en allen die medege werkt hadden aan het weslagen van de zen middag, en riep een tot weerziens toe aan den Sint, waarna allen hoogst voldaan huiswaarts keerden. De commissie kan tevreden zijn over haar werk. mevrouw Mulder en den heer P. Köhne, Stompetoren, 11 matchpunten. In het nummer van Zaterdagavond staat dat de inkuiling van het gras op het bedrijf van den heer van Diepen geschiedt volgens de Friesche methode. Dit moet zijn: Finsche methode. Vrijdag had in café Kamsteeg de verhuring van het gras- en rietgewas van de Schermeer plaats. De opkomst der belangstellenden was bevredigend. Het grasgewas bracht 3419 op, tegen de som van 4530 in het vorige jaar. De opbrengst van het rietgewas was 237 tegen 163 in het vorige jaar. MEDEMBLIK. In de Vrijdagavond gehouden gemeente raadsvergadering is op voorstel van den burgemeester een der straten te Medemblik de B-straat de Uiver-straat genoemd. Tot wethouder werd gekozen in de vaca ture P. Kooy (lib.) de heer D. Kroek (lib De heer P. Gorter (s.d.), het kortgeleden benoemde lid van den gemeenteraad, heeft als zoodanig ontslag genomen. Hij wordt opgevolgd door den heer B. Roede. AKERSLOOT. Bij de gehouden verpachting van gras en rietgewas van den Westwouder- polder bracht het grasgewas op 469. verleden jaar 398.50, dus 70.50 meer. Het rietgewas bracht op 134.—, verle den jaar 164, dus 30.minder, totaal meerdere opbrengst 40.50. Voor de betrekking van secretaris van het burgerlijk armbestuur dezer ge meente hebben zich 5 sollictanten aan gemeld. In deze gemeente zal de werkver- schaffing binnen korten tijd weer be ginnen met het ophoogen van den groo- ten Uiterdijk. Voor 't eerst wordt ook aan hen, die sloot-, bagger- of greppelwerk hebben te verrichten op hun land en dit door de tijdsomstandigheden niet kunnen laten doen, gelegenheid gegeven om hun aan vrage om een bijdrage in de kosten de zer werkzaamheden schriftelijk aan het gemeentebestuur te richten vóór 6 Jan. 1935. De arbeiders die voor deze werkzaam heden in aanmerking komen, moeten zijn ingeschreven als werkloozen bij het agentschap der Arbeidsbemiddeling al hier. Mei- M. Schilder, vroeger alhier, is als ziekenverpleegster overgeplaatst naar het sanatorium te Heerlen. In den loop van December werd in de Boerenleenbank aan spaargelden ingelegd 890 en terugbetaald 1800. Aan voor schotten werd verleend 500 en afgelost Herbenoemd is tot voorzitter van den Voorpolder te Harenkarspel, de heer L. Reu vers. STOMPETOREN. Zaterdagavond hielden de sociteitsleden van „Eensgezindheid met eenige genoodig- den in cafe Kamsteeg een bridgewedstrijd. Het spel aan vijf tafels, met 25 spellen bood vele verrassingen. Het resultaat was: Evenlijn: le pr. de heer en mevrouw dr. R. T. Elema, Alkmaar, 10 matchpunten; 2e pr. de heer en mevrouw Jan Bruin, Stompe toren, 11 matchpunten. Onevenlijn: le pr. dr. Heringa en Goof Heringa, Stompetoren, 8 matchpunten; 2e pr. HEILOO. *Het r. k. ziekenhuisverplegingsfonds hield Vrijdagavond jaarvergadering in het Brunogebouw. De vice-voorzitter, de heer J. Schuijt, opende met de Chris tel ijken groet en memoreerde wat in dit jaar is geschied. Het was een bij uitstek best jaar wat zal blijken uit de ver slagen. De heer W. Tamis bracht een keurig jaarverslag uit. Het ledental is met 69 vooruit gegaan en bedraagt 1858 over 389 gezinnen en 148 voor het barakken- fonds. Er zijn 31 personen, waaronder 20 knderen, verpleegd tegen 47 in het vorig jaar met 507 verpleegdagen tegen 917 vorig jaar. Een woord van dank werd gebracht aan den controleerenden ge neesheer dr. Sluimer te Alkmaar. Met den wensch dat Gods onmisbaren zegen ook in het nieuwe jaar op de ver- eeniging mag rusten, besloot spr. het jaarverslag. (Aoplaus). De heer M. Wessel bracht verslag uit namens de commissie en verklaarde al les in orde en meende dat een controlee rend geneesheer uitstekend werk deed. In de commissie voor 1934 werden be noemd de heeren Karskens en Ooste- meijer. De penningmeester, de heer C. Fran ken, zou geen droge cijfers opsommen. Het belangrijkste was een 1400 batig saldi, terwijl de geheele schuld 1000 over 1932 was verdwenen. (Applaus). De heeren N. Ursem en J. J. Terhorst werden herkozen. Vaststelling contributie en aantal lig dagen ontlokte heel wat discussie. Het bestuur stelde voor de contributie on veranderd te laten, doch het aantal lig dagen te bepalen van 30 op 42, het laat ste om op gelijke voet te staan met soortgelijke vereeniging. Meerdere leden meenden dat men beter de contributie kon verlagen, anderen meenden dat men beter op 60 dagen kon blijven en een re serve kon kweeken; men had ervaring met een tekort van 1000 over een jaar. Het voorstel werd aangenomen zooals was voorgesteld met een stem tegen met de restrictie als onverhoopt een te kort zal ontstaan men een buitengewone vergadering zal bijeen roepen. Bij de rondvraag kwamen verschillen de vragen naar voren. Bij de beantwoording kwam vast te staan wat blijkbaar aan weinigen bekend was dat men bij de wisseling van het jaar een maand wachttijd heeft dat dit niet geldt voor patiënten die in December zijn opgenomen en zoo over gaan in het volgend jaar, men wil voor komen dat men 69 dagen aaneen kan ~von Het bestuur kreeg mandaat om met een patiënt die jaren aaneen lid was in een andere plaats, daar ziek was en hier uit dien hoofde niet opgenomen kan worden te handelen naar bewind van zaken, wanneer zij bijv. een been breuk kreeg, dus los van de bestaande ziekte. Ook kreeg het bestuur vrij mandaat om de controleeren de geneesheer, die het in 1932 kosteloos deed, een doceur- tje aan te bieden. Daarna sluiting met den christelijken groet. Tot wijkzuster van het Wit-Gele Kruis is A205md ZUStCr A- Vugt' R'iksstraatweg i vergadering van het patronaat St. Lodewijk is besloten tot het houden- van een tentoonstelling.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 12