Varia. De omgeving. Branden. Ongelukken. MUZIEK. TOONEEL. 2 Oct. Dr. P. Maats, tot 21 Jan. 1933 geneesheer te Oude en Nieuwe Niedorp. 6 Oct. C Kloosterboer, St. Pancras. 7 Oct. De heer Keesom, lid van den Raad der gemeente Nieuwe Niedorp. 14 Oct. Mej. Dr. P. de Lange, oud- leeraree Engelsch aan het Lyceum te Rotterdam. 1 Oct. Ds. J. H. van Giessen te Graft. 1 Nov. P. Snel, architect, oud-lid van den gemeenteraad van Schagen. 7 Nov. P. Kostelijk Pz., lid van den gemeenteraad van Heerhugowaard, lid van Prov. Staten van N.-Holland, Dijk graaf polder H.-Hugowaard en bestuurs lid van verschillende andere organisa ties. 16 Nov B. Schermer te Hoorn. 17 Nov. P- Kooy, wethouder te Medem- blik. 25 Nov. G. Cloeck. oud-eecr. B. A en oud-regent ziekenhuis; oud-voorz. B!l- derdijk en idem Vereen. Handeldr. en Industr. Middenstand. 26 Nov. Dr. H. J. P Huizenga. 8 Dec. F. J. Woerdeman, Stompe- toren. 19 Dec. H Bossert te Alkmaar. 21 Dec. A. Ligthart O. P., rustend priester. 23 Dec. P. van Dijk te Noordschar- woude. 26 Dec. G. S. Amoureus, deurwaarder. 27 Dec. J. H. Keizer, dir.-uitgever Nieuwe Langedijker Courant. 9 Jan. Doodslag in de Bloemstraat. De dader tot 10 maanden gevangenis straf veroordeeld, met 2 maanden aftrek van preventief. 10 Jan. Opening 3-daagsche tentoon stelling Nederlandsch Fabrikaat in het Gulden Vlies. 13 Jan. In een speciale raadsvergade ring neemt Mr. Wendelaar afscheid als burgemeester. 19 Jan. Opening Clubhuis N. S. B. aan den Kennemer Straatweg. 24 Jan. Opnieuw invallende vorst. Ijsbaan „De Quint" weer berijdbaar. 31 Jan. Alkmaar's oudste inwoonster, Mevr. de Wed. K. L. Ham, overleden. 26 Febr. Het bestuur van „Wester- licht" besluit tot uitbreiding van het ge bouw. 16 Maart. Ingebruikneming nieuwe Gereformeerde kerk aan de Oude Gracht. 23 Maart. Het A. A. Z. A. bestaat 40 jaar. De heer G. N. Meijroos ontvangt van den heer Jo Bakker uit Berkhout het eerste kivitsei. 28 Maart. In de Bergerhout de herin neringsboom naar aanleiding van het 50-jarig bestaan van den A. N. W. B. ge plant. 6 April. De Dieseltrein bezoekt Alk maar. 16 April. Laagste inschrijver voor het Victorie-bad de heer P. Smit te Alkmaar voor 5Ö980, aan wien het werk werd opgedragen. 22 April. Bevestiging en intree van Ds. J. C. Terlouw bij de Ned. Herv. ge meente. 28 April. Museum voor bloembollen teelt te Limmen geopend. I Mei. Het verzwegen vermogen, aan gegeven bij den Inspecteur der Directe belastingen te Alkmaar, van 680 perso nen bedroeg 6.500.000. 23 Mei. Laagste inschrijver voor 26 woningen voor Volkshuisvesting aan de Uitenboschstraat de Zaanlandsche Coöp. Bouwersbond te Wormerveer voor 52888. 26 Mei. Laagste inschrijver Alkmaar- sche Wielerbaan, Bouwbedrijf Schoone- wil en Jonker, Alkmaar, voor 13600. 23 Juni. Klokgelui voor den aanvang van de kerkdiensten in de Groote Kerk in eere hersteld. 3A Juni. Het Victorie-bad geopend. 14 Juli. Eerste steenlegging van het nieuwe zenuw-paviljoen bij het Cen traal Ziekenhuis. 5 Augustus. Openingswedstrijden der Alkmaarsche Wielerbaan. 10 Augustus. Alkmaar schrijft zijn 30.000sten inwoner in. II Sept. De Raad aanvaardt het in ambtscostuum geschilderde portret van Mr. Wendelaar, geschilderd door Oscar Mendlick. 22 Sept. De derde Gamit geopend. Totaal aantal bezoekers 22629. 7 Oct. Laatste rit stoomtram Alk maar—-Egmond. 31 Oct. Officieel e opening asfaltee ring Koorstraat—Ritsevoort. 15 Nov. 25-jarlg bestaan van de Alk maarsche Handelsschool. 20 Nov. De Alkmaarsche automati sche telefoon in gebruik genomen. 10 Dec. De V. V. V. te Bergen besluit in een buitengewone ledenvergadering tot het stichten van een openluchtthea ter. 12 Dec. De inzameling bij de Alk maarsche Courant voor een Kerstgave aan de stille armen brengt 863.93op. 13 Dec. 50-jarig bestaan school in den Kogerpolder te Akersloot. 17 Dec. In den tuin van mr. Eecen te Oudkarspel hangen rijpe frambozen aan de struiken. 19 Dec. De heer J. H. v. d. Heuvel herbenoemd als burgemeester van Aker sloot. 14 Dec. Noodlottige vergiftiging door cyaangas aan de Bleekerskade, waarbij de echtgenoote van den heer de Jager en haar tweejarig zoontje den dood vonden. 3 Jan. De heer J. Commandeur 12X jaar burgemeester te Wognum. 4 Jan. Benoemd tot burgemeester van Barsingerhorn de heer G. G. Loggen, se cretaris dier gemeente. De heer J. van Reenen te Bergen 50 jaar voorzitter van verschillende pol ders aldaar. 5 Jan. 25-jarig bestaan der Gerefor meerde school te N.-Scharwoude. 15 Jan. Burgemeester Slot van Broek op Langendijk 12H jaar burgemeester. 10 Febr. Opening Zee- en Kleuterhuis te Petten. 12 Febr. De heer A. J. Avis te Mid- woud neemt ontslag als burgemeester en wordt 1 April opgevolgd door zijn zoon. 1 Maart. De nieuwe burgemeester van N. en Z. Schermeer, de heer Kolb, ge ïnstalleerd en benoemd tot secretaris. 16 Maart. Drankdiefstal Uitgeest in de grossierderij van den heer Schoen maker aldaar heeft tengevolge, dat één van de knechts een ouderen knecht en daarna zichzelf doodt. De verdachten in de smokkelzaak werden 27 Maart ieder tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld. 27 Maart. Afscheid van den heer W. van Slooten als burgemeester en secre taris van H. Hugowaard. 10 April. Tot burgemeester van Heer- Hugowaard benoemd de heer B. J. Sut- man Meijer, burgemeester van Oude- Niedorp. 12 April. De heer W. van Slooten be dankt als dijkgraaf van den polder H.-Hugowaard. 28 April. De kerk van de Hervormde gemeente te Middenmeer in gebruik ge nomen. 21 Mei. Het kasteel Assumburg te Heemskerk als jeugdherberg in gebruik genomen en het park van het kasteel Marquette aldaar voor het pübliek open gesteld. 29 Mei. Afscheid Dr. Hoekstra te Zd.- Scharwoude. 1 Juni. Benoemd tot burgemeester van Oude-Niedorp de heer C. G. M. van Baar, wethouder te Purmerend. 9 Juni. Koninklijk bezoek aan den Wieringermeerpolder. 14 Juni. Opening eerste Schoorlsche Radio-centrale. 16 Juni. Opening Ruiterpad in het natuurreservaat te Bergen. 18 Juni. Besluit tot opheffing van tramweg WieringenSchagen met in gang van 1 Jan. 1935. 25 Juni. Plechtigheden te Egmond- Binnen op St. Adalbertusdag in ver band met den herbouw van de Abdij van Egmond. 8 Augustus. Bij Koninklijk Besluit wordt het besluit van Gedep. Staten van N.-Holland tot opheffing van de O. L. School te West-Graftdijk vernietigd. 3 September. Opening Meisjesschool met 5-jarigen cursus van d*e Berger Schoolvereeniging te Bergen. 6, 7, 8 en 9 September. Viering 450- jarig bestaan der markt te Purmerend. 15 Sept. Eerste steenlegging voor den herbouw der Abdij te Egmond- Binnen. 4 October. Benoemd tot burgemeester van Obdam de heer J. de Boer, wethou der aldaar. 6 October. Afscheid van den heer S. H. A. Esser, secr. van de K. v. K. te Hoorn en installatie van zijn opvolger. 10 October. Het Engelsche schip Oakford bij Texel gestrand. De geheele bemanning (10 personen) verdronken. 14 October. 150-jarig bestaan van de R. K. parochie te Rinnegöm. 18 Oct. Sluisbouw te Rustenburg voltooid. 29 October. De heer J. Koster, burge meester van Winkel, vraagt om gezond heidsredenen ontslag. Dit ontslag wordt hem ingaande 1 Jan. '35 verleend. 30 October. In het gezin van het echt paar Hageman—Vrucht te Limmen een drieling geboren. 26 November. De gemeente Haren- carspel gaat behooren tot de noodlijden de gemeenten. 2 December. Afscheid J. van Albada als organist te Stompetoren. Opening neutrale kleuterschool te Heiloo. 7 December. Opening van kleuter school van Volksonderwijs te Heiloo. 18 December. De heer Zijp vraagt als burgemeester van Abbekerk ontslag. 8 Jan. Te Lutjewinkel twee boerde rijen verbrand. Te Obdam het bedrijf van bakker Zwagerman verbrand, benevens een boérenbéhuizing voor drie gezinnen. 18 Jan. Pakhuis en garage van den heer L. Schuring te Stompetoren afge brand. 25 Jan. In de Langestraat de dames hoedenzaak van J. van Zalinge en het filiaal van de firma Jamin afgebrand. 29 Maart. Uitslaande brand pakhuis aan de Zaadmarkt. van de firma Cohen. 7 April. Oude boerderij aan den On derweg te Oudorp afgebrand. 8 April. Felle brand te Nieuwe-Nie- dorp; twee boerderijen in de asch ge legd. 12 April. Bovenwoning aan het Lut- tik Oudorp uitgebrand. 4 Mei. Boerderij in de Mijzen, ge meente Schermcrhorn, tot den grond toe afgebrand. 18 Juli. Twee kapitale boerderijen in het N. O. gedeelte van den Ouden Nie- dorper polder te Waarland en in den Speketerpolder door hemelvuur ver woest. - In de Beemster een schuur door het hemelvuur getroffen; 8 varkens en 40 kippen kwamen in de vlammen om. 14 October. De torenspits van de St. Dominicuskerk te Alkmaar door den bliksem getroffen. Schade ongeveer 6000. Hooiberg verbrand te Graft tenge volge van bliksem-inslag; door dezelfde oorzaak een boerderij in den Slootgaard polder te Harenkarspel en een boerderij in den Speketerpolder onder Oude Nie dorp, waarbij 2 koeien in de vlammen omkwamen. De Ned. Herv. kerk te N.-Schar- woude door het hemelvuur getroffen en door brand verwoest. 1 Dec. Boerderij op de terreinen vati de St. Willebrordusstichting te Heiloo door brand verwoest. i 2 Dec. Het voorgedeelte van de melk fabriek Juiiana te Bergen, benevens de bovenwoning, door brand vernield. 7 Dec. Hét gebouw St. Willebrord aan de Oude Gracht door een feilen brand aangetast. 23 Febr. Op den onbewaakten over weg aan de Kerkelaan te Heiloo de heer N. Stadegaard en 14-jarig zoontje met auto door een trein gegrepen en gedood. 1 Maart. De 39-jarige matroos A. Glas te IJmuiden en de 40-jarige matroos J de Groot uit Egmond-Binnen door een stortzee op de Noordzee over boord ge slagen en verdronken. 6 Juli. Trein-ongeluk te Enkhuizen; eenige gewonden, waaronder twee vrij ernstig. 15 September. De Nederlandsche wiel renners Klaas van Nek Jr., S. W. Hoe- vens en P. J. Reinders op onbewaakten overweg te Sehoorldam verpletterd. 22 September. Twee kinderen van den heer Buren door instortend muurtje in de Perronstraat gedood. De plaatselijke vereenigingen op mu ziekgebied gaven ook in dit jaar hun traditioneele uitvoeringen. Het Alkmaarsche Symphonie-orkest, dirigent Willy Kohier, gaf het eerste concert met medewerking van Louis Zimmermann, en Herbschleb (soloviolist en H. eerste concertmeester) van het concertgebouw-orkest, die op dezen avond het concert voor twee violen van Bach speelden. Het tweede zaalconcert had o. m. op het programma de Egmont- muziek van Beethoven, ten gehoore ge bracht door het orkest, mevr. Truce WilkeSchouten ,sopraan, en Paul Huf declamator., Bij de Kamermuziekvereeniging tra den op: het Calvetkwarteti het Kamer orkest van van der Pas (met den solo hoboïst Haakon Slotijn) en de Poolsche pianist Jan Smetérlin, die een Chopin- avond gaf. Toonkunst, dir. J. Henri Oushoorn, gaf twee oratorium-uitvoeringen, Odys- seus van Max Bruch (solisten Mevr. S. HaasePieneman, Anna Stroink, Wil lem Ravelli, Frans Dieleman) en Die Schöpfung, van Haydn (Mej. Maas Geesteranus, Corn. van Munster, Lou- rens Bogtman). Bij beide concerten werkten het strijkorkest en mej. Tuyn, pianiste, mede. Het Alkmaarsche dameskoor, dir. Jan Couvee een ensemble dat men niet veel in 't publiek hóórt gaf een con cert met Jo Vincent èn het strijkorkest der Haarlemsché Orkestvereeniging; het Collegium Musicum, e.ennieuwe v'er- eeniging (leider Joh. Brands) ter beoefe ning van 16e ep 17e ee.uwjsche muziek op historische insfruftie^èm., gaf een uit voering in de Uitte, met mevf. Eriks Buys, mej. Betsy Nedencóorn, de heerën Jansen, Emmerling, Müller, de Winter, Brands, en leerlingen op de schoolblok- fluit. j.® A H O Natuurlijk hadden we ook dit jaar weer de Volkszangavonden, onder lei ding van den heer Sixma, uit Amster dam. Behalve deze avonden werd er een Volkszangdag gehouden door leerlingen van de 5e en 6e klasseh der openbare en bizondere scholen, met begeleiding van eenige leden van Alcmaria Victrix, die op verschillende punten der stad, onder directie van Joh. Brands verschillende liederen zongen. St. Louis, directeur Willy Kohier, gaf twee donateurs-concerten; Soli Deo Glo ria, dir. Jb. ter Hall, één uitvoering, waarop de declamator Arie Post, uit Scheveningen, zich deed höoren; het ge mengd koor Vocaal Alkmaar, met meis jes- en jongenskoor, dir. Nico Snel, ac- compagnateur Barten; Stem der Volks, dir. J. Harpman, die ook als violist op trad en o. m. met M. Kapper een sonate voor viool en piano van laatstgenoemde speelde, op welk concert Excelsior, de arbeiders-muziekvereeniging, meedeed; het dubbelmannenkwartet Apollo, dir. Jac. Jansen, concerteerde op verschillen de datums van bet jaar. Het mannen koor de Vereenigde zangers, dir. Jac. Jansen, vierde het 25-jarig bestaan met een concert, waarop zich deden booren behalve het koor, het dubbelmannen- kwartet Apollo, Alkmaarsch klein ge mengd koor, 'n klein orkest* gevormd door leden van Alcmaria Victrix, en mevr. MüllerEro, voor de klavierbege leiding. Ten voordeele van het Crisiscomité musiceerden mevr. Vaz Dias—Hissink (declamatie), mevr. Frederikse—Hoek stra (klavierbegeleiding), mevr. de Vries—Meeuwse (viool), mej. Offers (zang) en de heer Maschhaupt (violon cel). Uitvoeringen door kinderkoren wer den gegeven door Jonker's koorklassen en zijn jongenskoor. O.a. voerde men op de operette in één bedrijf Als de kinde ren slapen gaan, van M. A. Brandts— Buijs. Hulp daarbij verleenden mevr. Jonker—Jonker, Eli Prins, Timmer. Er werden twee avonden gegeven. Nico Snel's koorklassen kwamen met de operette de Heksenklok, tekst van Piet Raad, muziek van Snel, medewer king van mevr. Couvee. Joh. Kuiper had voor z'n zangklassen de operette Een dag Khalif, van Bruins- ma en Otto Ludwig gekozen. De kleine stem, dir. J. Harpman. Hans Drift, van Eli en Jakob Prins Met deze opvoering herdacht De kleine stem het vijfjarig bestaan. De operette-vereeniging Alcmaria, dir. J. O. Kramer, vertolkte Fraijchemont de Marskramer, tweemaal; de Alkmaarsche operettevereeniging Rolanda, tekst en muziek van den dirigent Jac. Jansen. Orkest of strijkkwartet met piano zorg den bij al deze operette-opvoeringen voor de instrumentale begeleiding. Bij Jan sen werkten nog mede: Jan Ifjn- no), Ina CorteZ (dans), het dubbelm nenkwartet Apollo, Aiirrnnar- Vereenigingen, niet tot de Alk sche behoorende, maar die toch concerteerden, waren: Oo„fr,nnrt. Gemengd dubbelkwartet Sa"fP£ or dir. H. J. Arisz, Christelijk ma"ne"£ p de Lofstem, dir. Paul Kok, van Broek op Langendijk, op een avond van deri B van koordirigenten afdeeling Ni land, alwaar Piet Versloot, voorzitte van dien Bond, een lezing hield, den Bond van Christelijke ZangVA «"n?nd gen in Nederland, kring boven het IJ, met 12 koren; leden van de Italiaansche opera (2 °Pera Honk ten) met afwisselend Parenti en v. d. Berg als accompagnateur; l Hirschensemle (twee opvoeringen,vv aai onder één van Das Dreimhdelhaus, me muziek van Schubert; de Band jos Bela; die van The Ramblers, 1 Uden Masman; Praagsch mannenko dir. Metod Dolezil. Tot de kamermuziekavonden moet er och één gerekend worden van Simon Zeegers (viool) en J. O. Kramer (pian Tot de kerkconcerten behooren: ae in wijding van het nieuwe orgel in de Niet - wj Gereformeerde kerk door Jan Zwart (het orgel gebouwd door de firma Pei alhier), de orgelbespeling door l eiae Asma, die door K. Pieket Weeserik, met medewerking van de gemengde koren Sursum Corda te Heiloo en Euphonia van hier, beide onder leiding van laatst genoemde organist; het korps Soli Deo Gloria, dir. Jb. ter Hall; de Chr. ge mengde zangvereeniging Asaf, dir. C. Dorland (o.a. Weihnachtsoratorium van H. F. Müller, met de solisten mevr. En gelman—Bollen (sopraan), Kees Smul- ders (tenor) en G. B. C. Vasbinder (bas), de begeleiding was in handen van J. G. van Engelen, en een strijkorkest de Ïïaarlemsche Madrigaal en Motetver- eeniging, dir. Sem Dresden, ten voor deele van het concertgebouw-orkest; al len in genoemde kerk. In de Groote kerk vonden behalve de reeks orgelbespelin gen van Jan Zwart, plaats: uitvoeringen van het mannenkoor Orpheus, dir. Nico Hoogerwerf, het eerste met de solisten Guus Max (alt), Leydesdorff (viool), van Langen (orgel). Het tweede was 'n acht- Octoberconcert, waarop o.m. onder lei ding van den componist Wilhelm Ret tich gezongen werd Alkmaars Bevrij ding, woorden van D. G. van Beek. So listen op dezen avond waren mej Guus Max, prof. Jozé Wülf (viool), begelei ding P. van Langen. In den muziektuin waren het meestal plaatselijke vereenigingen die er zich lieten hoorén, n.m. de muziekkorpsen Alcmaria Victrix, Excelsior, St. Louis, Soli Deo Gloria, St. Caecilia, een dooi de afd. Alkmaar van den bond voor Staatspensionneering gegeven concert van Excelsior, Vrijzinnig Hervormd Zangkoor (dir. C. Jonker) en dubbel mannenkwartet Zang en Vriendschap, aangeboden aan de afgevaardigden ter algemeerie vergadering van dien bond, en aan léden met hun huisgezin; Jon ker's koren alhier, en Schoorl's ge mengd koor met Zanglust, van Koedijk, ter herdenking van J's 12%-jarig jubilé als dirigent. Bij dit concert begeleidde Rens Gèus; Köhler's symphonieorkest, met populaire muziek; Zang en Vriend schap met Boris Lensky (viool) en Henk Henk Viskil (tenor) en de R. K. Zangver eeniging, dir. J. N. Al, met mej. Veenen- bos (alt) en Rie Vermeulen (piano) ten voordeele van de 30.000ste inwoner; Kui- per's zangklassen met dubbelmannen- kwartet Bel Canto, Jo Immink (alt) Dora Hoedjes (klavierbegeleiding). Het eenige ensemble van vreemden bodem was een koor uit Oosterbeek. Gaarne willen wij bij de jaarwisseling nog iets schrijven over ons tooneel, niet om een uitgebreid overzicht te geven van de gespeelde stukken, maar om en kele punten naar voren te brengen, die in verband met den algemeenen toe stand de aandacht trekken. Ondanks de crisis en malaise zijn er toch nog wel prettiger dingen om over te schrijven dan juist over tooneel, om dat deze kunstuiting wel het meest te lijden heeft gehad van alle slechte tijds omstandigheden. Het jaar 1934 is voor ons tooneel wel een heel somber jaar geweest. En daarom mag het tot ver wondering, maar ook tot bewondering stemmen voor hen, die steeds volhou den de tooneelkunst te dienen naar hun beste krachten, die nimmer versagen en niettegenstaande tegenslag op tegenslag volgt, maar weer steeds nieuwe stukken uitbrengen, in de hoop eindelijk eens een financieel succes te behalen. In de jaren van opkomst der film, filmlTl11 gt Wlllen volhouden, dat de film geen gioote concurrent was van het tooneel, maar o. is wel gebleken dat de strijd van het tooneel tegen de'film !n'?an, ZAaa.r is gevveest- De voor uitgang der filmtechniek bij de spre kende film heeft prachtige speel-, revue- en andere films gebracht, waar men tnna 1 PeJ6 priizen dan bij het tooneel iets goeds kon zien. to°neel is natuurlijk steeds zoe ken te geweest naar middelen oin het publiek, dat langzamerhand van het tooneel was vervreemd, weer tot die kunst tei ug te brengen. Men organiseer- e series van abonnementsvoorstellin gen, waardoor de liefhebbers tegen veel verminderde prijzen de beste stukken konden zien. Er kwam zelfs een orga- n«af 1 uP Bebied over 't heele land, „Het Schouwspel" geheeten, doch deze organisatie bleek in November plotse- ïng voor een fiasco te staan, waarvan diverse kleinere gezelschappen weer do dupe werden, omdat zij nu de gelden, die zij voor de voorstellingen bij „Het Schouwspel te geven, zouden ontvan gen, moesten derven. Toch lijkt ons een dergelijke organisatie op soliede basis en door prima administratieve en fi- nA^rieehTkrachten geleid, zeker reden van bestaan te hebben, en de tooneelis- ten zouden er ten zeerste mee gebaat Jin omdat zij bij de voorstellingen «nor de afdeelingsleden van zoo n orga nisatie te geven, zich niet het hoofd be hoefden te breken over de vraag of er wel belangstelling voor hun optreden Z°Ook is men speciaal in Amsterdam bezig een kring vrienden van het too neel te kweeken en speciaal ook de jon- „fire leden der samenleving aan zich te binden. En dit is o. i. ook zeer goed in gezien. De jongeren hebben te weinig iroed tooneel gezien. Als zij maar eerst met diverse prachtige opvoeringen van onze eerste gezelschappen In aanraking komen, dan zal het schoone der toon el- kunst wel tot hen spreken en zullen zij voor het tooneel, het levende tooneel, menige film verzuimen. De jongeren kriigen in Amsterdam reductie en re gisseur Defresno heeft iets nieuws inge voerd door met jeugdige tooneelliefheb- bers een soort van debatavond te hou den, waarbij de aanwezigen bezwaren tegen stukken en opvoering naar voren konden brengen en critiek konden uit oefenen. En de regisseur was steeds weer bereid op alles te antwoorden, cri- tiek te ontzenuwen enz. Moge dit alles voor het tooneel heilzame gevolgen heb- Wij zijn er van overtuigd, dat er ook nu voor goede stukken, sterk gespeeld, nog wel degelijk belangstelling is, en vete prima verzorgde uitvoeringen heb ben dit jaar het succes gevonden, dat zij zeker verdienden. Het Amsterdamsch Tooneel onder lei ding van v. Dalsum en Defresne heeft kranig gewerkt. Prachtige opvoeringen zijn er gegeven. Ondanks alles heeft men niet zijn toevlucht genomen tot goedkoopere successen, maar groot, sterk werk gebracht in prima bezetting onder sterke leiding. Wij noemen in dit verband slechts „De roman van John Loving", „Gele Koorts" en „Phaea". Het Centraal Tooneel kan eveneens zeer tevreden zijn over de behaalde groote successen met „Mannen in 'twit", „De lachende vrouw", „De ou weluitjes thuis", en de voorstellingen waren steeds zorgvuldig voorbereid en verschillende artisten behaalden groote persoonlijke successen, zooals Cees La- seur, Tilly Lus, Johan Remmelts en Ma- ry Dresselhuys. Cor Ruys in samenwerking met de Bree behaalde ook menig succes, en ze ker mag niet onvermeld blijven dat Cor Ruys als Mercadat is opgetreden, één der groote rollen van wijlen dr. Roy- aards. Het gezelschap Het Masker met Jan Musch, Else Mauhs, Ko Arnoldi, Ank v. d. Moer e. a. als voornaamste krachten, wist zich eveneens een blijvende plaats te verzekeren. Zeker mag vermeld wor den de opvoering in de maand Decem ber van „Het Adelaarsjong" met de glansrol van Else Mauhs. Opnieuw trok h,aqr spel aller aandacht, terwijl naast haar Jan Musch schitterde als Flam- beau. Het Nieuwe Schouwtooneel met Ko v. dijk en Ezerman als leiders behaalde vooral succes met de stukken van An- ton Coolen, en het nieuwe stuk van de zen auteur „De vier jaargetijden" was hier op de Tweede Kerstdag een succes. In den Haag en Rotterdam bleef het Rotterdamsch Hofstad Tooneel de eerste plaats innemen. Een reprise alhier van „Boefje" door dit gezelschap gegeven had een uitver kochte zaal, evenals opvoeringen van „De Rozenkrans" door het gezelschap van Pierre Mols. De abonnementsvoorstellingen, die hier in de Harmonie en in het Gulden Vlies worden gegeven, mogen zich in wel belangstelling verheugen, wat ze ker een verblijdend teeken is. Alkmaar heeft wat het bezoek der hier gegeven tooneelvoorstellingen betreft, heusch g en slecht voorbeeld gegeven. Van een jubileum bij het Hofstad T-oneel willen wij nog gaarne melding niaken, n.1. dat van Anton Roemer, den sympathieken en bescheiden acteur. Hij speelde een alleraardigste hoofdrol in „Het eeuwige kind" en werd in den Haag en Amsterdam hartelijk gehul digd. Het plotseling overlijden van den ac teur Hunsche ligt zeker nog versch in het geheugen. De bewondering van velen gaat ook nog uit naar het kranige ensemble van Mevr. de Boer—v. Rijk, de ruim 80-jari- ge actrice, die nog met een vitaliteit speelt, zooals men zelden ziet. En haar gezelschap heeft over belangstelling niet te klagen. In Holland en België werden vete successen behaald. Ook in Alk maar bleef men niet achter. De voorstel ling van „Tante Roosje" in het Gulden Vlies was een succes en de acteurs en actrices aan het gezelschap van Mevr. de Boer—v. Rijk verbonden kunnen ten minste den strijd om het bestaan vol houden. Het dilettanten-tooneel in onze stad blijft zich flink ontwikkelen. De Kon. Rederijkerskamer Bilderdljk, Alkmaarsch Tooneel, Ulvadero, P. werken ook dit seizoen weer Het T. O ernstig. De voorstellingen worden goed bezocht en elke vereeniging tracht voor uit te komen en de opvoeringen op hoo- ger peil te brengen, wat niet anders dan too te juichen is. T. O. P. sloot het jaar met do opvoering van een Hollandsch van de hand van de bekende Alk* uaarsche schrijver Tjeerd Adema. loge 1935 voor de zoo mooie tooneel- peelkunst, een kunst, die een volk niet missen kan, eenige lichtpunten brengen zoowel artistiek als financieel voor hen, 'e de kunst van Melpomene en Thalia -500 trouw blijven dienen. Algeheele ver- ru ,0ri.nfVIaar ma& "iet °P gehoopt wor- doch als er maar iets is ten goede gegeerd aan 'teind van 1935, zulten ve en met ons dit ten zeerste toejuichen. G.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 16