Builen onze grenzen. 't Was geen voorspoedig en gelukkig jaar. len Waarom dit te verbloemen? Het zoude zelfbedrog zijn; het zoude de blinddoek zijn, die angstvallig voor de oogen ge houden wordt Men ziet, dat wij den toestand niet rooskleurig beschouwen, dat wij gendeel somber gestemd zijn ten opzich te van het wereldgebeuren. Dat is waarachtig geen wonder, want wie ziet er nu een werkelijk lichtstraal tje? Wie kan de teekenen aanwijzen, die duiden op verbetering? Wij zijn er niet toe in staat en zee zeker zijn wij dat niet, nu wij onze gege vens over 1934 weer hebben verzame en dus alles, wat er gebeurd is, weer herinneren. En als wij dan denken aan bet nieuwe jaar 1935 en aan wat l»M bracht, dan voelen wij als 't ware, dat ei spoedig verandering moet komen, of En töch blijven wij hopen. Toch blij ven wij menschen, die weten, dat aan alles een einde komt, ook aan de meest wreede toestanden. Daarom nog künnen wij een overz]£?3 Keven, er van overtuigd zijnde, dat 193-1 misschien niet slechter zal zijn dan 1334 Koning Albert t om aan zijn geliefde bergsport eenige SLTSSW koning A'bert met v. Hindenburg t moest dienen, hij was uitgeleefd. Geen bepaalde ziekte maakte een einde aan zijn rijke leven, maar zijn krachten, wa ren op. Een menschenleven had hij voor Duitschland klaar gestaan, had hij stor men getrotseerd, had hij het land zien opgroeien tot een der machtigste staten der wereld, had hij het weer zien ineen storten tot een machtelooze staat Von Hindenburg bleef zijn land getrouw, ook toen de keizer vluchtte, ook, toen een nieuw regime, dat nooit het zijne kon zijn, begon te heerschen. En hij stel de zich zelfs in dienst van dat regime, omdat hij voor alles Duitscher was en alles zou doen, om het land van een on dergang te redden. Von Hindenburg ging heen op 8G-jari- gen leeftijd. En het Duitsche volk heeft hem als een groot vaderlander geëerd; het heeft hem begraven met nationale eer; het heeft hem een nationaal graf gegeven Met von Hindenburg ging een der be langrijkste Europeesche figuren heen; dat hebhen zelfs zijn vijanden erkend; di, heeft het geheele buitenland met een Poincaré t president, premier, minister, ja wat niet al is geweest, Poincaré die werkte voor zijn land onder de grootste moeilijkhe den, hij werd ten grave gesleept door een ziekte, die ongeneeslijk bleek. En weer was een der bekende figuren uit den wereldoorlog voor altijd heenge gaan Na koning Albert, von Hinden burg, na von Hindenburg, Poincaré Duitschland trok de aandacht. Alweer net als het vorige jaar heeft Duitschland ook in 1934 de meeste aandacht getrokken. Dat kwam natuurlijk, doordat het regime-Hitier voortging op den weg, welke de „Leider" had aangeu ezen. Adolf Hitier heeft geen ge makkelijk jaar gehad, maar dat hij nog steeds nummer één is en dat het nationaal-socialisme nog steeds niet verdrongen is, wijst op kracht. Het is alleen maar te betreuren, dat Hitier zijn machtspostie kon handha ven door middelen, die de vrij heid van den mensch al te zeer beknot hebben. Hitier heeft dit jaar getoond, dat hij niet aarzelt, om de rotte plekken uit zijn beweging weg te snijden en zelfs heeft, hij daarbij niet geschroomd, om zijn steunpilaren af te zetten, sterker nog, ze te laten verdwijnen uit het aardsche tra nendal. Wij bedoelen met dit laatste de z.g. paleis-revolutie 10 Juni van dit jaar. Ge heel onverwacht toch deden nationaal- socialisten een inval in het partijhuis te München en in andere gebouwen van het bolwerk der partij. En het onmiddel lijk gevolg van dezen inval was, dat we gens duistere oorzaken en wegens ze denmisdrijven (dat laatste werd open lijk verklaard) een aantal hooggeplaat ste nazi's, w. o. generaal von Schleicher, de leider der S. A.-mannen Röhm, en vele anderen, werden doodgeschoten Adolf Hitlèr. Tegelijkertijd werd de S. A. voor een maand met vacantie gestuurd. Het is de vraag en die is waarlijk niet ongegrond of Hitier een revolutie vreesde en dat hij daarom deze wel zeer harde maatregelen nam. Reeds hebben wij den dood van rijks president von Hindenburg gememo reerd, maar wat er na dien dood ge beurde is waard, nog even opgehaald te worden. De vraag was, wie thans rijkspresi dent van het Duitsche rijk zou worden, maar lang heeft men niet in het onze kere verkeerd. Hitier vereenigde het presidentschap met dat van den rijks kanselier en was nu officieel Duitsch- land's eerste burger geworden. Tegelij kertijd legde de Rijksweer den eed van trouw aan Hitier af, die van toen af met een gewijzigde grondwet regeerde en meer macht kreeg, dan een president of keizer ooit bezeten had Een handig heid van hem anders kunnen wij het niet noemen was nog de z.g. volks stemming, die geheel vrij was (zoo heet te het) en die tot resultaat had, dat 38 millioen Duitschers zich voor Hitier en 4 millioen zich tegen Hitier verklaarden. Cijfers, die te mooi zijn, om er aan te kunnen gelooven. Hitier heeft dit jaar ook een behoorlij ke nederlaag geleden. Dat was zijn be zoek aan Mussolini, waarvan hij zelf de grootst mogelijke successen verwachtte, doch dat eigenlijk op een déb&cle is uit- geloopen, al werd dat nooit zoo duidelijk gezegd. Dan mogen wij nog herinneren aan den strijd, die Hitier voerde tegen de Evangelische kerk in Duitschland en tenslotte aan de bekende Saar-kwestie, die weldra haar hoogtepunt bereikt zal hebben, als straks 13 Januari de volksstemming plaats vindt. Meer zullen wij over onze Oostelijke naburen niet schrijven. Financiëele schandalen. Frankrijk trok "van 't jaar natuurlijk weer de aandacht door de regeeringsvei- wisselingen, natuurlijk ook door den dood van Barthou en Poincaré, verder door haar buitenlandsche politiek, haar pogingen, om meer contact met Oosten rijk en den Balkan te krijgen, maar vooral door de financiëele schandalen. Het begon in begin Januari, toen de burgemeester van Bayonne gearresteerd werd wegens een financiëel schandaal en toen volgde daarop en in onmiddel lijk verband ermee de arrestatie van den grootsten zwendelaar, Stavisky, die even later zelfmoord pleegde. Alle finesses nog eens weer op te ha len is niet mogelijk, maar wij herinne ren slechts aan het aftreden van Dala- mier als minister van koloniën, ook al in verband met dit schandaal, en aan den geheimzinnigen moord op Prince. Tenslotte werd een oud-eerste minister, Marsal, gearresteerd en werd de Parij- sche politieprefect Chiappe ontslagen. En nauwelijks was Frankrijk eenigs- zins bekomen van dit schandaal, of een tweede Bayonne-affaire volgde: millioe- nen francs waren verduisterd door ver- valsching van postchèques. 'tWas nog niet genoeg, want een derde financiëel schandaal leverde den Franschen Staat 'n strop op van een 120 millioen francs! Uit dit relaas blijkt wel duidelijk, hoe luchtig men in Frankrijk heeft geleefd en het geval wordt nog bedenkelijker, wanneer men zich herinnert, hoe vele hooge autoriteiten, tot zelfs ministers, verre van vrijuit gingen bij deze schan dalen. Nog tragischer was de dood van den Oostenrijkschen bondskanselier Doll fuss. Deze kleine, maar buitengewoon schrandere politicus had zijn land een krachtige regeering gegeven en redde het wellicht eenige keeren van den on dergang. Maar hij had hoe kon het anders vele vijanden die niet schroomden hem aan te vallen met alle middelen, waarover zij beschikten. Reeds had Dollfuss een moordaanslag op zijn persoon zien mislukken, maar een omwentelingspoging werd hem noodlottig. Dolfuss f De nazi's in Oostenrijk hadden van Dollfuss te veel last en werden doorhem te veel gehinderd in hun plannen Toen, in Juli, meenden zij, dat de tijd gekomen was, om het huidige regime omver te werpen. Hun putsch was goed in elkaar gezet en heel plotseling stond Weenen, stond Oostenrijk tegenover een vijand, die macht en geweld gebruikte. Het ge bouw van de bondskanselarij werd be zet en veroverd, de radio-omroep viel in handen der rebellen enonder de doo- den was Dollfuss, de man, die Oosten rijk wilde redden, die voor alles vader lander was. Dollfuss, de eenvoudige man met zijn edel hart, kreeg een nationale begrafe nis. Hij werd als een held geëerd en het volk heeft hem wellicht geen grootere eer kunnen bewijzen dan het verhinde ren, dat de nazi's de macht in handen kregen Koning Alexander f Frankrijk, waar hij politieke onderhan delingen zou voeren met minister Bar thou, den Franschen minister van bui tenlandsche zaken. En ziet, nauwelijks was koning Alex ander te Marseille aan wal gestapt en begroet door zijn vriend Barthou, of er klonken revolverschoten Een moment later werd de wereld opgeschrikt; ko ning Alexander en minister Barthou waren het slachtoffer geworden van een al te goed geslaagden revolveraanslag De dader, de Kroaat Kalemen, werd door het publiek gevat en voordat de politie het kon verhinderen, gelyncht. Er zijn na dezen moord harde woorden gevallen over den Franschen bewakings dienst, die hoewel gewaarschuwd niet voor zijn taak berekend was. En dus was het onmiddellijk gevolg van de zen moord de ontslagaanvrage van den Franschen minister van justitie. Van meer beteekenis had echter de politieke achtergrond kunnen zijn, want bij de talrijke arrestaties, die op den moord volgden en bij de uitgebreide on derzoekingen en verhooren bleek, dat de Kroaat Kalemen behoorde tot een orga nisatie, die gesteund werd door Hon garen. Wij kunnen deze rubriek besluiten met den dood van Poincaré, slechts en kele dagen na den moord te Marseille. Poincaré, die tientallen jaren zijn land gediend had, die een der grootste figu ren, vari z.tin land was in deze eeuw, die Te Wijk aan Zee is in den ouder dom van 53 jaar overleden dr. G. P. Brouwer, oud-directeur der suiker- school te Soerabaja en oud-leeraar scheikunde H. B. S. 15 Maart. G. H. Koopman, directeur van de N. V. Amsterdamsche Groote Schouwburg. 17 Maart. B. G. N. Beltman, architect van fabrieksgebouwen te Enschedé 19 Maart. Prof. mr. A. J. Blok te Lei den. Te Hoevelaken bij Amersfoort is overleden mr. J. Dumon, oud-griffier bij het kantongerecht te Medemblik. 3 April. Ed. Hogewind, gepens. luite nant-kolonel der genie van het O.-I leger te Amersfoort. 6 April. E. ten Cate, oudste firmant van de katoenspinnerij en weverij der firma H. ten Cate Hzn. Co. 8 April. Engel Tol, één der oudste en meest bekende vischhandelaren te IJmuiden. 9 April. Prof. dr. L. E. Goester, hoog leeraar in de pharmacographie en gale- nische pharmacie en receptuur aan de rijksuniversiteit te Leiden. Dr. C. Alers te Nijmegen, gep. offi cier van gezondheid eerste klasse der marine, van 1896 tot 1908 chef van het marine-hospitaal te Den Helder. 12 April. Kolonel P. W. van der Molen te Zeist. 20 April. A. Hogervorst, generaal-ma- joor b. d. te Velp. Te 's-Gravenhage is overleden de vroegere garnizoenscommandant te Amsterdam, overste H. C. Rouffaer. 23 April. Simon de Wit te Zaandam. 28 April. L. F. Bensdorp te Leeuwar den, een der oprichters van de cacaofa brieken Bensdorp en Co. te Amsterdam en Bussum. I Mei. Te Brugge (België) overleden C. L. Stennekes, gep. luit.-kol.-tit. Ind. leger. 3 Mei. De beeldhouwer S. Miedema te Rotterdam. II Mei. Ir. H. van Oordt, te Den Haag, oud-hoofd-ingenieur van den rijkswa terstaat. A. Th. Lucassen, gep. luit-kolonel, te Den Haag. 22 Mei. De musicus Sam Vlessing te IJmuiden. 1 Juni. W. C. G. H. van Mourik Broekman, oud-dir. H. B. S. te Haar lem. De musicus Antoon Averkamp te Bussum. 14 Juni. N. L. Holwerda, oud-dir. van gezondheid Ned.-Ind. leger, te Den Haag. L. C. van Kuyk te Den Haag, gep. gen.-majoor der artillerie. 26 Juni. De als „Marijke" in vrijz.- dem. kringen bekende mej. C. S. Groot te Rijswijk overleden. 4 Juli. Ir. C. A. Spaan, voorzitter Ned. Kegelbond. 8 Juli. Gep. luit.-kol. J. A. F. Fröeling te Maastricht. 10 Juli. Jhr. mr. van Lennep, oud- Gedge£fntefter V8£ Heemstede, oud-lid 19 n van Noordholland. fD»a,a„rrleden in p°mmcren Architect Jan Stuyt te Den Haag. xo Juli. De motorrenner A. v d Fluym op een wedstrijd in België om het leven gekomen. 8 18 Juli is te Hengelo op 69-jarieen leeftijd overleden dr. ir. C. F Stork di reeteur der Machinefabriek Gebr. Stork Co. (broeder van den op 12 Juli over leden Stork). 27 Juli- In den ouderdom van 77 jaar is te s-Gravenhage overleden de heer G. C. baron van Asbeck, oud-voorzitter van de Algemeene Rekenkamer. 9 Aug. Mr. A. Tak overleden, procu reur-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden en van 1900 tot 1902 subst - officier van justitie bij de Alkmaarsche rechtbank. 11 Aug. De groote bouwmeester dr. H. P. Berlage te Den Haag overleden. 15 Aug. De tooneelspeler Carel Kühn te Amsterdam. 24 Aug. Gep. gen.-majoor inf. Th. E. L. de Clercq te Den Haag. 25 Aug. P. DobbelmaiKi te Nijmegen, oud-lid Eerste Kamer. 29 Aug. Te Nijmegen is overleden, 67 jaar oud, de heer J. H. Albrecht, gepens. luitenant-kolonel. I Sept. J. H. A. Schaper te Voorburg, lid Tweede Kamer. 15 Sept. is te Amsterdam op 88-jari- gen leeftijd overleden de tooneelspeel- ster Wilhelmina Kley. 27 Sept. S. J. Droogleever te Nijme gen, gep. luit.-kolonel der artillerie. 5 Oct. R. G. Crevecoeur, organist en koordirigent te Enkhuizen. 7 Oct. De kunstschilder Isaac Israëls. 12 Oct. Jhr. mr. Stoop, te Den Haag, secretaris van het kabinet der koningin. 24 Oct. H. Dijkstra, gep. luit.-kol. te Den Haag. 30 Oct. D. F. W. van Rees, de Nederl. vice-voorz. van de mandatencommissie van den Volkenbond, te Montreux over leden. 15 Nov. A. C. R. Dreesmann, bekend zakenman en philantroop te Bussum. 17 Nov. Opperrabbijn A. S. Onderwij zer te Amsterdam. 6 Dec. Gep. luit.-gen. H. F. W. Becking, te Den Haag. 9 Dec. De acteur Willem Hunsche te Amsterdam. 10 Dec. F. A. Smit Kleine, oud-dir. P. E. N. II Dec. Arnold Spoel, muziekpaeda- goog te Den Haag. 17 Dec. P. M. L. de Bruyn Prince te Voorburg, oud-vice-president van den Raad van Ned.-Indië. 19 Dec. Jhr. J. J. Boreel, gep. luit.-kolo nel te Den Haag. 23 Dec. Jhr. G. Witsen Elias te Den Haag, oud-kapt. ter zee, oud-secr. van wijlen de koningin-moeder. 24 Dec. Prof. dr. ir. N. L. Söhngen te Wageningen. terug kwam, werd zijn adjudant onge rust, waarschuwde de autoriteiten ter plaatse en In den nacht vond men het lijk van den verongelukten vorst. Hij was van een rotspunt gevallen in den afgrond en stierf eenzaam en verlaten temidden van zijn rotsen. Groot en innig was de rouw van het Belgische volk, dat zijn geliefden ko ning betreurde, den koning, die als de redder van het land werd beschouwd, die alles gegeven had, om zijn land te redden, toen het in den wereldoorlog werd meegesleept. De jonge kroonprins Leopold volgde zijn vader op, verwierf dra zijn groote populariteit en heeft tot nu toe de voet stappen van den overleden vorst ge drukt groote oprechtheid gewenscht te erken nen. o October kwam en deze maand zou de wereld in een geweldige siddering bren gen. Deze maand zou plotseling weer herinneringen aan 1914 wakker roepen, deze maand zou dagen van groote poli tieke spanning brengen. Koning Alexander van Zuid-Slavië vertrok uit zijn land per kruiser naar Nauwelijks was de wereld eenigszins bekomen van dezen moord op Dollfuss, of von Hindenburg verwisselde het tijdelijke met het eeuwige. De grijze, 86-jarige staatsman en eere burger van Duitschland, de man, die reeds in 1870 en 1871 vocht voor zijn va derland, de man, die in 1914 opnieuw zich beschikbaar stelde voor een der hoogste militaire functies, de man, die in 1918 Duitschland van een zekeren on dergang redde, de man, die zelfs daarna nog geen rust kreeg en als r resident van de Duitsche republiek zijn land Minister Barthou f Er zijn scherpe nota's gewisseld tus- schen Zuid-Slavië en Hongarije, soms leek het, of het onweer onheilspellend naderbij kwam, maar gelukkig bleef Europa gespaard voor een tweeden we reldoorlog. Thans zijn de gemoederen weer tot rust gekomen en wij kunnen slechts ho pen, dat de vreeselijke dood van koning Alexander ook na 1934 geen grootere po litieke gevolgen zal hebben o Met een zekeren schroom zet ten wij ons neer, om het traditi- oneele jaaroverzicht te schrijven over wat er buiten onze grenzen gebeurde. Met een zekeren schroom en zeer zeker met een bepaalden weerzin, omdat wij ons afvra gen, of het wel goed is, om alles nog eens weer op te diepen, wat wellicht vergeten is, wat ten minste thans zijn scherpte heeft verloren. Want het jaar 1934 is niet goed geweest. Dat valt helaas niet te ontkennen. Het is zelfs in zeer vele opzichten een slecht jaar geweest, een jaar met heel weinig lichtpunten. Waar zou den wij deze wel moeten zoeken! De algemeene toestand is eer verslechterd dan verbeterd. De politieke toestand is wij zou den willen zeggen: verscherpt. De wereld is ontredderd. Met kunst- en vliegwerk wordt alles nog bijeen gehouden, maar het is, of wij op een vulkaan leven, of wij elk oogenblik het kaar tenhuis kunnen zien ineen val- was, juist, omdat 1934 zoo abnormaal was als geen jaar tevoren'sinds de vrede van Versailles. o Na deze sombere inleiding beginnen wij dan met ons overzicht, dat vanzelf sprekend niet volledig is. Wij doen slechts een greep uit de talrijke gege vens, die ons ten dienste staan. En dan beginnen wij met iets, dat dit jaar wel zeer de aandacht trok, en wei met den dood van regeeringspersonen. De geheele wereld werd op een Fe- bruari-Zondag van dit jaar opgeschrikt door den plotselingen dood van k o- ning Albert van België. Deze populaire vorst was op een Zaterdag middag naar de Ardennen getrokken,

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 19