DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De beteekenis van de Saarstemming. ^Buitenland Oudejaarsavond. Nu alles gereed is voor den „strijd". Opruiming bij H. Bulthuis, BRANDSPIRITUS No. 307 Maandag 31 December 1934 136e Jaargang Bageliiksch ANGSTIGE SPANNING. VRIJDAG 4 JANUARI aanvang der Spotkoopjes. Prima waar. Wat vandaag de aandacht trekt,.. L\J /o verlaagd LKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0 25. rfroote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven Iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat utt zes bladen. Directeur: C. KRAK. Hooidredacteur: Tj. N. ADEMA, Tik-tak, zegt de klok en wij luisteren er niet naar. Wij hebben nauwelijks den tijd naar die klok te kijken, wij hebben het zoo druk ihet onze zaken en onze genoe gens, dat wij in het dagelijksch leven al leen op die klok maar een vluchtigen blik werpen als wij het juiste tijdsmo ment moeten kennen. In den jacht van het dagelijksch leven is er geen tijd naar de klok te luisteren. Dat doen wij alleen op den Oudejaars avond, dan luisteren wij en dan beseffen wij plotseling, dat die klok het verloo- pen van ons leven aangeeft. Tik-tak, zegt de klok en iedere tik is een seconde, die wij niet tellen, maar die zich ongemerkt rijen tot minuten, tot uren, dagen en jaren en vóór wij het beseffen is het oogenblik aangebroken, dat onze levenstaak volbracht moet zijn. Op den Oudejaarsavond slaan wij een terugblik op den levensweg, dien achter ons ligt en beseffen, dat de tijd welke ons gegeven was om iets goeds te doen weer met een'jaar is verminderd. Hebben wij in dat jaar niet alleen aan ons zelf gedacht, maar ook getracht an deren ten zegen te zijn? Hebben wij den zieke getroost, den arme gegeven, heb ben wij hen, die door het ruwe leven onder den voet waren geloopen, de hel pende hand toegestoken? Of hebben wij, in niets ontziend egoïsme, alleen voor ons zelf gezorgd, hebben wij ons met de ellebogen"*- een weg gebaand en zijn wij over de licha men van anderen naar boven geklom men om voor ons zelf de rijpste vruch ten van het leven te bemachtigen? Het zijn vragen, welke wij op den Oudejaarsavond moeten beantwoorden. Tik-tak, zegt de klok en daar gaan ze heen, de seconden van ons leven, schijn baar nietige tijdsdeeltjes, maar ten slotte de kralen van het snoer van den tijd, dat ons leven omspant. Wij rekenen die seconden niet en juist daarom zien wij zoo vaak met schrik hoever de tijd alweer verstreken is, hoeveel van ons korte leven er al weer is verloopen. Er is in het heelal een wereld van het oneindig groote, er is daartegenover in een waterdroppel een wereld van het oneindig kleine, maar voor den mensch is dat ten slotte van geen beteekenis, omdat hij in de schepping slechts de taak heeft te vervullen waarvoor hij ge boren is en in stand wordt gehouden. Wij worden geboren en sterven in ein- delooze opeenvolging, wij mogen ons technisch steeds meer ontwikkelen en ons beroemen over wat menschenhan- den tot stand brachten, maar er is slechts een enkele aardbeving noodig om dat alles voor goed ten onder te doen gaan. Het is niet het werk van menschen- handen, dat in de machtige schepping van eenige beteekenis is, wij gevoelen, diep in ons met groote zekerheid dat wij ons meer naar onze harten dan naar onze handen moeten richten. Er is een licht over de wereld gegaan toen Jezus den mensch op zijn ware be stemming heeft gewezen. Niet de mach tige man, die zich verrijkt had, niet de sterke, die zich over de lichamen van anderen naar voren had gediongen, was de aan God meest welgevallige, maar de mensch, die dagelijks om zich heen zag en zichzelf op den achtergrond stel de om anderen te kunnen helpen. Wanneer dat goed tot ons doordring krijgt de schepping een geheel andere beteekenis, dan zien wij niet allereerst meer onze technische prestaties, maar dan zien wij alles wat geschapen is als een levend geheel, dat in verloop van tijd van steeds edeler gehalte wordt. Dan zien wij den mensch als een schakel in den eindeloozen keten er geslachten, waarvan elk volgende \v eer innerlijk volmaakter is en iets dichtei bij het doel van aller leven is gekomen. Als wij achter ons zien kunnen wij constateeren hoe uiterst langzaam, naar onze tijdsbegrippen, die evolutie tot stand komt. Het is zoo moeilijk om te constateeren dat wij beter zijn dan onze voorouders, maar wij moeten toch toe geven, dat wij nu in een wereld leven waarin veel meer geofferd wordt aan hen, die zonder onze hulp ten gronde zouden gaan. Er is daarnaast nog zooveel egoïsme, het zal millioenen jaren kunnen duren voordat ook daarin verandering komt, maar in het heelal is tijd van geen be teekenis. Wij gaan allen het nieuwe jaar in met de beste voornemens. Wij willen in het jaar dat komt een beter mensch zijn dan wij geweest zijn. Wij luisteren op den Oudejaarsavond naar een inner lijke stem het eenige compas, dat wij in ons leven hebben meegekregen en wij nemen ons voor meer volgens Chris tus' leer te leven dan wij tot dusver ge daan hebben. Bedenkt dan, dat niemand weet wan neer de draad van zijn leven zal worden afgesneden, bedenkt, dat de tijd, die ons nog rest om goed te maken wat wij mis deden misschien heel kort is, dat elke tik-tak van de klok een tijdsdeeltje is, dat de gelegenheid om het goede te kun nen doen weer met een seconde ver kleind heeft. Als wij dat overdacht hebben, zullen de klokkeslagen van den Oudejaars avond ons niet weemoedig stemmen, maar zullen wij ons gelukkig voelen, door de zekerheid, dat de beteekenis van dezen avond tot ons is doorgedrongen en dat de goede voornemens, welke in ons hart ontkiemd zijn, ons een schrede dichter tot het doel van ons leven ge bracht hebben. De voorbereidingen voor het plebisciet in het Saargebied, dat ojp 13 Janurai 1935 zal" worden gehouden, zijn thans zoo goed als ten einde. De ongeveer 50.000 stemgerechtigden hebben dezer dagen hun stembiljetten ontvangen. De door den Volkenbond voor de handhaving van de orde en rust naar het Saargebied gedirigeerde Engelsche, Italiaanschen, Neder- landsche en Zweden troepen, zijn aangekomen en hebben hun kwartieren betrokken. Ook de verkiezingspropaganda is tot op zeker punt geëindigd. Van 23 December j.1. af mochten geen vlaggen meer worden uitgestoken, ten einde eventueele provocatie van welke zijde dan ook bij voorbaat te voorkomen. De stemming op 13 Januari is de laatste groote etappe van de politieke ontwikkeling van het verdrag van Versailles. De volks stemmingen in Qppersilezië, Sleeswijk en Oost Pruisen zijn in 1920 betrekkelijk spoe dig na de tot stand koming van het Vredes verdrag gehouden en hebben geleid tot de territoriale grensbepaling in deze gebieden. Dat in het Saargebied gedurende 15 jaren de toestand van een Volkenbondsbestuur werd gehandhaafd, is het gevolg van de omstandigheid, dat de tegenstellingen, wel ke indertijd te Parijs tusschen Clemenceau, Wilson en Lloyd George zijn naar voren ge komen, op deze wijze door een compromis konden worden overbrugd. Krachtens dit compromis werd het Saargebied als aan steenkolen rijk gebied voor den duur van 15 jaren onder het bestuur van den Volken bond gesteld, ten einde uit de staats tot dan toe Pruisische mijnen van het Saar gebied onder leiding van een Fransche mijn- directie voor Frankrijk te verliezen te com- penseeren, welke dit land heeft geleden door de verwoestingen, welke tijdens de oorlog in de mijnen van Noord-Frankrijk waren aan gericht. In de afgeloopen eeuwen was het gebied twee malen, slechts tijdelijk, bij Frankrijk gevoegd, n.1. van 16801690 (1697) ten gevolge van de z.g. réunie onder Lodewijk XIV en van 17921815 tijdens de Fran sche revolutionnaire oorlogen De districten en hun bevolking. Het Saargebied is 1.912 vierk. K.M. groot, waarvan 1.486 vierk. K.M. vallen onder de Pruisische dictricten Saarbruecken- stad en land-, Saarlouis, Oottweiler ge deelten der districten St. Wendel en Merzig Tot de Beyersche districten St. Ingbert en Homburg de overige 426 vierk K.M. De grootste stad van het gebied, Saar- bruecken, telt 129.000 inwoners. De andere steden van het gebied zijn Neunkirchen, Saarlouis, Sulzbach, Saarburg en Merzig. In het geheel werden in 1931 bij een volks telling 805.000 inwoners geteld. De industrieele bedrijvigheid. Het Saargebied is een hoog-intwikkeld centrum van industrieele activiteit. Behalve de steenkolenwinning zijn het vooral de ijzermijnen, de ijzer- en glasindustrie welke hun stempel op het geheele gebied hebben gedrukt. In het gebied bevinden zich 30 ko lenmijnen met 166 schachten en verder tot mijnen behoorende installaties. Indertijd waren bij het Pruisische mijnbeheer 60.000 zou nu en dan zelfs 70.000 arbeiders in dienst. Thans zijn er nog 45.000 mijn werkers, die door de Fransche mijndirectie worden geëmployeerd. In 1929 bedroeg de kolenproductie in het Saargebied nog 13.6 millioen ton, in 1932 nog 10.4 millioen ton, voor ruwijzer waren de cijfers resip. 2.1 en 1.3 millioen ton, voor ruwstaal 2.2 en 1.5 millioen ton. De bedrijvigheid in het Saargebied, dat een bevolking telt van slechts 1.3% van die van het Duitsche Rijk, komt voor zoover het de ruwe ijzerindustrie betreft overeen met 25.5% van die van Duitschland. Ten aan zien van de kolenindustrie bedraagt het per centage 9.1. De kwesties waarom het gaat. De kwesties, waarover de stemgerechtig den op 13 Januari a.s. zullen moeten beslis sen, kunnen theoretisch in drie rubrieken worden geclasseerd: 1. Aansluiting bij Frankrijk; 2. status quo, d. i. behoud van den tegenwoordig en toe stand van Volkenbondsbestuur en 3. aan sluiting bij Duitschland. Wat de eerste mogelijkheid aangaat, deze is vrijwel uit te schakelen, daar zelfs de tegen standiers van Duitschland in het stemgebied geen opmerkelijke propaganda hebben ge voerd. Op zijn best kunnen eenige honderden in het Saargebied wonende Franschen, die in dienst zijn van de mijndirectie e.d. hun stem aan deze mogelijkheid geven. Het behoud van den status quo zou althans volgens de van Duitsche zijde aange voerde argumentatie Frankrijk een per manenten invloed verleenen op de regeerings- commissie in het Saargebied. Frankrijk zou in het bezit van de Saar- mijnen blijven, voorts zou het Saargebied tot heir Fransche douanegebied blijven be floeren. terwijl er Fransche valuta in omloop zou blijven. Voor de derde eventualiteit, welke hoogst waarschijnlijk werkelijkheid zal worden: de wederinliiving van het Saargebied bij het Duitsche rijk, zijn door de te Rome gevoerde onderhandelingen van de Saarcommissie van den Volkenbond met de vertegenwoordigers der Fransche en der Duitsche regeering reeds de practische voorwaarden geschapen. Er bestaan overeenkomsten voor den bij het Verdrag van Versailles voorgeschreven terugkoop van de Saarmijnen door het Duit sche rijk, voor den overgang van de Fran sche naar de Duitsche valuta, voor den althans tijdelijke beperkte bescherming van de tegenwoordige voorvechters van den status quo etc. Men kan derhalve veronder stellen, dat in het bijzonder nu de buiten- landsche politietroepen in het gebied zijn aangekomen de overgang van het Saar gebied naar het Duitsche rijk zonder wrij ving zal kunnen worden voltrokken en dat op deze wijze een gevaarlijk geschilpunt tus schen Frankrijk en Duitschland voor immer uit de wereld is. De regeeringspresidenten. In de 15 jaren Volkenbondsbestuur heeft het Saargebied 4 presidenter gehad: de Fran schen Rault van Februari 1920—1926; de Canadees Stephens en de Engelscher. Sir Ernest Nilton en Knox. De heer Knox is president van de regeeringscommissie voor het Saargebied sedert 1 April 1932. Tot de overige leden der regeeringscommissie, die daarin in deze 15 jaren zitting hebben ge had, behoorden Belgen, Denen, Joego- Slaven, Finnen, Tsjechen en Nederlanders. Het Saarlandsche lid dei commissie is de heer Cossmann, die sedert 1923 deze functie bekleedt. Zijn voorganger was dr. Nector. Reeds in Mei 1923 werden in het Saarge bied de Fransche franken het eenige betaal middel In 1925 werd 'iet Saargebied Fransch douanegebied. De eenige parlementaire vertegenwoordi ging in het Saargebied berust bij den Land raad. Deze heeft slechts een adviseerend. doch geen legislatief recht Vergelijking van den landraad van thans, welke op 13 Maart 1932 werd gekozen, daar op 1 Maart 1934 het Duitsche Front is gevormd, dat alle voor terugkeer bij Duitschland propageerende be woners telt, d- i. met uitzondering van sociaal-democraten en communisten. De stemming is tot in alle bijzonderheden geregeld. Er zijn 83 stemdistricten, tezamen bestaande uit 860 lokalen. In ieder lokaal zullen ongeveer 650 stemgerechtigden hun stem uitbrengen. De voorzitter van ieder bureau is een buitenlander. Er zijn daartoe 960 vertegenwoordigers van neutrale landen, doch in hoofdzaak Zwitsers en Nederlanders benoemd. Na de stemming zullen de bussen worden verzegeld en onder controle worden overgebracht naar Saarbrucken Militairen zullen de bussentransporten escorteeren langs wegen die hel verlicht zullen zijn. De „urnen" zullen worden ver zameld in de Wartburg, welke den geheelen nacht krachtig zal worden bewaakt. Op 14 J[anuari om acht uur zal de telling der stembiljetten beginnen door 50 a 60 groepen, bestaande uit drie vertegenwoor digers van neutraie landen, onder toezicht van de plebiscietcommissie, zoomede in aan wezigheid van Fransche en Duitsche gedele geerden. De telling der stemmen. De internationale pers zal niet in de zaal worden toegelaten, doch de vertegenwoordi gers der buitenlandsche bladen zulien op de gaanderijen de telling mogen gadeslaan. Niemand zal de zaal mogen verlaten, ten einde te voorkomen, dat mededeelingen be treffende den uitslag te vroeg bekend zouden kunnen worden gemaakt. Men wil door de centrale telling voorkomen, dat op eenig dis trict later pressie zal kunnen worden uitge oefend. Waarschijnlijk zullen voorloopig geen ge detailleerde uitslagen der districten worden bekend gemaakt. Zoodra de einduitslag be kend zal zijn, zal deze eerst telefonisch naar Genève worden doorgegeven waarna tegelij kertijd te Genève en de Saarbrucken de uit slag met de gedetailleerde uitslagen zullen wc "'en gepubliceerd. Men verwacht de geheele telling in min der dan 24 uur te kunnen verrichten, zoodat op 15 Januari bij het aanbreken van den dag het resultaat van het plebisciet bekend zal kunnen word:n gemaakt. Aan de stemming kunnen deelnemen: Alle personen, die op den dag van de stemming, dus op 13 Januari a.s. het 20ste De beteekenis van de Saarstem ming. (Dag. Overzicht). Communistisch complot in Ame rika. (Buitenland). Flandin over het jaar 1934. (Bui tenland). Boosaardige griep te Chicago. (Buitenland). Laffe roofoverval in Limburgsch gehucht. (Binnenland). Familiedrama te Eist. (Binnen land). Autobus bij Charbin door 't ijs ge zakt; 14 personen verdronken. (Bui tenland). Plunderende troepen naderen Pe king. (Buitenland). Doodvonnis tegen Nikolajef c.s. (Buitenland). Pakhuisbrand te Amsterdam. (Binnenland). Beroovingsgeval te Amsterdam ogehelderd? (Binnenland). Auto-ongeluk te Halfweg. (Bin nenland). Schilder de Groot uit Blaricum overleden. (Binnenland). De „Uiver"-TX>st; 60 K G. onlees baar. (Luchtvaart). Met de „Marnix" naar de kust van zon en palmen. (Artikelen). De rechtbank te Den Bosch ver oordeelde de Bie van de moord te Oss tot 15 jaar gevangenisstraf. (Rechtszaken). (Zie verder eventueel laatste berichten.) De prijs van is kort geleden O A SPIRITUSVERKOOPKANT. „BERGEN OP ZOOM - DELFT" levensjaar hebben volbracht en bovendien zij, die op den dag der onderteekening van het verdrag van Versailles, dus op 28 Juni 1919, in het Saargebied hebben gewoond. Van de 540.000 stemgerechtigden, wonen ongeveer 48.500 in Duitschland, d.w.z. deze personen zijn na 1919 naar Duitschland verhuisd, doch thans moeten zij zich naar het Saargebied begeven, om zich daar van hun stemplicht te kwijten. Het vervoer van deze in Duitschland wonende Saarlanders, zoomede het verstrekken van hun logies in het Saargebied, is nauwkeurig geregeld 57 extratreinen uit alle deelen van het Duitsche rijk, zullen worden ingelegd met bestemming Saargebied. Voorts komen uit alle deelen der wereld Saarlanders, het grootste contin gent 900 uit Noord-Amerika en Cana da. Tal van stemgerechtigden zijn reeds in het Saargebied aangekomen. De stemgerechtigden moeten hun stem uit brengen in het district, waar zij op 28 Juni 1919 hebben gewoond. Bij deze stemming zijn ongeveer 120.000 in het Saargebied wo nende Duitschers betrokken. De directie der Saarspocrwegen heeft voor de stemming een aanzienlijk aantal autobussen ter beschikking gesteld. GEARRESTEERD WEGENS BELEE- DIGING VAN HITLER. Arrestante verklaarde, dat Hitier een Jood is. Miss Elsa Sittell, een jonge Amerikaan- sche, is te Waldmohr in arrest gesteld onder beschuldiging Reichsfuhrer Adolf Hitier te hebben beleed igd door te kennen te geven, dat deze van Joodsche afstamming zou zijn. Pogingen van consulaire ambtenaren der Vereenigde Staten en van een vriend van Elsa te Parijs, om haar in vrijheidstelling te be werken, bleven vergeefsch. Thans zal worden uitgemaakt of de Ame- rikaansche in de gevangenis zal blijven of op haar eerewoord in vrijheid zal worden ge steld hangende een tegen haar aanhangig te maken vervolging wegens laster. Het meisje is van Duitsche afkomst, doch door natura lisatie Amerikaansche. Zij was op weg naar haar ouders, die in Duitschland wonen. COMPLOT ONTDEKT TE TOKIO. Gericht tegen vier vooraan staande personen. De politie van Tokio heeft een samenzwe ring ontdekt. Zeven personen zijn gearres teerd. Zij worden er van beschuldigd een complot te hebben gesmeed tegen het leven van vier vooraanstaande personen. Als slachtoffers zouden moeten vallen: prins Kommitsji Saionjy, graaf Makino, baron Iwasaki en Koreïciyo Takahosji. GRIEPEPIDEMIE TE CHICAGO. Een griepepidemie te Chicago, welke de kwaadaardigste is van de laatste jaren, heeft 27 personen het leven gekost binnen twee dagen tijds. De autoriteiten hebben stren ge voorzorgsmaatregelen genomen, ten einde een verdere uitbreiding te gen te gaan. ROOSEVELT HEEFT NIEUWE PLANNEN. President Roosevelt heeft een boodschap aan het 74ste Congres, dat op 3 Januari bij eenkomt in studie. Hij zal zijn voorstellen persoonlijk indienen in een vereenigde ver gadering van Huis van Afgevaardigden en Senaat, welke den dag na de opening zal bij eenkomen. Men is algemeen van meening, dat hij rapport zal uitbrengen over de resultaten van de herstelactie, een uiteenzetting zal ge ven van een politiek van sociale veiligheid, terwijl het mogelijk is, dat de president zal toegeven, dat de regeering de begrooting per 1 Juli niet sluitend z'al kunnen maken.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1