VERLANGT WAARDE VOOR UW GELD! Rechtszaken Do arbeiders en het woningvraagstuk. Kantongerecht te Alkmaar. en verbeter U met Tuxedo. Zie toe, dat U In 1935 voor Uw 15 Cts. meer sigaretten-kwa liteit en waarde krijgt dan uw sigaretten van 1934 U gaven. Laat 1935 een genotvoller en beter jaar voor U zijn met een fijnere sigaret. Kort en goed: Binnenland. Geen particuliere exploitatie ten koste van de arbeiders. Onderhoud met den heer F. v. d, Waile, alleen in Holland zou kosten en wij vinden elkaar later in den middag bij Leo Faust het Hollan.dsclie centrum, waar aan alle tafe'ltjes onze moedertaal wordt gesproken. Wij genieten tot laat in den nacht op Mont Martre van een cabaret waarin door danse ressen, prachtige door kleurlichten besctónen groepen gevormd worden en wij dwalen den volgenden dag door zalen en langs trappen van warenhuizen waar wij, ais wij den weg niet gevraagd hadden, nu nog zouden loopen omdat wij den uitgang niet konden vinden Om twee uur stappen wij in het Gare du Nord in den trein naar Amsterdam om ze ven uur spreekt de conducteur weer Hol- landsch en om twintig minuten voor elf staat er een witkiel op het Alkmaarsche perron, die zich over mijn koffers ontfermt. „Weet ie waar ik woon?" ,.Ja zeker meneer", zegt de kruier Eerst dan dringt het goed tot mij door, dat ik weer thuis ben. Tj. (Men zie voor deze zes artikelen resp de nummers van 15, 20, 22, 24, 29 en 31 Pee.) Strafzitting van Vrijdag 28 Dec. '34. WEINIG ZAKEN MAAR VEEL AANRIJDINGEN. De laatste zitting van 1934 kenmerkte zich door bijzondere slapte en veel aan- rijdingen als gevolg van des Hoogen Raads wijsheid: Rechts gaat voor. De eerste zondaar tegen dit „rechts voor" discreet was de heer G. v. d. St., 'n 21- jarig chauffeur, althans auto-bestuur der uit H. H. Waard, die op den Kruis weg rijdende, plots zonder eenig merk baar teeken te geven met zijn vracht auto (het stoplicht werkte niet en ook niet de richtingaanwijzer) van rechts naar links den rijweg overstak teneinde een boerenerf op te rijden. Zulks tot groot nadeel van den post bode Willem Boots uit Spanbroek, die met zijn 50 procent op de duo, per motor achter de auto aantufte en op deze ma- nouvre geheel niet had gerekend, zoo dat hij werd geraakt en met vrouw en motor tegen den grond werd geslingerd. Zijn vrouw kwam er niet slecht af, maar Boots brak 'n sleutelheen en was nu na 6 weken nog niet capabel om met de rechterhand den voorgeschreven eed af te leggen. Voorts bekwamen de motor en Bootsbroek een schade in totaal van 19.15. Wat de dokter zou rekenen, was den postbode nog niet bekend. De verdachte erkende het ten laste ge legde feit. De ambtenaar onderschreef dit en vroeg 12 boete of 12 dagen hechtenis, plus toewijzing der civiele vordering ad 19.15. Mr. Smal, die de eer genoot heden het rechtersambt te mogen bekleeden, ver oordeelde het jonge mensch tot 8 boete of 8 dagen hecht., benevens toewijzing der vordering hierboven gemeld. MISTGEVAAR. De autobus-chauffeur Wouter D„ te Akersloot, had op 15 Nov., 'n sterk mis- tigen dag, op het kruispunt Raadhuis en Boschweg niet den voorrang gegeven aan het van rechts komende luxe rij tuig, bestuurd door den heer C. Baltus van Uitgeest. Zoo'n groote autobus is natuurlijk niet voor de poes en de wagen van Baltus bekwam een schade van pl.m. 50 die nog niet geregeld was. De heer Wouter D. noemde heden als verzachten de omstandigheden den dichten mist, waardoor hij den tegenligge te laat had opgemerkt en werd veroordeeld tot 8 boete of 8 dagen hechtenis. CONFLICT HOLLAND—INDIE. Op het nog al dubieus veilige kruis punt bij de onaesthetische sierlantaarn met vluchtheuvel bij d enHeilooërstraat- weg-Geestersingel en Varnebroek, had op 18 November een botsing plaats tus- schen een wagen, bestuur door een Indisch onderwijsspecialist, den inspec teur 1. o. Roelof L. met het motorrijtuig, waarin eenige Amsterdamsche visschers en waarvan zekere heer J. D. Hemelrijk uit Amsterdam als chauffeur fungeerde. Deze heer reed langs het bekende borst beeld van Truitje in de richting Kenne- merstraatweg, meneer L. kwam uit de stad, wenschte de Wilbelminalaan in te rijden, stak zijn vurige tong niet uit, gaf rechts geen voorrang en maakte thans in zijn verloftijd kennis met den kantonrechter. Natuurlijk „nam" hij de dagvaarding niet zonder protest en in sinueerde zelfs eenmaal in een onbe dachtzaam moment dat de getuige charge stond te liegen, doch het slot van de conferentie was dat hij werd veroor deeld tot 10 boete of 10 dagen hech tenis en zich zelfs bereid verklaarde de eventueele schade te betalen. ZEKER TE VEEL AFGELEID DOOR HET VRACHTJE. De jeugdige veehouder Lambert V., uit Oudorp, neemt het vermoedelijk niet altijd te nauw met de verkeersregelen, althans kneep hij op 11 November, toen hij in Alkmaar was gearriveerd om het St. Maartensfeest te komen vieren in gezelschap van eenige lieftallige dames, op het niet overmatig ruime kruispunt Peperstr.-Houttil-Koningstraat en Pie rstraat, bij 't inrijden vanuit de Peper straat in de Houttil, de linkerbocht zoo zeer af, dat een botsing met een rechts in de Houttil rijdende taxi niet kon uit blijven. Het onbevredigend verloop der schaderegeling was denkelijk wel het voornaamste motief voor het feit dat ue heeren op den Geestersingel bijeen kwa- men en ook voor den Kantonrechter waren vee- en taxihouder het nog lan& niet eens, maar eindelijk hakte de Kan tonrechter den pordiaanschen knoop door en veroordeelde den veehouder to 8 boete subsidiair 8 dagen hechtenis en betaiing van de schade, vastgeste °P 5 gulden. WISSEL! DE GEMAKZUCHTIGE WACHTER. De chauffeur Albert Jan J. uit de Oudorpsche Kievitstraat, vervoerde op 20 Dec. zonder permissie, 'n lading op zijn vrachtauto die te ver naar achter uit stak. De man had 'n jongen, waar mede hij bedoelde 'n 30-jarigen vrijgeze., last gegeven achter de auto aan te tip pelen om voor het gevaar te waarschu wen, doch deze heer vatte zijn taak v ei wat al te gemoedelijk op en was op de lading gaan zitten. Het viel den chauf feur echter lang niet mee, toen hij te recht stond en tot 10 boete of 10 lagen hechtenis werd veroordeeld. NACHTELIJKE SCENE IN DE BOERENBAKKERIJ. Bakker Joh. v. d. M. te Schermerhorn, heeft 'n zwager, den 20jarigen Hendr. Bakker, als bakkersassistent in dienst en deze bevond zich in den avond van 28 November in de bakkerij. Terwijl zijn zwager zich onledig hield met het fabri- ceeren van taai-taai voor de a.s. St. Ni- colaas, assisteerde Henk door de prach tige figuren zoo'n beetje te modelleeren. Het was echter verboden tijd en dit werd opgemerkt door de veldwachters briga dier Talsma en, Waterdrinker, -idie door 'n onbedekt raampje in de bakkerij het goede werk af'oerden en zich op een ge geven oogenblik toegang wisten' te ver schaffen. De klap was raak ook en werd nog verzwaard door de omstandigheid dat de bakker ook niet vertoonen kon 'n arbeidskaart en arbeidsregister. Het droevig gevolg was nu dat de bakker zich heden moest verantwoor den voor hetgeen hij wel (zijn zwager) en voor hetgeen hij niet (kaart en re gister) in de bakkerij aanwezig had. De goede man zat er danig mee in en trachtte zich er zoo'n beetje onderuit te wurmen, maar ook daarvan had hij den goedoen slag niet geleerd en hij maakte het geval nog erger. Niettemin kwam hij er nog tamelijk goed af, hoewel de op gelegde boeten 3X3 gulden wel 'n groot deel van zijn taai-taai winst zullen ver slinden. WAT LEVEN ZF GELUKKIG ONDER VADERLIJKE REGEERINGSZORGEN. De heer Jan B., de winkelier uit de bekende „Groene Klok" bemerkte ook wel dat hij niet meer voor plezier in de zakenwereld leeft en stond heden terecht wegens overtreding der crisisspijsvetwet op grond van het feit dat in zijn winkel een aantal pakjes spijsvet waren aange troffen, niet voorzien van het vereisch- te zegel. Bedoelde pakjes waren nog ver sierd met een zegel van 17 Yi ct. en dit had moeten zijn 12K ct. Ergo stond de heer B. terecht voor het gekke feit dat hij 5 ct. per pakje méér aan het Rijk had betaald dan het ministrieele besluit la ter voor schreef. Het was inderdaad een mal geval, maar de heer B. had zich op de hoogte moeten houden van hetgeen er zich in de Haagsche spijsvetwetwe- re'd afspeelde. Volgens den ambtenaar kon verdach te, indien hij daarvan het verlangen te kennen gaf, zich steeds van de nieuw ste snufjes dienaangaande voorzien. Nu zat er niets anders op dan een veroor deeling en deze moest volgens bijzondere ministerieele aanschrijving streng zijn. Gevorderd werd alzoo 12 boete of 12 dagen hechtenis met verbeurdverkla ring van de 18 kilo vet, ter waarde van 18. De Kantonrechter veroordeelde den verdachte tot 4 boete of 4 dagen hech tenis. De 18 kilo spijsvet ging echter on- heroepelijk verloren. ALS DE VISSCHER NIETS TE VISSCHEN HEEFT GAAT HIJ JAGEN. Een Egmondsche visscher, die de laat ste 3 jaren geen trawler meer gezien heeft, Willem W„ had maar weer eens wat afwisseling gezocht door in de Bak- kummerduinen met 'n paar hondjes op de konijnenvangst uit te gaan. Niet ech ter de konijnen maar hij zelf werd ge vangen door een jachtopziener der prov. duinen en heden veroordeeld tot 8 boete of 8 dagen hechtenis. GEPEPERDE STRAF VOOR ZOO'N ARMEN SLOKKER. Een Alkmaarsche Los van alle werk- werknxan Jan K. had op een fietstocht zijn lantaarn verloren en was zonder licht door gepeddeld tot hij op den Wes- tervveg gesnapt werd. De stakker, heden compareerende; stond van zenuwachtig heid op zijn beenen te trillen en blies zonder tegenspraak met bekwamen spoed den aftocht toen hij tot 3 boete of 3 dagen hechtenis was veroordeeld. KEUVELTIJD OP HET RAAMPOST. Het is een feit dat de Egmond aan Zeesche ingezetenen ten zeerste werden geplaagd door een aantal opgeschoten lummels, die tegen of op hun raamko zijnen rondhangen onder het uitstooten van vuile taal, tot zedelijke verontreini ging van onschuldige kinderen en erger nis van fatsoenlijke burgers. Aan dezen wantoestand is échter gelukkig een eind gemaakt door het uitvaardigen van een verordening en 'hr.dden de veldwachters Breetveld en Ten Bruggencate, terwijl zij verscholen, waren in een woning, een en ander geconstateerd ten opzichte van den jeugdigen arbeider Piet de V. op 19 Dec. met gevolg dat Piet heden terecht stond. Deze snaak bekende het feit te hebben gepleegd. ,b 9. Volgens den ambtenaar werd ontzet tend geklaagd oVeT het optreden van deze straatslijpers én gevorderd 3 boe te of 3 dagen hechtenis, 'n straf waar mede mr. Smal zich volkomen kon ver eenigen. Mondelinge uitspraken van de strafzitting van Vrijdag 28 December 1934. Overtredingen van de motor- en rijwiel- wet: T'. R. te Bergen 2 boete of 2 dagen hechtenis. J. B. te Warmenhuizen 3 boete of 3 dagen hechtenis. A. J. J. de W. te 's-Gra- venhage, N. T. te Bergen, ieder 4 plus 3 boete of 4 en 3 dagen hechtenis. K. R. te Berkhout 6 boete of 6 dagen hechtenis. J. S. te Heiloo, Th. S. te IJmuiden, W. K. te Hemskerk, N. L. J. te Alkmaar, H. S. te Alk maar, ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis. J. R. te Amsterdam 12 boete of 12 dagen hechtenis. A. S. H. te Delft 12 boete of 12 dagen hechtenis. Overtredingen van de politieverordenin gen: A. T. en D. T. te Alkmaar sub le terug gave aan de ouders zonder toepassing van straf, sub 2e 1 boete of 1 week tuchtschool. P. O. te Alkmaar 2 boete of 2 dagen hechtenis. M. G. B. te Alkmaar, 2 boete of 2 dagen hechtenis. C. H. G. te Amsterdam, Th. C. S. te Alkmaar, C. P. te Heerhugo- waard, Th. J. S. te Bergen ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis. Overtreding van art. 444 van het Wetboek van Strafrecht (niet verschijnen als getuige): J. M. te Den Helder 6 boete of 6 dagen hechtenis. Overtreding van de visscherijwet: S. B. te Heerhugowaard 3 boete of 1 week tucht school. Overtreding van het kanaalreglement: Tj. B. te Amsterdam 4 boete of 4 dagen hech tenis. Een verslaggever van het persbureau Vas Dias had een interview met den heer F. van de Walle, tweeden voorzitter van het N.V.V., over de kwestie der huurverlaging èn den mogelijken aanbouw van nieuwe arbeiders woningen. Naar de verslaggever van zekere zijde gehoord had, was de heer van de Walle betrokken bij een commissie van werkgevers en werknemers, welke inzake dit onderwerp een rapport heeft uitgebracht, dat den mi nister van sociale zaltén is aangeboden en waarover hij de vorige week in de Tweede Kamer een korte mededeeling deed. Op de vraag of de heer van de Walle be reid was een en ander over de werkzaam heden van deze commissie mee te deelen, hoe zij in het leven werd geroepen en door wie zij was samengesteld, antwoordde de heer van de Walle, dat dit eerst mogelijk zou zijn wanneer deze zaak afgehandeld is. Inmid dels kan ik U wel iets omtrent dit buitenge woon belangrijke onderwerp vertellen. Het vraagstuk der woninghuren is een aange legenheid, die evenzeer de wergevers raakt als de arbeiders. De loonen zijn in de laatste jaren sterk verlaagd. Dit geldt voor arbei ders, ambtenaren, voor het overheidsperso neel, kortom voor ieder, die met arbeid zijn brood verdienen moet. Vele werkgevers zijn ervan overtuigd, dat de loondaling, welke heeft plaats gehad, voor hun arbeiders funeste gevolgen heeft. De kosten van de verschillende voor het levensonderhoud noodzakelijke producten dalen niet in over eenstemming met de daling van het loon Vele producten zijn tengevolge van de maat regelen, die de regeering genomen heeft en wel verplicht was te nemen veel te duur ge worden (b.v. de steun aan den landbouw). Doch buitengewoon zwaar drukt de woning- huur op de totaal-uitgaven van de arbeiders Vele werkgevers begrijpen, dat dit voor hun arbeiders een probleem van de eerste orde geworden is, omdat, toen de loonsver lagingen begonnen, men algemeen verwacht te, dat daardoor het geheele leven goedkoo- per zou worden. Deze verwachting is, voor wat de woninghuren betreft geenszins uitgekomen. Zoowel de regeering als sommige werkgevers zijn van meening, dat de loonen nog verder dalen moeten. Zij be ginnen echter in te zien dat, als op dezen weg wordt voortgegaan, de arbeiders niet in staat zullen zijn in het noodzakelijke levens onderhoud te voorzien. Het is daarom, dat., nu de loondaling al zoo groot is, men ook maatregelen zal moeten nemen om tot daling van woninghuren te geraken. Het zal dan niet een daling van enkele centen per week moeten zijn, doch eene, die even ingrijpend is als de loondaling. Ik behoef U natuurlijk niet te schetsen wat de hooge huren beteeke- nen voor arbeiders, die veel met werkloos heid te kampen hebben of nog erger, die ge durende langen tijd werkloos zijn. De regeering heeft de uitk.eeringen aan de werkloozen verlaagd, terwijl de uitkeeringen aan de werkloosheidskassen stelselmatig lager zijn geworden. Verdiensten van vrou wen en kinderen, die voorheen tot een bedrag van 5 werden vrijgelaten, worden thans voor 2/3 op het steunbedrag van het gezins hoofd gekort. De loonen in de werkverschaffing zijn verlaagd, maar de huren hebben zich voor het grootste gedeelte gehandhaafd, ja, zijn in sommige gevallen nog zelfs gestegen. De stijging van woninghuren vindt plaats in de allerlaagste groepen, omdat door armoede gedreven de arbeiders weer tot de laagste woningen terug vallen, woningen waar zij een aantal jaren geleden uittrokken. omdat deze aan de eischen, welke men aan een behoorlijke woning mag stellen, niet voldoen. De vraag naar goedkoope woningen is zoo ontzaggelijk groot, dat uit^raerd wonin gen, die sommige menschen goedkoop gelie ven te noemen, in prijs omhoog gaan. Dit is de gewone werking van vraag en aanbod :n het ongeordende bedrijfsleven. De weg tot huurdaling, Naar mijn meening moet men de wet van vraag en aanbod ten aanzien van de woning huren nu maar eens in acht nemen en zoo lang men het bouwen van arbeiderswoning gen aan het ongeordende bedrijfsleven wil overlaten, moet men dan ook de gevolgen daarvan aanvaarden en daarom zeg ik: bouw daar waar het noodig is nieuwe woningen, bouw ze vlug en bouw er vee i- De woningen, die thans gebouwd kunnen worden, kunnen tengevolge van de daling der productiekosten van alle artikelen, die voor het bouwen van een woning noodig zijn, belangrijk goedkooper worden gebouwd dan voor eenige jaren terug het geval was Mij is bekend, dat de woningbouw, be rekend per M3. inhoud, 4 k 5 gulden min der is dan voor enkele jdren terug. Alle kos ten op den woningbouw betrekking hebben de, zoowel loonen als de industrieele pro ducten, zijn zeer belangrijk lager. Alleen de vaste lasten zooals grond, erfpachtsgron- den, waterleiding, enz. zijn niet gedaald, maar ook hier zal daling moeten worden be werkstelligd. Om tot die daling te komen, zal de overheid offers moeten brengen. Maar zonder dat kan toch reeds veel goed kooper gebouwd worden en het is dan ook een schandaal, dat men den bouw van arbei- ders-woningbouw op den voet van de woning- thans het geval is. De regeering wil vooral het particulier initiatief ontzien, maar het is mijns inziens uitgesloten, dat particulieren arbeiderswo ningen zuilen bouwen in een zoodanig aan tal als noodig is. Daarnaast moet geconsta teerd worden, dat de overheid door het niet in voldoende mate bevorderen van den arbei- ders-woningbouw op de voet van de woning wet en het somtijds weigeren van voorschot ten aan woningbouwverenigingen aan het tekort in sommige plaatsen heeft meegewerkt Den particulieren woningbouw, met alle na- dëelige gevolgen daaraan verbonden, heeft men steeds gesteund. Inplaats, dat men de woningbouwvereeni- gingen in de gelegenheid stelt krachtig voort te werken, belemmert men deze orga nen in hun werkzaamheden. De regéering heeft de noodige voorschot ten aan de woningbouwvereenigingen in menig geval geweigerd. Indien woningbouw vereenigingen van particuliere instellingen geld voor den bouw konden krijgen, is ook dit door de regeering tegengewerkt. De loo nen van de bouwvakarbeiders moesten eerst omlaag en als deze dan voldoende omlaag gebracht waren, dan was de regeering wei weer bereid om medewerking in den bouw te verkenen. Begrijp goed, dat deze medewerking de overheid geen geld kostte, het beteekende slechts het bauwen mogelijk te maken door het verleenen van voorschotten uit fondsen daarvoor bestemd en beschikbaar, die van een regelmatige tentebetaling en- aflossing verzekerd kunnen zijn. Het tekort aan woningen van een goed- koopere huur moet worden weggewerkt ën daardoor zullen de huren ook van de overige woningen wel moeten dalen. Indien dus de overheid met kracht de bevordering van den arbeiderswoningbouw, ingevolge de woning wet ter hand neemt, kan binnen afzienbaren tijd een niet onbelangrijke huurdaling plaats vinden. Op onze vraag, waarom de heer van der Walle zoo weinig van particulieren woning bouw verwacht, zei hij, „omdat particulieren in verband met het oude bezit geen nieuwe, woningen bouwen willen". U begrijpt toch, dat indien zijn den arbei derswoningbouw krachtig ter hand namen en daardoor de huurdaling een feit zou wor den, verliezen ontstonden op het oude bezit dat zij dikwijls te duur hebben ingekocht. En toch zal men naar mijn meeninj* de verliezen moeten aanvaarden. De inaustrie heeft groote verliezen geleden. In sommige takken van den land- en tuinbouw zijn eveneens groote verliezen geleden. Men aanvaardt dit verlies, omdat het moet. Maar de bezitters van arbeiderswoningen willen geen verliezen aanvaarden. Daarom verwacht ik niet, dat particulieren thans den arbeiderswoningbouw zullen bevorderen. Zoo staat het ook met de overheidswoningen. De woningen door de overheid zelf gebouwd, zullen eveneens ten gevolge van de huurdaling in waarde ver minderen Ook de overheid zal derhalve het verlies moeten nemen. De woningbouwvereenigingen. Op onze vraag of de overheid bewust han delt, zooals ook, gelijk de heer Van der Walle voorstelt, de particuliere bezitters be wust handelen en of daarom de woning bouwvereenigingen niet krachtig genoeg kunnen werken, zei de heer v. d. Walle, dat hij dit nu niet precies wilde zeggen. Maar dat men het in regeeringskringen niet pret Gegriefde Jongedame: kruier. Ik sta hier nu al op een trein die een uur 't Is gewoon een schandaal, zeker twintig minuten te wachten geleden al had mueten vertrekken. (London Opinion.),

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 7