NIEUWJAARSBAL Waarschuwing! Gezondheidsüiee H.H. MIDDENSTANDERS. Drogisterij De Esculaap De AVRO maakt 1934 vijf dagen langer! ANTON BRUIN VAN DER MEIJ, WINKEL. TUINBOUWVEREENIGING „NIEUW LEVEN". WIJNEN VAN OUD, ZUIVER ALS GOUD, met op elke flesch Wijn of Advocaat een prachtvolle KALENDER GRATIS, getee- kend door Jo Spier. Accou nta ntska ntoor Bezoekt het in Café Landswelvaren te Schoorldam. PIET MANTEL. Koorstraat 25, Alkmaar. UITSLAG VERLOTING K.V.K.V. fl Neêrlands nationaal radioblad. Hier zult U van opkijkende A.V.R.O. laat zijn prachtige Y «kalender-aanbod" nog vijf dagen langer duren! Wanneer U zich ij r NU DIRECT abonneert op de Radiobode en U in 1934 nog geen abonnement had, krijgt U als aangename kennismaking met de AVRO de schitterende Kunstkalender gratis thuis gestuurd! U heeft alleen maar tl 3.- te storten op Giro 128.000 AVRO Amsterdam, voor een halfjaars abonnement op de Radiobode.en voortaan krijgt iedere week Neêr- lands nationaal radioblad met zijn 96 pagina's vol illustraties, artikelen en de volledige programma's (ook die van radio-distributie-centrales) thuisgestuurd. En, zoals gezegd de Kunstkalender krijgt U gratis! Stel nu geen dag meer uit! Stort 3 gulden op Giro 128.000 AVRO, Amsterdam, vóór of op 5 Januari a.s. of geef U op aan het k Hoofdkantoor Keizersgr. 107, Amsterdam of aan een der volgende j AVRO-bijkantoren: Rotterdam, 2e Weenastraat 30; Den Haag, J§ Toussaintkade 34; Utrecht, Oude Gracht 309; Haarlem, j|j|j| Koninginneweg 8; Zwolle, Begijnesingel 29; Groningen, Noorderhaven 18 ZZ.; Arnhem, Kastanjelaan 7. lijk. Gekozen werd de heer C. de Ruiter. Voorts werd besloten, dat het bestuur voortaan den afgevaardigde voor den Noordermarktbond kiest. Thans verzocht de voorzitter den heer Band om zijne rede te willen houden. Deze maakte duidelijk wat het keu ringsinstituut bedoelt. Dit doel strekt zich uit in tweeërlei richting. Aan den eeen kant om aan de koopers de waarborgen te bieden voor de kwaliteit en raszuiverheid voor zaai zaad en pootgoed. In den vrijen handel wordt geen enkele waarborg verstrekt dan door den verkooper, en koopt men op onderling vertrouwen. Dit vertrou wen is somtijds ver te zoeken. Daarom kwam er onder de landbouwers een be weging tot stand, welke waarborgen eischte. Het keuringsinstituut steldt daarom raszuiverheid als een van de eischen. De heer Band besprak uitvoerig het instituut zelf. Hierna toonde spr. met eenige cijfers aan de beteekenis van de N. A. K. voor de provincie Noordholland. Uit de slot som blijkt dat in totaal 3000 perceelen werden gekeurd met een oppervlakte van 1854 bunder. Spr. raadde ten slotte met klem aan het land niet te veel te bemesten met stikstof. De grond heeft, en vooral in Heerhugowaard, sterk behoefte aan kali. In het algemeen wordt te weinig met kali bemest. Bij gebrek aan kali worden de aardappelen blauw en ont staat er een gedrongen groei. De kosten van de keuring bedragen 5.per H.A. en minimum 2.per 25 Are. De keuring vindt plaats op twee verschillende tijdstippen, n.1. in het be gin en in het einde van Juli. Men is verplicht de zieke planten er uit te halen en te brengen naar de mest vaalt of naar een andere plaats, opdat de plant geen onheil meer kan uitrich ten. Hiermede moet men zoo vroeg mogelijk beginnen. Dan handelt men in zijn eigen belang. Vervolgens besprak spr. nader de wij ze van keuring. Voorts werd besproken het tijdstip, waarop de aardappelen moeten worden gerooid. Het blijkt, dat hoe eerder men de aardappelen rooit, des te beter het is voor het nakomelingschap. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd door eenige aanwezigen gebruik gemaakt. Bij de hierna volgende bestuursver gadering werd tot voorzitter gekozen de heer J. Kostelijk, welke heer tevens werd gekozen tot afgevaardigde voor den Noordermarktbond, Qemeeatemdm Donderdag vergaderde de raad. De kosten der werkverschaffing be droegen 10.511.37. De heer Raven wenschte de aandacht te vestigen op het groote bedrag dat door de gemeente in de koeten-van werk verschaffing moet worden bijgedragen en meende dat alleen de meerkosten voor rekening der werkverschaffing kwamen. De voorzitter deelde mede, dat van het bedrag slechts 15 voor rekening van de Wieringermeercommissie komt en 85 voor de overheid. Door het rijk wordt 41 bijgedragen. In verband met de mogelijkheid om van de crisis-zuivelcentrale kaas te be trekken voor 10 cent per K.G. ter ver strekking aan werkloozen en behoefti- gen is door B. en W.. 200 K.G aange vraagd. Ten opzichte van de plannen inzake sportterrein en zwembassin heeft een onderhoud plaats gehad met het voor- loopig bestuur eener opgerichte zwem- vereeniging en met een deskundige, vertegenwoordiger van den Ned. Zwem- bond. Het gevolg daarvan is, dat de aanvankelijk opgezette plannen een wij ziging ondergaan, waarvan de financi- eele gevolgen nog niet bekend zijn. Inmidels heeft d,e gymnastiekvereeni- ging „Sparta" zich onder bepaalde voor waarden bereid verklaard een jaarlijk- sche bijdrage te verleenen voor 50. per jaar. Ged. Staten berichten bereid te zijn een bijdrage in de loonen te verstrekken, wanneer duidelijk blijkt dat dit werk als werkverruiming zal worden uitge voerd. Ter voorziening in het geven van on derwijs in het vak wiskunde na de op wachtgeldstelling van den heer C. de Wit, onderwijzer aan de school voor uitgebreid lager onderwijs, worden on derhandelingen gevoerd. Het advies van het hoofd der school is ingekomen, doch op dat van den inspecteur van het la ger onderwijs wordt nog gewacht. Ten opzichte van het uitstellen der af lossing van de leeningen aangegaan ten behoeve der gasfabriek, gaan blijkens in gekomen schrijven de bezwaren van Ged. Staten niet tegen dit voorstel, doch daarnaast wenschen zij de rente dier leeningen verlaagd te zien, zoo noodig door convertie, terwijl omtrent de jaren waarin niet afgelost zal worden, een stemmigheid zal moeten bestaan met de gemeente Nieuwe-Niedorp. Heet komt B. en W. gewenscht voor renteverlaging te bevorderen van alle ten laste der gemeente gesloten leer lingen. Overleg wordt inmiddels ge pleegd. De heer Kort informeerde wanneer de begrooting wordt behandeld? De voorzitter kan daar niets van zeg gen. 't Is dit jaar voor het eerst dat de begrooting vóór de aanbieding aan den raad naar aGed. Staten moet. 't Is niet te zeggen hoeveel tijd dit in beslag zal nemen. Bij brief van den commissaris der ko ningin in deze provincie van 5 Dec. is bericht dat met ingang van 1 Jan. 1935 aan den heer J. Koster op zijn verzoek eervol ontslag als burgemeester is ver leend. Inmiddels is van den brgemeester zelf bericht ingekomen, waarin hij mede deelt zich met ingang van genoemden datum ontslagen acht van diverse functies.(Slot volgt). Jkovinciaal Hieuws SCHERMERHORN. Mevrouw Meindersma, die zich ook dit jaar weer had belast met den ver koop van kinderpostzegels in deze ge meente, heeft voor een bedrag groot 88.— aan zegels verkocht. In dezen tijd, nu zooveel aan hulp en steun wordt ge vraagd, terwijl de inkomsten van de meesten gering zijn, is dit zeer zeker een prestatie te noemen. Van Katholieke zijde is aan de arme parochianen van hunne kerkelijke ge meente een Kerstuitdeeling gehouden. Ook hiervoor was de offervaardigheid groot. Ook werd veel in natura gegeven, zoodat ruim kon worden bedeeld. Den lsten Kerstdag werd door de rederijkerskamer „Amicitia" een uitvoe- ïing gegeven. Gaarne hadden wij ge hoopt op een volle zaaldit had evenwel beter kunnen zijn. Het mooie spel en de goede keus van het stuk hadden dit wel verdiend. HEERHUGOWAARD, Algemeene Vergadering van den Bond Landbouw en Maatschappij afd. Heer-Hugowaard en Omstreken op Vrij dag 28 December 1934, in het café „de Zwaan" te Heer-Hugowaard. De voorzitter, de heer L. P. v. Graft, opende met eenige hartelijke woorden van welkom en hoopte dat L. en M. eenige verlichting moge brengen in de duisternis welke ons thans omringt Uit het conceptreglement, dat na voor lezing met een enkele onbeduidende op* merking werd aangenomen bleek, dat er uitbreiding van het bestuur noodzake* lijk was, namelijk van drie tot vijf leden, Uit de rekening van den secr.-pen* ningmeester bleek, dat er een tekort aan geldmiddelen was van pl.m. 10. Besloten werd om de contributie en abonnementsgelden voor het orgaan der Bond in 2 gedeelten te doen betalen. Bij de hierna gehouden verkiezing van 2 bestuursleden werden gekozen de heeren D. de Jong en G. Kooy. Aan de orde was thans een bespreking over propaganda. Besloten werd om contact te zoeken met het R. K. deel der bevolking en met den Bond van platte landsvrouwen. Uit de besprekingen bleek dat in Aartswoud en Hoogwoud ook ambitie was voor den Bond Landbouw en Maat schappij. Hiermede zal 't hoofdbestuur in kennis worden gesteld. Besloten werd om eenige couranten door de gemeente te verspreiden. Bij de rondvraag maakte de heer M. Spaan de opmerking dat het hoofdbe stuur van den Noord-Hollandschen Bond kosten had gemaakt voor propa ganda welke nog niet gedekt zijn. Dit zal onder de oogen worden gezien en op de te houden propaganda-avond een col lecte worden gehouden. Hierna sluiting onder dank. WIERINGERWAARD, Donderdagmiddag vergaderde de Vereeniging Weegbrug onder leiding van den heer P. J. Visscher. Deze weegbrug was voor de aandeel houders sinds de laatste jaren al geen winstgevend zaakje meer, en nu de tram per 1 Januari wordt opgeheven, is het heelemaal misère. Volgens opgaaf van den secretaris penningmeester is er momenteel een te kort van ruim 30. De vereeniging heeft al zoo ook geen geld meer voor eventu- eele onderhoudskosten. De vergadering ging dan ook met het voorstel van het bestuur accoord, om de zaak als vereeniging te liquideeren. Daarna werd de vraag gesteld: wat nu? De brug verkeert nog in zeer goeden staat. Na breedvoerige discussie kwam er van uit de vergadering een voorstel om de drie tegenwoordige bestuursleden aan te wijzen als commissie, die dan zal trachten het zaakje te verkoopen, waar toe vrij mandaat werd gegeven, £a*ttU en JuUtBoam Vrijdagavond 7 uur, vond ten lokale van den heer A. Mijts te 't Verlaat eene algemeene vergadering plaats van de tuinbouwvereeniging „Nieuw Leven". Bij de opening herdacht de voorzitter, de heer Meereboer, het verscheiden van den heer Kostelijk. Bij de ingekomen stukken waren er twee zeer droevige, beiden betreffende het overlijden van den heer Kostelijk. Het betreffende bericht wordt staande door de vergadering aangehoord. Tevens is van den keuringsdienst in gekomen een brief, waarbij de techni sche dienst van den keuringsdienst ter beschikking wordt gesteld van de on- derafdeelingen, opdat deze de afdëe- lingen kan inlichten omtrent de metho des, welke bij de keuring van pootaard- appelen worden gevolgd. Het bestuur heeft gemeend,-van deze aanbieding ge bruik te moeten maken en heeft daarom den heer Band uitgenoodigd om op de- aen avond eene bespreking te houden. Hierna volgde bestuursverkiezing, ter voorziening in de vacature ontstaan dqpr het overlijden van den heer Koste- tfe vindt om een aantal millioenen op het wxmingbezit af te schrijven, dat kon hij zich wel indenken. „Kunnen naar uw meening de woning bouwverenigingen, indien deze thans bedui dend goedkooper wergen?" vroegen wij ve- yolgens. Naar mijn vaste overtuiging, ja. Ik weet, dat een woningbouwvereniging, gevestigd te Amsterdam, nu reeds in staat zou zijn ar beiderswoningen te bouwen, die tegen 5 gul den per week zouden kunnen worden ver huurd. Ik ach te deze huur nog hoog genoeg, maar het is al heel wat minder dan wanneer men 7 of 8 gulden per week moet betalen. Het bouwen door middel van woning- bouwvereenigingen heeft bovendien nog an dere zeer belangrijke voordeelen. De wo ningbouwvereniging is geen particuliere exploitant. Zij wordt door de overheid ge controleerd, ook t.a.v. het onderhoud, zij heeft niet het oogmerk op de woningexploi tatie winsten te behalen. Zeer veel werk zaamheden worden door de besturen der woningbouwvereenigingen gratis verricht Het belangrijkste is, dat deze woningen niet verhandelbaar zijn en dus geen winstobjec ten kunnen vormen. Bovendien gaan zij na 50 jaar in vol eigendom en schuldvrij aan de gemeenschap over. De particuliere bezitter probeert van de woningen, hetzij door verkoop, hetzij door te hooge huren zooveel mogelijk te profiteeren. Zijn bezit blijft het zijne, terwijl na afloop van den erfpachtstermijn het bezit tegen taxatie wordt overgenomen. Daarom ware het te verkiezen, dat de exploitatie van arbeiderswoningen geheel en al aan de overheid of de woningbouw-ver- eenigingen werd overgelaten. Naar mijn meening mag de woning van den arbeider geen winstobject van den parti culieren bezitter zijn. Dit is echter thans wel het geval. Er wordt gespeculeerd in grond en in erfpachts- gronden, voorts in in aanbouw zijnde of af gebouwde woningen en daaruit vloeien dan ook de te hooge woninghuren voort. Mogen wij tenslotte nog eens terugkomen op de eerste vraag, n.1. wie is eigenlijk die commissie, waarover de minister in de Ka mer sprak? Hieromtrent kan ik slechts zeggen, dat vertegenwoordigers van werkgevers en arbei- dersvakcentralen samen hebben gezocht naar de wegen en middelen om tot huurda- ling te geraken. Zij hebben dit in een uitvoe rig rapport, voorzien van alle gegevens die zij machtig konden worden, neergelegd. Dit rapport is bij den minister van sociale zaken ingediend en verder moet worden afgewacht, wat nadere besprekingen hieromtrent voor nieuws zullen brengen. Vast staat, dat de bouw van arbeiders woningen tot een beapalde huur moet wor den gezien als een nationaal vraagstuk. KUNSTSCHILDER M. DE GROOT t De bekende Blaricumsche kunstschilder, de heer M. de Groot, is Zaterdagmiddag bij een val van zijn fiets, waarschijnlijk tenge volge van hartverlamming plotseling over leden. M. de Groot is in 1881 te Amsterdam ge boren, hij bezocht de Rijksacademie, waarna hij zich te Londen vestigde. In 1912 kwam hij weer in het vaderland terug en ging hij te Blaricum wonen. De Groot is een der oprich ters van „De Onafhankelijken" te Amster dam, waarvan hij eenige jaren voorzitter was. Voorts was hij lid van verschillende kunstenaarsverenigingen. Hij werkte veel onder het Joodsche volk en vooral zijn rabij- nenkoppen zijn beroemd. AUTOBOTSING OP DEN HAARLEMMERWEG. Eén gewonde. Zondagmiddag omstreeks twaalf uur heeft op den Haarlemmerweg te Halfweg een vrij ernstige auto-botsing plaats gehad. In de richting Halfweg reeds een luxe-auto, be stuurd door den heer A. uit Diemen, waarin nog twee personen gezeten waren. Deze wilde den Uitweg inrijden en gaf daartoe het noodige signaal, terwijl hij bovendien zijn richtingaanwijzer uitstak. Achter hem reed een andere luxe auto, be stuurd door den heer H. uit Zandvoort, die alleen in de auto was gezeten. Deze bemerk te blijkbaar niet, dat de voor hem rijdende auto den Uitweg wilde inrijden, althans hij reed dezen in de zijde aan, met het gevolg, dat de wagen uit Diemen kantelde en zwaar beschadigd op den weg bleef liggen. Ook de wagen van den heer H. werd ernstig bescha digd. Het bleek, dat een der inzittenden van de gekantelde auto gewond was, terwijl hij bovendien over pijn in den rug klaagde. Een passeerende dokter uit Amsterdam verleende de eerste hulp, waarna deze gewonde naar huis kon worden vervoerd. Verdr.oord 123 hk. Huigbrouwerstr. ALKMAAR. Tel. 4.2.8.3. Uwe boekhouding ingericht en bijgehouden volgens modern sy steem, heeft de volgende voor deelen I. Besparing van kosten. 2. Geen tijdroovende arbeid. 3. Een goed en gemakkelijk over zicht. 4. Bewijs voor den fiscus. Bespreking zonder eenige kosten of verplichting. Alle belastingzaken tegen bil lijke condities. Geestersingel 26, Alkmaar. Tel. 3677 Aanvang 3 uur. Entrée f 0.35. Beleefd aanbevelend, Bij ouderdomskwalen, als slech ten stoelgang, aderverkalking enz. gebruike men Goedgekeurd door B. en W. van Alkmaar, d.d. 16 Juli 1934. No. 1.762.1. De prfjzen zijn gevallen op de Nrs. 1864 2176 363 2178 2749 2873 1348 2135 1485 1665 2147 2994 1462 520 1029 744 6 2193 104 728 2234 1757 740 534 2245 1831 2249 94 999 8 2870 1738 2099 en zijn te bekomen bij den Heer J. OFFENBERG, Stationsweg 162, Alkmaar RADIOBODE

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 8