dagblad voor alkmaar en omstreken. Nieuwjaarsdag bij Hitier. i Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVER1ENTIENs Van 15 regels 1.25, elke rerfel meer f O 71», rfrnnte contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/b. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 1 D.t nummer bestaat uit twee bladen Directeur: C. KRAK. Woensdag 2 Januari 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang Qaqeliiksch De Führer wijst nogmaals op zijn vredeswil. Het corps diplomatique op bezoek. Na de opgewekte Oudejaarsvie- ring in de duizenden restaurants, café's en bierlokalen was de belang- stellisg der Berlijners gisteren ge concentreerd op de Nieuwjaars receptie door rijkskanselier Hitier, zoo meldt het D.N.B. Terwijl de laatste feestvierders, met papie ren mutsen op en serpentines rond het lichaam, met onzekere schreden hun wonin gen opzochten, verschenen in de Wilhelm- strasse de eerste belangstellenden voor het aan- en afrijden der hooge gasten. Reeds voor achten was de politie echter verschenen, om voor de afzetting te zorgen, al duurde het tot kwart voor elf voor de eerste bezoeker het paleis van den rijkspresident binnenreed Terwijl de eerewacht, bestaande uit dertig manschappen, zes onderofficieren en een tamboer, het geweer presenteerde, stapte ad miraal Rader uit zijn auto, spoeidig daarna gevolgd door generaal von Fritsch en den minister van Rijksweer, von Blomberg, die de eerewacht inspecteerde. Nadat von Blom berg namens het leger de gelukwenschen had overgebracht, onderhield Hitier zich eenigen tijd met de aanwezigen. Om kwart over elf werden, volgens oud gebruik, de Halloren ontvangen, die in hun traditioneele kleederdracht zout, worst en een gelukwensch op rijm overhandigden. Daarop volgde de groote nieuwjaars receptie van het corps diplomatique. Alle te Berlijn geaccrediteerde ambassadeurs, ge zanten en zaakgelastigden, verschenen suc cessievelijk in het paleis De eerewacht pre senteerde voor eiken dignitaris het geweer, terwijl voor de ambassadeurs en den pause lijken nuntuis, mgr. Orsenigo, bovendien de trom werd geroerd. Om 12 uur betrad Hitier, o.a. vergezeld van den minister van Buitenlandsche Zaken, von Neurath, de zaal, waar de diplomaten zich hadden vereenigd. Rede van den nuntius. Mgr. Orsenigo nam daarop het woord voor de volgende rede: Volgens een schooue traditie is de dag van heden gewijd aan het wisselen van gelukwenschen tusschen de vol ken. Als vertegenwoordigers van staten, die met Duitschland diplomatieke relaties onder houden, achten wij ons gelukkig uwe excel lentie namens onze vorsten en staatshoofden de beste wenschen voor uw persoonlijk wel zijn en dat van uw volk te kunnen aanbieden De menschen wenschen thans voor alles den wereldvrede met al zijn resultaten op politiek, economisch en sociaal gebied. Zon der den wereldvrede sterft het economische leven, het werk ontbreekt en de vooruitgang komt tot stilstand. Wij verhelen ons niet, dat er nog ernstige hinderpalen bestaan voor den wereldvrede, maar wij zijn er van overtuigd, dat hoe groot zij ook mogen zijn, zij niet onoverko melijk zullen blijken te zijn, wanneer die genen die van goeden wil zijn, slechts samen werken. Met dien wensch, waarmede zeer zeker iedereen zich kan vereenigen, hopen wij tevens, dat het nieuwe jaar de toenade ring der geesten zal brengen, welke de beste waarborg voor den vrede is. Hitier antwoordt. Rijkskanselier Hitier dankte eerst voor de gelukwenschen en vervolgde dan: Gij hebt van den oprechten wensch der menschheid naar handhaving van den vrede gesproken. Gij kunt er van overtuigd zijn, dat uw woorden in overeenstemming zijn mei de opvatting van het geheele Duitsche volk Geen land kan meer behoefte gevoelen aan vrede dan Duitschland, dat zich rustig wil wijden aan zijn wederopbouw en dat voor zijn levensrechten van de andere landen de zelfde erkenning vraagt, als Duitschland zelf aan die landen toekent. Met zijn poli tiek, die onwrikbaar op die beginselen berust, zal Duitschland steeds een zekere waarborg voor den vrede zijn. Ik ben met u van meening, dat de moeilijkheden, die uit den huidi- gen toestand voortspruiten, bij goeden wil uit den weg geruimd kunnen worden. Ik zie in de relaties tusschen de volken geen enkel pro bleem, dat niet bij verstandige be handeling opgelost kan worden. Ik kan ook niet gelooven, dat bij verant woordelijke instanties in het buitenland de goede wil ontbreekt. Het Duitsche volk en zijn regeering zijn in elk geval vastbesloten het hunne te doen, opdat eerlijke samenwer king op basis van pariteit, wordt bereikt. Moge net nieuwe jaar ons nader tot dit ver heven doel brengen. Hitier eindigde met de gebruikelijke nieuwjaarswenschen. Dank aan de partij. Rijkskanselier Hitier heeft tot de natio- naal-socialistische Duitsche arbeiderspartij den volgenden oproep gericht: Een jaar, dat voor Duitschland rijk was aan gebeurtenissen, is ten einde, voor de tweede maal vieren wij in onzen staat den Nieuwjaarsdag. Met trots kan de partij terugzien op haar prestaties van de afge- loopen twaalf maanden, want de economi sche herleving is haar werk. Wat zou er van Duitschland terecht zijn gekomen zonder haar? Het nageslacht zal eens historisch vaststellen, hoe groot de revolutie is geweest, welke in het tweede jaar van het nationaal-socialistische régime werd voortgezet en geconsolideerd. Twaalf maan den geleden hebben onze tegenstanders de niet te vermijden ineenstorting van het nieuwe rijk voorspeld. Duitschland en hei Duitsche volk zijn echter op elk gebied ster ke geworden. Hoewel dit jaar de Voorzienigheid ons met den generaal-veldmaarschalk den groo ten bemiddelaar heeft ontnomen, is de geeste lijke overeenstemming tusschen de idee der nationaal-socialistische beweging en het Duitsche volk steeds inniger geworden. Nadat de partij in den afgeloopen zomer van onwaardige elementen is gezuiverd, ver tegenwoordigt zij thans meer dan ooit den wil der natie. Ik weet, dat dit in het nieuwe jaar in nog sterker mate het geval zal zijn Het groote hervormingswerk wordt voortge zet, evenals de strijd tegen werkloosheid en sociale ellende. Door de discipline en den trouw der natio naal-socialistische partij en haar aanhan gers zal elke poging om Duitschland te be- nadeelen vruchteloos zijn föuiteidand REDEVOERING VAN Dr. GOBBELS. Op Oudejaarsavond. Dr. Göbbels heeft oudejaarsavond te Frei- burg een redevoering gehouden tot het Duit sche volk. De redevoering werd door alle zenders verspreid. De minister legde namens regeering en partij de belofte af evenals in de afgeloopen jaren ook in het volgende jaar hard te zijn in den strijd voor de Duitsche levensbelangen en niet te zullen rusten alvo rens Duitschland zich weer die plaats onder de andere volken zou hebben verworven waarop het uit hoofde van zijn karakter, zijn flinkheid en prestatie aanspraak kan maken. Met trots en innerlijke genoegdoening, al dus dr Göbbels, kunnen wij op de afgeloo pen twaalf maanden terugzien. Wij zijn ons zelf trouw gebleven en daarmede hebben wij den zegen van den hemel verdiend. Economisch bezien is het ons in deze rela tief zoo korte spanne tijds gelukt de werk loosheid opnieuw op belangrijke wijze terug te dringen. Zeer zeker zal niemand de groote moeilijkheden ontkennen, waarvoor wij kwa men te staan bij het weer op gang brengen van het economische leven. Het gebrek aan deviezen en grondstoffen was dikwijls op onaangename wijze merkbaar. Doch ook hier zal de Duitsche flinkheid en het Duitsche vernuft er zonder twijfel in sla gen binnen afzienbaren tijd middelen en we gen te vinden om ons óf den toegang tot de buitenlandsche markten weer te open-en, óf in het binnenland door eigen productie onze economische basis uit te breiden tot de voor ons volk noodzakelijke maat. Onze taak zal zijn den levensstandaard van het geheele volk te verheffen tot een hoogte, welke van menschelijk en cultureel standpunt bezien beschouwd kan woiden als waardig. Er is aldus dr. Göbbels in het land geen oppositie meer, welke dezen naam op eenigerlei wijze verdient. Partij en staat zijn op den besten weg het met elkander eens tc worden. De stabiliteit van onze bmnenlandsch poli-, tieke toestanden heeft den Führer en zijn re geering de mogelijkheid gegeven op het ge bied van de Duitsche buitenlandsche po'itiek weer actief te worden op 'n wijze, welke ons groote verwachtingen belooft voor de naaste toekomst. Ten aanzien van de Saarkwestie is men door een loyale tegemoetkomendheid tus schen Berlijr. en Parijs gekomen uit de atmos feer van gevaarlijke oververhitting en terug gekeerd in een normale en passielooze be schouwingswijze. De Duitsche eisch der na tionale rechtsgelijkheid wordt meer en meer in de wereld begrepen en goedgekeurd. Dr. Göbbels stelde vervolgens de vraag, welk doel het Ehiitsche volk zich voor het jaar 1935 stelt. Hij verklaarde daaromtrent: Onze pogingen moeten er economisch op berekend zijn, de werkloosheid door een concentri- schen aanval opnieuw te attakeeren en haar ditmaal op beslissende wijze terug te slaan. Daarbij moet het ons lukken in de kwestie van de deviezen en de grondstoffen te komen tot tastbare resultaten en merkbare verlich tingen. Hand in hand daarmede zal moeten gaan een doelbewuste en tot in ver verschiet ingestelde strijd voor de geleidelijke verhef fing van den levensstandaard voor het ge heele volk, gepaard gaande met de definitie ve tenuitvoerlegging van een zoowel in ge dachte als in practijk bestaande solidariteit van de Duitsche natie, welke voor de geheele toekomst onverbrekelijk zal moeten zijn. Ten aanzien van de binnenlandsche poli tiek aldus dr. Göbbels willen wij met ernst en zakelijkheid trachten den strijd in de kerk te beëindigen en daarmede ook op dit laatste gebied van binnenlandsche spannin gen de nog overgebleven resten van crisis- stoffen uit den weg te ruimen. Het zal en moet gelukken den vrede van het volk op ker kelijk gebied te verzekeren. Ten aanzien van de buitenlandsche politiek verklaarde rijksminister Göbbels, dat de ge heele natie is vervuld van den hartstochtelij ken wensch op 13 Januari het Duitsche volk aan den Saar aaneengesloten terug te halen binnen het Duitsche rijk. Wij kunnen en zul len daarbij de hoop niet opgeyen, dat het ons, wanneer op 13 Januari de laatste terri toriale kwestie, welke ons van Frankrijk scheidt, zal zijn opgelost, dan ook zal geluk ken met het groote Fransche volk te geraken tot den werkelijken en permanenten vrede, waarbij beide partijen als rechtsgelijke nabu rige naties zullen erkennen, dat in haar vre delievende overeenstemming de kiem ligt van de economische gezondmaking en van een nieuwe politieke ordening in geheel Europa Dr. Göbbels besloot met zijn zegenwensch uit te spreken voor hjet volgend jaar voor den Führer van Duitschland en diens werk. DE FRANSCH—ITALIAANSCHE ONDERHANDELINGEN. Toch nog moeilijkheden? Er blijft een zekere geheimzinnigheid heerschen rond de Fransch-Italiaansche onderhandelingen over een veiligheidspact voor Oostenrijk. Terwijl aan den eenen kant bekend werd, dat het ontwerp-ipact in zijn laatste vorm voor geen der betrokkenen meer moeilijkheden opleverde, aangezien 't niet langer van de onderteekenaars eischte, dat wederkeerig de grenzen tusschen de lan den der onderteekenaars zouden worden gewaarborgd, doch er alleen sprake was van de Oostenrijksche grenzen, verluidt thans weer, dat Zuid-Slavië aarzelt met 't geven van zijn instemming inzake waarbor ging van de Oostenrijksche onafhankelijk heid en voordien zekere toezeggingen van Italië wil ontvangen betreffende de politiek van Rome op de Adriatische zee. Voorts verluidt, dat Italië niet bereid zou zijn de door Zuid-Slavië gevraagde toezeggingen te doen. De moeilijkheden, waarover voorts door Parijs en Rome nog zal moeten wor den onderhandeld, aldus wordt verklaard, zijn tweeërlei, n.1. de tegenzin van Oosten rijk zijn onafhankelijkheid te laten waarbor gen door Zuid-Slavië en Tsjecho-Slowakije, welke vroeger deel vormden van het Oos- tenrijksch-Hongaarsche keizerrijk en de kwestie van het toekennen van deelgenoot schap aan Italië in den spoorweg tusschen Fransch-Somililand en Abessinie. FLANDIN EN LAVAL NAAR LONDEN. Op 8 en 9 Januari. l ecit Parisien kondigt als vaststaand feit aan, dat minister-president Flandin en minis ter van buitenlandsche zaken, Laval, zich naar Londen zullen begeven, waar zij vóór de stemming in het Saargebied, op 8 en 9 Januari in contact zullen treden met de Brit- sche regeering. ONTIJDIG EINDE VAN NIEUWJAARSFEEST. In een aan een der groote boulevards gele gen restaurants te Parijs is door onvoorzich tigheid van een filmoperateur, die eenige op namen wilde maken, brand uitgebroken. Er ontstond een sauve-qui-peut. 24 perso nen liepen in het gedrang tamelijk ernstige kwetsuren op. De meesten hunner moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht De brandweer is er na korten tijd in ge slaagd het vuur te blusschen. Zij werd bij haar werk geassisteerd door eenige kordate gasten. DE PRINS VAN WALES BEVORDERD In de Nieuwjaarslijst van eere-benoe mingen, die gisteren gepubliceerd is, wordt bekend gemaakt, dat de prins van Wales benoemd is tot admiraal, generaal en lucht- maatschalk-eommandant. Deze benoemingen worden in hofkringen aldus geinterpreteerd, dat zij een bewijs vormen voor de voortdurend zwaardere verantwoordelijkheid, die gelegd wordt op de schouders van den troonopvolger. In 1930 was de prins reeds benoemd tot vice- admiraal en luitenant generaal en lucht- maatschalk, terwijl hij toen ook 't meeren- deel overnam der openbare koninklijke ver plichtingen. AANSLAG BERAAMD OP PANAMASLUIZEN? Maandag zijn de sluizen van Gatun te Cristobol gesloten voor een ieder, die niet in het bezit was van een schriftelijke legiti matiebewijs. Deze maatregel wordt in ver band gebracht met geruchten, die de ronde doen omtrent een bedreiging tot het doen in de lucht vliegen van het controlehuis der sluizen. De militaire overheid heeft met na- duk bekend gemaakt, dat de maatregelen slechts verband houden met de jaarlijksche schoonmaak. Ondanks deze verzekeringen wordt toch een zekere waarde toegekend aan de genoemde geruchten, vooral daar 'n publicist in de stad Panama kort geleden heeft uiteengezet, dat het mogelijk is het Panamakanaal gedurende maanden te blok- keeren met een paar goed geplaatste bom men. Bovendien zijn, ondanks de officieele tegenspraken, de wachten verdubbeld. Het normale schoonmaakwerk begint 4 Januari. NIEUWJAAR TE TOKIO. Het nieuwe jaar is in alle deelen van Ja pan met de gebruikelijke vroolijkheid inge haald, ondanks het feit, dat keizer Hirohito lichtelijk ongesteld was, tengevolge waarvan alle gebruikelijke hof-formaliteiten werden afgelast. De behandelende geneesheeren waren echter van meening, dat de koude, die de keizer gevat had, niet van ernstigen aard was, zoodat de openbare feestviering nor maal doorgang vond. DE MALARIA-EPIDEMIE OP CEYLON. De Tamil-organisatie te Colombo of Cey- lon heeft een telegram gezonden aan Gan- dhi, waarin een wanhopig beroep gedaan wordt op hem voor de verzorging van geld en mannen ter bestrijding van de malaria epidemie in de oude hoofdstad van Ceylon Kandy, waar de organisatie is gevestigd en waar 500.000 personen door de ziekte zijn aangetast. Het aantal zieken, dat omkomt tengevolge van honger en verwaarloozing, aldus het telegram, is schrikwekkend. Gandhi heeft geantwoord, dat hij zou trachten een vertegenwoordiger te zenden, alvorens iets zou worden ondernomen. MYSTERIEUS EINDE VAN EEN DIPLOMAAT. De politie van New York heeft een myste- rieuse misdaad in onderzoek. Het slachtof fer is een buitenlandsche diplomaat. In de vestibule van een gebouw in het Westen van New York werd 't lijk gevonden van 'n man, die, zooals bleek, werkzaam was ge weest in den diplomatieken dienst van Ecu- ador. Zijn naam was Ernesto Chacon. Hij was op weg naar Europa, waar hij een ge- zantschapspost zou overnemen. Het lijk was geheel geplunderd. In zijn zakken werden slechts gevonden een dollar biljet en een passagiebiljet voor een Woens dag naar Duitschland vertrekkend Hapag- schip. Op het lijk konden geen sporen van geweldpleging worden geconstateerd. Niet temin houdt de politie vast aan de veronder stelling, dat de dood van Chacon verband houdt met een overval met roof. HAUPTMAN VOOR 'T GERECHT. De electrische stoel of vrijspraak. Te Wilmington in de staat New Yersey begint heden het proces tegen Richard Hauptmann, die er van verdacht wordt de baby der Lindberghs te hebben ontvoerd en vermoord. Naar de meening der 12 jury-leden bestaan er volgens de wetten van den staat New Yersey slechts twee mogelijkheden, de electrische stoel of vrijspraak. NIEUWJAAR IN NEW-YORK. Het nieuwe jaar is te New-York ingehaald met een opgewektheid en een feeststemming als sedert den aanvang van de depressie niet meer was voorgekomen. De hotels en oorden des vermaaks waren tot in het uiterste hoekje bezet, nergens was meer een plaats te krij gen Op de Times Square verdrongen zich tegen middernacht naar schatting 250.000 menschen, die in bedwang werden gehouden door een detachement van 1250 agenten van politie. Toen eindelijk middernacht genaderd was barstte een gejuich en een getoeter los, dat alle beschrijving onmogelijk maakt. Dui zenden hadden de claxons van hun auto's ge haald en met zich mee genomen. Het geloei was waanzinnig en schrikwekkend. Een groot deel van den nacht werd ten Wat vandaag de aandacht trekt Nieuwjaarsdag bij Hitier. (Dag. Overzicht). Hoe het buitenland Nieuwjaar vierde. (Buitenland). Het Lindbergh-proces begonnen. (Buitenland). Vechtpartij na kaartavondje te Nijmegen. (Binnenland). Mr v. Rossem. f (Binnenland). Wijziging der vleeschkeurings- wet van ae baan? (Binnenland). Te Medan rijdt een autobu6 te water; 6 personen verdronken. (Koloniën). Pijnenburg breekt een schouder blad. (Sport). Noodlottig ongeval aan den ver keersweg AlkmaarDen Helder. (Stad). Inbraak bij alleen-wonende oude man; 1700 gestolen. (Stad). slotte nog feest gevierd, daar een groot aan tal gelegenheden vergunning had gekregen tot 4 uur open te blijven. O&ituwdand HET AUTO-ONGELUK BIJ EMMEN. Begrafenis der slachtoffers. Te Emmer Compascuum is Maandagmid dag de teraardebestelling geschied van vijf der slachtoffers van het tragische auto ongeluk te Munterscheveld in den nacht na den Tweeden Kerstdag. Vele honderden heb ben den droeven stoet naar de algemeene be graafplaats begeleid. Te voren werd in de Geref. kerk een rouw dienst gehouden, waarin ds. J. H. Binnema, geref. predikant te Emmen, is voorgegaan. Het kerkgebouw was tot de uiterste hoeken gevuld. Honderden konden geen plaats vin den en moesten buiten blijven. Ds. Binnema liet bij den aanvang van den dienst zingen Psalm 42 vrs 2 en 7 zonder orgelspel, waarna de predikant voorlas Rom. 8 vers 18. Hij hield daarna een predicatie naar aan leiding van den tekst „Want ik houd het daarvoor, dat het lijden dezes tijds niet is te waardeeren tegen de heerlijkheid, die ons zal geopenbaard worden." De predikant schetste hetgeen gebeurd was en wees op de beteekenis van den tekst in verband met de levenshouding van den christen. Spr. richtte woorden van troost tot de zoo zwaar getroffen familie. In het gebed na den dienst herdacht spr. ook de Maandag in Groningen en Borger ter «arde bestelde slachtoffers. Na afloop van de predicatie werd gezongen psalm 73 vers 13. Er werd vervolgens gelegenheid gegeven langs de in de consistorie geplaatste kisten te defileeren. Vele honderden maakten van deze gelegenheid gebruik en gedurende twee uren trok een onafgebroken file aan de baren voorbij. Daarna reden vijf rouwkoetsen naar de al gemeene begraafplaats. De leden der geref. jongelingsvereeniging droegen de kisten grafwaarts. Aan de groeve werd o.a. gesproken door wethouder J. Wiersema namens het gem.- bestuur van Emmen. De burgemeester was wegens ongesteldheid verhinderd. Voorts hebben afgevaardigden van verscheidene ge reformeerde vereenigingen ter plaatse het woord gevoerd. GEBOUWTJE IN DE LUCHT GEVLOGEN. Bij de Artillerie Inrichtingen aan de Hembrug. Door onbekende oorzaak is Maandagna middag een klein gebouwtje bij de Artillerie Inrichtingen aan de Hembrug, hetwelk niet tot deze inrichtingen behoort, doch wel res sorteert onder het Departement van Defen sie, in de lucht gevlogen. Bij dit ongeval is niemand gewond geraakt. Door de betrokken autoriteiten wordt een onderzoek ingesteld. WIJZIGING DER VLEESCH- KEURINGSWET VAN DE BAAN? Naar de „Tel." verneemt zal het ontwerp tot wijziging van de Vleeschkeuringswet 't zoo goed als zeker niet brengen tot een openbare behandeling in de Tweede Kamer. Minister Slotemaker de Bruine is door de critiek, welke sedert de indiening van het ontwerp is losgekomen, overtuigd, dat het doel, hetwelk hij zich voorstelde te bereiken, n.1. verlichting van de lasten der slagers, door de ontworpen wijziging der Vleesch keuringswet niet zal worden bereikt. alkmaarsche courant (Zie verder eventueel laatste berichten).

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1