HET ZEEMONSTER VAN NAGASAKL Waar met Oud en Nieuw gewerkt wordt. WINKEL Een oudejaarsavond-impressie van een contir.u-bedrijf. HENSBROEK OPHEFFING TRAMLIJN SCHAGEN—VAN EWIJCKSLUIS. polder werden in het afgeloopen jaar met kracht voortgezet. Van het circa 18000 H.A, beschikbaar zijnde cultuurland waren op 31 December ongeveer 11500 H.A. in cultuur, terwijl nog ruim 3500 H.A. met een tijdelijk gewas inge zaaid waren. In 1934 werd regelmatig aan circa 800 ar beiders in het exploitatiebedrijf werk ver schaft, terwijl daarnaast ongeveer eenzelfde aantal werkloozen uit den verren omtrek daarin werk vond. HnAaf^i°Tn zomer eesten ruim 5000 H A. akkerbouwgewassen worden ge oogst. Begunstigd door mooi weer konden de oogstwerkzaamheden ook diT ^ar weer vlo verloopen. De opbrengst was beter dan in het vorige jaar, hetgeen te dankS is aaï OHteilhtig van den bodem. In zaad TlSWOOOtTTr 13000000 KG KG hooi en I2-000-000 en^lo^UW,ngain de dorpen Middenmeer P onderRlng slechts geringe uit- In verband hiermede had de mid denstand met eenige moeilijkheden te kam- Aan het einde van 1934 werden de eerste maatregelen tot stichting van het derde dorp getroffen. Met den bouw van de eerste 100 woningen aldaar is n.I. aangevangen. Ook de boerderijenbouw buiten de dorpen had m het afgeloopen jaar regelmatig voort gang. Aan het einde van het jaar waren 115 boerderijen gereed of in aanbouw. In de tweede helft van 1934 werd met de uitgifte van boerderijen aangevangen, be staande uit 40 bedrijven van verschillende grootte en hoodzakelijk graslandbedrijven. Binnen enkele weken zullen zich de eerste particuliere landbouwers in de Wieringer- meer vestigen. De belangstelling voor de boerderijen in het nieuwe land was buiten gewoon groot. Handelsvoorlichting. Ook in 1934 werden honderden algemeene handelsinlichtingen kosteloos verstrekt. Steeds meer wordt de Kamer de vraagbaak voor de zakenlieden. Contingenteering. De Kamer deed, wat in haar vermogen was, om het bedrijfsleven behulpzaam te zijn bij de uitvoering van de Nederlandsche con tingenteeringsmaatregelen. Door de Kamer werden hiervoor in 1934 circa 1200 invoer vergunningen afgegeven. Handelsregister. Sedert de instelling van het handelsregis ter werden circa 43.000 dessiers van inge schreven zaken en bedrijven kosteloos ter in zage verstrekt Op 22 Augustus j.1. werd de tienduizendste hande'szaak in dit register in geschreven. Bureau van Advies. Dit bureau, dat de Kamer in samenwer king met enkele middenstandsvereenigingen heft opgericht, bleef bevredigend werken. Na het 12J4-jarig bestaan der K. v. K. in haar nieuwen vorm op 4 Oct. te hebben her dacht, wijdde spr. een woord aan de nage dachtenis van de koningin-moeder en prins Hendrik. Van degenen, die ons in dit district ontvie len, noemde hij den heer Jb. Cloeck, die ja renlang lid is geweest van de oude Kamer van Koophandel te Alkmaar en die tevens zitting had in de reorganisatiecommissie van de nieuwe Kamer. Ook herdacht hij wijlen den heer D. Schenk, directeur van 't markt wezen te Alkmaar, die steeds bereid was de Kamer van advies te dienen. Spr. memoreer de voorts den ondergang van de Uiver. Ter eerbiedige nagedachtenis van de in 1934 heengeganen verhieven zich de aanwe zigen een oogenblik van hun zetels. In Alkmaar wisselde het hoofd der ge meente. Het is mij een aangename plicht te verklaren, zei spr., dat de Kamer met vreug de zijn opvolger, den heer jhr. mr. van Kin schot, heeft begroet en dat zij inmiddels heeft mogen vaststellen, dat ook deze burgemees ter blijk geeft warme belangstelling te heb ben voor het werk der Kamer. Voor de medewerking, die de Kamer in het afgeloopen jaar van verschillende colleges, besturen, vereenigingen en particulieren mocht ontvangen, betuigde spr. zijn erkente lijkheid. Namens het bedrijfsleven zegde spr. den leden der Kamer dank voor den arbeid, die geheel belangeloos aan de Kamer is gegeven. Dat het aan het secretariaat is mogen ge lukken, bij een sterke toename der werkzaam heden, het handelsregister up-to-date te hou den en de zaken prompt en correct af te han delen, zonder dat er in de laatste jaren uit breiding aan het personeel behoefde te wor den gegeven, wijst op een goede organisatie, hetgeen spr. nog even meende te moeten ver melden. Tenslotte sprak hij de hoop uit, dat het jaar 1935 zich voor de leden en hun gezin nen zal mogen kenmerken als een tijdvak van voorspoed, vrede en geluk. QetneetUecadeti (Slot.) B. en W. stelden voor, voor die functies waarvoor ontslag moet worden verleend, dit op de meest eervolle wijze te verleenen en voorts dank te betuigen voor datgene, wat door hem in alle bovengenoemde functies in het belang der gemeente is gedaan. Aldus besloten. Voorgesteld werd voorzieningen in boven genoemde functies voor zoover die aan den raad zijn, aan te houden. Aldus besloten. Afscheid burgemeester Koster. Van den burgemeester was een brief in gekomen waarin hij dank bracht aan allen die hem hadden bijgestaan tijdens zijn burgemeesterschap en hem op sympa thieke wijze zijn tegemoet getreden. Zoowel 't college van B. en W. als de leden van den raad in zijn opvolgende samenstelling, zegde spr. dank voor den ondervonden steun. Waardeerende woorden richtte spr. tot den secretaris, die hem steeds ter zijde heeft ge staan. Onderwijzend personeel en gemeente ambtenaren, aan allen een woord van dank voor alles wat ze voor hem zijn geweest. Achtereenvolgens zette schrijver uiteen wat er zooal is gebeurd gedurende zijn ainbts- j*rlode fn. hiJ' eindigde met de beste wenschen voor het komende jaar voor gemeente, raad, ambtenaren en bevolking. De voorzitter kon zich indenken, dat dit losmaken zwaar is gevallen en het is niet te veel gezegd, dat deze vergadering voor ons een belangrijke vergadering is en 't is met diep leedwezen, dat spreker den bur gemeester om deze redenen ziet vertrekken Zeer terecht werden verschillende groote werken in de ambtsperiode van den burge meester opgesomd. Wel is waar zouden ze nu goedkooper tot stand gebracht kunnen worden, doch 't is de vraag of ze in de tegen woordige omstandigheden wel gekomen zou den zijn. Spreker bracht namens allen den schei denden burgemeester een eerbiedigen dank voor alles wat hij voor Winkel heeft ge daan. De heer van Zoonen sloot zich bij den voorzitter aan en namens de fractie der s.d.a.p. bracht spreker den scheidenden bur gemeester een woord van dank voor de wijze waarop hij de belangen behartigde van de maatschappelijk misdeelden, die hij een warm hart toedroeg. Spreker hoopte, dat terugkeerende gezond heid het mogelijk zal maken hem nog eens persoonlijk te kunnen bedanken. De heer Dekker sprak er zijn spijt over uit, dat de burgemeester niet persoonlijk af scheid heeft kunnen nemen. Het bericht van ontslag bracht onder de bevolking verschil lende gevoelens'en daarom zal spreker er zich niet aan wagen namens de gemeente te spreken, maar zijn persoonlijk gevoelen weergeven. Bij de benoeming in 1926 aan vaardde de burgemeester zijn ambt, waar hij blij mee was, met blijdschap en toewijding en bleek een man te zijn, geschikt en gepast voor Winkel. Hij was een eenvoudig man en spreker zou dit als eisch willen stel'en voor een burgemeester ten plattelande. Zijn doel, de 65 jaren vol te maken, heeft hij helaas niet mogen bereiken, we hebben dit te aanvaar den. Soreker sprak zün welgemeenden dank voor de groote toewijding waarmede hij de vergaderingen leidde, verschillen poogde bij te leggen en een bevredigende oplos sing te vinder Een woord van dank is dub bel verdiend Snr. hoopte cp een vooruitgaan- den gezondheidstoestand en wenschte den herr en mevrouw Koster veel goeds. Aangaan kasgeldleening 1935. Ten einde in 1935 over de noodige middelen te kunnen be?ch:kken en de begrooting voor 1935 nog n:et is vastgesteld, stelden B. en W. voor we der een kasT'd'eening voor 1935 aan te gaan van 20 000. Aldus besloten. Verzoeken ontheffing schoolgeld. Onthef fing van schoolgeld werd verleend aan Th de Pree en N. Bakker te Lutjewinkel, D. Mo lenaar en A Spaans. Afgewezen werd een verzoek van I. van Belois om ontheffing van school geld, aangezien adressant in gebreke is gebleven te bewijzen, dat hem ont heffing van rijksinkomstenbelasting is ver leend. Aan A. Nobel werd ontheffing van hon denbelasting verleend. Benoemingen. Door mevr. I. Slooves Spoor is bericht, dat zij bedankte als regen tes van het Tehuis voor Ouden van Dagen B. en W. stelden voor haar dank te betui gen voor de in die functie bewezen diensten en het Algemeen Burgerlijk Armbestuur in de gelegenheid te ste'len een nieuwe voor dracht in te zenden. Aldus besloten. Tot lid van het Algemeen Burgerlijk Arm bestuur: de heeren W. Bestevaar en C. Faber. Tot regentes van het Tehuis voor Ouden van Dagen, mevrouw A. van der Meer— Bi'stra. Tot lid der commissie van toezicht op het Lacer onderwijs: de heer K. Mulder. Tot lid der gascommissie: de heer P. Dek ker Dzn. De voorzatter dee'de mede, dat de heer en mevr. Jb Brugman Dzn. en G. Brugman- Vries, resp. lid van het algemeen burgerlijk armbestuur en regentes van het tehuis voor ouden van dagen, wegens gevorderden leef tijd niet meer voor een herbenoeming in aan merking wenschten te komen en bracht bei den dank voor hetgeen zij in genoemde func ties voor de gemeente hebben gedaan. Door den ministrr van economische zaken is de door den raad vastgestelde verordening oo de Winkelslu!t''ng teruggezonden, met de opmerking dat Z.E. bezworen heeft tegen de beoaling, dat alle winke's op Zondagvoor middag van 812 uur geopend mo^en zijn. B. en W. stelden voor aan het bezwaar van den minister tegemoet te komen en de verordening andermaal vast te stellen, met weglating van deze bepaling. Aldus bes'oten. Door den Ned R.K. Landarbeidersbond „St. Deus Dedit" is verzocht aan die leden van de ziekenfondsen, die wegens werkloos heid in de steunregeling of werkverschaffing zijn geplaatst, een gedeelte der ziekenfonds premie te restitueeren. Het kwam B. en W. niet gewenscht voor op het verzoek in te gaan. De heer van Zoonen merkte op, dat het voorstel is van de meerderheid van B. en W. Spr. is van oordeel, dat er wel iets aan ge daan moet worden. Het moge waar zijn, dat de dokter zegt, ze betalen nog, maar de crisis doet zich al meer gevoelen en waar nog re serve was, raakt die opgeteerd. Spreker zag in deze hulp een groot sociaal belang. De voorzitter meende dit te moeten ont raden. Waar moet de schifting tusschen wel einde? De heer Dekker meende er ook niet op in te moeten gaan, maar wordt het noodig, dan zal spreker zich niet tot enke'en bepalen, maar tot allen die zelf niet meer kunnen be talen. De heer Kort begreep, dat de heer Dekker doelde op de kleine tuinders, doch die heb ben niets gevraagd. De heer van Zoonen merkte op. dat de mi nister in zijn circulaire alleen spreekt van werkloozen. De heer Dekker merkte op. dat als het noo dig is, hij raadslid is voor allen en niet voor een enkele groep. De heer de Veer wenschte zich aan het ad vies van den dokter te houden. De stemmen staakten, zoodat de beslissing is aangehouden tot de vo'gende vergadering. Verzoek landarbeidersorganisaties inzake steunregeling en werkverschaffing. Door de verschillende landarb.-organisaties wordt verzocht: le. Georganiseerden ook in de trekkings periode te werk te stellen. 2e. In de steunregeling houden van diege nen die na 5 jaar achtereen werkloozenuit- keering te hebben getrokken en niet voor uit- keering in aanmerking komen en niet in staat waren 4 weken in het vrije bedrijf te werken. 3e. Aan bondsleden die uit hun werkloo- zenkas trekken een toeslag op de kasuitkee- ring te verstrekken gelijk aan het verschil met de steunregeling. 4e. Aan bondsleden die uit hun werkloo zenkas trekken brandstoffen te verstrekken. Ten opzichte van punt 1 dient te worden medegedeeld, dat in denzelfden geest 'n aan schrijving is ontvangen van den minister van sociale zaken en daarmede rekening wordt gehouden. Voor zoover betreft de punten 2, 3 en 4 wordt verwezen naar de voor deze ge meente vastgestelde steunregeling. De heer Kort wenschte verstrekking van brandstoffen ook aan georganiseerden, die uit hun bondskas trekken. Door dit niet te doen worden georganiseerden achtergesteld bij niet-georganiseerden Na eenige discussie werd besloten daar voor machtiging te vragen. Verzoek Winkeler Bestuurdersbond om adhaesie te betuigen aan het adres van het N.V.V. Door den Winkeler Bestuurdersbond werd verzocht aan 't N.V.V.-petitionnement, inzake het verkrijgen van hoogere steunnor- men en ruimere beschikbaarstelling van klee ding, goedkoope levensmiddelen als boter en aardappelen en voor hulp aan jeugdige werkloozen, adhaesie te betuigen, waartoe met 4 tegen 2 stemmen werd besloten. Door W. Uiterdijk, aannemer te Wierin- gerwaard, is een p'an ingezonden tot den bouw van 10 arbeiderswoningen aan den Weereweg te Lutjewinkel. Adressant vroeg aan een voorschot te wor den geholpen. A'dus besloten. Aan het slot der vergadering sprak de voorzitter een woord van dank aan allen, die het hem moge'ijk en "emakke'iik hebben ge maakt. om gedurende bijna een vol jaar de vergaderingen te leiden en het burgemees tersambt te kunnen waarnemen, waarvoor ook ziin oprechten dank aan den secietaris voor diens steun en voorlichting. In de hoop dat 1935 iets gunstiger moge wezen dan het scheidende jaar en met de beste wenschen voor de aanwezigen en hun gezinnen, sloot de voorzitter de vergadering. De heer van Zoonen dankte den voorzit ter voor de wijze waarop hij het burgemees terschap heeft waargenomen. Oudejaarsavond het feest der intieme huiselijkheid; het feest van oliebollen, bis schopwijn en warme gezelligheid. Van smul partijen en vroolijke gezichten. Maar ook een feest van inkeer en van nadenken, van herinnering aan blijde en droeve gebeurte nissen. Als dan de klok haar twaalf slagen inzet, worden de glazen geheven; dan komen de heilwenschen en denkt men aan wat ko men zal. Dan zijn ook veler oogen vochtig bij het beleven van dit plechtige Oogenblik, dat weer een bladzijde van het levensboek af sluit en die tevens omslaat, om ons een nieuwe schoone bladzijde te toonen, waarop ieder zooveel goeds hoopt geschreven te zul len zien. Zij, die werken. Zoo hebben de meesten onzer den over gang van het oude naar het nieuwe jaar meegemaakt. Er zijn er echter ook, die zon der huiselijkheid en feestelijkheid de twaalf slagen van de klok over zich heen hebben laten gaan. Daarbij denken we niet in de eerste plaats aan hen, die geen huiselijkheid kennen, omdat het leven of zijzelf hen daar van verre heeft gehouden. Wij bedoelen hen, die door hun arbeid niet in den huiselijken kring tegenwoordig zijn, wanneer het eene jaar voor het andere plaats maakt Talloozen zijn er zoo. De radio herinnert ons aan verwanten en kennissen op zee, wier groeten ons even in gedachten bij hen doet verwijlen. Dan zijn er de wachters aan de kust, de bewakers van onze persoonlijke vei ligheid en onze bezittingen, de dienaren van het verkeer over spoor- en tramwegen en op den weg, het personeel in hotels, café's en restaurants, en de werkers in openbare dien sten en continu-bedrijven. Mensch en machine In de continu-bedrijven staat de arbeid nimmer stil. Daar kan men geen gezelligen oudejaarsavond vieren, ornaat de mensch hier bijna ondergeschikt aan de machine is geworden en de machines blijven draaien. Een oudejaarsavond is daar een avond als iedere andere; naar het uiterlijk is er geen verschil en alleen in hun binnenste voelen de werkers, dat weer een bijzonder Oogenblik te be'even staat. Het fabrieksterrein is verlicht door talrijke lampen. Het licht der ramen is van verre te zien en stoom en rook ontsnappen uit schoorsteenen en leidingen. Daarbinnen zoe men de machines haar eender lied. waar mede de werkzaamheden der menscnen ge lijken tred houden. De klok Buiten, boven het hek, dat den ingang af sluit, wijst een klok den tijd aan. De portier in zijn hokje gaat er eens naar kijken en zet zijn horloge ermee gelijk. Behalve hem ziet men er niemand: de werkers zijn binnen en in de huizen viert men het familiefeest. Op den weg is het stil. De klok boven den ingang wijst vijf minu ten voor twaalven aan. Binnen zoemen de machines en de aan dacht is geconcentreerd op het werk. Men heeft er weinig tijd om aan de jaarwisseling te denken. Deze ploeg heeft het nii getroffen, te moeten arbeiden als anderen thuis zijn, zooals straks weer anderen zullen komen om te arbeiden als zij naar huis gaan. Eén minuut voor twaalven. Nog één minuut voor twaalven wijst de klok boven den ingang aan. De portier zit in zijn hokje en denkt aan vrouw en kinderen, die misschien al naar bed zullen zijn. Hij peinst over wat het nu bijna afgeloopen jaar hem heeft gebracht en wat hij meent gemist te hebben. Beneden bij de vuren staan de stokers, om te zorgen dat de ketels voldoende verwarmd worden, niet te weinig en niet te veel. De voorman zegt juist tegen een van zijn man nen: „Jan, die nummer vier mag nog wel een paar scheppen hebben". Een.klep wordt geopend, waaruit een heete lichte gloed te voorschijn komt. Een stevige hand grijpt een schop en werpt vijf maal een hoeveelheid kolen op het vuur. Het nieuwe iaar. Bij den vierden schep verspringt juist de klok boven den ingang op twaalf. Wanneer de klep van het vuur gesloten wordt, is het nieuwe jaar alweer eenige se conden oud. De fabriekssirene loeit en even bezinnen allen in de fabriek zich op dit oogenblik, dat door ieder als belangrijk wordt gevoeld. Gedachten gaan snel, sneller dan machines kunnen draaien. Even worden gelukwenschen gewisseld, doch reeds eischt het werk weer de aandacht op. Het Oogen blik is voorbij en de machines kunnen niet wachten. Als later de ploeg is afgelost en naar huis gaat, wandelen de mannen door den voor dezen tijd zoelen nacht het nieuwe jaar in. Zoo beleven de werkers de jaarwisseling. JUiwiHcUiaC Tlieums 'Vrijdag vergaderde 't polderbestuur 's avonds 7 uur. Afwezig het lid van het dagelijksch bestuur de heer P. Fok, we gens ziekte. De voorzitter, de heer Jb. Groot Jz., kwam even terug op de belangrijke be sluiten die in dit jaar weer genomen zijn. Naar aanleiding van de notulen deel de de voorzitter mede dat het bedrag voor het damhout beschikbaar gesteld voldoende is en dat alles in de beste orde verloopt. De voorzitter bracht den heer Wit, die de werkzaamheden regeit, een woord van dank voor den goeden gang van zaken. Men zal trachten het werk bij de brug toch nog uitgevoerd te krijgen. Van den heer J Kluit was 'n verzoek ingekomen om het bruggetje bij zijn huis en dat bij de pastorie der Ned. Herv. kerk te willen verbreeden daar zijn vrouw er met den kinderwagen niet over kan komen. Gezien de slechte tijdsomstan digheden werd hierop niet ingegaan. Afwijzend werd beschikt op een ver zoek van den Alg. Ned. Wielrijders Bond om een subsidie in den vorm van een lidmaatschap. De contributie bedraagt 25 per jaar. Herbenoemd waren als lid van het dagelijksch bestuur de heer Fok en als hoofdingeland de heer P Admiraal. De geloofsbrieven van beide heeren goedgekeurd. Daarna kwam 't gewichtige punt van de agenda en wel salarisverlaging van den machinist van het stoomgemaal. De ketel van het stoomgemaal is afge keurd en moest door een nieuwe worden vervangen. Daar dit ruim 3000 moest kosten, werd besloten dit niet te doen en den molen van stroomlijnwieken te voor zien, daar men meende dat dan de molen alleen het water weg kon houden wat een besparing geeft van 2000 Tot op heden zijn de resultaten schitterend Uit dit oogpunt stelde de voorz. voor over 1935 een tijdelijke salarisverlaging van den machinist, daar hij nu toch nooit behoeft te malen en dan 1935 als proef jaar te nemen. Na langdurige besprekingen werd be sloten den molenaar in 1935 een gratifi catie te geven naar verhouding van het aantal maaluren van voorgaande jaren. Wat betrof salarisverlaging van den machinist 6telde de voorz. wegens ver mindering van werkzaamheden voor over 1935 een tijdelijke salarisverminde ring van 100. (Het salaris was 600). Met de stem van den heer Wit tegen werd het voorstel aangenomen. Rondvraag. Bij de rondvraag zeide de heer Bas dat de brug over de rngsloot bij hoog water te laag is en dat de schippers er dan met alle mogelijke middelen trach ten onderdoor te komen, zoodat deze in zoo'n staat is dat met het tegenwoor dige zware verkeer ongelukken niet kunnen uitblijven. De voorzitter antwoordde dat deze brug in onderhoud is bij H. H. Waard en wij hier niets kunnen doen. De voorztter had er al eens per soonlijk over gepraat met een verant woordelijk persoon, maar werd toen uit gelachen. Daarna werd op een vraag van de hee ren Bas en de Vries nog besloten de dijkjes te laten opknappen. Maandagavond 31 December j.1. heeft het locomotief-personeel uit Alkmaar de ma chinist Swart en de leerling Willek,de laatste tram gereden van Schagen naar v. Ewycksluis. Deze droevige gebeurtenis is nier onopgemerkt gebléven. Alhoewel na het tot stand komen van den afsluitdijk naar Friesland en het beëindigen van de werkzaamheden daaraan het vervoer op deze tramlijn zeer haixl teruggeloopen is, bleek toch bij het officieel opheffen van de tram, dat de bevolking uit dat deel van ons land ongaarne de tram zag verdwijnen. Bij de laatste tram die ongeveer half negen van Schagen naar v. Ewycksluis vertrok, was zelfs het passagiersvervoer zoo overweldi gend druk, dat nog een extra rijtuig aange haakt moest worden doordat de tramdirectie en tal van andere personen de laatste rit mede wilden maken. Een en ander ging met verschillende plechtigheden gepaard. De locomotief 7741 droeg voorop het opschrift „Afscheid aan v. Ewycksluis en was getooid met groen en guirlandes. Het Vereen igde fotobureau uit Amsterdam vereeuwigde deze voor het vertrek uit Scha gen. Te v. Ewycksluis werd tijdens een kwar tier op het stationnement in de wachtkamer van het station gesproken door directie, leden en belanghebbende personen. Hier werden de heeren K. Venver, stationchef en Zaadnoordijk, assistent, door den heer H. K. Koster hartelijk toegesproken en werd beiden een kist sigaren aangeboden. In Wieringer- waard, waar zeer veel belangstellenden waren, werden de chef en waarnemend chef, ae heeren Henga en Zandwijk toegesproken, die eveneens een kist sigaren ontvingen. Tenslotte moest de terugtocht woxlen aan vaard met het oog op de aansluiting te Schagen met den Helderschen trein. De aankomst aldaar ging vergezeld met het ont branden van talrijke klappers, welke door het stationspersoneel voor dat doel op de rails waren gelegd. Nadat allen uitgestapt waren en de tram voorgoed opgehouden had te bestaan, dank te één der directie-leden den machinist voor den jarenlangen trouwen dienst en overhan digde daarbij als blijk van waardeering aan het locomotiefpersoneei ieder een fijne kist sigaren. Vermelder we hierbij nog, dat ook de con ducteur, de heer C. Smit, niet vergeten weid, temeer, omdat hij op 1 Januari 1935 den dienst van de Nederlandsche Spoorwegen met pensioen gaat verlaten. Een aardige herinnering werd hem tijdens een huldiging in de wachtkamer van het station door het personeel te Schagen aangeboden. Van andere zijde meldt men ons nog de volgende bijzonderheden over den terug tocht Onder het gejuich van de belangstellende Wieringerwaarders, het gillend fluitsein der locomotief, het geknal der mistsignalen en het gedaver dei machine, werd het laatste traject van ons trammetje onze Bello begonnen. In Barsingerhorn kwam burge meester Loggers persoonlijk het bestuur der N.V. concludeeren. Zoo werd om 9.48 uur Schagen bereikt Ook hier stonden weer vele belangstellenden te wachten. Toen het be stuur der N.V. en het personeel in Schggen met hun familieleden zich in de wachtkamer 2e klasse hadden verzameld, moest nog even op conducteur Smit woraen gewacht, die zijn laatste werk van de tram beëindigde. Toen ook Smit met zijn vrouw binnen traden, nam de heei H. K Koster het woord en zeide, dat het een eigenaardige dag was. Het leek geen begrafenis, want er heerschte een opgewekte geest. Bij het bestuur der 43 Piet Prikkel voelde z'n ontdekkingsreizigershart kloppen, toen de Tibetaan hem meenam naar de Ver boden Tuinen van zijn land Daar was nog nooit een vreemdeling binnen gegaan. „We boffen", zei Piet tegen Drein, „we schijnen in een erg goed blaadje te staan." ii ■i* Een minuut later werden Piet en Drein binnen gelaten in een beroemde oer-oude bibliotheek Alle b'adzijden van de boeken waren groote platte steenen er daar stonden de letters met beitels ingehakt. Zóó vonden ze dnartusschen ook een reisgids. „Die kunnen we wel eens even nakijken", zei Piet.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 7