DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Gespannen toestand in Spanje. Een onrustig einde van een onrustig jaar. No. 2 Donderdag 3 Januari 1935 137e Jaargang BxigeÜiksch 0 veezicht De vooruitzichten voor I935. Het is niet bepaald een rustig einde van het parlementair jaar in Spanje geweest. Strijd van links te gen rechts; strijd van rechts onder ling en als gevolg daarvan de obli gate crisisgeruchten en de combi naties, die in de wandelgangen van het parlement ontstaan; door de pers hun weg onder het publiek vin den, maar die daarom nog lang niet altijd door de feiten worden beves tigd. We hebben wat het parlementaire leven betreft, in Spanje steeds een weerspiegeling van de Fransche toestanden gezien. De usan ces in het parlement, veelal de reglementen ook, in het bijzonder de houding van presi dent en ministers der republikeinsche par tijen doen vaak aan een niet altijd goed ge slaagde imitatie van Frankrijk denken. Reeds lang was men buiten de vergader zaal bezig te intrigeeren tegen den goed-re- publikeinschen en nog al doortastenden mi nister van onderwijs Villalobos, volgeling van Melquiades Alvarez, den der.ocratischen liberaal, maar als zoodanig vele nuances linkscher dan zijn chef. Deze was den rechtschen een doorn in het oog en hier nu trachten de katho lieken van de Ce- da zich een wit voetje te maken bij hun vroegere bondgenooten, de monarchisten, die steeds meer tegen hen ageeren. Het w begon in de Azana wandelgangen en het eindigde met een duel in de vergaderzaal tusschen Vil lalobos en Gil Robles. Deze laatste wierp hem tegen, dat hij niets presteerde en partij dig optrad. De eerste ging minder op het za kelijke in en begaf zich onmiddellijk op poli tiek gebied. Gij wil, als weleer, het religieuze onderwijs een bevoorrechte posite verleenen. Ge wilt, dat ik, minister der republiek, die haar trouw heb gezworen, uw handlanger wordt om het vrije onderwijs weer te kneve len. Het is niet mijn schuld, dat gij in uw verkiezingspropaganda een dubbelzinnige houding hebt aangenomen en nu uw kiezers tevreden wilt stellen. Ge wilt weer als vroe ger autobussen vol met leerlingen uit het Noorden naar de staatsexamens in 't Zuiden sturen, opdat men al naar gelang van hun familienaam of titel hun een eerediploma geeft na een schijn-examen. Hevige protesten rechts, ovatie links. Inderdaad is er na vroe ger ergerlijke misstanden allengs een verbe tering gekomen in de staatsexamens. Het is nog niet wat wij in Nederland aan onpartij digheid en rechtvaardigheid eischen,- maar het komt toch niet meer voor, dat men terwil- le van een recommandatie zoo goed als geen examen aflegt, of zakt omdat niet toevallig het tekstboek van den eximinator bij zijn stu dies heeft gebruikt. Martinez Barrios, die na Azana minister-president is, hielp den minis ter nu nog een handje mee en constateerde, dat Gil Robles dezelfde dictatoriale taal be zigde en dezelfde minachting voor de min derheid had als eens tot schade van de repu bliek zijn tegenstander Azana. Nu is het rechts, dat naar niemand luistert en voor geen rede vatbaar is, vroeger was het de link- sche coalitie. Het eind was, dat de minister kwaad de zaal uitliep en zijn ontslag aan bood. Dit is eerst niet, daarna wel aangeno men, want Lerroux kon rechts na dit heftig debat niet te veel voor het hoofd stooten en zoo is dan gister een nieuwe minister van onderwijs uit dezelfde partij als Villalobos, maar bedeesder en bedaarder dan zijn voor ganger, benoemd. Daarmede is de vrede echter niet hersteld. Er zijn nog vele voetan gels en klemmen. Een daarvan, de benoeming van den president voor het Hof der bij de Grondwet gewaarborgde rechten, waar de candidaat der regeering tenslotte de oude re publikein Gasset \yas, heeft veel misnoegen onder de Ceda en agrariërs gesticht, maar tenslotte heeft Lerroux zijn zin doorgedreven. En eveneens is dit geschied met de benoe ming van Portella tot gouverneur-generaal van Catalonië, zoo lang het statuut buiten werking is. Ook aan deze benoeming is een groote strijd achter de coulissen voorafgegaan, zoo schrijft de Spaansche correspondent van de N.R.Crt., doch tenslotte heeft Lerroux gezege vierd. Hij had verklaard, dat deze post niet door een partijman, die speelbal zijner last gevers zou worden, mocht worden vervuld. Inderdaad is Portella sedert jaren niet actief geweest in de politiek. Een weinig ontspanning zal de minister president hebben door den opvlammenden strijd van monarchisten, beter gezegd van het nationale blok, tegen de Ceda en speciaal tegen Gil Robles. Deze heeft dezer dagen in een groote rede te Madrid in zijn club de positie der Ceda bepaald en is herhaaldelijk daarbij fel opgetreden tegen de monarchis ten, die op hun beurt in de laatste weken en speciaal sedert de Ceda in het parlement steeds meer republikeinsche allures aan neemt, hevig tegen Gil Robles ageert. Hoofd schotel was zijn positie in de regeering en zijn verklaring, dat het samengaan met de radikalen noodzakelijk was, anders hadden dezen zich bij links aangesloten en voorts dat een sociale wetgeving plicht der recht- sche partijen is, die zich anti-revolutionnair noemen, maar daarom niet tegen het aan vaarden hunner plichten jegens arbeiders en werkgevers zijn. Rust is er nog lang niet, zei hij. De materieele pacificatie is nu door ge weld eenigszins toegepast, maar de geesten kan men niet dwingen. In vele fabrieken be treden de arbeiders nog de werkplaatsen, de gebalde vuist boven het hoofd als groet, evenals gedurende de revolutie. Het is goed, dat de leider der grootste regeeringspartij dit nu eens openlijk verklaart. Inderdaad, er ontbreekt nog veel, heel veel aan de pacifi catie. Het is moeilijk voor 1935 iets te voorspel len. We weten wat achter ons ligt, maar nog niet wat we voor den boeg hebben in Span je. Al mag dan ook met de feestdagen er een tijdelijke ontspanning zijn en de dagen voor en na de trekking der groote Kerstmisloterij, heel het land aan niets anders hebben ge dacht dan aan de grillen van vrouw Fortuna en millioenen in hun droom zich luchtkastee- len hebben gebouwd, rooskleurig ziet het er nog niet uit voor 1935. De strijd om de repu bliek zal dan voortgezet, wellicht definitief uitgestreden worden. Reactie van links is on der het volk allerwege bemerkbaar. Als nu de politici maar wijs zijn en de teekenen des tijds begrijpen. Maar een der grootste onge lukken voor Spanje's parlementair regiem is, dat de politici niet begrijpen, dat men voor het geheele volk en niet voor een partij of groef^ipartijen regeert. Samenwerking van allen, de ware vorm van liefde voor land en volk, bestaat niet. tBuitenland, MIJNWERKERS IN VERDRINKENDE MIJN. Voortdurende vlucht voor het stijgende water. Voor een week had de Poolsche mijnover- heid bevel gegeven tot stopzetting van de Baskamijn bij Sosnowitz, aangezien groote hoeveelheden water de mijn binnendrongen, hetgeen gevaflr opleverde. Inmiddels is in- derdaad de mijn verdronken 16 van de 110 mijnwerkers echter weigerden toen zij hoor den dat het bedrijf stilgelegd zou worden, de mijn te verlaten, teneinde hiermede een voortzetten van het bedrijf af te dwingen. Alle pogingen van de overheid de ongeluk- kigen te bewegen de mijn te verlaten, zijn tot dusverre vergeefs geweest. Sinds zeven dagen zijn de mannen nu reeds in de mijn, voortdurend op de vlucht voor de binnen dringende watermassa's, die met groote snel heid de mijngangen overstroomen. Sinds Maandag is de toestand der man nen vrijwel hopeloos. Zij zijn gevlucht naar de hoogst gelegen mijngangen, waar zij, zonder voedsel in volslagen duisternis, in het ijskoude water staan. De aanwezige lucht is bijna geheel verbruikt en overigens vol mijn- gas. De opwinding onder de bevolking is zeer groot. Het terrein van de mijn is door de politie afgezet, daar men onlusten vreest. JOODSCHE DOKTERS IN DUITSCHLAND. De correspondent van de „Times" meldt uit Berlijn: Een Maandag j.1. gepubliceerde statistiek bewijst, dat van de 6488 Joodsche dokters in Duitschland er, sinds de Nazi's de macht in handen kregen, nog 5900 de praktijk uit oefenen. Van deze 5900 geneesheeren mogen 3461 als verzekeringsarts werkzaam zijn, zoodat 11.4 pet. van de verzekeringsartsen nog steeds „niet-Ariërs" zijn. In Berlijn is dit percentage zelfs 43. Vastgesteld is, dat 578 Joodsche artsen zijn geëmigreerd, omdat aan 1667 dokters is verboden, nog langer de praktijk als ver zekeringsarts uit te oefenen, al mogen zij dan ook hun gewone praktijk blijven uitoefe nen. Eenige aanhangers van een Oekrainsche organisatie hadden in een der laatste nach ten in een dorp in het district Lemberg hei melijk een gedenksteen geplaatst op een plek, waar eenige jaren geleden eenige Oekrain sche terroristen door de Poolsche politie ge arresteerd waren. Toen de gedenksteen weer uitgegraven werd, explodeerde een daaron der aangebrachte bom. Een persoon werd gedood en één zwaar gewond. De daders zijn gearresteerd. TROTZKI OVER DEN MOORD OP KIROFF. Trotzki heeft aan de Fransche pers een proest gezonden tegen de beweringen van Russische zijde, dat hij betrokken zou zijn gewest bij den moord op Kiroff. In de aanklacht tegen Nikolajef wordt slechts beweerd, dat de moordenaar bekend had dat een consul hem had gevraagd een brief aan Trotzki te doen toekomen en Niko lajef heeft deze bekentenis pas 20 dagen na zijn arrestatie afgelegd. De weinige consuls, die Trotzki kent, hebben hem allen een visum geweigerd. Ten slotte verklaart Trotzki, dat hij in de 40 jaar van zijn revolutionnaire werkzaamheid altijd tegen individueele ter reur is geweest, zelfs tegenover het tsarisme. Tengevolge van de staking bij de koop vaardij te Rio de Janeiro in Brazilië zijn van af gisteren verscheidene Braziliaansche stoomschepen niet uit Rio vertrokken. Daar bijna alle vakvereenigingen, met inbegrip van de vereeniging der kapiteins aangesloten zijn, verwacht men een uitbreiding van de sta kingsbeweging. De eischen betreffende alge- meene gageverhooging zijn gebaseerd op het tot stand komen van de vrachtovèreenkomst in de kustscheepvaart, waardoor de reede- rijen financieel voordeel genieten. De uit breiding van de staking tot het scheepvaart verkeer in de bocht van Rio en tot de Leo- poldina-spoorlijn wordt ernstig gevreesd. DE REBELLIE IN ALBANIË. De toestand in Tirana uitermate ernstig. Volgens berichten in de Grieksche bladen zou de revolutionnaire beweging in Albanië nog steeds in omvang toenemen. Vele sol daten en officieren zouden gedeserteerd zijl' en zich in openlijk verzet tegen koning Zogoe bij de rebellen hebben aangesloten. In den loop van den dag zou het tot bloe dige botsingen gekomen zijn, waarbij hon derden personen zouden zijn gewond. Tengevolge van de strenge koude, die op het oogenblik in Albanië heerscht, zou het de regeering uiterst moeilijk zijn militairen U zenden naar de opstandige gebieden, die zich in de nabijheid van Tirana bevinden. De toestand in de hoofdstad is volgens be richten, die in Athene binnenkomen, als zeer ernstig te beschouwen. In Tirana zouden reeds honderden arrestaties hebben plaats gehad van ministerieele beambten en van andere autoriteiten. Ondanks alle dementi's wordt door het Grieksche blad „Tycos" een bericht uit Kor- foe, volgens hetwelk koning Zogoe bij een bomaanslag gewond is, juist genoemd. De verbindingen tusschen de noordelijke provincies van Albanië en Joego-Slavië zijn verbroken. LAVAL'S REIS NAAR ROME. Het onverwacht vaststellen van het vertrek van Laval naar Rome wordt in politieke kringen levendig toegejuicht. Nog gistermor gen scheen geen kans te bestaan op een over eenstemming tusschen de beide Latijnsche hoofdsteden. Gedurende den ministerraad, waarin Laval onbeperkte volmacht werd ver- lr 1 voor de voortzetting der onderhandelin LAVAL. gen te Rome, werd Laval aan de telefoon ge roepen. Hij ontving onmiddellijk daarna den Italiaanschen gezant. Na een kort onderhoud met hem stelde Laval zich telefonisch in ver binding met den Franschen ambassadeur te Rome. Inzake het program van de reis van Laval naar Rome werd gisteravond nog het voi- gende bekend Laval vertrekt Donderdagavond om 20 uur 20 uit Parijs en komt Vrijdag om 7 uur te Rome aan. Hij zal worden vergezeld door den secretaris-generaal van den Quay d'Or- say, Leger, den onderdirecteur voor Afri- kaansche en Levant-aangelegenheden, de Saint Quentin, en zijn kabinetschef, Rochat. Bij zijn aankomst te Rome zal hij worden ont vangen door Mussolini. Zaterdag zal wor den bestemd voor besprekingen tusschen Laval en Mussolini. Zoo noodig zullen de besprekingen Zondag worden voortgezet Zaterdagavond geeft Mussolini ter eere van Laval een diner. Zondag zal een banket worden aangericht in de Fransche ambas sade. Hoogstwaarschijnlijk Maandag zal een be zoek worden gebacht door Laval aan den Paus. Dinsdagmiddag vertrekt Laval weer uit Rome en komt dan Woensdag om 9 uur 20 weer te Parijs aan. Donderdag zal hij waarschijnlijk naar Genève vertrekken ter deelneming aan de zitting van den Volken bondsraad. Gisteren begon, zooals reeds aangekon digd, in de slechts drie duizend inwoners tel lende stad Flemington het sinds maanden in geheel Amerika met buitengewone spanning verwachte proces tegen den wegens ontvoe ring en vermoording van baby-Lindbergh aangeklaagden Bruno Richard Hauptmann. Van zeven uur af verdrongen zich hon derdduizenden menschen voor den ingang van het gerechtsgebouw, om tijdig een plaats in de rechtszaal te bemachtigen. Kort na tien uur werd de aangeklaagde uit de gevangeniscel naar de rechtszaal over gebracht Hauptmann, die onder strenge be waking door de menigte heen geleid werd, zag er zeer bleek uit. Voor dat Hauptmann op de beklaagden bank plaats nam, nam de sheriff hem de handboeien af. Kolonel Lindbergh, die zooals men weet als getuige aan het proces deelneemt, was ge zeten achter den procureur-generaal en naast hem had zijn echtgenoote plaats genomen. De vrouw van beklaagde had zich een plaats aangewezen gekregen op eenigen af stand van haar echtgenoot. Onmiddellijk na opening van de eerste zit ting ter behandeling van het Hauptmann- Wat vandaag de aandacht trekt.,. proces werden de namen van de juryleden opgenoemd. Onder de acht en veertig burgers en burgeressen van Flemington werd als eerste jurylid Charles Walton aangewezen. Reeds de eerste procesdag bracht een sen satie. De Scandinavische Hudson deelde aan persvertegenwoordigers het resultaat mede van zijn onderzoek tot identificeering van de vingerafdrukken op de losgeldbriefjes, welke indertijd door kolonel Lindbergh zijn ontvan gen, en legde de opzienbarende verklaring af, dat Hauptmann's vingerafdrukken zich niet onder de honderden afdrukken bevinden, welke hij op de briefjes aan Lindbergh ont dekt heeft. Ik heb weken lang, zoo zeide Hudson, met behulp van mijn assistent, de vingerafdruk ken onderzocht, maar die van Hauptmann heb ik op geen enkel schrijven gevonden. Zooals men zich zal herinneren, vormde de kwestie van de vingerafdrukken bii het vooronderzoek een van de voornaamste steunpunten van de aanklacht tegen Haupt mann. Tot dusver immers heeft men aangenomen, dat Hauptmann persoonlijk baby-Lindbergh uit zijn slaapkamer heeft ontvoerd en zelf de losgeldbriefjes geschreven of althans zelf in de woning van Lindbergh gedeponeerd heeft. Men ziet echter thans in het feit, dat Haupt mann's vingerafdrukken zich niet op de briefjes bevinden, een bewijs, dat Hauptmann ze niet in handen heeft gehad. De eerste twee uren van de eerste rechts zitting werden geheel in beslag genomen met het verhoor van twintig van de op de lijst van jury-candidaten staande personen. Na heftige botsingen tusschen de verdedi ging en den procureur-generaal werden ten slotte van de twintig juryleden slechts vier beëedigd, namelijk twee mannen en twee vrouwen. De overige zestien candidaten wer den afgewezen met de motiveering, dat zij zich reeds een vaste opinie omtrent het geval- Hauptmann hadden gevormd. Kolonel Lindbergh volgde den geheelen tijd het verhoor en de beëediging van de juryle den met groote aandacht. Om twaalf uur 's middags hield de recht bank een langdurige pauze. De beklaagde werd weder onder strenge bewaking naar de gevangenis teruggebracht. Omtrent de incidenten aan de Abessinische grens en bij Oealoeal zijn uit Addis Abeba nadere mededeelingen ontvangen, die gister gepubliceerd zijn: Abessinie handhaaft zijn protest tegen de „geleidelijke toeëigening" van Abessinisch grondgebied door Italië. De toon der laatste mededeelingen is echter ver zoeningsgezind en uiting wordt gegeven aan de bereidwilligheid van de Abessinische re geering om aan de Italiaansche eischen te voldoen, wanneer de Abessinische verant woordelijkheid voor de grensgevechten be wezen wordt voor een onpartijdige instantie. In Engelsche kringen wordt deze redelijke houding van Abessinie toegejuicht. De Brit- sche regeering had n.1. van Italië het ver zoek ontvangen haar invloed aan te wenden in Addis Abeba en de Engelsche vertegen woordigers aldaai en te Rome hebben ge tracht een kalmeerenden invloed uit te oefe nen. 12 Bommenwerpers van 't 11e Britsche es kader zijn gistermorgen van het vliegveld Ri- salpoer aan de N.W.-grens van Br.-Indië vertrokken voor een eskadervlucht naar Sin gapore. Het eskader werd vergezeld door een Vickers Victoria-toestel, dat bagage en uitrustingsstukken transporteerde. De vlieg tuigen zijn gister in Delhi aangekomen. Zij zullen morgen via Allahabad naar Gaya ver trekken en begin volgende week in Singapore aankomen De af te leggen afstand bedraagt ruim 7000 mijlen. i. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0 «trnMe contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummui bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. BOMAANSLAG IN POLEN. WEER VRIJE BROODHANDEL IN SOVJET-RUSLAND. Incidenten wegens hooge prijzen. Naar d© correspondent van d© „Times" uit Moskou meldt, zijn d© Russen Dins dag voor het eerst sinds zes jaar weder in d© gelegenheid gesteld, onbepaalde hoeveelheden brood te koopen zonder broodkaarten. De winkels hadden het dan ook vanaf den vroegen morgen enorm druk met menschen di© naar den prijs van ver schillend© soorten wit- en bruinbrood kwamen vragen. De lang© files van wachtenden, het karakteristieke beeld voor de brood bakkerijen gedurend© d© lange periode van rantsoeneering, waren verdwenen. Doordat in verschillende steden de broodvoorraad niet voldoend© is, is de prijs van bruin brood gestegen van 60 kopeken tot één roebel per kilogram en die van gewpon \yit brood van 1 roebel 20 kopeken tot 2 roebel per kilogram. Luxebrood en kadetjes kosten zelfs 7 roebels 50 kopeken per kilogram. Geen wonder, dus, dat er zich tenge volge van deze hooge broodprijzen inci- denen voordeden. D© grootst© winkels verkoopen thans wel honderd verschillende soorten brood terwijl men vroeger slechts tien soorten kon krijgen. Gelijktijdig met dezen vrijen brood- handel zijn de loonen der Moskousch© werklieden verhoogd van 15 tot 25 roe bel i>er maand. De eerste dag van den vrijen brood- handel is niet zonder moeilijkheden verloopen. Militie werd gereed gehouden om eventueel tegen groote demonstra ties tengevolge van de hooge broodprij zen te kunnen optreden. De „Prawda" wijdt een artikel aan den vrijen broodhandel en wijst op het toe nemende vertrouwen van de bevolking in de sovjet-regeering. STAKING TE RIO DE JANEIRO. Bij de koopvaardij. EERSTE SENSATIE IN HET HAUPTMANN-PROCES. Reeds 16 jury-candidaten afge wezen. Gespannen toestand in Spanje. (Dag. Overzicht.) Sensationeel begin van het Haupt- mann-proces. (Buitenland.) Incidenten in het Saarg©bied. (Buitenland.) Geruchten over opstandige bewe ging in Albanië. (Buitenland.) Laval's reis naar Rome. (Buiten land.) IJzeren juk neergestort te Am sterdam, arbeider gedood. (Binnen land.) Tot directeur van het postkantoor alhier benoemd d© heer H. A. Pabbruw© uit Arnhem. (Stad.) (Zie verder ereniaeel 1uMe berichten). DE INCIDENTEN AAN DE ABESSINISCHE GRENS. 12 BOMMENWEPPERS NAAR SINGAPORE

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1