I I Stad en Omgeving. ®e©s#o© Jiadiapcoqcatuma JeaitleUm Brieven uit de Hoofdstad Kamer van Koophandel en Fabrieken. DE FREGATVOGEL. Oudejaarsoverpeinzing over Amsterdam in het jaar 1934, Als we ons zetten tot het schrijven van een overzicht van het jaar 1934 over de hoofdstad des lands, dan komen ons allereerst de droeve gebeurtenissen voor den geest, die zich in Juli van dit jaar in de Jordaan afspeelden. Op 5 Juli en volgende dagen is Am sterdam in staat van oproer geweest. Het liet zich zoo ernstig aanzien, dat de gemeente-politie met 200 man mare chaussee, die in normale tijden in en om de hoofdstad g aetacheerd z.'jn en 250 man militaire politie versterkt moest worden. De militaire politie be stond uit infanterie uit Amersfoort, Arnhem en Den Haag, en genietroepen uit Arnhem en Den Haag. Bij de Arn- hemsche afdeeling was een groep mi trailleurs, die ook over eenige pantser en rupsauto's beschikten. De aard van den opstand was voor de justitie aanleiding om een huiszoeking te doen bij het dagblad De Tribune, het orgaan van de Communistische partij. De toen in beslag genomen persen zijn Intusschen nog niet vrij gegeven. Na eenige dagen van gespannen ver houdingen en onrustige nachten gelukte het de overheid den opstand te bedwin gen, zij het niet dan ten koste van eeni ge menschenlevens. De tweede gebeurtenis, die van groot formaat was voor Amsterdam, zij dan de aanleiding gelukkig een geheel andere en vreugdevoller, vond zijn middelpunt in de ontvangst van de bemanning van de Uiver, die op zoo bijzonder geslaagde wijze beslag wist te leggen op den prijs in de Melbourne-race. Wij hebben de Amsterdamsche bevolking in jaren niet zoo enthousiast en uitgelaten gezien als bij deze feestelijke ontvangst. Helaas werd enkele weken later de feestvreugde geheel verduisterd door de tragische wijze waarop deze trotsche luchtvogel een smadelijke vernietiging vond in de Syrische woestijn, in zijn ondergang het leven vin zeven Nederlanders met zich sleepend. De jubilea waren niet van de lucht. De Brandweer, een populaire Amster damsche instelling, bestond 60 jaar De feestelijkheden werden echter in ver band met de tijdsomstandigheden uitge steld, wat niet het geval kan genoemd worden met de herdenking van het veertig-jarig bestaan van den Amster- damschen Stadsschouwburg. De Am sterdamsche tooneelvereeniging gaf een prachtige opvoering van „De Revisor". Daarna volgde een spectacle coupe, waarbij alle tooneelspelers, die eens >>p de planken van dezen schouwburg had den gestaan, een fragment van een stuk ten beste gaven. Ten slotte kwam de grijze mevrouw MannBouwmeester nog ten tooneele, die een korte toespraak hield. Een tooneeltentoonstelling besloot de feestelijke reeks. Het Conservatorium bestond 50 jaar en herdacht dit feit in muzikalen kring In dit jaar werden de nieuwe Markt hallen officieel in gebruik genomen en zij werden ingewijd met een tentoon stelling op land- en tuinbouwgebied, de AMATO. Een experiment werd genomen met het orkest van het Amsterdamsche Con certgebouw, dat het be- en doorstond een concert te geven in het Amsterdam sche Stadion, dat kort te voren voor het heeter vuur van den grooten voetbal wedstrijd: NederlandIerland had ge staan. De laatste gebeurtenis trok meer toeschouwers dan het eerste evenement, hoewel beide als bijzonder geslaagd kunnen worden beschouwd. Op sportgebied moet de Derde Am sterdamsche Zesdaagsche nog worden gememoreerd, die tal van internationale en nationale beroemdheden op wieier- gebied naar Amsterdam bracht en met hen tevens een opleving van den handel- drijvenden middenstand. Deze middenstand maakte ook een bijzonder goede beurt met het houden van de Middenstandstentoonstelling in het Rai-gebouw. Middenstanders uit geheel West-Europa en natuurlijk uit geheel Nederland kwamen gedurende de tentoonstelling naar Amsterdam en brachten leven en vertier, zooals dit met groote tentoonstellingen gebruikelijk is en waar de Amsterdammers ook van weten mee te praten wanneer een Au tomobieltentoonstelling (die in het begin van Februari werd gehouden) haar ten ten in het Raigebcuw opslaat. In het begin van 1934 werden de Am sterdammers op ernstige wijze gedu peerd door den brand in de Telefoon centrale, die honderden en honderden abonné's het gebruik van het toestel ontnam. Een reeks van ingezonden stpk- ken in de bladen was niet in staat de stcring op te heffen, waar het geheele technische personeel van de Centrale voor moest worden gerequireerd. De vreemdelingenkwestie kwam in 1934 wel tot haar hoogtepunt. Deze kwes tie heeft wel haar goede zijde (het huren van leegstaande woningen, meer omzet bij den winkelstand) doch aan den ande ren kant zitten er zoovele vervelende kanten aan deze zaak, dat uitsluitend de gastvrijheid en het gevoel van eer doorslaggevend zijn, wanneer er sprake van is of al of niet maatregelen tegen deze vreemdelingeninvasie moeten wor den genomen. De ambtenaren en beambten moesten helaas, weer een veer laten onder den druk van de landsregeering, die het ons gemeentebestuur niet gemakkelijk maakte bij het vaststellen van de be grooting. Aan alle zijden moest het mes er in worden gezet en niettegenstaande dat ontzagen Provinciale Staten zich niet om telkens weer de begrooting te rug te sturen. Toch staat Amsterdam er financieel niet zoo slecht voor, in elk geval heeft zij het vertrouwen van de burgerij, want de in Januari uitgeschreven 6000.000 leening werd niet minder dan zes maal overteekend. Op het gebied der politiek vielen geen bijzondere veranderingen of verbeterin gen op, het gekrakeel in den Amster- damschen Raad behield dezelfde hoogte, al viei er een wijziging op te merken in de samenstelling van het wethou derscollege, waar een plaats open kwam, doordat Wethouder Abrahams gedwon gen was (na de geschiedenis met de vereeniging trein 8 28) zijn zetel op te geven. Een voorstel om het aantal wet houders van 6 op 5 te brengen, werd verworpen. Over het algemeen was 1934 voor Am sterdam een weinig schokkend jaar. ADAM WEEVERS. Vergadering ten stadhuize te Alkmaar. Gistermiddag vergaderde ten stadhuize te Alkmaar de K. v. K. en F. voor Hollands Noorderkwartier onder voorzitterschap van den heer S. W. A r n t z. Afwezig waren de heeren Wagenaar, Blaauwboer en De Raat, met kennisgeving; de heer Nobel kwam tijdens de vergadering binnen. Na de opening hield de voorzitter de ope ningsrede, waarvan wij in ons nummer van gister nog een verslag konden opnemen. De rede verwierf een hartelijk applaus. De heer Ko 1 s t er betuigde namens de Kamer dank voor de uitvoerige en zakelijke beschouwingen, het betreurende dat de om standigheden voor handel en bedrijf nog verre van rooskleurig zijn. Hij noemde het onverklaarbaar, dat de wereld dreigt onder te gaan aan overvloed, gevolg van gebrek aan toenadering tusschen de verschillende landen. Hij hoopte, dat 1935 die toenadering en een geest van liefde over de wereld zaï brengen. Daar zal dan ook Hollands Noor derkwartier den goeden terugslag van onder vinden. Tenslotte bracht hij den voorzitter dank voor de prettige leiding der vergade ringen en zijn andere werk in het belang van handel en bedrijf en hoopte, dat het dezen gegeven zij nog lang voor de K. v. K te werken. Verkiezingen. Als algemeen voozitter werd herkozen de heer Arntz, als voorzitter van de afd. Groot bedrijf de heer W. A. Kolster en als idem a.d. Kleinbedrijf de heer Schmalz. De vaste commissies werden bij acclamatie voor 1935 weer samengesteld als in het afge- loopen jaar. Ingekomen stukken. Onder de ingekomen stukken bevond zich o.m. een verzoek van het gemeentebestuur van Alkmaar, om advies inzake de voorge nomen wijziging der bestaande winkelslui tingsverordening. Deze moet n.1. in over eenstemming worden gebracht met de gewij zigde winkelsluitingswet. De heer E ndel getuigde, dat onder den winkelstand over het algemeen de meening heerscht, dat tegen de voorgenomen wijzi ging der verordening geen bedenking kan bestaan, omdat de 21 werkdagen, waarop de winkelsluiting niet geldt, ook dan zullen blijven. Ingevolge deze meening zal aan het ge meentebestuur geadviseerd worden. Versnelde bruggenbouw en tollen. Ingekomen was een schrijven van de Ned. Verkeersfedeatie met verzoek aan de mi nisters van waterstaat en van financiën te vragen geen gevolg te geven aan het voor nemen om den versnelden bouw van brug gen over de groote rivieren afhankelijk te stellen van een tolheffing. De voorzitter van de verkeerscommissie, de heer R i n g e r s. was het niet met de federatie eens. dat het geld voor den bruggenbouw uit andere bron nen zou moeten worden geput, b.v. uit de heffing op benzine. Zijns inziens is er geen bezwaar tegen de tolheffing in te brengen, mits deze niet hcoger zij dan het thans ge heven veergeld. Als men dat gedaan kan krijgen, is er al veel gewonnen, omdat men dan niet in kou oi slecht weer zal behoeven te wachten alvorens aan den overkant te kunnen komen, indien het pont juist vertrok ken is of op drukke dagen de ponten den stroom auto's enz. niet kunnen verwerken Spr. stelde dan ook voor, om geen adhaesie aan het schrijven te verleenen. De voorzitter noemde tolheffing voor hen, die voor genoegen hun auto ge bruiken, niet erg, wel daarentegen voor de velen die den wagen voor hun zaken moeten gebruiken. Deze laatsten zouden dan ook eigenlijk van tolbetaling dienen te worden vrijgesteld. In het algemeen vond spr. tol heffing geen gelukkige oplossing van het •bruggenvraagstuk. Er rusten reeds zooveel drukkende lasten op handel en bedrijf, dat het niet kan worden goedgekeurd, dat er nog een onevenredige belasting als de tolheffing bij komt. De heeren Nobel en Coltof meenden, dat de autobezitters wel verheugd zullen zijn, als zij zonder kostenverhooging over bruggen kunnen rijden in plaats van met een pont te moeten. De heer Schmalz schaarde zich als tegenstander achter den voorzitter en wees erop, dat de bijdragen voor het verkeer reeds zwaar op de autobezitters zullen drukken, zoodat vele zaken in haar voortbestaan ernstig zullen worden bedreigd. De heer R i n g e r s voerde hiertegen aan, dat dezelfde menschen nu toch ook veergeld moeten betalen en dus niet zwaarder worden belast. De heer H o o g 1 a n-Ü meende, dat men zich niet 4egen dcze 'óll'en kan verzetten, zoolang alle vervoer rogtbelast blijft. Na nog eenige besprekingen werd overeen komstig het advies van den heer Ringers be sloten. De tarieven van de A.T.O. Van de K. v. K. te Leeuwarden was het verzoek ingekomen om een schrijven aan de Spoorwegen te steunen, waarin gevraagd werd om de tarieven van de A.T.O. voor de lijn Alkmaar—Leeuwarden via den afsluit dijk te verlagen waardoor ook zeker de ren tabiliteit zou worden bevorderd. Het schrij ven werd gere.ivoyeerd aan de verkeerscom missie ter overweging van de vraag in hoe verre er belang bestaat om het verkeer zoo- veel mogelijk via het district der kamer te leiden. Het pont aan de Hembrug. Bij de rondvraag herinnerde de heer M o e n s aan het jongste ongeluk bij het pont aan de Hembrug; hij vroeg of het niet wenschelijk is nog eens op betere veiligheids maatregelen ter plaatse aan te dringen. Op een vorig dergelijk verzoek na het droevig ongeluk van ongeveer een jaar geleden was geantwoord, dat de kwestie zou worden on derzocht; blijkbaar was er sedert dien nog niets gebeurd. Nadat over den toestand ter plaatse kort was gesproken, werd besloten nogmaals aan te dringen op betere veiligheidsmaatregelen ter voorkoming van meerdere ongelukken in de toekomst. De postbestelling in de Nieuw- jaarsweek. De heer Ringers sprak er zijn afkeu- Vrijdag 4 Januari. HILVERSUM, 1875 M. (8.—12— 4.-8.— en 11.-12.— VARA, de AVRO van 12.-4.- en de VPRO van 8.—11.uur). 8.— Grpl. 10— VPRO-morgenwijding 10.15 Deel. F. Nienhuys. 10.30 Orgelspel Johan Jong. 11.— Verv. deel. 11.20 Gr.pl. 12.— Kovacs Lajos en zijn orkest. 2.C. Hoeing: Chemisch reinigen en stoomen thuis. 2.20 Gr.pl. 2.45 Cello-recital A. C. Oudemans, mmv. Egb. Veen, piano en gr.pl. 4.Dito. 4.05 Kniples 4.50 Gr.pl. 5.Voor de kinderen. 5.30 De Notenkrakers olv. D. Wins. 6Gr.pl. 6.10 Vervolg Notenkra kers. 6.30 J. Huy, saxofoon en R. Schoute, piano. 6.45 E. Walis en zijn orkest. 7.30 Dr. F. M. Wibaut: Geordende productie. 7.50 Gr.pl. 7.57 Herh. SOS-ber. 8.Lezing. 8.30 E. Biele, cello en S. Winters- hoven, piano. 9.— R. Houwink; Jaaroverzicht over de Nederl. Lite ratuur. 9.30 Verv. concert. 10. Vaz Dias en Vrijz. Godsd. Pers bureau. 10.15 Lezing A. v. d. Vies. 11.Jazzmuziek (gr.pl.) 11.30 12.— Gr.pl. HUIZEN, 301 M. (NCRV-uitz.) (Alg. progr.) 8.Schriftlezing en meditatie. 8.15—9.30 Gr.pl. 10.30 Morgendienst olv. ds. S. J. Pop- ma. 11.12.Pianorecital T. BrugmanStellemaker. 12.15 Gr. pl. 12.30 Ensemble v. d. Horst. 2.— Gr.pl. 2.30 Chr. Lectuur. 3 3.45 Concert, sopraan, bariton, viool en piano. 4.Verv. concert. 5.Gr.pl. 5.30 Orgelspel Mac Crafford. 6.30 Lezing A. J. Her- wig. 7.— Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gr.pl. 7.30 Causerie D. Wou ters. 8.Vaz Dias. 8.05 Causerie M. Vigelius. 8.35 Carillonconcert J. Hendrik Storm en gr.pl. 9.50 Gem. Zangver. „Spangens Koor" olv. J. Vranken. Óm 10.Vaz Dias. 10.45—11.30 Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 10.35 10.50 Morgenwijding. 11.20 Or gelspel R. New. 11.50 New Victoria Cinema-orkest olv. S. Phasey. 12.50 BBC-dansorkest olv. H. Hall. 1.35 Concert door Blaas Trio. 2.20 Schotsch Studio-orkest. 3.05 Gr.pl. 3.50 BBC-Northern-orkest o. 1. v. Morrison. 4.35 E. Colombo en zijn orkest. 5.35 Het Olof Sextet. 6.20 Ber. 6 50 Lezingen. 7.30 Cembalo recital A. Ehlers. 7.50 Omroep- mannenkoor olv. Woodgate. 8.20 Beethovenconcert door het BBC- Symphonie-orkest en solisten olv. Sir Henry Wood. 9.55 Ber. 10.20 Lezing. 10.40 BBC-orkest olv. R. Austin. 11.20 Voordr. 11.35—12.20 Harry Roy en zijn band. PARIJS (RADIO-PARIS), 1648 M 7.20 en 8.20 Gr.pl. 12 50 Goldy- orkest. 8.20 „La maternelle", spel van Tarride. 10.50 Dansmuziek. KALUNDBORO, 1761 M. 1120 —1.20 Strijkorkest olv. Andersen. 2.20—4.20 Omroeporkest olv. Ree- sen. 7.50—11.20 Dansmuziek v, d. oudere generatie olv. L. Gröndahl. KEULEN, 456 M. 5.20 Gr.pl 6.35 Gr.pl. 10.10 en 11.20 Gr.pl. 12.35 Schrammelensemble en solis ten. 3.20 Omroepkleinorkest olv. Eysoldt. 7.35 Omroeporkest o. 1. v. Buschkötter. 8.20 Gev. progr. 10.20 Dansmuziek. 11.20—1.20 Nacht concert. ROME, 421 M. 8.05 Symphonie- concert. Hierna tot 11.20 Dansmu ziek. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Symphoniecon- cert 1.30—2.20 Symphonieconcert en gr.pl. 5.20 Paul Godwin's orkest. 6.35 Pianoduetten. 7.05 en 7.35 Gr.pl. 8.20 Omroeporkest olv. André 8.50 Hoorspel. 9.35 Vervolg concert. 10.3011.20 Dansmuziek. 484 M. 12.20 Gr.pl. 12.50 Om roeporkest olv. André. 1.30 Vervol concert. 1.50 Zangrecital. 2.2.2' Gr.pl. 5.20 Omroeporkest o. 1. v. André. 5.50 Fluit en piano. 6.35 Gr.pl. 6.50 Pianorecital. 8.20 Sym phonieconcert olv. Meu'.emans. 9 35 Symphonieconcert (vervolg). 10.30 —11.20 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Kernspreuk. 7.30 „Opus und Adagio", progr. o.l.v. Hilmar Weber. 8.40 „Die goldene Sieben", dansmuziek. 9.2( en 10.05 Ber. 10.20 Concert. 11.20—1.20 Nacht concert. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Keulen 7-5012.20, Parijs 12.20—14.20, Kalundborg 14.20—15.50, Lond. Reg. 15.50— 17.40, Leipzig 17 40—18 50, Brus sel (Fr.) 18.50—19.20, Beromün- ster 19.20-20.—, Boedapest 20.— 20.20, Brussel (Fr.) 20.20—22.50, Weenen 22.50—24.— Lijn 4: Parijs Radio 8.05—8 50, Droitwich 10.3511.05, Lond. Reg. 11.05—11.20, Droitwich 11.20 14.20, Lond. Reg. 14.20-14.50, Droitwich 14.5018 50, Lond. Reg. 18.50—19.50, Droitwich 19.50— 22.10, Boedapest 22.10—22.30, Lond. Reg. 22.30-24.—. ring over uit, dat de directeur van het post kantoor te Alkmaar voor deze week zonder meer de tweede postbestelling heeft inge trokken, met het oog op de extra drukte in verband met Nieuwjaar. Andere jaren wer den dan altijd hulpbestellers in dienst geno men. Alle leden waren het er over eens, dat de genomen maatregel niet wenschelijk was Be sloten werd erover te adresseeren aan den postdirecteur. Nadat de secretaris nog zijn erkente lijkheid had betuigd aan den voorzitter voor diens vriendelijke woorden aan het adres van het secretariaat en de ambtenaren, sloot de voorzitter de openbare vergadering INGEKOMEN PERSONEN. K. Brandner, R.K., hulp in de huishouding, Mient 19, uit Oostenrijk. A. J. Wagen- drever, R.K., autogenisch lasscher, Oudor- perdijkje 5, van Heiloo. G. Twint, R.K zonder beroep, Keizerstraat 12, van de Rijp. J. M. Lutgerin'k, R.K., kantoorbediende, Zocherstraat la, van Haarlem. W. N. Lutgerink., R.K., kantoorbediende, Zocher straat la, van Haarlem. C. Visser, N.H zonder beroep, van der Meiistraat 12. W. A J Spruijt, R.K..' winkelbediende, Emma- straat 56, van 's-Gravenhage. H. J. P van den Aakster, geen, geëmployeerde bij de telegraaf, en echtg. en kinderen, Dr. Scnaep- manstraat 26, van Amsterdam. P. Schagen, N.H., slager, en echtgen. en kinderen, Heeren straat 4, van Hoorn. L. Griepsma, G.K., boerenarbeider. Schoolstraat 3, van Heiloo. G. Schuurman, N.H., zonder beroep, Zocherstraat 3, van Bovenkarspel. J Sajet, N.I., zonder beroep, Wilhelminalaan 22, van Amsterdam. D. Hollander, R.K., dienst bode, Emmastraat 6, van Limmen. H. Smits, R., zonder beroep. Emmastraat 12, van N. O. Indië. C. C. Zoon. R.K:. hulp in de huishouding Boomkampstraat 18, van Ursem. M. Louw, N.H.. hulp in de huis houding, Zi'.verstraat 3, van Winkel. M. W. Tulleken, RK., zonder beroep, Scharloo 3a, van Loonopzand. R. Vellinga, N.H., zonder beroep, Gashouderstraat 18, van IJsselmonde. J. Schilp, D.G, pension houder, en echtgenoote. Tuinstraat 1, van Bergen (N.-H.) W. Hopman, N.H., choco- ladebewerker en echtgenoote, geen, en kinde ren, Uitenboschstraat 123, van Oudorp. M. C. van der Steen, N.H., Corfstraat 5, van Heiloo. H. S. Smit, N.H., Westerweg 82, van Londen. A. Hoogland, N.H., zon der beroep, Veerstraat 1, van St. Pancras. P. Cloeck. N.H., koopman, en echtgenoote, geen, en dochter, Laat 98, van Beverwijk. VERTROKKEN PERSONEN. W. G. J. M. Bottemanne, R.K., kantoor bediende, van Snaarmanslaan 60, naar Leeuwarden. C. Groen, N.H., z.b., en echtgenoote, van Westerweg 114, naar Oudorp. J. Wijpkema, G.K., leerling-ver pleegster, van Achterdam 12, naar Kromme nie. J. J. Keesmaat, N.n., werkster, van door George Owen Baxter. Naar den Amerikaanschen roman bewerkt door J. M. P. 28) „Wel, zeg eens, heb je ooit een paard ge zien als dit?" „Eens heb ik een Nejd merrie gezien", zeide Geraldi, „en die geleek zoozeer op de ze als twee horloges van denzelfden ma ker". „Nejd?" „Arabië". „O", zeide de ander enthousiast. „En dat is deze ook, puur Arabisch. Er is geen druppel ander bloed bij". „Zoo, waar is deze merrie dan geboren?" „In Arabië natuurlijk, m'n jongen". „Wat drommel, hoe hebben ze haar dan uit het land gekregen?" „Dat is een geschiedenis op zichzelf Er kwam een sjeik aan te pas of zooiets, die het paard geheel gevolgd heeft tot aan de ze zijde van den oceaan". „En toen?" „Toen eindigde zijn spoor". Lorenz streek met zijn wijsvinger over zijn keel,' terwijl een schittering in zijn oogen kwam „Er zijn mannen voor dit paard gestor ven, Gera'di", zeide hij en keek den jonge ling angstig aan „Ik zal het weer terugbrengen", zeide Geraldi, „even goed en gezond als het nu is". Lorenz schudde het hoofd. „Je kent haar niet", zeide hij, „deze merrie is zoo vlug als de wind tot den laatsten stap; ze zal je als een veer dragen met haar staart in de lucht, tot zij dood neervalt!". Lorenz begon het paard te zadelen. „Raak het nooit aan met de sporen", zeide hij. „Spreek liever tot het dier". „Hoe is de naam?" „Anne", zeide de ipandhuishouder. „Ik weet niet, wat de oorspronkelijke naam was, maar het is een verstandig dier en heeft een anderen naam geleerd". „Ik zal het paard terug brengen", her haalde Geraldi, „juist zooals het nu is, al leen in wat betere conditie door de bewe ging". „Je hand er op, Geraldi?" „Ja, hier". „Man, man", zeide Lorenz, hem de hand gevende, „als je gelogen hebt, dat je dan duizend jaar extra in het heetste van de hel mag blijven!" ^Lorenz", antwoordde Geraldi glim lachend, „ik zou mijn gelofte tegenover een man kunnen breken onder zekere omstan digheden maar nooit om een paard, Lo renz, nooit om een paard, in geen duizend jaar". lorenz gromde nog wat, onzeker van 'ijn zaak. „Maar zeg eens", vroeg de freg-"' terwijl zij den stal verlieten, „zeg eens, wat nut heeft dit paard eigenlijk voor je?" „Voor mij?" antwoordde de oude man, „wel, het is mijn plechtanker. Als het erg ste gebeurt, dan heb ik Anne om mij weg te brengen, een half uur tot de bergen en daarna, daarna kan hun hart breken, maar zij zullen mij niet te pakken krijgen". Geraldi vroeg maar niet, wie die „zij" waren, maar volgde Lorenz met het paard door de nauwe steeg. „Hier is de weg", zeide de kleine oude man plotseling. „Ga recht door, de steeg wordt verderop breeder. Dan kom je aan 'n breede straat, maar niemand zal je herken nen, anders kun je over de hooge schutting sipringen aan den overkant; die is vijf voet hoog, maar Anne zal er overheen gaan als n vogel, en kan over alles heen springen wat tot haar neus reikt. Adieu, Geraldi, God geve, dat je geluk hebt". Na eenige bochten liep de steeg uit op 'n breede straat, waar het plotselinge volle daglicht den ruiter half verblindde. Plot seling klonk er luid geschreeuw ,van een groep van een half dozijn ruiters, die op dat mement om den volgenden straathoek kwamen aangerend; blijkbaar kwamen zij juist van een verafgelegen ranch en waren vroolijk en gespitst op wat plagerij. Zon der twi,iel zou Lorenz gelijk hebben ge had, a's h j in het zadel had gezeten, maar hij was niet zulk een opvallende figuur als d"" 'lotend uitg.doste jonge man 'n met hoogen sombre ro en kleurrijk Mexicaansch baadje. Geral di wendde daarom het paard naar de hooge schutting aan den overkant van de straat. „Zuleikha!" riep hij. En bij het hooren van dien vergeten naam sprong het dier onder hem op; mis schien bracht dat geluid, half verdoezeld door den tijd, herinneringen van vroeger bij het paard terug, aan de woestijn, aan den reuk van het zand, aan de stemmen der mannen, voor haar ooren zacht, zooals zij voor de ooren van geliefde vrouwen waren, aan den zoeten geur van dadels, de lucht van versch gebrande koffie of het sterke rieken der kameelen. Het dier sprong op, alsof scherpe sporen diep in zijn flanken waren gedrukt. „Zuleikha", riep Geraldi weer. „Does ya lellie; does ya lellie!" En de bekende woorden deden het wonde re dier weer trillen en zetten het tot grooter snelheid aan. Zonder vrees naderde het de schutting; het was niet noodig het paard voor den sprong voor te bereiden, of dien af te meten, of het hoofd op te houden. Het vloog op de schutting toe, alsof deze een bekende hindernis was en het rees op als een vogel in de lucht. Op het hoogste punt van den sprong zag Geraldi onder zich een stuk onbelouwd terrein, bezaaid met ledige blikken, ijzer- draad en allerlei roestig ijzer. Het paard kwam op den grond terecht alsof vleugels den schok braken en de snelheid vergrootend zweefde het over den oneffen grond, met onfeilbare zekerheid de beenen neerzettend tusschen het afval. De achterschutting werd op dezelfde wijze genomen als die aan de straat en zij kwamen neer in een nauwen weg aan den anderen kant. Geraldi hield het paard in matigen draf; hij leunde voorover en klopte het op den nek en het dier maakte zijn passen wat langer; hij sprak het toe en de galop werd als het zachte wiegen van een schommelstoel. De teugels waren niet noodig, de stem was vol doende om het paard te leiden, want dit was geen gewoon dier, het was afgericht als een strijdros in het verre land, om te char geeren en den bereider vrij te laten om bei de handen te kunnen gebruiken, als dat noo dig was. Geraldi reed met stralende oogen de laatste uitloopers van de stad voorbij en verdween spoedig tusschen de lange, bruine hellingen van het heuvelland. HOOFDSTUK XXII. Neef Edgar was muzikaal; wanneer hij 'n oogenblik van zijn schrijftafel kon opstaan want hij hield een uitgebreide en zorg vuldige correspondentie bij dan ging hij aan de piano in de voorkamer zitten Soms speelde hij uit het hoofd, soms ook nam hij eenige nieuwe composities en speelde die a prima vista met wonderbaarlijk gemak. Maar meestal fantaseerde hij. Mevrouw Aaprey zat dan altijd dicht bij de piano om hem gade te slaan en vaak was zij zoo ver rukt, dat zij een steek in haar haakwerk liet vallen. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6