DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Qageliiksdi Oveczicht buitenland Grootsche manifestatie van trouw aan Hitier. No. 3 Vrijdag 4 Januari 1935 137e Jaargang Een reünie in de Berlijnsche Staatsopera. Rudoff Hess opent de bijeenkomst. HET UNDBERGH-DRAMA Tegen hauptmann de doodstraf geëischt. SEVERING OVER DE SAARKWESTIE. Wenscht meerderheid terug keer tot Duitschland. Wal vandaag de aandacht trekt CHINEESCHE GENERAALS TERECHTGESTELD. DE BROOD-MISERE IN RUSLAND. Veel ontslagen bakkers. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25. contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Bij de opening van de tegen gis termiddag onverwacht bijeengeroe pen vergadering van alle politieke en militaire leiders in de Staats opera in Berlijn nam rijksminister Rudolf Hess het woord. Hij verklaarde, dat het doel der huidige demonstratie was „de in het buitenland ver spreide leugens en geruchten teniet te doen, welke klaarblijkelijk vooral beoogen, de Saar- stemming te beïnvloeden". Verder werd met deze vergadering beoogd, Hitier de loyau- teit der nationaal-socialistische partij te ver zekeren. Rudolf Hess. Daarna wees rijksminister Hess erop, dat Hitier een nieuwen steun erbij gewonnen had, namelijk den steun van de weermacht, die zich bij de oude getrouwen heeft ge voegd. Wij staan verbaasd, zeide Hess, over het beeld van de tijdens de twee jaren van Hitler's kanselierschap doorgevoerde veran- ering van Duitschland. Wij zijn met Hitier verbonden door gemeenschappelijk lijden, door gemeenschappelijke vreugde en gemeen schappelijk bereikte resultaten. Tenslotte riep de minister uit, dat de oude partijleden den nieuwen „even getrouwen volgelingen", namelijk den leiders van de weermacht, de hand reikten. In aansluiting op Hess' rede volgde een grootsche manifestatie van vertrouwen in den Fuehrer in naam van de generaals en politieke leiders. Gisteravond begaven zich alle ministers en patijleiders wederom per auto door de met S.S.-mannen afgezette straten naar het Opera-gebouw om een feestvoorstelling van de Tannhauser bij te wonen. Een telegram uit Berlijn meldt nog de volgende bijzonderheden over de bijeen komst in de Staatsopera: Aanwezig waren Hitier, zijn plaatsver vanger, de rijksministers, de rijksleiders der partij, de rijksstadhouders, de leiders en bevelhebbers van de Duitsche weermacht, voorts de groepsleiders der S. A. en der S S officieren en politie, vertegenwoodigers van het Arbeidsfront, van de Hitlerjeugd, enz De vergadering was bijeengekomen in ver band met het Saarplebisciet, teneinde stel ling te nemen tegen de leugens, die systema tisch door de emigranten-centrales worden verzonnen en verspreid. Nadat Rudolf Hess de aanhankelijkheid van de partij aan den Fürrer had betuigd, gaf hij het woord aan den Pruisischen mi nisterpresident, Hermann Goering, die in zijn kwaliteit van gastheer, de aanwezigen welkom heette en allen een gelukkig Nieuw jaar toewenschte. Vervolgens betrad Hitier het spreekge stoelte om een redevoering uit te spreken. De Führer gaat spreken. Hitier ving aan met het geven van een overzicht over de prestaties van het afgeloo- pen jaar en wierp dan een blik op het werk van het thans begonnen jaar. In verband met de a.s. stemming in het Saargebied ging hij nader in op den stroom van leugens, die sinds kort weer tegen het Duitsche rijk wordt verspreid. Dezelfde ele menten, die de nationaal-socialistische be- weging veertien jaar lang met leugens en laster overstroomd hebben, zoo zeide hij, grijpen thans weer naar dezelfde methoden in het buitenland, daar hun geen andere middelen ter beschikking staan tegen het nieuwe Duitschland. Op sarcastische wijze schilderde spreker vervolgens, hoe zij steeds weer volgens het oude recept trachtten, den schijn van war.- i trouwen en oneenigheid tusschen de leiders in Duitschland te wekken. Hun parool is: de leugen gaat altijd vlugger dan de waarheid, lieg daarom, lieg altijd maar door, misschien blijft er toch iets van hangen. Wanneer zij thans, na vroegere ervarin gen wijzer geworden, de eerstvolgende cata- strophe in Duitschland aankondigen tegen den veertienden Januari, doen zij dat, opdat niet reeds voor de Saarstemming hun leu- fens zullen blijken Maar ook ditmaal zullen un manoeuvres niet helpen. Op 13 Januari, ging Hitier voort, is het noodzakelijk, dat onze broeders, die na 15- jarigen dapperen tegenstand naar het vader land terug willen, weten, dat zij naar een waardig vaderland keeren en de tegenstan der zal eerst recht moeten weten, dat iedere gedachte aan speculatie op onze oneenigheid ditmaal tevergeefsch is. Zij moeten niet denken, aldus riep Hitier uit, dat zij een van ons alleen tegenover ziek hebben, maar zij moeten allen weten, dat zij staan tegenover de geheele Duitsche natie, den geheelen tegenwoordigen staat, als een aaneengesloten gemeenschap. Voortgaande sprak Hitier over de onver- breekbare lotsverbondenheid van allen, die door gemeenschappelijken arbeid in vertrou wen jegens elkander de groote taken van het nationaal-socialistische Duitschland, der natie en haar toekomst dienen. Tot slot zeide spreker: „Moge de Almach tige God ons volk en u allen niet alleen ge zond houden, maar moge Hij ons ook voor dit komende jaar een zeer harden tijd geven, teneinde alle taken, die voor ons staan, ten einde te kunnen voeren. Wij willen ook in dit jaar ons in grenzenloos vertrouwen elkander de hand reiken en gelijk tot dus verre niet alleen in een jaar van strijd en zorgen, maar ook van overwinning oprukken als een gemeenschap, die door niets kan wor den geschokt". De rede van Hitier oogstte donderend applaus. Een adres van hulde van Goering. In aansluiting op de woorden van Hitier gaf Rudolf Hess nogmaals het woord aan Doering, die als hooggeplaatst nationaal- socialistisch leider, als generaal van de rijksweer en als lid van het rijkskabinet een adres voorlas uit naam der aanwezigen en uiteenzette, dat allen tot in hun hart ont roerd waren dcor de woorden van Hitier en bereid waren, als gesloten geheel, als kame raden voor leven en dood hem te volgen. Het voorgelezen adres had den volgenden inhoud: „De hier vergaderde leden der rijksregee- ring en der rijksleiding van de nationaal socialistische Duitsche arbeiderspatij, de rijksstadhouders en de vertegenwoordigers der landsregeeringen, de chefs en officieren van de weermacht, de bevelhebbers en offi cieren van de landspolitie, de gouwleiders de partij, de leiders der S. A., der S. S., der N. S. K-, van den Arbeidsdienst, van het Veldjagercorps en van de Hitlerjeugd, dan ken u voor uw indrukwekkende en meeslee; pende woorden. Een even onverantwoorde lijke als doorzichtige opruiing in het buiten land, hoopt met het oog op de a.s. stemming in het Saargebied, welke onze broeders naar het vaderland zal terugbrengen, vergeefs door verzonnen, zinnelooze leugens en ge ruchten, in het buitenland en in het vader land onrust en wantrouwen te verwekken, teneinde de vaderlandsgetrouwe Saarlanders te doen wankelen in hun vaste houding. Met afschuw en verontwaardiging keeren wij ons tegen deze door belanghebbende zijde gevoer de kuiperijen. De door uw vertrouwen beroepen beklee- ders van de hoogste rijks- staats- en partij functies zoowel als de generaals en officieren van de weermacht en de landspolitie enz., verklaren, alles in het werk te stellen, om door standvastigheid, opheldering en door tasten, een grondig einde te maken aan deze lasteringen. De poging, ons door deze geraf fineerde, systematische perscampagne murw te maken moet en zal op onze ijzeren zenu wen, en onzen weerzijdschen trouw en saam- hoorigheid te pletter loopen. In blinde ge hoorzaamheid zullen wij allen ook in dit jaar u als onzen leider volgen, vervuld van het onwrikbare vertrouwen, dat al uw voelen en denken, uw rustelooze arbeid slechts den bloei en de welvaart van het Duitsche volk gewijd is, van een volk, dat niets anders wil, dan in vreedzame rechtsgelijkheid, met alle andere volkeren leven voor zijn eer en zijn vrijheid." Doering richtte vervolgens tot de aanwezi gen den oproep, in te stemmen met een „Sieg Heil" op den vurig geliefden leider, waarmee allen driewerf instemden. Daarop sloot de voorzitter, Rudolf Hess, de demonstratie. In het moord proces tegen Hauptmann ■kwam men gister met de verkiezing van de juryleden gereed. Op de jurybank zitten acht mannen en vier vrouwen. Toen de jury definitief was samengesteld, opende de procureur-generaal Wilentz onder diepe stilte de eigenlijke verhandeling met het voorlezen van de dramatische aanklacht tegen Hauptmann. Hauptmann alleen, zoo verklaarde hij met stemverheffing, heeft het plan beraamd om, het kind van kolonel Lindbergh te ontvoeren en ook hij alleen heeft dit plan ten uitvoer gebracht. De man, die het kind een doode- 1 ijken slag heeft toegebracht en het daar mede den schedel verpletterd heeft en die later het nachtgewaad van het kinderlijkje heeft afgenomen, die man is B r u n o Rlchard Hauptmann. Ik zal u aantoonen, aldus de procureur- generaal, dat Hauptmann het venster van de slaapkamer van het kind geopend heeft, langs een ladder weder met het geroofde kind in zijn arm naar beneden geklommen is en later het kind in een aschvaalt begraven heeft. In het verder verloop van de uitvoerige acte van beschuldiging gaf de procureur- generaal als zijn meening te kennen, dat be klaagde onmiddellijk nadat hij baby-Lind- bergh uit de wieg geroofd had, het kind met vooi bedachten rade vermoord heeft. Nooit, zoo zeide hij, heeft Hauptmann de bedoeling gehad, het kind na de ontvoering in het leven te laten. Bij het uitspreken van deze woorden zag de procureur-generaal be klaagde gedurende tien seconden strak in de oogen. Hauptmann beantwoordde den blik zonder met zijn oogen te knippen. Als in de rechtszaal aanwezigen volgden met zicht bare nervositeit de gedragingen van Haupt mann en gedurende deze oogenblikken was het in de zaal zóó stil, dat 'men een speld zou hebben kunnen hoorên vallen Daarna ging Wilentz ertoe over, de ge beurtenissen na de ontvoering van het kind in chronologische volgorde te schilderen. Bijzonder uitvoerig beschreef hij de nach telijke scène bij den kerkhofmum in de New- Yorksche stadswijk Bronx, toen Hauptmann den bemiddelaar van Lindbergh, kapitein Condon, ontmoette en de laatste aan be klaagde vijftig duizend dollars als losgeld voor het kind, diat toen reeds dood was, overhandigde. Den geheelten tijd dat de procureursgene raal Wilentz sprak, zat mevrouw Lindbergh zichtbaar ontroerd met gesloten oogen en gefronst voorhoofd naast haar echtgenoot. Beklaagde werd ongeboeid in de rechts zaal gebracht. Hij werd echter weder door twee soldaten begeelid, die rechts en links van Hauptmann hadden plaats genomen aan de tafel, die voor de verdediging gereserveerd is. Na beëindiging van de verklaring van den procureur-generaal weigerde de verdediging gebruik te maken van het recht om een tegen verklaring af te leggen. Daarna begon de rechtbank met de vol gende phase, het getuigenverhoor. Als eerste getuige werd een ingenieur, Walter Roberts genaamd, opgeroepen, die een grondige tech nische beschrijving gaf van Lindbergh's landhuis, zooals dit eruit zag toen het kind werd ontvoerd. Afschuw teekende zich af op de gezichten der juryleden, toen Wilentz het tooneel be schreef van de doodenkamer, waar het kin derlijkje werd geïdentificeerd. De procureu-generaal besloot zijn requi sitoir door de doodstraf te eischen. Gedurende het requisitoir bleef Haupt mann onbeweeglijk voor zich uitkijken, zon der ook maar één oogenblik de wenk brauwen te fronsen. Mevrouw Lindbergh liet het hoofd hangen en keek geen moment op van den vloer. Kleine droppeltjes transpi ratie parelden op het voorhoofd van Lind- bergh. Het kindermeisje Betty Gow hield ook het hoofd gebogen. Na het requisitoir van Wilentz stond de advocaat van Hauptmann op en vroeg, dat verklaard zou worden, dat een vormfout in het proces was gemaakt, omdat de procureur- generaal had getracht de jury te beïnvloeden tegen den beschuldigde. De rechter weigerde toe te stemmen in dezen eisch. Indrukken van den eersten procesdag. Aan de Engelsche bladen ontleenen wij nog de volgende bijzonderheden omtrent den eersten dag van het proces tegen Bruno Hauptmann. Lindbergh trad bijna tegelij kertijd met den verdachte binnen, wierp een langen doordringenden blik op hem en ging daarna kalm zitten op vier passen afstand van de bank der verdachten. Hauptmann werd toen hij plaats nam slechts door één hand toegewuifd, n.1. door die van zijn vrouw. Vierhonderd mannelijke en vrouwelijke journalisten zaten aan lange tafels in de Zcidl Zooals reeds werd gemeld, leverde de aan wijzing der juryleden veel moeilijkheden op. niemand bleek verlangend naar het beklee- den van deze functie. Men vertelde, dat vele personen, wier benoeming als jurylid werd verwacht, geheimzinnige brieven hadden ont vangen, waarin zij met den dood werden be dreigd, indien Hauptmann zou worden ver oordeeld, en ook, indien hij zou worden vrij gesproken. Volgens de Amerikaansche wet mogen personen, die worden aangewezen als juryleden, als ongeschikt worden ge wraakt door het openbaar ministerie. Daar na kunnen de verdedigers hun bezwaren aan den rechter te kennen geven, die ze evenwel van de hand kan wijzen. De officier van justitie wraakte twee per sonen als juryleden, omdat zij tegen de dood straf waren, de verdediging maakte daarop bezwaar tegen twee, die er vóór waren. Ten slotte waren zooals werd gemeld 10 van de 12 juryleden gekozen, zes mannen en vier vrouwen. Heden slaagde men met de twee anderen. De staat van New Jersey heeft 123 getui gen alleen uit den staat New York gedag vaard. De eersten zijn reeds onder bewaking van 15 detectives te Flemington gearriveerd. De huisvesting dezer menschen kost de stad 5000 dollar per week. Op verzoek van Lindbergh werd Betty Gow, het Schotsche kindermeisje, nogmaals door een ambtenaar van justitie gehoord, ten einde in bijzonderheden na te gaan hetgeen zij reeds vroeger heeft gezegd. Hauptmann's verdediging is gebaseerd op alibi's. De voornaamste sensatie in de moordzaak werd evenwel gewekt door iets wat buiten de rechtszaal geschiedde. Dr. Hudson, de deskundige, die het be staan van meer dan 500 vingerindrukken had geconstateerd op de ladder, die na de ontvoe ring bij Lindbergh's villa werd gevonden, heeft aan New Yorksche journalisten mede gedeeld, dat bij het onderzoek der vingeraf drukken „naar hij vernam" niet was geble ken, dat zij konden worden beschouwd als afkomstig van Hauptmann. De Kölnische Zeitung publiceert een inter view met den voormaligen Pruisischen mi nister van binnenlandsche zaken Severing over zijn houding inzake de Saarkwestie. Severing wees op zijn vroegere pogingen het Saargebied zonder beperkingen en in zijn geheel voor het Duitsche moederland te behouden en verklaarde dat zijn opvatting door de regeeringswisseling in Duitschland niet gewijzigd was. Volgens de Kölnische Zeitung zou Seve ring verder hebben verklaard, dat hij innig hoopte dat de dag van de volksstemming een imposante meerderheid voor den terug keer van het Saargebied tot Duitsch'and zou mogen opleveren. De hoop op een tweede volksstemming achtte hij slechts een illusie. Thans moest een beslissing vóór of tegen Duitschland worden genomen en hij wensch- te vurig, dat het vóór Duitschland zou mogen zijn. Hij verklaarde: „Dat zeg ik alleen in het belang van het land, waaraan ik veertig jaar lang mijn werkzaamheid in het openbare leven heb gewijd". Severing was van meening, dat juist thans in de samenwerking tusschen Duitschland en Frankrijk de sleutel voor den vrede van Europa lag. Wie echter deze samenwerking wenschte, moest ook wenschen, dat de Saar kwestie de oplossing kreeg, die zij noodig had opdat zij geen permanente twistappel zou blijven. De wereld wenschte een vrede, die dien naam verdiende en niet door een blijven de bron van onrust zou worden be ïnvloed. VRIJGEZELLEN-BELASTING. In België op komst. De Belgische regeering is voornemens binnenkort een extra-belasting aan Vrijgezel len op te leggen, zooals dit reeds in andere landen gedaan wordt. Aanleiding tot dit voornemen is het feit, dat het aantal vrijge zellen in België, het land waar het aantal vrouwen grooter is dan dat der mannen, steeds grooter wordt. De belasting zou niet hoog zijn maar zou desalniettemin een com pensatie vormen voor de bedragen, die ge moeid zijn met de uitbetaling van de kinder toeslagen voor groote gezinnen. Ook kinftpr- ioozen gezinnen zou een extra belasting wor den opgelegd. LAVAL OVER HET DOEL VAN ZIJN REIS. Minister Laval heeft aan een vertegen woordiger van United Press een interview toegestaan over zijn a.s. reis naar Italië. De onderhandelingen met Italië zijn, naar de minister verklaarde, van delicaten aard, doch dragen tevens een volkomen vriend schappelijk karakter. De taak, welke hij ge zamenlijk met Mussolini op zich heeft geno men, is gelijkelijk voor beide landen van be lang Doch daarenboven streven de twee lan den naar een hooger doel: zij trachten een onverwoestbaren grondslag te scheppen voor de vriendschap tusschen Frankrijk en Italië, Grootsche manifestatie van trouw aan Hitier. (Dag Overzicht). Het Lindbergh-procee; tegen Hauptmann de doodstraf geëischt. (Buitenland). Laval over het doel van zijn reis naar Rome. (Buitenland). Twee Chineesche generaals terecht gesteld. (Buitenland). Het onderzoek van de ramp van de „Uiver"; dr. ir. v. d. Maas terug gekeerd. (Luchtvaart). Kolendamp-vergiftiging te Goee. (Binnenland). Bouw van den kruiser De Ruyter vertraagd. (Binnenland). Brand te Groningen. (Binnenland). Binnenbrandje te Alkmaar. (Stad). Viervoudig gouden jubileum te Zuidschermer. (Zie verder eventueel laatste berichten). en daardoor tegelijkertijd den Europeeschen vrede te verstevigen. „Ik verdedig de belangen van Frankrijk en Mussolini die van Italië", ging de minister voort. „De ernstige problemen, welke geva ren zouden kunnen opleveren voor den vrede, dienen uit den weg geruimd te worden. De belangen van de met ons verbonden staten zijn door de onderhandelingen met Italië op geenerlei wijze geschaad, en het verheugt mij te kunnen constateeren, dat de regeerin gen van bevriende mogendheden eenzelfde opvatting zijn toegedaan. „Wie vertrouwen in mij stelt", zoo ging Laval voort, „zal nooit teleurgesteld worden. De taak, welke ik gezamenlijk met Mussolini aanvaard, zal leiden tot een onderlinge toe nadering tusschen alle volken. De samen werking dezer volken is voor de handhaving van den vrede onontbeerlijk". MIJNWERKERS WEIGEREN BOVEN TE KOMEN. Reeds een week onder den grond. Tachtig mijnwerkers, in dienst van de „Baska"-kolenmijn bij Kattowice in Poolsch Opper-Silezië hebben, zooals we reeds meld den, geweigerd weer boven den grond te ko men vóór hun eischen zijn ingewilligd. Zoo zitten zij daar nu, 520 voet onder den grond in de modder. Al hun lampen, behalve één, zijn uitgegaan. Het is nu al de zevende dag, dat zij daar zijn. Slechts weinig voedsel is hun overgebleven. Een van de mannen werd eenige dagen geleden zoo ziek, dat vier van zijn kameraden hem naar boven moesten dra gen. De politie, die met een sterke macht den mijningang bewaakte, verbood deze vier man weer naar beneden terug te keeren. Het heele geval heeft in Opper-Silezië veel onrust gewekt en de autoriteiten zijn er nog niet over eens welke houding zij in deze zul len aannemen, het gerucht gaat dat aan de stakers het ultimatum gesteld zal worden, dat de mijn geheel en al onder water zal worden gezet, indien zij niet binnen een be paalden tijd boven zijn gekomen. De arbeiders beweren, dat de eigenaars van de „Baska"-mijn hun geld schuldig zijn. Twee Chineesche generaal, Tsji-Hung Tsjang en Jen Ying-Tsji, zijn te Peiping op last van de regeering terecht gesteld wegens hun verstandhouding met de communisten. Zij waren in hechtenis genomen nadat ge neraal Tsiang Kai-Sjek de overwinning had behaald bij zijn aanval op den communis tische staat, die in de provincie Kiangsi was uitgeroepen. Generaal Tsji Hung-Tsjang is ook betrok ken geweest bij het gewapend verzet tegen de regeering in de provincie Tsjarhar, onge veer een jaar geleden. In Leningrad heeft de bevolking geprotes teerd tegen de slechte kwaliteit van het brood. Verschillende bakkerij-chefs zijn van hun functie ontheven, daar men in de slechte hoedanigheid van het brood een daad van sabotage tegen de regeeringsmaatregelen tot afschaffing der broodkaarten ziet. KASTEEL „LA VIANNE" VERBRAND Het historische Fransche kasteel „La Vianne" bij Limoges is geheel afgebrand De brand schijnt te zijn ontstaan door een gebrek aan een schoorsteen. Het gezin van den kasteelheer kon met groote moeite wor den gered.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1