MODE-TIPS OM ZELF TE MAKEN. mm. ELEGANTE EN EENVOUDIGE MANTELS. KANT EN WAT WE ER MEE KUNNEN DOEN. DE OMGEKEERDE WERELD. BEROEMDE VROUWEN. Agrippina. DE „KNEPEN VAN HET VAK". HET MENU VOOR DE HEELE WEEK. MEISJES-NACHTHEMD. ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. Ofschoon tn de groote mode-magazijnen fle snufjes voor het aanstaande zomer seizoen al weer liggen te prijken in hun friasche nieuwheid, hebben wtj, die huive rend staan te kijken, nog geen interesse daarvoor. Veel meer belangstelling hebben de winterjassen nog... Hier volgt de beschrijving van eenlge mooie wintermantels. No. 1: Sportmantel van kameelhaarstof kraag en manchetten zijn van Ameri- kaansch oppossum. De ceintuur is van dezelfde stof en heelemaal doorgestikt. No. 2: Jeugdige mantel van laken; de garneering is van stiksels. Apart is de toe passing van bont aan kraag, ceintuur en manchetten. No. 3: warme autojas van grove wollen stof met een rijkelijke garneering van zwart langharig bont. No. 4: mantel van soepele wollen stof. Nieuw is de sluiting van gespen aan man tel en ceintuur. De driehoekige geknipte kraag is van astrakan, evenals de man chetten. No. 5: eenvoudige jas, die haar charme ontleend aan de lange pelerine van bont en opgestikte zakken van bont. De hoeden, die deze winter gedragen worden, zijn alle klein en staan voorover in het gezicht. Vooral dit laatste is zeer practisch, daar men dan geen last heeft, dat de hoed door de bontkraag verschoven zal worden. JEANNE DE FL. Gelukkig is de tijd weer voorbjj, dat we telfs in de deftigste huizen namaak kan ten kleedjes, e.d. zag. De moderne vrouw heeft gelukkig in gezien, dat een echt kanten kleed beter is dan tien van die ma chinale prullen. En als we ook dat eene kanten kleed niet kunnen bekostigen, doen we er altijd nog beter aan dan maar geen kanten kleedjes te nemen en ons maar aan batist, of iets dergelijks te houden. Ook de garnituren, die men eenige jaren geleden met 't groot ste genoegen van leeiyke machlnalt „kant" droeg, ziet men ook niet meer. Men heeft ingezien, dat, al kost echt kuit iets meer, men deze kosten er op de duur ruimschoots uithaalt; want men kan het telkens opnieuw gebruiken. Goed bewaard, wordt de kant ook niet geel, zoodat onze kinderen het op hun beurt ook weer kun nen gebruiken. Persoonlijk vind ik de combinatie van zwart fluweel met echte kant een van de mooiste, die er bestaan. De Fransche couturiers maken van deze combinatie voor hun dlnerjapons dan ook druk gebruik. Behalve voor Japonnen, duikt de echte kant ook meer en meer op in de huis houding. De prachtige theekleeden, die men De eerste een kleindochter van Augustus den eersten keizer van Rome, dochter van Agrippa, den Romeinschen veldheer, en van Julia, de beruchte dochter van keizer Augustus. De tweede een dochter van eerstge noemde. Haar vader was Germanlcus, de beroemde veldheer, die in Germania zoo roemrijk had gestreden. De tweede, meer berucht dan beroemd, was de moeder van Nero. Voor ditmaal zullen wij ons met de eerste bezighouden. Zg was een waarlijk edele vrouw, die haar man overal ter zijde stond en door moed en wilskracht uitmuntte. Germanlcus was de zoon van Drusus. ook in onze geschiedenis wel bekend, die reeds op jeugdigen leeftijd het opperbevel over de Romeinsche troepen had gekregen. Met hem trok Agrippina naar Galllë, met hem trotseerde zij een opstand der soldaten, die, niet met de soldijen tevreden, tegen hun veldheer waren opgestaan. De woede van de soldaten was zoo groot, dat Germanlcus besloot zijn trouwe gade en zijn zoon Gajus uit het leger te verwij deren, bang voor hun leven. Maar Agrip pina weigerde. Waar haar man was, moest zjj zijn. Eindelijk wist hij haar, met het oog op de veiligheid van hun zoon, te doen besluiten naar Trier te gaan. Maar te Trier bleef zij niet werkeloos. ZIJ vervulde tegenover de soldaten die daar, gedurende de afwezigheid van haar gemaal, daar ver bleven, alle plichten van een veldheer. Zij voorzag ln de behoeften van de soldaten, verzorgde de zieken met geneesmiddelen, de anderen van kleederen. Zij legde een grootmoedige weldadigheid en mildheid aan den dag. Maar daardoor wekte zij argwaan bü keizer Tiberius, den wreeden keizer, die in deze daden van Agrippina een poging zag om zich bij de soldaten bemind te maken om zoodoende hem, den keizer, van den troon te stooten, om Germanlcus daarop te kunnen plaatsen. Haar gedrag te Trier hoe vreemd het ook moge schij nen. werd haar en haar gemaal noodlottig. Tiberius loerde op den dood van Germa- nictis en die dood kwam. Gemanicus werd vergiftigd door de handlangers van Tiberius en hjj stierf te Antiochië, waarheen hij was overgeplaatst. Zijn l(jk werd verbrand. Agrippina verzamelde zijn asch in een urn en maakte zich gereed om die naar Rome te brengen. Want ln Rome treurde men om den dood van Germanlcus. En Agrip pina hoopte daar recht te krijgen voor den moord op haar echtgenoot. Toen zij met de urn te Brundusium aan kwam, werd de ongelukkige vrouw met alle teekenen van eerbied en deelneming ontvangen Men had daar den moed om Germanlcus openlijk te beweenen, wel wetende, dat men daardoor den keizer niet vteldde, hem tot vijand maakte. Vergezeld van honderden werd de asch naar Rome gebracht. Ze werd daar in het praalgraf van Augustus bijgezet. Openlijk kwam ook daar het volk er voor uit, dat met den dood van Germanlcus, de ondergang van den staat nabij was. Tiberius hoorde het. moest toezien welke teederheld het volk voor Agrippina aan den dag legde. Zjj werd met algemeene stemmen het sieraad van haar vaderland genoemd, het eenlge bloed van Augustus, het levende toonbeeld van de oude deugd. Te midden van die een parige en ongeveinsde lofuitingen smeekte men de zegen der goden voor haar en haar telgen af en men bad, dat zij de vervol- Hot ome keuken er uit sou *len, wanneer de heer der echepplng tr huis sou houden....III tegenwoordig heeft, zijn voor het meeren- deel van zuiver linnen met tusschenzelseis van echte kant. Het meeste succes heeft men met die kleeden, waarin vierkante stukken van linnen afwisselen met vier kante stukken kant. De moderne manier van tafeldekken vervangt vaak het tafellaken door ronde kleedjes onder ieder bord. Op een glanzend gelakte tafel maakt dit werkelijk een mooi effect; mits... de kleedjes van echte kant zijn. In sommige gezinnen is het ook ge woonte een plat bord neer te zetten, waar op dan een kanten kleedje gelegd wordt en dit gedurende het geheele maal te laten staan. De borden worden dan telkens wel verwisseld; maar het bord met het kleedje blijft voor de gast staan. Wat men ook veel ziet, zijn kanten avondtoiletten of jasjes. Behalve wit en ivoorkleurig, ziet men hiervoor alle tinten Onze afbeelding toont u eenige kant des sins en een paar dingskes, die er van ver vaardigd zijn. Er z^jn in kant zooveel verschillende dessins en soorten, van goedkoop tot duur. dat er voor Iedere beurs wel iets te vin den is. En wat ik reeds gezegd heb, els ge u geen echte kant kunt veroorlooven, neem dan liever heelemaal geen kant, dan namaak! J. DE FL. In de geschiedenis van het Romeinsche Rijk treden twee vrouwen met den naam van Agrippina naar voren. In de huisapotheek, of in het medicijn kastje staan vaak flesschen, waarin ver gift is. Meestal zijn deze wel voorzien van een duidelijk leesbaar etiquet, waarop de naam van het vergift geschreven is. Toch gebeurt het wel eens, dat er ver gif tlgingsgevallen voorkomen, doordat men in het donker de verkeerde flesch genomen heeft, of doordat men niet goed keek Hier is dan een oplossing om dergelijke vergissingen ln het vervolg te voorkomen. De flesschen, waarin zich vergift bevindt, krijgt om de hals een touwtje, waaraan een belletje. Zelfs in het donker zal men dan niet meer de verkeerde flesch kunnen pak ken, omdat het belletje waarschuwt, wan neer men een flesch met vergif pakt. Mevr. DE J. VAN Z. ging van haar boosaardige vijanden steeds gelukkig ontkomen en overleven mocht. Tiberius kon er niets aan doen, maar hij nam zich voor, zich te wreken, ook op Agrippina. Want nog altijd vreesde hij haar Invloed en openlijk durfde hij niets tegen haar te doen, uit vrees voor een opstand. Op een keer, toen zij ziek was, bezocht Tiberius haar. Zij vroeg den keizer haar een gemaal te geven, minder om haar weduwenstaat te eindigen, dan om een be schermer voor haar en haar kinderen te vinden. Tiberius liep, verschrikt, weg, om dat hij dit haar niet wilde toestaan, bang. dat haar echtgenoot zijn grootste mede dinger zou worden. Toen werd Agrippina gewaarschuwd niet te eten of te drinken wat de keizer haar aanbood, want dat zij vergiftigd zou wor den evenals haar echtgenoot. Eindelijk had Tiberius een middel om haar onschadelijk te maken. Hij deed het voor den Romeinschen Senaat voorkomen, dat h(j brieven in han den had gekregen, waaruit bleek, dat Agrippina en haar zonen een samen zwering tegen hem op touw hadden gezet, om hem van het leven te berooven. En de Senaat, den keizer niet durvende bra- veeren, velde een vonnis. Agrippina werd naar het eiland Pandatarla, het heden- daagsche Santa Maria verbannen. Het vernemen van dit vonnis zou de ongelukkige Agrippina met zulk een woede tegen Tiberius hebben vervuld en tot zulke uitingen van woede hebben bewogen, dat de hoofdman van de wacht, aan wien zij was toevertrouwd geworden, daarover ver bitterd, de ongelukkige, in zijn ruwe sol- datenwoede, dermate mishandelde, dat hij haar een oog uitsloeg. In het jaar 32 na Christus is Agrippina ln haar verbanningsoord gestorven. B H. Zondag groentesoep; ossenroilade, spruitjes, gekookte aard appelen; roompudding; fruit. Maandag snert; drie-ln-de-pan. Dinsdag saucijsjes, bloemkool, gekookte aard- appelen; chocoladepudding met vanillesaus. Woensdag kalfslappen, spersieboonen (bus), ge- kookte aardappelen; grie« met rozijnen. Donderdag varkenscarbonaden, savqyekool, gekookte aardappelen; appelmoes. Vrijdag kabeljauw; boterjus, worteltjes, aardappelpurée; rijst met kaneel. Zaterdag Geldersche worst, stamppot van boeren kool en aardappelen; flensjes. Onze moderne dochtertjes, zelfs al zijn ze nog pas 12 of 13 jaar, doen in h^r kleeding graag moeder na. En zoolang dit zich bepaalt tot dezelfde „mooie nacht hemden als Mams", zoolang kunnen wij moeders, gerust aan hun wenschen tege moet komen. Het hier afgebeelde nachthemdje voor onze dochters, zal hun zeker wel bevallen. Het is van rose batist gemaakt en de garneering bestaat uit- smalle volants. Voor dit model hebben we 2.80 meter batist noodig. Op papier teekenen we eerst het patroon zooals op het schema staat aangegeven. Daarna knippen we pas de stof. Bij het in elkaar naaien, denken we eraan smalle Engelsche naadjes te maken. De volants worden 6 centimeter breed Teneinde de noodige ruimte te verkrijgen, nemen we 2 maal zooveel als wanneer de vo'ant glad genomen zou worden. De volants worden aan de onderzijde keurig gezoomd, terwijl aan de bovenzijde een hoofdje van 5 mllimeter gemaakt wordt. Men kan de volants het beste op de Jurk maken, door ze op bepaalde plaatsen vast te «pelden en ze bij gedeelten te rijgen Tenslotte nog een paar knoopsgaten, waar het lint, dat in dezelfde of ln een afste kende kleur gekozen is, doorgehaald wordt. Het nachthemd, dat we gemaakt hebben. U het aardigste, dat ons aankomend doch tertje zich wenschen kan. maki \n d. No. 533: eenvoudig Jurkje van wolle» diagonaal gestreepte stof. De eenige gar neering bestaat uit het vestje van satijn, dat in een contrasteerende kleur gekozen is. De Jurk heeft aan voor- en achterzijde een diepe plooi. Benoodlgd materiaal: 3 meter van 130 c.M. breedte en 15 c.M. satijn. No. 534: mooie jurk van donkerblauwe of zwarte stof. Apart, slank kleedend model. Bene 1 materiaal; 3 meter stot van 130 c.M. breedte. Belde patronen zijn in alle maten tegen den prijs van 0.50 ets. per stuk te ver krijgen bij de „Afdeeling Knippatrr#ien" van de Uitgeversmaatschappij: „De Mijl paal postbox 175 te Amsterdam. Toe zending zal geschieden na ontvangst van het bedrag, dat kan worden overgemaakt per postwissel, in postzegels of wel per postgiro 41632. Den lezeressen wordt vriendelijk ver zocht bij bestelling van een der patronen duidelijk het verlangde nummer en tevens de gewenschte maat, d.w.z. boven-, heup-, taillewtjdte, enz. op te geven. Gelieve ver der naam en adres duite vermelden; men voorkomt daard' ^oodlge ver traging in de opsturing.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 12