DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Mussolini's strijd tegen de muskieten. QaqeÜiksch OmczicfU 1Buitenland Eén cent per 5 uur BRANDSPIRITUS o. 4 Zaterdag 5 Januari 1935 137e Jaargang hoe onherbergzame en woeste landen werden teruggewonnen. Gevaarlijke ziekte. IN BULGARIJE AARDSCHOKKEN. Paniek onder de bevolking. LA VAL TE ROME GEARRIVEERD. De Fransche minister geestdriftig toegejuicht. EEN MILT VAN MEER DAN 4 K.G. Waf vandaag de aandacht trekt ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0-25. tfroole contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. N Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Mussolini heeft met energie den strijd aanvaard tegen Italië's erg ste vijanden: de muskieten! Vele zien in de muskieten de oorzaak van de val van het vroegere Romein- sche wereldrijk. Met de droogleg ging der Pontij nsche moerassen heeft de Duce reeds een aanvang gemaakt met dit werk en heeft hij een groote overwinning bevochten. In den afgeloopen zomer konden reeds twee nieuwe dorpen in deze vroeger zoo gevrees de en algemeen gemeden koortsstreek worden afgebouwd. Er is een stuk land teruggewonnen, waar in volgens Plinius niet minder dan 33 bloeiende steden lagen, dat echter ongeveer 2000 jaar daarna geen waarde meer had, daar de muskieten er de alleenheerschers wa ren! Als de thans begonnen droogleggings- arbeid klaar is, zal een gebied van meer dan 700 vierkante kilometers zijn heroverd! De historicus Wheeler beweerde: De oor zaak van den ondergang van Rome was niet in een verval van den volksgeest gelegen, doch uitsluitend in de muskieten, hoewel velen aannemen, dat dit land overbeschaafd was en het volk daardoor demoraliseerde. Als dc.e uitsnraak oniuist is. kan Whee- Mussolini. Ier zich toch erop beroemen een van de groot ste kankerplekken in de Romeinsche wereld te hebben ontdekt. Het gaat niet om de ge wone muggen, maar om de zcog. malaria muskieten. Deze hebben in den loop dei- eeuwen het Rorr.einsche rijk ondermijnd en tenslotte geheel doen ineenzinken. Men neemt aan, dat de malariakiemen in de Pu nische oorlogen naar Rome zijn gekomen, maar zij lieten zich eerst goed gelden, toen de Romeinen in het Oosten vasten voet ge kregen hadden en daar malaria opliepen Door de terugkeerende soldaten en door de gevangenen want de geheele oriënt was door malaria aangetast werden de ziekte kiemen binnen de muren van Rome gebracht Toen de Romeinen het trotsche doel begon nen na te streven, een wereldrijk te stichten, schiepen zij daarmede tegelijk de oorzaken van hun ondergang als wereld veroveraars De muggen in de omgeving van Rome ver meerderden zich ongehinderd en onge stoord, want de Romeinen gaven het bebou wen van hun land geheel en al nu het bleek, dat de schatten, die zij uit vreemde landen meebrachten, veel en veel grooter waren, dan het voordeel, dat zij uit het bebouwen van hun land zouden kunnen halen; deze velden veranderden langzamerhand in moe rassen en steppen. En daar vermeerderden de muskieten zich nog sneller! Zoo werd het volk der Romeinen een slachtoffer der mala ria, het moordende gif drong hen allen in het bloed, verzwakte hen en wel juist in een tijd, toen van het Noorden af veel ster kere en gezonder volksstammen naar het Zuiden doordrongen. Hoewel men toen na tuurlijk niet wist, welke rol de muskieten bij de uitbreiding van de malaria speelden, be gon men nu toch in te zien, dat de moerassen in de omgeving van Rome ongezonde koorts verwekkers waren. Zoo nu en dan deden dan ook enkele Ro meinen den keizer het verzoek toekomen, den grond van het water te ontdoen, maar de maatregelen, die men nam, waren onvol doende en gebrekkig! In 1899 werd besloten, op groote schaal de moerassen te ontwateren, maar ook deze onderneming had geen resul taat. De adellijke grondbezitters werden ge dwongen het reusachtige moerasgebied bin nen 24 jaar droog te leggen, naar een be paald schema. Maar het is pas aan Mus solini mogen gelukken, dit voornemen ten uitvoer te brengen, waarbij men echter wederom niet mag vergeten, dat men tegen woordig andere middelen ter beschikking heeft, dan enkele tientallen jaren terug! Want zooals men weet was het ook ae malariamug, die het stout plan van den aan leg van het Panamakanaal dreigde te doen mislukken! Het kostte vele muischenlevens. alvorens de Amerikanen de kleine, gevaar lijke dieren leerden bestrijden! Eerst meen de men het beste middel te hebben gevonden in petroleum. Men goot een betrekkelijk kleine hoeveelheid petroleum over alle slo ten en plassen heen. De petroleum vormde een dun laagje over de geheele wateropper vlakte en doodde de muskietenlarven. Maar één enkele regen was voldoende om de petroleum weg te spoelen. Een beter resul taat verkreeg men door een visch, het kleine, tot de familie der karpers behoorende grond- delvoorntje, in de slooten en plassen uit te zetten. Deze kleine, nauwelijks tien centi meter lange visch roeide in korten tijd alle muggen uit. Maar, daar de visschen niet in alle wateren kunnen leven, waarin muggen voorkomen, heeft men toch ingezien, dat het allerbeste middel de drooglegging en syste matische bebouwing dier streken is. Als Mussolini dus de Pontijnsche moeras sen laat droogleggen, schept hij daarmede niet alleen nieuwe woongebieden en arbeids veld voor het overbevolkte Italië, maar ver nietigt tevens den hcofdvijand van het Ita- liaansche volk! Hoe gevaarlijk de muskieten kunnen worden, blijkt uit de gegevens, die men daaromtrent heeft verzameld bij het aanleggen van het Suez-kanaal, waarbij men eveneens met dit euvel had te kampen! In de kleine stad Ismalia werden van de 6000 in woners in 1877 ruim 300 door de malaria aangetast. In 1900 was het aantal malaria-patienten tot 2250 gestegen. Niet ver van Ismalia had de Kanaalbouw-maatschappij twee ha vensteden aangelegd. Ook de bewoners van deze nieuwe steden werden door de malaria aangetast en hier was al spoedig iedere in- waner malariapatiënt. Daarom wilde geen enkel schip deze havens aandoen. Toen nam de Kanaalbouw-maatschappij energieke maatregelen ter onderdrukking van die ge vreesde ziekte. Na een jaar waren de malariagevallen te Ismalia gezonken op 1548, twee jaar later op 214 en in 1905 waren er nog slechts 37 gevallen geweest. Tegelijkertijd verdween de malaria ook in de beide havensteden en sedert dien tijd is men daar van de malaria vrijwel geheel verschoond gebleven! HET GETUIGENIS VAN LINDBERGH. De kolonel verklaart Hauptmann aan zijn stem te hebben herkend. Onmiddellijk na de opening van de rechtszitting ter behandeling van het Hauptmannproces veroorzaakte gisteren de verklaring van kolonel Lindbergh, dat hij Hauptmann aan zijn stem her kend heeft als de man die het losgeld in ontvanget genomen heeft, een gewel dige opschudding onder het publiek, on der de journalisten en ook onder de juryleden zelf. Kolonel Lindbergh zeide, dat hij de stem van Hauptmann duidelijk aan het sterk Duitsche accent herkende. Hetzelf de Duitsche accent, verklaarde Lind bergh, heeft ook de man gesproken, die zich toenmaals 's nachts op het Wood- lawn kerkhof in Bronx de vijftig dui zend dollar door dr. Condon over den muur heeft laten toereiken. De geheim zinnige ontvanger had tamelijk duide lijk gezegd: „Kom, doctor, kom erover". Ik hoorde zijn stem, zeide Lindbergh zeer duidelijk doorklinken tot de auto, waarin ik zelf was gezeten. Nadat Lindbergh deze sensationeele verklaring had afgelegd, keek hij naar de beklaagdenbank en knikte Haupt mann toe, alö wilde hij zeggen: „Jij bent de ontvoerder van mijn kind geweest". Onder den strakken blik van Lind bergh bleef Hautmann, die ook tijdens den geheelen duur van Lindbergh's ver klaring geen spier van zijn gelaat ver trokken had, volkomen onbeweeglijk en onverschillig. Met stoïcijnsche kalmte wendde hij zijn gelaat af en deed alsof het heelemaal niet over hem zelf ging. Ook de volgende verklaring van Lind bergh veroorzaakte eenige opschudding. Voor de eerste maal in de vele maanden en jaren, die sinds de ontvoering van het kind verloopen zijn, verklaarde Lindbergh, dat hij vuile voetstappen op den vloer van de kinderkamer in zijn landhuis alsook op de vensterbank op de plaats, waar de ladder tegen het raam geplaatst werd, ontdekt had. Deze voet stappen hadden een zeker aanknoo- pingspunt gegeven voor den weg, dien de misdadiger in den nacht der ontvoe ring gegaan was. Toen Lindlbergh zijn belastende ver klaring beëindigd had, nam de hoofd verdediger van beklaagde, Railly, hem in een scherp kruisverhoor. Railly trachtte allereerst de zekerheid van getuige aan het wankelen te bren gen, door het argument naar voren te brengen, dat het onderzoek, dat door de politie van New-Jersey was ingesteld, niet betrouwbaar was- Hierop antwoord de Lindbergh alleen: „Ik had vertrou wen in de politie en volgde haar in structies en keurde haar methodes goed." Op de verklaring van den verdediger, dat toch mogelijk ook personen uit de omgeving van Hopwell de daders ge weest kunnen zijn, antwoordde kolonel Lindbergh: „Ik heb geen vijanden onder mijn buren." Hierna ging de verdediger tot een aan val op het personeel van Lindbergh over. Het is nog heelemaal niet zeker, zeide hij, dat een van de personen, die in Hopewell in dienst waren, vrij van alle verdenking zijn Lindbergh zelf immers heeft van de voorgeschiedenis van een van zijn dienstboden absoluut niets ge weten. Lindbergh gaf toe, dat hij het kinder meisje Betty Gow voor zij in dienst ge nomen werd niet gekend had en ook later geen inlichvfpgen omtrent haar had ingewonnen, maar, zoo beantwoord de hij dezen aanval van den verdediger, mij n vrouw heeft haar goed gekend. BOODSCHAP VAN ROOSEVELT. Voor vrede en wapenbeperking. President Roosevelt heeft gisteravond voor beide kamers van het parlement te Washington zijn jaarlijksche bood schap over den toestand in de Vereenig- de Staten voorgelezen. Daarin wordt o.m. gezegd: Roosevelt, Wij willen geen schematische klein- makerij over verdeeling van het natio nale vermogen aan allen in gelijke dee- len. Wij erkennen veeleer het feit, dat velen tengevolge van hun grootere ca paciteit meer verdienen kunnen. Ieder echter heeft aanspraak op sociale veilig heid voor zich en zijn gezin. Daarom zijn noodig: Verzekering van het levensonderhoud door een betere exploitatie van de bodemrijkdommen, veiligheid tegen slagen van het noodlot en verzekering van een behoorlijke huis vesting. Er moet dus gezorgd worden voor een werkloozenverzekering, kinderzorg en verzorging van ouden van dagen, voorts moet gezorgd worden voor moeders, zie ken en hen, die onbekwaam zijn tot werken. Het Is mijn vaste voornemen al dus Roosevelt in zijn boodschap de 5 millioen personen, die op de federale on- dersteuningslijsten staan, niet verder te verzorgen van geld etc. want daardoor verliezen zij hun zelfrespect en hun wil tot arbeid. De W* millioen, die vroeger door de gemeenten werden verzorgd zullen weer door de gemeenten geholpen moeten worden. Voor de resteerende 3K millioen moet de federale regeering werk verschaffen en wel werk, dat zoo min mogelijk concurreert met de parti culiere ondernemingen. Dit groote ar- beidsplan zal het federale crediet niet in gevaar brengen. Wat de buitenlandsche politiek betreft betreurt Roosevelt het, dat de interna tionale betrekkingen niet zijn verbeterd, en dat oude naijverigheden evenals het streven naar macht en bewapeningen zich in meer dan één land doen gelden. Amerika wil met geen enkele natie an dere dan vreedzame betrekkingen onder houden. Overdreven bewapeningen zul len, naar te hopen is, spoedig vervangen worden door internationale overeen komsten. Gisteren werden in geheel Bulgarije drie bijzonder heftige aardschokken waargeno men, waarvan de laatste met schrikwekkend onderaardsch gerommel gepaard ging. De aardschokken, welker haard volgens opgave van het meteorologisch station 440 K.M. Zuid-Oostelijk van Sofia ligt, werden ook in de hoofdstad geconstateerd. De bevolking in den omtrek van Philip- popel en Boergas, waar de schokken het ergste waren, vluchtten in panischen schrik de huizen uit. Urenlang waagde men het niet, in huis terug te keeren. Belangrijke schade is er tot nu toe nog niet gemeld, terwijl evenmin menschenle vens te betreuren schijnen te zijn. De Fransche minister van buitenlandsche zaken, Laval, is gistera ond te Rome aan gekomen. Aan de grens werd hij reeds uit naam van Mussolini begroet door baron Aloisi, die Laval tot Rome begeleidde. Aan het station was Mussolini aanwezig om den Franschen minister te begroeten. De menigte toonde zich zeer geestdriftig en juichte den Franschen minister van buiten landsche zaken vol sympathie toe. Laval en Mussolini namen in een auto plaats. De Duce begeleidde Laval tot aan het hotel, waar de Fransche delegatie zal lo- geeren. Langs den geheelen weg bracht de bevolking den beiden staatslieden uitbundi ge ovaties. In het ziekenhuis te Sydney in Australië is een patiënt overleden, wiens milt het ab normale gewicht van bijna 4200 gram had. Nadat de patiënt in het ziekenhuis was gebracht, en men daar de wonderbaarlijke ontdekking had gedaan, werd overgegaan tot een operatie, welke volkomen slaagde, zoodat de patiënt reeds op weg was naar een algeheel herstel, toen hij plotseling in stortte en overleed. Het gemiddelde gewicht van een milt is ongeveer 156 gram en men meent dan ook thans het grootste exemplaar ter wereld te hebben aangetroffen. De familie heeft het orgaan aan het zie kenhuis afgestaan. EEN GELEERD SLOTEMAKER. Een werkeloos slotemaker, die met zijn vrouw in een k'eine woning in een ai me wijk van Frankort woont, met geen andere inkomsten dan 6 per week werkloosheidsuitkeering en nu en dan een gift van de Winterhilfe, kan niette min tot de geleerden van Frankfort worden gerekend. Deze slotenmaker, Adam Christmann, is een erkend ento moloog en bioloog, die in het bezit is van een bijna complete collectie van het Duitsche insectenleven, bevattende 36.000 exemplaren van 8000 verschillen de insectensoorten. Christmann is met zijn verzameling als jongen begonnen. Hij trok al vroeg de aandacht van dr. Kobelt, een bekend natuur-historicus, die den jongen bij Christmann kreeg een bescheiden weten zijn wetenschappelijke studie hielp, schappelijke bibliothek en een goede micro, coop met behulp waarvan hij speciaal het leven in het water bestu deerde, waarin hij thans autoriteit is. In zijn bescheiden woning worden thans bijeenkomsten van biologen ge houden, waarin de werklooze geleerde mededeelingen doet over zijn laatste ontdekkingen. Mussolini's strijd tegen de mus kieten. (Dag. Overzicht). De jaarboodschap van Roosevelt. (Buitenland). Laval te Rome aangekomen. (Bui tenland). De steun voor fruit- en warmoe- zerijgewassen. (Landbouw). Uitspraak van de commissie-Sille- vis c.s. inzake de ramp van de „Uiver". (Luchtvaart). Uit het parlementaire leven. (Ar tikelen). De oesterteelt in Zeeland bedreigd. (Artikelen). (Zie verder eventueel laatste berichten). verbruikt thans uw theelichtje na de prijsverlaging van SPIRITUSVERKOOPKANT. „BERGEN OP ZOOM-DEIFT" litiebeambten, wier gemiddelde leeftijd 5 jaar is en van wie velen moeder en zelfs grootmoeder zijn, veel tegenstand ondervonden. Ze wen6chen met revol vers niets te maken te hebben en noemen het decreet van den commissaris „ab surd en totaal overbodig", omdat een revolver in de hand van een vrouw, naar naar zij beweren, geen afdoend wapen vormt tegen kwaadwillige elementen. Tot dusver hebben de argumenten der protesteeren de vrouwen weinig gehol pen. Iedere week zijn ze verplicht schietles te nemen, zelfs op beweegbare mikpun ten in menschel ijken vorm. Vooral wordt van haar verlangd, dat ze de revolver snel kunnen trekken en gereed houden. NEW-YORKS VROUWEL" JKE POLITIE. Verzet tegen het bevel revolverdragen. tot De 155 vrouwelijke politie-beambten in New-York droegen tot dusver geen doodelijke wapenen bij zich en verlieten zich bij de uitoefening van haar ambt meestal op haar vrouwelijk redeneer- talent. Thans echter heeft de commissaris van politie, zooals reeds gemeld, het be vel gegeven, dat ook zij zich met zware >!t-rcvolvers moeten bewapenen en de edele kunst van het schieten moeten aanleeren. Dit bevel heeft bij de vrouwe'ijke po- HOE SHAW EEN ARMEN DROMMEL HIELP. Levensgeschiedenis van een avonturier. Zonder een roode duit, maar toch op timist, wrakgeslagen, echter afgunstig op niemand, heeft een zekere Channaw, die dezer dagen te Hampstead wegens bedelarij werd veroordeeld, aan een medewerker van de „News Chroniek" de geschiedenis van zijn veelbewogen leven verteld. Hij is thans 64 jaar oud en heeft de laatste 15 jaar geleefd van het verkoo- pen van lucifers. Eens was hij de eigenaar van een groot restaurant in de City. Zijn vader liet hem niet minder dan 20.000 na. Dit geld is nu geheel op, hetgeen Channaw echter niet be treurt. „Ik had het te makkelijk, toen ik jong was en veel te veel geld te ver teren," zei hij. Ik heb nooit de waarde ervan geleerd en daarom was ik het ook zóó kwijt. Nadat zijn zaken bankroet waren ge gaan, kreeg hij een baantje als klerk, vervolgens was hij portretschilder; hij is in Canada geweest, heeft tijdens den oorlog aan het front gestreden en, zoo als gezegd, thans leeft hij van den ver koop van lucifers, maar verdient er het een en ander bij door het vervaardigen van teekeningen. Zoo kreeg hij eens van een dokter 30 voor het illustreeren van een sprookjesboek, waarvoor deze zelf den tekst had geschreven, een andere van zijn teekeningen werd door niemand mnder dan Bernard Shaw van zijn hand- teekening voorzien. Channaw had eens een kop van een Egyptische sarcophaag in het Britsche museum geschetst en daar de gelijkenis van deze met den 'grooten tooneelschrijver hem opviel, stuurde hij dezen de teekening, welke hij eenige dagen later met het volgende onderschrift voorzien, terug kreeg: „Wanneer u zoo goed teekent als hier blijkt, hoe komt het dan, dat u van den verkoop van lucifers leeft?" Voor de teekeningen waarvan de waarde op deze wijze is vermeerderd, vraagt Channaw thans 15. EEN DIPLOMAAT VANDEN KOUDEN GROND! De Chineesche ambassadeur te Moskou, dr. W. W. Yen, heeft een eigenaardige reden opgegeven voor zijn weigering naar zijn post terug te keeren. Dr. Yen keerde eenige maanden geleden te rug uit de Sovjet-Unie, doch verklaarde thans niet weer daarheen te zullen vertrekken vóór het voorjaar „omdat de winter in Rusland zoo koud is".

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1