'jfaxuinciaal Ttieuws %MicaHes JCetk School £ucfituaact £aatste Aecichtm J^tgezonden Stukken Pluimveeteelt. J-Udschcifteti DE TELEFOON IN BERGEN WORDT IN 1936 GEAUTOMATISEERD. HET N. S. B.-INSIGNE. „Juridisch impressionisme". DE PREMÏELEENING VAN DE NOORD-HOLLANDSCHE VEREEN. „HET WITTE KRUIS". BERGEN HOORN OUDE NIEDORP HINDERWET. Het einde van 1934 brengt ons een der belangrijkste uitvindingen op pluim- veegebied welke ooit gedaan zijn. Een belangrijke zaak voor Nederland. Comm. Venn. M. Meijer en Zoon, Lange- straat 35. Bestuurswijziging. Anna-Paulowna: Coöp. Land- en tuinbou wers aankoopver. annex malerij. Bestuurs wijziging. Egniond aan Zee: N.V. Mij. Zeebad Eg- mond, Einmastraat. Bestuurswijziging. Opheffingen: Alkmaar: G. Th. Kortbeek, Schermerweg 99a. Makelaar in vliegtuigmaterialen. NIEUWE TELEFOON AANSLUITINGEN. 2030 J. A. de Ruijter, Laat; 2090 J. M. Huiberts, Lindenl'aan; 2100 P. Mors, Nic. Beotsweg, Heiloo; 2589 Mr. H. Scholten, Nassaulaan; 2811 J. C. Vasbinder, Dijk graafstraat; 2828 P. Huijbers, Klein Nleuwland; 3020 P. Kes, Klein Nieuw- 'and; 3130 T. Blokker, Lindenlaan; 3486 R. de Hoop, Nieuvvpoortslaan; 3593 Joh. Kalksma, Hoogstraat; 3598 F. Dijkstra, Rijksstraatweg, Heiloo; 3654 M. Scheep maker, Spoorstraat; 3677 H. v. d. Meij, Geestersingel; 3680 G. de Rie, Stuart- straat; 3683 S. A. Smit, Westervveg, Hei loo; 3689 J. Bult, Stuartstraat; 3690 B. A. P. Sanders, Hofstraat; 3712 Gebr. Schoen, Visscherslaan; 3752 H. Brouwer, Laat; 3755 J. Philippo, Spoorstraat; 3780 H. P. v. Dijk, Paygiop; 3784 P. J. v. d. Hooff, Snaarmanslaan; 3786 J. A. Hoed jes, Schoutenstraat; 3787 J. J. Brauneclc Ridderstraat; 3788 J. H. A. Kühne, Huig- brouwerstraat; 3798 A. J. Venverloo Donders, Langestraat; 3810 A. W. Ber- nards, Schoutenstraat; 3812 H. Boere- boom, Paygiop; 3860 C. P. Middelbeek, Huigbrouwerstraat3868 M. L. C. Pool, Rijksstraatweg, Heiloo; 3879 Wed. P. Delver, Dijk; 3880 W. de Jong, Scharloo; 3889 Gebr. Peereboom, Nieuwesloot; 3890 J. P. Wielart, Oudegracht; 3898 D. Bos, Rijksstr.w., Heiloo; 3939 P. de Boer Jbzn. Heerenstraat; 3980 H. J. Wesselng, Bo- terstraat; 3987 J. Chatillon, Schouten straat; 3989 Bureau Medische Sport keuring, Bisschop Bottemannestraat; 3998 A. J. Rits, Oudegracht; 4009 N. Schoonhoven, v. d. Lijnstraat; 4025 W. Henstra, Ridderstraat; 4027 W. Borst, Ritsevoort; 4028 J. de Boer, Achterdam; 4029 D. v. d. Meer, Kerklaan, Heiloo; 4030 Joh. Swier, Ritsevoort; 4035 Fa. M. van Steeg, Rijksstraatweg, Heiloo; 4036 S. C. Hoetjes, Heerenweg, Heiloo; 4037 F. J. v. Weert, Heerenweg, Heiloo; 4070 A. Kallansee, Nieuwesloot; 4088 J. H. L. Ortije, Nassaulaan; 4097 C. Benjamin, Toornburg; 4098 M. T. Opdam, Heeren weg Heiloo; 4114 P. Rolie Bergerweg; 4125 C. Heinis, Mient; 4127 R. Roos, Raadhuisweg, Heiloo; 4128 Th. Rozing, Kerklaan, Heiloo; 4131 S. Westra, Hei ligland; 4139 H. Nijdam Lzn., Nic. Beets- weg, Heiloo; 4150 Joh. P. Borst, Ged. Nieuwesloot; 4168 J. Winter, Oude gracht; 4188 D. Oostwouder, Schermer- weg; 4190 P. Eriks, Holleweg, Heiloo; 4225 G. C. v. d. Kamp, Houtweg; 4226 J. Vreeker, Landstraat; 4227 H. Booy Dzn. Toussaintstraat; 4235 J. C. Zander, Rijks straatweg Heiloo; 4288 A. Berends, Ca- beljaustraat. SPOORWEG-KALENDER. Wij ontvingen heden een exemplaar van de kalender voor 1935 van de Nederlandsche Spoorwegen. Op het groote, fraai uitgevoerde schild komen twaalf maandkalenderbladen voor, die van keurige foto's voorzien zijn, waarop het bedrijf der spoorwegen in al zijn ver takkingen in beeld gebracht wordt. De kalenderbladen, in rood en zwart uit gevoerd, geven een fraai en overzichtelijk geheel. Een kalender, die in elke kamer en in elk kantoor een sieraad aan den wand zal zijn. MAN IN DE KNEL. Gistermiddag waren op het spoorweg emplacement alhier eenige arbeiders bezig - met weg-werkzaamheden. Bij het uitgraven van biels geraakte de heer IC Dekker onge lukkigerwijs in de knel en het kostte nogal moeite den man uit zijn benarde positie te redden. Aanvankelijk dacht men, dat de man ern stig verwond was, doch een inmiddels ge waarschuwd geneesheer constateerde slechts uitwendige verwondingen, zoodat opneming in het ziekenhuis niet noodzakelijk was. In Bergen wordt reeds lang het gemis aan een telefonische dag- en nachtver binding gevoeld. Zoowel het gemeente bestuur als het bestuur van de V. V. V. hebben zich daarover tot de directie van de P. T. T. gewend. Thans is van den directeur-generaal van de P. T. T. bericht ingekomen, dat in 1936 de telefoon in Bergen geautomati seerd zal worden, waarna alle aange slotenen over een dag- en nachtverbin ding zullen beschikken. KLEIN ONGELUKJE. Vanmiddag had op de Laat een aan rijding plaats tusschen een auto en een fiets. Het achterwiel van de fiets en het spatbord werden vernield. PEDICURE-SALON GEOPEND. Mej. S. M. J. Ran en de heer W. C. G. de Gelder, die beiden het pedicure-diploma van het Ned. Genootschap tot bevordering der voetverzorging met succes hebben behaald, hebben zich vanaf heden gevestigd op de Oudegracht 231 (bij de Zilverstraat) alwaar een pedicure-salon door hen is geopend. Onze tijd immers vraagt een deskundige en bevoegde behandeling en verzorging van de voeten en het zal dan ook voor velen een ge noegen zijn te weten, dat er in Alkmaar een gediplomeerd pedicurist gevestigd is. De salon ziet er keurig uit en allesis ge daan om de hygiëne zoo groot mogelijk te houden. Hiervoor zullen de diverse electri sche installaties in de eerste plaats zorg dragen, terwijl verder de geheele inrichting van deze salon hierop is ingesteld. Ongetwijfeld zal deze nieuwe zaak in een bestaande behoefte voorzien. Voor de tweede maal heeft de Hooge Raad behandeld het cassatieberoep van iemand te Eindhoven, die door de rechtbank te Roer mond is ontslagen van rechtsvervolging van het hem ten laste gelegde dragen van een opzichtig politiek onderscheidingsteeken, in casu het insigne der Nat. Soc. Beweging. Hij had dit insigne gedragen ter openbare te rechtzitting van de rechtbank. Nadat de advocaat-generaal, mr. Van Lier, geconcluderd had tot vernietiging van het vonnis en straf baar verklaring, heeft de Hoo ge Raad een tweede behandeling gelast op grond dat de aankondiging der behandeling door aanplakking is geschied en naderhand bleek, dat de gerequireerde te Eindhoven woonde. Thans heeft mr. A. J. van Vessem uit Utrecht het cassatieberoep tegengesproken. Pleiter haalde de beslissing der rechtbank aan, dat de in de primaire dagvaarding ge noemde omstandigheden het op zichzelf niet opzichtig teeken niet opzichtig maken en ver wonderde zich erover, dat de officier meent, in cassatie tegen deze volstrekt feitelijke over weging te kunnen opkomen. Daarmee kwam het pleiter voor, dat ook het ontslag van rechtsvervolging onaantastbaar is. Hij merk te verder op, dat het ten laste gelegde nooit een veroordeeling ten gevolge kan hebben, omdat in de dagvaarding met geen enkel woord op opzichtigheid van het onderschei dingsteeken zelfs maar geduid is. Bij verschillende vonnissen van kanton rechters en rechtbanken is reeds beslist aldus mr. v. Vessem dat het insigne van de N S.B. in Nederland, bescheiden als het is in vorm, kleur en afmeting, riet is een op zichtig onderscheidingsteeken. Thans verde digt de officier de stelling, dat een op zichzelf niet opzichtig onderscheidingsteeken zou be staan, maar een voorwerp steeds zijn opzich tigheid zou ontleenen aan de omstandighe den. Pleiter noemde dit juridisch impressionis me. De officier wil een relativiteit van het be grip opzichtig suggereeren. Hiermede komt de officier eenter in strijd met de wetten der Nederlandsche taal. In het Nederlandsch is opzichtig een absoluut begrip, in tegenstel ling met opvallend, dat een relatief begrip is en dat met „opzichtig'' schijnt te zijn ver ward. Een opzichtige japon is steeds, overal <n onder alle omstandigheden opzich tig. Of echter een kleedingstuk „opvallend" is, hangt af van de oms j ndigheden. Pleiter wees er ook op, dat de minister in de Tweede Kamer gezegd heeft, dat de voor gestelde bepaling (art. 435a) een in alle op zichten materieele norm bevat. Het was vol gens den minis'er niet de bedoeling, alle onderscheidingsteekenen te treffen, die een é-y- .elijke aanwijzing vormen \oo- depolitieke richting van den drager, maar alleen het dragen of voeren van uittartende onderschei dingsteekenen strafbaar te stellen. Pleiter n'terde, dat een niet-opzichtig onderschei dingsteeken nimmer opzichtig wordt door de wijze, waarop het wordt gedragen en zeide dat een eenigszins dieper gaande studie van de geschiedenis van art. 435a den steller der cassatie-memorie zou weerhouden hebben, een dergelijke toepassing van zijn relativi teitstheorie na te streven. Op deze gronden concludeerde mr. van Vessem tot verwerping van het cassatiebe roep. De advocaat-generaal, mr. v. Lier, zal op nieuw concludeeren op 21 Januari. Voor de Eerste Kamer der Amsterdamsche Rechtbank hadden Maandag de pleidooien plaats omtrent het incidenteel verzoek tot tus- schenkomst van een lotenhouder in de proce dure tusschen de Vereeniging van Fondsen houders en de Noordhollandsche vereeniging Het Witte Kruis. Zooals bekend, heeft de Vereeniging van Fondsenhouders het Witte Kruis gedagvaard om te hooren verklaren voor recht, dat het Witte Kruis ook in zijn privé-vermogen aan sprakelijk is voor de verplichtingen van de premieleening en om te worden veroordeeld tot het houden der uitlotingen. In deze proce dure is door een lotenhouder tusschenkomst verzocht, met vordering, dat het Witte Kruis zal worden veroordeeld de uitlotingen op te schorten tot de waarborgfondsen door de ren te zoodanig zullen zijn aangegroeid, dat de uit- lotingen volledig kunnen worden hervat. Te gen dit verzoek hebben partijen in de hoofd zaak zich verzet, omdat h. i. niet tusschen komst doch voeging had moeten worden ge vraagd en over dit incident werd nu gepleit. Voor den lotenhouder werd gepleit door mr. J. van der Vegt te Heemstede, die betoogde onder verwijzing naar een arrest van den Hoo- gen Raad van 1894 en de geschiedenis van ar tikel 285 van het Wetboek van burgerlijke rechtsvordering, dat in casu wel degelijk tus schenkomst en niet voeging plaats moest vin den. Pleiter betoogde, dat het tegen hem ge voerde verweer alleen tengevolge heeft, dat de procedure belangrijk wordt opgehouden zonder eenige noodzaak. Pleiter vertegenwoor digde de opvatting van een groot aantal loten- houders en hij meende er alle belang bij is, dat ook deze opvatting in de procedure tot uiting komt. Mr. Haitsma Muller uit Utrecht zette het standpunt van de Vereeniging van Fondsenhou ders uiteen. De incidenteele vordering is ge heel gelijkluidend aan een reeds eerder uitge brachte dagvaarding. De interventie is geheel onnoodig en pleiter verzette zich daartegen. De lotenhouder had geen tusschenkomst moe ten vragen. Voor de Noordhollandsche Vereeniging Het Witte Kruis werd gepleit door mr. L. G. van Dam te Haarlem. Pleiter achtte de vraag of tusschenkomst of voeging hier op zijn plaats is van weinig practisch belang. Als de Vereeni ging van Fondsenhouders dit verweer niet had opgeworpen, zou pleiter het niet gedaan heb ben. Nu wordt de hoofdzaak zonder noodzaak langer tijd geschorst en pl. weet dit aan het verweer van de Vereeniging van Fondsenhou ders. Nu zal eerst moeten worden onderzocht, of de Hooge Raad nog op zijn standpunt van 1894 staat en pas dan kan de procedure in de hoofdzaak worden hervat. Ook pl. achtte hier voeging meer op haar plaats dan tusschenkomst, maar belangrijk achtte hij de kwestie niet. De interveniënt heeft aan zijn zijde de Hooge Raad in zijn arrest van 1894, Boneval Faure en het practische vonnis der Utrechtsche Rechtbank van 20 Januari 1897, waarbij is uitgemaakt, dat wie zegt tus schen te komen, doch in de meer bepaalde beteekenis van het woord zich voegt, toch ont vankelijk is. Daartegenover stelde pleiter de opvattingen van Star Busman, van Rossem en de nieuwere Fransche en Nederlandsche litte ratuur. Pleiter concludeerde tot niet-ontvanke- lijkverklaring van het verzoek tot tusschen komst, al kon deze kwestie het Witte Kruis weinig interesseeren. De rechtbank zal op 5 Februari a.s. op het incidenteel verzoek beslissen. De burgemeester heeft zijn werkzaam heden hervat. Op advies van zijn medi cus zal hij aanvankelijk kalm aan moeten doen zoodat hij niet naar het Saargebied zal vertrekken om de functie van voorzitter van een stembureau, waartoe hij werd benoemd, waar te nemen. Bij het bijvullen van benzine voor een W. A. C. O. bus liep een hoeveelheid in de goot naast het trottoir. Een voorbijganger, die een sigaar opstak, wierp de lucifer ach teloos in de goot. Onmiddellijk vatte de ben zine vlam, wat eenige consternatie te weeg bracht. Met een bluschapparaat der W. A. C. O. werd het vuur gebluscht. Zaterdag 5 Januari waren er uit deze gemeente 22 arbeiders te werk gesteld bij de centrale werkverschaffing in den Wie- ringermeerpolder. Banne Oude Niedorp. Bij de op Maandagmorgen j.1. gehou den bespreking tusschen 't dagelijksch be stuur van de banne Oude Niedorp en den hoofdingenieur-directeur van den provincia len waterstaat, de heer Reigersman, werd besloten het gedeelte van den Leijerdijk van af de brug, grensscheiding gemeenten Oude en Nieuwe Niedorp, ter lengte van pl.m. 200 Meter in eigendom en beheer over te dragen aan de provincie Noordholland. Heden is op de gemeente-secretarie ter inzage gelegd een verzoek met bij lagen van de N. V. Petroleum Maat schappij The Teras Company, gevestigd te 's-Gravenhage, om vergunning tot het oprichten van een ondergron 'sche ben zinebewaarplaats met aitappomp, welke is voorzien van een electro-motor van 1/3 P.K., in en vóór het perceel KANAALKADE Nr. 33. Bezwaren tegen deze oprichting kun nen worden ingediend ten Stadhuize dezer gemeente, mondeling op DINS DAG 22 JANUARI A.S., voormiddags te ELF UUR, en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kunnen de verzoeker en hij, die bezwaren heeft ingebracht op de secretarie dezer gemeente van de terzake ingekomen schrifturen kennis nemen. Alkmaar, 8 Januari 1935. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, F. H VAN KINSCHOT, Burgemeester. R. VEENDORP, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat in het Ge meenteblad van Alkmaar zijn opgenomen be sluiten van den Raad dier gemeente van 20 De cember 1934, waarbij zijn vastgesteld le. eene verordening bevattende het tarief voor de levering van gas door de ge meentegasfabriek (invoering vastrecht tarief); 2e. eene verordening tot wijziging der veror dening, regelende de voorwaarden voor levering van gas door middel van munt gasmeters (verlaging gasprijs). Deze verordeningen zijn heden afgekondigd en gedurende drie maanden ter gemeente secretarie ter lezing gelegd. Zij zijn aldaar te vens in afdruk, tegen betaling der kosten ver krijgbaar. Alkmaar, 8 Januari 1935. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. R. VEENDORP, lo.-Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat in het Ge meenteblad van Alkmaar zijn opgenomen de besluiten van den Raad dier gemeente van 20 December 1934, waarbij zijn gewijzigd de jaar wedden en loonen van het gemeente-personeel. Deze verordeningen zijn heden afgekondigd en gedurende drie maanden ter gemeente secretarie ter lezing gelegd. Zij zijn aldaar tevens in afdruk, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar. Alkmaar, 8 Januari 1935. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. R. VEENDORP, lo.-Secretaris. De algemeene synoder der Neder landsche hervormde kerk heeft benoemd tot kerkelijk hoogleeraar in de godge leerdheid aan de rijksuniversiteit te Utrecht in de vacature van prof. dr. M v. Rhijn, dr. F. F. H. J. Berkelbach v. d. Sprenkel, Ned. herv. predikant te Am sterdam. DE SNIP IN WEST-INDIE. Een tocht door Venezuela; een geregelde dienst tusschen Curacao en Aruba. De Snip, die zooals bekend verbouwd was met het oog op den tocht over den Oceaan naar West-Indië, is thans weer voor passa giersvervoer ingericht. Van den 14den tot den 17den Januari zal het vliegtuig een tocht langs de verschillende vliegvelden van Venezueia maken, om de autoriteiten van dit land in de gelegenheid te stellen het K. L. M.-materieel te leeren kennen. Den 19den Januari zal de Snip een gere- gelden dienst tusschen Curacao en Aruba openen. De afstand bedraagt 120 K.M., en de dienst zal Dinsdags en Zaterdags twee maal in beide richtingen worden uitgevoerd. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. De Kwartel (heenreis) arriveerde 7 Januari van Bagdad te Jodhpoer. De Havik (terugreis) arriveerde 7 Januari van Bagdad te Cairo. (Ongecorrigeerd TERAARDEBESTELLING DAAN HOEKSEMA. Heden is het stoffelijk overschot van den populairen teekenaar, den grooten kinder vriend en paedagoog Daan Hoeksema in alle eenvoud op de Oosterbegraafplaats te Amsterdam ter aarde besteld. Behalve zijn verwanten, stond een kleine groep vrienden vereerders en medewerkers om de groeve, welke met fraaie bloemstuk ken was bedekt. De uitgevers Keesings Coster herdach ten den overledene en zijn werk, dat zoo veler bewondering afdwong. Mijnheer de Redacteur, Gaarne zag ik onderstaand stukje ge plaatst in Uw veelgelezen dagblad, bij voor baat mijn dank In Uw nummer van 7 dezer komt een stuk je voor geplaatst door de Vereen, voor Vrou* wenbelangen en Gelijk-Staatsburgerschap, waarin staat dat wij, moderne vrouwen, ver geten zijn, hoe onze grootmoeders en over grootmoeders hebben geleefd onder bekrom pen geestelijke omstandigheden. Hoe is het mogelijk, dat deze vrouwen on der die omstandigheden hebben grootge bracht mannen als: v. Oldenbarneveld, Tromp, de Ruyter, de Witt, Rembrandt, enz. enz. Zou het niet beter zijn als de hedendaag- sche werkende gehuwde vrouw (wier man niet werkloos is) eens vergeet een egoïst te zijn? Zij immers neemt toch de plaats in die door een werkloos huisvader zou kunnen worden bezet. Is het geen schreeuwend on recht, dat de overheid, Rijk en gemeenten de gehuwde vrouw kalmpjes in haar dienst houdt? Is dat geen onsociale daad tegenover duizenden werkloozen? Er wordt gepraat over verkregen rechten enz., terwijl men geen vinger uitsteekt ora de dubbele inkomentreksters op hun plaats te brengen waar zij hooren, n.1. thuis, waar deze vrouwen een pracht arbeidsveld wacht en wat hun, wanneer zij die taak goed ver vullen, zeker zal bevredigen tot heil van zich zelf en hun gezin. Hebben de duizenden werkloozen dan geen recht op een enkel inkomen? Dat feministisch gedoe interesseert ons jonge vrouwen niet zoo bijzonder (zie verga dering te Amersfoort). Wij toch staan in het volle leven en zien alle ellende en ontberingen die mede voort komen uit het bezetten der plaatsen door ge huwde vrouwen, in het bijzonder de gehuw de ambtenares. Nu spreek ik nog niet eens over de dubbele pensioenen, die zij later gaan genieten ten koste van de armoede van anderen. De vereeniging van vrouwenbelangen meent dat we bedrogen uitkomen als we den ken dat we gelijk gesteld zijn aan den man. Maar is het streven naar gelijk-zijn aan den man niet geringschattend voor onze eigen vrouwelijke taak? Wil een vrouw vrij blijven om te werken hoe en waar ze dat wil, men belemmere haar niet, maar gaat zij over tot het huwelijk, zoo heeft zij alle lieven doch ook alle lasten te aanvaarden die dat huwelijk met zich brengt. Met dank voor de opname, Mw. S. Vragen deze rubriek betreffende, kun nen door onze abonné's worden gezonden aan Dr. te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor ant woord insluiten en blad vermelden. Naar aanleiding van een paar interes sante boekjes die juist verschenen zijn, geef ik een paar artikelen over een be langrijk onderwerp, dat naar mijn meo- ning het jaar 1934 tot een der meest merkwaardige maakt in de geschiede nis der pluimveehouderij. Ik bedoel het bepalen van het geslacht van ééndags- kuikens dat thans mogelijk geworden is en dat binnen enkele jaren de pluim veehouderij over de geheele wereld een ander aanzien zal geven. Het bestudeeren der pluimvee-weten schap is een zeer animeerende bezigheid, daar er zoo geweldig veel nieuws in de wereld verschijnt dat men er steeds de handen vol aan heeft om alles bij te houden. Feitelijk is er zooveel dat het voor één man welhaast onmogelijk is alles te verwerken. Ik merk dat aan mezelf, steeds meer werk moet ik er aan geven om bij te blijven. Deze week ver scheen weer een nummer van de door mij uitgegeven International Review of Poultry Science, een driemaandelijkse!! tijdschrift dat in de Engelsche taal uit gegeven wordt en alleen korte overzich ten van wetenschappelijke artikelen be vat op het gebied der pluimveeweten schap. Vanuit allerlei landen der wereld komt dagelijks de literatuur bij mij bin nen, een honderdtal vakbladen naast vele losse publicaties en geregeld heb ik dan ook voor het Engelsche tijdschrift een paar honderd referaten gereed. Dit alles te verwerken kost heel wat tijd, maar het interessantste is dat men daar door ook als het ware den barometer van de geheele wereld in handen heeft en van alles wat er in de wereld op pluimveegebied gebeurt op de hoogte is. Belangrijke mijlpalen in de geschiede nis der pluimveehouderij zijn de inter nationale congressen, waarvan het 5e, dat in Rome in 1933 gehouden werd, ons nog versch in het geheugen ligt, terwijl we nu al weer volop in de voorbereiding zijn om dat van 1936, dat tijdens de Olympische spelen in Berlijn (31 Juli— 10 Augustus) gehouden zal worden, te doen 6lagen. Maar belangrijke mijlpalen kunnen ook minder grootsch er uitzien en van niet minder waarde zijn. Als zoodanig beschouw ik een betrekkelijk klein En- gelsch boekje dat m:j deze week ter re censie toegezonden werd en dat getiteld is: „Sexing Day-old Chicks". Het is ge schreven door den dierenarts Blount en gepubliceerd door het bekende, groote Engelsche pluimveeblad „Poultry World" Dorset House, Stamford Street, Londen, S. E. I. Het kost nog geen gul den, omvat maar 54 bladzijden benevens 13 bladzijden met foto's en verscheidene teekeningen. Wie echter „kan" en „kent" wat in dit boekje beschreven staat, kan in het komende broedseizoen zeker 50 per dag verdienen, als ik 2% cent per kuiken reken, terwijl de Japan ners die tot nu toe dit werk in Cana.la, Engeland en Frankrijk deden dagen maakteu van 200250. Tot nu toe dacht men dat alleen Japanners dit we'-k konden doen. doch thans, in de laatsten maanden van 1934, is gebleken dat ook anderen, Canadeeen, Amerikanen. F.n- ge««chen, Australiërs dit werk kunnen ieoren en waarom zou dan oen Hollan der het ook niet kunnen? Men kan er thans in Engeland les in krijgen en in vier dagen de grondbeginselen leeren en als men in ons land actief is kan zelfs in het komende broedseizoen al een heele stap in de goede richting gedaan worden. In de Nieuwe Rotterdamsche Courant van 1 Nov. en 28 Nov. j.1. heb ik er een paar artikelen over gepubliceerd, terwijl ik in de nu volgende artikelen de zaak voor onze lezers wil uiteen zetten, omdat zij in die paar weken tijds weer zooveel verder gekomen is en voor ons Hollan ders meer bereikbaar. Op het oogenblik gelden als hoofdvoorwaarden, zonder welke er geen kans op slagen is: zeer scherpe oogen, lenige, soepele vingers, kennis van de Engelsche taal en het geld om bijv. een week in Engeland te kunnen verblijven en de lessen volgen. Zelf behoef ik er niet aan te dénken, mijn oogen zijn altijd zeer middelmatig geweest en mijn vingers zijn door de roei- en boksport veel te hard geworden. Een andere mogelijkheid zou de vol gende zijn: De een of andere vereeniging in Nederland laat onmiddellijk een ex pert, hetzij 'n Japanner of een Engelsch- man overkomen om hier in Holland aan eenige jongelui les te geven. Als er 6nel aangepakt wordt kan in het komende broedseizoen er in ons land reeds van geprofiteerd worden en zou de pluim veehouderij met één slag een geheel ander aanzien krijgen als onze groote centrale broederijen in het komende seizoen alleen henkuikens zouden kun nen leveren met een garantie van 90 De groote voordeelen zie ik eensdeels in het feit dat geen waardelooze haantjes meer gedurende eenige weken opgefokt en gevoerd worden, maar bovendien in het feit dat de henkuikens thans in de opfokhuizen op dezelfde ruimte als vroe ger de gemengde kuikens veel beter zich zullen ontwikkelen en veel minder ge teisterd zullen worden door allerlei ziekten. We krijgen dan voor 1935 een veel beteren, sterkeren jongen hennen- stapel en dat is enorm veel waard. Naar ik verneem is de heer Bannet, fabrikant van de bekende Manifold en Robbins broedmachines te Zeist, juist uit Engeland gekomen, waar hij privé onderricht heeft gehad van een Japan ner en zich bekwaamd heeft door 60 000 kuikens te kunnen sexen met een nauw- zijn dat genoemde heer getoond heeft kuikens te kunnen sexen met een naeuw- keurigheid van 96.1 Wie hieromtrent inlichtingen wenscht, raad ik aan zich tot den heer Bar.net te Zeist te wenden. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. Nadruk verboden. Het Januari-nummer van De Nieuwe Oids brengt het begin van een blijspel in 3 bedrij ven van Hendrik van der Wal, getiteld: „Het Paradijs bestaat". Dr. H. van Loon schrijft over Heinrich Heine in Frankrijk. Er is een schets van Ivan C. Hol „Happy Girls Band" en Henriëtte Moojr geeft een proeve van haar proza in „Ujt mijn bloemen- boek". Na een novele van Frans Erens en publicatie van Nieuwe Gids-correspondentie door Willem Kloos, volgen verzen van Hélène Swarth en J. J. van Geuns. Willem Kloos 5;eeft nog Binnengedachten en schrijft over oannes Reddingius. N. G. geeft het Maan- delijksch Overzicht, Maurits Wagenvoort het Buitenlandsch Overzicht, Jeanne Kloos— Reyneke van Stuwe de damesrubriek (Feiten en fantasieën) en Max Keijzer de biblio- graphie.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 3