DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Hitler's Saargevolmachtigde spreekt. Indrukken uit het Saargebied. Het is slechts schijnbaar rustig. No. 8 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag lil Januari 1935 137e Jaargang ®MQeliiksch Duitschland wil het Saargebied niet verdeelen. REDE VOOR DE PERS. Buitenland Wat vandaag de aandacht trekt ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0 25. <frn«*e contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. De Saargevolmachtigde van Hitier, gouw leider Buerckel, heeft het druk. Gisteren heeft hij in Kaiserslautern een redevoering gehouden voor de binnen- en buitenlandschc persvertegenwoordigers, verder heeft hij een rede gehouden tot de bevolking van het Saargebied en tenslotte heeft hij zich door een Poolsch blad laten interviewen. Wij zul len van alle drie hier het een en ander pu- bliceeren en beginnen met het belangrijkste: de rede voor de journalisten. Buerckel had daarvoor tot motto gekozen: „De weg naar de overeenstemming". Spr ving aan met vast te stellen, dat de Saar- kwestie in buitenlandsch politiek opzicht geen conflictkwestie, maar een zuivere li quidatiekwestie vormt. Van overwinnaars en overwonnenen zal geen sprake kunnen zijn Wanneer men afziet van internationale over wegingen, is de Saarkwestie een zuiver Duitsche aangelegenheid, die door Duit- schers onderling wordt opgelost. In dit op zicht kan men zeggen, dat het verdrag van Versailles een Duitsch volksgedeelte voor het taxeeren van zijn Duitsche karakter- kwaliteit voor de historie heeft gedaagd. Vervolgens besprak Buerckel den status quo als derde oplossing naast de Fransche stel ling, dat een wilsuiting voldoende is om lid te worden van een andere natie en de Duit sche, volgens welke de innerlijke samenhang met de geërfde nationaliteit beslist. Zonder uitzondering hebben de Duitsche partijen van het Saargebied steeds weer verklaard: Wij zijn niets anders dan Duitsch Teen échter kwam in Duitschland de groote bin nenlandsch politieke omwenteling Het offi- cieele Marxisme zegt nu: partij tegen volk en verraad te plegen jegens de éigen volks gevoelens. Het vaderland der Marxisten ligt nergens en overal, al naar de kansen van het Marxisme staan. Wanneer het Saarstatuut geen status quo als oplossing zou bieden zouden de Marxis ten voor Frankrijk stemmen. De status quo blijft dus een onoprechte zaak, daar hij ge legenheid biedt den zin der stemming te versluieren. Van het standpunt van het Fransche ka pitalisme heeft het probleem echter ook een nationaal politiek, maar zuiver Fransch aspect. Dit kapitalisme heeft hier belangen te ver dedigen. Hier wordt gezeod: liever tegen Hitier en het Duitsche socialisme dan tegen de vertegenwoordigers van het Fransche kapitalisme. Een tweede stemming zou een inbreuk vormen op het in het Saarstatuut vastge legde recht, waaruit eventueel Duitschland de noodige consequenties zou moeten trek ken. Voorts merkt spr. op, dat een status quo niet afhankelijk zou zijn, wat levensduur betreft, van den wil van het Saarvolk, maar van den wil van vreemde regeeringen. Voor een separatistische beweging om bin- nenlandsch politiexe redenen is volgens de bepalingen van het verdrag van Versailles geen plaats. De begunstiging van een zoo danige beweging moet worden opgevat als een geste tegen Duitschland. In dit verbanJ richt spr. een ernstig woord tot Frankrijk, waarmede Duitschland een verzoening wil. Evenmin als Duitschland weigert 'n saparatis- tische beweging in Frankrijk te begunstigen, moet er dringend om verzocht worden, dat ook de Franschen zkh onthouden van een dergelijke inmenging in binnenlandsch poli tieke Duitsche aangelegenheden. Inzake een eventueel deelen van het Saar gebied volgens het aantal uitgebrachte stem men verklaarde spr. dat het Duitsche stand punt is dat deelen niet mogelijk is en dat de nationaliteit van het Saargebied afhangt van de meerderheidsuitspraak van de Saar- landers. Hitier heeft verklaard, dat hij het plebisciet erkent. De Volkenbondsraad moet deze meerderheidsuitspraak volvoeren. Een deeling van het Saargebied zon theoretisch slechts denkbaar zijn, wanneer een reeks sa menhangende kiesdistricten, die in hun totaal een levenskrachtig staatsgebied zou den kunnen vormen, zich zouden uitspreken anders dan de overige districten. Een zooda nige oplossing zou ook voor Duitschland onaanvaardbaar zijn. Voortgaande besprak Buerckel het parool, dat thans ook in het Saargebied wordt uit gegeven: Alles voor Duitschland. Nooit naar Hitier! Hij vergeleek dit parool met wat in den oorlog tegen de Duitsche solda ten werd gezerrd nl. dat de strijd niet tegen Duitsch'and ging maar tegen den Duitschen keizer. Maar Adoif Hitier en Duitschland vormen een onverbrekelijke eenheid. Adolf Hitier is Duitschland en Duitschland is Ado'f Hitier. Hierna wendde spr. zich rechtstreeks tot de vertegenwoordigers van de buiten'andsche pers, en zette uiteen, dat. wat men hem had willen aanwrijven betreffende zijn plannen inzake concentratiekampen onjuist was. Spr. is een vijand van concentratiekampen. In zijn gouw bevinden deze zich niet. Problemen lost men er niet mee op. Voorts sprak hij de be wering tegen, dat na 13 Januari in Duitsch land een Kuiturkampf zou uitbreken Steeds weer noemen ook de separatisten den arbei der in verband met hun doeleinden. Maar het is steeds weer dezelfde kleine groep minder waardige intellectueelen, die de eer van den arbeider bezoedelt door hem hun eigen on zedelijk drijven aan te smeeren. Zoo was bet bij de revolutie van 1918, zoo is het ook thans. Spr. weidde daarop uitvoerig uit over de eer en de rechten van den arbeider, en wendde zich vervolgens in zijn rede tot de Duitsche mannen en vrouwen, tot wie hij een vurigen oproep richtte om te besluiten met de woorden: Op den historischen Oden Januari zal het dappere Saarvolk de wereldgeschiede nis den triomf aanbieden van het Duitsche karakter. Het Saarvolk marcheert. Wat Buerckel zei tot de Saarbewoners- Woensdagavond sprak Buerckel tot de Saarbevolking en daarbij besprak hij o.m. de mogelijkheid van een status quo en hij wees er op, dat de Volkenbond geer. toezeg gingen had gedaan voor een tweede stem ming. Alleen de Fransche minister van Bui- tenlandsche Zaken, Laval, en de Volkscom missaris van Buitenl. Zaken der Sovjet- Unie, Litwinow, hadden e<m tweede volks stemming denkbaar geacht. Wanneer deze beide heeren evenwel eens niet meer in func tie zullen zijn en <fe Volkenbond anders be slist, zal geen macht ter wereld het volk aan de Saar een tweede stemming garandeeren. Buerckel verklaarde voorts, dat juist zoo als Duitschland geen autonomistische of se paratistische beweging in Frankrijk zal steu nen, Duitschland ook verwacht, dat Frank rijk zich onthoudt van een inmenging in Duitsche binnenlandsche aangelegenheden. Buerckel besloot zijn redevoering met een gelofte voor den vrede. Het interview. Het interview, óat wij hierboven reeds noemden werd opgenomen door het Pool- sche blad Kurjer Czerwony. Daarin ver klaarde Buerckel, dat Hitier in geen geval zou toestemmen in een verdeeling van het Saargebied. Wanneer aldus Buerckel de vooistanders van den status quo meer dan 50 pet. van het aantal uitgebrachte stemmen verwerven, zullen wij ons niet verzetten tegen de onafhankelijkheid van het Saar- bekken, maar met dezelfde kracht eischen wij een aansluiting van het Saargebied bij Duitschland. wanneer de meerderheid zich daarvoor uitspreekt. Voorts verklaarde Buerckel, dat Hitier geen redevoering zal uitspreken, bestemd voor de bewoners van het Saargebied. daar hij geen pressie wil uitoefenen op de kiezers. Buerckel beëindig de zijn ve'klaringen met uiting te geven aan de absolute zekerheid, die men gevoelt be treffende de overwinning van de voorstan ders van inlijving van het Saargebied bij Duitschland. (Van onzen bijzonderen correspondent.) Saarbrücken Dinsdag 8 Januari. Vandaag is het bij een betooging tot een botsing gekomen tusschen het publiek en de politie, die dank zij het verstandige optreden van een Zweedsch pfficier nog met een sis ser is afgeloopen. Om twee uur vanmiddag kwamen de stemgerechtigden uit Amerika met de trein uit Duitschland aan en reeds langen tijd te voren stond het stationsplein zwart van de belangstellenden, terwijl ook de straten die ernaartoe leiden zoo vol stonden, dat het de politie moeite kostte smalle strooken vrij te houden voor het verkeer. Toen het dan ook tegen twee uur liep stond alles te gen elkaar aangeperst en kon er geen mensch meer bij. Na enkele keeren loos alarm door een binnenstoomende trein, liet eindelijk de eer ste Amerikaan zijn neus buiten het station zien. Daar kwamen ze. Filmtoestellen snorden, fototoestellen kwamen overal te voorschijn Iemand uit het publiek schreeuwde: „drie werf Heil voor onze Amerikaansche broe ders!" En dat was het sein voor het losbre ken van een ongekend enthousiasme; armen viogen omhoog en het Heil-geroep donder de tegen de huizen op. Het zouden geen Duitschers geweest zijn als niet direct c'.narop het Duitsche volkslied werd ingezet, iraar ook dat was nog niet genoeg, ver schillende nationaal socialistische liederen volgden. Daarop weer aanhoudend Heilge- roep, zoodat hooren en zien verging. Maar nu brak het volle enthousiasme zich baan en kon de politie de massa niet meer houden trams en auto's zaten vast, de hoofdstraat die van het station de stad in gaat liep vol. Men zag anders meer dan omhooggeheven armen en daarbovenuit ste kend een enkele bereden agent die vóór nóch •achteruit kon. Na veel moeite lukte het eindelijk de poli tie weer beweging in de massa te krijgen en het vastgeloopen verkeer te ontwarren. Zij meenden nu dat hun werk was afgeloopen en een gedeelte steeg in twee groote über- fall-auto's die voetje voor voetje de Reichs strasse (hoofdweg door de stad) inreden. Onder al die bedrijven door bleef het pu bliek evenhard doorschreeuwen en taande het overweldigende enthousiasme geen mo ment. Op een gegeven oogenblik stroomde het publiek op een viersprong weer te zamen en liep het verkeer weer vast. Ook de twee politiewagens konden niet meer vooruit en toen verloor de ipolitie blijkbaar haar ge duld. Men sprong allen tegelijk uit de auto's en trok met de gummie knuppels op de menigte los. Het werd een geweldige stampij, maar toch werden de menschen achter uit gedre ven. Hier en daar klonken echter al veront waardigde stemmen op en wie weet zou men zich een oogenblik later niet met geweld te gen de politie verzet hebben. Voordat het echter zoover kwam, drong zich een Zweedsch officier door de menigte heen en begon woedend uit te varen tegen de Saar- landsche politie. Van den een naar den an der hollend, beval hij de gummie knuppels op te steken. Van verschillende zijden hoor den wij woorden van waardeering over dit optreden en het had de uitwerking dat men rustig uiteenging. Enkele schreeuwden nog woedende woorden en dreigden met de vuist, maar de rust was toch wedergekeerd. Nog geruimen tijd bleef het onrustig in de stad en kon men overal groepen zien rondtrekken, nationaal socialisten zingend en de hand omhoog. Overal waar een der Amerikaansche stemgerechtigden verscheen, werd hem een ovatie gebracht en was het Heil niet van de lucht. In de kringen van het Duitsche Front is men hier allerwege zeer verontwaardigd over de verslagen van de Fransche bladen van de betoogingen op Zondag j.1. De mees te schatten n.1. het aantal betoogers van 't Duitsche Front op ongeveer 100.000 en dat van het Eenheidsfront op 90.000 Ook zijn er echter enkelen die het aantal der laatsten hooger schatten dan dat der eersten. In hoeverre beide partijen naar zich toe rekenen, is niet precies te zeggen, een feit is echter dat aan de betooging van het Duitsche Front een beduidend grooter aan tal personen hebben deelgenomen dan aan die van de andere partij. Gisteren en vandaag is de stemming ai begonnen, op deze dagen konden namelijk zij, die op Zondag ambtelijk verhinderd zijn (treinbeambten, politiebeambten, enz.) ook de verpleegden in ziekenuizen en de ge vangenen, hun stem reeds uitbrengen Ver schillende stemmen werden ongeldig ver klaard, daar enkele personen in het stemlo kaal te kennen gaven hoe zij stemden, wat verboden is. Vanzelfsprekend bestaat het grootste gedeelte van deze vooruit-stemmen- den uit politieagenten, daar die bijna allen op de stemmingsdag zelf dienst hebben. In de ziekenhuizen gaat het uitbrengen der stemmen zeer langzaam, daar de zieken een voor een naar de als stemlokaal inge richte kamer worden gebracht; bij de zwa re zieken mag een ziekenzuster helpen. Overigens wordt ook bij deze stemming al zorgvuldig erop gelet dat het stemgeheini bewaard blijft. In een der stemlokalen in Saarbrücken, waar de leiding berustte bij den Nederlander Brinks, bleek geen stem bus aanwezig te zijn, hier werden de stem briefjes in de envellopen gewoon op tafel verzameld. De Saarbrücker Zeitung, het blad van het Duitsche Front is daar niets over te spreken en vestigt er ook de aan dacht op dat er maar twee agenten ter be waking aanwezig waren. Dat alles hier niet zoo rustig is als men op het eerste gezicht zou zeggen, blijkt wel uit de manier waarop de verschillende bladen eikaars partij trachten zwart te maken of op leugens te betrappen. Zoo bijvoorbeeld het geval van Max Braun, de socialist, die be weert dat men van de zijde van den Duit schen Saargevolmachtigde getracht heeft, met hem te onderhandelen, terwijl door die zijde alles ontkend wordt. Dagelijks leest men ook van stemgerechtigden die naar de andere zijde zijn overgeloopen. Dat men steeds door probeert op allerlei manieren leden van de tegenpartij af te snoepen is zeker, maar hoe het gebeurt en waar, dat merkt men niet. Alles gebeurt in het donker, achter de schermen en oppervlak kig beschouwd is alles koek en ei. Gisteren beleefde ik persoonlijk zoo'n betrekkelijk on schuldig geval, waarvan men niet weet of er eenige waarde aan gehecht moet worden, 's Avonds liep ik in een der buitenwijken van de stad, toen ik plotseling achter mij een stem hoorde die woedend riep: Gemeene „Status quoler" Toen ik omkeek kon ik nog juist zien hoe een inan zich losrukte uit den greep van een ander en een zijstraat in- holde, terwijl de ander hem achternaliep Of het nu een gewone dronkerimansruzie is geweest of iets anders is moeilijk te zeggen. Een feit schijnt echter te zijn dat men elkaar molesteerd of met geweld tracht pressie uit te oefenen op de andere partij. Het is echter slechts een toeval als men zooiets werkelijk te zien krijgt Het Duitsche Front dat zoo gerust is over den uitslag van de stemming, schijnt niet zoo erg gerust te zijn over het aantal stemmen dat voor Duitschland verkregen wordt. Zij zijn blijkbaar bang dat het Saargebied ge deeld zal worden. Zoo wordt er van die zijde herhaaldelijk gewezen op het gevaar, in het stemlokaal te laten merken hoe men stemt, b.v. door den Duitschen groet te bren gen of bij het binnenkomen of weggaan de woorden Heil Hitier te gebruiken. Bij de vóór-stemming is trouwpns o.m. de stem van een oud vrouwtje ongeldig verklaard, die gezegd heeft: Ik ben Duitsch geboren en wil ook Duitsch sterven. Verder wordt er critiek uitgeoefend op de bepaling dat er alleen zwart potlood gebruikt mag worden daarbij wordt aangevoerd dat kwaadwilli gen de potlooden die in de stemhokjes aan wezig zijn, wel eens verwisseld konden worden of onbiuikbaar gemaakt. Men dringt er ook op aan, ook copieer-potlood toe te laten. Wat daarmee bereikt moet worden is niet volkomen ouidelijk, misschien is het wel bedoeld als een insinuatie, dat zwart potlood wel eens uitgevlakt kan worden. De mariniers maken het nog steeds opper best, wel heeft een van de jongens in St. Ingbert een aanval van malaria tropica ge kregen maai dat is van betrekkelijk on- schuldigen aard. Een gedeelte van hen zal gedurende 48 uur aan de grens komen te liggen, waar zij dan naderhand door Engelsche pantser wagens afgelost zullen worden. Daat het een nogal koude en natte bedoening zal worden, krijgen de manschappen daarvoor speciale mantels van zeildoek die daarenboven nog flink gevoerd zijn. Verder im Westen nichts neues DE TOESTAND IN HET SAARGEBIED. Opnieuw incidenten. Bij Neunkirchen heeft een incident plaats gevonden, waarbij een lid van het Duitsche Front een messteek heeft opgeloopen. De politie moest ingrijpen. Twee personen zijn gearresteerd. 1034 stemgerechtigden konden reeds stemmen. Sedert Maandag hebben reeds 1034 personen hun stem uitgebracht, 480 j>er- sonen bevinden zich in ziekenhuizen, 194 in de gevangenis, terwijl 360 perso nen tot speciale dienstvakken behooren, b.v. bij de politie In het geheel kwamen ongeveer 2200 personen in aanmerking voor deze vóórstemming, doch daarbij waren niet berekend de ongeveer 50Ó zieken Men krijgt den indruk, dat de be'angstelling bij deze lieden niet zoo groot is. Een Fransch démenti. Volgens mededeelingen van Fransche zijde zijn alle berichten over z.g Fran sche militaire maatregelen aan de Lotharingsch-Saarlandsche grens on juist. Er hebben geen troepenconcentra ties of andere militaire maatregelen plaats gevonden; veeleer is slechts de Fransche grensj>oIitie versterkt teneinde het verkeer over de grens tusschen Lotharingen en het Saargebied aan een nauwkeuriger controle te onderwerpen. Tal van bladen in beslag ge nomen. De Berlijnsche politie heeft de meeste Fransche en Engelsche bladen in beslag genomen, waarschijnlijk naar aanlei ding van artikelen in zake het Saarge bied Hitler's Saargevolmachtigde spreekt; Duitschland wil het Saar gebied niet verdeelen. (Dag. Over zicht). Amokmaker in Kentucky doodt zeven personen en verwondt er twee. (Buitenland). In Michigan had een ontploffing in een vrachtauto plaats, waarbij 17 personen zwaar gewond werden. (Buitenland). Ernstige treinbotsing in Rusland; 6 dooien en 23 gewonden. (Buiten land). Strenge vorst in Oost-Europa; 34 graden vorst. (Buitenland). De overeenkomsten te Rome; pers stemmen uit Frankrijk. (Buitenland) De toestand in het Saargebied. (Buitenland). Brand te Den Haag. (Binnenland.) De bouw van een tweede „Staten dam". (Binnenland.) Aanrijding op den Kennemer- straatweg; jongetje ernstig gewond. (Stad.) (Zie verder eventueel laatste berichten). RIJKSMINISTER DR. FRICK OVER STAATSBURGERSCHAP. De Duitsche rijksminister van binnenland sche zaken heeft een vertegenwoordiger van de Hearst-pers in antwoord op diens vragen verscillende mededeelingen gedaan, welke tans ook in de Völkisehe Beobachter zijn ge publiceerd. Dr. Frick zeide o.m., dat de Duitsche rijks dag volgens den wil van den Führer ook ver der zal bestaan, omdat hij het forum is, waarvoor de Führer en rijkskanselier de groote binnen- en buitenlandsch politieke kwesties van de natie ter sprake brengen voor zoover deze niet rechtstreeks aan het Duitsche volk worden voorgelegd. Er is niet aan gedacht den rijksdag een Hoogerhuis ter zijde te stellen. Het alge- meene, gelijke, directe en geheime kiesrecht voor den rijksdag zal voor beide geslachten van alle Duitsche staatsburgers verder gel den. Wat zijn staatsburgers? De vraag of de niet-arische bevolking van het Derde Rijk actief stemrecht verkrijgt of niet hangt af van de verdere bepalingen aangaande het begrip staatsburger van het Derde Rijk. Volgens de grondslagen der N.S D A P. van 1920 kunnen staatsburgers van het Duitsche Rijk slechts Duitschers zijn. Duitsch is evenwel slechts degene, die van Duitschen bloede is. NATIONAAL SOCIALISTISCHE ACTIVITEIT. Te Ried (Opper Oostenrijk) heeft de gendarmerie een onderzoek ingesteld in de nieuwe centrale der nationaal-soci- alisten. Twee personen zijn gearres teerd, zoomede de vriendin van een dezer beiden, die uit Duitschland belang rijke sommen gelds had ontvangen om uit te keeren aan nationaal-socialisti sche geestverwanten. De politierechtbank heeft de beide leiders ieder tot zes maanden gevange- nsstraf veroordeeld; de vrouw tot drie maanden. HET PROCES TEGEN HAUPTMANN. Dr. Condon heeft gisteren in het pro ces Hauptmann zijn verklaringen if- gelegd. Herhaalde malen noemde hij Hauptman den man met wien hij over het losgeld had onderhandeld. Hij ver klaarde, dat hij eens met Hauptmann meer dan een uur lang over de ontvoe ring had gesproken en hij verklaarde, dat het Haup'mann was geweest, die, toen een paar dagen later, het losgeld had ontvangen, dat hij, Condon, en ko lonel Lindbergh naar de begraafplaats te Bronx hadden gebracht. De leider der verdediging Edward J. PeM'v sMde vraag op vraag, doch Con don bleef onbewogen en zelfs imponeer de hij zoo nu en dan de verdediging door zijn antwoorden Dr. Condon vertelde hoe hij in contact was gekomen met den schrijver van den brief, waarin het losgeld werd gevraagd. Condon verklaarde met den kolonel 70.000 in een houten koffer te hebben medegenomen, welke hij Hauptmann zou hebben overhandigd. Op de begraaf plaats zou iemand hebben geroepen: ..Hé, doctor, naar hier". Condon zeide, dat Hauptmann zich achter de haag had bevonde~

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1