Rechtszaken anden 3-uinAoum »o©e®®ö Radiapcoqtmuna feuilleton Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. ROME. 421 M. 8.05 „La signo- md. Q oo| DE FREGATVOGEL. (Wordt vervolgd Meervoudige Strafkamer. i Zitting van Dinsdag 15 Januari. VOORWAARDELIJK GEREQUIREERD. Heden werd voortgezet de zedenzaak con tra H. de J te Alkmaar, tegen wien op 28 November 1934 acht maanden gevangenis straf was gerequireerd. Bij tusschenvonnis werd ten opzichte van den reeds bejaarden verdachte een reclasseerings-onderzoek ge last. De heer Wiggers, die een rapport had uitgebracht, werd heden alsnog gehoord. Geadviseerd werd een voorwaardelijke ver oordeeling, waar de officier zich thans bij aansloot. POGING OM EEN RIJKS VELDWACHTER DOOD TE SLAAN. De 19-jarige boerenknecht Jan Z. uit Ab- bekerk, thans in voorarrest, die Maan dag reeds wegens opruiing terecht stond voor den politierechter, had zich thans te verant woorden wegens een geweldige wederspan- nigheid, gepleegd in den nacht van 18 op 19 Nov. in het café van Druif te Venhuizen, toen de veldwachters Weyland en Rusten burg hem een verboden wapen, in casu een wapenstok, wilden afnemen en hem voorts uit het café wenschten te verwijderen. Behal ve dit verzet, had Jan ook nog den rijksveld wachter Weyland gedreigd hem te willen doodslaan, waarbij hij een herbergstoel met het doel dit moorddadige voornemen ten uit voer te brengen, ophief. Weyland wist echter 'n praemature reis naqr de eeuwigheid te on dervangen, door weg te duiken en den stoel vast te grijpen. Niettemin ontving Weyland nog een flinke tik met den stoel op het hoofd. De caféhouder Druif had tevoren de poli tie gewaarschuwd dat in het café een kerel rondliep met een wapenstok, waarmede hij dreigde te slaan. Jan Z. was in gezelschap van zekeren Jaap Vledder, die na hem moest terecht staan wegens wederspannigheid en dergelijke buitensporigheden. Rijksveldwach ter Weyland demonstreerde hoe verdachte met den stoel tegenover hem stond. Verd. was niet dronken, sprong op de vlucht nog over een tamelijk hoog hek en bezocht later nog een ander café. Wat Jan Z. be treft, hij hield zich van den domme, had geen kwade bedoelingen en verkeerde onder den invloed. Gedachtig aan het spreekwoord: een goed begin is het halve werk, vroeg hij direct om een voorwaardelijke straf De wapenstok had hij in zijn zak met een riempje om zijn pols, zei Rustenburg. Ook de heer Vledder nam in het opstootje een werk zaam aandeel. De schoonzoon en kelner van Druif had ook herrie met Jan Z. gekregen omdat hij zijn vertering niet wilde betalen. De officier scheen niet genegen Jan van een voorwaardelijke straf te voorzien, zooals bleek uit zijn eisch, terzake poging tot dood slag, bestaande uit veroordeeling tot 1 jaar gevangenisstraf. Verdachte vond het natuur lijk veel te zwaar, zonder opgaaf van rede nen. Ook mr. Winkel vond 't zeer zwaar maar niet zender motieven, Verd. was opgevoed door 'n onverstandige moeder, die onbekwaam is om een goede opvoeding te geven. De jongen heeft nooit een rem gehad voor zijn kwade neigingen. Voors ontkende pleiter poging tot doodslag of toebrengen van zwaar lichame lijk letsel bewezen. Pleiter eindigde zijn plei dooi met te verzoeken een gecombineerde straf, voorwaardelijk en onvoorwaardelijk. De officier repliceerde, achtte wel degelijk poging tot doodslag aanwezig en ter be scherming der politie een strenge definitieve straf noodzakelijk. DE GANGMAKER VAN HET ILLUSTRE TWEETAL. Hierop verscheen de 20-jarige grondwer ker Jacob VI. uit Abbekerk, die zich met zijn vriend Jan Z. in het café van Druif had bevonden en aan wien hij voor een kwartje den stalen uitschaafbaren wapenstok met looden knop had verkocht. Voorts had deze Jacob zijn kameraad tegen de politie opgeruid toén deze ambtenaar den wapen stok in beslag wilden nemen, door te zeggen Jan, je geef dat ding niet af, wat opwindend op Jan Z. werkte. Bovendien had hij Rustenburg een slag op den schouder gegeven en getracht door slaan en trappen te beletten dat Weyland en Rus tenburg zijn kameraad arresteerden, ten ein de hem voor den burgemeester te geleiden. Dit exemplaar, dat beweerde „niks" gedaan te hebben, bevond zich op vrije voeten en liern was als verdediger toegewezen mr. Wynne. Veldwachter Rustenburg verklaardetwee flinke klappen te hebben ontvangen. Volgens Weyland was verdachte een knaap die vele malen herbergen bezoekt, zonder middelen om zijn vertering te betalen nnnr^„ De officier eischte in dit geval 6 maanden gevangenisstraf. Mr. Wynne vermeende zich te moeten be palen tot de vraag om voor overmatige strat in de plaats te stellen een voorw. veroordee ling subsidiair clementie. WEER EEN RELLETJE BIJ DE WERKVERSCHAFFING. De niet aanwezige Evert de J. te Hoorrt zou volgens den officier op 2 Octcber den eveneens niet verschenen heer J. A. las met een mes in de zijde hebben verwond. Er be stond tusschen de heeren een verschil over loonsuitbetaling' in verband met den regen. De aangevallene was op de vlucht geslagen, doch niet gevallen, verklaarde getuige van Harlingen. De metselaar E. de Rooy even eens werkzaam geweest aan den Westerdijk, gaf weer een andere lezing van het conflict. Volgens dezen waarnemer had verdachte geschopt en was Tas gevallen. Volgde Klaas Mulder, uitvoerder uit Am stelveen, destijds fungeerende als opzichter aan de werkzaamheden aan den Buitenluien- dijk. Hij was gewaarschuwd dat ér ruzie zou komen bij de loonsuitbetaling Voorts kon hij er niet veel meer van zeggen. De varensgezel Jan van der Ven, getuige a décharge was baptist en wilde geen eed afleggen. Hij volstond met de belofte. Ook hij had gewerkt aan den Westerdijk, het rel letje met Tas bijgewoond en gaf een verslag maar in het voordeel van Evert de J. De 2e getuige h décharge David de Jong geloofde niet in God en teekende de verklaring en be loofde de geheele waarheid te zeggen. Zijn verklaring was echter waardeloos. E>e officier schoof niets cp en verzocht 2 maanden uitstel in de hoop dat men in dien tijd den kroongetuige Tas te pakken kon krijgen 12 Maart a.s. hervatting. EEN SLORDIGE STU'URKRANS- DRAAIER. Een, vreemd genoeg, niet verschenen in woner van Hillegom, Leendert St., was in hooger beroep op de zondaarsbank geroepen, omdat hij op 7 Augustus den ruim 70-jarigen maar nog kranigen wielrijder Willem Dem- merdaal te Zwaag door zijn onbesuisd rijden tegen den grond had gereden. De oude heer D. kwam er nog best af en alleen zijn fiets was wat verbogen, wat hij zelf weer kon genezen. Een tweetal andere getuigen hadden het ongeval gezien en konden grootendeels de verklaring van den heer Demmerdaal beves tigen. Door den kantonrechter te Hoorn was op posant veroordeeld tot 20 boete of 10 da- geh, van welk vonnis bekrachtiging werd ge vorderd TEELTREGELING VAN AARDAPPELEN. De Landbouw-crisis-organisatie voor Nooidholland schrijft ons: Ten aanzien van de teeltregeling van aardappelen oog6t 1935 kan thans wor den medegedeeld, dat het verboden zal zijn om aardappelen (andere dan vroege aardappelen en fabrieksaardappelen) te telen op een totaal-oppervlakte grooter dan 5 Aren, zonder een teeltvergunning, welke door de besturen der Provinciale Landbouw Crisis Organisatie's op aan vrage zullen w orden verstrekt aan telers welke bij deze organisatie's zijn aange sloten. De bovenbedoelde organisatie's zullen dezer dagen aan iederen bij haar aangesloten teler een aanvraagformu lier met bijbehoorende toelichting toe zenden, hetwelk vóór 2 Februari door den teler ingevuld en onderteekend moet zijn teruggezonden. Ieder, de voor een dergelijke teeltver- gunning in aanmerking wenscht te komen en op 26 Januari a.s. nog niet in het bezit mocht zijn van een aanvraag formulier, wordt in overweging gegeten alenog een biljet aan te vragen bij de Landbouw Crisis Organisatie van die provincie, waaronder aanvrager res r- Die aanvragers, die nog niet als geor ganiseerde der Landbouw Crisis Organi satie mochten zijn erkend, diengn tevens bij hun aanvrage een verzoek tot erken- :ng te voegen. Zij, die verzuimen de hiervoren be doelde aanvrage in te dienen v orden er op opmerkzaam gemaakt, dat het ver bouwen van aardappelen zonder boven genoemde teeltvergunning door de nieu we Regeeringsmaatregelen terzake van aardappelen oogst 1935, strafbaar zal zijn terwijl voorts na 1 Februari een aanvrage voor een dergelijke tee tver- gunning slechts bij hooge uitzondering in behandeling za' kunnen worden ge nomen. De teelt van vroege aardappelen res sorteert onder den Tuinbouw en is als zoodanig onderworpen aan de voor den tuinbouw voorgeschreven beperking - sch&i8/l< Onder vroege aardappelen worden verstaan Eersteling, Schotache muis, Paarspit- ten, Kralen, Opperdoazen ronde, School meesters, Ideaal, Wilde Duc, Nmetyfold, Sutton, Duke of York, Arran Cresi. Voor de teelt van pootaardappelen van de vroege soorten speciaa' van belang vcor Eerstelingen en Ideaal zal echter een uHzondering worden gemaakt niet betrekking tot de voor den tuinbouw voorgeschreven beperkingsschaal. Verbouwers van pootaardappelen van Vj.oege rassen, die hunne velden aan de Noderlandsche Algemeene Keurings dienst ter keuring opgeven zullen tot een maximum van 2/3 van hun uitpoot van pootgoed in 1933 mogen telen Aangezien dit een afwijking is van de voorschriften voor den tuinbouw, zullen eardappelen van deze velden ook niet voor de consumptiemarkt geleverd mo gen worden in den tijd dat-de Nèderland- sche Groenten- en. Fruitcentrale de af- zetregelingen treft. Wel zullen de aardappelen boven 55 mm. van deze velden in de consump tie-regeling worden opgenomen. Het risico van afkeuren van bij de N. A. K. opgegeven pootgoed blijft dus geheel voor rekening van den teler Wel is het mogelijk, dat aardappelen van af gekeurde velden na 1 Augustus 1935 in de consumptie kunnen worden gebracht. Alle niet onder de vroege soorten ge rangschikte aardappelen, welke dus niet ressorteeren onder de Tuinbouwsteun- regeling (speciaal van belang voor mid del-vroege soorten als Eigenheimers en Bintje) mogen niet gerooid word°n in den tijd, dat de Nederlandsche Groen ten- en Fruitcentrale de afzet voor vroe ge aardappelen regelt»,-d. i. tot 1 Augus tus 1935, tenzij naar het oordeel van voornoemde Centrale de marktsituatie toestaat, dat vóór dien datum met rooien een aanvang gemaakt kan wor den. ir De door de Nederlgndsche Akker- bouwcentrale, opgelegds teeltheffing is verschuldigd voor alle soorten aardappe len die niet behooren tot de genoemde vroege rassen, ook al worden ze gerpojd voor 1 Augüstus. Hetzelfde geldt, voor pootaardappelen van die rassen. Het feit, dat heffing ,aan de Neder- la.vdsche Akkerbouwcentrale werd be taald zal geen reden tot vrijstelling zijn van een eventucele heffing van de Ne derlandsche Groenten- en Fruitceatraie. BROEDERIJEN EN PLUIMVEE- FOKBEDRIJVEN. Door de „Vereeniging van Broederijen en Pluimveefokbedrijven in Nederland" werd het onderstaande schrijven aan de^ minister van economische zaken verzonden UU de Dagb.adpets ie ons gebleken, dat kuikenbroeders, vallende onder de •urriek B, dio in het tijdvak van 1 Jan 193 - 13 Ao-i'. 1934 25d00 eiere er meer nebben ui'gebroed, in het a instaande broedseizoen niet meer dan 55 van het in genoemd tijdvak ingelegde aantal broedeieren mogen inleggen. Dit betreft dan de broedmachir.e-capaciteiten van meer dan 10000 eieren, daar deze ge woonlijk 3 malen werden ingelegd. Het zal Uwe Excellentie duide'ijk zijn, dat hoe grooter capaciteit, des te meer beteekenis dt broederij voor den Vrijdag 18 Januari. HILVERSUM, 1875 M. (8.-12 .- 4 8.en 11.—12.— VARA, dc AVRO van 12.-4 - en de VPRO van 8.-11— uur). 8.— Gr.pl. 10— VPRO-morgenwijding. 10.15 Voordr. J. van Oogen. 10.35 Orgel spel J. Jong. 11.15 VoordrJ van Oogen. 11.35 Gr.pl. 12— De Staf- muziek der Kon. Marine olv. L. 1. F. Leistikow. 2— Zang door H. Bronsgeest, bariton, a. d. vleugel t. Veen. In de pauzegr.pl. 3— Pl£*n°- recital D. Ruyneman en gr.pl. 4— Zenderverz. 4.05 Kniples. 4.50 Gr pl 5— Voor de kinderen. 5.30 Gr.pl. 6— „Orvitropia" olv. J. v. d Horst. 6.30 B. Blez, hobo en R. Schoute, piano. 6.40 Orvitropia (vervolg) 7— Kamermuziek. Trio Wins—Wiggelaar—Amende. 7.30 Dr. F. M Wibaut: Geordende pro ductie (II). 7.50 Gr.pl. 7.57 Herh. SOS-ber. 8— Ds. W. J. van Nieu- wenhuyzen: Gemeente en Gezin. 8 30 Pianorecital H. de Bock. 9— Dr. J. C. A. Fetter: De vereering der móeder aarde. 9.30 Verv. piano recital. 10— Vrijz. Godsd. Pers bureau en Vaz Dias. 10.15 Cursus moderne woninginrichting door O. van Tussenbroek. 11.jazzmuziek (gr.pl.) 11.30-12— Gr.pl. HUIZEN, 301 M. (NCRV-uitz.) (Alg. progr 8— Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gr.pl. 10.30 Morgendienst olv. ds. J. I. van Schaick. 11—12— Cello-recital H. Seiverling, mmv. Marie Müller, piano en gr.pl. 12.15 Gr.pl. 12.30 Höll. Harpkwartet. 2.Gr.pl. 2.30 Chr. Lectuur. 3—3.45 Orgelcon cert G. Snijders. 4.Gr.pl. 5.30 Zang E. Glastra -van Loon, so praan, mmv. A. v. d. Rosière, piano en gr.pl. 6.30 Lezing A. J. Herwig. 7 Politieber., Ned. Chr. Pers bureau. 7.15 Gr.pl. 7.30 Literaire voordracht. 8.Vaz Dias. 8.05 PTT-kwartiertje. 8.20 Arnhemsche Orkestver. olv. J. Spaanderman, mmv. de Kon. Zangvereen. Nij- meegsch Mannenkoor olv. Th. Nan Gerretsen, sopraan en J. van Duu- ren, bariton. 9 Lezing J. H. Isings. 9.30 Vervolg concert. Om 10.Vaz Dias. 10.2514.30 Gra- mofoonplaten. DROITWICH, 1500 M. 10.35— 10.50 Morgenwijding. 11 20 Orgel spel R. New. 11.50 Trocadero Cinema-orkest olv. A. van Dam. 12.50 BBC-dansorkest o. 1. v. Hall. 1 35 Birminghamsch Philh. Strijk orkest olv. J. Hoek. 2.20 Schotsch Studio-orkest. 3.05 Gr.pl. 3.50 BBC-Northern Orkest olv. Morri- son. 4.3f E. Colombo en zijn orkest. 5.35 BBC dansorkest o. 1. v H. Hall. 6.20 Ber. 6.50 Muzik. causerie. 7.10 Lezing.-7.30 Handel- concert 7.50 BBC-Theater-orkest o I. v. Robinson. 8.35 Lezing. 8.50 G. Scott- ood's Six Swingers en Mantovani's Tipica-orkest. 9.50 Ber. 10.20 Lezing. 10.40 BBC- orkest olv. A. Bliss en E^Clarke, mmv. Solomon, piano. 11.50—12 2U Harry Roy en zijn Band. RADIO PARIS, 1648 M- 7.20 en 8 20 Gr.pl. 12.50 Ooldy-orkest. 8.20 „Les Baccha.ites", spel van Furipides. 9.50 „Le procés d Ar- noulette Desfranes", spel van Ver cel. 10.50 Dansmuziek. KALUNDBORG. 1261 M. 1120 —1.20 Concert olv. H. Andersen. 2.20—4.20 Concert uit rest. Wivex. 7.30 Moderne Fransche muziek. 7 50 Radiotooneel. 9 40 Mandoline concert en zang. 10.20—11.50 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 5.20 Gr.pl. 6 35 Gr.pl 11.20 Omroeporkest uit Leipzig olv. Weber, mmv. solist. 12 35 Omroepkwintet mmv, solis ten 3 20 Weragkamerorkest o. 1. v Hagestedt. 5.05 Alt- en pianocon cert 6.20 Gr.pl. 7.35 „De tapferen Weiber von Oberscheden rijkszen ding Hamburg. 8 20 R. Schumann- concert door het Omroeporkest en -koor olv. Breuer, mmv. solisten 9.20 Ber. en lezing. 10.20—11.20 Dansmuziek. rina del cinematograficooperette van Weinberger. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M 12.20—2.20 L. Langlois en zijn orkest. 5.20 Dansmuziek. 6.20 Gr. pl. 6.50 Kamermuziek. 7.35 Gr.pl. 8.20 Mandolinemuziek. 8.50 Hoor spel. 9 40 Koorconcert olv. J. van Hoof. 10.30 Gr.platen. 484 M.: 12 20 Gr.pl. 12.50 Salonorkest o. 1. v Douliez. 1.30 Dito. 1.50 Zang. 2—2.20 Or.pl. 5.20 Kwartetcon cert mmv. zangsoliste. 6.35 Gr.pl. 6.50 Pianorecital. 8.20 Symph.-con- cert olv. J. Kumps, mmv. solisten. 10.30—11.20 Cr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7 35 Zie Keulen. 9.20 en 10.05 Ber. 10.20—11.50 Dansmuziek ()?r.pl.) GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Keulen 7.5012.20, Parijs Radio 12.20-14.20, Lond. Reg. 14.20—14.50, Kalundborg 14 50-15.20, Keulen 15.20—16.05, Beromünster 16.0517.20, Brussel Fr. 17.20-17.50, Leipzig 1750- 19.20, Beromünster 19.2020.20, Brussel Fr. 20.2021.20, Ween en 21.20—21.35, Brussel -r. 21.35— 22.55, Weenen 2255—24.-. Lijn 4: Parijs Radio 8.05—8.50, Droitwich 10.3511.05, Lo.id. Reg. 11.05-»11.20, Droitwich 11.20 18.20, Keulen (8 20-19.10, Lond. Reg. 19.10—19.50, Droitwich 19.50 —20.30, Beromünster 20.30—21 35 Luxemburg 21.3522.30, Lond. Reg. 22.30-24.—. eigenaar bezit, tegelijk ook, hoe nauwer deze betrokken is bij een zoo rendabel mogelijke pluimveehouderij. Eenerzijds werd er dan ook naar gestreefd de kwa liteit der te leveren kuikens zooveel mo gelijk aan het doel te doen beantwoor den, opdat er rendabele kippen uit zou den opgroeien, anderzijds werd er een verband gelegd tusschen den prijs der markt- en dien der broedeieren, door namelijk voor deze laatsten een toeslag boven den hoogsten marktprijs te geven, waardoor met het doorzakken van de marktprijzen tegelijk ook de kuikenprij- zen naar beneden konden gaan, derhal ve een direct belang voor de pluimvee houders. Door in de laatste jaren, welke voor de pluimveehouderij niet bijzonder gunstig waren, voorts nog een zoo scherp mogelijken prijs te berekenen, waardoor wel geen geld-, doch toch nog wel een broodwinning verkregen kon worden, k\-am ook dit den pluimveehouders ten goede. Thans wordt, door de getroffen maat regelen, een kuikenbroeder deels ge noodzaakt den kuikenprijs te verboo- gen, wat de pluimveehouders dus als r eerdere kosten hebben te betalen en de kuikenbroeder zoo lang mogelijk zijn brood zal trachten te verdienen, terw:jl hij anderdeels in de richting van de er kend j fokkers en vermeerderaars wordt gedreven, omdat men door afname van de door hen geleverde eieren een extra percentage van 15 mag 'nleggen. Het zal Uwe Excellentie wel begrijpelijk zijn, da' men slechts zeer noode zal afstappen van dat materiaal, dat men in den loop der jaren als het voor de pluimveehou ders meest geschikte heeft leeren kennen ei een sprong in het duister naar dat der thans erkende fokkers en vermeerde raars te doen. Wanneer de broodwinning echter in het sj>el komt, wordt wel eens meer wat gedaan, dat niet bepaald aan genaam is. Echter meenen de kuiken broeders dan eveneens, dat zij er een recht op kunnen doen gelden, het door d' vermeerderaars te leveren materiaal door George Owen Baxter. Naar den Amerikaanschen roman bewerkt door J. M. P. 40) Hij stond op en keek rustig om zich heen; de achterdeur van het huis ging met een ruk open en een bundel zwak licht stroom de naar buiten. Twee bedienden stormden de stoep af en spoedden zich naar de plaats des onheils, terwijl Geraldi tusschen de boomen wegsloop. Hij wachtte bij de ach terpoort en keek om, toen de beide bedienden de gevallen mannen bereikten. Hun ge schreeuw was eenige huizenblokken ver te hooren en Geraldi spoedde zich naar de gang achter den tuin. De merrie kwam op het eerste fluiten aanloopen; hij sprong in het zadel en reed naar den ingang van de steeg, maar wachtte daar een oogenblik en deedf twee nieuwe patronen in de revolver, onderwijl er over nadenkend, wat er met Ro- bert Asprey zou gebeuren. Wa: zijn veilig heid hem ook zou voorschrijven te doen, er was weinig twijfel aan hetgeen hij zou trachten te doen en dat was, het huis uit te loopen en als goed soldaat dadelijk op het sch:eten af te gaan! En daarna? Geraldi wachtte dus, terwijl hij over de zaak nadacht; zonder twijfel had Chalmers zijn stem herkend en, toen hij met Renney was, een plan gemaakt. Het scheen nauwe lijks mogelijk, dat zij in een oogwenk, met een handbeweging als het ware, voorgoed van de baan waren. Intusschen werd in den tuin van den gouverneur het lawaai grooter en luider; hij keek om en zag op dat oogenblik een half dozijn mannen uit de schaduwen te voorschijn komen en zich om hem heen scharen; ieder van hen was gewapend. „Wie ben jij?" vroegen zij. Een van hen zeide toen: „Ik zal het woord voeren". „Goed, kapitein". „Wie ben jij? Wat duivel doe je hier op een paard?" „Vraag het den gouverneur", zeide Ge raldi kalm. „Hij zal je wel vertellen, waar om ik hier ben. En neem je hand van de teugels af of ik zal je leeren!" „Wel sufferd, wij zijn zes tegen één", zeide de officier. „Het kan mij niets schelen, al waren het er duizend", zeide Geraldi. „Ik heb de or ders van den gouverneur". Deze opsnijderij scheen eenige uitwerking te hebben. „Ga terug door de gang, Smith en Wilson wacht, ik ga mee. De anderen blijven hier om dezen kerel in de gaten te houden. Ik geloof, dat hij een verdacht indi vidu is; we zullen wel uitvinden of de gou verneur werkelijk een man hier geposteerd heeft". Drie mannen spoedden zich weg, maar de drie anderen bleven dicht om Geraldi heen staan. „Wie ben jij, vriend?" vroeg een van hen nieuwsgierig. „Een man, die werkt", antwoordde Ge raidi, „en wie ben jij?" „Een luilak", grinnikte de ander. „Heeft de oude je hier neergezet?" Ja". j,Waarom?" „Ik zie niet in waarom ik je daarop zou antwoorden". „Houd het dan voor je. Ze maken- een hoop herrif daar; nu schijnen ze wat te kal- meeren*'. In den tuin van den gouverneur werd het rumoer plotseling gc.oigd door stilte; zoo compleet was de stilte, dat zij een enkele stem konden verstaan. „Dat is gouverneur Fuller", zeide een van de mannen. „Ik ben benieuwd te weten wat er gebeurd is". Een wild gesenrteuw barstte plotseling los; twee schoten volgden, vlug achter el kander en daarop meer schoten, gevolgd door geroep uit de gang: „Houdt hem, jongens Jenkmson, Spinder, Marks, houdt den ruiter, die daar aankomt!" In d- gang dreunde hoefgetr.-iojxl over het kuzel, het kwam nader, nu over zwaar deren grond en d<- drie soldaten wendden dadelijk hun aandacht van Oeia'di af Deze maakte echter geen beweging om te vluchten, maar boog zich laag over het za del, zoodat hij beter zou kunnen zien en zag een zwaren man met breede schouders uit de gang rijden, rechtop in het zadel zittend, niettegenstaande 't gevaar, dat hij tegemoet reed. Achter hem werd steeds geroepen en geschreeuwd, maar niet geschoten, waar schijnlijk uit vrees van de drie mannen te raken, die den uitgang van de gang be waakten. En daarbij scheen het zeker ge noeg, dat zij den enkelen ruiter zouden op vangen. Een van hen knielde neer om te mikken, de andere twee hielden het geweer in den aanslag toen Geraldi den tijd gekomen achtte om handelend op te treden. Iets in de opge richte houding van den ruiter deed hem aan Robert Asprey denken en hij was bereid aan te nemen, dat deze het werkelijk was. Eén woord was genoeg voor het Arabi sche paard, maar nu gal hij 't tegelijkertijd een schreeuw en de sporen, zoodat het reent op de groep militie-soldaten instormde. Mis schien had zijn vorige eigenaar in vroeger dagen het paard dergelijke dingen geleerd, in elk geval zag het er niet tegenop de drie mannen omver te loopen. Het was werkelijk Asprey, die Geraldi toeriep: „Goed gedaan, jongen", terwijl zij naast elkander in de duisternis voortreden Zonder verder te spreken leidden zij hun paarden naar de grens van de stad en naar den langen bou levard langs het meer. Daar er geen directe vervolging te vree zen was, hielden zij in en konden thans weer spreken. „Niets gewonnen alles verloren", zeide Asprey kortweg. „De een of ander heeft den gouverneur er van overtuigd, dat ik een affe moordenaar ben en dat Sam Lapaz een keurige kerel en een goed huisvader was". „Hij weigerde?" „Hij stond op en nam mij onder handen Hij zeide, dat het hem gencegen zou doen mij in de gevangenis te zien om de dood straf af te wachten. Dat waren zijn woor den- hij was wit van woede!" „wat zeide u terug? Kon u niet aan hef woord komen?" „Tracht maar te redenepren met iemand, die zegt, dat je behoorde te worden ge hangen!" „Ik zou het geprobeerd hebben", zeide Geraldi. ?,Ik had geen tijd; het schieten in den tuin begon en hij drong er op aan naar bui ten te gaan, toen hij hoorde, dat er twee dooden waren". Hij hield op en voegde er aan toe: „Dat had jij natuurlijk gedaan". „Ja", zeide Geraldi. „Chalmers vond mij uit; zij trachtten mij te vermoorden, toen ik mij omkeerde. Het is moeilijk om aan te nemen dat zij beiden dood zijn!" HOOFDSTUK XXXI. „Wacht even met je medelijden", zeide Asprey. „Wij gingen naar buiten, de gou verneur en ikwij kwamen aan de plek, waar die twee naast elkander waren ge legd. Iemand had een lantaarn gehaald en daarmede werden zij onderzocht. Ik kende Renney en natuurlijk kende ik Chalmers met het gat door zijn hoofd. Ik dacht, dat Renney ook dood was, maar toen hij zich oprichtte „Wat?" „Hij richtte zich op de knieën op en strompelde een oogenblik. De gouverneur zelf pakte hem bij den schouder en wees op Chalmers. „Heb jij dien moord begaan?" vroeg de gouverneur. „Ik?" zegt Renney, die zijn zinnen terug kreeg „Ik? Het was Geraldi, het was O®* raldi, die hem vermoordde, de zakkenroller, boef en inbreker, Geraldi vermoordde hem!"

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6