Mr. Koelma terug uit het Saargebied. ^Buitenland tBinnenland Indrukken van den stemmingsdag. Stad en Ontfjeving. Onze gemeentesecretaris vertelt. De drnkte vooraf. Suggestieve verkiezingsplaten. Orde en discipline. Hèt moment MIJNSTAKING IN POLEN. Solidariteit. LAPJES-KOOPMAN IN HONGER STAKING. DE NALATENSCHAP VAN LORD RIDDELL. ONGEWONE KOUDE IN BRITSCH-INDIE BRAND IN OLIE-OPSLAGPLAATS. TRAGEDIE EENER FILM SPEELSTER. Gitta Alpar gaat scheiden. OPNIEUW EEN ECHTE KOPENICXIaDE. Thans een zoogenaamd vlieg- officier cfe „held". HET PROCES TE LENINGRAD. BELASTING-BETALEND NEDERLAND. De stand der rijksmiddelen. Wij vroegen mr. Koelma, die Dinsdag avond van zijn reis naar het Saargebied is teruggekeerd, ons zijn indrukken mede te deelen. Mr. Koelma zeide gaarne aan ons verzoek te willen voldoen, al moest hij zich eenige beperkingen opleggen. Mr. Koelma was zoo vriendelijk zijn in drukken op schrift te stellen en ons deze te doen toekomen. Hier volgt dan het relaas van zijn wedervaren: Men had ons vooraf grondige instructies ge stuurd, die later nog werden aan gevuld. Een uit eenzetting van die voorschriften zal den lezers weinig interesseeren, maar toch is het wel goed, even de aandacht te ves tigen op een wel typeerend gebod, als iemand op een of andere wijze Mr. A. Koelma. liet blijken hoe hij zou stemmen, zou hij niet aan de stemming mogen deelnemen. Boven dien zou hij met een geldboete van ten hoog ste 500 frank worder gestraft. Wie in het stemlokaal openlijk goed- of afkeuringstee kenen gaf of de orde verstoorde, zou worden beboet met 1000 frank. De voorzitter zou een man zijn van veel macht; hij zou de be schikking hebben over de politie en de ver wijdering, zelfs de arrestatie kunnen gelas ten van ieder, die in het lokaal de voor schriften zou overtreden In 't bijzonder werd ons op het hart gebonden, dat er bin nen het lokaal geen biljetten of opschriften mochten zijn of worden aangebracht, die de stemming zouden kunnen beinvloeden. Deed dit geval zich voor, dan moesten we den overtreder onmiddellijk doen „verhaften". Alles was er blijkbaar op ingericht, dat we onmiddellijk en afdoende konden ingrij pen als het moest. En men wist dat. Zoo liet het zich verklaren, dat de beide bij deze eigenaardige stemming betrokken partijen, het Duitsche front (hereeniging met Duitschland) en het Eenheidsfront (hand having van den bestaanden toestand) haar leden het nadrukkelijke consigne hadden ge- gegeven, niet den toorn des voorzitters gaande te maken. Men heeft ook hier in de kranten kunnen lezen de „tien geboden", die met in derdaad pijnlijke nauwgezetheid door het publiek werden inachtgenomen. De dagen, voorafgaande aan den stem mingsdag, werden in beslag genomen door vergaderingen. Vrijdagavond op den Wart- burg, een groot vereenigingsgebouw van de Evangelische Verein, vandaar de naam. 's Middags was er voor hen, die in de stad Saarbrücken waren ingedeeld „instructie" in een Turnhalle, een enorm gymnastieklokaal Een dankbare gelegenheid om alle mogelijke en ook wel „onmogelijke" vragen te stellen. Zeldzaam vruchtbaar was de fantasie over alle denkbare gebeurlijkheden aan het werk geweest; niet minder dan twee uur werden we op een niet altijd even heldere discussie vergast. Zaterdagmorgen zouden we ons van de situatie in de stemlokalen op de hoogte stel len. Daar, evenals hier, waren de stemloka len in scholen ingericht. Er stonden drie stemlessenaars in elk lokaal, voorzien van een deur met veer. De kiezers zouden dus, anders dan bij ons, geheel afgesloten zijn. En met recht koi. men dus van „Isolierzel- len" spreken. Verder een tafel en een bus Het noodige verpakkingsmateriaal, twee uit treksels uit de kiezerslijst, de noodige stem biljetten en de „protokolle" zouden ons den volgenden morgen vor de stemmine worden afgegeven. Om 7 uur zouden we ons bij het daartoe aangewezen bureau moeten aanmel den. We zouden dan tevens gelegenheid heb ben, met de beide andere leden van het stembureau en hun plaatsvervangers (twee leden van het Duitsche front en twee van het Eenheidsfront) kennis te maken en hen te beëedigen. De voorzitters waren reeds in de vergadering van Vrijdagmorgen op den Wartburg beëedigd. Zoo waren we dus klaar voor den grooten dag. In dit volkomen Duitsche land werkt deze factor als een geweldige stuwkracht. En wat een perspectief voor een teekenaar, die de verkiezingspropaganda heeft te verzorgen Onder de platen van het Duitsche front waren er twee, waarvoor geen Duitscher ongevoelig kon blijven. Op de eene staan twee soldaten, voortreffelijk gefeekend, met vragenden blik. Het onderschrift luidt: Wir starben für Dich! Und Du willst uns ver gessen? Op sommige stond zelfs: „verraten Op de andere stond de terugkeer van een zoon bij zijn oude moeder afgebeeld. Wie kan ontkennen, dat er van dergelijke propa ganda een geweldige suggestie moet uit gaan? Daar komt bij, dat men over de commissie- Knox niet veel gunstigs hoorde. Het be staande régime als bestuursvorm had zich niet populair gemaakt. Aan Frankrijk werd namelijk heelemaal niet gedacht. Men had dus feitelijk de keus (in den Saarlandschen gedachtengang) tusschen verraad aan zijn leutschstum en hereeniging met het aloude stamland. Hoevelen, of liever hoe weinigen, zouden in staat en van zins blijken, bij deze primaire vragen andere overwegingen een rol van beteekenis te laten spelen? En vooral: wie zou zijn bezwaren, zoo hij ze had, zoo sterk laten wegen, dat ze aan de instinctieve drijfveeren van het nationaliteitsgevoel de kracht zouden ontnemen? Het Eenheidsfront wilde deze categorie verzamelen. Het had ook platen, met een opschrift, dat aanspoorde, voor den status quo, het behoud van den bestaanden toe stand, te stemmen, omdat men eerst weer bij Duitschland wilde komen als Duitschland vrij is. Deze zuiver politieke gedachte had met het op het hart van den Duitscher gerichte streven van het Duitsche front een zwaren strijd te strijden. Ze heeft het er tegen af gelegd. Zoo ben ik al vooruitgeloopen op het slot. Den laatsten dag voor de verkiezing, Zaterdag sneeuwde het. 't Trof slecht. Alles was voorbereid op het binnenkomer» van een groot aantal elders wonenden Alles in de stad bereidde zich voor op een feest, het feest van de hereeniging met Duitschland. Aan een andere mogelijkheid werd eenvoudig niet gedacht. Er was nog altijd een illuminatie van Kerstmis, eenvoudig en smaakvol, van de beide hoofdstraten, de Bahr.hofstrasse en de Eisenbahnstrasse, en bovendien van een van de bruggen over de Saar. Verder eenig groen. Dit alles zou blijven om ook het feest van de hereeniging op te luisteren. De versiering In de week vóór den 13den ging ieder zijn best doen. De winkels in versierings- en illu minatie-artikelen waren tjokvol, dag in dag uit. Er moet wel ontzaglijk veel zijn om gezet, want toen dan eindelijk de uitslag bekend werd, was er geen huis of het was meer dan overvloedig voorzien van toepas selijke versieringen, waaronder natuurlijk het hakenkruis een overheerschende plaats in nam. Ik zei, dat niemand iets anders dan de hereeniging verwachtte. Wij, Nederlanders, hebben geloof ik, de stemming vooral ge zien als een stemming pro en contra Hitier. Natuurlijk was het dat óók. Maar eveneens was het een stemming pro en contra Duitsch land. Wat dat beteekent, weet ieder die het sterke nationaliteitsgevoel der Duitschers kent. Men luistere naar een paar"strofen van het in 1920 gedichte Saarlied: Deutsch bis zum Grab, Madchen und [Knab' Deutsch ist das Lied und deutsch das Wort, Deutsch bleibt der Berge Schwarzer [Hort, Der Schwarze Hort! Reicht euch die Hand, schlinget ein [Band Um junges Volk. das deutsch sich nennt, In dem die heisze Schnsucht brennt, Mutter, nach dir! Jungvolk der Saar, treu in Gefahr! Wir wachen an des Flusses Strand, Bis wiedei deutsch der Vater Land, Der Vater Land! Saarlanders. En 't was een treffend ge zicht, de groote drommen menschen al in 't donker van den vroegen morgen te zien voortschuifelen over de sneeuw. Over de sraat was een doek gespannen: Herzlich willkommen in der Heimat. En deze zwijgen de groet (men had, om moeilijkheden te voor komen, van feestelijke intochten afgezien) werd op elegante wijze aangevuld met de aanbieding van een tuiltje groen en bloemen aan de vrouwelijke leden van dezen eindeloo- zen stoet. Herzlich willkommen, ja, wie wist, dat ze kwamen van heinde en ver; op den stemdag nog een, die uit China naar de Heimat was gegaan. Van eenige spanning, waarop wij buiten landers waren voorbereid, was geen sprake. Er was ook 's avonds een gezellige genoeg lijke drukte, van menschen die elkaar eens weer zagen, en samen genoten van het groote gebeuren, al bij voorbaat, dat nu voor de deur stond. Den volgenden morgen vroeg op het ap pèl. We hadden ruim den tijd om alles over eenkomstig de voorschriften in te richten. En toen om half negen de verschillende voorzit ters de stemming uitdrukkelijk geopend had den verklaard, begon een arbeid, waarnaar de heele wereid al maandenlang had uitge zien. Veel verschilde de arbeid der stembureau leden niet van wat we hier gewoon zijn bij stemmingen. De voorzitters moesten zich ervan overtui gen niet alleen, dat de kiezers op de lijst voorkwamen maar ook, dat zij waren de per sonen voor wie ze zich uitgaven. Daartoe moesten de kiezers een pas met foto vertoo- nen. Dit identiteitsonderzoek stelde, voor wat de vrouwelijke kiezers betreft, aan het com binatievermogen der voorzitters, die een uiterlijk van nu in overeenstemming moesten trachten te brengen met een mode van soms jaren geleden, de hoogste eischen. De passen van degenen die gestemd hadden, moesten worden afgestempeld. Van één ding waren alle voorzitters en ze ker alle Nederlandsche voorzitters diep onder den indruk: de voorbeeldige orde en discipli ne. Drommen kiezers stonden al vroeg voor de deur van het stemlokaal. Honderden heb ben in de verschillende stemlokalen hun stem uitgebracht. En dit alles onder de diepste stilte. Geen woord tegen elkaar, geen woord tegen de voorzitters, geen groet, geen „bitte", geen „dank' schön'', waarmee men in dit vriendelijke Saarland overigens zoo gul is, kwam over de lippen. De „tien geboden', waarvan ik sprak, werden met pijnlijke nauwkeurigheid opgevolgd. Zou zoo iets bij ons mogelijk zijn? En iedereen beschouwde het stemmen als een plicht. Het gewone verschijnsel was, dat van de gemiddeld 650 kiezers van elk stem district er 10 a 15, die volstrekt verhinderc waren, niet kwamen stemmen. Vergelijk hier mee de resultaten van onze door den stem plicht „beschermde" stemmingen. Tot een uur of drie hield de stroom aan. Eerst toen luwde het en de laatste uren was het zeer slap. Tot 8 uur bleven de lokalen geopend en vervolgens moesten nog de voor geschreven formaliteiten worden verricht. Opgelucht konden de voorzitters eindelij naar huis tijgen, zich prepareerende voor den belangrijken arbeid, die den volgenden dag wachtte, althans voor hen, die in de stac Saarbrücken en het district Saarbrücken land waren ingedeeld. Zij waren n.1. uitge noodigd om zich beschikbaar te stellen voor het tellen der stembiljetten, waarvoor ze van 's avonds 5 uur tot den volgenden morgen 8 uur in den Wartburg feitelijk zouden worden opgesloten; men mocht het gebouw al dien tijd niet verlaten en een sterk militair cor don zorgde er voor, dat dit ook inderdaac niemand zou lukken. Binnen den Wartburg was het urenlang een roezige drukte. Aan 80 tafels in de groo te zaal zaten eenige honderden tellers. De bussen werden binnengebracht en de telling begon. Al heel gauw bleek, dat de status quo-aanhangers ver en ver in de mindërheic zouden blijven. En voor aansluiting bij Frankrijk stemde slechts een enkeling. Zoolang de arbeid duurde, gaf dit nachte lijk verblijf in den Wartburg geen moeilijk heden. Er waren buffetten, waar men zich van het noodige kon voorzien. Moeilijker werd het toen, om ongeveer 4 uur, alles ach ter de rug was en ieder het vooruitzicht had tot 8 uur werkeloos te zijn. Was het wonder, dat men al gauw allerlei eerbiedwaardige ambtsdragers ergens in een hoek met het ge zicht naar den muur zag zitten „peinzen' met de oogen dicht? Eén slapende burge meester was zoo onvoorzichtig een plaats binnen den gezichtskring van de fotografen te hebben uitgekozen. Hij werd onverbidde lijk „genomen" en 't is voor hem te hopen, dat de foto niet in een Hollandsche krant ver- dwaalt. Te 8 uur rees de voorzitter van zijn zetel hét moment was er en ieder spitste de ooren. „De uitslag wordt over een kwartier bekenc gemaakt", aldus de gewichtige mededeeling. Het was dus hét moment niet. Enfin, wat be teekende een kwartier op zooveel uren? Het kwartier kroop om. Weer stond de voorzitter op. En toen de uitslag van de ver schillende stembureaux was voorgelezen en daarna de totale uitslag bekend gemaakt werd, was ineens officieel wat wij al lang hadden verwacht: een verpletterende meer derheid voor de hereeniging met Duitsch land. De Duitsche journalisten en fotografen boven op een der zijbalcons applaudisseerden en riepen „Hei, Heil". De anderen, allen vreemdelingen, onthielden zich begrijpelijker wijs van elk betoon van instemming of af keuring. Deze Duitschers, voor wie dit his torische moment zooveel inhield, moeten zich wel even in een vreemde wereld hebben ge voel din hun eigen Wartburg. Maar nu was dan inderdaad het eind ge komen. We begroetten den dikken mist, die er hing, als anders een zonnigen morgen En door dat dikke gordijn drongen al gauw de klokketonen, die aan heel Saarbrücken de plechtige mededeeling brachten van wat de arbeid in den Wartburg aan resultaat had opgeleverd. De stad was in vreugde. Overal verschenen onmiddellijk de zwart-wit-roode vlaggen en de hakenkruis-versieringen. Met hoorde het Saarlied, het Horst-Wesssl-Iied en „Deutschland, Deutschland über alles". 's Middags 1.15 stond de extra trein voor de Hollanders weer voor het vertrek gereed. En wij verlieten Saarland, in het bewust zijn, eenige inspanende en hoogst interessan te dagen te hebben doorgebracht, waarbij het meest belangrijke ongetwijfeld was het ge meenschappelijke. de binding die er was tus schen zoovelen, die geroepen waren aan het welslagen van dit gewichtige experiment van den Volkenbond mede te werqen. In het Dombrovabekken in Polen is gisteren op initiatief van den socialisti- schen mijn werkersbon ds een proteststa king tegen de sluiting van bepaalde mijnen en het ontslag van de in deze mijnen werkende arbeiders. De staking omvat ongeveer 60 der mijnwerkers. In ongeveer 9 mijnen wordt gewerkt, terwijl 10 mijnen stil liggen. Voor de woning van Ghandi in New- Deli, heeft zich een stoffenkoopman neergezet, die een hongerstaking is be gonnen, omdat hij het als oneerlijke con currentie beschouwt, dat thans door eenige fabrieken stoffenwinkels zijn ge opend. Hij meent, dat de Mahatma, die op het gebied van hongerstakingen zulk een goed voorbeeld heeft gegeven, er op deze wijze toe gebracht zal kunnen worden, om hem in zijn streven te steunen. Ghandi acht het echter ongewen ;cht, z;:n bemiddeling te verleenen. en tracht den man er toe te bewegen, te vertrek ken, z'j het ook tot dusver zonder succes. Uit het testament van Lord Riddell, den kortgeleden overleden Engelschen dagblad eigenaar, blijkt, dat hij een kapitaal van 1.638.901 heeft nagelaten. Hierop zal een successiebelasting moeten worden betaald van bij benadering 784.021. Er zijn ver scheidene groote legaten aan liefdadige in stellingen en eenige bekende persoonlijkhe den benevens bijna al zijn vroegere employé's toegekend. Onder deze legaten bevindt zich een legaat van 1000 voor Lloyd Georgeen van 1000 voor Winston Churchill. Een derde van het resteerende bedrag na aftrek der legaten is vermaakt aan het fonds van de dagbladpers, een derde aan een zieken huis en een zesde resp. aan het pensioenfonds der drukkers en de Solicitors Benevolent As- sociation samen met de Solicitors en Mana ging Clerks Association. Er is in Bombay een buitengewone koude ingetreden. Velen zijn door het liggen op on beschutte plaatsen doodgevroren. Op ver schillende plaatsen is de oogst vernield. In Toulouse is gisteren brand ontstaan in een opslagplaats van f>etroleum, olie en smeerolie. Binnen enkele oogenblikken ston den verscheidene gebouwen in brand. Uren lang hingen zware rookwolken boven de stad, waardoorheen rossig de vlammen gloed straalde. Verscheidene groote levens middelenzaken, die de geheele omgeving van Toulouse bedienen, zijn een prooi der vlam men geworden. In den loop van den avonc werd de brand nog steeds door de geheele brandweer der stad met volle kracht bestre den. De schade wordt geschat op vele mil- lioenen francs. Gitta Alpar, de bekende Hongaarsche filmster, zal dit jaar in Londen optreden in een operette. Dit is aanleiding voor de En gelsche kranten de levenstragedie van deze actrice in het volle licht te stellen. Gitta Alpar is n.1. getrouwd met Gustav Fröhlich, maar aangeizen zij van Joodsche afkomst is, kon zij, toen Hitier in Duitschland het be wind aanvaardde, niet langer aan de Duit sche filmproductie blijven deelnemen. Op zichzelf was dit voor de filmster niet zoo erg. Zoowel in Weenen als in Boedapest wil de men haar graag een betrekking geven. Erger is echter, dat Fröhlich als volbloed Ariër door de huidige omstandigheden, wil hij in Duitschland zijn succes behouden, verplicht is van zijn vrouw te scheiden. De scheidingsprocedure is dan ook al ingeleid. Voor menschen, die bijgeloovig zijn en die vindt men vooral in de artistenwereld nogal veel is het interessant te vernemen, dat Gitta Alpar is opgetreden in de titelrol van de operette „Madame Dubarry". En het is bekend, dat elke artiste, die het gewaagd heeft deze rol te spelen, slecht te pas is geko men. Ook Gitta Alpar is het niet anders ver gaan. Op een der voorstellingen is zij op het tooneel flauw gevallen. Zij moest toen haar werk opgeven. Juist dezer dagen is er brand uitgebroken in het huis van Grete Natzler, de actrice, die de rol van Dubarry speelde in de film van dien naam. Ook in Londen is de operette met groot succes opgevoerd. Gitta Alpar speelde er toen echter niet in mee. Haar rol werd ver vuld door Annie Ahlers, die er groot succes mee oogstte. Ook zij werd echter ziek en is later in een vlaag van waanzin uit het ven ster van haar kamer gesprongen. Kathrijn Hillard, de jonge actrice, die de rdl overnam, is zeven maanden later gestor ven. Geen wonder, dat een Amerikaansche actrice, die een aanbieding kreeg de rol van Dubarry te vervullen in de operette zoowel als in de film, voor de eer bedankt heeft. Nu hoeft een echtscheiding, vooral in de ilmwereld, niet altijd zoo vreeselijk te zijn maar voor Gitta Alpar, die destijds een schitterend aanbod om naar Londen te komen afsloeg, omdat zij haar uitgestelde witte broodsweken nu eindelijk eens wilde genie ten, en die hoopte, met haar man samen veel succes te zullen hebben in een aantal films, is deze geschiedenis toch wel zeer pijnlijk. Het Berlijnsche voorstadje Köpenick, dat vóór den oorlog reeds eenmaal het arbeidsterrein was van een handigen op lichter, den bekenden „kapitein van Köpenick", is wederom beetgenomen. Een man, die zich uitgaf -voor vlieg- officier en behangen was met tallooze decoraties, wist onder allerlei valsche voorstellingen de leiding van de plaat selijke luchtweer-afdeelng ertoe te be wegen, een bom- en gas vrijen kelder te bouwen. Het rijk had, naar hij verklaar de, reeds subsidie hiervoor toegezegd. Niet voordat de kelder plechtig was geopend, met vlaggen, kinderkoren, een optocht en een rede door den burge meester, werd het bedrog ontdekt, aldus de „Frankfurter Zeitung". In de voorstad Grünau poogde de pseudo-officier denzelfden truc toe te passen, doch hier waren de inwoners niet zoo lichtgeloovig en toen de subsi die niet afkwam, werd de oplichter ge arresteerd. Hij is thans veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf en vijf jaar verlies van de burgerrechten. DE MISDAAD VIERT HOOGTIJ... In Leonore in Illinois zijn vier roovers een )ank binnengedrongen met het doel de kas te berooven. De employés openden echter on- middelijk een levendig revolvervuur op de bandieten, waarop dezen op de vlucht sloe gen. Een van hen kon door een employé worden gegrepen. De drie andere gangsters drongen daarop op een nabijliggend erf door, stalen een auto en namen den jeug digen zoon van den landbouwer gevangen als gijzelaar mede. Zij keerden terug naar de rank, bevrijden hun kameraad en schoten den cassier neer, terwijl een tweede employé ernstig gewond werd. Zonder buit tc hebben kunnen maken vluchtten zij nu met de ge stolen auto. De intusschen gewaarschuwde politie nam onmiddellijk met een groot détachement de vervolging op, en slaagde er ten slotte in, vier mannen op het vrije veld te omsingelen. Er ontsjron zich een regel matig vuurgevecht, waarbij een agent werd! doodgeschoten, terwijl verscheidene anderen zwaar werden gewond. Eerst na feilen strijd gelukte het drie der roovers gevangen te nemen. De vierde sloeg de hand aan zich zelf. De door de boeven als gijzelaar meege nomen boerenzoon werd behouden terug gebracht. In Ocklawaha in Florida is het tusschen een 'bende misdadigers en 15 agenten van politie gekomen tot een vuurgevecht, dat verscheidene uren duurde. Het betrof hier de bende, die verleden jaar den bankier Edward Bremer uit St. Paul had ontvoerd en eerst had losgelaten, nadat een losgeld van 200.000 dollar was betaald. De gangsters hadden zich gebarricadeerd in een paleisachtig zomer verblijf. Hier werden zij door de politie be legerd. De agenten slingerden talrijke traan- gasbommen het huis in, doch konden tenge volge van den dichten kogelregen, die de be legerden op hen deden neerdalen niet tot be storming overgaan. Twee leden van de ben den werden bij een poging om uit te breken doodgeschoten, evenals de moeder van een der misdadigers, die bij den strijd tegen de politie een machinegeweer bediende. Eerst toen het gevecht zes volle uren geduurd had, gaven de leden van de bende zich over. In het proces tegen daden van terreur en verraad verklaarde beklaagde Jefdokomof, voormalig leidend functionnaris van de com munistische partij, dat hij zijn schuld en die van zijn medebeklaagden volkomen erkende en dat zijn optreden en dat zijner medebe klaagden zich niet onderscheidde van dat van andere kringen, die openlijk in het buitenland tegen de Sowjtregeenng zijn opgetreden. Door het jarenlang verspreiden van onware geruchten is de moord op Kirow voorbereid en toen in December 1934 door Nikolajew uitgevoerd. „Wij zijn schuldig, aldus be klaagde, aan ophitsing tegen Stalin en moeten onze verantwoordelijkheid daarvoor dragen N.V. LEVENSVERZEKERING MIJ. N.I.L.L.M.IJ. VAN 1859. Wij ontvingen een brochure van de N.l.L. L.M.IJ. waarin medegedeeld wordt, dat het op 31 Januari 75 jaar geleden zal zijn, dat deze maatschappij werd opgericht. De ontwikkeling der maatschappij in de jaren na 1909 hield ten nauwste verband, met de omstandigheden welke golden voor het gebied waar zij haar bedrijf uitoefende, d.i. aanvankelijk in hoofdzaak Nederlandsch- Indië. Meer en meer werd echter ook Neder land in haar werkingsfeer betrokken. Het eigen kantoor, dat te Soerabaia in 1907 was ingericht, bleek in een behoefte te voorzien. Het werd geleidelijk gevolgd door eigen vestigingen te Semarang, Bandoeng, Medan en Djocja. Achtereenvolgens werd op elk dezer plaatsen een kantoor gebouwd, ten deele voor eigen gebruik bestemd, terwijl het door verhuur van het overige rendabel werd gemaakt. Deze vestigingen, waarbij in de laatste jaren een vaste inspecteurs-plaats te Makassar kwam, werden in het uitgestrekte Indische gebied de steunpunten der organi satie, terwijl daarnaast door het oprichten van agentschappen in elke plaats, welke daarvoor in aanmerking kwam, gezorgd werd, dat de NILLMIJ-verzekerde zooveel mogelijk overal „service" kon vinden. Geleidelijk werd ook de organisatie in Nederland ter hand genomen en deze kreeg vooral in de tweede helft van het tijdvak een behoorlijke uitbreiding. Thans is ook hier een organisatie tot stand gekomen, welke aan redelijke eischen voldoet. De volgende cijfers geven aan in welk jaar voor het totaal verzekerd bedrag een veelvoud van 25 millioen gepasseerd werd. In 1900 25 millioen, in 1913 50 mil lioen, in 1919 75 millioen, in 1922 100 millioen, in 1925 125 millioen en in 1929 150 millioen. Niet lang na de oprichting da- maatschaj> pij werd reeds een kantoor te 's-Gravenhage geopend. Van de beleggingen der maatschap pij wordt thans 21 millioen door het kan toor te 's-Gravenhage beheerd. De volgende cijfers geven een beeld van de ontwikkeling: In 1920 bedroeg de Nederlandsche porte feuille 10 millioen gulden; in 1926 20 mil lioen, in 1930 30 millioen en in 1933 40 millioen. Er is aldus geleidelijk een flink Neder- landsch bedrijf ontstaan, dat naar mag wor den verwacht, zich nog verder zal uitzetten. Met het overzicht der rijksmiddelen per ul timo December, dat heden verschenen is, is het mogelijk inzicht te krijgen in de opbreng sten der belastingen in 1934. In totaal heb ben de directe belastingen in het afgeloopen jaar 6.772.072 minder opgebracht dan in 1933. De grondbelasting bracht meer op, n.1. 242.346, evenals de vermogensbelasting 351.568). De inkomstenbelasting daalde met bijna 7% millioen, de verdedigingsbelas ting slechts met 155.458.92. De raming der directe belastingen, die 96.309.500 bedroeg, bleek ruim vijf millioen te hoog te zijn ge weest. De overige middelen haalde bij lange na de raming niet, doch zij bedroegen natuurlijk meer dan in 1933. Dit is voor een belangrijk deel te danken aan de nieuwe omzet- en ccu- ponbelasting, die respectievelijk, opbrachten 54.416.721 en 4.116.786. Gezamenlijk ble ven beide belastingen 29.366.483 onder de raming. De resteerende middelen bleven ge zamenlijk bijna 32 millioen onder de op brengst van 1933. Het ergste liepen terug de invoerrechten en de accijns op suiker, in min dere mate de accijnzen op bier en gedistil. leerd. De totale opbrengst der overige mid delen bleef in de laatste maand van het jaar nog meer dan een millioen boven hun ra ming, maar dat vermocht de totale tegenval ler, die 27.204.124 bedroeg, niet meer goed te maken,

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 9