^Buitenland, Jnqeicmden Stukken JCunst en Wetenschap moeilijke bochten in deze plaats en op een gegeven moment kantelde de aanhangwagen, terwijl de tractor, welke losschoot, doorreed. Bij de brug in Katwijk echter moest de be stuurder stoppen. De bestuurder wilde zich echter niet overgeven. Met den revolver in de hand sommeerde de Wassenaarsche politie den man uit de cabine te komen, aan welk verzoek hij niet voldeed. De agenten hebben daarop de deur van de cabine geforceerd en onder hevig verzet den dronken chauffeur overgebracht naar het politiebureau te Kat wijk, waar bleek, dat men te doen had met een zekeren B. uit Noordwijk. Proces-verbaal is opgemaakt en de man is ter ontnuchtering ingesloten. Reeds te Moskou aangekomen. Naar wij vernemen is de burge meester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, voor het ondernemen van een studiereis, naar Sovjet-Rusland ver trokken. De burgemeester is inmid dels te Moskou aangekomen. MAN DOOR TRAM OVERREDEN. Zaterdagmiddag te omstreeks 5 uur is de 35-jarige slagersknecht P. B. door een goe derentram uit de richting Eindhoven gegre pen. Ernstig gewond en in zorgwekkenden toestand is hij opgenomen en naar het zieken huis vervoerd. De man, die bijziende is, had de rails wil len oversteken, doch den afstand, die hem van den naderenden trein scheidde, niet juist geschat. DE ZAAK VAN HET PALEIS VOOR VOLKSVLIJT. Een der verdachten in vrijheid gesteld. Zaterdag zijn de drie verdachten in de zaak van het Paleis voor Volksvlijt, de direc teur M., de commissaris van de N.V., pl. en de pleegzoon van M. door den rechter-com- missaris mr. van Lier in het instructiege bouw uitvoerig verhoord. Dit verhoor werd bijgewoond door de beide verdedigers mr. Muller Massis, die optreedt voor M. en mr. dr. Benno J. Stokvis, den raadsman van Pl. De pleegzoon van M., die slechts een bij rol heeft gespeeld in den loop der gebeur tenissen, is door den rechter-commissaris op vrije voeten gesteld, doch de directeur en de commissaris van het Paleis zijn in het Huis van Bewaring ingesloten. Beide verdedigers rullen van deze beschikking van den rechter commissaris in hooger beroep gaan bij de rechtbank, die hierover in het begin van deze week zal beslissen. De verhooren zullen hoogstwaarschijnlijk vandaag worden voortgezet. 10 MILLE UIT AUTO GESTOLEN. h. Van vertegenwoordiger van margarinelabriek. Zaterdagmiddag is ten nadeele van den 41-jarigen vertegenwoordi ger van de margarinefabriek B. uit Zoetermeer, den heer K. P. J., uit zijn auto een bedrag van 9700 gestolen. De heer J. had 's morgens te R'dam de klan ten van de margarinefabriek bezocht en tij dens deze bezoeken gelden geïnd in totaal voor een bedrag van 9700. Hij. heeft toen in de middaguren zijn auto gestald, omdat hij op den Ooudschesingel in een restaurant wilde gaan eten. 'Het geld was geborgen in een tasch, die hij in de auto heeft laten liggen. De auto was niet afgesloten en toen de heer J. uit het restaurant kwam bleek de auto. dien hij op den Goudschesingel had neergezet, te zijn verdwenen. Er werd onmiddellijk aangifte gedaan bij de politie en in den loop van den dag kwam een burger melden, dat hij in de Hugo de Grootstraat, een van de zijstraten van den Goudschesingel, een auto onbeheerd had_ gevonden en dat daarin verschillende papieren lagen. Het bleek toen dat dit de auto van den heer J. was, waaruit de tasch. die er in gelegen had, was verdwenen. De pa pieren, die geen waarde hadden, waren er uitgehaald en lagen in de auto verspreid Het geld en de tasch had men meegenomen. Uit het onderzoek is verder nog gebleken, dat een verkeersagent den bestuurder van den auto heeft aangehouden, omdat hij op den Goudschesingel een tegenligger op zeer onvoorzichtige wijze trachtte te passeeren. LIQUIDATIE VAN HET HOFSTADTOONEEL. Mededeelingen van den Raad van Bijstand. De raad van bijstand van de N.V. Veree- nigd~Rotterdamsch-Hofstad-Tooneel verzoekt ons mede te deelen, dat hij besloten heeft den aandeelhouders voor te stellen de N.V. aan het einde van dit seizoen te liquideeren. Hij vond daartoe aanleiding in het feit dat de directeur, de heer Cor van der Lugt Mel- sert, hem te kennen heeft gegeven dat hij zich genoodzaakt ziet zijn functie als directeur aan het einde van het loopende seizoen neer te leggen, zulks om redenen, welke de raad van bijstand volkomen kan billijken. De raad van bijstand heeft daarom B. en W. van 's- Gravenhage verzocht de tusschen haar ven nootschap en die gemeente bestaande over eenkomst ter bespeling van den Koninklijken Schouwburg met de daaraan verbonden sub sidie na afloop van het loopende seizoen in der minne te ontbinden. AANVARING VOOR TERNEUZEN. Tusschen Engelsch en Poolsch stoomschip. Voor do haven te Terneuzen heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag een botsing plaats gehad tusschen een En gelsch en een Poolsch stoomschip. Daar ter plaatse is het Engelsche stoomschip „Nugget", dat op weg was naar Antwerpen, in aanvaring gekomen met het uit Antwerpen komende Pool- sche ss. „Kattowice", waardoor beide schepen ernstig beschadigd werden, ter wijl de „Kattowice" tevens water maakte. Het Poolsche stoomschip, dat mid scheeps en aan den voorsteven schade had bekomen, is naar Vlissingen opge- stoomd en volgens een later bericht al daar op de reede ten anker gekomen, waar een onderzoek naar de schade zal worden ingesteld. De „Nugget", waarvan de boeg is inge drukt, is naar Antwerpen doorgevaren. ONDER DEN TREIN GERAAKT. En gedood. Zaterdagavond heeft op den overweg, dichtbij de Marechausseekazerne te Hen gelo een ernstig ongeluk plaats gehad. De gepensionneerde spoorwegarbeider G. Stegema is op genoemden overweg door den trein, welke om tien uur uit Hengelo naar Enschede vertrekt, gegre pen. De man werd eenige meters meege sleurd en was op slag dood. Het geheel verminkte lijk is naar het Algemeen Ziekenhuis te Enschedé over gebracht. Het slachtoffer was gehuwd en vader van eenige kinderen. Omtrent de juiste toedracht van dit ongeluk, is tot dusverre niets naders be kend. Het a.s. bezuinigingsplan. Systematische saneering. Wil de begrooting voor 1936 inderdaad reëel sluitend zijn, op het niveau, dat de regeering wil bereiken, dan zal het door mi nister Oud in de Tweede Kamer aangekon digde algemeene bezuinigingsotwerp daarin verwerkt moeten kunnen worden. Terwijl dus eenerzijds de departementen reeds bezig zijn met het verzamelen der gegevens, noodig voor het opstellen van de eerste concept-be grooting, wordt anderzijds met alle energie gewerkt aan de algemeene saneering. Stuk voor stuk wordt door de departementen na gegaan op welke punten de staatsbemoeiing ingekrompen, versoberd of gereorganiseerd kon worden. Hierbij worden alle mogelijk heden overwogen en de aanbevelingen van staatscommissies aan de huidige financieele eischen getoetst. Wij vernemen dat dit omvangrijke werk nog zeker een maand zal vorderen. Wel houdt de ministerraad zich geregeld met dezen aangelegenheid bezig in de afge- loopen week b.v. zijn er twee zittingen van den kabinetsraad aan gewijd. Doch alle ge ruchten over te nemen maatregelen zijn nog ongefundeerd. OP JACHT NAAR STAATS VIJAND NO. I. In een auto ontsnapt. De politie van New Yersey heeft gisteren tevergeefs getracht den misdadiger Alvin Karpis, den tegenwoordigen staatsvijand No één, te arresteeren. Verscheidene politie mannen begaven zich naar een klein hotel, waarin Karpis met zijn helper Harry Camp bell en twee vrouwen zijn intrek had geno men. Toen de politie echter binnen drong, baanden de beide misdadigers met machine pistolen zich een weg en wisten in een auto te ontsnappen. De vrouwen konden gear resteerd worden. KOUDE IN AMERIKA. De felle koude in het Noord-Westen der Vereenigde Staten houdt onverminderd aan. Op sommige plaatsen is het kwik tot 40 gra den onder nul gedaald. In den staat Was hington moesten de scholen gesloten worden. Heftige sneeuwstormen woeden over uitge strekte gebieden. Uit verscheidene plaatsen wordt bericht, dat de koude slachtoffers heeft gemaakt. BRAND IN JAPANSCH BADPLAATS. Waarschijnlijk verscheiden dooden. Naar het Japansche telegraafagent- schap Sjimboen Rengo meldt, is in de badplaats Medaki op Hokkaido een groote brand uitgebroken, waardoor tal rijke huizen zijn vernield. Men vreest, dat vele inwoners om het leven zijn ge komen, doch hieromtrent zijn nog geen nauwkeurige berichten ontvangen. Nader wordt gemeld, dat het aantal vernielde huizen 150 bedraagt. De scha de wordt geschat op 300.000 yen. Tot dusverre is niet bekend, waardoor de brand is ontstaan. HOLLYWOOD.... De filmkolonie te Hollywood heeft Zaterdag maar weinig aandacht ge schonken aan het heugelijk feit, dat Lupe Velez en Johnnie Weissmuller weer met elkaar verzoend zijn. voor d-> 138ste maal. In zijn blijdschap deelde Johnnie berouwvol mede, dat hij zich ernstig had voorgenomen niet meer met huisraad te smijten en dat Lupe haar eisch tot echtscheiding weer had inge trokken. EEN LIEF ZOONTJE. F. D. Roosevelt junior, wiens moei lijkheden met de verkeerswetten hem reeds drie maal in de afgeloopen zes moanden met het gerecht in aanraking hebben gebracht, is Zaterdag betrokken bij een eisch om schadevergoeding ten bedrage van 35000 dollar in verband met een motorongeluk. Eischers, de heer en mevrouw Daniël O'Leary, beschuldigen den jeugdigen Roosevelt er van mevrouw O'Leary overreden te hebben. Buitenlandsche arbeidskrachten in Nederland. (Van onzen reisredacteur.) Hoe de nieuwe we* wordt uitgevoerd. Een soepele toepassing, die met allerlei omstandigheden rekening houdt. het dienstbodenvraagstuk. Er is geen kwestie, waar zoozeer iedereen over meepraat en die in zulk een mate in het orandpunt van ieders belangstelling staat, als het vraagstuk der buitenlandsche ar beidskrachten. Aan den eenen kant is er een groote werkloosheid onder de Nederlandsche arbeiders in eigen land en aan den anderen kant een overigens in veler beschouwin gen sterk overdreven aantal buitenland sche krachten dat hier werk vindt, hetwelk misschien even goed door Nederlanders ge daan zou kunnen worden. Daar komt nog bij, dat onder de Nederlanders in het buiten land eveneens een groote werkloosheid heerscht, welke meestal het gevolg is van maatregelen, die hun het vinden of behou den van werk uitermate moeilijk, zoo niet onmogelijk maken. Dat er hier wat gedaan moest worden, heeft ook de regeering ingezien. De wet van 16 Mei 1934, welke het verrichten van ar beid door vreemdelingen regelt, verleent aan de Kroon de bevoegdheid te bepalen, dat werkgevers, bij Kon. besluit aan te wijzen arbeid niet door vreemdelingen mogen doen verrichten, zonder toestemming van of van wege den minister van sociale zaken. Bij Kon. besluit van 14 September 1934 is toen een aantal beroepen vastgesteld, waarin vreemdelingen zonder toestemming niet mogen werken. Sedert 1 Januari van dit jaar is nu dit vergunningsstelsel voor buiten landsche arbeidskrachten practisch in wer king getreden. Het publiek ontevrer Wie zijn oor hier en daar te luis teren legt, kan nog niet veel ver nemen van tevredenheid over de getroffen maatregelen. Dat komt wel in de eerste plaats, doordat men geen inzicht heeft in de moeilijk heden, die aan deze materie zijn verbonden. Het zou zonder twijfel het gemakkelijkst zijn, om door ruw ingrijpen het aantal bui tenlandsche arbeidskrachten rigoureus te be perken, maar het is juist van het grootste be lang, dat het bedrijfsleven zelf er zoo weinig mogelijk nadeelen van ondervindt. Het pu bliek komt overigens ten aanzien van deze kwestie het meest in aanraking met buiten landsche dienstmeisjes en vreemdelingen, werkzaam in het kappersbedrijf, welke beide categorieën van werknemers buiten het ver gunningsstelsel vallen. Over werkgevers en z.g. „eigen bazen" wordt heelemaal niet ge sproken; het betreft hier alleen degenen, die in dienstbetrekking zijn. Dan zijn er anderzijds de gevallen, die ge noemd worden of die men meestal van hooren zeggen kent), waarbij buitenlanders, die hier jaren lang een rustig bestaan als werknemer hebben geleid, plotseling uit hun werk gestooten worden, omdat zij geen ver gunning kunnen deelachtig worden. Of ook de gevallen van personen, die hier nauwe relaties hebben met Nederlanders door ver loving of zelfs huwelijk, en die hun heele toekomst zien vernietigd door een afwijzen de beschikking op een aanvrage tot werkver gunning. Wel grijpen, ondanks het feit, dat de be trokken autoriteiten zich alle moeite geven om de nieuwe regeling zoo soepel mogelijk toe te passen, de regeeringsmaatregelen soms nog diep in het bedrijfsleven in en bezorgen ze ook den Nederlandschen werkgevers wel eens last. Een werkvergunning staat name lijk ook op naam van een bepaalden werk gever en ons zijn gevallen bekend, dat een buitenlandsche arbeidskracht, die een ver gunning voor 6 maanden had gekregen, geen werk had, omdat de oorspronkelijke patroon het bijltje erbij had neergelegd, terwijl een andere werkgever in dezelfde branche volop werk had, maar een tekort aan arbeidskrach ten. Voor al die gevallen moeten de betrok kenen terecht komen bij den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling in Den Haag, die elk geval afzonder lijk nagaat en niet dan na nauwgezette over weging zijn beslissing neemt. Het bureau in Den Haag. Tot dezen dienst hebben wij ons gewend om nadere inlichtingen, welke ons welwil lend werden verstrekt door den directeur, ir. R. A. Verweij, die door den minister van sociale zaken is aangewezen om de betreffen de werkvergunningen aan buitenlanders te verleenen. De nieuwe wettelijke maatregelen hebben aan dezen dienst handen vol werk verschaft. Reeds meer dan 15.000 aanvragen zijn in het korte tijdbestek, dat de maatregelen gel den, ingekomen. Men past er de bepalingen zoo soepel mogelijk toe en houdt met aller lei omstandigheden rekening. Een punt van overweging is steeds de mate van werkloos heid in het betreffende vak, een ander punt de bedrijfsbelangen, weer een ander (een zeer belangrijk) punt de persoonlijke omstan digheden van den aanvrager. Zoo vinden de meeste gevallen van belangrijke dupeeringen hun oorzaak in het feit, dat de aanvrage niet voldoende schriftelijk is toegelicht. En waar dit maar mogelijk is, worden de plooien weer glad gestreken. De toepassing is niet iets geheel nieuws. Zij sluit zich aan bij de practijk ten aanzien van de toepassing der visumbepalingen. Voor sommige landen bestaat nog steeds een visum-dwang en ook in vroeger dagen werd bij het verleenen van zulk een paspoortvisum met de belangen der arbeidsmarkt rekening gehouden. Zoo is aan Nederlandsche musici werk verschaft, doordat aan enkele Hon- gaareche en Roemeensche strijkjes slechts een visum en thans ook een werkvergunning werd gegeven, op voorwaarde dat Neder landsche krachten erin werden opgenomen. Kappersbedienden en dienstmeisjes. Veel bedrijven, die met buitenlandsche arbeidskrachten werken, vallen nog buiten de bestaande regeling. Niettemin is de regee ring bevoegd om de regeling uit te breiden en ten aanzien van sommige bedrijfsgroepen is dit dan ook wel degelijk in overweging. Speciaal bij het kappersbedrijf is dit het ge val, doch vooral hieraan zitten verschillen de kanten, die nog nader dienen te worden bekeken. 25 a 30 duizend Duitsche dienst meisjes. De Duitsche dienstmeisjes vormen ook nog een moeilijk probleem. Wel is de toeloop daarvan zeer merkbaar aan het afnemen, maar men kan het aantal toch nog wel vei lig op een 25 a 30 duizend schatten. Die plaatsen zouden door landgenooten kunnen worden vervuld, indien er maar animo voor bestond. Cursussen in het dienen zijn voor werklooze meisjes ingesteld, maar in het algemeen kan men op dit gebied niet van een éclatant succes spreken. De proef, die burge meester Buiskool in samenwerking met den directeur van de arbeidsbeurs te Winschoten heeft genomen, verdient zeker navolging. In het mijnbedrijf (dat ook buiten de rege ling valt) is de overvloed van buitenlandsche arbeidskrachten wat verminderd, doordat bij de vele ontslagen een groot percentage niet- Nederlanders is'betrokken. Nederlanders in het buitenland. Men moet evenwel bij al deze maatregelen ook rekening houden met de buitenlandsche betrekkingen. Zoo kan de nieuwe wet echter ook dienen als instrument om betere toestan den voor Nederlanders in het buitenland ie verkrijgen. Want gelukkig zijn er ook nog steeds Nederlanders, die elders werkzaam zijn Voor Duitschland zijn de verhoudingscijfers wat ongunstig, speciaal door het dienst boden-vraagstuk, maar ten aanzien van Bel gië bestaat er ongeveer een evenwicht. Door al te krasse maatregelen kunnen daarbij groote moeilijkheden ontstaan. Slechts door bezadigd optreden kunnen deze worden ver meden. ALBERT SCHWEITZER. Geachte Redactie, In uw courant van 16 Jan. j.1. komt een keurig en zeer sympathiek artikel voor over den eminente Mensch: Albert Schweitzer Alle eerbied voor deze groote persoonlijk heid! Maar in kolom (drie) geeft de schrijver van bedoeld artikel tweemaal den wensch te kennen, dat Schweitzer dictator over deze wereld mocht zijn Getuigt zulks niet van de zedelijke on macht onzer diep gezonken wereldmassa? Neen. Ik ben er tot diep in mij ziel van overtuigd, dat alle dictatuur ook al kwam ze rechtstreeks uit den hemel! uit den booze is. De geheele Christelijke moraal (de Lief de-leer van Christus) is terug te brengen tot het eene woord „doen!" Als nu de besten uit het volk beginnen vandaag nog met „doen", dan hebben we geen Genade, geen wereldellende en geen dictatuur noodig! Collectiviteit in het economische; Individualiteit in het geestelijke! In deze twee regels ligt de redding der wereld, de uitweg! Met dank voor de nlaatsing, H. A. T. SCHENAU. DE HUIZEN AAN DEN BAANSINGEL. Mijnheer de Redacteur! Mag ik enkele regels plaatsen in de Alk- maarsche Courant? Bij voorbaat mijn dank. „Goed Wonen" heeft de huur harer huizen iets verlaagd. Dit is voor den tegenwoor digen tijd, bij de zeer lage loonen der wer kenden en de nog geringere inkomsten der j werklcozen, zeer noodig Maa- nu begrijp ik niet, dat „Goed Wonenvan haar huurders een waarborgsom eischt van f 25 met nog wekelijks elf a twaalf cent voor administra tie. Als men nu wel begrijpt, dat het gros der arbeiders geen hooge huur kan betalen en men verlaagt daarom de huursom, begrijpt men dan niet, dat men geen 25 als waar borg kan storten? Nu kunnen leden deze 25 betalen bij gedeelten, doch niet-leden moeten ineens dit bedrag storten. Ook op het vragen-formulier, dat elke huurder invullen moet, valt veel aan te merken. Er komen op dit formulier vragen voor, die niets met huur en verhuur, nette bewo ning of soliditeit te maken hebben. Onder anderen de vraag in welke vakvereeniging men georganiseerd is en welk geloof men heeft. Weet „Goed Wonen" niet, dat geloof en richting nog geen waarborg zijn voor nette bewoning en soliditeit? Laat „Goed Wonen" nog een stapje ver der gaan en die waarborgsom en admi nistratie-kosten afschaffen. Anders loopt men de kans slechts niet-betalende muizen als bewoners dezer huizen te hebben. Met dank voor de plaatsing, J. R. MOELAERT. MAG DE VROUW ALLEEN ONDERGESCHIKTEN ARBEID VERRICHTEN? Mijnheer de Redacteur! Het is met mijn gewoonte, de pers lastig te vallen met ingezonden stukken. Dat laat ik liever over aan lieden met meer verstand of meer tijd. Doch nu hebben reeksen ingezonden stuk ken in diverse nieuwsbladen mij langzamer hand zoo uit mijn evenwicht gebracht, dat ik alleen niet meer tot klaarheid kan komen Dus moet ik wel eenmaal mijn moeilijkheden blootleggen. Mogelijk zijn er wijze lieden die weer orde kunnen brengen in mijn ver' warde denken. Ik bedoel de vele stukken over de vraag, of b«5'O "uuopo* VeV\9be°n°dro^ de gehuwde vrouw al dan niet het recht heeft, anderen arbeid te verrichten, dan haar huis. houden en de opvoeding harer kinderen, Neen, ik vergis mij: of de „gehuwde ambte nares" dat recht heeft. Een geheelen vrijen middag heb ik, die an ders steeds bezig ben, werkloos voor mijn venster gezeten, mijn naaste omgeving rond: gekeken en gepeinsd. Ten laatste schrok ik van de ontdekking dat ik mijn tijd niet begrijp. Daar gaat de vrouw uit de comestibleszaak op den hoek, een kranig mensch; dat haar zaak van een klein winkeltje tot een bloeiende onderneming werd, het is grootendeels haar werk. Altijd zie je haar in helder wit schort achter de toonbank, zij verdient hard mee, Zoo'n vrouw is goud waard. De vrouw van den slager hiernaast mag er anders ook zijn. Niet dat de zaak bloeit, maar dat die trage man het houden kan, is baar werk. Zij is van vroeg tot laat alom tegenwoordig en steeds bezig. In de kapsalon hier tegenover gaat het al net zoo. Hij voor de heeren-, zij voor da damessalon. „Zoo verdienen wij samen, man1', zegt ze opgewekt, „het is hard werken, maar we gaan mooi vooruit en behoeven weinig hulp te nemen". Och, in zaken schijnt het zoo dikwijls zoa te gaan. Het is vanzelfsprekend, dat de vrouw met den man meewerkt; het spaart vreemde krachten uit Een vrouw van een kleinen zakenman deugt niet, als ze dat niet doet, het wordt van haar verwacht. Bij boeren schijnt bet haast nog meer voorwaarde te zijn, dat de vrouw naast haar huishouden een groot deel van het bedrijf op haar schouders neemt. Hoe meer ik rondzie, hoe minder ik ermee in het reine kan komen: Hier een groote groep vrouwen, die geprezen worden, als zij zich niet alleen aan het huis houden wijden, van wie verwacht wordt, dat zij de inkomsten van haar man door haar werk vergrooten en zorgen, dat er weinig of geen vreemde hulp genomen behoeft te worden. Maar daartegenover een in ver houding kleine groep vrouwen, wie steeds voorgehouden wordt, dat haar taak uit sluitend in haar gezin ligt, ja zelfs dat het immoreel is, anderen arbeid te verrichten, omdat een ander daardoor werk wordt ont nomen. Ligt het aan mij, dat ik maar steeds niet begrijpen kan, waarom, wat voor de eene vrouw wordt geroemd, voor anderen wordt gelaakt? Ben ik werkelijk zoo ouderwetsch, dat ik mijn tijd niet begrijp? Of begrijp ik het alles juist goed en gaat het hier niet om de betrekkelijk kleine grerp gehuwde ambtenaressen te ontslaan, maar om de vrouw, nu de toestand de gelegen heid opent, weer terug te dringen van de plaats, die zij zich met moeite veroverde? Zie ik het goed, dat, als wij zoo doorgaan, de tijd niet ver meer zal zijn, dat ook de ongehuwde werkende vrouw haar plaats moet inruimen voor haar mannelijken collega en zich moet vergenoegen met zeer onder geschikten arbeid, al kan zij beter, alleen maar, omdat zij vrouw is? Mijnheer de Redacteur, dankend voor de plaatsing. EEN WERKENDE VROUW. DUBBELMANNENKWARTET. „APOLLO". Op Woensdag 23 Januari zal bovenge noemd kwartet, onder leiding van Jac. Jan sen, een concert in de Unie geven, waaraan medewerken mej. Rosy Hahn, alt-zanger en een klein gemengd koor, terwijl de heer Dr. Simon, als componist van eenige liederen, deze zelf zal begeleiden. Alle uit te voeren werken zijn voor Alkmaar nieuw, een zeer groot deel beleeft zelfs een eerste uitvoering in Nederland. Apollo is thans het Pro Arte het offkiee- le ensemble van de „Ned. vereeniging voor hedendaagsche muziek", te Amsterdam. De ze benoeming brengt de verplichting mede met groote zorg een keuze te doen uit de zanglitteratuur. Behalve aan moderne wer ken geeft het programma ook plaats aan nummers uit ae glansperiode der geestelijke koorzang. Het kwartet opent met Adoramus van Palestrina, waarmede dit ensemble korte lings een eerste prijs mee behaalde, met het hoogst aantal punten der geheele wedstrijd, en directeursprijs, en Ave Maria van Arca- delt. Verder zingt het werken van Paul San ders, Requem, van Roeske, Mutter. Sonne, van den Hongaarschen componist Réti De sopraan-solo door mevrouw Eriks Buys. Het gemengde koor zingt drie nummers van Egon Wellesz, en de altsvoliste geeft een hier onbekende aria van D'Astorga; liede- re,HVf'1 Pr' S'mon> 60 van Marx. Het belooft een zeer interessanten avond te worden. A. K. EGMOND AAN ZEE (December.) Geboren: Engeltje, d. v. Simon Buis ett Marijtje Dekker. Cornelia Marie, d. v. Jacob Prins en Frieda Marie Talberger. Lubertus Johan, z. v. Johan Leendert Breer- velt en Jansje Hendrika Tolman. Herman, z. v. Frederik Johan Rijswijk en Eefje Buth Gehuwd: Klaas Schol en Cornelia Visser. Overleden: Cornelia Kok, 68 jaar» echtg. v. Jan Wijker. Albertje Vis, 5* jaar, echt. v. Job Groen. Cornelia Zwari» 76 jaar, wed. v. Pieter de Graaff. Jac0® Zwart, 86 jaar, wed. van Maartje de Graaf»- Klaas de Groot, 46 jaar, echtg. v. Knier tje Buis. Anna Zwart, 17 jaar. Levenloos aangegeven kind van GerardtH Abbo en Catharina Martina Admiraal. BURGEMEESTER DE VLUGT NAAR RUSLAND.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 8