DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit den Alkmaarschen Raad. {Buitenland. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. Ho. 22 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Zaterdag 26 Januari 1935 137e Jaargang De victorie van het Victorie-bad zit meer in de overwinning van de raadsmeerderheid dan in het bad zelf. „Zeg het met bloemen", verkondigen de Alkmaarsche bloemisten, maar zij hebben daarbij niet aan de aanbiedingen van de venters gedacht Als elke gas-aanval zoo onschuldig verloopt als die in den Alkmaarschen Raad, kunnen de maskers wel afgeschaft worden. Waf vandaag de aandacht trekt BEHANGSTALEN KIJKEN De schipbreuk van de Mohawk. ALKMAARSCHE COURANT. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENÏ Van 15 regels 1.25, elke retfel meer f n contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v'h. HERMS. COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Een eerste vergadering in het nieuwe jaar heeft altijd iets plechtigs. De raadsleden zijn, na de overpeinzingen van den Oudejaarsavond, met het voornemen bezield bij het behartigen van de gemeen schapsbelangen eens hun uiterste best te doen en de Nieuwjaarsrede van den burge meester geeft volop aanleiding het wel en het wee van het jaar dat heenging nog eens ernstig te overdenken. De tijd, dat burgemeester van Kinschot in Alkmaar den scepter zwaait, is het eerste jaar al gepasseerd en de burgemeester heeft dus gelegenheid gehad een en ander naar vo ren te brengen, dat in de geschiedenis onzer stad van bijzondere beteekenis geweest is. De toon, dien wij daarbij beluisterden, was niet steeds even optimistisch en het kan niet ontkend worden, dat de langdurige crisis ook Alkmaar niet onopgemerkt voorbij is gegaan. Maar een geloovig en ook op eigen kracht vertrouwend Hollander spreekt ten slotte na alle pessimistische beschouwingen altijd weer de hoop uit, dat alles zich in de toe komst ten goede zal keeren. Nestor Govers, die ditmaal een zware taak had, aangezien hij niet alleen voor de vrien delijke woorden aan het adres van den Raad had te bedanken,maar tevens een afzonderlijk dankwoord moest spreken voor de tot hem gerichte gelukwenschen in verband met de hem toegekende koninklijke onderscheiding, heeft zich in alle opzichten ridderlijk van zijn taak gekweten en den burgemeester en diens gezin wederkeerig alle goeds voor het reeds aangevangen jaar toegewenscht. Men spreekt wel eens over afschaffing van het Adres van antwoord op de Troonrede maar het jaarlijksche dankwoord van onzen nestor zouden wij toch niet gaarne willen missen. Het voornaamste agenda-punt was wel de aanvrage van het comité uit de burgerij om een gedeelte van het terrein van het oude Stadsziekenhuis te mogen huren om daarop een overdekte bad- en zweminrichting te bouwen. Dat hierop een gunstig prae-advies en een toestemming van den Raad zouden volgen, zal wel niemand, die Alkmaar en Alkmaar sche toestanden kent, verwacht hebben. Het is verwonderlijk hoe onmisbaar en voor alle doeleinden geschikt het oude Zie kenhuisterrein plotseling is gebleken. Men kan er optochten samenstellen en ont binden, men kan er tentoonstellingen houden en tijdens een fokveedag wij meei.en een maal in de vijf jaar auto's parkeeren, nog daargelaten de mogelijkheid om er circussen en kermistenten op te plaatsen. Behalve deze practische zijn er ook nog theoretische mogelijkheden en wethouder Klaver heeft daarop zeer geheimzinnig ge zinspeeld en medegedeeld, dat juist dit ter rein als punt van samenkomst van allerlei nieuwe wegen van bijzondere beteekenis moet genoemd worden. Het was alles voldoende althans voor de meeste raadsleden om het verzoek, een deel van dit terrein te mogen huren, zonder meer van de hand te wijzen en wanneer zoo wel bij de soc.^Iem. als bij andere fracties niet langzamerhand een ander inzicht over het zwembadvraagstuk was opgekomen, zou het comité dezer dagen slechts een briefje van het Stadhuis hebben gekregen met de me- dedeeling, dat de Raad van Alkmaar afwij zend op zijn verzoek beschikt had. Edoch, wij leven niet meer in het tijdperk, dat in den Raad verkondigd kon worden: „Alkmaar krijgt een open zwembad of geen zwembad". In dezen tijd, ntf overdekte bad- en zwem inrichtingen als noodzakelijke instellingen zelfs hun weg naar kleinere gemeenten vin den, begint men te begrijpen, dat Alkmaar aan de stichting daarvan op den duur niet zal kunnen ontkomen. Men kan terrein blijven weigeren, maar er is ook nog grond van particulieren te verkrij gen, er is zelfs, noodgedwongen, nog wel grond aan de grens onzer gemeente te huren of te koopen en het is te voorzien, dat het Vic toriebad, waarin de gemeente in een weer spannige bui een belangrijk deel van haar kostbaar kapitaal heeft gestoken, op den duur de concurrentie van een overdekt zwem bad zal ondervinden. Met zekerheid is te voorspellen, dat het de gemeente geld zal kosten zoodra daarnaast eea ander bad geopend wordt waar men niet drie maar twaalf maanden van het jaar zal kunnen zwemmen. Trouwens, de directie van het Victoriebad heeft nu reeds bij B. en W. het waarschu wend geluid laten hooren, dat de gemeente zal moeten betalen als het comité uit de bur gerij zijn zin krijgt en de overdekte bad inrichting in Alkmaar een feit zal zijn ge worden. Kunnen B. en W., met het oog op het Vic toriebad, de stichting van een overdekt zwem bad in onze gemeente tegengaan? Kan men van de badgelegenheid een monopolie maken zooals men dat bij de gasfabriek of bij de lichfbedrijven gedaan heeft? Waar overal particuliere inrichtingen ver rijzen, zou hier een belemmering van het particuliere initiatief op zijn zachtst uitge drukt zeer zonderling zijn. Men kan dat niet en B. en W. hebben zich in hun prae-advies dan ook maar heel ter loops op het reeds aanwezig zijn van het Victoriebad beroepen. Men kan op den duur een overdekte inrich ting niet weren en de bewonderaars van het Victorie-bad beginnen in te zien, dat, al is het bad niet diep, het toch een bodemlooze put voor onze gemeente-financiën zal kunnen worden. Wie zal ten slotte de strop voor deze po litieke dwarsdrijverij moeten betalen? Men heeft er iets op gevonden. Men heeft een combinatie uitgedacht waar bij het onvolgroeide Victorie-kindje zich zal kunnen vastklampen aan een stevigen broer, die het uit menschlievendheid wel op de been zal willen houden. Het was wonderlijk te zien hoe zij, die nimmer iets van een overdekt zwembad wil den weten, een dergelijke inrichting thans nog zoo verwerpelijk niet vonden. Het zwem men in een overdekt bad zou het schoolzwem men ten goed komen en de zwemsport in het algemeen bevorderen en er was dan ook eigenlijk niets tegen in Alkmaar een overdekte badinrichting in het leven te roepen, al leen de aanvragers moesten er niet op rekenen het onmisbare Ziekenhuisterrein te kunnen krijgen. Zij moesten eens het oog op een andere en betere plaats laten vallen en er eens over denken hoe het zou zijn als het overdekte bad eens vastgebouwd of vastge koppeld werd aan het Victoriebad. Men zou het zaakje dan samen kunnen ex- ploiteeren en gezellig negen maanden in het eene en drie maanden in het andere bad kun nen zwemmen. Het was inderdaad een prachtig gevonden oplossing waarbij men slechts één ding over het hoofd gezien heeft, namelijk, dat zij, die thans opnieuw de plannen voor een overdekt bad indienden, jarenlang tegen de stichting van het andere gewaarschuwd en geageerd hebben en dus zeker niets voor een plan zul len gevoelen waarbij juist zij in financieel opzicht den strop van het Victorie-bad moe ten dragen. Wij weten met zekerheid, dat het comité er niets voor gevoelt zich dit Victorie-blok aan het been te laten binden. De politiek was nog niet heelemaal uit de raadszaal verdwenen, want de heer Bülens sprak nog van een elite-bad en hij deed dat op zoo'n afkeurenden toon, dat het een schan de leek zooiets in Alkmaar te durven onder nemen. Wij gelooven, dat het nimmer in de bedoe ling van het comité heeft gelegen van het overdekte zwembad een elite-bad te maken, maar zelfs al was dit zoo, dan zou er van arbeiderszijde, waar men een zwembad met gemeentelijke subsidie heeft gekregen, nog geen enkele reden zijn daartegen te protes teeren. Of zijn wij zoo democratisch geworden, dat er in Alkmaar alleen nog maar iets ten behoeve van de partijgenooten der S.D.A.P.- fractie mag gebeuren! Er wordt voor het overdekte bad geen ge meentesubsidie gevraagd, men verzoekt al leen een terrein waarvoor men den vollen huurprijs zal willen betalen. Zoolang de finaniën der gemeente dus niet geschaad, maar alleen gebaat worden, is er afge scheiden van het vraagstuk van het Victorie badgeen enkele reden het comité opzette lijk in de uitvoering van zijn plannen te be moeilijken. Wij zien een beslissing van het comité dat reeds verscheidene aanbiedingen van par ticulieren voor terrein in het centrum der ge meente ontving met belangstelling tege moet. Zooals na de laatste raadsbeslissing te verwachten was, is de heer Schierbeek tot gemeente-ontvanger benoemd. Hij werd door den secretaris officieel binnengeleid en legde de niet-verrassende belofte af, dat hij nie mand iets had gegeven om ontvanger te kun nen worden en niemand iets zal geven om het te kunnen blijven, waarna hij natuurlijk ook plechtig beloofde al zijn verplichtingen te zullen nakomen. De burgemeester heeft den nieuwbenoemde daarna gecomplimenteerd, op diens langjari ge ervaring gewezen, zijn goede diensten in het belang der gemeente gememoreerd en de verwachting uitgesproken, dat de nieuwe ontvanger in het kaarsrechte voetspoor van zijn voorganger zal treden. Van eenige mindere waardeering van 's heeren Schierbeek's capaciteiten in zijn vori- gen werkkring was thans geen sprake meer en wij gelooven, dat hij in vorige raadszit tingen te veel de dupe is geworden van het zoeken naar motieven, die slechts moesten dienen om in deze ingewikkelde benoemings kwestie tot de door velen gewenschte niet- ambtelijke controle te kunnen komen. Het is voor den heer Schierbeek minder prettig, dat zijn benoeming langs allerlei kronkelwegen tot stand is moeten komen, maar wij gelooven met den burgemeester en met den benoemde zelf, die dit na de officieele toespraak uitdrukkelijk verzekerde, dat de nieuwe ontvanger de hem thans opgedragen taak met de meeste nauwkeurigheid zal ver vullen. De schoolbioscoop is overleden en, laten wij er dadelijk bij zeggen, dat wij dit verlies allesbehalve betreuren. De zolder van een oude school, een zaal vele trappen hoog zonder nooduitgangen, was zeker ongeschikt om er filmvoorstellin gen voor kinderen.:e geven. Er is, a's men overdag bioscoopvoorstel lingen wenscht, in Alkmaar toch zeker geen gebrek aan daarvoor speciaal ingerichte zalen. De heer Bülens heeft aangedrongen op een keuze tusschen filmvoorstellingen of projectie van stilstaande beelden en wij gelooven, dat de keuze tusschen berde leermiddelen in dezen tijd niet moeilijk zal wezen. Geen foto's of platen kunnen de kinderen van aller lei onderwerpen een zoo duidelijk inzicht geven als de film dat vermag. Zoolang evenwel nog brandbaar film materiaal moet worden gebruikt, zouden wij afgezien van de kosten toch dringend adviseeren geen klasse-voorstellingen door onderwijzend personeel te laten geven. De tuinders zullen voortaan niet afzonder lijk meer gesteund worden, maar de voor hen beschikbare gelden via het Maatschap pelijk Hulpbetoon ontvangen. Er zit inderdaad iets zieligs in dezen ge dwongen gang naar een armbestuur, maar er zit ook iets in het argument van B. en W. dat de crisis velerlei bedrijven zoo grondig vernietigd heeft, dat niet alleen de tuinders meer slachtoffers der omstandigheden zijn, maar dat zij deze positie met tal van ande ren moeten deelen. Waar de toestand zoo is, bestaat er geen reden de tuindersgroep een aparte behande ling te geven en wij kunnen slechts de hoop uitspreken, dat zij, die voortaan over den steun te beslissen krijgen, evenals tot dusver van de diensten van den heer Mak gebruik zullen maken, die de tuinders kent en de voor hen beschikbare gelden op de billijkste wijze zal kunnen verdeelen. De Bloemistenpatroonsvereeniging had blijkbaar met de gedachte aan het spreek woord, dat de aanhouder wint opnieuw op het weren van buitenstadsche bloemen- venters aangedrongen en de commissie, die de ondankbare taak heeft in onze gemeente het venters vraagstuk te bestudeeren, had ge adviseerd althans de jongens beneden de zes tien jaar naar huis te sturen waar er meer van hun ontwikkeling terecht zou komen dan in de Alkmaarsche straten. B. en W. en de raad gevoelden er weinig voor en huldigden eendrachtig het vrijhan delsprincipe, waarbij Alkmaar inderdaad wel het meeste gebaat zal zijn. Slechts kreeg de heer Van Drunen de toezegging, dat ge durende de Zaterdagavondmarkt de venters geen gelegenheid zullen krijgen onzen mid denstand door hun goedkoopere aanbiedin gen te benadeelen. De heer Geels heeft een lange en nog al zware lans voor de vent-commissie geb-o- ken, maar zelfs zijn dreigement, dat deze commissie bij het niet aannemen van haar voorstel met pensioen zou gaan, heeft de raad niet kunnen weerhouden van het vrij handelsprincipe af te stappen. „Vrijheid voor alle venters van buitenge meenten". heeft de raad gedecreteerd en wij begrijpen niet, dat er bij een zoo loyale op vatting nog geweigerde ijsventers blijken te zijn en Alkmaarders, die geen toestemming voor het presenteeren van hun waren kunnen krijgen, Vrijhandel, of beter gezegd vrijventen, goed, maar dan niet alleen voor de bewoners van Heiloo en Limmen maar ook voor eigen ingezetenen. Er is wel eens geklaagd, dat er hoofd ambtenaren en ambtenaren zijn, die als ze voor de gemeente op reis gaan, na afloop een gepeperde rekening bij den ontvanger presenteeren. Bij de thans aan B. en W. gestelde vraag waarom, zooals toch was afgesproken, het Rijksreisbesluit niet op deze ambtenaren van toepassing verklaard was. bleek tot veler voldoening, hoezeer onze ambtenaren de te korten van onze schatkist gevoeld hebben en in hun uitgaven daarmee rekening hebben gehouden. Het leek wel of zij, inplaats van in een restaurant een diner te gebruiken, in een plantsoen op een bankje hadden gezeten om een meegenomen boterham op te eten en met trots toonde de wethouder van finan ciën allerlei nota's, waarvan het eindbedrag minder was dan dezelfde heeren zouden be rekend hebben al behoefden zij dit dan ook niet te doen als het Rijksreisbesluit op hen van toepassing verklaard was. Er is zelfs een hoofdambtenaar en deze witte raaf mag in den persoon van den slachthuisdirecteur wel even voor een hulde betuiging voor het voetlicht komen die volgens de rijksregeling 600 zou gekost hebben en thans alles voor niets gedaan had. Al met al scheelde het niet-invoeren van de rijksregeling wel een duizend gulden en omdat er tegelijkertijd beloofd werd, dat men tegen onnoodige dienstreizen zou waken, werd er maar niet te veel meer over ge sproken, maar liet de raad het volle licht schijnen op de inhaligheid van den een of anderen niet genoemden winkelier, die zijn bemiddeling verleend had om tijdens het be zoek van de Prinses het Stadhuis met klee- den te versieren, maar voor zijn medewerking een zoo enorm bedrag in rekening gebracht had, dat de geheele raad er verontwaardigd over bleek. Wanneer B. en W. voortaan eerst eens naar de kosten informeeren, zal men ook der gelijke onaangename verrassingen kunnen voorkomen. Dat men het geld, dat de politie voor ver goeding van extra diensten ontvangt, op de eerstvolgende begrooting wil schrappen, lijkt ons buitengewoon onbillijk. Dat is in werkelijkheid een salarisvermindering en bovendien een salarisvermindering, welke alleen door den raad wordt vastgesteld en waarover geen commissie van georgani seerd overleg gelegenheid krijgt haar mee ning te verkondigen. Wanneer wij ten slotte vermelden, dat om onnaspeurlijke redenen niet de heer Houwing, die nummero één stond en door de midden- standsvereeniging was aanbevolen, maar de heer Rentenaar, die op hetzelfde advies nummero twee was, met groote meerder heid van stemmen tot lid van de Commissie van Toezicht op de Arbeidsbeurs werd be noemd en wanneer wij tevens memoreeren, dat de heer Venneker ontslag nam als lid van het M. H. en behalve diens geloofs- genooten slechts de soc.-dem van dit voor nemen op de hoogte bleken, dan moet even iets gezegd worden van een tweetal inter pellaties, die der gewoonte getrouw aan het einde van de vergadering werden gehouden. De eene was afkomstig van den heer Wol- dendorp en bedoelde blijkbaar alleen nog eens aan alle hoogere instanties te verkon digen, dat Alkmaar vast besloten is, zijn electrisch melkkoetje met hand en tand tegen de aanranding van de provincie te verdedi gen en de andere was van den heer Hoytink, die berekend had, dat door de met zooveel ophef aangenomen tariefsverlaging het gas voor de meeste ingezetenen voortaan niet meer tien cent maar omstreeks een dubbeltje zou kosten. Deze tariefsverlaging, zeide de heer Hoytink die het boetekleed aangetrokken had omdat hij er zelf ook vóór gestemd had is een wassen neus en bedoelt niets anders dan de menschen op te wekken nog meei gas dan vroeger te gebruiken. De petroleum krijgt een steeds grootere plaats in de huizen der minst-kapitaalkrachtige ingezetenen en als we niet vlug tot een beduidende prijsverla ging komen, zal de gaskraan in honderden gezinnen niet meer open gaan. Een verlaging met 2 centen, zei wethouder Bonsema, zal f 75000 kosten en dat kunnen we niet missen en een verlaging met één cent kost 40.000. Dat kunnen we ook niet missen en dat is bovendien voor de verbrui kers van geen beteekenis. Maar de thans vastgestelde verlaging aldus de heer Vogelaar is omstreeks een halve cent, kost 26.000 en is dus van nog minder beteekenis. Wait and see, zei de wethouder, al ge bruikte hij er dan ook Hollandsche woorden voor. Er zijn al honderden menschen, die er van profiteeren en wij dienen het verloop van zaken eenige maanden aan te zien om Wederom een interview met Hit- Ier. (Dag. Overzicht). De schipbreuk van de Mahawk; nog 49 vermisten. (Buitenland). De Japansch-Chineesche strubbe lingen. (Buitenland). De sport van morgen. (Sport en Weedstrijden). Uit het parlementaire leven. (Arti kelen). De brand te Den Haag; een tim merman in de vlammen omgekomen. (Binnenland). (Zie verder eventueel laatste berichten). COLLECTIE 1935 AANWEZIG SIMONJ. MOLENAAR, hofplein een op feiten gebaseerd oordeel te kunnen vormen. En dus wachten wij maar weer af in de hoop, dat de petroleumprijzen intusschen in de hoogte zullen gaan of de menschen zullen inzien, dat het gas van C. en A. in dit geval van cokes en anthraciet toch nog voordeeliger kan genoemd worden. Nog 49 vermisten. Zooals wij gisteren reeds meldde, heeft nabij de Amerikaansche kust een scheeps ramp plaats gehad met de Mohawk, een boot van dezelfde maatschappij als de Morro Castle, die maanden geleden op ongeveer de zelfde plaats gezonken is. Volgens de mededeelingen van de overle venden, die hier aangekomen zijn, is de bot sing met de „Talisman" nog volkomen onop gehelderd. De botsing vond plaats in helde ren nacht en was zoo hevig, dat de boeg van de Mohawk geheel werd ingedrukt. Onmid dellijk werd begonnen met het strijken der reddingbooten. Doordat echter het geheele dek met een dikken ijslaag was bedekt, gleden vele passagiers uit, zoodat zij overboord vie len. De Mohawk maakte zoo snel slagzij, dat de touwen van eenige reddingbooten moesten worden doorgesneden ojxlat zij van het schip konden wegkomen Toen het schip onderging, bevonden zich nog minstens 40 passagiers op het dek, van wie eenige over boord sprongen De redding- booten dobberden in de ijzige koude en bij zware zee urenlang rond voor de inzittenden door andere schepen konden worden opgeno men. Herhaaldelijk vroren de riemen vast in de handen der roeiers. Het meerendeel der overlevenden is te New-York aangekomen met bevroren handen en ooren of met ver wondingen van anderen aard. Op het moment van de botsing speelde de scheepskapel. De overlevenden prijzen den moed der bemannig en leggen er den nadruk op, dat er geen paniek aan boord is ont staan. Het zoeken der schepen van de kustwacht en der vliegtuigen naar de 49 vermiste pas sagiers en leden der bemanning heeft nog geen resultaat gehad. Twee leege booten van de Mohawk gezien. Aan boord van een kustwachtschip zijn alhier 21 leden van de bemanning en een passagier van de Mohawk, die aan de kust van New-Jersey is vergaan, aangekomen. De bemanning van het wachtschip deelde mede, dat zij twee leege booten van de Mo hawk op open zee had waargenomen. Een der booten was half met water gevuld. Ver scheidene kustwachtschepen zoeken de met ijs bezette kust af naar de overige vermisten. Talrijke overlevenden moesten zich onmiddel lijk nadat zij geborgen waren onder medische behandeling stellen. Zij hadden ernstig te lijden gehad van de grimmige koude. Een lid van de bemanning van de Mohawk deelde mede, dat twee van zijn kameraden bij de aanvaring met het Noorsche vrachtstoom schip in het voorste deel van het schip den dood gevonden hadden Het Noorsche stoom schip Talisman is slechts licht beschadigd. Het heeft eveneens deelgenomen aan 't red dingswerk. Verschillende lijken geborgen. Twee vliegtuigen hebben op hun onderzoe kingstocht bij de plaats van ondergang der Mohawk bij Seagirt aan de kust van New- Jersey vijf lijken en vier ledige reddingsboo ten drijvende gezien. Later meldde de bemanning van een kust wachtschip, dat zij ongeveer 10 mijl ten Zui den van de plaats des onheils negen lijken heeft geborgen. Onder de vermisten is ook de gezagvoerder der Mohawk, Josaph Wood, die

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1